Neexistuje jiná cesta: milujete-li nablýskané a zářivé vodovodní baterie, sprchové kouty, toalety nebo varné konvice, musíte vědět, jak odstranit vodní kámen. Mléčné bílé usazeniny uhličitanu vápenatého se shromažďují všude tam, kde je voda (zejména tvrdá voda) a je velmi obtížné je odstranit. Ale všechno má svou slabinu. To, co byla pro Achilla pata, pro Supermana kryptonit, to je pro vodní kámen kyselina.
Naštěstí k odstranění vodního kamene nemusí jít o nijak zvlášť agresivní kyselinu; jemná kyselina citrónová v citronu nebo kyselina octová v octě jsou vašimi nejlepšími zbraněmi. Pomůžou vám udržovat působivě čistou koupelnu či kuchyni bez abrazivních chemikálií nebo drahých sprejů, které by mohly poškodit povrchovou úpravu vašich armatur.
Jak odstranit vodní kámen - navigace v článku
💡 Pokud jste zastáncem komerčních metod odstranění vodního kamene, následující prostředky jsou ověřeny a účinné:
Co je to vodní kámen
Vědecká odpověď je, že vodní kámen je nahromaděním tvrdého ložiska křídového vzhledu, které sestává hlavně z uhličitanu vápenatého. Obvykle ho zanechá tvrdá voda, když se odpaří – voda s vysokým obsahem minerálů. Vodní kámen naleznete tradičně všude tam, kde je teplá voda.
V závislosti na tom, odkud pochází, od oblasti, ve které žijete, bude voda obsahovat různé úrovně uhličitanů vápenatých a hořečnatých. Množství minerálních solí ve vodě určí, jak je měkká nebo tvrdá. Voda s malými koncentracemi solí se považuje za měkkou, zatímco voda s vysokým obsahem minerálů je tvrdá. Bílé skvrny, které se objevují na površích, jsou výsledkem nahromadění solí obsažených ve vodě. Čím tvrdší je voda ve vaší oblasti, tím je větší pravděpodobnost, že budete mít vodní kámen v koupelně, v myčce nádobí, konvici, kávovaru, sterilizátoru a čemkoli jiném, což je v pravidelném kontaktu s vodou. Vodní kámen je nejen trnem v očích v jinak bezvadné koupelně nebo kuchyni, ale může také narušit správnou funkci vodovodních baterií, potrubí nebo sprchové hlavice. Jak se hromadí, může ucpat výtoky na bateriích a otvory ve sprchové hlavici, což zase omezuje tlak vody.
Jak odstranit vodní kámen
Trik, jak odstranit vodní kámen, je udržet povrch toho, co se pokoušíte vyčistit, v neustálém kontaktu s kyselinou. To může být obtížné u povrchů, které nejsou ploché a vodorovné, ale kde je vůle, tam je také cesta. Pojďme se tedy podívat jednotlivě na nejvíce exponované kousky vaší domácnosti a naučme se, jak z nich odstranit vodní kámen.
Jak odstranit vodní kámen z obkládaček a dlažby
Zdá se vám nemožné odstranit usazeniny vodního kamene z dlaždic? Vyčištění nánosů tvrdé vody na dlaždicích, bateriích, umyvadlech a toaletní míse nám dává pořádně zabrat. Možná jste se pokusili zlikvidovat vodní kámen agresivním čistícím prostředkem a skončili jste erodováním kohoutků i hliníkového sprchového příslušenství. Navíc tyto tvrdé čisticí prostředky obsahují nepufrovanou kyselinu chlorovodíkovou, která emituje toxické výpary a může poškodit zdraví i životní prostředí. Jaký je tedy správný způsob odstranění vodního kamene?
Ocet a soda bikarbona
Začněte tím, že v misce smícháte stejné díly octa a sody bikarbony. Směs vytváří mírně abrazivní roztok, který by měl rychle odstranit skvrny od tvrdé vody.
Toto výkonné kombo se často používá také k čištění odtoků od minerálních usazenin. Když se tyto dvě látky spojí, vymění si molekuly a vytvoří bubliny oxidu uhličitého, které nadzvednou a rozpustí minerální usazeniny. Abrazivita jedlé sody navíc fyzicky uvolní minerální usazeniny na dlaždicích a obkládačkách. Celou oblast opláchněte čistou vodou, abyste se zbavili pasty. Na závěr otřete přebytečnou vodu čistým hadříkem nebo ručníkem – můžete použít i stěrku. Je nezbytné odstranit přebytečnou vodu, aby nezpůsobila nové skvrny vodního kamene.
Bílý ocet
Začněte tím, že oblast namočíte do octu a na postižené místo nanesete štědré množství. Nechte pět minut působit, poté setřete houbou nebo kartáčkem a opláchněte čistou vodou. Můžete také namočit hadřík do octu a rozprostřít jej na znečištěnou oblast. Nechte hadřík působit 5 až 10 minut. Odstraňte jej a vydrhněte obklady houbou, poté opláchněte čistou vodou.
Tipy a triky
Odstranění vodního kamene z obkladů nemusí být vůbec složité. Stejně jako u každého jiného typu skvrn je však nezbytné jednat rychle. Zde je několik dalších tipů:
- Předcházejte vzniku vodního kamene: Prevencí minimalizujete čas a úsilí potřebné k jeho odstranění. Po sprchování opláchněte dlaždice a obklady čistou vodou a otřete je ručníkem nebo hadrem.
- Použijte citrónovou šťávu: Kyselina je velmi účinná při odstraňování vodního kamene a minerálů. Citronová šťáva je skvělou alternativou k octu nebo kyselině chlorovodíkové. Naneste štědrou dávku citrónové šťávy na danou oblast v dostatečném množství a nechte ji působit hodinu před opláchnutím.
- Dlaždice a obklady z přírodního kamene: Při čištění obkladů z přírodního kamene se musíte vyhnout kyselým čistícím prostředkům. Mohou poškodit a vyleptat povrch. Místo toho je jemně vyčistěte neutrálním čisticím prostředkem a měkkým kartáčkem.
Jak odstranit vodní kámen z toalety
Komerční čisticí prostředky přicházejí na bázi bělidel a k tomu, aby byly účinné, obvykle vyžadují použití velkého množství. Nejlepší metodou pro tento typ je použít je pod vnitřní okraj toalety, protože jsou obvykle speciálně navrženy pro tuto práci. Ujistěte se, že se vám na pokožku nedostane žádné bělidlo-gumové rukavice, jsou při použití tohoto druhu čistících prostředků na chemické bázi vždy dobrým nápadem. Nechte působit asi 30 minut a poté spláchněte toaletu.
Bílý ocet
S bílým ocet nabízí dvě možnosti. Pokud je oblast, kterou potřebujete vyčistit, jen malá, smíchejte vodu s octem (stačí poměrné množství 1:1) a před vyčištěním toaletním kartáčkem nasprejujte na postižené místo v záchodové míse.
Tam, kde jsou větší sekce vodního kamene, můžete jednoduše nalít bílý ocet na celou plochu a ujistit se, že je vše pokryto. Je dobré udělat to na noc, aby ocet mohl důkladně vsáknout do vodního kamene a erodovat jej. Ráno pomocí toaletního kartáče odstraňte ještě přítomné usazeniny vodního kamene a poté spláchněte toaletu.
Brusný papír
Někdy na toaletě zůstanou tvrdohlavé kousky vodního kamene, které vyžadují trochu víc úsilí. Je možné použít středně zrnitý brusný papír k jemnému obroušení a odstranění skvrn, i když bychom tuto metodu nedoporučovali na nedávno koupené toaletě, protože v případě poškození povrchu by to mohlo potenciálně způsobit ztrátu záruky. Pokud se rozhodnete pro tuto metodu, dávejte pozor, abyste příliš netlačili. Stejně jako dříve, po dokončení můžete zbytky jednoduše opláchnout a WC vyčistit jako obvykle.
Pemza
Pokud používáte pemzu, ujistěte se, že jsou pemza i toaleta při čištění mokré, jinak by mohlo dojít k poškrábání porcelánu. Zajistěte, abyste měli po ruce tolik vody, kolik potřebujete. Pemzou jemně drhněte vodní kámen v postižené části. Opět bychom nedoporučovali používat tuto metodu na nedávno zakoupeném WC, protože jakékoli poškození, které byste potenciálně mohli způsobit, by mohlo způsobit ztrátu záruky.
Ocet a soda bikarbona
Další populární metodou odstraňování vodního kamene z toalety je použití octu a sody bikarbony. Do záchodové mísy nalijte asi jeden šálek bílého octu, poté asi jeden šálek sody bikarbony a nechte asi 10 minut působit. Při používání tohoto čistícího prostředku je vhodné používat rukavice a chránit oči.
Veďte kartáč tak, aby byl vodní kámen na toaletě kompletně pokryt roztokem a nechte jej působit dalších 25 minut, než jej spláchnete. Měl by odvést skvělou práci a odstranit veškerý vodní kámen z toalety. Přístup k zatáčce U je složitý, ale každá z těchto metod by měla stačit k odstranění vodního kamene.
WD 40 je nejoblíbenější technické mazivo na světě – ale věděli jste, že je skutečně dobrý i na odstraňování vodního kamene z toalety?
Přestože WD 40 se využívá pro různé jiné účely v domácnosti, je obzvláště dobrý ke změkčení rzi a vodního kamene v toaletě (a v koupelně). Stačí ho nastříkat na postiženou část toalety, počkat několik minut a poté vydrhnout toaletním kartáčkem.
Zbaví vás skvrn od tvrdé vody a vodního kamene a vaše toaleta bude vypadat mnohem zářivější.
TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"
Kola
Existuje spousta způsobů odstraňování vodního kamene z toalety a používání koly se může zdát jako nejbizarnější ze všech. Nicméně, ještě podivnější je to, že je to jedna z metod, které fungují. Důvodem jsou mírně kyselé vlastnosti nápoje. Pokud jste fanouškem koly, možná se vám nelíbí myšlenka vzít láhev a nalít ji do toalety, ale budete překvapeni, jak účinně odstraňuje skvrny od vodního kamene. Následujte tyto kroky:
- Krok 1: Veďte otevřenou láhev od koly kolem okraje záchodové mísy a ujistěte se, že zakryje vše, co potřebujete.
- Krok 2: Musíte jí dát trochu času, aby začala pracovat jako odstraňovač vodního kamene, takže ji nechte chvíli odstát v míse.
- Krok 3: Nyní spláchněte toaletu a kyselina v kole uvolní vodní kámen. Většinu by měly spláchnout proudem vody.
- Krok 4: Tento postup můžete opakovat, dokud nebude toaleta tak čistá, jak jste si představovali.
V případě odolnějších usazenin vodního kamene můžete vodní kámen před opláchnutím vydrhnout kartáčem. Bez ohledu na to, v jaké fázi toaleta je, používejte gumové rukavice, které chrání ruce před choroboplodnými zárodky a ruce si potom umyjte.
Citronová šťáva
Rovněž nákladově efektivní způsob odstraňování vodního kamene je kombinovat citrónovou šťávu s bílým octem. Kombinace citrónové šťávy a bílého octu jako přírodního čistícího prostředku je mnohem ekologičtější metodou boje proti tvorbě vodního kamene. Uhličitan vápenatý (jeho vědecký název) není schopen zvládnout extra vrstvu kyseliny nacházející se v citrónové šťávě, která se nechá asi hodinu nasáknout, takže se kámen rozpadne a může se vyčistit.
Jak odstranit vodní kámen ze sprchy a skla
Mít čistou novou sprchu je uspokojivý pocit, ale netrvá to dlouho a sprchová zástěna začne působit zanedbaně. Jedním z největších problémů je vytváření nánosu vodního kamene. Co je tajemstvím jeho likvidace? Namísto použití agresivních chemikálií můžete svou zakalenou sprchovou zástěnu ošetřit obyčejnými přísadami, které máte ve své domácnosti. Například bílý ocet s odstraněním odolných skvrn a vodních usazenin, jako je vodní kámen, dokáže zázraky. Trik k odstranění vodního kamene je uvolnit minerální usazeniny s minimální abrazí. Zde je postup:
- Šálek bílého octu přiveďte k varu na sporáku nebo v mikrovlnné troubě. Ocet nechte mírně vychladnout.
- Ruce si chraňte gumovými rukavicemi.
- Do horkého octu namočte papírové ubrousky a přilepte je na sklo. Mírně kyselá povaha octu mu umožňuje vsáknout do minerálních usazenin a uvolnit je.
- Nechte ocet působit 30 až 60 minut. Papírové utěrky občas postříkejte octem z rozprašovače, abyste zajistili, že sklo zůstane během této doby mokré.
- Vlhký hadr nebo houbu posypte velkým množstvím sody bikarbony. Toto jemné abrazivum reaguje s octem a vytváří extra efektivní čistící sílu.
- Dveře sprchy jemně přetřete, ale vyhněte se energickému drhnutí, které by mohlo dveře sprchy poškrábat.
- Sprchový kout opláchněte destilovanou vodou. Pokud vodní kámen odolává, zopakujte čištění sodou bikarbonou, dokud neodstraníte veškerou usazeninu.
Prevence je lepší než „léčba“
Domácí čistící roztok je sice skvělý pro obnovení vzhledu a lesku vaší sprchové zástěny, ale k odstranění odolného vodního kamene budete možná potřebovat komerční odstraňovač uhličitanu vápenatého. Takové výrobky bývají škodlivé, proto při jejich použití určitě větrejte koupelnu. Také si pozorně přečtěte pokyny na štítcích.
Pokud se však chcete ušetřit od zbytečné dřiny, snažte se udržovat svoji sprchu v čistotě na pravidelné bázi. Ke zpomalení tvorby vodního kamene můžete použít následující metody:
- Úprava tvrdé vody – Instalace změkčovače vody je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak udržet vodní kámen mimo sprchový kout. Teplá voda, která stříká ze sprchy, tak obsahuje méně minerálů a proto dochází k tvorbě vodního kamene poměrně pomalu.
- Použijte destilovaný octový sprej – pokud nemáte možnost na instalaci změkčovače vody, můžete zabránit tvorbě kamene roztokem bílého octu. Roztok octu a destilované vody láhve s rozprašovačem a naneste jej na sprchový kout. Potom sklo osušte hadříkem z mikrovlákna, abyste viděli jiskřivý výsledek.
- Zvykněte si používat stěrku na stírání sprchové zástěny po každém sprchování. Šetří to čas i energii.
- Předchozí možnost není nic pro líné. Ale používání nové technologie je. V posledních letech se objevilo mnoho nanotechnologií, které skutečně dělají to, co mají. V zásadě má nano-nátěr za úkol vytvořit neviditelnou vodu odpudivé těsnění na skleněném povrchu, aby se na něj voda „nepřilepila“. Po sprše tedy na skle s vodu odpudivým účinkem nezůstane téměř žádná voda. Příklady použití, které ukázali výrobci nanotechnologií, jsou skutečně působivé. Můžete si to snadno ověřit online. Nejdůležitější je však použít je pouze na čisté a suché sklo. V opačném případě je možné, že účinek bude mizerný.
Interiér má obvykle malý kontakt s vlhkostí – kromě koupelen a sprch. Nano povlak sprchy zajistí, že úklidem koupelny budete muset strávit výrazně méně času. Pozitivní účinky se projevují jak při úklidu, tak na vašem zdraví: na jedné straně se v budoucnu do značné míry obejdete bez toxických a agresivních čistících prostředků v koupelně a na druhé straně je tvorba vodního kamene i plísní výrazně inhibována.
Jak odstranit vodní kámen z rychlovarné konvice
Existuje mnoho různých způsobů, jak udržet svou konvici bez vodního kamene, včetně několika ingrediencí, které jistě máte ve své kuchyni. Podělíme se s vámi o pět účinných metod odstraňování i těch nejodolnějších nánosů.
Vodní kámen se vyskytuje zcela přirozeně a je naprosto neškodný ke konzumaci. Avšak váš čaj nemusí chutnat nejlépe, pokud je plný plovoucích vloček a ve zvláště špatných případech může dokonce způsobit mírně hořkou pachuť, ale není to nebezpečné. Některé zdroje se pokoušejí tvrdit, že pití tvrdé vody způsobuje zdravotní problémy, jako jsou ledvinové kameny, ale není to pravda. Ve skutečnosti se hlavní minerály nacházející se v tvrdé vodě (vápník a hořčík) obvykle nacházejí také v balené vodě prodávané v supermarketu.
Ocet
Vodní kámen se velmi snadno rozpouští, pokud je ošetřen slabou kyselinou a bílý destilovaný ocet je základním kamenem čistící skříňky v mnoha domácnostech. Je to levné, bezproblémové a lze jej použít ke zvládnutí různých odolných „nepořádků“.
Jak to funguje u varných konvic vám prozradí krátké video:
Pokud je vaše konvice obzvlášť zanesená, můžete do směsi octa a vody přidat i malé množství sody bikarbony, abyste pomohli posunout všechny nesprané nánosy. Měli byste přidat pouze asi čajovou lžičku, ale jedním okem dávejte pozor na konvici, aby neprobublala.
Kyselina citrónová
Pokud nemáte doma žádný ocet nebo prostě nemůžete snést jeho vůni, můžete se rozhodnout použít alternativní přírodní čistící prostředek, jako je kyselina citrónová. Vše, co musíte udělat, je:
- nechte sevřít poloplnou konvici, vypnout ji a odpojit od elektrické sítě,
- poté přidejte jednu až dvě polévkové lžíce kyseliny citrónové. Nechte působit její magii asi 15 až 20 minut,
- poté vodu vylijte a konvici několikrát vypláchněte, než ji znovu použijete.
Citronová šťáva
Kyselina v citrónech funguje jako přírodní bělidlo, takže je skvělou volbou k čištění mnoha věcí ve vaší domácnosti Je také antibakteriální a antiseptická, takže se můžete vyhnout používání jakýchkoli agresivních chemikálií, chcete-li.
- Konvici jednoduše naplňte 50/50 citrónovou šťávou a vodou a přiveďte k varu.
- Nechte působit asi 30 minut.
- Jakmile je zcela vychladlá, vyprázdněte a před použitím ji řádně opláchněte.
Jak odstranit vodní kámen z pračky a myčky nádobí
Ocet i citrónová šťáva odvedou skvělou práci při odstraňování vodního kamene a zároveň osvěží „vnitřnosti“ vašich strojů. V pračce použijte místo běžného pracího prostředku velký šálek některé z těchto tekutin a spusťte běžný prací cyklus (bez oblečení). V myčce nádobí nalijte tekutinu do spodní části stroje a ne do dávkovače pracího prostředku.
Jak odstranit vodní kámen z armatur
Složité je udržet kohoutky v kontaktu s kapalinou pro odstraňování vodního kamene. Nejlepší metoda je vzít si malou plastovou sklenici octu, ponořit kohoutek do octa a omotat ručník kolem obou a sklenici tak udržet na místě. V případě vodního kamene kolem sloupků a jiných částí vodovodních armatur namočte vatový tampon do odvápňovacího prostředku a pevně jej obalte kolem příslušných částí. Nechte ho tam jednu nebo dvě hodiny a znovu a znovu jej mačkejte, aby se kyselina dostala do všech rohů a drážek. Po uplynutí této doby by mělo být všechny části vašich vodovodních kohoutků možné otřít, i když možná budete muset drhnout plastovou drátěnkou, abyste uvolnili odolnější kousky vodního kamene.
Citrony
Několik citrónů nakrájejte na polovinu a poté je jemně vymačkejte do mísy, abyste sesbírali šťávu. Nepoužívejte lis na citrón, protože se potřebujete ujistit, že masité části zůstanou v další fázi neporušené. Potom vezměte polovinu citrónu a natlačte ho na výtok z vodovodního kohoutku, přičemž ho jemně otáčejte, dokud nezůstane na svém místě. Vlákna a komory uvnitř citrónu by se měly zachytávat o okraj výtoku, aby se zabránilo spadnutí citronu. Nyní jej můžete jednoduše nechat působit. (Pokud citrón nezůstane na místě, použijte trik s ručníkem.)
Mezitím ze šťávy, kterou jste nasbírali, vytvořte vatový „obklad“ na zbytek armatury, jako dříve. Počkejte hodinu, poté opláchněte a vyčistěte vodovodní kohoutek. Zůstane-li nějaký vodní kámen, citrón jednoduše vyměňte a poté znovu vydrhněte.
Jak odstranit vodní kámen ze žehličky
Pokud je žehlení jednou z činností, které vás nechávají chladnými, je možné, že prostě nemáte správné vybavení. Se skutečně účinnou žehličkou můžete rychle proletět horou prádla. To nemusí znamenat, že musíte kupovat novou, může se stát, že vše, co potřebuje, je odvápnění. Usvědčující znamení? Vaše čerstvě vyprané oblečení je pokryto náhodnými skvrnami nebo rezavými stříkanci z ventilačních otvorů.
Většina velkých výrobců doporučuje odvápňovat žehličku každé jeden až čtyři měsíce v závislosti na tom, jak často ji používáte. Tady je postup, jak to udělat…
- Většina napařovacích žehliček má v současnosti určitou formu samočisticího systému nebo systému proti tvorbě vodního kamene – používejte je pravidelně podle pokynů výrobce.
- Alternativně nalijte stejné díly bílého octu a vody do vodní nádrže, dokud nebude naplněna do třetiny. Zapněte na střední teplotu a napařování asi pět až deset minut, aby se veškerý ocet odpařil. Potom naplňte komoru čerstvou vodou a žehličku znovu zapněte, aby se propláchly stopy minerálních usazenin a octu. Otřete základnu žehličky a napařovací otvory papírovou utěrkou.
- Nejprve si ale přečtěte pokyny výrobce, protože ne všechny doporučují použít ocet.
Ohrožuje vodní kámen naše zdraví?
Usazování vodního kamene může v našich domácnostech způsobovat problémy, protože se vytváří na jakémkoli povrchu, se kterým přišla do styku tvrdá voda. V extrémním případě může zablokovat kotle a radiátory a způsobit prasknutí potrubí. Běžným používáním vody průměrná 4-členná rodina za rok vyprodukuje přibližně 70 kg vodního kamene!
Usazeniny vodního kamene se rychle hromadí, zejména na vodovodních bateriích a sprchových hlavicích a pokud nejsou odstraněny, omezí průtok vody a sníží účinnost vodovodních baterií a sprch. Časem to znamená, že budeme tato zařízení používat déle, než je potřeba, což by mohlo mít vliv na účty za energie.
I když vodní kámen dokáže v domácnosti způsobovat problémy a není atraktivní, obecný konsensus říká, že není škodlivý pro naše zdraví. Balená minerální voda obsahuje hořčík a vápník, které jsou prospěšné pro tělo a vodní kámen je v podstatě zdrojem právě těchto minerálů.
Další články s užitečnými radami a triky, které vám pomohou v domácnosti:
- https://www.goodhousekeeping.com/uk/house-and-home/household-advice/a674100/how-to-tackle-limescale-on-the-showerscreen/
- https://www.betterbondcleaning.com.au/how-to-remove-limescale-from-the-shower-screen/
- https://www.goodhousekeeping.com/uk/house-and-home/household-advice/a656992/remove-limescale-stains/
- https://www.plumbworld.co.uk/blog/how-to-remove-limescale
Článek je zařazený do kategorie: Praktické rady a triky
Mohlo by vás zajímat
- Black Friday 2024 v ČR – 29. listopad: kde proběhne, jaké jsou slevy a hlavní zásady nakupování
- Nejlepší vařená kukuřice - jaký je recept na její správnou přípravu a jak dlouho ji třeba vařit
- Zavařované brusinky – nejlepší recepty (i brusinky s hruškami), postup, kde je použít
- Zavařená cuketa - 10 ověřených receptů, na slano i na sladké, s rajčaty či paprikou, čalamáda, čatní
- Zavařované borůvky - nejlepší recept s nálevem i bez, a k čemu je použít
- Domácí hnojivo na rajčata a papriku, uhorky, květiny, ovocné keře - levné a bez chemie (velký přehled receptů pro každou příležitost)
- Praní tenisek - jednoduchý návod jak je vždy udržet v čistotě a jako nové (v pračce i ručně)
- Jak správně nabíjet Li-Ion baterie a prodloužit tak jejich životnost?
- Jak se správně starat o pračku a sušičku, aby vydržely co nejdéle v kondici? 5 základných pravidel
- Proč byste měli pravidelně čistit digestoř a jak na to