Vertikutace trávníku a aerifikace (provzdušnění) – bez tohoto exkluzivní trávník nikdy nedosáhnete

Vladimír Rejholec Téma
9. října 2020 0

Aby váš trávník dosáhl exkluzivní parametry, tak kromě optimálního hnojení, pravidelného sečení a dostatku vody je nutná činnost zvaná vertikutace trávníku. Jedná se vlastně o odstranění plsti – vrstvy odumřelých kořínků a stonků, která zamezuje přístupu vzduchu ke kořenům a brání tak trávníku lépe absorbovat živiny a využívat půdní vlhkost.

Podobná, i když trochu jiná, je druhá důležitá operace – provzdušňování, čili aerifikace. Díky ní váš trávník získá přístup k nejvzácnější živině vůbec – kyslíku. Oba úkony patří mezi základní péči o trávník, ačkoli někdy v domácím prostředí jsou často opomíjené. I proto si nyní řekneme více o tom, proč jsou důležité a jak, nebo kdy je třeba provádět.

➡️ Vertikutace trávníku

Hlavním úkolem vertikutace je vyhrabání plsti (suché trávy a mechu) a vertikální prořezání kořenů do hloubky 1-2 mm (nejvýše 4 mm). Právě tato časem nahromaděná vrstva významně omezuje příjem živin a vody, zpomaluje se odnožování, snižuje se odolnost vůči chorobám a trávník rovněž trpí nedostatkem vzduchu v kořenové vrstvě*. Vyčesává se vlastně při ní odumřelá nadzemní fytomasa a současně i jemně nakypří nejsvrchnější vrstva půdy.

Vertikutací trávníku tak získáte množství benefitů:

  • lepší přístup vzduchu, světla a tepla ke kořenové soustavě trávníku
  • zlepšení dostupnosti vody a živin
  • zvýšení intenzity odnožování
  • zlepšení „komunikace” mezi nadzemní a podzemní částí trávníku
  • likvidace mělce kořenících plevelů

A jak zjistíte, že váš trávník je „zralý“ na vertikutaci? Jednoduše: je na pocit velmi pružný – asi tak nějak, jako mimořádně hrubý koberec.

*Nedostatek kyslíku a vlastně celkově anaerobní prostředí (bez přístupu vzduchu) v travním porostu vede nevyhnutelně ke změně chemických vlastností půdy – zejména ke snížení pH. Důsledkem toho lze očekávat i zpomalení růstu kořenů a snížení intenzity mikrobiální činnosti.

💡 Který výraz je správný - vertikutace či vertikulace?

Slovo vertikutace pochází z angličtiny (vertical cut) a volně jej lze přeložit jako vertikální řez. Toto je správné označení této činnosti. Na druhou stranu, mezi zahrádkáři se rozšířil i název vertikulace, který stihli probrat i někteří výrobci zahradnických produktů a zařízení… Profesionálové (například greenkeeperi a pěstitelé trávníků) zas pro změnu používají výraz „vertikat”.

 

Jak to funguje?

Na vertikutaci se používá speciální strojvertikutátory, který má vertikálně uloženy rotující nože, hvězdice různého tvaru, případně pružinky* připojené k hnacímu hřídeli. Právě ty prořezávají přízemní vrstvu trávníku do požadované hloubky.

Travní drn se nařezává otáčením hřídele s vertikutačními noži. Zároveň se také shrabává stará travní plsť, mech a další trávníkový odpad. Pokud je vertikutátor vybaven sběrným košem, tak tento odpad směřuje přímo do něj. Co s ním? Například i do kompostu.

*Hřídel s pružinkami je možné (a vhodné) během sezóny používat i pro pravidelné průběžné vyčesávání travního porostu.

 

Vertikutátory

Vertikutátory jako vertikální řezací zařízení slouží tedy na provzdušnění trávníku. Na malé ploše si pohodlně vystačíte i s ručním vertikutátorem či speciálními vertikutačními hráběmi, na větší plochy se vám určitě vyplatí motorový.

Elektrický vertikutátor je o něco hospodárnější než jeho benzínový protějšek, ale zase obhospodařování větší plochy svede s potížemi a někomu také mohou vadit nepraktické kabely (a zvolí například i akumulátorový model). Benzínový vertikutátor se také hodí více na nerovný terén a je o něco odolnější. Na druhou stranu je také o řádný kus dražší než elektrický a pokud přemýšlíte nad jeho koupí, zamyslete se jestli ho vůbec využijete naplno.

Jinak, co se týče nastavení hloubky vertikutace, tak u většiny modelů se nastavuje velmi snadno jednoduchým ovládacím kolečkem, jiné vertikutátory zase disponují plynulou regulací.

 

Kdy vertikutovat? A jak často?

Ideální čas na tuto operaci je září (konec srpna), protože trávník do zimy ještě stihne dobře zregenerovat. Vertikutace totiž stimuluje nový růst (odnožování) trav a výsledkem je dobře zapojený a hustý porost. To je termín číslo jedna!

Termín číslo dvě je časná jaře (konec dubna, začátek května), kdy travní porost po provzdušnění zlepší příjem živin i potřebné vláhy a začne intenzivněji odnožovat (čímž se travní porost vlastně zmladí). Po vertikutaci máte možnost dosít nové travní osivo, nebo trávníku popřípadě přidat potřebné startovací živiny.

➡️ Jarní vertikutace trávníku

Kdy? V podstatě se na jaře můžete na trávníku „vyřádit” jakmile to podmínky dovolí – to znamená, že vrchní část vegetace bude suchá a trávník se už začíná zelenat. Jednou, dvakrát ho posečte a můžete jít na to.

Proč? Vertikutace na jaře zbaví váš trávník odumřelých částí, které jsou po zimě často napadené houbovými chorobami. Takovým zmladzujúcim úkonem hned zjara také připravíte pro svůj trávník lepší podmínky pro příjem živin ve formě hnojiv (hlavně jarní startovací dávka dusíku na podporu růstu).

➡️ Podzimní vertikutace

Velmi důležitá je podzimní vertikutace trávníku, na kterou řada zahrádkářů nedá dopustit, jiní se jí na závěr sezóny raději vyhýbají. Chyba. Po náročném období, kdy si váš trávník užil prvotřídní zátěže (hry s dětmi, sport a další aktivity na zahradě) může takový udusaný porost vypadat dost nezdravě a ošklivě. Za celou sezónu se v něm usazovaly zbytky z sečení, plevele, či mech, které mu brání dýchat a postupně ho stále více a více poškozují. Proto ho je třeba oživit.

Kdy? Koncem srpna a celé září (případně ještě říjen), dokud je půda stále dostatečně teplá a deště na podzim urychlí vzcházení doséváného travního semene.

➡️ Jak často?

Trávník by měl podstoupit vertikutaci minimálně 2 x ročně. Během roku ho však můžete kdykoliv projít vertikutátorem, který má nasazený válec s pružinkami a decentně ho provzdušnit (na jaře a podzim se používají vertikutační nože).

Pokud je váš trávník z nějakých příčin slabý, řídký a špatně vybarvený, vertikutaci nedělejte – raději se snažte zjistit příčinu tohoto stavu. Všímejte si hladinu živin v půdě, pH půdy a samotné hnojení, typ půdního podloží, vláhové podmínky atd… Na intenzivně využívaných sportovních trávnících se vertikutace provádí podle potřeby i vícekrát za sezónu.

 

Hnojení po vertikutaci

Po podzimní vertikutaci pohnojte trávník hnojivem, které má více draslíku. Určitě ne dusíkatým hnojivem! Dusík by podpořil růst před zimou a ten by mohl během ní vymrznout. Draslík podpoří rychlejší vyzrávání pletiv v rostlině a sníží obsah vody v jejím tkáních. Hnojivo může být obohaceno o hořčík, který rovněž podporuje lepší přezimování trávníku. K tomu můžete dosít poškozená místa (od domácích mazlíčků, vyšlapané chodníčky a podobně…), ať se to stihne ještě zazelenat.

💡 TIP na produkt - Agro CS FLORIA Vertikutační směs 5kg
Agro CS FLORIA Vertikutační směs 5kg
  • speciální směs na rychlejší obnovu trávníku po vertikutaci
  • složení: zeolit, přírodní organické hnojivo, osivo a hydrogel
  • jednoduchá aplikace rozhozením z ruky
  • dávkování: 50 g / m²
  • balení 5 kg vystačí až na 100 m²

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Vertikutace trávníku, nebo jak na to (podrobný postup)

  • nejdříve posekejte trávník, polijte ho, můžete počkat den, dva a můžete se do toho pustit – vertikutace se nikdy neprovádí na vysušené, ale ani na promočené ploše (či promrzlé)
  • odstraňte z pozemku všechny věci, které by mohl vertikutátor poškodit (hadice, kabely…) nebo být poškozen (kameny, nářadí…), pokud máte na pozemku závlahový systém, viditelně si označte postřikovače (postačí i mouka)
  • nastavte optimální hloubku vertikutace (ideálně 2 mm, maximálně 4 mm), hlouběji určitě ne, protože takto to bude spíše orba a zničíte trávě kořenový systém
  • nastartujte vertikutátor a kráčejte za ním jako za sekačkou, rychlostí jakou jste si nastavili
  • nejprve trávník proběhněte jedním směrem, následně ještě jednou kolmo na to
  • pokud nemáte na stroji sběrný koš, tak trávníkovou plsť z plochy nezapomeňte důkladně vysbírat vy
  • následně trávník můžete pohnojit, dosít a důkladně polít
  • tip: před vertikutací alespoň měsíc, měsíc a půl nehnojte klasickým NPK hnojivem a nepoužívejte herbicidy – hlavně ty preemergentní, které brání semenům plevelů vzklíčit – obě operace v případě potřeby proveďte až po vertikutaci
  • nově založený trávník nikdy nevertikulujte – nejdříve na příští sezónu, když bude tráva již dostatečně zakořeněná a silná
💡 Trávníková plsť není vždy nepřítel

Uvědomte si, že plsť v tloušťce 3-4 mm je pro trávník prospěšná – chrání odnožovací kolínka trav před prudkým sluncem a mechanickým poškozením. Nezapomínejte na to a nesnažte se svůj trávník takto ošetřovat za každou cenu. Jestliže má vrstva plsti centimetr a více – ať se líbí…

 

Vertikutace trávníku a pár praktických tipů

✅ Zbavte se nejprve mechu

Ještě před vertikutací se zbavte mechu v trávě (tak 8-10 dní předtím aplikujte vhodný prostředek) a ujistěte se, že jste ho zlikvidovali/vysušili. Proč? Jinak byste mech sporami rozšířili po celé zahradě.

💡 TIP na produkt - Agro Mech stop plastový kbelík 10 kg
Agro Mech stop plastový kbelík 10 kg
  • účinný přípravek pro likvidaci mechu v trávníku s hnojivým účinkem
  • dusíkaté hnojivo s vysokým obsahem železa pro všechny typy trávníků
  • železo dodá trávníku sytě zelenou barvu a omezí růst mechu
  • aplikuje se rozhazováním na suchý travní porost na jaře a po sečení
  • doporučené dávkování: 100 – 140 g / m² plochy
  • je určen pouze pro trávníkové plochy! na betonu a jiných porézních materiálech může vytvořit rezavé skvrny

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

✅ Určitě ne mokrý trávník

Těsně před plánovanou vertikutací trávník nepolévejte – pokud se do něj totiž pustíte, když je ještě mokrý, snadno se může stát, že rostliny vytáhnete ven i s kořeny.

✅ Nezapomeňte na dosévání – potlačíte tak plevel a mech

Tím, že vertikutací zlepšíte půdní vlastnosti a dopřejete trávníku a jeho kořenové soustavě dostatek vzduchu a vláhy, uděláte nechtěně službu i plevelům. Čím dříve volná místa dosejte trávou. Tím méně času budou mít plevele a mech na jejich obsazení.

✅ Vertikutace trávníku pouze za ideálních podmínek

Operaci proveďte pouze tehdy, když jsou podmínky ideální na podporu zdravého růstu trávy. To znamená teplé příznivé klimatické podmínky (dostatek slunečního světla a vody). Vertikutace je totiž pro trávník dost stresující a takové ideální podmínky podporují jeho rychlejší zotavení a brání i růstu mechu a plevele.

✅ Svahy raději ne

Svahy s trávou nejsou zrovna nejideálnějším místem na vertikutaci. Déšť z něj může totiž snadno odplavit dosévané travní semeno a obnova trávníku tak bude trvat déle.

✅ Nezapomeňte předtím posekat

Týden před vertikutací trávník posekejte. Odstraníte tak nadbytečnou trávu z trávníku, která by jinak bránila optimální péči a zpomalovala váš vertikutátor.

Trávník po vertikutaci

Trávník po vertikutaci…

 

➡️ Aerifikace trávníku

Aerifikace, neboli provzdušňování trávníku, je operace, kterou trávníku zabezpečíte optimální přísun vzduchu a ideální organický život ve vrchní vrstvě půdy. V anaerobním prostředí totiž žádný mikroživot nefunguje – odumřelé části rostlin se nerozkládají a váš trávník se bude dusit. Takový stav nastává velmi často z důvodu přílišného zhutnění půdy – to znamená intenzivním využíváním trávníku a prehnojovaním minerálními hnojivy.

Tomu má zabránit právě důsledná aerifikace, na kterou se používají speciální nástroje – takzvané provzdušňovače, alias aerifikátory (zde na Heuréce). Ty vytvářejí v půdě vertikální díry obvykle do hloubky 5-8 cm (některé dokonce až 15 cm). Takto se do půdy opět dostává vzduch, který znovu nastartuje činnost půdních mikroorganismů a žížal. Ideální období pro provzdušnění je podzim (na přelomu září a října).

Aerifikace trávníku

 

Aerifikace trávníku z odborného pohledu

Aerifikace je operace, která spočívá v ošetření trávníku tak, že zasahuje do kořenové vegetační vrstvy travního drnu s cílem úpravy fyzikálních vlastností zhutněného substrátu. Takovým zásahem se zlepšuje vzdušný a vlhkostní režim půdy a tím i vytvoření vhodných podmínek pro lepší regeneraci nadzemní zelené hmoty i podzemní kořenové soustavy.

Travní drn se při aerifikácii propichuje dutými nebo plnými hroty. Při intenzivním provzdušňování se používají duté hroty, válečky substrátu se pak dále dají použít, například do kompostu. Nevýhodou takového způsobu provzdušňování jsou vyšší nároky na čas a práci, takže je spíše vhodnější na menší plochy. Na intenzivně využívaných trávnících zhoršuje podmínky pro hru (zejména golfisté jsou z toho nešťastní…). V případě použití plných hrotů zas v okolí vpichu dochází k mírnému zhutnění. Aerifikace nenahrazuje vertikutaci – nedokáže váš trávník dostatečně zbavit plstě.

Hlavním cílem aerifikace je trávníku dodat nejdůležitější živinu ze všech – kyslík! Mechanické provzdušnění tedy slouží ke zvýšení obsahu kyslíku v kořenové zóně rostlin, ale je podstatné i pro uvolnění dalších živin z půdy.

 

Jak a kdy provzdušňovat trávník

Trávník se provzdušňuje podle potřeby – no doporučuje se tuto operaci provádět alespoň jednou ročně. Pokud jste to delší dobu nedělali, tak příznaky přílišného zhutnění půdy pod trávníkem rozeznáte velmi snadno. Trávník není v plné kondici, je slabší a spíše řídký, na více místech se sbírá voda ze závlahy či deště – téměř vůbec nevsakuje do půdy. Na zhutnění jsou náchylnější těžké jílovité a hlinité půdy.

  • trávník, který ještě „spí” – t.j. mimo vegetačního období, nikdy nepřerovnávejte, můžete jej poškodit
  • ideální termín je začátek podzimu, rovněž je vhodný i jarní termín (podobně jako při vertikutaci)
  • aerifikaci proveďte ideálně při mírně vlhké půdě, suchá půda (ale i příliš vlhká) je pro tuto práci nevhodná
  • po provzdušnění můžete zbytky půdy nechat na trávníku jako formu organického hnojení, případně můžete válečky zeminy (při aerifikácii dutými hroty) zakomponovat do kompostu
  • po aerifikaci nastává vhodný čas na dosévání trávy, hnojení, nebo jednoduché úpravy trávníku

 

Co použít k provzdušnění

Ukázat více

Trávník po aerifikaci

Trávník po aerifikaci…

 

Po aerifikácii pískování?

Ale ano, pískování je vlastně zapracovávání písku (nejlépe čistého křemičitého, frakce do 2 mm) do půdního profilu, které se provádí právě po aerifikácii. Dělá se zejména na travnatých plochách, které jsou často zatěžovány a taky na těch, které trpí na těžkém jílovitém podkladu.

Cílem je zlepšení fyzikálních vlastností vrchní části půdy a travního drnu a zlepšení podmínek na odnožování trav. Pískování také zlepšuje příjem vody, cirkulaci vzduchu, snižuje riziko tvorby holých míst v trávníku a tím i riziko zaplevelení. Písek se rovnoměrně rozhrne po ploše v množství 5-10 litrů na metr čtvereční, aplikuje se i do otvorů vytvořených aerifikací.

 

Vertikutace trávníku a provzdušňování – VIDEO

Anglický trávnik.Vertikutácia a prevzdušnenie trávnika. Pieskovanie trávnika.

 

 

Vertikutace trávníku: Zdroje a zajímavá literatura


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (6 votes)
Autor článku
Vladimír Rejholec

Jelikož mám rád technické věci, kvalitní a funkční spotřební elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil jsem web Cestakbydleni.cz. Zde mohu aplikovat své, již přes 10-leté zkušenosti v oblasti tvorby obsahu na internetu a přitom mohu vycházet z vlastních zkušeností s domácností.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *