I když jste zkušený zahradník, možná jste nikdy neslyšeli o vějířovce (Scaevola). Tento nádherný milovník slunce pochází z Austrálie a je v našich zahradách relativním nováčkem. Rychle se však udomácňuje díky své výjimečné kráse a schopnosti neúnavně kvést i během horkých letních dnů. Od jara až do podzimu vějířovka předvádí své jemné květiny s drobnými okvětními lístky uspořádanými do vějířovitého vzoru, díky čemuž mají nádherně exotický vzhled. A co je ještě lepší, vějířovka je houževnatá a nenáročná a bude pokračovat ve kvetení, i když ji zanedbáte.
Vějířovka je ideální letnička na pěstování v květináčích i závěsných koších
Vějířovka – charakteristika
Polovina květu je lepší než žádná květina. V případě vějířovky Scaevola to je nejen lepší, ale až excelentní. Tito malí Australané produkují úžasné květiny, které vypadají jako část paprsčitého květu, který byl předělen na polovinu.
Vějířovka, botanicky známá jako Scaevola aemula, patří do čeledi Goodeniaceae. Většinou se jedná o bylinné a keřové rostliny pocházející z Austrálie a Nové Guineje. Latinský název rostliny znamená „levák“, což odkazuje na jednostrannou povahu květin. Jsou to odolné, tolerantní rostliny, které jsou perfektní do květináčů, závěsných košů, skalek, nebo jen tak roztroušené po květinové zahradě.
Zahrádkáři, kteří hledají relativně nenáročnou, nepřetržitou květinu pro mnohé oblasti země, by měli vyzkoušet pohádkové vějířové květiny. Scaevola vyplňuje mezeru pro ty, kdo hledají pro své letní květináče rostlinu odolnou vůči teplu. Její tlusté stonky zajišťují odolnost vůči suchu na místech s plným sluncem, dokonce i při extrémních teplotách. Rostliny byly značně hybridizovány a nabízí různé barvy a formy i pro náročný vizuál.
Vějířovka obvykle dosahuje výšky pouhých 20-25 cm s tlustými stonky a listy se zubatými okraji. Rozprostírají se však až 60 cm, což z ní činí atraktivní půdopokryvnou rostlinu v dobře odvodněné půdě. Je to rychle rostoucí rostlina, která se běžně vysazuje z nakoupených sazenic ze školky na jaře po úplném zahřátí teploty půdy nebo ze semen, která se nastartují v interiéru brzy na jaře.
Populární druhy vějířovky
Půdopokryvné druhy se ukázaly jako dosti houževnaté, díky čemuž jsou velmi oblíbené. Dobře se jim daří i v závěsných košících a hrncích a jen tak po celé zahradě.
➡️ Scaevola Aemula
Známá i jako obyčejná vějířovka, je druh, který pochází z Jižní Austrálie, Nového Jižního Walesu a Viktorie. Je velmi oblíbená pro nenáročnou péči a atraktivní růstový zvyk.
Scaevola aemula lze identifikovat podle jejích modrých, fialových nebo bílých květů, které mají tvar vějíře. S. aemula vyrůstá z hnědých a chlupatých stonků doprovázených ovulárními šťavnatými listy. Její růstový zvyk z ní činí dokonalý exemplář do závěsného koše. Na trhu mnoho hybridů této oblíbené rostliny, včetně: „Purple Fanfare“, který má velké květiny, „Super Clusters“ má fialové růžové květy; a „New Blue“, který má živější modré květiny.
➡️ Scaevola Taccada
Je druh, který pochází z oblastí podél tichomořského pobřeží. Je to velmi běžný plážový keř, který se pěstuje v tropických oblastech. Scaevola taccada lze identifikovat především podle vysoké výšky, neboť může dosáhnout výšky více než 1,8m. Má bílé květy, doprovázené žluto-zelenými šťavnatými listy.
➡️ Scaevola Albida
Tento druh, který je údajně spolehlivější než S. aemula, je také půdopokryvnou rostlinou. Má polosukulentní listy jasně zelené barvy, které mají tvar vejce. Vějířovité květiny mohou být bílé nebo modré a kvetou dlouho. Velice odolná rostlina, ale nesnese špatné odvodnění.
➡️ Scaevola calliptera
Je to spíše vzpřímená bylina, dorůstající do výšky asi 40 cm, s velkými fialovými květy, které mají žluté hrdlo. Kvete od jara do začátku léta. Dobrá kontejnerová rostlina.
Vějírovka a její požadavky na pěstování
Vějířovku sázejte na stanoviště, které denně dostává nejméně 6 až 8 hodin slunečního světla v dobře odvodněné zahradní půdě. Tyto rostliny si nepotrpí na typ půdy nebo pH, ale nesnášejí promočené podmínky. Bohatá půda není nutná. Půda s průměrnou úrodností je dobrá, s dobrou drenáží – nejdůležitějším faktorem zdravého růstu rostlin. Rostlinám v květináčích se daří dobře, když jsou vysázeny ve standardní komerční hrnkové směsi, možná s přimíchaným pískem. Při výsadbě v zahradě by se měla těžká jílovitá půda upravit, aby byla poréznější; nebo můžete pěstovat Scaevolu na vyvýšených záhonech naplněných upravenou půdou. Vysazujte na jaře po posledním mrazu. Umístěte rostliny do stejné hloubky, v jaké rostly ve svých květináčích a rozmístěte je asi 30 až 50 cm od sebe, aby měly prostor pro šíření.
➡️ Zalévání
Scaevola preferuje sucho, ale není to pravá xeriscape rostlina, a proto potřebují občasné zalévání. Rostliny, které rostou ve vlhké půdě, mohou přilákat komáry nebo mohou trpět hnilobou kořenů. Počkejte, dokud povrch půdy nevyschne. Zvadlé rostliny po zavlažování rychle ožijí.
➡️ Teplota
Vějírovka bujně roste v teplém až horkém počasí. Teploty pod 15 stupňů způsobí zpomalení nebo zastavení kvetení. Teploty mezi 20 a 26 stupni jsou ideální pro šťastnou rostlinu kompaktním růstem, ale dobře snáší také vysoké teploty. Vysoká vlhkost vzduchu je vítána.
➡️ Hnojení
Chcete-li dosáhnout co nejplodnější produkci květin, pravidelně hnojte rostliny pomocí ve vodě rozpustného hnojiva nebo granulovaného hnojiva s pomalým uvolňováním, které se přidává do půdy v době výsadby, podle doporučení pro dávkování uvedených na obalu. Rostliny pěstované v květináčích mohou potřebovat častější hnojení, aby vypadaly co nejlépe.
➡️ Ořezávání a stříhání
Stejně jako většina letniček, i Scaevola tu a tam těží ze stříhání, které povzbudí rostlinu, aby rostla v rozvětveném hábitu, místo aby vyvíjela dlouhé, tenké stonky. Scaevola je „samočistící“ a není třeba odstraňovat odumřelé hlavičky, ale po prvním velkém návalu květin ji můžete oříznout na polovinu, abyste podpořili nový růst a podnítili ještě více kvetení.
Nůžky, které použijete musí být sterilní…
Rozmnožování
Rozmnožování Scaevoly se obvykle provádí zakořeňováním stonkových řízků. Toto je také standardní způsob, jak udržet rostlinu do následujícího jara:
- Koncem léta odeberte řízky ze scaevoly. Pomocí ostrých nůžek odstřihněte 10 až 15 cm řízek z nekvetoucího stonku.
- Odstraňte spodní listy, přičemž v horní části řízku ponechte alespoň dva páry listů.
- Ponořte konec řízku do kořenového stimulátoru a poté jej zasaďte do malé nádoby naplněné komerční květináčovou směsí. Umístěte na světlé místo a při teplotě asi 20 stupňů.
- Řízek udržujte vlhký, ale dbejte na to, abyste nezalévali nadměrně, což může způsobit hnilobu. Kořeny se vytvoří asi za měsíc.
- Když se vytvoří dobrá síť kořenů, přesuňte květináč na teplé, slunečné místo, aby pokračoval v růstu, dokud není čas prosadit ho venku.
Co je kořenový stimulátor? Je to hormon (auxin), který produkují mladé rostliny, když si vytvářejí kořenový systém. Kyselina indoloctová (IAA) je přirozeně se vyskytující forma auxinu nacházející se v rostlinách. Kyselina indol-3 máslová (IBA), která je syntetizována IAA, je aktivní složka, kterou uvidíte na etiketách komerčních kořenových stimulátorů.
Není důvod, abyste svým čerstvě zasazeným rostlinám nepomohli! Čím zdravější je kořenová struktura, tím dynamičtěji bude vaše rostlina růst.
TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"
Dá se vějířovka rozmnožit ze semen?
Rozmnožit vějířovku ze semen může být složité, protože semena jsou velmi malá a klíčení je pomalé a ne vždy spolehlivé. Je lepší kupovat balená semena z komerčního zdroje, než sbírat semena ze stávajících rostlin.
Semena zasejte v interiéru asi dva měsíce před posledním datem mrazu do sypké směsi. Semena přikryjte směsí jen velmi jemně. Mírně zamlžujte a udržujte je při teplotě asi 20 stupňů na světlém místě, ale mimo přímé sluneční záření. Klíčení obvykle nastane do měsíce, ale buďte trpěliví, protože to může trvat až 60 dní.
Po vyrašení pravých listů se sazenice mohou přemístit na teplé a slunné místo. Nepřesazujte je však venku, dokud teplota půdy nebude mít alespoň 15 stupňů nebo vyšší. Sazenice by se měly otužovat tak, že je denně vystavujete venkovním podmínkám během týdne nebo dvou před přesazením do zahrady nebo do jejich trvalých venkovních květináčů.
Přesazování hrnkové scaevoly
Scaevola je vynikající venkovní hrnková rostlina – buď jako samostatný exemplář, nebo ve smíšených květináčích. Hliněné květináče s dobrou drenáží jsou ideální, ačkoli postačí téměř jakýkoli květináč za předpokladu, že dobře odvádí vodu. Lehká směs s dobrým poměrem rašeliny a perlitu nebo vermikulitu je ideální pro takto pěstovanou vějířovku. Jelikož se běžně pěstuje jako letnička, ukončí svůj životní cyklus bez potřeby přesazování.
Dokáže vějířovka přezimovat?
Scaevola se obecně vytáhne z půdy a vyhodí, když se blíží zima. Velké, zralé rostliny se v květináčích obvykle neadaptují dobře na zimu, ale někteří zahrádkáři přesazují malé záhonové rostliny do květináčů, aby je uložili na zimu ve vnitřních prostorech.
Chcete-li to vyzkoušet, opatrně přesaďte některé vybrané zahradní rostliny do květináčů naplněných standardní komerční květináčovou směsí, umístěte je na sluneční okno a na zimu je chraňte před chladem. Během zimních měsíců by se mělo zalévání trochu omezit, aby se podpořila částečná dormance. Větve můžete odštipkat, pokud se přes zimu stanou řídkými.
Vějírovka a její vzácné problémy
Vějírovka je obecně bezproblémová a běžně netrpí škůdcemi a chorobami. Pokud se vaší rostlině nedaří, je to pravděpodobně způsobeno mohou vadnout v důsledku neadekvátní péče, nemoci nebo napadení sajícími škůdci.
➡️ Nadměrné zalévání
Zatímco jiné rostliny mohou vadnout v horkých a suchých podmínkách, nedostatek vody obvykle nezpůsobuje vadnutí scaevoly, pokud není půda příliš suchá. Nadměrné zalévání nebo udržování půdy neustále vlhké je pravděpodobnějším problémem, pokud scaevola vadne. Rostlinu zalévejte pouze tehdy, když je půda suchá na dotek a zajistěte dostatečnou cirkulaci vzduchu kolem rostliny, abyste umožnili vysušení půdy a listí.
➡️ Fosfor
Scaevola pochází z Austrálie a podobně jako ostatní australské rostliny je citlivá na fosfor, neboť se přizpůsobila půdám, které neobsahují velké množství tohoto prvku. Nadměrné množství fosforu v půdě může způsobit zbarvení a povadlé listí. Při hnojení používejte vyvážené hnojivo, které má nízký obsah fosforu, ale vysoký obsah dusíku. Nikdy nepoužívejte kostní moučku jako doplněk půdy pro rostliny vějířovky, protože je zdrojem fosforu.
➡️ Plísňové infekce
Vějířovky jsou náchylné k chorobám Botrytis a Pythium, zvláště pokud půda není dobře odvodněna. Vlhké kořeny podporují rozvoj hnilobných hub, které mohou způsobit vadnutí rostliny. Příznaky vadnutí se vyskytují i pod zemí v kořenech. Nemoci botrytis a Pythium se nejlépe kontrolují správnými pěstebními postupy. Vyhněte se hornímu zalévání a ujistěte se, že rostlina má kolem 1 – 1,5 m prostoru pro dobrou cirkulaci vzduchu a sušení půdy a listů. Vyčistěte odumřelý rostlinný materiál z půdy a odstraňte odumřelé stonky a listy z rostliny. Fungicidy obsahující mefenoxam mohou poskytnout prevenci infekcí Pythium. V případě infikovaných rostlin použijte listové postřiky obsahující fosetyl-al.
➡️ Sající škůdci
Pokud scaevola vadne, zkontrolujte listy a květiny, zda neobjevíte mšice a roztoče. Mšice se běžně vyskytují na mladých výhoncích a listech, ačkoli některé druhy lze nalézt i na květinách. Zatímco mšice zřídka zabíjejí rostlinu, dokáží zkonzumovat velké množství šťávy, což má za následek sníženou vitalitu a zpomalený růst. Mšice jsou obvykle menší než 0,3 mm a je to hmyz hruškovitého tvaru s měkkým tělem, jehož barva se liší od zelené po žlutou, černou, šedou až červenou.
Roztoče mohou také vysát velké množství šťávy z rostlin, ale jsou to pavoukovci, ne hmyz. Roztoče jsou těžko viditelné bez zvětšení, ale způsobují tečkování na listech, které později způsobuje žloutnutí a vadnutí listů. Můžete také najít listy a větve obalené jemnou sítí. Ve většině případů může silný postřik vody odstranit mšice a roztoče z vaší rostliny. Voda také odstraní medovici zanechanou škůdcemi, která podporuje růst plísní a přitahuje mravence. Při silném napadení ořízněte silně napadené části a vyčistěte zbytky rostlin z půdy. Postřiky se spícím olejem nebo vícenásobné aplikace zahradnického oleje nebo insekticidního mýdla aplikované v sedmi až desetidenních intervalech mohou poskytnout kontrolu nad těžkým zamořením roztočemi.
Společná výsadba
Kombinujte Scaevolu s rostlinami jako bidens, sedmikráska kapská (Osteospermum „Symphony Yellow”), kopretina (Argyranthemum „Butterfly”) nebo sedmikráska Dahlberg. Šalvěj také funguje dobře s odrůdami Scaevola, protože také miluje suchou zahradu. Je skvělým výběrem pro horká a suchá místa, kde chcete mít spoustu barev během celé sezóny.
Vzhledem k tomu, že vějířovka má popínavý růst, je to ideální rostlina pro kaskádování do květináčů, závěsných košů a okenních boxů.
Vějířovka vypadá skvěle osázená samostatně, ale stejně úžasná je i ve smíšených květináčových výsadbách, spárovaných s jinými letničkami, které milují teplo a dobře snášejí sucho. Žádným z těchto květináčových společníků nemůžete udělat chybu:
- verbena
- calibrachoa
- petunie
- dichondra „Silver Falls“
- bidens ferulifolia
- angelonia
- měsíček
Kromě toho, že je scaevola dokonalým společníkem v květináčích i záhonech, stejně dokonalá bude také v aranžmá z řezaných květin.
Měsíček je ideálním kandidátem na společnou výsadbu s vějířovkou. A nabízí i něco víc, než jen záplavu zářivých květin. Využijete jej i ve své domácí lékárničce. Jak? Dočtete se o tom v článku věnovaném této atraktivní léčivé bylince.
Zdroje informací:
- https://www.gardeningknowhow.com/search?q=fan%20flower
- https://thegardeningcook.com/more-flowers-from-my-fans-gardens/
- https://plantly.io/plant-care/scaevola/
Článek je zařazený do kategorie: Květiny
Mohlo by vás zajímat
- Růže z Jericha – nesmrtelná rostlinka nosí domů štěstí, jak na její pěstování či rozmnožování + pár zajímavostí
- Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
- Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci
- Toto je 14 nejkrásnějších květin do stínu - inspirujte se
- Pěstujeme fíkus v interiéru - péče a rozmnožování
- Pěstování skalniček v okrasné zahradě - ve stínu i na slunci + NÁVOD pro založení skalky a TIPY pro inspirace
- Vybíráme celoroční mrazuvzdorné květiny a rostliny na balkon – jaké jsou možnosti?
- Pěstujeme oblíbené letničky Cínie - sázení a péče
- Pěstujeme Kakost (Geranium) - krásnou půdopokryvnou trvalku do polostínu
- Jak pěstovat netýkavky - ideální květiny na terasy a balkony