Zimostráz – aristokrat formálních zahrad – jeho pěstování, péče a rozmnožování

Georgina Babinová Téma
21. února 2022 0

Zimostráz – odolný, elegantní, s potřebou minimální péče. Ať už ve formálním prostředí nebo běžných zahradách, zimostráz je díky své všestrannosti všude vítán a oblíbený. Je znám jako „nejstarší okrasa zahrady”, protože ho již v roce 4000 př. nl. staří Egypťané pěstovali jako okrasnou dřevinu. Zimostráz neztrácí nic na své popularitě ani během následujících tisíciletí, zdobí nejznámější světové památky včetně Versailles, nebo Bílého domu. Jeho sytá zelená barva je přítomna v létě i v zimě a přináší závan formality starého světa. V létě, kdy je zahrada v plném květu, utáhne se do pozadí a poskytující strukturu pozvedá zahradu na vyšší úroveň.

Zatímco nejznámější je druh označovaný jako „stálezelený” Buxus sempervirens nebo Buxus sempervirens ‘Suffruticosa, kromě něj existuje ještě asi 90 druhů a více než 365 různých kultivarů, včetně japonských a korejských odrůd. Různé druhy se značně liší velikostí, tvarem, charakteristikami listů, jiná je rychlost růstu i odolnost. Vyberte si ten, který nejvíce odpovídá vaší vizi a samozřejmě také vašim podmínkám pro pěstování.

💡

Organicko-minerální hnojivo na buxusy je určeno jak pro výživu na buxusy, tak pro rostliny s vyšším požadavkem na vápník (Ca). Vápník ve formě uhličitanu vápenatého, obsažený v hnojivu, pochází ze schránek mořských živočichů a dobře se vstřebává.

Pozvolně uvolňuje živiny v závislosti na teplotě a vlhkosti půdy, zlepšuje půdu díky vysokému obsahu organických látek, zajišťuje rovnoměrný růst a bohaté olistění, je šetrné k životnímu prostředí a má účinnost po dobu 2 až 3 měsíců.

 

Pěstování

Při výběru stanoviště pro pěstování zimostrázu je třeba vybrat místo, které zohledňuje jeho potřeby. Úplné nebo částečně slunečné stanoviště je pro optimální růst tohoto druhu nezbytné. Úspěšné pěstování zimostrázu vyžaduje dobře odvodněnou půdu a zatímco jiné rostliny upřednostňují organickou půdu, zimostráz se přizpůsobí.

Zimostráz drobnolistý (Buxus microphylla) nazývaný také japonský

Zimostráz drobnolistý (Buxus microphylla) nazývaný také japonský

 

Při výsadbě zimostrázu zvažte celoroční klimatické podmínky. Pokud jsou v létě teploty mimořádně horké, rostlina ocení odpolední stín a pravidelné zalévání. Zalévejte hluboko a často, mělké zavlažování nedosáhne kořenové zóny rostoucího dřeva. Až do úplné aklimatizace, asi do dvou let, bude zimostráz potřebovat alespoň týdenní zavlažování. Při výsadbě najděte oblast, která je chráněna před zimním větrem, aby se zabránilo stavu zvanému „zimní bronzování”. Saďte na stejné úrovni jako byly vysázeny ve školce nebo v kontejneru. Výsadba zimostrázu příliš hluboko může vést ke stresu a až k uhynutí. Rostlinky zimostrázu zakořeněné ve květináčích jsou na prodej v zahradních centrech, školkách a samozřejmě i na internetu. Jejich cena není astronomická a zaručeně nezruinuje váš rozpočet.

💡 Co jste o zimostráze pravděpodobně nevěděli
  • listy zimostrázu se používají jako náhrada chininu v léčbě malárie
  • tinktura zo zimostrázu se používá jako hořký tonizující a antiperiodický přípravek, má také pověst, že léčí malomocenství
  • těkavý olej destilovaný z zimostrázu se doporučuje v případech epilepsie
  • olej se používá na hemoroidy a také na bolest zubů
  • éterický olej získaný z rostliny se používá v zubním lékařství
  • z zimostrázu se vyrábějí homeopatické léky
  • je často používán při léčení revmatismu
  • kdysi byl zimostráz aktivní složkou léku na kousnutí vztekliného psa
  • zimostráz byl používán k léčbě přetrvávající a opakující se horečky (malárie), dny, revmatu, infekcí močových cest, střevních červů, chronických kožních problémů, syfilisu a hemoroidů
  • Hippocrates, Dioscorides a Pliny jej doporučují při průjmu

 

Péče

Správné mulčování zimostrázu pomáhá udržovat vlhkost a kořeny v chladu. Rostoucí zimostráz by měl mít 5 až 8 cm vrstvu mulče, který se rozkládá 30 cm kolem listů. Stejně jako u všech mulčovaných křovin, kmeny by neměly být pokryty. Kromě zavlažování a mulčování je zimostráz rostlina, která nevyžaduje extra velkou péči, pokud ho nepěstujete jako střižený živý plot. Stříhání nebo prořezávání zimostrázu je časově náročnější část péče. Péče o straší zimostráz zahrnuje také zředění větviček, aby se sluneční paprsky dostaly i k vnitřnímu listí.

Buxus stálezelený tvarovaný do Koule

Buxus stálezelený tvarovaný do Koule

 

Zalévání

Nově vysazený keř zalévejte hluboko a pomalu, aby byly kořeny důkladně nasycené. Obecně platí, že jedno nebo dvě hluboké zalévání za týden jsou žádoucí během prvního roku rostliny a během druhého vegetačního období to klesá na jedno zalévání týdně. Potom je třeba zavlažování pouze během období horkého, suchého počasí. Rostlina může potřebovat více vody, pokud je vaše půda písčitá, je-li keř na přímém slunečním světle nebo dostává odrážené slunce z blízkého chodníku nebo stěny.

 

Hnojení

Zdravé rostliny zimostrázu mají svěží zelené listy a aby i vaše keře vypadaly co nejlépe, je třeba jim dopřát hnojivo. Pokud vidíte, že listí, které se stává bledě žlutým nebo má výrazné žluté hrany – je čas začít se zabývat požadavky na hnojivo. Váš buxus může růst šťastně i bez přidané výživy, ale závisí to na půdě. Nejlepší je získat test půdy, ale obecně platí, že hlinité půdy vyžadují méně hnojiv než písčité. Jedním ze znaků, že vaše keře mají nedostatek dusíku je obecné žloutnutí dolních, starších listů. Listy jsou menší a tenčí a v zimě mohou bronzovat, pokud nemají dostatek dusíku. Mohou také opadnout dříve než obvykle. Hnojivo pro zimostráz obvykle obsahuje jako primární složky dusík, fosfor a draslík. Vzorec hnojiva je uveden na obalu se třemi čísly, která odrážejí procentuální hodnoty NPK v produktu.

zimostráz koule

 

💡

Organicko-minerální hnojivo na buxusy je určeno jak pro výživu na buxusy, tak pro rostliny s vyšším požadavkem na vápník (Ca). Vápník ve formě uhličitanu vápenatého, obsažený v hnojivu, pochází ze schránek mořských živočichů a dobře se vstřebává.

Pozvolně uvolňuje živiny v závislosti na teplotě a vlhkosti půdy, zlepšuje půdu díky vysokému obsahu organických látek, zajišťuje rovnoměrný růst a bohaté olistění, je šetrné k životnímu prostředí a má účinnost po dobu 2 až 3 měsíců.

 

Rozmnožování

Zimostráz se nejjednodušeji rozmnožuje pomocí zakořeňování odřezků. Přestože odřezky můžete odebrat téměř kdykoli během roku, nejlepší doba je tehdy, když stonky jsou dostatečně pružné na to, aby se ohýbaly, ale stále křehké, aby se zlomily. Je to asi měsíc poté, co rostliny na jaře začaly nový růst a vhodné období trvá do konce léta. Pro kořeny je to dostatečně dlouhou dobu na to, aby dozrály před příchodem zimy.

Jak na to?

  • ostrým nožem odeberte několik 10 až 15 cm odřezků z čerstvých, dobře hydratovaných a zdravých rostlin
  • stonky by měly být flexibilní, ale při ohýbání stále lámavé
  • odstraňte spodní polovinu listů a ponořte konce do práškového kořenového hormonu
  • poté jemně zastrčte stonky do dobře se odvodňujícího média a důkladně zalijte
  • volná plastová krytina vytvoří mini-skleník, který zůstává teplý a vlhký

Vaše odřezky budou připraveny k vysazení následující jaro, kdy je nové kořeny dokážou udržet rostlinu pevně v jejím květináči. Na vitamíny bohatý, tekutý rostlinný startér pomůže rostlině po přesazení aklimatizovat se v zahradě. První hnojení se doporučuje měsíc po vysazení.

Zimostrázový v zahradě

Ano, i toto je Krušpán stálezelený. Zbytek je věc vkusu…

 

Stříhání

Keře zimostrázu jsou vítaným doplňkem moderní zahradní architektury. Když se vybere správný kultivar, potřebují velmi málo prořezávání. Zimostráz je lehce rostoucí a prosperuje za mnoha podmínek, které by méně odolnou rostlinu porazily. Jejich kompaktní stálé zelené listy přidávají texturu a tvar do zahrady, kdy všechno ostatní upadne do zimního spánku. Nic neposkytuje lepší ochranu před zvědavými pohledy než živý plot. Tyto praktické evergreeny však potřebují příležitostné prořezávání. Zimostráz, stejně jako většina keřů, potřebuje vyčištění od mrtvých nebo zkroucených větví, které mohou být škodlivé. Ale ve srovnání s jinými krajinnými keři zimostráz vyžaduje minimum péče.

 

Kdy je vhodný čas ke stříhání

Zimostráz může být střižen kdykoli během roku, ale pro zdraví rostlin je nejlepší vyhnout se stříhání na konci podzimu. Nový růst, který se objeví po ořezávání, nemusí mít čas na zesílení před mrazem. Stříhání nebo ořezávání se může provádět pomocí ručních nebo elektrických nůžek. Jedná se o odstranění většiny nejnovějšího růstu. Při stříhání by se měl brát v úvahu věk rostliny. Mladé rostliny skutečně profitují z častého stříhání. Nejlepší doba ke stříhání dřevin do tvaru je během prvních několika let. To povzbudí rozvětvení a nový růst, což povede k hustšímu růstu a definovanému tvaru. Ale nepřežeňte to. Nadměrné stříhání může způsobit velmi hustý růst na vnější straně a ten zabrání světlu dosáhnout středu křoviny a vnitřní větve zůstanou holé.

Zimostráz v zimě

A jaké nůžky si pořídit? Zde jsou naše tipy:

Ukázat více

 

Nemoci a škůdci

Zimostráz je ohrožen množstvím onemocnění a škůdců. Sanitace a dezinfekce jsou dvě kritické součásti kontroly nemocí. Několik komerčně dostupných dezinfekčních prostředků, jako je ethanol a bělidlo, se v boji proti chorobám této rostliny ukázaly jako účinné.

 

Nemoci

  • chátrání – je jedna z nejvíce záhadných chorob, které postihují zimostráz. Listy začnou žloutnout a padat, větve náhodně hynou. Snižte pravděpodobnost této choroby odstraněním mrtvých větví a listů na podporu cirkulace vzduchu. Nepolévejte nadměrně během léta, ale poskytněte dostatek vody před prvními mrazy, aby rostlina získala sílu k přežití zimy bez poškození. Pokud zimostráz chátrá, nové rostliny už na tomto místě nevysazujte.
  • kořenová hniloba – způsobuje, že listy se lehce zbarví a kořeny ztmavnou a hnijí. Kořenové hnilobě prospívá vysoká vlhkost a teplota půdy. Toto onemocnění je běžnější v těžkých jílech nebo ve špatně odvodněných půdách. Nadměrné zalévání rostliny nebo dlouhá období silného deště také podporují rozvoj nemoci. Hnilobě kořenů rostlin Phytophthora je třeba předcházet, protože chemické látky jsou neučinné, neexistuje žádná léčba tohoto onemocnění, rostlinu nemoc zabije. Předcházet jí můžete tím, že vysadíte odolné rostliny v dobře odvodněné půdě a zaléváte úsporně. Pokud je půda těžká hlína, promíchejte ji s porézním materiálem, jako je kůra.
  • plísňová skvrnitost – plíseň dělá listy skvrnitými a hnědými, až nakonec opadnou. Také tvoří sněť na dřevě a ve vlhkých podmínkách dokonce až bílou houbu. Odstraňte ji a zlikvidujte postižené větve a listy. Přidejte nový mulč, aby se zabránilo rozstřiku spórů z půdy a použijte fungicidní postřik.
Zimostráz se žlutými listy

Žluté listy nevěstí nic dobrého.

 

Škůdci

  • parazitické nematody – nematody jsou mikroskopické červy, které žerou kořeny. Nematody nelze odstranit, ale pravidelné zavlažování, mulčování a hnojení je může kontrolovat.
  • vijačka zimostrázová – housenka, která je schopna zničit celou rostlinu za několik dní, tím že požírá její listy. Tento škůdce lze zlikvidovat pouze chemickým postřikem, například Dimilinem 48 SC.
  • roztočec zimostrázový – není hmyz, ale je v úzkém vztahu s pavouky. Dospělý má zelenou až žlutohnědou barvu, osm nožiček a je malý, dlouhý asi 0,03 cm. Jelikož svilušky jsou tak malé a časné příznaky je obtížné rozlišit, problém se snadno přehlédne dokud nedojde k silnému napadení ak většímu poškození. Tento škůdce přezimuje ve formě vajíček na spodní straně listů. Vejce se vylíhnou na jaře. Roztoči se vyvíjejí rychle, což vede k osmi nebo více generacím ročně. Použijte insekticidní olejový postřik nebo postřik Karate.
Buxus napaden vijačkou zimostrázovou

Buxus napaden vijačkou zimostrázovou

 

Zimostráz v kostce

Rostlina pochází z otevřených lesů a skalních svahů jižní Evropy, severní Afriky a západní Asie. Je aristokratem formálních zahrad a kromě toho:

  • je to jedna z nejstarších okrasných rostlin
  • je poměrně pomalu rostoucí, ale velmi tolerantní vůči stříhání a ořezávání často se používá jako topiár nebo živý plot
  • listy a piliny louhované ve vroucí vodě se používají k barvení vlasů auberové (zlatohnědé) barvy
  • i když je keř poměrně malý, je vysoce ceněný z důvodu jeho tvrdosti – dřevo je dvakrát tak tvrdé jako dubové
  • používá se k výrobě misek, hřebenů atp.
  • kořen mají obzvlášť rádi výrobci nábytku
  • ve Francii se používá jako náhrada za chmel
  • větve a listy zimostrázu se doporučují jako nejlepší hnojivo pro révu, protože se říká, že žádná rostlina svým rozkladem neposkytuje větší množství rostlinného hnoje
  • dřevo bylo používáno k výrobě vědeckých nástrojů, nábytku, šachových figur, fláut a jiných hudebních nástrojů
  • někteří angličtí zemědělci stále používají staromódní lék z rozdrcených sušených listů k léčbě střevních červů u koní
  • zimostráz je oblíbený u včel a poskytuje husté, chráněné prostředí pro malé ptáky, savce a hmyz.

Použitý zdroj:


Jak se vám líbil tenhle článek?
5/5 - (1 vote)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *