Sázíme různé odrůdy dýní – jak pěstovat Hokkaido? (+ TOP recepty)

Georgina Babinová Téma
10. června 2022 0

Dýně jsou symbolem podzimu a pokud jde o jejich odrůdy, možnosti jsou nekonečné. Můžete si vybrat z bílých, nebo oranžových, mini nebo velkých a dokonce i takových, které jsou vhodné k vyřezávání, nebo takových, které jsou ideální k pečení koláčů. I když se určitě můžete vydat lehčí cestou a koupit si je na místním trhu, stejně zábavné však může být vypěstovat si je všechny ve vlastní zahradě.

Ať už je použijete na vyřezávání nebo vaření, dýně nezklamou! Naučte se, jak je sázet, pěstovat, sbírat, ošetřovat i skladovat.

Dýně – aktuální fakta

Dýně patří do čeledi dýňovitých (Cucurbitacea). Anglický název pumpkin je odvozen z řeckého slova „peopon“, což znamená „velký meloun“. Podle archeologických důkazů dýně pochází z jihozápadní části Spojených států, Mexika a zemí Jižní Ameriky včetně Kolumbie, Ekvádoru a Peru. Tato odolná zelenina se pěstuje přibližně od roku 3 500 před Kristem – nejstarší domestikovaná dýňová semena objevili archeologové v mexické vysočině Oaxaca. Původní dýně však byly malé a tvrdé s nahořklou příchutí.

 

➡️ Druhy dýní

V současnosti existuje více než 45 různých druhů dýní a pěstují se na každém kontinentu kromě Antarktidy. Rozdělujeme je do čtyř základních skupin:

  • Cucurbita pepo – dýně obecná: její nejrozšířenější odrůdy patří do poddruhu Cucurbita pepo subsp. pepo, zvané letní dýně. Členové Cucurbita pepo velmi liší vzhledem, zejména pokud jde o jejich plody. Patří sem cukety, patisony, olejná dýně, špagetová dýně a okrasné dýně.
  • C.maxima – dýně velkoplodá: C.maxima je jednoletá bylina s hrubými popínavými nebo plíživými stonky. Kořenový systém je dobře vyvinutý a kořeny jsou až 40 cm hluboké a 5 m dlouhé. Její nejznámější odrůdou je Hokkaido.
  • C.ficifolia – dýně figolistá: je popínavá rostlina s krátkou životností, která produkuje silné jednoleté stonky z vytrvalého podnože. Stonky se často rozprostírají po zemi, ale mohou se samy podpírat pomocí úponků. U nás se využívá jako podnož pro roubování okurek a melounů. V teplejších oblastech světa se však pěstuje také pro své jedlé plody.
  • C.moschata – dýně muškátová: je známá pod názvem máslová. Má žluté plody nesoucí květiny, které se vytvářejí během léta a plody, které dozrávají koncem léta až na podzim. Sladká, vlhká a oříšková chuť máslové dýně je poněkud jako sladké brambory a někteří říkají, že karamelová.
Plod máslové dýně

Máslová dýně chutná oříškově, zemitě, jemně sladce a lahodně

 

➡️ Letní a zimní dýně

Většina letních dýní jsou odrůdy Cucurbita pepo. Rostliny letní dýně se liší od zimní tím, že většina letních odrůd přináší své plody na křovinatých rostlinách a ne na vinné révě, nebo rozlehlých rostlinách, jako jsou zimní dýně. Letní dýně se sbírají tehdy, když jsou jejich slupky ještě měkké a jedlé a plody ještě nezralé.

Zimní dýně se na druhé straně sbírají, když jsou plody zralé a jejich kůra je tvrdá a hrubá. Díky hrubým slupkám zimní dýně vs. měkkým slupkám letní dýně má zimní dýně delší skladovatelnost než letní dýně. Letní dýně si vychutnáte jen krátkou sezónu, zatímco zimní si můžete vychutnávat dlouho po sklizni.

 

Výsadba dýně

Vyberte prostorné stanoviště s plným sluncem a kvalitní půdou, která dobře odvodňuje. Nejlepší jsou písečné půdy s vysokým obsahem organické hmoty. Pokud je půda těžká jílovitá, přidejte organickou hmotu, jako je kompost, starý hnůj nebo zaorané zelené plodiny. Ideální hodnota pH se pohybuje od 6,0 do 6,8. Otestujte půdu a dodržujte všechna uvedená doporučení.

Dýně také potřebují prostor k rozjetí rozlehlých viničů. Pokud je prostor vaší zahrady omezen, žádný strach! Vysaďte dýně na okraj zahrady a nasměrujte porost révy přes trávník nebo chodník. Vinná réva bude obtěžovat jen několik týdnů. Dýni můžete pěstovat i ve velkých 20 až 40 litrových nádobách. Nebo zkuste miniaturní odrůdy.

 

V případě prostorové nouze můžete dýni pěstovat i ve velkých květináčích

Airflor květináč
3 249 Kč
Timberflor květináč
3 299 Kč
Winegrow kvetináč
1 259 Kč
Solidflor květináč
1 469 Kč

Ukázat více

 

➡️Kdy sázet?

Počkejte, dokud teplota půdy nevystoupí na 15 °C a pomine nebezpečí mrazu, protože semena potřebují ke klíčení teplo a rostliny jsou extrémně citlivé na mráz. Tyto révy preferují teploty mezi 20-35 °C.

  • Semena dýně se obvykle vysévají přímo do půdy po pominutí nebezpečí mrazů.
  • Pokud je vegetační období velmi krátké, vysévejte v interiéru 2 až 4 týdny před posledním jarním mrazem. Dýňová semena klíčí a rostou rychle. Začněte s 5 až 8 cm květináčem, jako je například biologicky rozložitelný květináč, který lze přesadit přímo do země. Zasaďte dvě semena do květináče a odstřihněte jednu ze sazenic, když je jasné, které se více daří. Budete také potřebovat světlo. Ideální je asi 12 hodin v okně orientovaném na jih. Ještě lepší je pěstovat sazenice pod světly, nebo ve skleníku. Cílem je vypěstovat sazenice, které jsou velké – ale ne příliš velké. Robustní sazenice, která je 8 až 10 cm vysoká se dvěma nebo více sadami „skutečných listů” je to pravé. Pokud se pěstuje uvnitř příliš dlouho – nebo v příliš velkém květináči – rostliny budou „ťarbavé“ a těžko se přesazují.
  • Sazenice před přesazením do teplé, odleželé půdy obohacené o hnůj/kompost otužujte.

 

➡️Jak sázet?

Dýně jsou nenasytné. Alespoň 2 týdny před plánovanou výsadbou zamíchejte do půdy na místě výsadby hodně kompostu nebo odleželého hnoje.

  • Dýně mají rozsáhlé kořenové systémy a budou kladně reagovat na aplikaci 10-10-10 hnojiva. Hnojivo by se mělo nasypat rovnoměrně a zapracovat do vrchních 5 až 8 cm půdy před výsevem.
  • Silně kyselé půdy bude třeba vápnit. Pokud váš test půdy zjistí, že pH půdy je příliš nízké, přidejte doporučené množství vápna.
  • Dýňová semena se obvykle vysazují dvěma způsoby: řádky nebo kopce.
  • Kopec neznamená, že půda musí být nahromaděná; je to místo obsahující skupinu rostlin nebo semen. Půda se takto rychleji zahřeje (takže semena rychleji klíčí) a pomáhá to při odvodňování a kontrole škůdců.
  • Pro kopce: Zasaďte 1,2 až 2,5 m od sebe. Půda na každém kopci může být nakopena nebo ponechána na úrovni zbytku oblasti. Semena nasaďte do hloubky 2,5 cm se 4 nebo 5 semeny na kopec. Udržujte je vlhké až do klíčení.
  • Když jsou rostliny vysoké 5 až 8 cm, zredukujte je na 2 až 3 rostliny na kopec odstřihnutím nežádoucích rostlin, aniž byste narušili kořeny ostatních.
  • Pro řádky: Semena zasejte asi 15 až 30 cm od sebe do řádků, které jsou od sebe vzdáleny 2 až 3 metry. Jakmile sazenice vyrostou, ztenčujte na jednu rostlinu každých 0,5 až 1m.

Při výsadbě se vám takové drobné nářadí rozhodně sejde

Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks
939 Kč
Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks
749 Kč
Gardena Základní vybavení - drobné nářadí, 4ks Gardena Základní vybavení – drobné nářadí, 4ks
579 Kč
Gardena 8966-30 Gardena 8966-30
529 Kč

Ukázat více

 

Péče

Vzhledem k neuvěřitelně rychlému a velikosti vytvořených dýní potřebují během vegetačního období hodně slunečního světla, vody a hnojiv. Při správné péči ovšem konečný výsledek stojí za tu námahu.

 

➡️ Požadavky na sluneční světlo

Semena zasejte na stanoviště, kde budou rostliny po značnou část dne na plném slunci. Dýně potřebují každý den alespoň 6 až 8 hodin přímého slunečního záření. Sluneční světlo je nezbytné pro fotosyntézu a další růstové procesy, které vytvářejí krásné plody, které sklízíme.

 

➡️ Požadavky na vodu

Dýně jsou velmi žíznivé rostliny a potřebují hodně vody. Dopřejte jim 2,5 cm zálivky za týden. Zalévejte hluboko, zvláště dokud se rostliny usadí. Při zalévání: Když není slunečný den, pokuste se udržet listí a plody suché. Vlhkost zvyšuje pravděpodobnost hniloby a jiných chorob. Kolem dýní rozložte mulč, abyste udrželi vlhkost, potlačili plevel a odradili škůdce.

 

➡️ Hnojení

Vzhledem k jejich plodnému růstu révy a velikosti plodů, jsou všechny dýně náročné na živiny, což znamená, že potřebují pravidelné hnojivo. Prospívá jim hnojivo s postupným uvolňováním, které se aplikuje každých pár týdnů během vegetačního období. Na začátku sezóny použijte hnojivo s vysokým obsahem dusíku, abyste podpořili růst listů, a když začnou kvést, přejděte na formuli s vyšším obsahem fosforu.

 

➡️ Plete plevele

Je nezbytné udržovat plevel na uzdě. Při kultivaci buďte opatrní, abyste nenarušili mělký kořenový systém. Když dýně rostou a zaplňují se, přirozeně pokryjí půdu a zastíní mohno plevele.

 

➡️ Další doporučení

K ochraně rostlin na začátku sezóny ak prevenci problémů s hmyzem používejte kryty řádků. Nezapomeňte však před kvetením odstranit kryty, abyste umožnili opylování hmyzem. Včely jsou pro opylování nezbytné, takže buďte opatrní při používání insekticidů k hubení brouků, nebo fungicidů pro kontrolu hub. Pokud je musíte použít, aplikujte jen pozdě odpoledne nebo podvečer, když se květiny zavřou. Chcete-li přilákat více včel, pěstujte barevné květiny v blízkosti dýně. Uvědomte si, že slabé světlo, příliš mnoho hnojiv, špatné počasí v době kvetení a snížená aktivita opylujícího hmyzu mohou mít za následek slabou úrodu a nadměrné opadání květin.

Dýně - zalévání

Dýně jsou náročné na vodu, dopřejte jim 2,5 cm vody týdně a pokud je vaše půda písčitá, i více

 

Běžné problémy dýně

Ať už pěstujete dýně na případné vyřezávání s dětmi, nebo některou z chutných odrůd na pečení, vaření nebo konzervování, při pěstování dýní se určitě setkáte s problémy. Může to být invaze hmyzu, nebo to může být některá z mnoha chorob dýní ohrožujících vaši úrodu. Identifikace chorob dýně je prvořadá při léčbě.

 

Nemoci

Včasná detekce vám umožní včas léčit symptomy a doufejme, že také zachránit úrodu. Je užitečné nejen rozpoznat příznaky infekčních chorob, ale také vědět, jak se šíří a přežívají. Nemoci dýně mohou napadnout listy nebo plody. Listová choroba často otevírá rostlinu jiným infekčním chorobám, jakož i kůrové ložnici. Padlí, peronospora, bílá skvrnitost (Plectosporium), sněť a antraknóza jsou nejčastějšími pachateli listových chorob.

 

➡️ Padlí

Padlí vypadá přesně tak, jak zní. Padlí na spodním povrchu listu, je bílý „práškový“ obal spor, které se pohybují z povrchu spodního listu na horní a nakonec defoliují rostliny dýně. Spory přežívají mezi půdou a zbytky plodin a rozptylují se větrem. Je to jedna z nejjednodušších nemocí k identifikaci a na rozdíl od jiných listových chorob má tendenci nabírat na závažnosti v obdobích suchého počasí. Chcete-li bojovat proti padlí, střídejte dýně s plodinami, které nejsou dýňovité a při prvním náznaku ošetřete fungicidem.

 

➡️ Peronospora

Peronospora se projevuje jako léze na horním povrchu listů. Zpočátku jsou lézemi žluté skvrny, nebo hranaté oblasti nasáklé vodou. S progresí onemocnění se léze stávají nekrotickými. Chladné a vlhké podmínky podporují tuto nemoc. Spory se opět rozptylují větrem. Širokospektrální fungicidy jsou jak – tak účinné. Výsadba raných odrůd může také snížit šance na infiltraci do plodiny, protože nemoc je obecně běžnější koncem vegetačního období, kdy jsou podmínky chladné a deště jsou pravděpodobnější.

Perenospora na listech tykve

Perenospora na listech tykve

 

➡️ Antraknóza, bílá skvrnitost, sněť

Antraknóza začíná jako malé, světle hnědé skvrny ohraničené tmavším okrajem, který se postupem času rozšiřuje. Nakonec se na listech vyvinou malé otvory a ovoce může také vykazovat léze. Bílá skvrnitost nebo Plectosporium se také objevuje jako žlutohnědé vřetenovité léze na povrchu listů. Plody postihuje také, přičemž se objeví drobné bílé skvrny, které jsou více kruhového tvaru než léze listů ve tvaru diamantu. Sněť postihuje většinu tykvovitých a způsobuje ji Didymella bryoniae i Phoma cucurbitacearum.

Aplikace fungicidů při prvním příznaku kterékoli z těchto chorob pomůže při jejich redukování a v boji proti nim. Fungicidy patří do kategorie ochranných, eradikačních nebo obou. Existují dva oleje, které fungují nejlépe jako eradikanty, ale mají také určitou ochrannou kvalitu – neemový a jojobový olej. Můžete však použít také jiné značky zahradnického oleje. Nestříkejte do 2 týdnů po postřiku sírou, nebo když jsou teploty vyšší než 32 stupňů C. Síra se po staletí používá k boji proti padlí na dýni a jiných dýňovitých, ale musí se použít PŘED objevením se symptomů nemoci. Neaplikujte síru, když je teplota blízko nebo vyšší než 32 stupňů C do 2 týdnů od postříkání olejem. A můžete vyzkoušet i biologický fungicid (Serenade), který obsahuje prospěšné mikroorganismy, které ničí houbové patogeny. Je netoxický pro lidi a domácí zvířata, ale není tak účinný jako olej nebo síra.

 

💡 TIP na produkt - Organic India Ecce Vita Neem Oil 100 ml
Organic India Ecce Vita Neem Oil 100 ml

Neemový olej je přírodní, organický insekticid, fungicid a miticid. Olej pochází ze semen stromu Neem ( Azadirachta indica ), který roste v tropech a subtropech Indie. Trvá déle než začne působit, ale je ověřeně účinný.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

➡️ Viry

Existuje také řada virových onemocnění, jako je virus mozaiky okurek, virus dýňové mozaiky a virus žluté mozaiky cukety, které mohou postihnout dýně. Listy rostlin infikovaných virem mají tendenci být skvrnité a zdeformované. Rostliny, které se infikují v raném stadiu vývoje, nebo blízko před časem kvetení, to postihne nejvíce – produkují méně plodů. Plody, které se vyvinou, jsou často zdeformovány. Pokud je rostlina infikována, když dýně dosáhne plné velikosti, zřídka se to projeví na kvalitě plodů.

Viry přežívají v hostitelských plevelech nebo se šíří prostřednictvím hmyzích vektorů, obvykle mšic. Pozdní dýně mají větší šanci nakazit se virem, proto vysazujte rané odrůdy.

  • Udržujte oblast vyčištěnou od plevele, abyste snížili pravděpodobnost infekce.
  • Rotace plodin – mnohé z mozaikových virů infikují i jiné členy čeledi tykvovitých. Patří sem dýně, cuketa, okurky a melouny. Pokud je to možné, vysazujte tyto členy rodiny každý rok do různých oblastí zahrady.
  • Likvidace nemocného rostlinného materiálu: Abyste zabránili dalšímu šíření nemoci, odstraňte a správně zlikvidujte rostliny infikované virem mozaiky. Neumisťujte nemocný rostlinný materiál do kompostovacích nádob, protože půda může poskytnout útočiště virům.
  • Dezinfikujte: Po manipulaci s infikovanými rostlinami si umyjte ruce i rukavice. Dezinfikujte nářadí, abyste předešli kontaminaci.

 

Škůdci

Zatímco nemoci jsou významným faktorem, proč se dýni nedaří, často za to může i hmyz.

Napadené listy dýně a nasturtium

Společná výsadba s potočnicí je jedním ze způsobů jak chránit dýni před nesytkou dýňovou

 

➡️ Nesytka dýňová

Larvy nesytky konzumují spodní část stonku, což vede ke žloutnutí a vadnutí listů. Výsledné díry jsou často vyplněny zeleným až oranžovým výkalem larev. Jakmile se larvy pustí do tykve, můžete udělat jen málo. Vytrhněte všechny napadené rostliny a pokud to načasování ve vašem regionu dovoluje, zasaďte druhou várku. Nejlepší způsob, jak vyhubit hmyz, je hledat dospělé jedince, kteří se rozbzučí koncem června, než nakladou vajíčka. Nastavte žluté „záchytné“ misky naplněné vodou. Dospělé přitahuje žlutá, přiletí do pasti a uvíznou ve vodě.

 

➡️ Bzdocha

Bzdochy jsou dalším hmyzem, který si rád pochutnává na dýni, což způsobuje žloutnutí a vadnutí listů. Velké, dospělé jedince přezimují v útulných skrýších a objeví se na jaře, aby se nakrmili a nakládli vajíčka na listy dýně. Vysávají šťávu z listů, čímž narušují tok živin a vody k rostlině. Vajíčka, nymfy i dospělí jedinci mohou být přítomny kdykoli. Odstraňte všechny nymfy a dospělé jedince a hoďte je do mýdlové vody. Podívejte se také pod listy. Ke kontrole bzdů můžete použít i insekticidy, zvláště pokud rostliny vadnou na začátku vegetačního období.

💡 Tip na článek

Ploštice

Ploštice, nebo jinak smradky, znamenají pro dýně a pro celou zahradu opravdu vážný problém.

Jak se jejich zbavit vám prozradí náš článek, který se jeho řešení věnuje opravdu detailně.

Celkově může dýně postihnout řadu problémů. Nejlepší obranou je začít se zdravými rostlinami v dobře propustné půdě doplněné výživným kompostem. Důsledně zalévejte a praktikujte správné hnojení. Pozorně sledujte rostliny, abyste měli hmyz pod kontrolou dříve, než se stane problémem. Udržujte oblast kolem rostlin bez plevele a zbytků rostlin. Zdravý start umožní rostlinám ubránit se nebo přežít jakékoli potenciální choroby nebo útoky hmyzu.

 

Tipy a triky k pěstování dýně

Pokud zajistíte, že vaše rostliny mají splněny všechny své základní potřeby, je velmi vysoká pravděpodobnost, že budete odměněni slušnou úrodou. Pokud byste však chtěli vynaložit trochu plus úsilí, pomocí následujících tipů získáte větší plody a lepší celkové výnosy.

  • Zavlažujte půdu přímo pomocí namáčecí hadice nebo kapkové závlahy, abyste udrželi vlhkost od listů.
  • Zvedněte ovoce ze země pomocí kartonu nebo novin, aby nehnilo.
  • Umístěte rostliny blízko okraje zahrady, abyste jim zabránili převzít vládu nad ostatní zeleninou.
  • Zalévejte podle možnosti ráno.
  • Odštípněte konečky z hlavních viničů, když dosáhnou 60 cm abyste podpořili větvení a vyšší výnosy.
  • Vyhněte se výsadbě kořenových plodin v blízkosti.
  • Povzbuďte opylovače pomocí kvetoucích okrasných rostlin.

 

Sklizeň tykve a jejích semen

Nechte dýně na rostlině tak dlouho, jak je to možné, dokud slupka neztvrdne a plody nezačnou praskat blízko stonku. Nezapomeňte je však sesbírat před prvním mrazem. Plody odřízněte s několika centimetrovým stonkem.

Uchování semen tykve pro budoucí rozmnožování může být trochu problém, protože některé tykve se křížově opelí, což bude mít za následek něco méně než chutné. Existují čtyři rodiny dýně a rodiny se neopylují křížově, ale členové rodiny ano. Proto je třeba rozpoznat, do které čeledi dýně patří a poté vysadit pouze členy jednoho ze zbývajících tří v blízkosti. V opačném případě budete muset dýni opylovat ručně, abyste zachovali „skutečnou“ dýni pro sklizeň semen.

Pokud jde o hybridní odrůdy, semena jsou často sterilní nebo se nereprodukují přesně podle mateřské rostliny, takže nezkoušejte sběr semen tykve z těchto rostlin. Nepokoušejte se zachránit žádná semena z rostlin, které jsou postiženy nemocí, protože pravděpodobně přejde na generaci příštího roku. Vyberte si ty nejzdravější, nejbohatší a voňavé plody pro sklizeň semen. Semena sbírejte ke konci vegetačního období.

Semínka dýně

Dýňová jadérka jsou i lahodnou a zdravou pochoutkou

 

➡️ Skladování dýňových semen

Když jsou semena zralá, obvykle změní barvu z bílé na krémovou nebo světle hnědou. Jelikož dýně je masité ovoce, je třeba oddělit semena od dužiny. Semínka vyndejte z ovoce a vložte do kbelíku s trochou vody. Nechte tuto směs fermentovat dva až čtyři dny, čímž se zničí všechny viry a oddělí se dobrá semena od špatných. Dobrá semena klesnou na dno směsi, zatímco nepoužitelná a dužina plavou. Po skončení doby fermentace jednoduše vylijte špatná semena a dužinu. Semena rozložte na síto nebo papírovou utěrku, abyste je vysušili. Nechte je úplně vyschnout, jinak zplesniví.

Když jsou semena zcela suchá, uložte je do skleněné nádoby nebo papírové obálky – zřetelně označte odrůdou dýně a datem. Nádobu umístěte na dva dny do mrazničky, abyste zabili všechny zbytkové škůdce a poté uskladněte na chladném a suchém místě; lednička je ideální. Uvědomte si, že životaschopnost semen se postupem času snižuje, takže osivo použijte do tří let.

 

Jak pěstovat dýně Hokkaido

S výsevem lze začít během měsíce březen, na chráněném místě, nebo v polovině května přímo do země. Dýně Hokkaido je rostlina citlivá na mráz a před přesazením na záhon se musíte ujistit, že poslední mrazy pominuly. Pokud sejete do květináčů, udělejte to asi 3 týdny před jejich přesazením do země.

Dýně Hokkaido

Dýně Hokkaido – její sladká lahodná chuť připomíná kaštany

 

➡️ Výsev do květináče

  • do dobré půdní směsi lehce vtlačte 2 až 3 semena na květináč
  • jakmile semena vyklíčí, ponechte si jen ta nejsilnější
  • o 3 týdny později mohou být zasazeny do záhonu za předpokladu, že pominuly poslední mrazy.

 

➡️ Výsev přímo do půdy

Od května lze sít i přímo do země.

  • čím bohatší je půda, tím hojnější bude úroda
  • při výsadbě můžete přidat hnojivo nebo hnůj
  • umístěte 2 nebo 3 semena do každého vyhloubeného otvoru a umístěte je ve vzdálenosti 2,5 m na všechny strany
  • po 2 až 3 týdnech přeřeďte, přičemž si ponecháte pouze nejbohatší sazenice

 

➡️ Péče

Stonky musíte pravidelně odštipovat, abyste stimulovali růst rostlin, čímž se zajistí lepší produktivita. Ze základny vyroste více větví a nejlépe uděláte, pokud na každé větvi ponecháte jeden plod.

  • když má Hokkaido 5 listů na stonku, odštípněte každý stonek těsně nad druhým listem od středu
  • poté, co stonky opět vyprodukují kolem 10 listů, znovu odštípněte každý stonek nad 5. listem
  • když je dýně velká asi jako velké jablko, odštípněte stonek, který ji nese, dva listy po plodu

Když rostliny narostou, mulčujte jejich základnu, aby byla půda vlhká a chladná. Mulčování také zabraňuje tomu, aby se dýně dotýkala půdy, čímž se předchází riziku hniloby. Můžete použít lněný mulč, slámu nebo jednoduše převrácené dřevěné bedny. V létě pravidelně zalévejte a vyhýbejte se smáčení listů. Pomáhá to předcházet padlí.

 

➡️ Sběr

Dýně Hokkaido sbírejte hned, jak listy uschnou a pokožka ztmavne. Plody by měly začít dozrávat už v září, ale nejlepší je sbírat dýni, když stonek uschne a listy zežloutnou. Proto sklizeň obvykle probíhá začátkem října. Třeba je sbírat před prvními mrazy, když mají tmavě oranžovou barvu. Při odřezávání Hokkaido ponechte stonek tak dlouhý, jak můžete. Po sklizni vydrží Hokkaido téměř rok v suché místnosti s teplotou v rozmezí 10 až 15 °C. Po sklizni je dobrým zvykem zničit všechny zbylé listy a stonky, které často nesou nemoci a houby.

💡 Víte, že...

Hokkaido dýněDýně Hokkaido mají vysoký obsah vitamínů a minerálů a zároveň nízký obsah kalorií. Jsou také skvělým zdrojem beta-karotenu, karotenoidu, který vaše tělo přeměňuje na vitamín A.

Obsahuje antioxidanty alfa-karoten, beta-karoten, beta-kryptoxantin a mnohé další, které mohou chránit vaše buňky před poškozením volným radikály.

Dýně má vysoký obsah vitamínů A a C, vitamínu E, železa a kyseliny listové, které mohou pomoci posílit váš imunitní systém.

Vysoký obsah vitamínu A, luteinu a zeaxantinu v dýni může chránit vaše oči před zhoršením zraku, což se s věkem stává běžnějším.

Dýně je plná živin a přesto má méně než 50 kalorií na šálek (245 gramů). Je také dobrým zdrojem vlákniny, která může potlačit chuť k jídlu.

Dýně je dobrým zdrojem draslíku, vitamínu C, vlákniny a antioxidantů, které jsou spojovány s přínosy pro zdraví srdce.

 

Tipy na přípravu dýně Hokkaido – recepty, které možná ještě neznáte

S dýní Hokkaido můžete připravit téměř cokoliv: polévku, pyré, casserole, přílohy nebo vegetariánská hlavní jídla. Výborně chutná vařená, pečená, smažená či dušená. S její dužinou můžete dokonce upéct úžasný chléb! Hokkaido si vás získá svojí jemně oříškovou, poněkud kaštanovou chutí a šťavnatou dužinou.

Pečené dýně Hokkaido

Dýně Hokkaido je neuvěřitelně všestranná a velmi jednoduchá na přípravu

 

➡️ Pečené Hokkaido, jak ho připravují na Sicílii

Tento recept je připraven za 10 minut a vypadá opravdu chutně. Máte-li rádi dýni, stane se jedním z vašich oblíbených receptů.

Ingredience: dýně typu Hokkaido, 2 brambory (i batáty), 4 stroužky česneku, čerstvý rozmarýn, podle chuti sůl, podle chuti, pepř nebo chilli, podle chuti skořice podle chuti, med podle chuti, hrst ořechů, sladký nebo pikantní i měkký sýr

Postup:

Dýni rozřežte na polovinu a nakrájejte na plátky silné asi dva centimetry. Brambory nakrájejte na měsíčky. Plech vystelte pečícím papírem, vymažte ho extra panenským olivovým olejem, posypte trochou soli a pokladte dýni a brambory. Přidejte neoloupané stroužky česneku, mírně rozdrcené zadní stranou nože. Postříkejte dýni a brambory extra panenským olivovým olejem, solí, pepřem nebo chilli práškem a skořicí. Potom přidejte rozmarýn.

Předehřejte troubu na 200 stupňů a pečte nebo dokud zelenina nezměkne a nezezlatne, s karamelizovanou kůrkou. Upečenou dýni Hokkaido podáváme pokapanou medem a dokonale spárovanou s kousky gorgonzoly, nebo jiného vašeho oblíbeného zrajícího sýra.

Gnocchi z dýně Hokkaido

Rozmačkaná dýně, která se použije namísto tradičního bramboru, dodá hotovým gnocchi krásnou zlatavou barvu a sladkou chuť

 

➡️ Dýňové gnocchi „Lombardské potěšení“

V Itálii zůstáváme i nadále. Zářivá oranžová barva těchto těstovin je pastvou pro oči a když se vám jemné dýňové gnocchi rozpustí v ústech na pikantním šalvějovém másle, budete více než šťastní, že je podzim.

Ingredience: 1 kg hokkaido dýně, 200 g mouky, 1 vejce, 1 špetka soli, 80 g másla, 6 čerstvých listů šalvěje, pecorino – polovyzrálé – strouhané

Postup:

Dýni nakrájejte na plátky a odstraňte semínka. Plátky pečeme v troubě vyhřáté na 200 °C asi 1 hodinu. Dýně je dostatečně měkká, když lze slupku snadno odstranit z dužiny. Jednoduše zkontrolujte dřevěnou špejlí, zda je dužina již měkká. Plátky dýně ještě teplé oloupejte, lisem na brambory rozmačkejte do misky a osolte. Dýňové pyré nechte vychladnout, poté smíchejte s vejcem a moukou na hladkou směs. Těsto na gnocchi je hotovo, když se na povrchu objeví bublinky. Mělo by být lehké a nelepit se na prsty.

Těsto rozválejte na role tlusté jako prst. Tradičním rolováním těchto rolí po gnocchi desce získají těstoviny své typické pravidelné rýhy, které později lépe nasají omáčku. Drážky můžete vytvořit také čistým hřebenem na vlasy se širokými zuby. Potom nakrájejte gnocchi na jejich typickou velikost a pokládejte na kuchyňskou utěrku. Postupně je vkládejte do mírně vroucí osolené vody, snižte teplotu (v případě potřeby hrnec odstavte ze sporáku) a nechte 2-3 minuty podusit. Když gnocchi vyplouvají na povrch, jsou hotové.

Mezitím na pánvi rozpusťte máslo, přidejte lístky šalvěje a krátce prohřejte. Máslo by nemělo zhnědnout. Dýňové noky ochuťte rozpuštěným šalvějovým máslem a množstvím nastrouhaného pecorina. Ihned podávejte. Buon appetito!

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.4/5 - (9 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *