Jak správně zazimovat nadzemní bazén – krok po kroku

Georgina Babinová Téma
19. července 2022 0

Všichni to známe. Jeden den ještě trávíte čas plný zábavy ve svém bazénu a užíváte si zdánlivě nekonečné léto a druhý se díváte na doručenou poštu plnou reklam o návratu do školy. Teploty klesají. Váš podivný soused, Josefe, si začne k rannímu běhu oblékat své „dobré“ tepláky. Není pochyb – léto pomalu končí. A vy si najednou uvědomíte, že vás čeká zazimování bazénu.

Jistě, když se léto blíží ke konci, je to problém. A nikdo nestojí ve frontě na tuto práci. Ale pokud víte, jak na to, dokážete to udělat během několika hodin.

Zapuštěné i nadzemní bazény mají své jedinečné výhody. Rozhodnutí často závisí na osobních preferencích nebo rozpočtu…

💡💡 u nás naleznete celý test nadzemních bazénů

 

Proč je důležité zazimování bazénu?

Pokud máte to štěstí, že bydlíte někde v oblasti s mírnými zimami, možná jste neuvažovali o tom, co bazén potřebuje k překonání chladného období mimo sezónu a možná jste jej ještě vůbec nezazimovali. Pokud však žijete v klimatu, kde se zima hlásí o slovo mrazem, sněhem a třeskutím chladem, zazimování bazénu i příprava na něj jsou nezbytné pro udržení bazénu v dobrém provozním stavu.

Během letních slunečných dnů je váš bazén otevřen dokořán a je lákavým cílem pro hmyz, listí, větve a občas i různé zbloudilé potvůrky. Během koupací sezóny to není velký problém, protože provádíte pravidelnou údržbu.

Necháte-li však bazén nezazimovaný, na jaře vás čeká pohroma. Kromě toho, že budete muset vyčistit bazén, budete muset vyvážit vodu a možná se dokonce vypořádat s poškozením mrazem. Zazimování bazénu minimalizuje riziko kontaminace a poškození citlivých komponent chladem. Ušetříte čas, peníze a frustraci. Další důvody už ani nemusíme uvádět.

 

➡️ Co je zazimování bazénu

Zazimování bazénu je proces přípravy bazénu pro nadcházející období nepříznivého počasí, kdy bazén nebude využíván. Zazimování zabraňuje poškození bazénu a pomáhá bazénu, aby byl připraven k využití dříve – a v lepším stavu – když přijde jaro.

 

Kdy zazimovat nadzemní bazén?

V závislosti na tom, kde žijete, se „zavírací doba“ bude lišit. Ale zpravidla, když teploty klesnou a zůstanou pod 18 °C během mimosezóny. Počkejte, dokud teplota neklesne pod tento bod.
Proč? Řasy potřebují teplo, aby se jim dařilo a nízké teploty pomáhají udržovat vodu bez zamoření. Navíc, necháte-li bazén otevřený, dokud rtuť takto neklesne, získáte dostatek času na vyčištění, otestování a vyvážení bazénu před zavřením.

Pokud žijete v oblasti, kde teploty během zimy občas na několik dní vystoupí nad 18 °C, můžete využít teplo k otestování a vyvážení chemického složení vody. Pomůže vám to udržet vodu čistou a průzračnou až do návratu jara.

 

Zazimování bazénu – jak na to?

Chladné zimy jsou náročné pro jakýkoli bazén. Se správným vybavením a přípravou dokážete zmírnit tento šok a zajistit, že váš nadzemní bazén vám bude sloužit ještě dlouhá léta.

Nadzemní bazén

Doporučujeme připravit se předem na zazimování bazénu, abyste byli připraveni, když přijde čas

 

Shromážděte všechny věci nezbytné k zazimování bazénu

Před zazimováním nadzemního bazénu se ujistěte, že máte:

  • Zazimovací chemická souprava nebo přípravek na zvýšení pH, přípravek na zvýšení alkality, přípravek na zvýšení tvrdosti vápníku, bazénový šok a algicid
  • Nadzemní kryt bazénového skimmeru
  • Zimní zátky bazénu
  • Zimní překrytí bazénu
  • Obal na naviják a kabel
  • Enzymový čistící prostředek (volitelné)
  • Nemrznoucí směs do bazénu (je-li to nutné)
  • Bazénový polštář (must-have!)

 

Bazénovou chemii, která se během sezóny minula, nakoupíte i pohodlně online

Ukázat více

 

Vyčistěte bazén

Kávový šálek byste neodložili špinavý. To by mělo platit také pro bazén. Vyražte do mimosezóny s čistým svědomím. Před zazimováním bazén vyčistěte. Vysávejte jej, vyčistěte stěny kartáčem. Je důležité uzavřít bazén v bezvadném stavu. Jakékoli nečistoty ponechané v bazénu spotřebují chemii na zazimování bazénu, ovlivní rovnováhu vody a vytvoří ošklivé skvrny.

Tato malá příprava vás ušetří od některých potenciálně nepříjemných překvapení, když na jaře příštího roku otevřete bazén. Čistý bazén výrazně usnadňuje správné vyvážení vody. Je to také jistota, že nic nezůstane pro výživu řas nebo plísní, které se mohou vyvinout během dlouhého zimního spánku bazénu.

 

Otestujte a upravte vodu na zimu

Otevřený, nebo zavřený, vědět, co se děje s chemií vody, je nezbytné pro udržení bazénu ve špičkovém stavu. Před zazimováním věnujte několik minut otestování vody. Vodu si můžete otestovat sami pomocí testovacích proužků nebo sady pro testování vody. Chcete-li co nejpřesnější výsledky, můžete vzít vzorek vody do místního bazénového obchodu a nechat si jej otestovat.

Vaším cílem je pH mezi 7,4 a 7,6 a zásaditost mezi 100 ppm (ppm) a 150 ppm, přičemž ideální je 120 ppm. Také se ujistěte, že vápenatá tvrdost je mezi 175 ppm až 300 ppm a že chlór je mezi 2 ppm a 4 ppm. Pokud používáte jiný dezinfekční prostředek, ujistěte se, že je na správné úrovni pro cokoli, co používáte. Jelikož mimo sezónu nebudete upravovat vodní rovnováhu, je lepší být při zavření bazénu na nejvyšší straně těchto rozsahů, protože se časem přirozeně sníží.

 

Aplikujte chemii pro zazimování bazénu

Chemikálie, které přidáte do bazénu před zazimováním, vám pomohou během chladného období. Proč vyrovnávat vodu při zazimování nadzemního bazénu? Je méně pravděpodobné, že vyvážená voda způsobí poškození bazénové folie a jiných komponentů.

Některé zimní chemické soupravy nevyžadují, abyste při jejich přidávání spustili filtr. Dvakrát zkontrolujte pokyny a ověřte, jaký typ soupravy máte. Při dokončování zazimování možná budete moci přeskočit několik kroků.

Zazimování bazénu - dávkovač bazénové chemie v mužské ruce

Chemické složení vody upravte asi týden předtím, než budete připraveni na zazimování bazénu

 

➡️Upravte zásaditost

Alkalita je míra uhličitanů, hydrogenuhličitanů, hydroxidů a jiných alkalických látek ve vodě. Můžete si ji představit jako spolehlivého pomocníka pH v boji o vyváženou vodu. Zásaditost vody můžete upravit několika způsoby. Zvyšte to přidáním báze, jako je například látka zvyšující zásaditost nebo hydrogenuhličitan sodný do vody v bazénu. Snižte přidáním kyseliny muriatové.

Nezapomeňte, že ideální rozsah pro zásaditost je 100 až 150 ppm. A vyšší úroveň je lepší při zazimování. A nikdy nezapomeňte upravit zásaditost před pH.

 

➡️ Ujistěte se, že pH je dokonalé

Úroveň pH vašeho bazénu je mírou kyselosti nebo zásaditosti vody. Čím je hladina nižší, tím je voda kyselejší. Čím je vyšší, tím je voda zásaditější. Pokud je voda kyselá, přidejte zásadu ke snížení kyselosti. Pokud je voda příliš zásaditá, přidejte přípravek ke zvýšení pH, abyste ji dostali do správné rovnováhy. Pamatujte, že cíl je pH v rozsahu 7,4 až 7,6. A stejně jako při zásaditosti, vyšší úroveň je při zazimování lepší.

 

➡️ Přizpůsobte vápenatou tvrdost

Tvrdá voda ukládá vápník v bazénu a ve vodovodním potrubí, čímž se časem vytváří nevzhledná „křupavá“ vrstva. Naopak, je-li voda příliš měkká, bude se snažit čerpat potřebný vápník zevnitř bazénu, což může poškodit obkládané bazény během toho, než si pochutná na omítce a spárovací hmotě. Příliš měkká voda může korodovat i kov.

Ztráta omítky nemusí být problémem pro nadzemní bazény s vinylovou fólií, ale poškození kovu určitě problémem je.

Pokud je vaše voda příliš tvrdá, použijte chemikálie ke snížení tvrdosti nebo jednoduše zřeďte vodu v bazénu čerstvou vodou, která není tvrdá. Voda je příliš měkká? Úroveň zvyšte přidáním přípravku na zvýšení vápenaté tvrdosti nebo jednoduchého chloridu vápenatého. Ideální rozsah tvrdosti vápníku je 175 ppm až 225 ppm nebo 200 ppm až 300 ppm, pokud máte betonový nebo omítkový bazén.

 

➡️ Šokujte bazén dříve, než ho zavřete

Bazén šokujte, abyste jej nabili dezinfekčním prostředkem na zimu. Jelikož bazén zavíráte, můžete použít rychle se rozpouštějící bazénový šok před nasazením krytu namísto použití typického šoku s chlornanem vápenatým, kterému to trvá 8 až 24 hodin.

 

💡 TIP na produkt - MARIMEX 11301307 Aquamar Shock 2,7 kg
MARIMEX 11301307 Aquamar Shock 2,7 kg

Po vyvážení chemického složení vody a několik dní před uzavřením bazénu použijte Chlor Shock, abyste odstranili veškeré nečistoty, které by mohly způsobit zbarvení nebo růst řas během zimy.

💡 TIP č.1: v eshopu je možný i nákup na splátky💡 TIP č.2: aktuální výprodej → naleznete zde

 

➡️ Přidejte špetku zimního algicidu

I když je to naprosto volitelné, můžete do bazénu přidat algicid těsně před jeho uzavřením, abyste zabránili invazi řas během zimy. Postupujte podle pokynů na zadní straně balení (obvykle stejná dávka je doporučena i při prvním spuštění bazénu).

Můžete také přidat čistící enzymový přípravek pro další redukování růstu řas, skvrn na vložce a hromadění kontaminantů. Dodává se buď v láhvi, nebo v pohodlné kuličce či pilulce, kterou propíchnete a dáte do vody, kde celou zimu uvolňuje svou užitečnou náplň, aby vám pomohlo přivítat jaro s průzračnou nádrží.

Pokud jste v minulosti při otevírání zápasili se zeleným kalným bazénem, nebo se mu chcete v budoucnu vyhnout, tyto malé doplňky vám mohou nesmírně pomoci.

 

Vyčistěte potrubí bazénového čerpadla

Protože zbytková voda může zamrznout uvnitř bazénového vybavení a vodovodních potrubí a způsobit jejich roztažení a prasknutí, musí být co nejsušší, aby se předešlo poškození v zimě. Doporučujeme profouknout vedení vzduchovým kompresorem. Pokud by se to ukázalo jako nemožné (nebo velmi nepohodlné), problémy související s ledem můžete vyřešit nemrznoucí směsí do bazénu.

Tento proces je u nadzemních bazénů jednodušší než u zapuštěných: Odstraňte všechny hadice a odstraňte zátku ze spodní části filtru. Doporučujeme použít bazénový polštář. Umístěný ve středu bazénu a přivázaný k jeho bokům pomáhá předcházet zamrznutí vody v bazénu.

 

Chraňte svůj skimmer

Při zazimování skimmeru máte dvě možnosti. První je vybrat koš skimmeru a uložit jej na bezpečné a suché místo na zimu. Potom se můžete rozhodnout, jestli chcete skimmer zakrýt nebo ne. Zimní zátka skimmeru je deska, která pokrývá celý skimmer a utěsňuje prvky. Pokud ji použijete, nebudete muset vypouštět bazén pod rysku skimmeru, což vám ušetří trochu času a námahy.

Zazimování bazénu - skimmer

Pokud nepoužijete zátku skimmeru, která zapadne do otvoru, aby blokovala vodu, musíte snížit hladinu vody pod ústí skimmeru, abyste zabránili poškození zamrzlou vodou.

 

Zazimujte filtr a čerpadlo

Jedním z menších problémů se zazimováním bazénu je odložení filtru a čerpadla. Je to docela jednoduchý proces.

➡️ Čerpadlo

Úplně odstraňte všechny vypouštěcí zátky, odinstalujte čerpadlo, chlorátor (pokud jej máte) a všechny hadice. Všechny vypouštěcí zátky (včetně těch z filtru) uložte do koše čerpadla, abyste je měli všechny pohromadě a nemuseli je na jaře shánět. Udržujte čerpadlo, chlorátor a hadice v interiéru, abyste prodloužili jejich životnost.

 

➡️ Filtr

Způsob, který použijete k zazimování nadzemního bazénu, bude záviset na tom, jaký typ filtru máte.

  • Pískový – nastavte vícecestný ventil na „Zimování“ a odstraňte vypouštěcí zátku ve spodní části, aby filtr mohl zcela vypustit. Pokud má váš vícecestný ventil odvzdušňovací ventil a průzor, odstraňte i ty a uložte je do koše pumpy, abyste je mohli v následující sezóně snadno najít. Přeneste filtr dovnitř na zimní uskladnění. Pokud to hmotnost písku příliš ztěžuje, můžete jej nechat venku, odstraníte-li všechny vypouštěcí zátky. Když jsou zátky odstraněny, mrznoucí voda nebo kondenzát, který se hromadí ve filtrační nádrži, jej neroztrhne.
  • Křemelina – vypusťte, poté opláchněte mřížky (nebo prsty) hadicí, abyste odstranili přebytečnou křemelinu. Nechte ventily otevřené.
  • Kazetový – vypusťte filtr a poté kazetu opláchněte hadicí. Nechte ventily otevřené a kazetu uskladněte na zimu uvnitř.

 

💡 Důležité!

Přemístění technického vybavení do interiéru po jeho odpojení je opravdu nejlepší možností. Prodlužuje životnost vašeho zařízení a chrání jej před poškozením. Chraňte svoji investici a přeneste filtr, čerpadlo, chlorátor, ohřívač a jakékoli další vybavení dovnitř.

 

➡️ Pokud máte bazén se slanou vodou…

Pokud váš bazén používá systém slané vody, přepněte generátor chlóru na „zimní“ nastavení, pokud jej má. Pokud ne, většina generátorů má odnímatelný elektrolytický článek, ke kterému se dostanete odšroubováním koncových uzávěrů. Odstraňte článek nebo celý solný systém, pokud chcete a uložte jej na zimu dovnitř.

 

💡 Doporučení

Před uložením věnujte chvíli vyčištění článku. Prodlouží to jeho životnost a pomůže snížit riziko problémů s technikou, když je čas bazén znovu otevřít.

 

Vyčistěte a uschovejte příslušenství

Když zavíráte bazén na zimu, nepřehlédněte bazénový žebřík, hračky a jakékoli další příslušenství, které máte. Necháte-li je v bazénu, můžete poškodit tyto předměty nebo, co je ještě horší, bazén. Mohly by propíchnout obložení nebo začít rezavět. Zkorodovaný kov kontaminuje vodu a může způsobit vážné technické problémy.

Shromážděte veškeré příslušenství, poté jej důkladně vyčistěte víceúčelovým čističem na povrchy bazénů a nechte uschnout. Potom jej až do jara uskladněte na čistém a suchém místě, mimo dosah přímého slunečního záření.

Žebřík položený vedle bazénu

Nezapomeňte zazimovat ani žebřík a jakékoli další příslušenství

 

Snižte hladinu vody v bazénu (je-li to nutné)

Potřebujete při zazimování nadzemního bazénu vypustit vodu? Odpověď závisí na tom, jak ochráníte svůj skimmer během zimy. Máte-li obavy ze zamrznutí a prasknutí a nepoužíváte zimní zátku skimmeru, pak byste měli vypustit hladinu vody pod skimmer. Pokud zátku používáte, bazén nebudete muset vypouštět. Pro zimní kryt je lepší udržovat hladinu vody na normální úrovni.

Důležité: Při zazimování nikdy úplně nevypouštějte nadzemní bazén. Vinylová vložka může vyschnout, čímž se značně zkrátí její životnost.

 

Nainstalujte bazénový polštář

Umět zazimovat nadzemní bazén znamená znát mystické tajemství bazénového polštáře. V chladném podnebí umístění bazénového vzduchového polštáře – také známého jako kompenzátor ledu, neboť kompenzuje tlak sněhu a ledu na vrch krytu – pod kryt chrání strany krytu a stěny bazénu před poškozením.

Tajemství úspěchu při zazimování spočívá v nafouknutí vzduchového polštáře na přibližně 50 % nebo 60 % jeho kapacity. To umožní polštáři zmáčknout se, aniž by okamžitě po prvním výrazném sněžení praskl.

Nafoukněte vzduchový polštář a umístěte jej do středu bazénu. Můžete použít tenký provaz k připevnění na obou stranách bazénu tak, aby zůstal uprostřed, nebo použijte příslušenství určené k automatickému vycentrování polštáře. Některé polštáře se dodávají také s vestavěnými očky, které vám umožní zajistit jej ve všech čtyřech rozích pro snadné centrování.

Poznámka: Polštář nemusí zůstat vycentrován celou zimu, ale účinněji tak ochráníte kryt bazénu a stěny před ledem.

Životnost bazénových polštářů můžete prodloužit utěsněním švů a ventilů lepicí páskou po nafouknutí. Tím se sníží ztráta vzduchu v důsledku netěsností a zvýší se pevnost polštářů.

 

Nasaďte kryt bazénu

Téměř hotovo! Umístěte kryt bazénu na bazén – a vzduchový polštář – a zajistěte jej pomocí kabelu a navijáku nebo kombinací svorek zimního krytu a kabelu. Někdy je víc opravdu víc. Kombinace klipů zimního krytu a lana a navijáku zajistí přiléhavé uchycení a poskytne vám větší klid.

Nepoužívejte cihly, kameny, nebo cokoli jiného, co by mohlo poškodit vložku, pokud by spadlo do bazénu. Během celé zimy mějte kryt pod dohledem a snažte se jej udržet v suchu. Doporučujeme vám zakoupit čerpadlo na kryt bazénu, které vám pomůže odstranit přebytečnou vodu a udržet kryt v dobrém stavu.

Zazimování bazénu - zakrytí bazénu

Zakryjte bazén těsně padnoucím krytem, abyste zajistili, že se do něj nedostanou nečistoty a listí

 

…a vaše starosti se zazimováním jsou minulostí

Váš bazén je čistší než kuchyně pana Monka. Vaše voda je vyvážená, čistá a hygienická. Technické vybavení je v bezpečí, suché a zabezpečené. A váš bazén je zútulněn polštářem a přikrývkou. Gratulujeme – úspěšně jste absolvovali zazimování bazénu.

Čeká vás ještě mnoho let zábavy na slunci a prozatím můžete být klidní, protože víte, že váš bazén je připraven i na tu nejhorší zimu, která se mu může přihodit.

 

💡 Tip na článek

Výše jsme již nastínili téma vyvážení vody v bazénu, které je však mnohem komplexnější a nedostalo zde dostatečný prostor. Celým procesem, který se zdá být složitější, než ve skutečnosti je, vás detailně provede článek „Jak pečovat o vodu v bazénu“, věnovaný právě tomuto tématu.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (10 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *