Jak vyčistit pračku – vše co jste vždy chtěli vědět

redakce Téma
19. března 2020 4

Nevyčištěná a zanedbaná pračka může být zdrojem zápachu, a také líheň bakterií a plísní. Už jen pomyšlení na takovou spoušť vám určitě nedělá dobře. Co dělat aby vaše pračka nezapáchala a nešpinila čisté prádlo?

V článku se podíváme na nejlepší metody jako vyčistit pračku od zápachu, od usazenin, od plísně  tak, abyste byli spokojeni i vy, i vaše pračka. To znamená 100% -ně čistá a svěží prádlo, která voní a ne nechutně zapáchá a pračka, jejíž prodloužená životnost vás jistě potěší. Netřeba specialisty ani extra čisticí prostředky. Určitě si poradíte i s tím co máte doma.

Jak vyčistit pračku?

Pračka jako nejvyužívanější spotřebič v domácnosti je více než náchylná na usazování špíny, vodního kamene či plísní, a právě tyto věci mohou způsobit, že vaše automatická pračka nefunguje tak jak má. A raději ji pořádně a pravidelně čistit jak ji pak muset vyměnit. Proč? Protože označení automatická pračka ještě neznamená, že se i automaticky vyčistí. Proto. Proto je třeba abyste si našli alespoň jednou ročně čas a pračku pořádně vyčistili. Toto je jednoduchý postup, který zvládne opravdu každý – jak vyčistit pračku zevnitř:

 

1. Vyčistěte těsnění

Namočte ručník / hadr do octa a vyplňte jím dutiny těsnění. To uvolní jakoukoliv špínu, odstraní plísně a mastnotu. Hodinku (optimálně) necháte působit a poté těsnění přetřete na sucho. Pokud by i nakonec zůstaly nějaké zbytky špíny, pomozte si zubním kartáčkem.

Můžete použít i jiné čistící prostředky, ale pozor na to, abyste nepoužili takový, který by mohl poškodit strukturu gumy. Pokud nechcete aby těsnění „nečernelo” přetřete ho suchým hadrem po každém praní.

Jak vyčistit těsnění pračky

I takto to může dopadnout s těsněním pračky, pokud mu nebudete věnovat náležitou pozornost…

 

2. Nastavte pračku na hlavní dlouhý program

Pokud už je těsnění vyčištěné, nastavte pračku na dlouhý program, to znamená co nejvyšší teplotu vody s maximální délkou pracího cyklu. Platí pravidlo: Čím delší program, tím lépe.

 

3. Naplňte buben nebo zásobník směsí octa a sodou

Dejte do bubnu pračky nebo dávkovače směs jedlé sody a octa (půl šálku sody + 1 l octa). Ocet můžete nahradit i kyselinou citrónovou, peroxidem vodíku, bělicím chlorem či jiným detergentem.

Při svrchu plněných pračkách dejte ocet do dávkovače pracího prostředku a sodu do dávkovače na aviváž a spusťte prací cyklus. Nechte napouštět vodu několik minut a následně přidejte sodu i ocet. Nechte aby se promíchaly (1 minutu) a cyklus zastavte aby směs působila aspoň hodinu.

 

4. Nechte cyklus běžet do konce

Během „praní” můžete otřít vnější část pračky hadříkem namočeným v octu. Vyčistěte pořádně všechny záhyby a spáry.

 

5. Spusťte druhý cyklus (pouze voda)

Spusťte další cyklus, ale nyní už pouze s teplou vodou. Můžete také přidat kapku octa, aby se uvolnily případné zbytky po prvním mytí. Po dokončení druhého cyklu ponechte dvířka pračky otevřená, aby se mohlo vnitřek době vysušit – zabráníte tak růstu plísní.

 

6. Vyčistěte dávkovač, filtr a jiné součásti (odnímatelné)

Vezměte si ručník namočený v octě a otřete vnitřní část dávkovače. Můžete použít i zubní kartáček, abyste lépe dostali do rohů.

 

5 různých látek, které můžete použít na čištění

 

Ocet a jedlá soda

Ocet a soda jsou perfektní látky na čištění v domácnosti. Jsou bezpečné, protože jsou přirozené a také velmi účinné při odstraňování vodního kamene, jakož i při dezodorácii (odstraňování zápachu).

 

Soda

Sodu můžete bez zaváhání použít i na čištění pračky. Nasypte 2 šálky jedlé sody přímo do bubnu. Vyberte nejdelší program v kombinaci s nejvyšší možnou teplotou pracího programu. Platí pro zepředu i svrchu plněné pračky. Soda odstraní z pračky nepříjemný zápach a zbaví ji nečistot z bubnu i hadice.

 

Ocet

Jak vyčistit pračku octem? Jednoduše. Je totiž známo, že ocet rozpouští vodní kámen a také účinně pohlcuje pachy a dezinfikuje. Stačí pouze 2 šálky octa, které vylijete do bubnu pračky a spustíte nejdelší prací program s tou nejvyšší teplotou. Ocet zbaví vaši pračku bakterií a vodního kamene, který se asi nejvíce podepisuje na zkrácení její životnosti účinnosti. Ocet se dostane i do těch nejnedostupnějších míst pračky (hadice).

Ocet a jedlá soda pomohou při čištění pračky

Jak vyčistit pračku rychle a bez problémů? Pomocí octa a jedlé sody…

 

Kyselina citronová

Kyselina citronová je také výborný prostředek na čištění pračky. Jak vyčistit pračku pomocí této bílé krystalické látky? Můžete ji použít samostatně nebo také v kombinaci s octem (kyselinu citrónovou nasypte do zásobníku na prací prášek a ocet nalijte přímo do bubnu). A zase použijte nejdelší možný cyklus s nejvyšší teplotou. Kyselina citronová je silnější než ocet, takže zvládne i silnější nánosy nečistot.

 

Peroxid vodíku

Peroxid vodíku výborně odstraňuje vodní kámen a má silné dezinfekční účinky (proti plísním, bakteriím i virům). Použití je jednoduché. Litr peroxidu vodíku použijte při nastaveném dlouhém praní. Co potěší je to, že nezatěžuje životní prostředí, protože se rozkládá jen na kyslík a vodu. Menší nevýhodou je to, že čištění trvá déle, i tři hodiny je potřebných k tomu aby se špína dokonale odstranila ale pak to opravdu stojí zato. Při zepředu naplňování pračkách, které jsou více zanesenejšie se doporučuje prací cyklus ještě jednou opakovat.

K čištění pračky vám postačí i 3% roztok. Větší koncentrace (dostupný je i 35%) je zbytečná a potenciálně i riziková.

 

Chlorové bělidlo

K odstranění zápachu můžete použít i chlorové bělidlo. To, jak je známo odstraní perfektně plísně z hladkých povrchů jako jsou dlaždice či sklo. Osobně však tento způsob nedoporučuji a ne jen proto, že je značně toxické. Chlorové bělidlo je totiž účinné pouze při studené vodě a teplé maximálně do těch 40 °C. Další věc je, že nedokáže dobře proniknout do porézních povrchů, a to znamená, že buben pračky nevyčistí do hloubky. To má za následek, že plíseň přežije a může se velmi brzy vrátit v plné síle. Další nevýhodou takového bělidla je, že samozřejmě neodstraňuje vodní kámen.

 

Jak vyčistit pračku od zápachu a usazenin či plísně – komerční způsoby

Asi nejznámějšími prostředky na čištění pračky, které zaručeně dostanete koupit v každé drogerii či supermarketu, jsou prášky nebo tablety. Z těch populárnějších vzpomenu asi Savo a Calgon, přičemž první zmíněný je nejúčinnější proti zápachu a plísním a Calgon je zas komplexnější, zbavuje pračku jak od zápachu a usazenin, tak i od vodního kamene.

Sanytol dezinfekce čistič pračky 250 ml Sanytol dezinfekce čistič pračky 250 ml
110 Kč
Dr. Beckmann hygienický čistič pračky 250 g Dr. Beckmann hygienický čistič pračky 250 g
89 Kč

 

Zepředu zda svrchu plněná pračka? Rozdíly v čištění

Hlavním rozdílem mezi čištěním pračky plněné svrchu a pračky plněné zepředu je to, že první jmenovaná se dá nastavit tak, že cyklus můžete kdykoliv pozastavit a spustit. Zepředu plněná pračka běží pouze na celý cyklus, takže můžete počítat s tím, že při špinavější pračce budete prací cyklus spouštět minimálně dvakrát.

Dalším rozdílem je způsob čištění samotné pračky. Svrchu plněná pračka, která nemá vyjímatelné komponenty jako nádržku na aviváž a prací prostředek se čistí v těchto místech složitější. Při zepředu plněné pračce musíte čistit nejen dávkovače pracího prostředku a aviváže, ale také gumové těsnění dveří.

 

Jak čistit komponenty

Čištění dávkovače

Ani dávkovač pracího prostředku a aviváže nejsou samočisticí. Abyste zajistili správné a bezproblémové fungování vaší pračky je třeba abyste je čistili alespoň jednou za 3 měsíce. Nejlépe když se dávkovače dají vyjmout. Tehdy je jednoduše vytáhnete (jsou jištěny většinou malou pojistkou) vyčistíte horkou vodou a saponátem, případně horkou vodou s octem. Pokud se dávkovač nedá vytáhnout, viz návod ke spotřebiči, zda tam nenajdete nějaký doporučený způsob jak je čistit. Přinejhorším použijete na čištění starou zubní kartáček či jiný vhodný nástroj, kterým se dostanete do všech štěrbin.

💡 TIP: Hledáte pračku, která je na údržbu co nejméně náročná? Čtěte náš velký test praček a pár rad jak si vybrat tu správnou.
Čistá pračka bez plísní

Čistá pračka bez plísní

 

Čištění filtru

Vnější část, buben i dávkovače máte už vyčištěné, ale nezapomněli jste ještě na něco? Je to filtr, který slouží k zachycování nečistot jako vlasy, nitky ale i mince či dokonce klíče. Filtr se většinou nachází v přední části vaší pračky, kryté plastovými dvířky. Filtr odšroubujte a očistěte teplou vodou. Při zepředu plněné pračce nezapomeňte při jeho vyjímání podložit pod pračku ručník abyste zachytili zbytky vody, které se tam ještě nacházejí. Filtr čistěte alespoň jednou za půl roku.

 

Proč se pračka špiní a jak tomu zabránit

Zdá se vám, že právě vaše pračka se nějak extra rychle zanese a začne páchnout? A neděláte při praní něco špatného a neefektivní? Asi ano. Co vlastně způsobuje to, že pračka je častější špinavá a smrdí?

  • těsnění zepředu plněné pračky – zachycuje se tam hodně vody, což podporuje růst plísní, co s tím? po každém praní ho otřete dosucha
  • vlhkost uvnitř – totéž, podporuje růst mikroorganismů, po praní nechávejte svou pračku dostatečně dlouho s otevřenými dvířky aby se dostatečně vysušila a odvzdušňování
  • nízká teplota praní – časté praní při nízké teplotě podporuje množení plísní, alespoň jednou za měsíc perte při 90 ºC
  • nadměrné používání pracího prášku – zanáší vaši pračku, přizpůsobte dávku podle množství prádla, které jdete prát a i podle jejího znečištění
  • tekuté prostředky na praní a aviváž – „zalepí” vnitřní prostor bubnu pračky – dochází k tomu hlavně při nižších teplotách praní, vyměňte tekutý prostředek za prášek, nebo zkuste ještě tekutý ale kvalitnější
  • tvrdá voda – hlavní příčina vytváření vodního kamene a častého zanesení pračky, použijte změkčovače vody při každém praní (Calgon například)

Co dodat na závěr? Pokud opravdu chcete aby vaše pračka fungovala na 100% musíte se o ni i tak starat. Špinavá pračka vám čistou a voňavou prádlo jednoduše ze sebe nevydá. A je jedno jaké značky a kvality vaše pračka je, zašpiní se totiž všechny. Návod na to jak vyčistit pračku rychle a jednoduše již máte 😀


Jak se vám líbil tenhle článek?
4/5 - (5 votes)
Autor článku
redakce

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře

Chtěla bych se zeptat, mám problém jak čistit průtok vody do dávkovače. Zanáší se kamencem a pak nefunguje aviváž. Předem děkuji.

Nemohu jinak, než se částečně vyjádřit k odborné stránce článku. Uvědomujete si tu moc, kterou jako média máte? Že vám značná část čtenářů věří, že to co píšete, je pravda?
Ať jsem tedy konkrétní, pár věcí, se kterými nelze souhlasit:
“Dejte do bubnu pračky nebo dávkovače směs jedlé sody a octa (půl šálku sody + 1 l octa). Ocet můžete nahradit i kyselinou citrónovou…” – samotný ocet rozpouští tvrdý vodní kámen. To je OK, kyselina octová je slabá kyselina, to funguje. OVŠEM pokud k němu hned přidáte i jedlou sodu, tak ta kyselost octa se ihned ztratí, soda to zneutralizuje a vodní kámen není čím rozpustit. Takže ne, nikdy nepoužívejte směs octa a sody. To samé se týká i kyseliny citronové, ani k ní by se soda neměla přidávat, také dojde k neutralizaci.
“Chlorové bělidlo …Další věc je, že nedokáže dobře proniknout do porézních povrchů, a to znamená, že buben pračky nevyčistí do hloubky.” – Do jaké hloubky? Chce tím snad autor říct, že buben pračky je porézní??? Nerezový povrch bubnu je hladký, velice často leštěný do vysokého lesku. Bavit se zde o porozitě materiálu je nesmysl.

Přesně to jsem si myslela… když se spojí tyhle dvě látky, tak je po reakci. Vlastně proto jsem začala číst články. 🙂

Dobrý den,

děkujeme za reakci na náš článek. Je pravda, že ocet (tedy kyselina octová) a soda bikarbona (hydrogenuhličitan sodný) spolu reagují a tudíž se navzájem neutralizují, ale podle mnoha uživatelů má používání i takové směsi na čištění pračky smysl. Možná neodstraní vodní kámen, ale zápach zvykne potlačit stoprocentně.

A že používat chlorové bělidlo na čištění pračky není zrovna nejšťastnější řešení se asi shodneme… A bylo to myšleno tak, že bělidlo i tak pračku nezbaví jednak vodního kamene a ani jej tak nevydenzifikuje jak by si někdo myslel. S porézností materiálu to určitě nemělo co dočinění… 🙂

Hezký večer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *