Kdy sázet, jak pěstovat a sušit měsíček lékařský

Georgina Babinová Téma
22. října 2022 2

Měsíček zvládne všechno: přitahuje opylovače, odpuzuje škůdce, má léčivé vlastnosti a je jedlý! Tento veselý žlutý a oranžový květ nejen uklidňuje duši, ale je také skvělým řezaným květem. Okvětní lístky se v minulých stoletích používaly jako žluté barvivo do sýrů a másla. Při použití do dušených jídel, vývarů a salátů dodávají okvětní lístky mnoha jídlům pikantní chuť podobnou šafránu. Čtěte dál a měsíček lékařský (Calendula officinalis) se zaručeně stane oblíbeným rezidentem vaší zahrady.

💡 TIP na produkt - Měsíček lékařský žlutý - Calendula officinalis - semena měsíčku - 30 ks
Měsíček lékařský žlutý – Calendula officinalis – semena měsíčku – 30 ks

Měsíček lékařský (Calendula officinalis, Asteraceae) pochází ze Středomoří. Tento zářivě oranžový nebo žlutý květ se používá jako léčivý prostředek, zvláště při hojení ran. Květy měsíčku mají protizánětlivé a regenerační vlastnosti. Kromě léčení ran se květ používá na popraskanou a vysušenou pokožku, spáleniny od slunce, bodnutí hmyzem, podlitiny, vyrážky, ekzémy, psoriázu a křečové žíly.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Měsíček lékařský – charakteristika

Měsíček, (rod Calendula), je malý rod 15-20 druhů bylinných rostlin (čeleď Asteraceae) vyskytující se v mírných oblastech Eurasie a severní Afriky. Calendula officinalis se pěstuje zejména pro okrasné účely a běžně se vyskytuje v bylinných produktech a kosmetice. Okvětní lístky podobné paprskům jsou jedlé a někdy se používají do salátů.

Měsíček lékařský je jednoletá rostlina s voskovými, hladkými nebo žláznatými stonky. Jednoduché listy mohou být trochu zubaté a rostou střídavě podél stonků. Složené hlávky květin sestávají ze žlutých nebo oranžových paprskových květů. Plodem je zakřivená nažka.

Měsíček lékařský

Květy měsíčku lze použít v kuchyni – konzumují se čerstvé v salátech, přidávají se do rýže nebo se suší a používají jako „šafran chudých“

 

Pěstování a péče

Pěstování měsíčku je jednoduché, neboť tato rostlina dokáže tolerovat různé podmínky. Má ráda plné slunce nebo polostín, má v oblibě dobře propustnou půdu, snáší mráz a chladnější teploty. A snese i méně kvalitní půdu.

Snadno se pěstuje ze semen přímo zasetých v zahradě, nebo květináčích. Semena vysazujte brzy na jaře – mohou se nastartovat v interiéru 6 týdnů před datem posledního mrazu pro extra brzké kvetení. Silné sazenice přesaďte nebo vysaďte po pominutí nebezpečí mrazů. Měsíček sice toleruje chudší podmínky, ale nejlépe roste, když má bohatou půdu. Po ustálení nepotřebuje pro svůj růst mnoho vody ani hnojiva. Měsíček je rostlina, která má ráda slunce, není však fanouškem horkých teplot a při intenzivních vedrech může začít vadnout. Měsíček kvete neustále, když staré květiny odumřou, objeví se nové.

 

Calendula se bude cítit dobře i v květináči

Airflor květináč
3 249 Kč
Timberflor květináč
3 299 Kč
Winegrow kvetináč
1 259 Kč
Solidflor květináč
1 469 Kč

Ukázat více

 

➡️ Požadavky na světlo

Měsíček obecně upřednostňuje plné slunce, ale někdy během nejteplejších měsíců chřadne, pokud nedostane trochu odpoledního stínu.

 

➡️ Požadavky na půdu

Stejně jako většina členů této čeledi, i měsíček potřebuje dobře odvodněnou půdu s vysokým obsahem organického materiálu. Husté, vlhké půdy mohou způsobit hnilobu kořenů. Rostlina toleruje široký rozsah pH půdy, ale upřednostňuje mírně kyselou až neutrální půdu.

 

➡️ Požadavky na vodu

Zalévejte často, dokud se rostliny neusadí. Dospělým rostlinám se daří při občasné zálivce. U měsíčku se vyhněte nadměrnému polévání.

 

➡️ Teplota vzduchu

Měsíček upřednostňuje mírné letní teploty a během velmi horkého léta může do konce léta uhynout. Také silný mráz zabije rostliny. Pokud se na některou jarní noc očekává ještě mráz, můžete rostliny chránit přikrývkou a odkrýt, když slunce druhý den zahřeje vzduch. Tři až čtyři centimetry mulče také ochrání rostliny před nízkými teplotami.

 

➡️ Hnojení

Měsíček nepotřebuje mnoho pokud jde o hnojení. Je-li vysazen v úrodné zahradní půdě, nevyžaduje žádné další živiny. Marginální půdy mohou vyžadovat hnojení vyváženým, ve vodě rozpustným hnojivem, ale nadměrné hnojení může způsobit, že rostliny budou „nohaté“ a vytažené. Měsíček v květináči vyžaduje měsíční hnojení zředěným vyváženým hnojivem.

 

💡 TIP na produkt - Bopon Natural Vermikompost univerzální 500 ml
Bopon Natural Vermikompost univerzální 500 ml

Vermikompost je produktem trávení žížal a aerobního rozkladu s využitím aktivit mikro- a makroorganismů. Vermikompost vytváří bohatou organickou úpravu půdy obsahující rozmanitost rostlinných živin a prospěšných mikroorganismů. Působí jako biohnojivo, obnovuje půdní živiny, stabilizuje půdu a dlouhodobě zvyšuje úrodnost půdy. A navíc, pokud zamýšlíte používat měsíček i pro vyšperkování vašich gastronomických počinů, pro zdraví bezpečné biohnojivo je nezbytné.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

➡️ Jak posbírat semena měsíčku

Počkejte, až okvětní lístky opadnou a hlavička semen se změní ze zelené na hnědou. Odřízněte stonek a hlavu semene vložte do vzdušného sáčku, aby mohla vyschnout. Když je rostlina suchá, semena jednoduše vypadnou a můžete sázet. Semena můžete nechat se zasít i sama a nechat se překvapit, co vyroste příští rok.

 

Měsíček lékařský a jeho běžné problémy

Hmyz a nemoci nejsou pro měsíček obvykle problémem. Ve skutečnosti může být květ užitečný k odstrašení mnoha hmyzích škůdců, což z něj činí dobrou doprovodnou rostlinu pro zeleninové zahrady. Zkuste vysadit měsíček kolem mangoldu, mrkve a rajčat, abyste je ochránili před hmyzem.

  • nemoc měsíčku, která dostala po něm i pojmenovaná – měsíčková sněť , je plísňové onemocnění listů, které má za následek kulaté zeleno/žluté až hnědavé/černé léze. Tyto skvrny mohou mít také tmavě hnědé okraje. Léze jsou na pohled hrubé a lze je spatřit na zadní i přední straně listů.
  • padlí je další houbovou chorobou, která je nejrozšířenější během teplého a vlhkého počasí. Listí se může kroutit a má bílý až šedavý povlak.
  • několik patogenů může způsobit hnilobu kořenů měsíčkových rostlin. Postiženy mohou být sazenice i zralé kořeny.
  • rez je výsledkem množství houbových chorob. Jak už název napovídá, na listech a stopkách se objevují rezavé skvrny.

 

➡️ Jak ošetřit nemocný měsíček

Pro boj proti chorobám měsíčku praktikujte sanitaci, ponechte mezi rostlinami dostatečný prostor a aplikujte fungicidy. Střídání plodin je také důležitou součástí léčby nemocných měsíčků. Také se ujistěte, že půda má vynikající drenáž. Odstraňte a zlikvidujte infikované rostliny, abyste zpomalili šíření nemoci a zalévejte základnu rostlin.

Měsíček lékařský - nemocný květ

Měsíček je odolná rostlina, při správné péči nemoci moc nebudete muset řešit

 

Jak sbírat a sušit měsíček lékařský

Bylinkáři se shodují na tom, že nejlepší doba pro sklizeň je ve středu rána, krátce po otevření nových květin, ale po uschnutí rosy. To znamená, že udělejte maximum vzhledem k dodržení tohoto rozvrhu. Ačkoli, sklizeň v poledne nebo i odpoledne je lepší než nesbírat vůbec! Nesnažte se květiny „zachránit“. Čím více budete sbírat, tím více květin každá rostlina produkuje. Po první sklizni jej pravděpodobně můžete opakovat cca každé 3 dny.

💡 Důležitá poznámka!

Měsíček lékařský-semenaPokud hlávky neposbíráte, odumřou samy, pak rychle přejdou do semene a rozrodí se vám po celé zahradě. Pokud se vám tato představa nelíbí, posbírejte všechny hlávky dříve, než odumřou. Můžete je však také pozorně sledovat a sbírat zralá semena pro výsadbu příští rok (semena sbírejte, když jsou hnědá, ne zelená). Pokud si dáte záležet a budete sbírat semeno pouze z rostlin s nejlepšími květinami, vašimi oblíbenými barvami atd., po celé generace si můžete pěstovat svoji vlastní linii měsíčku.

➡️ Kterou část byliny sbírat?

Jsou to květiny, díky kterým je měsíček tak výjimečný a část, kterou chcete sbírat a uchovat. I když… možná nevíte, že listí má téměř stejné vlastnosti jako květiny. Pokud byste měli málo rostlin a následně málo květin, sbírejte a sušte i listy, abyste vykompenzovali tento nedostatek. Když však máte na výběr, upřednostněte květiny.

 

Sklizeň

Hlávky buď odštípněte, nebo odstřihněte nůžkami. Tato akce zanechá dlouhou, prázdnou stonek. Stonek může být oříznuta zpět na první sadu listů kvůli estetice. Nebo ne. I když mnoho pěstitelů rozhodně doporučuje, stonek vždy odříznout zpět na první sadu listů, aby se nestala kanálem pro hnilobu. Dává to smysl.

Při sklizni měsíčku se vám mohou trochu lepit prsty od pryskyřice. To je dobrá věc! Pryskyřice má silné protiplísňové vlastnosti a pochází z ní většina léčivé síly.

Nůžky, se kterými hlávky květin odstřihnete musí být ostré a sterilní

Více zahradních nůžek

💡💡 u nás naleznete celý test zahradních nůžek

Sušení

Existuje mnoho způsobů, jak sušit měsíček. Bez ohledu na to, jak to děláte, jedna věc je nanejvýš důležitá: předtím než jej uschováte se ujistěte, že je na 100% suchý. Existuje příliš mnoho hororových příběhů o nádobách plných plesnivých květů po vší té tvrdé práci při jejich sklizni a konzervování. Další velmi důležitou věcí, kterou je třeba poznamenat, je, že měsíček by neměl být při sušení vystaven vysokým teplotám. Teplo denaturuje a zničí velkou část jeho léčivých složek. Sušení v troubě se proto nedoporučuje.

Můžete se rozhodnout pro sušení okvětních lístků nebo celé hlávky. Samotné okvětní lístky schnou rychleji a mají menší pravděpodobnost plísní. Vytrhávání okvětních lístků však vyžaduje mnohem více práce předem na přípravu na sušení. Nemluvě o tom, že zelený základ květu je neuvěřitelně pryskyřičný a potenciálně obsahuje ještě prospěšnější sloučeniny než okvětní lístky, takže je určitě rozumnější sušit hlávky květin.

Hlávky květin přeneste do interiéru do oblasti mimo přímé sluneční záření. Hlávky nemyjte. Je-li to nutné, jemně je vytřepejte, aby se uvolnil prach nebo občasný hmyz. Ale jelikož bereme nově otevřené květiny, měly by být čerstvé jako sedmikrásky!

Měsíček lékařský - hlávky

Okvětní lístky se suší rychleji, ale léčivá síla celých hlávek je nesrovnatelně vyšší

 

➡️ Sušení na vzduchu

Za správných podmínek se může měsíček pasivně vysušit na vzduchu. Chce to jen trochu času a trpělivosti. Dobře, možná hodně času. Na teplém, dobře větraném a suchém místě umístěte květiny měsíčku na síťky, do vzdušných košů, nebo jiných prodyšných stojanů. Kvítky pravidelně přehazujte a otáčejte, abyste zajistili, že uschnou rovnoměrně. Potom jen čekejte.

➡️ Sušení měsíčku v sušičce potravin

Tato metoda provede zadání mnohem rychleji! Ale pamatujte, nechceme měsíček zahřívat. Nastavte sušičku na nejnižší teplotu – ne vyšší než 35-38 °C. Existují sušičky, které nabízejí také nastavení „živé potraviny“, které zajistí, že žádné prospěšné léčivé vlastnosti bylin nebo jiných rostlin nezničí teplo!

Položte květiny měsíčku lícem dolů na stojany sušičky. Při nízkém nastavení je sušte, dokud nejsou suché. Suché na kost. Bohužel přesný čas stanovit neumíme.

 

Pokud sušička potravin ještě není součástí vašeho kuchyňského arzenálu, nechte se inspirovat:

 

➡️ Kdy je měsíček dostatečně suchý?

Před uskladněním musí být květiny kompletně a absolutně suché. Je to důležité. Měly by být křehké, křupavé a velmi suché jako krepový papír. Zkuste si je chytit mezi prsty v různých fázích sušení, abyste si vyvinuli citlivost v konečcích prstů. Všimnete si, že když ještě nejsou zcela suché, „vypadají“ suché, ale když se jich dotknete, jsou poněkud chladné v porovnání se skutečně suchými květy. Jinými slovy, je v nich cítit vodu.

Zelená část, hlavička květu, na kterou jsou připevněny okvětní lístky, schne pomaleji než samotné okvětní lístky, protože má větší hmotu. Na tohle si dávejte pozor. Budete-li hlávky skladovat celé, musíte zeleným částem dopřát více času na vyschnutí.

Co můžete udělat, je počkat, až okvětní lístky uschnou, poté je otrhat z hlaviček, které necháváte sušit dál. Když jsou okvětní lístky suché, velmi snadno se oddělí od hlavičky. Ve skutečnosti lehkost, s jakou se oddělují, je indikátorem jejich suchosti. Jsou-li rezistentní, nejsou suché. Chcete-li pracovat ve velkém, můžete vzít celý svazek suchých hlaviček, vložit je do mísy a rozetřít mezi rukama. Okvětní lístky odpadnou. Hlávky se budou shromažďovat na dně misky, protože jsou mnohem těžší než okvětní lístky.

Sušený měsíček lékařský

Hlavičky musí být kompletně a absolutně suché

 

Skladování

Dokonale vysušené bylinky uchovávejte v uzavřených nádobách v tmavé skříni. Žádnou sušenou rostlinu nemůžete vystavovat slunečnímu záření na dlouhou dobu. Rizikem dobře uzavřených zavařovacích sklenic, jak jsme již zmiňovali, je, že pokud bylinky nejsou dokonale suché, napadne je plíseň. To je důvod, proč se někteří rozhodnou uchovávat sušené bylinky v papírových sáčcích, které „dýchají“, čímž se sníží riziko plísní. Toto je také dobrá možnost.

Každý rok se snažte své sušené bylinky uskladnit. Některé si zachovávají své vlastnosti déle než jiné, ale obecně byste je měli používat přibližně rok. Sušené byliny, stejně jako koření jsou nejlépe čerstvé, i když při stárnutí použitelné, byť ne tak silné.

Označte datem všechny sklenice, nebo kapsy. I když si myslíte, že na to nezapomenete, tak či onak se to stane a někdy v budoucnu se přichytíte při tom, že stojíte u kuchyňské skříňky, držíte nádobu plnou zvláštní rostlinné hmoty a ptáte se: „Co to je?“

💡 Tip na článek!

Sušené ovoce a zeleninaSušení potravin je jedním z nejstarších způsobů konzervování potravin. Proces je jednoduchý a bezpečný. Sušené potraviny jsou navíc dobrým zdrojem rychlé energie a zdravé výživy, jelikož jediná věc, kterou při konzervaci ztratí, je vlhkost. Nechte se inspirovat naším článkem Jak sušit ovoce – švestky, jablka, šípky, meruňky, fíky, rozinky a jiné.

 

 

Jak používat sušený měsíček?

Pro vnitřní použití je jedním z nejrychlejších a nejjednodušších způsobů přípravy sušeného měsíčku udělat čajový nálev. Ve 2,5 dl vody nechte vyluhovat přibližně 1 až 3 polévkové lžíce sušených okvětních lístků nebo 4 až 6 sušených hlav. Nechte přikryté stát 8 až 10 minut a poté si jej vychutnejte! Nebo zvětšete porce, abyste si jej mohli vychutnat během několika dní. Pro zachování čerstvosti je nejlepší uchovávat připravený čaj v chladničce. Měsíček lékařský má aromatickou, jemně zemitou, jemně sladkou a možná trochu trávovou chuť – ale ne takovou trávovou jako nadměrně louhovaný zelený čaj.

Příležitostně si dopřejte měsíčkový čaj pro zlepšení nálady. Koneckonců, historicky se uvádí, že má antidepresivní vlastnosti! Nebo, pokud potřebujete „hlubší uzdravení“ (a máte dostatek zásob!), klidně popíjejte čaj až třikrát denně. Nelze to přehnat. Měsíček nemá žádná omezení, ani riziko toxicity! Na jaře popíjejte měsíčkový čaj, abyste zmírnili oteklé lymfatické uzliny způsobené alergiemi.

Měsíčkový čaj

Měsíčkový čaj má antidepresivní účinky

 

➡️ Další způsoby použití sušeného měsíčku

Pokud chováte kuřata, okvětní lístky měsíčku se mohou přidat do kurínů jako přírodní repelent proti hmyzu. Kromě toho, pokud svá kuřata krmíte čerstvými nebo sušenými okvětními lístky měsíčku, jejich žloutky budou ještě zlatavější! Navíc využijí i všech zdravotních výhod této byliny. Okvětní lístky nebo celé květiny můžete přidat i do vaší koupele!

Kromě přidávání do různých jídel a nápojů, bylinkáři používají sušený měsíček k výrobě neuvěřitelně léčivého měsíčkového oleje, topických mastí a krémů nebo tinktur pro vnitřní použití. Při lokální aplikaci může měsíček pomoci zmírnit zánět, zarudnutí, vyrážky nebo jiné podráždění, ekzémy, psoriázu a další.

 

Měsíček lékařský – často kladené dotazy

1. Jaký hmyz je přitahován měsíčkem?

Měsíček lékařský přitahuje užitečný hmyz, jako jsou berušky, ostropestřce a jiný hmyz, který pomáhá kontrolovat mšice, třásněnky a jiné ničivé škůdce.

2. Jaký je symbolismus měsíčku?

Měsíček je již mnoho staletí symbolem slunce a ohně. V Indii byly květiny měsíčku tradičně součástí svatebních kytic a dekorací, aby symbolizovaly vášeň a kreativitu nebo plodnost pro nový pár. V Mexiku se často vysazuje u vchodových dveří, aby přitáhl bohatství a slunečních duchů do domova. Viktoriáni spojili měsíček s měsícem narození říjnem, čímž podtrhli spojení, které má Calendula se smrtí a pohřeby, ale také s myšlenkou cesty slunce po obloze. Jako květinová esence se měsíček používá k tomu, aby pomohla těm, kteří mají problémy s komunikací, používá se k pomoci lidem naučit se používat slova jako duchovní sílu, která je vnímavá a otevřená kreativní a léčivé komunikaci.

3. Způsobuje měsíček alergii?

Měsíček může způsobit alergickou reakci u lidí citlivých na čeledi Asteraceae/Compositae. Mezi členy této čeledi patří ambrózie, chryzantémy, měsíčky, sedmikrásky a mnohé další.

4. Jakou jsou účinky měsíčkového oleje?

Esenciální olej z měsíčku lékařského je znám svým jedinečným složením flavonoidů a terpenů a jejich farmakologickým potenciálem při onemocněních souvisejících s kůží. Esenciální olej z měsíčku lékařského prokázal svoji účinnost ochrany před sluncem, ale jeho účinek na biochemické parametry není dobře znám.

5. Jak se dělá měsíčkový olej?

Měsíčkový olej je jednoduše olej, ve kterém se vyluhovaly suché kví měsíčku. Květy jsou namočené v nosném oleji, jako je olivový nebo jojobový, několik týdnů nebo déle. Mohou se použít celé suché hlávky květin nebo jen okvětní lístky, ale je důležité, aby byly zcela suché.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (16 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře

Dobrý den, článek obsahuje zajímavé informace, ale vypadá jako “google translate”. Např. Každý rok se snažte své sušené bylinky utratit. Opravdu je potřeba bylinky utratit? Co takhle spotřebovat??

Dobrý den, článek dobrý, ale plést si měsíček a afrikán ? Měla byste si lépe prohlédnout fotografie, které uveřejňujete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *