Zahradní jezírko – kompletní realizace svépomocí

Georgina Babinová Téma
18. září 2022 0

Zahradní jezírko přidá vaší zahradě nejen jedinečný aspekt, ale i atmosféru a je to perfektní způsob, jak přilákat „život” do vaší zahrady, od žab přes mloky až po ježky, ptáky a vodní hmyz. Profesionální instalace zahradního jezírka je však dosti drahá záležitost, zatímco vše, co si uděláte sami, spadá pod zlomek těchto nákladů. Navrhování a výstavba vlastního zahradního jezírka však může působit trochu odstrašující, zejména pokud si nejste jisti, kde začít! Náš dnešní článek si proto dal za úkol poradit vám jak na to.

Vyberte vhodné místo

V ideálním případě by mělo být jezírko umístěno v oblasti, která je částečně ve stínu. Vodní plochy, které jsou vystaveny plnému slunečnímu záření, obecně přitahují větší množství řas, což může vést k nepříjemnému zelenému odstínu vody. Zkuste vybrat místo, které je vzdáleno od listnatých stromů, protože podzimní listí se usadí na vodní hladině a klesá, čímž vytváří nežádoucí usazeniny na dně rybníka. Víte jejich samozřejmě odstranit pomocí skimmeru, nebo jezírko může být zakryty během podzimní sezóny sítí, pokud je zvolené místo velmi přístupné spadaným listem.

Zahradní jezírko by mělo být umístěno v rovné oblasti a nikoli budované na svahu. Voda v rybníku vždy najde svou „vodováhu”, což znamená, že pokud je rybník na svahu, voda bude ve vodováze a celé to bude vypadat trochu divně.

Jezírko mimo dosah listnatých stromů

Ideální umístění jezírka je mimo „dosah” listnatých stromů

 

Naplánujte hloubku jezírka

Pokud je zamýšleno zahradní jezírko určené výlučně k dekoraci (tj. žádné ryby), měli byste zvážit minimální hloubku vody 0,6 metru, což postačuje i pro ne okrasné ryby a většinu lapadlových rostlin. Existují některé druhy lilií, např. Nymphaea alba (leknín bílé), které mají hloubku výsadby 30 – 90 cm, ale většina rostlin se vejde do uvedených 60 cm. Kromě toho je mnoho okrasných rostlin, které potřebují mělké oblasti a proto je před výstavbou rybníka užitečné zvážit, které rostliny chcete pěstovat. Mějte na paměti, že různé rostliny vyžadují konkrétní hloubky vody v závislosti na odrůdě a typu. To je důvod, proč je plánování do budoucna důležité. V opačném případě můžete vykopat rybník a zjistit, že hloubka není vhodná pro zamýšlenou výsadbu.

Pokud uvažujete o malých ozdobných rybách, hloubka by měla být kolem 0,6 – 1 m. Pokud chcete chovat Koi kapry nebo velké ryby, hloubka by měla být nejméně 1 m – 1,5 m. Během zimy zůstane hlubší voda o několik stupňů teplejší než hladina, čímž se rybám poskytne příjemnější prostředí pro semi-hibernaci. Pokud je jedním z důvodů na vybudování jezírka přilákání volně žijících živočichů, bude třeba, aby byly v jezírku i mělké oblasti, kde se živočichové umí dostat do vody – mělká šikmina pro přístup je dobrý nápad.

 

Zvolte typ vodotěsné bariéry

Existuje množství materiálů, které lze použít k vytvoření vodotěsné bariéry ve vyhloubené jámě. I když je možné koupit hotové plastové a laminátové vložky, jsou často příliš mělké a omezují design a tvar navrhovaného rybníka. Doporučujeme použít pružnou vložku – PVC nebo EPDM fólii, protože to nabízí mnohem větší kontrolu nad velikostí a tvarem rybníka. Tyto vložky jsou také velmi ekonomické a při správné instalaci mohou vydržet „věčnost”.

Při výpočtu velikosti vložky pro rybník změřte délku a vynásobte ji dvojnásobnou hloubkou, přičemž připočtěte 60 cm. Chcete-li získat požadovanou velikost, opakujte toto i pro šířku. Extra 60 cm umožňuje přizpůsobení, přebytek odříznete. Doporučujeme vložit i ochrannou podložku pod vodotěsnou vložku, abyste zabránili penetraci kořenů a možnému propíchnutí kameny. Dobrým nízko-rozpočtovým nápadem jsou noviny, starý koberec, ale doporučeným řešením je písek.

Pokud se však rozhodnete pro jednodušší cestu a zvolíte hotovou plastovou vložku, vybírat si můžete i z následujících modelů:

 

Naplánujte tvar jezírka

Pokud použijete pružnou fóliovou vložku, neexistují žádné skutečné omezení týkající se tvaru nebo velikosti jezírka. Neformální jezírka mají tendenci vykazovat zakřivené, přirozenější formy, zatímco formálně jezero má obecně ostré linie a často čtvercový nebo obdélníkový tvar. Pokud se neumíte rozhodnout inspirace vám nabídne internet. Například osvědčený pinterest a jeho galerie zahradních jezírek vás pro některý typ zaručeně nadchne.

Nejjednodušší způsob, jak určit požadovaný tvar a velikost, je položit zahradní hadici nebo provaz na místo jezírka a podívat se na něj z různých pozic. Vyznačte základní tvar jezírka na zemi pomocí písku, šňůry nebo sprejového markeru. Jakmile budete spokojeni s vnějším tvarem, můžete začít kopat obvod rýčem a kopat dovnitř od vnější hrany. Vnitřní část půdy se pak může odstranit. Pokud plánujete přidat marginální „poličku” na výsadbu zeleně, vykopejte povrchovou zeminu do hloubky kolem 30 cm.

Nyní je možné vyznačit vnitřní zónu hluboké vody a vyhloubit půdu až do plné hloubky rybníka. Ujistěte se, že strany rybníka jsou zešikmené dovnitř, aby se zabránilo zhroucení půdy. Po okrajové zóně ponechte obvodovou „poličku” o rozměrech 30 – 50 cm, která by měla postačovat k tomu, aby se po nasazení vložky mohla uskutečnit výsadba. Pokud byste chtěli vytvořit potok nebo vodopád, část vytěžené půdy se dá použít k vytvoření vyvýšeného násypu, který se pak dá pokrýt pružnou vložkou.

Vykopaná jáma jezírka a kontrola vodováhou

V ideálním případě by oblast umístění jezírka měla být ve vodováze.

 

Jak vykopat a tvarovat zahradní jezírko?

Dalším krokem je vykopání jámy. Můžete bez obav začít kopať- stavba jezírka nevyžaduje povolení. V závislosti na velikosti to můžete dělat ručně nebo pomocí bagru. I když se rozhodnete pro bagr na přesun většiny půdy, dokončování a tvarování se nejlépe provádí ručně. Musíte zajistit, aby bylo jezírko a všechny „police” ve vodováze, je to nezbytné. Kolem jezírka používejte dřevěné kolíky a pomocí vodováhy zkontrolujte, zda je v rovině.

Povaha půdy, na níž se vykopává jezírko, může způsobit problémy, zejména pokud je kamenitá nebo mokrá. V této fázi se vyplatí věnovat čas odstranění všech kamínků, skal a ostrých hran. Fóliová vložka stojí peníze a pokud bude propíchnuta, bude z ní unikat voda, což je přesně to, co nechcete. Hmotnost vody způsobuje tlak na kameny, které mohou propíchnout vložku. Pečlivá příprava v tomto stádiu je zdlouhavá, ale z dlouhodobého hlediska stojí za to. Dalším problémem s tvrdým povrchem je to, že je velmi obtížné tvarovat jezírko a police, skalnatá půda nedrží tvar.

 

➡️ Mokrá půda znamená výzvu

Pokud je vaše zahrada v blízkosti vodní hladiny nebo je půda vlhká a je blízko hladina podzemní vody, na rozdíl od toho, co vám namlouvají instinkty, je to problém. Vlhká půda během výstavby způsobí akumulaci vody na dně rybníka, což samo o sobě představuje problém. Jakmile je jáma vykopána, skutečnost, že se opakovaně naplní vodou, může (když je už vložka na svém místě) způsobit podtlak který vytiskne vložku nebo její část směrem nahoru. Jedním ze způsobů řešení tohoto problému je změna v návrhu na zvýšení jezírka nad hladinu vody. Pro zvýšení okrajů jezírka používejte terénní úpravy, abyste vložku nemuseli položit tak hluboko.

Pro všechny jezírka platí, že jakmile je vykopána jáma, musí být vysypaná pískem. Toto by měla být pevná několik centimetrová vrstva a i více, pokud jste na kamenité půdě. Je to nezbytné pro ochranu vložky a písek působí jako polštář. Před přidáním ochranné podložky z měkkého písku odstraňte z jámy všechny kameny a ostré předměty. Pokud je vaše zahradní jezírko poměrně hluboké a velké, zvažte, jak usnadnit jeho budoucí údržbu. Rostliny v jezírkách vyžadují péči, jako je například ořezávání, zejména u leknínů, ke kterým bude potřebný přístup a to i v případě, že rostou uprostřed jezírka. Toho lze dosáhnout buď ponořením se do rybníka, nebo vytvořením mola.

 

Vytvořte horní příkop (kapilární bariéru)

Je dobré vytvořit malou obvodovou příkop kolem horní části jezírka, protože to zabrání saturaci okolní půdy vodou. V případě jezírek nepravidelného tvaru se to dá snadno dosáhnout zavedením kolíků do obvodu jezírka, přibližně 10 cm uvnitř okraje. Ohebná hadice se pak může připevnit k vrchu kolíků podle tvaru rybníka.

Spodní a flexibilní vložka se pak přeloží přes tento okraj a kolem výkopu za ním. Mezeru lze vyplnit kamínky nebo vhodným materiálem, což vytváří fyzickou bariéru mezi okrajem půdy a začátkem „mokré” strany jezírka.

Instalace fóliové vložky

 

Instalace flexibilní vložky do jezírka

Rozviňte vložku, přičemž dávejte pozor, abyste nepoškodili dezén. Pokud je vložka velká, bude nutné poprosit přátel, aby ji pomohli opatrně přenést na místo. Jakmile je vložka umístěna nad horní částí jezírka, zatřepejte ní, aby umožnila přístup vzduchu pod ni a nechte ji klesnout do nejhlubší části jámy.

Vstupte do jezírka (vyzutí bot je dobrý nápad!) A postupně vtlačte vložku do kontur jezírka. Fólii uložte co nejlépe. Neřežte přebytek, dokud není jezírko naplněné vodou, protože váha vody pravděpodobně potlačí trochu extra vložky směrem dovnitř.

 

Montáž dekorativní oblázkové fólie

Dekorativní oblázkové fólie jsou vynikajícím způsobem zakrývání fóliového obvodu nádrže. Malé kameny jsou vsazeny do pružného substrátu, který se pak dá umístit přímo nad horní část černé pružné vložky, čímž se vytvoří dekorativní obvod. Tato vložka se dá v případě potřeby snadno vyčistit pomocí vysavače rybníků a je upřednostňovanou volbou před volnými kameny, protože tyto vytvářejí oblasti pro shromažďování úlomků a biomasy a je obtížné je vyčistit. Je také užitečná, pokud mají domácí zvířata ve zvyku „ponořit se do jezírka”, protože nabízí určitou ochranu před ostrými drápy v mělčích zónách.

 

Výběr ponorného čerpadla a filtru

Je důležité udržovat zdravé prostředí pro život ryb a jiných živočichů, proto doporučujeme čerpadlo a filtrační systém. Bez filtrace je život v jezírku ohrožen. Ponorné čerpadlo bude dodávat vodu do filtrační skříňky, která je obvykle namontována na souši blízko okraje jezírka. Filtr pročistí vodu a ta se pak nepřetržitě vrací zpět do rybníka. Mnohé filtrační systémy zahrnují ultrafialový čistič, který zabíjí suspendované řasy („zelená voda”) a shromažďuje je. Chomáče řas se pak vyberou z rybníka a rozpadnou se na „přátelské” aerobní bakterie, které žijí ve filtru.

Čerpadlo bude vyžadovat zdroj energie, který bude muset být v blízkosti jezírka. Kombinace vody a elektřiny vyžaduje, aby elektrikářské práce prováděl kvalifikovaný elektrikář.

Vhodné příslušenství k vašemu jezírku možná najdete i mezi těmito modely:

 

Montáž vložky pro řečiště nebo vodopád

Pokud jste se rozhodli pro vodopád, je třeba vytvořit oblast s klenutým povrchem, která bude muset být pokryta také ochrannou podložkou a další vrstvou pružné podložky. Tato vložka se pak spojí s vnitřní vložkou rybníka pomocí elastického voděodolného tmelu.

Pečlivě zkontrolujte, zda se na přilehlých površích vložek nenacházejí žádné záhyby. Odmastěte obě vložky a naneste lepidlo ve více řadách, abyste vytvořili trvalé spojení. Před úplným naplněním rybníka jemně přitlačte obě vložky k sobě a nechte tmel vytvrdnout.

 

Instalace vodopádu

Instalace vodopádu k jezírku přinese do vaší zahrady uklidňující zvukovou stopu tekoucí vody, a co je nejdůležitější, pomáhá transportovat kyslík do jezírka, což je velmi prospěšné pro život rostlin a ryb.

Zde je stručný návod na postup při stavbě vodopádu:

  • vytvořte šikmou, pevnou a stabilní základnu – jezírkový vodopád je v podstatě „klouzačka”. Vodu čerpáte z jezírka na její vrchol, aby stékala zpět a pak znovu nahoru, atd. Takže první věc, kterou musíte udělat, je vybudovat oblast vyššího terénu použitím půdy a kamenů, abyste vytvořili skloněný, pevný a stabilní podklad.
  • rozmístěte kameny – od vrchu základny ukládejte směrem dolů kameny po nakloněném svahu a ujistěte se, že jsou odstupňovány v dostatečném úhlu, aby voda stékala a aby se redukovalo množství stojatých oblastí. Vodopád by měl přesahovat nad jezírko o několik centimetrů.
  • připojte ponorné čerpadlo – vložte vodní čerpadlo do rybníka. Nejlepší na polici, která není příliš hluboká. Hadici přiveďte na vrchol vodopádu a otestujte, zda vodopád není netěsný. Jakékoliv mezery nebo díry ucpěte půdou nebo vlhkým pískem. Zkontrolujte také stojaté oblasti a podle toho upravte kameny.
  • kamuflujte – použijte kameny, půdu a rostliny na zakrytí hadice a na obklopení samotného vodopádu. Nejenže se tím skryjí plastové části, ale vodopád lépe splyne s okolím, díky čemuž bude ve vaší zahradě vypadat „více doma”.

A máte hotový vodopád! Zpočátku může vypadat trochu mimo, ale jakmile začnou kameny zvětrává a rostliny růst – bude to vypadat jakoby tam odjakživa patřil. Použití lokálních rostlin a přírodních materiálů tento proces značně urychlí.

Zahradní jezírko s vodopádem

Vodopád má nejen dekorační, ale i praktický význam – okysličuje vodu v jezírku

 

Naplňte jezírko vodou

Naplnit jezírko vodou může trvat déle, než byste si mysleli. Pokud je to možné, na naplnění jezírka použijte sklizenou dešťovou vodu nebo jej naplňte hadicí z kohoutku. Abyste zabránili rozptylu pískového substrátu, položte trysku hadice na plastový vak, aby absorboval část energie. Pokud naplníte rybník vodou z vodovodu, může se změnit na zelenou, ale nebojte se, to jsou jen minerály. Když se rybník naplní, vložka se natáhne. Vyplňte příkopy kolem okraje jezírka zeminou. Když se rybník plní, položte trávník, půdu nebo dlaždice na exponovanou vložku na okrajích rybníka. Vložka na slunečním světle degraduje, takže se snažte nenechávat nekryté fólie příliš dlouho vystaveny slunci.

 

Výsadba

Přidání rostlin do jezírka nejen zvýší jeho estetickou přitažlivost, ale také sníží nadbytek výživných látek ve vodě. Při výstavbě jezírka je důležité myslet na  výsadbovou hloubku různých rostlin. Na etiketě každé rostlinky je vyznačena požadovaná hloubka výsadby a také předpokládaná velikost rostliny. Pod vodou vytváříte prostředí výsadby, různé hloubky pro různé rostliny podle jejich růstových požadavků. Pokud máte v úmyslu pěstovat rostliny v koších, budete muset do boku struktury rybníka začlenit police. Změřte velikost košů a kalkulujte s dalším růstem, aby byla velikost police vyhovující. Hloubka police by měla být mezi 20-30 cm. Svislé strany polic by měly mírně naklánět – kolem 20 stupňů, aby se zabránilo sesunutí půdy.

Pokud pěstujete rostliny kolem okraje rybníka, můžete to udělat buď na dlouhé poličce na umístění košů nebo bez košů, vytvořením vnitřní stěny, která vytvoří „výsadbovou přihrádku”, této oblasti. Zde ale růst není takový regulovatelný jako v koši. Některé rostliny jsou velmi bujné a mohou být invazivní, proto by se a měly pěstovat v koši, aby je bylo možné „zadržet”.

Leknín na vodě

 

➡️Odporúčané vodní rostliny pro zahradní jezírko

Lekníny jsou vynikající volbou, protože nabízejí stín i pro obyvatele jezírka. Jsou vhodné do hlubších vodních ploch, obvykle 0,6 – 1,5 metru a mohou být vysazeny do košů, aby se udržela základna rybníka bez půdy a odpadu z rostlin. Kromě leknínů jsou vhodné následující rostlinky:

  • Peltandra virginica – trsnatá bylina vyrůstající z krátkého vzpřímeného oddenku. Období klidu je během zimy. Květenství se vyvíjí začátkem léta, je asi 20 cm dlouhé.
  • Šípovka širokolistý (Sagitaria latifolia) vodní rostlina, která oblibě slunce. Dorůstá do výšky 40 – 60 cm. Kvete od června do srpna.
  • Škripina lesní (Scirpus sylvaticus) – lidově nazývaná šachorina, statnější rostlina s přímou dutou listnatou stonkem, vysokou až 1 m. Kvete během června a července.
  • Orobinec úzkolistý (Typha angustifolia and T. latifolia) dosahuje výšky až 2 m, kvete od července do října
  • Sítina rozložitá (Juncus effuses spiralis) trávovitých vodní rostlina, vytváří husté trsy sytě zelených listů, dosahuje výšky 50 cm
  • Thália pobielená (Thalia dealbata) mrazuvzdorná vodní rostlina se zajímavými květy, kvete od července do srpna
  • Modráska srdčitá (Pontedera cordata) hustě trsnatá rostlina s přímou lodyhou vysokou až 120 cm. Je pojmenována po Giulio Pontedera (1688-1757), který byl profesorem botaniky v Italské Padově. Vytváří efektní srdčité listy. Kvete modrými květy.
  • Darmera štítná (Darmera Pelta) trvalka tvořící velké trsy s listy sahajícími do výšky až 1 m. Kvete v dubnu až květnu narůžovělými květy.
  • Kosatec (Iris laevigata and I. hexagonae) dorůstá do výšky 60 – 100 cm. Kvete modrými květy od června do září

Rostliny se mohou do jezírka osadit přibližně 1-2 týdny po počátečním naplnění vodou, kdy se živiny z vodovodní vody, jako je chlor a fluorid, odpaří. Pokud jsou rostliny dobře zvolené a jezírko je udržováno v relativně vyrovnaném ekologickém stavu, nemělo by vůbec vyžadovat mnoho údržby. Dbejte však na to, aby nedošlo k hromadění mrtvých organických látek.

 

Osvětlení

Instalace strategicky umístěných světel do jezírka může vytvořit zcela novou dimenzi, která vám umožní vychutnat si tento pohled i během letních večerů. Tyto speciální svítidla mohou být zcela ponořeny a jsou ideální pro osvětlování toků, vodních prvků a fontán. Osvětlení jezírka se dá také použít na zvýraznění výsadbu ploch.

💡 TIP Do vaší pozornosti doporučujeme článek, který je věnován solárnímu osvětlení zahradních jezírek.
Osvětlené zahradní jezírko

Vhodně zvolené osvětlení jezírka vytvoří kouzelnou atmosféru

 

Zazimování zahradního jezírka

Uložení zahradního jezírka k zimnímu spánku nemusí být náročný proces. Následování několika jednoduchých tipů bude zárukou, že na jaře se můžete ze svého jezírka znovu, v plné kráse, těšit.

Je třeba zahradní jezírko na zimu vypustit?

Krátká odpověď zní NE. Neexistuje žádný důvod k vypuštění vody a během zimy by se i tak naplnilo deštěm a sněhem. Pokud tedy budete následovat níže uvedené kroky na zazimování jezírka, není důvod k vypuštění vody na podzim.

  • vyčistěte jezírko – rozkládající se organický materiál, jako například padlé listí, uvolňuje toxické plyny, které se mohou hromadit ve vodě a zabíjet přezimující ryby. Před zimou je proto nutné z jezírka odstranit co nejvíce organických materiálů. Pro usnadnění údržby zakryjte jezírko na podzim síťkou, abyste zabránili padání listí a jiných zbytků. Když už listy opadly, odstraňte síťku a listy, které se přes ni dostali vyčistěte skimmerem.
  • ořízněte rostliny – vytáhněte rostliny z vody a ořízněte je až ke spodní části rostliny, abyste odstranili všechny listy. Stejně jako v případě padajících listů, může rozkládání rostlinného materiálu v jezírku způsobit hromadění toxických plynů ve vodě, což je pro ryby velmi nebezpečné.
  • přidejte bakterie pro studenou vodu – bakterie prospěšné pro studenou vodu pomáhají štěpit odpad z ryb a různé zbytky, aby se v zimních měsících udržela čistota a průzračnost vody v jezírku. Pomáhají i snižovat riziko hromadění toxického plynu ve vodě. Jsou to bakterie, které fungují i bez přístupu slunce (druh Psychrophiles) a jsou aktivní při teplotách pod 7 °C.
  • vypněte čerpadlo – dalším krokem je vypnutí čerpadla a vyčištění filtru jezírka. Odstraňte také všechny části, které trčí nad hladinou vody, včetně případných vodopádovým hadiček a příslušenství fontán. Pokud voda v zimě zamrzne, nepoškodí se.
  • vložte rostliny a čerpadlo zpět – jakmile dostanete většinu zbytků z rybníka a vše vyčistíte, položte rostliny a čerpadlo na dno v nejhlubší části jezírka.
  • dejte do jezírka rozmrazovací plovák – pokud v jezírku přezimují i ryby, je velmi důležité během zimy mít otevřenou díru v ledu. Koncem podzimu jen hoďte do vody rozmrazovací plovák a ten se postará o trvalý otvor v ledu. Některá zařízení kombinují vytápění s prebublávajúcim vzduchem. Provozní náklady na rozmrazovač jsou nízké a ani se nemusí zapínat, dokud teplota neklesne natolik, aby způsobila tvorbu ledu. Cena rozmrazovacích plováků se přizpůsobí každé peněžence, oblíbená Heureka, ale i jakýkoli specializovaný eshop vás nabídkou spolehlivě provede.

 

➡️ Jak zazimovat jezírkové čerpadlo?

Jak jsme již zmínili výše, čerpadlo můžete nechat v zimě na dně rybníka. Protože voda nezamrzne až na dno, čerpadlo se nepoškodí. Pokud chcete, můžete čerpadlo z jezírka vybrat a přestěhovat do suterénu, garáže nebo zahradního domku. Pokud nemáte v úmyslu zabránit zamrznutí vody, doporučujeme čerpadlo vybrat. V opačném případě, pokud voda zcela zamrzne, mohlo by to způsobit vážné poškození nebo dokonce zničit čerpadlo.

 

➡️ Jak zazimovat vodní rostliny?

Otužilé rostliny, jako jsou lekníny, přežijí v zamrzlém rybníku i během zimy. Takže se nemusíte starat o jejich odstranění. Jen ořízněte listí a vložte je do nejhlubší části rybníka. Tropické rostliny však nepřežijí zimu ve vodě, takže by měli vybrat a nechat přezimovat v interiéru.

Přetáhněte je z rybníka na místo, kde nezmrznou, například do suterénu nebo vyhřívané garáže. Pokud jsou v květináčích bez drenážních otvorů, udržujte jejich dobře zalévané. Pokud jsou v květináčích s drenážními otvory, přestěhujte je do květináčů bez odtokových otvorů. Hladinu vody kontrolujte nejméně jednou týdně, dle potřeby přidávejte vodu, aby rostliny nevyschly.

 

➡️ Jak zazimovat ryby v jezírku?

Pokud přemýšlíte, co dělat s rybami v zimě… záleží to na druhu ryb, které máte. Například zlaté rybky a Koi kapři dokáží přežít zimu v rybníku, pokud voda zcela nezamrzne. Tropické ryby by však měly být přezimované uvnitř. Pokud máte v úmyslu přezimovat ryby v jezírku, musíte zabránit zamrznutí vody. Udržování otevřeného prostoru umožní toxickým plynem uniknout a kyslík, který je pro přežití ryb nezbytný, se dostane do vody. Udržování díry v ledu zabrání zamrzání rybníka až na dno. Pokud však voda zamrzne po dno, mohla by zabít rostliny i ryby (a pravděpodobně i čerpadlo).

Ujistěte se, že vaše ryby jsou v dobrém stavu, předtím než se dostanou do stavu hibernace. Jejich dobrý zdravotní stav víte zajistit vyváženou stravou. Když teplota vody klesne pod 15 stupňů C, metabolismus a trávení ryb se začne zpomalovat. Existují krmiva pro studenou vodu, které jsou formulovány tak, aby ryby byly správně živené i při těchto nízkých teplotách. Pokud teplota vody klesne pod 10 stupňů C, přestaňte ryby krmit.

Otvor v ledu

Pokud v jezírku chováte ryby, otvor v ledu je nezbytný

 

➡️ Jak zazimovat zahradní jezírko bez ryb?

Pokud nemáte ve svém jezírku ryby, nemusíte se obávat zamrzání vody. Odolné rostliny by měly přežít bez problémů. Ale pokud tam neplánujete vložit rozmrazovací plovák, měli byste vybrat čerpadlo a filtrační box.

 

Tipy na údržbu zazimování jezírka

✅ Pokud již zahradní jezírko zamrzlo, NIKDY se nepokoušejte otevírat v ledu díru. Stačí položit rozmrazovací plovák na led a ten se nakonec roztaje a otevře díru. Nikdy nedupte a nebúšte do ledu, protože to může zabít ryby.

✅ Jak jsme již zmínili, pokud teplota vody klesne pod 10 stupňů, přestaňte krmit ryby, mohlo by je to nakonec zabít. Krmení ryb v zimě může způsobit i tvorbu škodlivých plynů ve vodě následkem rozkladu potravy. Nedělejte si starosti, ryby jsou ve stavu hibernace, nepotřebují krmit.

Sníh přidává vrstvu izolace nad plovák v jezírku a pomáhá udržovat otvor v ledu otevřený. Pomáhá také zůstat vodě teplejší. Takže nezatěžujte se odstraňováním sněhu z vrchu rybníka, jen se ujistěte, že otvor v ledu není již příliš dlouho pod ním.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.4/5 - (10 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *