Jak vyčistit spáry v koupelně a jak při tom nezešílet + nejlepší tipy a triky

Redakce CestakBydlení.cz Téma 26. února 2020 1

Vyčistit spáry v koupelně není jen taková zábavka. Dlažba v koupelně či jinde v bytě je opravdu fajn věc, spáry mezi jednotlivými dlaždicemi (obkladačkami) však časem mění svůj vzhled a ztrácejí svou estetickou funkci – zajdou, zežloutnou, naběhne plíseň. Když se to tak vezme, tak čištění spár je jednou z nejnáročnějších aktivit v domácnosti a některým se již při zmínění této “zábavky” ježí všechny chlupy na těle.

Jak vyčistit spáry v koupelně tak abyste při tom “nezošaleli”? Přečtěte si tento článek a možná si nakonec řeknete, že to nemusí být až tak náročné.

Spáry jsou nejslabším místem v jinak perfektním obkladu. Zejména v kuchyni a koupelně je potřeba dokonalé hygieny prvořadá. To znamená udržovat dlaždice v perfektním stavu a pravidelně je čistit tak, aby se právě v spárách neusadily nežádoucí plísně. Jak toho dosáhnout? Přečtěte si základní možnosti.

Klasické čistící prostředky z obchodu

Jde zřejmě o nejúčinnější způsob jak vyčistit spáry v koupelně, v kuchyni, či jinde v domě/bytě. Jde o přípravky, které jsou přímo určeny pro tento účel. Na druhou stranu, jde o velmi nebezpečné prostředky, které nemůžete používat každý den. Při jejich používání musíte být opravdu velmi pozorný a při práci mít nasazené rukavice a na očích ochranné brýle. Je velmi důležité, abyste je skladovali mimo dosah dětí.

Ale jak říkám, efekt je v podstatě dokonalý, při čištění také nestrávíte půl dne. Několik tipů od čtenáře, kteří si některé značky odzkoušeli a oblíbili (všechny postřehy jsou z modrastrecha.sk):

Tipy a zkušenosti od uživatelů na internetu

Fixinela Perfect na spáry

Bílí spáry na keramických obkladech a podlahách, vrací jim původní barvu, odstraňuje vodní kámen z vodovodních baterií, van, umyvadel, obkladaček, dlažby…

Jak vyčistit spáry v koupelně zkušenosti 3

Savo bez chlóru na podlahy Eukalyptus

Přípravek je určen na podlahy, ale také i na čištění a dezinfikování všech omyvatelných povrchů v domácnosti …

Jak vyčistit spáry v koupelně zkušenosti

Pulirapid Koupelna

Čisticí prostředek na všechny omyvatelné povrchy v koupelně.   Čistí a dezinfikuje umyvadla, vany, dřezy, kachličky, vodovodní kohoutky a povrchy z přírodního kamene …

Jak vyčistit spáry v koupelně zkušenosti

💡 TIP: Nejprve vyzkoušejte a pak použijte

Nejprve dvakrát měř a pak jednou řež. Toto rčení se hodí i na čištění spár v koupelně či jinde v domácnosti. Vyzkoušejte si účinnost vámi zvolené metody na menší ploše a sami si zhodnotíte, zda ten efekt je pro vás opravdu dostatečný.

Parní čistič

Rozhodně výborný způsob jak se poprat ze zašlými spárami v obkladu. Parní čistič za pomoci horké vody a tlaku čistí všechny tvrdé povrchy bez použití chemie. S různým příslušenstvím se dají rychle vyčistit nejen obkládačky a spáry mezi nimi, ale i například takový odsavač par či varná deska. Je vysoce účinný, veškerá špína a bakterie i se sporami jsou jednou provždy (pomyslně) odstraněny.

Na trhu je dostupných mnoho parních čističů s různým výkonem a různých značek. Mezi nejznámější u nás patří Kärcher či ETA, ale také Sencor nebo Hoover.

Jak jej používat – VIDEO

Parní čističe KÄRCHER

Domácí metody

Klasické prostředky jsou pro vás dost agresivní a chcete na spáry v obkladu použít raději něco přírodní? Samozřejmě, že to jde i se surovinami, které se najdou v každé domácnosti. Je to sice o něco pracnější a déle to trvá, ale máte tak jistotu, že jste pro spásu své hříšné konzumní duše, udělali i něco ekologicky výjimečného. Bez žertu, existují domácí recepty a způsoby jak svým obkladem a dlaždicím navracíte jejich někdejší lesk a slávu 🙂

Ocet + soda

Ocet a soda jsou dva nejvýraznější prostředky, kterými vaše domácnost určitě disponuje. Je to jednoduché a účinné zároveň: Z octu a sody si vytvořte pastu, kterou následně nanesete do spár. Nechat nějaký čas působit a drhnout a drhnout … například i starou zubním kartáčkem (hlavně na těžko dostupné rohy). Efekt za dozajista dostaví. Pozor: nepoužitelné injektážní spárovací hmotu (ocet reaguje s vápnem).

Kyselina citronová + soda

Smíchejte půl šálku jedlé sody s jednou třetinou šálku kyseliny citrónové. Dolijte horkou vodu (ze 10 šálků). Smíchejte a aplikujte na spáry. Nechte působit alespoň půlhodinku a můžete začít drhnout menší kartáčkem se středně tvrdým vlasem.

Soda + bělidlo na prádlo

Při čištění spár si můžete pomoci i bělidlem na prádlo. Smíchejte přibližně čtvrtinu šálku bělidla s třemi čtvrtinami jedlé sody. Vzniklou hmotu naneste na spáry, nechte působit alespoň 30 minut a můžete drhnout.

💡 Na co si dát při čištění spár pozor

  • ne všechny nástroje se na čištění hodí – příliš ostré způsobí více galiby než užitku
  • totéž platí i pro nasazení některých chemických látek – žíravin
  • nepoužívejte při čištění ocet (reaguje s vápnem ve spojovací maltě), ale zas při silikonové spárovací hmotě je octový roztok použitelný
  • při silikonových spárách je třeba, abyste čím dříve zareagovali na výskyt a první příznaky napadení plísní, jinak silikonem pronikne úplně a vy budete muset obklad spárovat znovu
[/ bluenote]

Další triky jak vyčistit spáry v koupelně…

… do kterých bych já osobně už nešel, ale jak se říká, proti gustu žádný dišputát:

  • čištění pomocí zubní pasty– vedlejším účinkem je to, že vám to dobře provoní koupelnu
  • čištění pomocí amoniaku– zředěný vodný roztok amoniaku – čpavek sice dokáže čistit, způsobuje však při kontaktu s kůží podráždění (silně leptavá směs) + já ho spíše znám jako prostředek na čištění dřeva (stolů, dveří, desek a skříněk)
  • odstraňovač laku na nehty– účinný na “extra špínu zažranou”, tedy alespoň podle některých hospodyněk

Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Redakce CestakBydlení.cz

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře

Já čistím spáry v koupelně prostředky z Eurony. Připadají mi úplně nejlepší, jsou ekologické a jsem s něma hrozně moc spokojená. Mám ráda na spáry aktivní kyslík. Spáry jsou po tomto prostředku opravdu krásné. Používám ho pravidleně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.