„Slzy Isis“ je přezdívka pro verbenu a pravděpodobně to je jedno z nejúžasnějších názvů květin, jaké jste kdy slyšeli. Přestože květ pochází z Ameriky a Asie, je oblíbenou rostlinou po celém světě, protože po celé léto přináší do záhonů a květináčů zářivou barevnost s květinami v bohatých odstínech fialové, růžové, červené a bílé. Od vysokých, vzdušných Verbena bonariensis až po popínavé typy do závěsných košíků, verbena je na péči nenáročná bujně kvetoucí milovnice slunce.
Semínka verbeny jsou dostupná v množství druhů a v řadě veselých odstínů
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Verbena v kostce
Verbena (Železník) je rostlina, která se vyskytuje po celém světě a je plná historie a tradic. Také známá jako bylina kříže a svatyně, je již po staletí oblíbenou zahradní rostlinou díky dlouhotrvajícímu kvetení a léčivým vlastnostem. Popínavé verbeny jsou běžným jevem v letních závěsných koších, ale jsou doma i v původních stanovištích motýlů. Je verbena jednoletá nebo trvalka? Ve skutečnosti obojí. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli o odrůdách jednoletých a trvalých verben.
Rod Verbeny zahrnuje 250 druhů bylinných nebo polokrovitých rostlin. Přestože některé z nich jsou letničky a je třeba je každoročně přesazovat, mnohé další jsou trvalky a vracejí se rok co rok. Trvanlivé verbeny se liší velikostí a růstovou formou, ale sdílejí také mnohé z charakteristik letniček. Během kvetení nabízí trvalka prohlídku květin seskupených ve střapcích. Každý z malých květů ve shluku má pět okvětních lístků, které jsou částečně spojeny, aby vytvořily trubkový květ. Přirozená barva většiny verben je fialová nebo červená, ale pěstitelé vyvinuli hybridy v barvách, jako je bílá, růžová a purpurová.
Odrůdy Verbena
Verbeny jsou dlouho kvetoucí letničky i trvalky v závislosti na typu. Mohou se také značně lišit ve velikosti a hábitu. Mohou být nízko rostoucí, táhnoucí se porosty, které dorůstají jen do výšky 15-31 cm, nebo to mohou být vzpřímené rostliny dosahující výšky 2 m. Jednou z nejoblíbenějších vlastností této rostliny je její dlouhá doba kvetení. Zatímco rozdíly mohou být mezi jednotlivými odrůdami dost výrazné, téměř všechny druhy vám poskytnou květiny od jara přes léto až do podzimu.
Který druh si vyberete, bude záviset na vašem stanovišti a preferencích. Níže jsou uvedeny některé běžné letničky a víceleté odrůdy.
➡️ Letničky
Nejvíce jednoletých odrůd verbeny je v druhu Verbena x hybrida (Železník zkřížený, nebo hybridní). Některé z nejpopulárnějších odrůd zahrnují:
- Obsession Series
- Quartz Series
- Novalis Series
- Romance Series
- Lanai Royal
- Purple Peaches and Cream
➡️ Trvalé odrůdy
V. bonariensis (Železník argentinský), V. rigida – alias tuhá, hlíznatá a popínavá Glandularia hardys indensis. Mezi oblíbené odrůdy patří:
- Homestead Purple
- Summer Blaze
- Abbeville
- SilverAnne
- Greystone Daphne
- Texas Rose
- Taylortown Red
Verbena jako letnička, nebo pěstujeme Železník zkřížený
Kultivary V. x hybrida zahrnují půdopokryvné rostliny, které tvoří koberce, na suchých, slunečných místech v zahradě. Během léta a podzimu jsou zahaleny do kytiček z drobných kvítků, které mají mnoho různých barev, včetně bílé, bordó, růžové, šarlatové, meruňkové, fialové a mauve. Některé mají květiny s bílým okem. Listí je chlupaté a poněkud kapraďovité; některé kultivary mají listy velmi jemně dělené. Jelikož jsou citlivé na mráz, v našich podmínkách se pěstují jako letničky (často v závěsných košíčcích nebo květináčích).
➡️ Výběr stanoviště
Verbena potřebuje plné slunce po celý den a musí mít dobře propustnou půdu. Na stinných místech bude kvetení výrazně omezeno. Jedná se o rostlinu, která vyžaduje nejméně šest hodin slunce denně a osm až deset hodin je mnohem lepší. Velmi jí vadí „přelidněné“ podmínky a promočená půda. Ale za předpokladu, že jsou splněny ideální podmínky, potřebuje jen malou dodatečnou péči, kromě dobře načasovaného zavlažování. Rozmístěte rostliny dostatečně daleko od sebe, aby měly dostatečnou cirkulaci vzduchu – přesné rozmístění bude záviset na odrůdě.
➡️ Výsadba
Tyto rostliny mají rády dosti suchou půdu s mírně kyselým až neutrálním pH (5,8 až 7,2). Verbena není příliš náročná na specifickou půdu, kromě toho, že musí být dobře propustná. Těžká hlína může vést k hnilobě kořenů, proto do ní zapracujte několik lopatek kompostu, abyste odlehčili hustou půdu.
Hybridy verbeny se obvykle vysazují ze sazenic v květináčích na jaře, nebo se v interiéru nastartují ze semen koncem zimy. S chráněným výsevem semen můžete začít začátkem března a dubna nebo přímo do země od poloviny května.
- Při výsevu na chráněném místě zajistěte minimální teplotu 15 °C.
- Rozsejte semena a zakryjte je mělkou vrstvou půdy.
- Jakmile se objeví první listy, přeřeďte je na 3 až 4 cm.
- Když mají rostliny 4 nebo 5 listů, přesaďte je do květináče.
- Přesazujte do země, když pominou poslední mrazy, přibližně v polovině května.
Při výsadbě budete potřebovat nářadí
➡️ Zalévání
Mnohé z rodičovských druhů těchto hybridů pocházejí ze středomořských oblastí nebo suchých prérií a jejich potřeba vody se podobá podmínkám v těchto oblastech. Rostliny udržujte rovnoměrně vlhké, dokud se neusadí. Po dozrání mají průměrnou potřebu vody 1 až 2 cm za týden, ale budou tolerovat i krátká období sucha. Promočené rostliny podlehnou plísni botrytidy, ale rostliny vystavené suchu mohou zase přilákat roztoče.
➡️ Hnojení
Verbeny nejsou náročné, ale ocení měsíční aplikaci vyváženého hnojiva na květiny s pomalým uvolňováním, které jim pomůže udržet květinovou show, která může trvat od jara až do mrazů. Pro množství hnojiva, které se má použít, se řiďte pokyny na etiketě produktu.
➡️ Ořezávání
Jednou nebo dvakrát za sezónu ostříhejte rostliny, abyste stimulovali nové květiny a udrželi rostliny plné a upravené. Odstranění odumřelých květin také podnítí další kvetení.
➡️ Rozmnožování
Nejlepším způsobem, jak rozmnožit verbeny, je tradiční vegetativní metoda – odříznutí segmentů stonků a jejich zakořenění. Toto je osvědčená metoda, která funguje pro mnohé bylinné rostliny. U verben může být odběr řízků stonků na podzim dobrým způsobem, jak udržet rostliny naživu přes zimu, zakořenit je uvnitř a poté je zasadit, abyste je připravili na jarní přesazování venku.
Při ořezávání i odběru řízků budete potřebovat kvalitní nůžky
Rozmnožování řízky
- Použijte ostré, sterilizované nůžky na odříznutí 10 až 15 cm odřezků z konců zdravých stonků. Odstraňte listy ze spodní třetiny řízku a uříznutý konec ponořte do zakořeňovacího hormonu.
- Naplňte malé květináče porézním zakořeňovacím médiem, jako je rašelina (nebo komerční rašelinová květináčová směs) smíchaná se stejným množstvím písku nebo perlitu. Řízek zasaďte do květináčové směsi, přičemž zakopejte holou část stonku. Kastrolky opatrně zavlažujte, aby byla směs zcela navlhčena.
- Nádobu přikryjte plastovou poklicí (nebo ji vložte do volného plastového sáčku) a postavte ji na místo, které je světlé, ale mimo dosah přímého slunce. Pravidelně kontrolujte řízek a v případě potřeby navlhčete směs.
- Po několika týdnech začněte testovat řízek jemným potáhnutím za stonek. Budete vědět, že kořeny se vyvinuly, když začnete pociťovat odpor. Když je patrný nový růst, rostlina je připravena k přesazení do zahrady nebo do větších květináčů naplněných komerční květináčovou směsí.
Rozmnožování ze semen
Většina verben jsou hybridy, které nevzejde ze semen, které sesbíráte ze zahradních rostlin, takže rozmnožování ze semen by se mělo provádět ze zakoupených komerčních semen, která se pěstují v pečlivě kontrolovaných skleníkových podmínkách. Měli byste je nastartovat v interiéru 12 až 14 týdnů před průměrným datem posledního mrazu, abyste zajistili, že květiny budou kvést už začátkem léta.
Semena zabalte do vlhké papírové utěrky a vložte je do plastového sáčku. Dejte je do ledničky na sedm dní, poté je zasaďte do buněčných podnosů naplněných komerční směsí. Semeno zatlačte do půdy a jemně zakryjte směsí na startování osiva. Zamlžte startovací směs, aby se navlhčila, poté zakryjte podnos a umístěte jej na tmavé místo mimo přímé sluneční záření při teplotě asi 24 stupňů Celsia.
Když semena začnou klíčit (21 až 30 dní), odstraňte kryt a vyneste podnos na přímé světlo. Sazenice se mohou přesadit do vlastních květináčů naplněných komerční květináčovou směsí nebo přímo do zahrady, když mají několik sad pravých listů.
➡️ Přesazování
Protože jsou to letničky, obvykle nevyžadují přesazování; na konci vegetačního období se jednoduše vyhodí. Ale hrnkové verbeny jsou technicky teplomilné trvalky, takže je možné přenést hrnky do interiéru a nechat je růst uvnitř. Pokud tak učiníte, před přemístěním zkraťte listí o jednu třetinu a najděte jim místo s co největším množstvím slunečního světla. Ale uvědomte si, že verbeny mají krátkou životnost jako trvalky; nejsou to ideální pokojové rostliny.
➡️ Přezimování
Verbenu v květináčích lze přezimovat. Verbena zasazená v zemi bude pravděpodobně zničena prvním tuhým mrazem, pokud ji nezachráníte vykopáním celé rostliny. Zde je postup:
- Seřízněte rostlinu na méně než polovinu její velikosti. Opatrně ji vykopte a poté ořízněte i kořínky na polovinu.
- Najděte květináč, který ponechává pár centimetrů kolem kořenového balu a naplňte ji zeminou. Verbenu zasaďte do stejné hloubky, v jaké rostla.
- Umístěte květináč na nejslunečnější vnitřní místo, jaké najdete. Prvních pár týdnů v interiéru stříkejte vodní mlhou, poté často kontrolujte a podle potřeby zalévejte. Zkontrolujte také výskyt škůdců, protože pokojové rostliny mohou být náchylné na mšice a jiných běžných škůdců pokojových rostlin.
- Když se blíží poslední jarní mráz, prořízněte rostlinu, abyste stimulovali nový růst. Po odeznění posledního jarního mrazu a nočních teplotách spolehlivě nad 10 stupňů můžete nádobu přemístit ven nebo verbenu znovu zasadit do zahrady.
Verbena hybrida a její běžné problémy
Tyto rostliny jsou náchylné na padlí a mohou je navštívit běžní hmyzí škůdci, které ošetříte insekticidními mýdly nebo chemickými postřiky. Takové problémy jsou však pro rostliny zřídka smrtelné.
Padlí lze minimalizovat, pokud nasměrujete vodu na úroveň země a ne horním postřikem. A poskytnutí dostatečného prostoru ke zlepšení cirkulace vzduchu také pomůže redukovat tyto plísňové infekce.
Zahrádkáři mají často problémy se správným zaléváním při pěstování hybridní verbeny. Příliš mnoho vody a rostlina může vyvinout hnilobu kořenů; příliš málo vody a rostlina může vyschnout a odumřít. Zatímco verbena má v oblibě suché půdy a toleruje krátké sucho, dlouhodobé sucho, které v horkém počasí trvá déle než pár týdnů, může rostlinu zabít. Zdokonalit načasování zavlažování může být složité. Obvykle je dostačující standardních 2 cm vody aplikovaných týdně – ale může to být příliš mnoho pro rostliny osázené ve špatně odvodňovaných hustých půdách. Úspěšní pěstitelé často zjistí, že nejlepší strategií je pečlivě sledovat rostlinu a zdržet se polévání, dokud listy nezačnou vykazovat známky kudrnatosti – pak důkladně zalijte. Tento přístup vyžaduje každodenní pozorování.
Verbeny se někdy stávají příliš kalhotými a řídkými. V tomto případě je třeba důkladně oříznout a pohnojit rostlinu, což rychle stimuluje nový hustý růst a nával kvetení.
Verbena jako trvalka, nebo pěstujeme Železník argentinský
Shluky malých fialových kvítků plovoucích na dlouhých vzdušných stoncích, které lákají kolemjdoucí motýly zastavit se na doušek, jsou jen jedním z důvodů, proč byste měli zvážit přidání Verbena bonariensis (Železníka argentinského), nazývaného také vysoká verbena, nebo verbena purpurová,. V. bonariensis pochází z Brazílie a Argentiny (název je odvozen od Buenos Aires) a je trvalkou v zemi svého původu. Mírné zimy však přežije i u nás.
Verbena purpurová je vzpřímená, trsovitá rostlina s drátovitými, široce rozvětvenými stonky. Dosahuje výšky 1 až 1,8 ma rozprostírá se od 30 do 100 cm. Pevné stonky a větve jsou čtvercové a drsné, jako brusný papír. Sytě zelené, kopinaté zoubkované listy tvoří na spodní části rostliny kopcovitou růžici, na stoncích jich je jen málo. Květy se objevují v zaoblených shlucích o průměru 5 až 8 cm. Jednotlivé květiny jsou malé fialové nebo růžové levandulové trubky o průměru asi 0,5 cm. Kvete od poloviny léta až do prvního mrazu.
Květy jsou velmi atraktivní pro motýly a jiný hmyz. Vzdušný hábit rostliny z ní činí dobrou volbu pro hranice záhonu, protože přesto, že je tak vysoká, můžete přes ni vidět. Ani ve velkých skupinách neposkytne zázemí jako jiné vysoké letničky či trvalky. Je dokonalou partnerskou rostlinou – květiny efektně kontrastují se žlutými, oranžovými a růžovými květy. Vysaďte V. bonariensis s rostlinami jako fialová bazalka nebo echina fialová pro zajímavý monochromatický vizuál. Řezané květiny zase dlouho vydrží v květinových aranžmá. Květinový výbor Anglické královské zahradnické společnosti (England’s Royal Horticultural Society Floral Committee) udělil V. bonariensis dokonce Cenu za zásluhy o zahradu (symbol výjimečnosti udělovaný rostlinám s výjimečnou zahradní hodnotou) „kvůli její atraktivní květině a jednoduchému hábitu“.
➡️ Výsadba
Při pěstování verbeny bonariensis si můžete buď koupit rostliny, které již jsou usazeny, nebo si je vypěstovat sami ze semen. Nejprve se podívejme na výsadbu již usazených rostlin…
Před výsadbou byste se měli ujistit, že pro ně máte dobré stanoviště. Nejlépe se jim daří na plném slunečním světle, ale snesou i částečný stín, takže při výběru místa na to pamatujte. Při vysazování nezapomeňte vykopat velkou jámu, do které se vejdou kořeny a nikdy není na škodu použít po výsadbě kvalitní hnojivo, abyste podpořili co nejlepší růst.
Pokud pěstujete verbenu ze semen, máte několik možností. Můžete je buď zasadit přímo do půdy, nebo je nejprve pěstovat v květináčích a zasadit, když se více zdomácnějí.
Pokud semena zasadíte přímo, nejlepší čas na to bude v dubnu/květnu. Poskytnete jim dostatek času, aby se usadili a budou benefitovat z přímého vystavení slunci během nejteplejšího období roku. Pokud je chcete před výsadbou pěstovat uvnitř, měli byste je zasít přibližně 3 měsíce před plánovanou výsadbou.
Rostliny umístěte 60 cm od sebe. Jelikož vypadají tak snadno a vzdušně, doporučuje se je zasadit do velkých shluků, aby opravdu vynikly. Použijte je jako akcenty v zahradě, které se objeví na neočekávaných místech.
Rostliny udržujte dobře zalévané, dokud se neuchytí. Po usazení jsou odolné vůči suchu. Dokáží tolerovat i dlouhá období sucha. A upozorňujeme vás, že Verbena bonariensis se bude ve vaší zahradě volně vysemenovat. Až příliš volně! Každé jaro odstraňte sazenice z míst, kde nechcete, aby rostly.
➡️ Požadavky na půdu
Verbeny nejsou náročné na typ půdy, i když půda by měla dobře odvodňovat, aby se předešlo problémům s houbami nebo plísněmi, na které jsou rostliny náchylné. Kromě dobře odvodněné půdy by rostliny měly být udržovány v oblasti s dobrým prouděním vzduchu a neměly by se sázet příliš blízko sebe, aby se snížilo riziko vzniku plísní.
➡️ Zalévání
Pokud jde o nároky na vodu, verbena bonariensis by se měla zalévat jednou týdně. Ujistěte se, že rostliny dobře namočíte, ale nenechte je příliš dlouho sedět v přesycené půdě, protože to může způsobit hnilobu kořenů. Abyste tomu zabránili, měli byste je zalévat během slunečných dnů a zalévat co nejdříve, aby slunce mělo dostatek času na odpaření vody.
➡️ Mulčování
Na podzim je dobré přidat k rostlinám vrstvu mulče. To pomůže chránit kořeny během jakýchkoli mrazivých období v zimě.
➡️ Extra sezónní péče
Odstranění odkvetlých květů prodlouží období kvetení, přestože většina trvalých odrůd stejně kvete až do prvních mrazů. Některé odolnější, víceleté verbeny, včetně Verbena bonariensis, vypadají dobře i po skončení období kvetení a jejich semena poskytují potravu pro ptáky. V chladnějších oblastech je před mrazem ochrání ochrana kořenů vydatným mulčem ze slámy nebo dobře prohnilého hnoje. Verbena bonariensis a jiné víceleté verbeny na jaře seřízněte, odstraňte staré stonky, když se na spodní části rostliny začnou objevovat nové výhonky.
➡️ Rozmnožování
Rozmnožování často není nutné, protože tyto druhy rostlin se přirozeně samy vysévají, ačkoli si je velmi jednoduše umíte rozmnožit i sami pomocí řízků v květináčích.
Ideální doba pro odebrání řízků je září. Nejlepším typem stonků jsou ty, které vypadají zdravě, ale nemají žádné květiny ani poupata. Připravte si květináč tak, že jej naplníte kvalitní zeminou a poté do ní zasadíte řízky. Při výsadbě byste měli udělat jamku, který je přibližně 2/3 velikosti řízku. Po výsadbě nezapomeňte dobře zalít.
Přestože si verbena bonariensis obecně užívá teplo, je důležité, abyste žádné řízky nenechávali na přímém slunci. Namísto toho byste si měli najít částečně zastíněné místo a ideálně použít rozmnožovací rohož, abyste mohli kontrolovat teplotu.
Řízky pravidelně kontrolujte, abyste se ujistili, že se jim daří. Měli byste je zalévat pouze tehdy, když je půda suchá a je lepší použít rozprašovač, než do ní nalévat vodu, protože půda se velmi snadno prosytí.
Po 3-4 týdnech by měly řízky zakořenit. Chcete-li zkontrolovat, zda je tomu tak, jemně je přetáhněte na základně. Pokud cítíte odpor, pak se zakořenily. Počkejte další měsíc nebo dva, než je vysadíte venku.
Zatímco nové rostlinky vysadíte venku budete potřebovat květináče
➡️ Ořezávání a stříhání
Přestože rostliny verbena bonariensis nevyžadují přílišné prořezávání, může pomoci podpořit nový růst, takže není špatný nápad snadno je oříznout, a to uznáte za vhodné. Nejlepší doba k prořezávání rostlin je brzy na jaře. To zajistí, že nový růst přijde a vaše rostliny ze sebe vydají to nejlepší.
Verbena bonariensis a její běžné problémy
Obecně je verbena bonariensis odolná vůči chorobám a škůdcům, ale může trpět určitými problémy. Níže jsou uvedeny některé z nejběžnějších škůdců a chorob, kterými může být ovlivněna, včetně toho, jak se s nimi vypořádat.
➡️ Padlí
Padlí je běžný typ houby, která postihuje mnoho rostlin. Svůj název dostala podle skutečnosti, že infikované rostliny mají na listech vrstvu plísně, která se podobá mouce. Pokud zpozorujete rostliny napadené padlím, měli byste je odstranit a zničit, protože se může velmi snadno šířit. Padlí se daří ve vlhkých podmínkách. Když to budete vědět, pomůže vám to podniknout kroky, abyste jí předešli. Nejprve se ujistěte, že mezi jednotlivými rostlinami je dostatek prostoru – kvůli cirkulaci vzduchu. Při zalévání rostlin byste měli být opatrní, aby se na listy nedostala žádná voda. Je to velmi častou příčinou objevení se padlí. Je také dobré zalévat rostliny spíše během dne, aby měly dostatek času k vyschnutí na slunci.
➡️ Skvrnitost listů
Skvrnitost na listech se projevuje tak, že na listech infikovaných rostlin se vyvinou malé červené/hnědé skvrny. Nejenže to vypadá nevzhledně, ale ovlivňuje to také schopnost rostliny správně fotosyntetizovat.
Pokud objevíte rostliny, které jsou postiženy skvrnitostí listů, měli byste je okamžitě vykopat a zničit. Co se týče vyhýbání se skvrnitosti listů, platí stejná rada jako pro padlí. Méně silně napadené listy můžete ošetřit také fungicidním postřikem.
➡️ Reza
Rez dostala svůj název podle skutečnosti, že na infikovaných listech se vytvářejí načervenalé/hnědé skvrny. Pokud to podchytíte brzy, pak to obvykle není příliš velký problém a můžete jednoduše odstranit všechny postižené listy. K ošetření rzi můžete použít i fungicid. Je-li však rozšířenější, obvykle je lepší zbavit se rostliny, aby se zabránilo šíření na další rostliny.
➡️ Roztoče
Škůdci obvykle nejsou problémem pro verbena bonariensis, ale roztoče jím někdy mohou být. Nejenže propichují listy rostlin, ale samičky roztočů dokáží naklást množství vajíček, která se velmi rychle líhnou. Pokud na rostlinách zpozorujete roztoče, postříkejte je vodou nebo použijte dobrý insekticid.
➡️ Mšice
Problémem pro verbena bonariensis mohou být i mšice, ačkoli se jich lze docela snadno zbavit. Můžete je jednoduše postříkat vodou, abyste je odstranili z listů. Je také dobré povzbudit hmyz, který se jimi živí, a pozvat jej do vaší zahrady, například berušky.
➡️ Červci
Zamoření červci způsobuje rostlinám problémy z několika důvodů. Za prvé, postiženým rostlinám to ztíží fotosyntézu a tím ovlivní jejich růst. Když je zamoření vážnější, rostliny ztratí listy. Použití dobrého fungicidu může pomoci, ale ošetření může být nutné provádět pravidelně, abyste zničili všechna zbývající vajíčka.
Verbena jako léčivá bylina
Verbena se jako léčivá bylina těší vynikající pověsti již mnoho stovek let. Již v 1. století bylinu a její účinky popsal Dioscorides, známý římský lékař.
Ve starých bylinkářských knihách se verbena používala pro vnitřní i vnější použití. Léčilo se jí například štípnutí hadem, slabost močového měchýře, horečka či nachlazení. Bylina se používala jako čaj, jako vinný extrakt a jako přísada do univerzálního léku Theriak. Verbena se zmiňovala také jako prostředek k vyhánění „špatných duchů“, což pravděpodobně poukazuje na léčbu duševních poruch.
Pro mnohé z oblastí tehdejšího použití se dnes bylina téměř nepoužívá. Verbena však obsahuje mnoho medicínsky cenných složek, které umožňují její použití jako přírodní lék i v současnosti. Mezi nejdůležitější obsahové látky patří hořčiny a flavonoidy.
Podobně jako verbena, i eukalyptus je znám svými léčivými účinky. V článku Pěstujeme eukalyptus se dozvíte nejen o nich, ale také o původu, pěstování, péči i rozmnožování této stálezelené rostliny.
Zdroje informací:
- https://www.gardeningknowhow.com/search?q=verbena
- https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-verbena/
- https://www.sarahraven.com/articles/how-to-plant-and-grow-verbena
- https://gardenerspath.com/plants/flowers/verbena/
Článek je zařazený do kategorie: Květiny
Mohlo by vás zajímat
- Růže z Jericha – nesmrtelná rostlinka nosí domů štěstí, jak na její pěstování či rozmnožování + pár zajímavostí
- Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
- Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci
- Toto je 14 nejkrásnějších květin do stínu - inspirujte se
- Pěstujeme fíkus v interiéru - péče a rozmnožování
- Pěstování skalniček v okrasné zahradě - ve stínu i na slunci + NÁVOD pro založení skalky a TIPY pro inspirace
- Vybíráme celoroční mrazuvzdorné květiny a rostliny na balkon – jaké jsou možnosti?
- Pěstujeme oblíbené letničky Cínie - sázení a péče
- Pěstujeme Kakost (Geranium) - krásnou půdopokryvnou trvalku do polostínu
- Jak pěstovat netýkavky - ideální květiny na terasy a balkony