Trávník v základě vlastně potřebuje tři věci – sekat, zalévat a hnojit. Právě přiměřené hnojení mu zajišťuje dostatek živin během celého vegetačního období. Pokud si myslíte, že hnojení trávníku znamená pouze sáhnout do kbelíky po kuličky s NPK a halabala je rozházet po pozemku – vybavené, tak to se nepěkně mýlíte. Hnojení a správná výživa totiž odpovídá za optimální růst trávníku, jeho barvu, přezimování i odolnost vůči zátěži, chorobám a škůdcům a jen tak ledabyle odfláknuté ve smyslu někdy, když si na něj zrovna vzpomenete, z něj výstavní kus tedy neudělá.
Přečtěte si tento článek o hnojení trávníku a dozvíte se vše co je třeba dělat tak, abyste mu poskytli opravdu dostatečnou výživu během celé vegetace.
hnojení trávníku - navigace v článku
Hnojení trávníku – nebo proč ho vlastně hnojit?
Protože si to trávník jednoduše vyžaduje. Sekáním trávy totiž z trávníkové plochy živiny odebíráte (a ty stále nezbytně potřebuje pro svůj růst a vývoj). Pro vaši lepší představu – za každý kilogram zkosené trávy přicházíte přibližně o 30 gramů dusíku, 20 gramů draslíku a 10 gramů fosforu! Hnojením však nezajišťuje jen optimální růst trávníku, ale jak jsme již zmínili i barvu, správný vývin kořenové soustavy a s tím související přezimování, odolnost vůči zatěžování či schopnost konkurovat plevelům.
➡️ Jak často hnojit trávník
Co se týče množství, tak ozdobné trávníky vyžadují o něco méně hnojení než trávníky využívány a permanentně zatížené. Trávník, který má většina rodinných domů se hnojí přibližně jednou za měsíc (4-5 týdnů), někdy v období od konce března a začátku dubna, přibližně do poloviny září (dle klimatických podmínek stanoviště).
Existuje však množství druhů hnojiv specializovaných právě na trávníky – například dlouhodobě působící hnojiva, startovací či speciální podzimní hnojiva (určeno mimo jiné i na rychlejší obnovu po vertikutaci trávníku atd.). I proto je nezbytné, abyste vždy postupovali podle informací výrobce uvedených na obalu hnojiva. Pokud sáhnete po jiném hnojivu, dbejte na to, aby poměr dusík / fosfor / draslík byl přibližně 10:3:3-5.
Nezapomeňte! Pokud jedna ze živin chybí, nebo jí je nedostatek, rostlina nebude prosperovat, i když ostatní budou v přebytku.
➡️ A čím?
Trávník lze hnojit průmyslovými i organickými hnojivy, a to ve formě granulí či ve vodě rozpustnými hnojivy aplikovanými na listy. Je nutné, abyste zajistili rovnoměrné hnojení po celé ploše trávníku – jinak se mohou projevit různé barevné odlišnosti a v extrémním případě může dokonce dojít až ke spálení a zničení částí trávníku, které se budou pak jen velmi těžko renovovat.
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Základní živiny, které trávník nezbytně potřebuje
Jak jsme již zmínili, hnojení patří mezi základní péči o trávník. Pouze takto se do půdy dostávají živiny, které jsou nezbytné pro normální růst rostlin a tvorbu zdravé a silné nadzemní části a také kvalitní a hustý kořenový systém, který je pro ideální trávník prostě nezbytnost. Mezi základní živiny pro trávník patří dusík, fosfor, draslík a hořčík, méně síra, vápník a další stopové prvky (železo, měď, mangan, bór, nikl, molybden…). Funkce jednotlivých živin v travním porostu:
Dusík, Fosfor a Draslík
➡️ Dusík (N)
Dusík patří mezi nejzákladnější prvky nezbytné pro správnou výživu vašeho trávníku. Dusík podporuje růst listových čepelí a zvyšuje regenerační vlastnosti trávníku – to znamená, že zvyšuje odnožování trav a tím i zahušťování drnu. Bez růstu totiž nedosáhnete ani rychlou obnovu trávníku po případném poškození (jinak, nejrychlejší růst probíhá na jaře a v létě). Tento prvek stojí i za zdravým tmavozeleným zbarvením trávníku. Pozor však na jeho optimální množství a formu:
- nedostatek dusíku zpomaluje růst a zvyšuje se náchylnost trávníku na zažloutnutí, rovněž se zhoršuje jeho odolnost vůči zátěži (ušlápnutí)
- nadbytek dusíku pro změnu způsobuje zpomalování vývoje a tím zhoršení vyhlídky na optimální přezimování trávníku
- pokud hnojivo obsahuje rovnou dusičnany, bude mít také okamžitý účinek, ale nezůstane v půdě tak dlouho jak by zůstalo to hnojivo, které obsahuje více močoviny (CH₄N₂O)
- když se blíží konec vegetace jsou v případě potřeby vhodnější spíše hnojiva s rychlým uvolňováním živin – i takto se zajistí, že v půdě nezůstane žádný neuvolnění dusík, který by se jinak uvolnil, kdyby se během zimy náhodou oteplilo (a způsobil velké škody)
➡️ Fosfor (P)
Fosfor je další důležitou živinou vašeho trávníku. Je nezbytný zejména pro tvorbu a růst kořenového systému (do objemu i do hloubky) – proto by měl být určitě k dispozici v době od klíčení až po zakořenění po výsevu. Důležité je i to, že fosfor v podstatě vyrovnává působení dusíku, proto musí být jejich poměr vyvážený. Prvek také zkracuje vývojové vyzrávání trávníku před zimou, čili jeho optimální množství přispívá k optimálnímu přezimování trávníku (díky němu rostlina dosáhne lepší schopnost odolávat vůči stresu).
- nedostatek fosforu způsobuje zvýšenou křehkost listů a velkou lámavost při zatěžování trávníku (nedostatek fosforu způsobuje reakce jako by bylo dusíku nadbytek)
- nadbytek fosforu zase vede k poruchám růstu, blokuje také zásobování železem a dochází i k nedostatku dalších mikroživin jako je mangan, bór, zinek či měď
➡️ Draslík (K)
Draslík v první řadě posiluje stavbu buněčných stěn rostliny a reguluje zásobování vodou. Jeho optimální koncentrace podporuje odolnost trávníku vůči mrazu, suchu a zvyšuje odolnost proti nemocem (rovněž urychluje rychlejší zotavení rostlin po napadení). Draslík se aplikuje zejména před koncem vegetace a v létě.
- při nedostatku draslíku rostliny hůře reagují na sucho a vysoké teploty, na starších listech lze pozorovat nekrózu pletiva
- nadbytek draslíku brzdí růst trávníku a může vést dokonce až k odumření rostlin (pro vysoký obsah soli v půdě)
Hořčík, Síra a Vápník
➡️ Hořčík (Mg)
Hořčík je důležitý zejména z hlediska normální tvorby chlorofylu (zeleného barviva rostlin), je tedy nezbytné pro optimální průběh fotosyntézy. Je také potřebný pro normální rozvoj kořenové soustavy.
- při nedostatku hořčíku rostliny v trávníku bledou nebo dokonce žloutnou (chloróza), dobrou zprávou je, že ve srovnání s jinými prvky ho trávy nepotřebují příliš mnoho a většinou jim stačí přirozená zásoba v půdě
➡️ Síra (S)
Síra je důležitý prvek ve výživě rostlin obecně, nejen trávníku. Díky ní totiž rostlina dokáže přijmout dusík, který by jinak v důsledku nedostatku síry v kořenové soustavy nebyla schopna přijmout a limitovat tak jeho růst. Síra se jednoduše přidává komplexním hnojivem, buď jako síran draselný nebo síran amonný či síran železitý.
➡️ Vápník (Ca)
Vápník je pro rostliny důležitý zejména pro posílení buněčných stěn, díky čemuž dobře odolávají útokům nemocí. Dostatek vápníku ve výživě trávníku zajistí, že listy rostlin jsou silnější a vzpřímeněji a poskytují lepší povrch. Vápnění také můžete využít pro úpravu kyselé půdy (pH pod 5,5). Nedoporučuje se provádět souběžně s hnojením klasickými hnojivy (NPK), ideální odstup mezi nimi je alespoň 3 týdny.
Stopové prvky – železo, měď, mangan…
Stopové prvky jsou důležité při mnoha procesech látkové výměny. Pomáhají trávník udržet v dobré kondici. Nedostatek stopových prvků se může projevit různými poškozeními tkání jako jsou různé chlorózy – světlé skvrny různých velikostí a tvarů. Rostliny potřebují v podstatě pouze nepatrné množství stopových prvků, takže většinou stačí jejich přirozená zásoba v půdě. Občas však trávníku nezaškodí doplňovat některé stopové minerály v podobě různých hnojiv.
➡️ Železo (Fe)
Železo v péči o trávník zajímá po základních živinách přední místo. Optimální příjem železa totiž trávníku zajistí jeho lepší odolnost vůči nemocem, činí ho silnějším a konkurenceschopnějším a přispívá k také sytě zelený barvě trávníku.
➡️ Mangan (Mn)
Mangan je důležitý pro produkci chlorofylu a díky tomu má trávník pěknou a zdravou barvu. Je důležitý i pro normální příjem dusíku. Nadbytek manganu v půdě však na trávník působí toxicky (tedy nejideálnější je aplikace hnojiva na list).
➡️ Měď (Cu)
Měď je prvek, který má v rostlině na starosti několik funkcí, nejdůležitější je látková výměna v kořenech a využívání dusíku. Měď je také důležitá pro růst a odnožování. Její nedostatek se projevuje prořídlých trávníku.
➡️ Bór (B)
Dostatek bóru napomáhá k lepšímu příjmu všech živin a při jeho významném nedostatku je jejich příjem rovnou blokován. Spolu s manganem podporuje fotosyntézu po poškození rostlin mrazem. Většina pro rostliny přijatelného bóru pochází z rozkladu organické hmoty. V půdě je však velmi pohyblivý.
➡️ Zinek (Zn)
Zinek je pro rostliny nezbytný pro správnou produkci chlorofylu a proteinů. Je nezbytný při procesu syntézy rostlinných hormonů a enzymů, ale i cukrů a škrobu. Je často navázaný na organickou hmotu v půdě a proto jeho přítomnost závisí zejména na půdních procesů (fyzikálních i chemických). Jinak je v půdě málo pohyblivý.
Hnojení trávníku: jak zjistit kolik toho vlastně potřebuje?
A kolik živin trávník vlastně potřebuje? Je to různé. Má na to vliv několik faktorů. Nejvíce snad typ trávníku a jeho funkce, klimatické podmínky, půdní poměry, zásoba organické hmoty a živin v půdě… V principu lze potřebné množství živin stanovit zaprvé rozborem půdy a zadruhé vizuálním zhodnocením porostu. Následně plochu pohnojit doporučenými dávkami vhodných hnojiv. Ty mohou mít organický charakter, nebo průmyslový ve formě granulí či kapaliny.
➡️ Rozbor půdy
Pokud chcete mít objektivní informace o živinách ve vaší půdě, tak určitě nejspolehlivější je dát si udělat rozbor půdy *, který zaručeně zjistí jaké živiny právě váš trávník postrádá. Rovněž zjistíte jakou má půdní reakci a jak se případně liší od ideálního pH 5,5-6,5 a zda na hnojení použít dříve kysele, nebo-li zásaditě působící hnojiva. Půdní rozbory, které vám pomohou zjistit aktuální stav živin, je vhodné provádět každé 2 až 3 roky.
* Důležité pH!
Poznání hladiny pH, je základním předpokladem optimální péče o trávník. Například nejjemnější druhy trav jako kostřava a psineček, vyžadují kyselé prostředí v oblasti kořenové zóny (přibližně 6). Na druhou stranu, pokud je půda v oblasti kořenového systému trávníku kyselejší (pH 4-4,5), může to negativně ovlivnit dostupnost živin jako je dusík, fosfor, draslík, síra, vápník, hořčík, mangan, bór, měď, zinek i molybden.
Hnojení trávníku: optimální poměr živin pro trávník
Optimální poměr živin pro trávník je víceméně univerzálně dán:
- 3 díly dusíku (N)
- 1 díl fosfátu (P2O5)
- 2 díly draslíku (K)
- 3 díly hořčíku (Mg)
Přihnojování by se mělo provádět optimálně ve třech až čtyřech dávkách během celého vegetačního období:
- březen / duben: 20-25% roční dávky
- červen: 20-25% roční dávky
- září: 30- 35% roční dávky
- zbytek zhruba koncem října
Jednotlivé typy trávníků však potřebují různé množství určitých živin. Roční potřeba živin (g/m2) u různých druhů trávníků (Schmidt, 2006):
dusík (N) | fosfát (P2O5) | draslík (K) | hořčík (Mg) | |
---|---|---|---|---|
Okrasný trávník | 10-25 g | 3-5 g | 10-15 g | 1-2 g |
Užitkový trávník | ||||
- mírně zatěžován | 5-15 g | 2-3 g | 8-12 g | 1-2 g |
- intenzivně zatěžován | 10-15 g | 3-5 g | 10-15 g | 2-3 g |
Sportovní trávník | ||||
- mírně zatěžován | 10-15 g | 5-10 g | 15-20 g | 2-3 g |
- intenzivně zatěžován | 30-35 g | 10-15 g | 10-15 g | 3-5 g |
Krajinný trávník | 0-10 g | 0-5 g | 0-10 g | 0-1 g |
Jaký typ hnojiva vybrat – které je pro trávník nejvhodnější
Na hnojení trávníku lze použít v podstatě všechny druhy hnojiv, které se používají běžně u jiných zemědělských plodinách. Při těch klasických jako je ledek amonný, ledek vápenatý, či síran amonný, které jsou rychle rozpustné a výživu trávníku zajišťují maximálně na 8 až 14 dní, musíte počítat s tím, že budete trávník hnojit často a v malých dávkách, každých 10 až 15 dní. Jinak hrozí riziko poškození porostu.
I proto jsou spíše pro trávník vhodnější speciální travní hnojiva, které mají schopnost postupně uvolňovat živiny (nejčastěji 8-12 týdnů).
Formy trávníkových hnojiv
Trávník můžete hnojit kromě průmyslových hnojiv i organickými. Obě ve formě granulí nebo v tekuté formě (vodorozpustné hnojiva aplikované na list). Také je můžeme dělit podle toho, jak dlouho v půdě poskytují pro rostliny v trávníku důležité živiny…
Hnojiva na trávník podle doby účinkování
- 3-týdenní – levnější minerální hnojiva by měly tedy používat častěji a v menších dávkách (20-35 g / m2).
- 3-měsíční – dražší hnojiva, kterými postačí hnojit 3 – 4 x krát za sezónu, trávníku zajistí rovnoměrný a zdravý růst po celou sezónu
- celoroční – hnojení 1 x za rok, nejpozději však v dubnu
➡️ Granulované hnojiva
Určitě nejjednodušším způsobem jak hnojit trávník je aplikace granulovaných hnojiv, které působí dlouhodobě. Granule jsou v tomto případě obalované speciální pryskyřicí, díky čemuž se živiny do půdy uvolňují postupně. Doba působení takového hnojiva bývá několik týdnů až měsíců. Granulované hnojiva lze aplikovat i ručně, určitě je však ideálnější pokud tak učiníte vhodným rozmetadlem – buď ručním nebo vozíkem – dosáhnete tak rovnoměrné aplikování.
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
➡️ Tekuté hnojiva
Vašemu trávníku poskytnou okamžitou vzpruhu tekutá hnojiva, které rostlina využívá téměř okamžitě. Proč? Protože kromě kořenové soustavy živiny přijímá i listem. Taková aplikace je však o něco náročnější na čas i práci – hnojivo musíte nejprve rozmíchat ve vodě a plochu rovnoměrně polít. Tato forma a způsob aplikace se spíše hodí pro menší plochy.
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
➡️ Hnojení trávníku organickými hnojivy
Na organických hnojivech je fajn, že dokáží zlepšovat i fyzikální vlastnosti půdy. Kromě toho zvyšují dostupnost živin v půdním komplexu, podporují a zvyšují činnost půdní mikroflóry a lepší vzlínavost (kapilaritu) vody v půdě (lepší přístup kořínků trávy k životodárné vodě).
Samozřejmě, že na váš trávník nerozmetal rovnou chlévský hnůj či močůvku, existují organická hnojiva speciálně určené pro trávník. Na rozdíl od granulování hnojiv, které se běžně prodávají a používají na zahradě (kravský, slepičí, koňský, ovčí hnůj…) se ty trávníkové vyrábějí jako menší granule, které v trávě ani není vidět. Kvalitní hnojivo nebude obsahovat žádné semena plevelů ani choroboplodné zárodky. Výhodou takového hnojení je i postupné uvolňování živin.
Na druhou stranu – organická hnojiva nejsou, co se týče obsahu živin, velmi koncentrované (obsahují pouze 3-4%), ale jejich význam jako podpora užitečných půdních organismů a zvýšení humusu v půdě je opravdu neocenitelná. Nicméně platí, že intenzivní zatěžován a sportovní trávník ním dostatečně „nenakrmí” a je třeba proto pro doplnění sáhnout i po minerálních hnojivech.
Pár tipů na organická hnojiva z Heureky:
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Kdy hnojit trávník
Hnojení je operace, kterou můžete provést hned na jaře – samozřejmě podle počasí. Po provzdušnění trávníku a vertikutaci, která zbaví váš trávník plsti můžete začít i s hnojením. Klidně už někdy koncem března. Pokud máte obavy, že je to příliš brzy, nemusíte – rostlina reaguje na hnojivo až při určité teplotě (konkrétně tráva začíná růst při teplotě 6 °C).
Trávníky extenzivně – tedy méně náročné na údržbu stačí většinou hnojit 2-3 x za rok. Při intenzivněji využívaných trávnících s kosením alespoň jednou za 1-2 týdny by mělo během vegetace hnojit přibližně jednou za měsíc – to znamená od dubna do října, 6-7 x za rok.
Rovněž je rozdíl na jakém podkladě trávník roste. Jelikož při nejčastěji využívaných průmyslových hnojivech je dusík rostlinám přístupný pouze 2-4 týdny (dusík „zmizí” jak spotřebou samotnými rostlinami, tak i vyplavením), po této době trávníku bude tento minerál jednoduše chybět (projeví se to zpomalením až zastavením růstu a žloutnutím). Na písčitých půdách k tomu dojde dříve, na těžších hlinitých později.
Hnojení trávníku podle ročních období
⭐ Hnojení trávníku na JAR (konec března až začátek dubna)
- při nově založených trávnících by mělo jako první hnojení použít hnojivo s vyšším obsahem fosforu aby se podpořila tvorba kořenů
- při starších trávnících jarní hnojení spočívá v aplikaci hnojiv s vysokým obsahem dusíku na rychlejší nastartování růstu
⭐ Hnojení trávníku v LÉTĚ (konec května až konec července)
- během hlavního vegetačního období by se měly používat hnojiva s vyšším obsahem rychlým ale i zásobního dusíku na podporu zdravého růstu a optimálního odnožování trav
⭐ Hnojení trávníku na PODZIM (konec září)
- v tomto období se aplikuje hnojivo s vyšším obsahem draslíku, právě tento prvek podpoří lepší vyzrání pletiv a tak i odolnost trávníku vůči zimě
Travnatý koberec by k vám měl dorazit od producenta už přihnojení. To znamená, že nejblíže hnojení z vaší strany následuje přibližně po 3 týdnech od jeho položení. Samozřejmě závisí také na termínu pokládky – pokud si trávníkový koberec pořídíte a položíte v září, hnojit ho už do konce roku nemusíte.
→ Zde je náš článek: Trávníkový koberec – zelený trávník na zahradě do několika dní – jak na to?…
Jak hnojit
➡️ Granulované hnojiva aplikujeme nejlépe pomocí rotačních rozmetadel nebo štěrbinových vozíků. Pokud to chcete zkusit ručně, můžete. Riskujete však, že rozhození hnojiva bude nerovnoměrné a v konečném důsledku se projeví tvorbou skvrn – světlezelená bude střídat tmavozelenou. Obzvlášť pozor si dejte při hnojivech s vysokým obsahem dusíku (příklad ledek amonný, močovina), přehnojením určitého místa může vést až ke spálení trávy.
Po aplikaci granulovaného hnojiva je vždy nutná závlaha, která dostane živiny tam kde je rostlina potřebuje. Tedy do půdy ke kořenům. A také proto, aby je sekačka z pozemku nevybraných dříve :-). Rovněž nehnojte těsně po sekání – spálíte ho!
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
➡️ Tekuté hnojiva se zase aplikují postřikem přímo na listy trávy – za sucha. Rovněž je dobré pokud se budete vyhýbat aplikaci během horkého léta přes den, protože hrozí spálení a tepelný šok. Ideální čas? Brzy ráno nebo pozdě večer.
➡️ U všech typů hnojiv zásadně dodržujte dávkování a pokyny od výrobce. Na obalu by měla být uvedena hnojivé dávka v gramech na metr čtvereční a také procentuální zastoupení hmotností základních živin v pořadí NPK (dusík, fosfor, draslík + případně další živiny).
💡 Trávník svépomocí – vše o trávníku od A po Z, založení a péči
💡 Travní koberec: zelený trávník na zahradě do několik dní – jak na to?
💡 Hnojení trávníku – bez něj to tedy nepůjde, prozradíme jak na to
💡 Plevele v trávníku, co dělat (+ ochrana proti škůdcům a nemocem trávníku)
💡 Sekání trávníku je základ – vše co potřebujete vědět
💡 Vertikutace trávníku a aerifikace (provzdušnění) – bez tohoto exkluzivní trávník nikdy nedosáhnete
💡 Péče o trávník (podle ročních období)
💡 Jak založit trávník – vše co potřebujete vědět na jednom místě
💡 Závlaha trávníku – bez ní se určite neobejdete, co všechno zahrnuje?
Hnojení trávníku – zdroje a zajímavá literatura:
- Fertilizing Lawns – https://extension.umn.edu/lawn-care/fertilizing-lawns
- The Quick and Easy Guide to Fertilizing Your Lawn – https://www.popularmechanics.com/home/lawn-garden/how-to/g237/the-quick-and-easy-guide-to-fertilizing-your-lawn/
- Choosing Fertilizers for Home Lawns – https://web.extension.illinois.edu/lawntalk/planting/choosing_fertilizers_for_home_lawns.cfm
- Ing. Peter Kovár, PhD., Doc. Ing. Ľuboš Vozár, PhD .: Speciální trávnikárstvo, SPU Nitra 2015, ISBN 978-80-552-1357-6
- Zelené vzdělávání – http://www.czgreen.com/moodle/smaterial/zelene-vzdelavani-souborny-studijni-material.pdf
Článek je zařazený do kategorie: Trávník
Mohlo by vás zajímat
- Trávník svépomocí - vše o trávníku od A po Z, založení a péči
- Vertikutace trávníku a aerifikace (provzdušnění) - bez tohoto exkluzivní trávník nikdy nedosáhnete
- Péče o trávník (podle ročních období)
- Jak založit trávník - vše co potřebujete vědět na jednom místě
- Závlaha trávníku - bez ní se určite neobejdete, co všechno zahrnuje?
- Travní koberec: zelený trávník na zahradě do několik dní - jak na to?
- Plevele v trávníku, co dělat (+ ochrana proti škůdcům a nemocem trávníku)
- Sekání trávníku je základ - vše co potřebujete vědět