3 + 6 tipů pro údržbu, zazimování a opravy vaší sekačky na trávu

Georgina Babinová Téma 4. dubna 2021 0

Údržba, zazimování a opravy sekaček jsou všechno stejně důležité součásti péče o toto zařízení. Pravidelnou kontrolou (a opravou) opotřebení a poškození zvýšíte výkonnost vaší sekačky a prodloužíte její životnost. A totéž platí pro její zazimování. Sekačce, o kterou není řádně postaráno, se nezkracuje jen životnost, ale bude mít více problémů i v krátkodobém horizontu. Většina úkonů údržby trvá necelou hodinu, ale může to znamenat obrovský rozdíl. Naše příručka vám prozradí, jak udržovat sekačku v sezóně a jak ji připravit na zimní uskladnění.

Anatomie sekačky

Než se pustíme do péče o vaši sekačku, musíte mít základní znalosti o její anatomii. Naštěstí je to poměrně jednoduchý stroj. Je to v podstatě menší, méně komplikovaná verze auta. Uprostřed vaší sekačky je motor spolu s benzínovou nádrží, olejovou nádržkou (kromě 2-taktních sekaček) a vzduchového filtru. Na přední nebo boční straně motoru najdete zapalovací svíčku. Stejně jako v autě, zapalovací svíčka je to, co zapálí směs paliva / vzduchu. To vše je obklopeno kovovým rámem (nazývaným “paluba” nebo “šasi”), v níž se nachází čepel. Odtud se táhnou dozadu řídítka, spolu se startovací šňůrou a bezpečnostním vypínačem.

Na naše účely je to vše, co potřebujete vědět. Není však špatný nápad, proběhnout i příručku vašeho zařízení, jen abyste se ujistili, že rozumíte tomu, jak funguje a jaké jsou jeho jednotlivé části.

 

Dvoutaktní vs. čtyřtaktní sekačky

Ještě jedna rychlá poznámka o typech sekaček před přechodem na specifické úlohy údržby. Na stroji máte buď 2-taktní nebo 4-taktní motor. Jako spotřebitel potřebujete vědět, že dvoutaktní motory jsou menší a lehčí. To by se mohlo zdát být výhodou. Bohužel jsou také hlasitěji, chrlí více znečišťujících látek a je těžší je nastartovat. Budou běžet dál i když se převrátí (na rozdíl od 4-taktních modelů), což je činí nebezpečnějšími pro běžného uživatele. Pokud jde o údržbu, 2-taktní sekačky využívají směs oleje a benzínu v téže nádrži. Může to být trochu matoucí.

Z těchto důvodů, přestože jsou 2-taktní motory stále běžné v komerčních a velkých sekačkách, v posledním desetiletí začíná dominovat na spotřebitelském trhu 4-taktní motor. Níže uvedené tipy týkající se benzínu jsou určeny pro čtyřtaktní motory; Pokud si nejste jisti, jaký je váš motor, jednoduše zkontrolujte odměrku hladiny oleje / plnicí vanu. Pokud takovou máte, jde o 4-taktní sekačku. Váš uzávěr na nádrži vám také řekne; jde-li o dvoutakt zobrazí poměr olej / palivo. A samozřejmě máte uvedeno iv příručce zařízení.

 

💡 TIP Před provedením jakékoliv údržby odpojte zapalovací svíčku! Toto je 2-sekundová záležitost, která zajistí, že sekačka nebude náhodně zapnuta, když na ní pracujete. Nemělo by se to stát se sekačkou vyrobenou za posledních 20 let, protože tyto jsou již vybaveny bezpečnostními prvky, které zabrání spuštění, ale přece… Poskytne vám to klid s vědomím, že sekačka se s odpojenou svíčkou ani náhodou nemůže spustit.

 

Údržba sekačky ve 3 krocích

Jedním z nejdůležitějších kroků na uchování top stavu sekačky je její uskladnění na správném místě. Zařízení tohoto druhu musí být uskladněny v prostoru, který je chrání před měnícími se povětrnostními podmínkami. Nejlepší je skladovat stroje takové povahy v izolované kůlně nebo v garáži. Kromě toho můžete zvážit zakrytí plastem nebo těžkou textilií pro dodatečnou ochranu. Jsou dostupné i ochranné kryty za rozumnou cenu.

 

1. Vyčistěte šasi

Po každém sekání vyčistěte šasi. Dodržujte správnou techniku čištění. Okamžitě odstraňte veškerou zbylou trávu nebo jiné částice. Sekačku vždy prevracajte vzduchovým filtrem směrem nahoru a vymeťte trávu koštětem nebo rukou v rukavici. Čištění kolem čepelí navíc odstraní veškerou trávu, která může ucpat sekačku a ovlivnit účinnost a celkový výkon. Pokud je šasi obzvlášť zaprášené použijte kartáč a mýdlovou vodu.

 

2. Vyčistěte / vyměňte vzduchový filtr

Znečištěný vzduchový filtr spaluje benzin méně efektivní a zvyšuje zatížení motoru. Příznaky zaneseného vzduchového filtru zahrnují problémy se startováním, zastavováním nebo slabým volnoběhem a také olejovými a kouřícími výfuky. Váš filtr je buď papírový (a vyměnitelný) nebo pěnový (a čistitelný). Papírové jsou levné a měly by být každoročně nahrazeny. Je to jednoduchý úkon. Pěnové filtry by se měly čistit 1-2 krát za sezónu. Vzduchový filtr lze snadno najít. Na protilehlé straně olejového uzávěru / odměrné tyčinky se bude nacházet kryt filtru. Otevírá se buď západkou nebo šroubovacím uzávěrem.

kontrola hladiny oleje a dolévání

Olej zkontrolujte jeden až dvakrát za sezónu

 

3. Kontrola / výměna oleje

Zkontrolujte hladinu oleje 1-2 krát za sezónu. Pokud je nízká, doplňte ji. Olej víte zkontrolovat stejně, jako ve vašem autě. Otočte uzávěr oleje (obvykle žlutý), vytáhněte měrku, otřete a vložte ji zpět (přišroubujte ji úplně). Pak ji ještě jednou vytáhněte a zkontrolujte hladinu a barvu oleje. Pokud jde o sekačky, jejich měřítka mají obvykle malou texturované část, kde by měla být hladina oleje. Měla by být mezi střední úrovní a plnou. Pokud je blízko “Low” nebo “Add” nebo dokonce úplně pod tím, doplňte olej. (pro většinu sekaček je to SAE-30). Kromě hladiny oleje zkontrolujete i jeho barvu. Měla by být spíše zlatohnědá a bez sedimentů jako černá a hustá. Pokud je olej černý, znamená to, že je znečištěný a měl by se vyměnit.

➡️ Výměna oleje

Zde přijde vhod příručka uživatele. Různé sekačky mají různé polohy pro vypouštění oleje (pokud mají vůbec vypouštěcí zátku). Typicky je to buď pod šasi nebo pod a mimo měřící tyčinky (v takovém případě bude nutné sekačku naklonit na boční stranu, aby olej mohl odtéci). Pokud sekačka nemá vypouštěcí zátku, stačí ji naklonit a nechat olej odtékat do nádoby. Po vyprázdnění olejovou nádržku naplňte.

 

Pokud vaše stará sekačka dosloužila a uvažujete o koupi nové…
Toto je 5 nejlepších benzínových sekaček podle našeho testu ⤵️

💡💡 u nás naleznete celý test benzínových sekaček

 

6 kroků k zazimování sekačky

Zazimování sekačky je důležité pro zachování její životnosti. S několika jednoduchými kroky můžete zajistit její bezproblémové opětovné spuštění na jaře.

 

1. Zkontrolujte palivo

Než uložíte svou benzinovou sekačku na zimní spánek, máte dvě možnosti, jak zacházet se zbývajícím palivem v nádrži:

 • pokud zůstane po posledním sečení sezóny jen málo paliva, je nejlepší, pokud je nádrž v suchu. Pokud si během zimy ponecháte sekačku v suterénu, měli byste odstranit palivo bez ohledu na to, kolik zbývá, protože jeho uskladnění uvnitř by mohlo způsobit požár. Zbavte se benzínu v nádrži sekačky tím, že spustíte motor na sucho nebo jej vypustíte.
 • pokud skladujete sekačku v garáži nebo v kůlně, je lepší nádrž naplnit benzínem a doplnit stabilizátorem paliva. Nechte sekačku několik minut běžet, aby stabilizované palivo mohlo projít přes karburátor (psali jsme o tom v našem článku věnovaném benzínovým sekačkám)

 

2. Vyměňte olej

Výměnou oleje zajistíte, že na jaře mnohem snadněji nastartujete. Snížíte i opotřebení komponentů motoru, což prodlužuje životnost sekačky.

 • přemístěte sekačku na dobře větrané místo
 • před výměnou oleje nezapomeňte motor zahřát
 • pak odpojte akumulátor a vyjměte zapalovací svíčku
 • zkontrolujte aktuální hladinu oleje pomocí měřící tyčinky, po sezóně bude olej pravděpodobně černý
 • vypusťte olej
 • opět zkontrolujte hladinu oleje, aby byla olejová nádrž prázdná
 • podle pokynů výrobce naplňte sekačku čerstvým olejem
 • potom pomocí klíče na olejový filtr vyjměte starý olejový filtr a vyměňte jej za nový

 

3. Odstraňte baterii

Ať už vlastníte akumulátorovou elektrickou sekačku nebo benzínovou s baterií připojenou k motoru, rada je stejná: odstranění baterie na zimu je nejlepším způsobem, jak zachovat její výkon. Odpojte baterii, začněte záporným vedením a potom odpojte kladný kabel. Opatrně otřete prach a nečistoty z baterie suchým hadříkem. Na skladování vyberte chladné, suché místo mimo dosah hořlavých látek, jako je benzín nebo zdroje tepla.

 

4. Očistěte šasi

V ideálním případě byste měli být zvyklí dělat to během celé sezóny, protože udržování čistého šasi pomáhá zajistit optimální výkon sekačky. Tento úkon je však nezbytný před zimou, aby se zabránilo tomu, že vlhkost v řízcích trávy způsobí korozi spodní strany šasi. Vystříkání zahradní hadicí stačí k odstranění odřezků, zejména pokud jsou čerstvé. Na vyschlé kousky vyzkoušejte škrabku z umělé hmoty nebo starou kartáček na nádobí. Používejte hrubé pracovní rukavice na ochranu vašich rukou před ostrými čepelemi. Pokud máte po ruce silikonový sprej nebo WD40 nastříkejte spodní stranu šasi. Při uskladnění sekačky na zimu doporučujeme umístit do její blízkosti nádobu s naftalen, abyste zabránili zahnízdění myší a jiných hlodavců v spícím stroji.

 

5. Vyměňte zapalovací svíčky

Vyberte a zkontrolujte každou zapalovací svíčku. Pokud je zkorodovaná nebo prasklá, vyměňte ji za novou. Zapalovací svíčky jsou určeny pouze na 100 hodin sečení a jsou mnohem levnější než samotná sekačka.

 

6. Nabruste čepele

Tupé čepele znamenají slabý výkon. Ostření nožů sekačky je úloha, která se po odstranění snadno provádí v interiéru v zimě:

 • při demontáži nožů postupujte podle pokynů uvedených v návodu k obsluze sekačky
 • odstraňte zbylé nečistoty
 • čepele naostřete brusným kamenem a dbejte na to, aby úhel broušení odpovídal úhlu původního zkosení čepele
 • namažte čepel lehkým nátěrem WD-40, abyste zabránili rezavění
 • pokud čepele vypadají být poškozeny, je lepší je jednoduše vyměnit za nové

 

Odstraňování problémů a opravy

oprava benzínové sekačky

➡️ Startovací lano se těžko vytahuje a sekačka se zasekává

Typická příčina tohoto je, že je zapnutá setrvačníková brzda motoru (tyč, kterou přidržíte na rukojeti, a která zastaví motor při uvolnění). Před startováním se ujistěte, že jste přitáhli tyč až k rukojeti. K zasekávání může přijít tehdy, když se nůž sekačky zadrhne v trávě nebo se ucpe řízkováním trávy. Přemístěte sekačku z trávníku na tvrdý povrch. Když je sekačka vypnuta a kabel zapalovací svíčky je odpojen, o čistěte spodní stranu sekačky od řízků.

➡️ Sekačka nestartuje

Ujistěte se, že palivo je čerstvé. Starý benzín může také vést k problémům. Pokud máte v sekačce benzín z minulé sezóny, vyprázdněte palivovou nádrž a naplňte čerstvým palivem. Mezi další možné příčiny patří:

 • uvolněná, znečištěná nebo odpojená zapalovací svíčka – zkontrolujte ji, odstraňte nečistoty, znovu připojte a dotáhněte
 • zanesený vzduchový filtr – vyčistěte ho nebo vyměňte
 • palivo se nedostává do motoru – klepněte na karburátor, abyste pomohli průtoku benzínu. Pokud to nefunguje, možná budete potřebovat nový palivový filtr

➡️ Sníží výkon uprostřed sečení

Zde jsou důvody, proč se to děje a co můžete udělat:

 • znečištěný vzduchový filtr – vyčistěte nebo vyměňte
 • sekání vysoké trávy – zvyšte výšku sečení
 • zanesená zapalovací svíčka – vyčistěte nebo vyměňte
 • nános odřezků – vyčistěte spodní stranu šasi sekačky
 • tupá, ohnutá nebo uvolněná čepel – nabruste nebo vyměňte

➡️ Sekačka kouří

Může to vypadat trochu děsivě, ale obvykle to není vážné. Motor vaší sekačky může kouřit, pokud je olejová komora příliš plná, nebo pokud do tlumiče výfuku uniká olej při naklonění sekačky stranou. Je to prostě vypalování, když je motor horký. Ale pokud vidíte kouř světlejší barvy, navíc máte problémy s chodem sekačky, je čas na pohled profesionála.

 

💡 TIP Čtěte vše o sekání trávníku v specializovaném článku: Sekání trávníku je základ – vše co potřebujete vědět


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.