7 tipů, jak vyčistit ucpaný odtok v kuchyni i v koupelně + rady, co s ucpaným WC

Petra Lyžičiarová Téma 11. března 2020 0

Ucpaný odtok může pořádně potrápit, a tak pro vás máme několik užitečných rad a tipů na to, jak si s tímto problémem poradit. V článku se dozvíte, jak vyčistit ucpaný odtok v kuchyni, ale i v koupelně, například ve vaně a přineseme vám i informace o tom, jak na ucpaný záchod. Podíváme se také na to, jaká je prevence ucpání odtoku, jak vyčistit odtok Coca-Colou nebo pomocí jiných domácích receptů. Nepříjemným průvodním jevem ucpaného odtoku je i nepříjemný zápach, a tak vám poradíme, jak se zbavit i jeho.

Příčiny ucpaného odtoku

Možná i vám jako první v případě ucpaného odtoku napadne zeptat se, proč se to vůbec stalo. Příčin ucpání odtoku je více, přičemž nejčastěji jde o nahromadění různých nečistot, které vytvoří bariéru a nedovolí vodě, aby správně odtékala do odpadu.

Nejčastěji je odtok ucpaný těmito věcmi:

 • olej či tuk z smažení –  olej z smažení byste měli předávat do sběrných nádob, rozhodně jej nevylévejte do odtoku v kuchyni. Mastný olej se tam usazuje a po nějakém čase začne zapáchat a dokonce může odtok i ucpat.
 • máslo nebo margarín –  zde platí totéž, co při oleji – mastnota se v potrubí usazuje a časem ho může zanést natolik, že ucpe odtok
 • usazenina z kávy –  pokud i vy patříte k lidem, kteří vyhazují „Sós” z kávy do odtoku, může se vám to časem vymstít jeho ucpáním
 • kynuté těsto, mouka –  mouka v kombinaci s vodou vytváří lepkavou hmotu, která se může v odtoku v kuchyni usazovat, časem začne zapáchat a může způsobit problémy s ucpaným odtokem
 • skořepina z vajec –  zde netřeba nic dodat, skořápky z vajec rozhodně nepatří do odtoku. Vyhoďte je do bio-odpadu.
 • těstoviny –  těstoviny díky vodě zvětší v odtoku svůj objem a mohou se tam hromadit celé týdny a časem způsobit i zanesení potrubí v dřezu
 • rýže –  rýže dokáže nasát vodu a zvětší tak svůj objem, a tak snadno způsobí ucpání odtoku v dřezu
 • nálepky z ovoce – různé druhy ovoce mají na sobě často i malou nálepku. Ta se může odlepit při jeho mytí, a tak mohou časem způsobit překážku při odtékání vody
 • vlasy, chlupy  to se týká ucpaného odtoku v koupelně, tedy ve vaně, sprše či v umyvadle. Vhodné je buď vlasy z odtoku odstranit po každém sprchování nebo si pořídit sítko, které je zachytí a nedovolí jim ucpat sifon.
 • nečistoty a prach – ucpaný odtok v koupelně si můžete „užít” i poté, co do vany vylijete vodu, kterou jste umyli podlahy v celém bytě
nečistoty v odtoku

V odtoku se mohou usadit různé nečistoty

 

Jak na ucpaný odtok v kuchyni i v koupelně

Na boj s ucpaným odtokem v koupelně či v kuchyňském dřezu můžete použít stejné zbraně. Kromě běžně dostupných přípravků, které dostanete koupit v drogerii, můžete na ucpaný odtok použít také několik prostředků či přípravky, které máte doma. Pojďme se tedy podívat, jak na ucpaný odtok:

 1. Ocet a soda bikarbona – jde o levný a běžně dostupný způsob čištění ucpaného odtoku. Použití je skutečně jednoduché. Nejdříve do ucpaného odtok nasypte půl hrnku sody a následně ji zalijte půl hrnkem octu. Nechte působit alespoň 15 minut. Nelekněte se chemické reakce, která může být i docela bouřlivá. Po 15 minutách nalijte do odtoku asi dva litry vroucí vody. Takto se zbavíte nejen usazenin, ale i případného nepříjemného zápachu způsobeného bakteriemi a mastnotou.
 2. Coca-Cola – na čištění odtoku v koupelně či v kuchyni můžete použít i Coca-Colu spolu s práškem do pečiva. Stačí jeden celý prášek do pečiva nasypat do ucpaného odtoku a následně jej zalít jedním dcl Coca-Coly. Tento domácí recept se postará o to, aby vaše umyvadlo nebo vana či dřez opět začal správně odtékat. Coca-Cola je na ucpaný odtok obvykle velmi účinná.
 3. Biologický přípravek – pokud chcete použít na ucpaný odtok něco z drogerie, doporučujeme sáhnout po biologických přípravcích, jejichž použití neznečišťuje vodu
 4. Chemické přípravky – v případě, že domácí recepty na ucpaný odtok nepomohly a biologické přípravky selhaly, sáhněte po chemii. Takové agresivněji přípravky si určitě pořádně i s tou nejodolnější špínou a mastnotou.
 5. Použití zvonu – gumový zvon vám poslouží jako první pomoc při ucpaném potrubí v kuchyni i v koupelně. Když se vám podaří dosáhnout, že voda odteče, použijte vařící vodu, kterou odpad propláchnětě.
 6. Zavolejte instalatéra – pokud si nedokážete pomoci a přesto, že jste už všechno vyzkoušeli, netrapte se s ucpaným odtokem a zavolejte profesionála, který vám určitě pomůže.
 7. Hydroxid sodný – když nevíte, co na ucpaný odtok ve sprše, umyvadle nebo dřezu, účinným způsobem je použití hydroxidu sodného. Zakoupíte ho v drogerii.
zvon na ucpaný odtok

První pomocí může být použití zvonu

 

Co s ucpaným záchodem

Někdy nás potrápí i ucpaný odtok WC. To se může stát například tehdy, pokud jste se rozhodli spláchnout nějaké zbytky jídel. Větší kusy jídla se mohou odtoku zaseknout a ucpat ho. Tehdy je vhodné nasadit si rukavice a překážku ze záchodu vybrat. Případně můžete použít gumový zvon a pokusit se vyřešit ucpaný odtok svépomocí. Někdy se však může stát, že je záchod ucpaný, no vy nevíte, co mohlo ucpání způsobit. Tehdy je vhodné zavolat službu, která poskytuje čištění potrubí.

ucpaný záchod

Někdy je třeba zavolat instalatéra

Při ucpaném záchodě můžete také sáhnout po chemii a použít například i hydroxid sodný, který najdete v drogerii. Při jeho použití však buďte maximálně opatrný, protože jde o velmi agresivní chemickou látku. Vhodné bude, když si obléknete nějaké starší oblečení a oči si budete chránit brýlemi, případně si ústa a nos překryjete šátkem. Nezapomeňte použít gumové rukavice a nalijte či nasypte (podle toho, zda máte hydroxid sodný v tekuté nebo tuhé formě) hydroxid do WC. Pak nalijte do záchodu vařící vodu. V případě, že máte ve WC míse hodně vodního kamene, použijte kyselinu chlorovodíkovou.

 

Máme pro vás několik tipů na produkty, které vám s ucpaným odtokem či WC mohou pomoci:

 

Prevence je důležitá

Chcete-li se problémům s ucpaným odtokem vyhnout, měli byste myslet na prevenci. Velmi jednoduché, ale zároveň účinné, je použití sítka, které dáte do odtoku. Mnohé kuchyňské dřezy jsou dnes již takovým sítkem vybavené, takže byste problém s ucpaným odtok při nich mít neměli. Sítko je třeba použít i ve sprše nebo ve vaně, kde zachytí například vlasy, které jsou častou příčinou ucpání odtoku ve sprše.

ucpaný odtok - zvon, prevence

Myslete i na prevenci

Vhodné také je, jak jsme již zmínili v úvodu, abyste do odtoku nevylévali olej z smažení a jinou mastnotu, která může odtok ucpat a způsobit i nepříjemný zápach. Velmi dobrou prevencí je také použití zmíněné kombinace sody a octa alespoň jednou za měsíc. Odstraníte tak případné usazeniny či vlasy, které by časem odtok mohly ucpat.

 

Zdroj informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.