Péče o trávník (podle ročních období)

Vladimír Rejholec Téma 4. dubna 2021 0

Trávník – to je vlastně vizitka každého zahrádkáře. Udržovaný a sytě zelený je opravdovým balzámem pro naše oči. A nejen to, zapojena travnatá plocha se okamžitě stává středem mnoha aktivit a oddechu celé rodiny. Aby to tak opravdu bylo, je třeba, abyste trávníku věnovali i potřebnou pozornost. A to během celého roku! Je třeba si také uvědomit, že taková péče o trávník vyžaduje nutné vstupní náklady, a to nejen co se financí týče, ale také z hlediska vynaložené námahy a množství času…

Výsledek však bude stát opravdu za to. Zelená oáza klidu a odpočinku během celé sezóny, kterou vám bude závidět nejeden soused. Jak na to? Přečtěte si více o péči o trávník během ročních období – právě takto pak dosáhnete ty nejvyšší trávnikárske mety.

➡️ Péče o trávník na jaře

Jakmile se dá na jaře vstoupit na trávník bez rizika, že ho poškodíte, je čas na první nezbytné úkony a péči. Trávník by měl být po zimě už Uschlý, venkovní teplota během dne by měla přesahovat 10 °C, v noci nejlépe bez mrazů. Pokud si nejste jisti, zda nastal ten správný čas, raději týden počkejte jako byste měli trávník poškodit.

Ze strojů, které na jaře při trávníku použijete, bude hrát prim sekačka a vertikutátor, takže nezapomeňte na jejich kontrolu před “nasazením do boje”. Zkontrolujte provozní kapaliny, rovněž nože na sekačce i vertikutátor, případně jejich naostřete. V předjarním období nastal také ten správný čas, abyste si v případě potřeby pořídili nové stroje.

⭐ Tip na nejčastěji používané sekačky na doma: elektrické sekačky

💡💡 u nás naleznete celý test elektrických sekaček

Jako první byste měli zhodnotit škody po zimě (důraz klaďte na houbové onemocnění jako je plíseň sněžná či šedá, které mohly trávník během zimy poškodit) a důkladně ho ho vyčistit od navátého listí, napadaných větviček, kůry, plodů, kamínků… Jak přesně tedy vypadá péče o trávník na jaře? První operací, kterou budete trávník ošetřovat je sečení, následovat by měla vertikutace, potom startovací jarní hnojení, dosévání a případně postřik proti plevelům. Pojďme se nyní spolu na jednotlivé úkony podívat:

 

1. Sekání trávníku

Kdy nastal čas na první sekání trávníku po zimě? Říká se, že právě když rozkvete zlatý déšť (zlatice). To znamená, že teplota přes den by měla stabilně pohybovat v rozmezí 10-15 °C. Sekáním neodoberte trávě více než 1/3 celkové výšky a také je důležité, abyste na první sekání použili sekačku s opravdu dokonale nabroušenými noži. Zcela nejideálnější je vřetenová sekačka, která list netrhá ale stříhá a rostlina zažívá o poznání menší stres a rychleji roste…

⭐ Nejlepší vřetenové sekačky

💡💡 u nás naleznete celý test vřetenových sekaček

💡 Sekání trávníku se mnohem podrobněji věnujeme v specializovaném článku: Sekání trávníku je základ – vše co potřebujete vědět

 

2. Vertikutace (případně aerifikace)

Po sekání přichází na řadu další důležitá operace a tou je vertikutace trávníku. Přestože se mnohým může zdát zbytečná, ujišťujeme vás, že to tak opravdu není. Naopak, je to jeden z nejdůležitějších úkonů, bez kterého nikdy nedosáhnete perfektní trávník. Vertikutace totiž zbavuje travní drn plsti, která tím, že blokuje přístup vzduchu ke kořenům, zároveň brání lepšímu využití živin a vláhy a trávník tak zcela zbytečně chřadne. Vertikutací (proříznutím) drnu do hloubky 2-3 mm trávník provzdušníte a odstraníte z něj i mech, či čerstvě vzklíčené plevele.

Na vertikutaci se používá speciální strojvertikutátor , který má vertikální uloženy rotující nože, hvězdice různého tvaru, případně pružinky připojené k hnacímu hřídeli. Právě ty prořezávají přízemní vrstvu trávníku do požadované hloubky.

⭐ Nejlepší vertikutátory

💡💡 u nás naleznete celý test vertikutátorů

Pokud máte pod trávníkem těžkou hlinitou či jílovitou půdu, je pravděpodobné, že budete muset čelit i její rychlejšímu utužení. Trávník je po závlaze přemokřený, nedostatek vzduchu při kořenové soustavě způsobuje zhoršený příjem živin, neprobíhají potřebné aerobní procesy, protože příznivá půdní mikroflóra a fauna prakticky neexistuje a nemá kdo rozkládat organickou hmotu…

Řešením je aerifikace trávníku, čili provzdušnění, pomocí provzdušňovačů s plnými či dutými hroty (existují modely vertikutátorů, které umožňují výměnu hřídelí a jejich součástí je tedy jako vertikutační, tak i provzdušňovací válec), které do trávníku doslova vyryjí 5-8 cm díry, čímž se do půdy opětovně dostává vzduch a restartuje činnost půdních mikroorganismů a žížal.

Na podporu lepšího zapojení trávníku po aerifikácii můžete na plochu ještě rozhodit ostrý křemičitý písek (zrnitost 0,25-2 mm, 5-10 litrů na m²). Písek třeba rovnoměrně rozprostřít po celé ploše trávníku aby nedošlo k úplnému překrytí trávy. Na větších plochách se to dělá smyku, na menších si hravě poradíte s hráběmi.

Ukázat více

💡 Vertikutaci trávníku (a aerifikácii) se mnohem podrobněji věnujeme v specializovaném článku: Vertikutace trávníku a aerifikace (provzdušnění) – bez tohoto exkluzivní trávník nikdy nedosáhnete

 

3. Péče o trávník: Hnojení

Po vertikutaci, kdy se trávník tváří jako velmi zničený, je vhodné, pokud jej pro rychlejší zapojení a podporu růstu přihnojíte. Na první jarní hnojení vybírejte hnojiva bohaté na dusík, protože tráva právě na jaře začíná bouřlivě růst a tento prvek je pro ni v tomto směru prostě nezbytný. Později – přibližně o měsíc – můžete hnojit komplexnější, to znamená hnojivem s optimálním poměrem dusíku, draslíku, fosforu a hořčíku.

Na hnojení používejte přípravky, ideálně určené přímo na trávník a aplikujte je dříve během suššího období. Příliš mnoho srážek totiž způsobí, že živiny (zejména dusík) se rychle vyplaví do hlubších vrstev půdy, a tráva s mělkým kořenovým systémem z nich nebude mít nic. Po přihnojení můžete trávník zavlažit.

Ukázat více

💡 Hnojení trávníků se mnohem podrobněji věnujeme v specializovaném článku: Hnojení trávníku – bez něj to tedy nepůjde, prozradíme jak na to

Vápnění

Pro trávník nevyhovující kyselou půdu (pH pod 5,5) můžete upravit přidáním vápníku. Vápnění proveďte s odstupem alespoň 3 týdnů od hnojení protože se nedoporučují provádět souběžně. Hnojivo s vápencem totiž stihne zreagovat dříve než se dostane do půdy a tím se “vymaže” účinek jednoho i druhého.

 

4. Dosev trávy (oprava poškozených míst trávníku)

Po vertikutaci a hnojení je nutné, abyste na jaře dosáhli silně poškozené „holé“ plochy vhodným travním osivem (nejlépe takovým, kterým jste ho zakládali a máte z něj odloženo na horší časy). Minimální výsevní množství je 20 g / m² a můžete přidat i jemnou vrstvu trávníkového substrátu, zda křemičitého písku na zlepšení půdní struktury travního drnu. Trávník pak dobře popolievajte a takto ošetřené části nevystavujte přehnané zátěži alespoň měsíc. Pokud je trávník poškozen z větší poloviny, nejlépe bude pokud jej obnovíte rovnou celý (článek jak na založení nového trávníku).

Pro menší opravy můžete sáhnout i po speciální namixovaných sadách od více výrobců specializovaných na trávnikárstvo, které zahrnuje osivo, hnojivo i substrát v jednom.

💡 TIP na produkt - Agro Floria Trávníková náplast 3 v 1 1 kg
Agro Floria Trávníková náplast 3 v 1 1 kg
  • složení: kokosový substrátu, semena trav, dlouhodobě hnojivo, AQUA Cell®.
  • kokosový substrát – dobře zadržuje vodu a podporuje klíčení trav
  • semena trav – obsahuje speciální druh rychle klíčících trav
  • dlouhodobě působící hnojivo – klíčícím semenům trav dodává výživu, urychluje jejich růst.
  • AQUA Cell® – usnadňuje pronikání vody do substrátu a prodlužuje nutnost pravidelné zálivky

Všechny složky produktu společně semenům trav zajistí ideální prostředí na jejich rychlé klíčení a růst.

 

5. Postřik proti plevelům

V jarním období si nesmíte nechat utéct nástup plevelů v trávníku. Proto se v tomto období provádí i ochrana proti plevelům. Na menších plochách a nižší zaburinenosti si lze poradíte i mechanicky, větší plochy a intenzivnější zaplevelení je třeba řešit aplikací vhodných selektivních herbicidů, které působí systémově na list. Takto máte šanci zabojovat i s odolnými a houževnatými dvouděložných plevelů jako je pampeliška lékařská (Taraxacum officinale), sedmikráska obecná (Bellis perennis), pcháč oset (Cirsium arvense), jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), či ptačinec žabinec (Stellaria media).

Postřik na plevel se v žádném případě neprovádí na čerstvě posečeném trávníku, a také platí, že po aplikaci by se neměl ještě týden sekat. Použít můžete některé ze známějších a plně funkčních selektivních herbicidů jako je Bofix, Starane či Lontra.

💡 TIP na produkt - Floraservis BOFIX 1 L
Floraservis BOFIX 1 L

Bofix je mezi zahrádkáři nejznámější a nejvyhledávanější postřikový herbicid na hubení odolných dvouděložných plevelů. Do rostlin proniká prostřednictvím listů, účinná látka je následně translokována až do kořenů. Nakonec po krátkém čase (přibližně týden) dochází k vadnutí a postupnému odumření zasažené plevele.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

Ukázat více

💡 Ochraně trávníku před plevely, chorobami a škůdci se mnohem podrobněji věnujeme v specializovaném článku: Plevele v trávníku, co dělat (+ ochrana proti škůdcům a nemocem trávníku)

 

6. Závlaha

Závlahu na jaře řešíte až tehdy, když si na trávníku všimnete první náznaky sucha. Spíše to nedělejte – takto totiž svůj jinak plytkokoreniaci trávník přinutíte, aby se jeho kořeny táhly hlouběji a dokázali využívat vláhu i ze spodnějších vrstev půdy.

 

➡️ Péče o trávník v létě

V létě se největší důraz klade na zajištění dostatečné vláhy pro trávník. Jen takto ho totiž udržíte zelený. V první řadě však po příchodu suchých a teplých dní zmírníte intenzitu sečení a i výšku sečení nastavte na vyšší než dosud. S hnojením to v tomto období také netřeba přehánět, maximálně tak menší dávka hnojiva s vyšším zastoupením draslíku. Pokud po jaru vzejdou další plevele, lze provést i vhodný postřik. Velký důraz na správné ošetřování klaďte zejména při trávnících zakládaných na jaře, které v tomto ošetřujeme opravdu velmi šetrně a citlivě (dokud pořádně nezakoření).

 

1. Hlavně dostatečná závlaha

Péče o trávník v létě? To je hlavně dostatečný přísun vody – váš trávník v podstatě nesmí nikdy proschnout. Trávník je totiž ze všech plodin a rostlin na vaší zahradě na vodu nejnáročnější. Proto ho přes léto dostatečně zalévejte. Buď to většími dávkami jednou za 3-4 dny (cca 20 mm / m², čili 20 litrů), nebo menšími dávkami každý den. Při větších vedrech 30 °C a více je třeba dávku zvýšit na 30 – 40 l / m². Při dlouhotrvajících extrémních teplotách i 50 l / m²

Nikdy nezavlažujte za plného slunce! Trávníku tak hrozí úpal a také se zvyšuje riziko zvýšeného výskytu houbových chorob (rzi, plísně…). Nejvhodnější je zavlažovat brzy ráno (pokud máte automatickou závlahu, tak žádný problém, časovač se postará, pokud ne pořiďte si alespoň vhodný zavlažovač *). Voda totiž vsákne do země ještě předtím než začne stoupat venkovní teplota vzduchu a nedochází ke ztrátám vody odpařováním. Večerní zalévání je také fajn, ale je třeba počítat s tím, že trávník zůstane přes noc vlhký a může být spíše napaden chorobami (více o optimální závlaze trávníku v našem specializovaném článku).

⭐ * Pár tipů na zavlažovače

Ukázat více

 

2. Péče o trávník: Sekání

Trávník během léta neseká nikdy více než o 1/3 jeho listové plochy. Jinak musíte počítat s tím, že na prudkém slunci pak trávník zežloutne a přiředit se. Stále platí, že nože sekačky my měli být maximálně ostré tak, aby list v místě střihu nebyl příliš roztřepený. Pokud použijete sekačku s tupými noži je víceméně jisté, že právě v létě špičky listů Záhněda a trávník bude vypadat opravdu dost nevábně.

⭐ TIP: Na větší plochy se hodí i benzínové sekačky…

💡💡 u nás naleznete celý test benzínových sekaček

 

3. Hnojení

V létě – což je čas, kdy vrcholí vegetační období – je pro trávník důležitá i správná výživa. To znamená, že mu musíte zajistit dostatečné množství hlavních živin (N, P, K), včetně stopových prvků (Mg, Fe…). Základ je dusík, který podporuje normální růst a odnožování. Velmi potřebný je i fosfor či hořčík, které ovlivňují jak na růst a regeneraci nadzemní i podzemní části, tak i na odolnost trávníku proti suchu a normální fotosyntézu.

Z hnojiv třeba sáhnout spíše na po těch déle působících v granulované formě, které trávě poskytnou výživu v průběhu 1-3 měsíců. Pokud použijete klasické dusíkaté hnojivo, s přihnojením trávníku počítejte každých 15-20 dní.

Ukázat více

 

➡️ Péče o trávník na podzim

Podzim je po jaru pro trávník dalším velmi důležitým obdobím. Právě v této době třeba realizovat další vertikutaci a aerifikaci as tím spojený dosev vhodné regenerační travní směsi. Důležité je i správné hnojení (méně dusíku, více fosforu a draslíku, případně třeba povápniť). Rovněž lze provést postřik proti plevelům a chorobám, av rámci přípravy trávníku na zimu i důkladné vyčištění trávníku od opadaných listů a větví.

⭐ Nejlepší vysavače listů

💡💡 u nás naleznete celý test vysavačů listí

 

1. Vertikutace (případně aerifikace)

Na začátku podzimu je vhodné zopakovat jarní zásahy jako je vertikutace, popřípadě i aerifikace (provzdušnění). Je ideální, pokud plsť z trávníku odstraníte ještě před zimou – je to totiž mimo jiné „výborný“ zdroj nejrůznějších houbových chorob, které v ní pohodlně přečkají zimu. Ideální termín je začátek až polovina září, aby měl trávník dostatečný čas na regeneraci před zimou. Půda je stále dostatečně teplá a deště na podzim urychlí vzcházení dosévání travnatého semene.

 

2. Hnojení

Hnojení na podzim je specifické v tom, že narozdíl od předchozích období se vyhýbáme větší dávce dusíku. V tomto období se tedy aplikuje hnojivo s vyšším obsahem draslíku, protože právě tento prvek podporuje lepší vyzrání pletiv rostliny a takto se zvyšuje i odolnost trávníku vůči nadcházející zimě. Podzimní hnojiva na trávník ještě obsahují většinou i potřebný fosfor, hořčík a síru…

Na podzim se také může upravit nevyhovující půdní reakce (pH pod 5,5, jedním z indikátorů je například i zvýšený výskyt mechu) a to vápněním. Použijte na to nejlepší dolomitického vápenec, který navíc obsahuje i hořčík. Pozor! Nikdy však nehnojte a nevápnite souběžně (minimální časový odstup alespoň 3 týdny).

💡 TIP na produkt - Forestina Dolomitický vápenec granulovaný MINERAL 5 kg
Forestina Dolomitický vápenec granulovaný MINERAL 5 kg

Dolomitický vápenec obohacuje půdu o vápník a hořčík, přičemž dochází k úpravě půdní reakce. Tento granulovaný vápencový dolomit je vhodný pro většinu rostlinných druhů a na všechny druhy půd.

Zlepšuje využitelnost půdní zásoby fosforu a molybdenu, podporuje lepší využití jiných aplikovaných hnojiv, stabilizuje také půdní strukturu a příznivě ovlivňuje množství a činnost mikroorganismů v půdě.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

3. Postřik proti plevelům, chorobám a škůdcům + dosev trávy

Péče o trávník na podzim by měla zahrnovat i postřik proti plevelům. Ty trávníku konkurují odebíráním živin, vody i světla. A protože jsou to houževnaté druhy rostlin, postupně z něj trávy vytlačují. Zaplevelené travnaté plochy ošetříte aplikací vhodného herbicidu – selektivního, který účinkuje pouze na dvouděložné plevele (Bofix, případně Starane nebo také Lontra).

Ukázat více

Ke konci vegetace se někdy doporučuje i preventivní zásah vůči houbovým chorobám, použité fungicidy mají zabránit hlavně přezimování spór a mycelia. V případě, že váš trávník má silně poškozená místa, je potřebný dosev nejlepší travní směsí použitou při založení trávníku.

 

4. Sekání

Na podzim již není nutné tak intenzivní sekání jako na jaře či v létě (pod závlahou) a můžete jej dělat vlastně, dokud tráva roste. Poslední sečení by mělo být nižší – trávník se nenechává zbytečně vysoký aby se předešlo napadení houbami. Nakonec pečlivě odstraňujte z plochy padající listí, pod kterým jinak trávník velmi snadno zahnívá a vyhrabejte zbytky mechu.

⭐ TIP pro zaneprázdněné – robotické sekačky

💡💡 u nás naleznete celý test robotických sekaček

 

➡️ Péče o trávník – Co s ním v zimě

Jak vypadá péče o trávník v zimě? Mnoho toho není. Určitě si třeba dát pozor na poškození trávníku ušlapáno v době kdy ještě není pokryt sněhem. Při oblevě platí totéž – v změklé půdě se kromě toho mohou vytvořit značné nerovnosti a na jaře je budete muset pracně vyrovnávat.

Také myslete na to, že napadaný sníh by se neměl nekopcovať právě na travnaté ploše. Tání příliš velkého množství sněhu totiž může způsobit nevratné poškození trávníku na daném místě. Pokud teplota vzduchu na několik dní vystoupí nad 0 °C můžete trávník decentně prohrábnout drátěnými hráběmi a zbavit jej tak mechu a různých nečistot.

 

 

Péče o trávník: Zdroje a zajímavá literatura


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Jelikož mám rád technické věci, kvalitní a funkční spotřební elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil jsem web Cestakbydleni.cz. Zde mohu aplikovat své, již přes 10-leté zkušenosti v oblasti tvorby obsahu na internetu a přitom mohu vycházet z vlastních zkušeností s domácností.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.