16 tipů, jak správně prát v automatické pračce

redakce Téma
12. května 2020 4

Jak prát v automatické pračce, je otázka, na kterou je odpověď: „Jednoduše”. Stačí přečíst náš článek plný užitečných tipů a rad a pak vzhůru do praní! Automatické pračky jsou neuvěřitelně pohodlné a snadno použitelné domácí spotřebiče, ale může chvíli trvat, než si na ně zvyknete. Pokud jste právě koupili svou první, nemějte strach. Pracovat s pračkou se naučíte snadno, dozvíte se, které prací a změkčovací prostředky jsou pro ten – který druh tkání je nejlepší, jak zabránit tomu, aby vaše oblečení „pouštělo” barvy nebo zničilo vaši bílé prádlo.

Může být trochu zastrašující začít používat nové technologie poprvé, ale automatická pračka opravdu není něco, z čeho byste měli mít obavy. Pokud si nejste jisti jak prát, náš průvodce vám krok za krokem prozradí vše, co potřebujete vědět o tom, jak prát v automatické pračce.

Část první – roztřídění oděvů

1. Zkontrolujte štítky na oblečení

Většinu oblečení lze prát v pračce, ale vždy zkontrolujte štítek, který vám poskytne další pokyny. Některé kousky mohou seběhnout, pokud použijete příliš teplou nebo horkou vodu. Některé můžete bělit a některé ne. A jsou i takové oděvy, které nelze prát v pračce, jako jsou některé hedvábné a jemné výrobky. Vždy pozorně zkontrolujte štítek.

  • dejte stranou oblečení, které je označeno pouze jako „hand wash only” nebo „dry clean only” – čili jen ruční praní a suché chemické čištění
  • ve většině košil a halenek se štítky na nacházejí na vnitřní levé straně nebo v oblasti krku
  • ve většině kalhot jsou štítky na vnitřní straně zadní části kalhot, u džínů i v přední vnitřní části opasku
Znak ručního praní

Hand wash only – kousek označený takovým znakem nepatří do pračky

 

2. Rozdělte vaše prádlo podle barvy

Barviva v oděvech, zejména nové kusy, ztrácejí během praní svou barvu. Barva může lze zapustit do jiného oblečení a zničit celou naloženou dávku v pračce. Když třídíte prádlo podle barvy, obvykle to znamená odlišit ji odstínem. Nejzákladnějším způsobem třídění oblečení je oddělit tmavé od světlého a prát je samostatně. Dokonce je můžete třídit přesně podle barev.

  • tmavé prádlo zahrnuje barvy jako černá, šedá, tmavomodrá, tmavočervená a tmavofialová
  • světla zahrnuje pastelové barvy bílé, růžové, žluté, světlé modré, světlé zelené a levandulové
  • džíny nebo denim obzvlášť pouštějí barvu a měly by se prát separátně v samostatné dávce
Pastelové barvy můžete prát současně v jedné dávcePastelové barvy můžete prát současně v jedné dávce

Pastelové barvy můžete prát současně v jedné dávce

3. Rozdělte prádlo podle hmotnosti tkaniny

Navíc nebo alternativně můžete chránit vaše oblečení před opotřebením v pračce roztříděním těžších tkanin od tkanin s nižší hmotností. Většina praček se točí a pohazuje oblečení dokola a další iritace ze strany těžkých tkanin může poškodit lehké tkaniny. Stejně, pokud perete jemné nebo lehké prádlo, nastavení a teplota cyklu se také bude lišit od nastavení pro hrubší tkaniny.
Delikátní kousky jako spodní prádlo, punčochy a hedvábí, které se mohou prát, by měly prát samostatně.
Těžké bavlněné kalhoty, osušky, bundy nebo svetry to jsou těžké tkaniny.

Takové jemné tkaniny nikdy neperte spolu s těžkým, tvrdým oblečením

Takové jemné tkaniny nikdy neperte spolu s těžkým, tvrdým oblečením

4. Jemné prádlo vložte do speciálních sáčků na praní

Pokud nechcete jemné tkaniny prát odděleně můžete je dát do kapes na praní, abyste je chránili před drsným opotřebením. Síťované kapsy jsou dostupné v různých velikostech, ale obecně se používají na ochranu jen jednoho nebo několika kusů oděvu. Mohou se prát spolu s běžnou dávkou v pračce.

  • kapsy na praní nechrání oblečení před pouštěním barev, proto je perte s dávkou v podobné barvě. Ve většině případů jemné tkaniny lze bezpečně vyprat s dávkou světlého oblečení. [/Su_list]

5. Oddělte oblečení s mastnými nebo jinými skvrnami

Některé skvrny potřebují speciální ošetření před tím, než vložíte oděv do pračky. Nejběžnější skvrny, které potřebují takovou předběžnou péči, jsou mastné a olejové skvrny.

  • vyhněte se praní nebo sušení oděvů se skvrnami v pračce nebo sušičce. Některé skvrny se fixují zvyšováním teploty, což znemožní jejich odstranění.
  • pokud máte znečištěné šaty s již vyschlými skvrnami, použijte kartáč na jemné odstranění nečistot z povrchu. Buďte velmi jemní pokud jde o hedvábí, vlnu, jemné tkaniny nebo výšivku. Ak se zaschlá skvrna ukáže být velmi tvrdohlavá, můžete použít tupý nůž na její odstranění.

 

Část druhá - nastavení a spuštění pracího cyklu

1. Zvolte správný prací cyklus

Když se učíte, jak prát v pračce, potřebujete trochu porozumět různým nastavením a funkcím vašeho zařízení, abyste z něho mohli vytěžit co nejvíce. Neobávejte se, není to složité.

Přestože mnohé pračky se dnes mohou pochlubit řadou nových funkcí, můžete se s nimi pohrát, jakmile budete mít více zkušeností v praní. Prací cykly sestávají ze dvou důležitých rychlostí: rychlost, kterou přehazuje oblečení ve vodě a rychlost, kterou odstřeďuje. Cyklus, který si vyberete, by měl odpovídat druhu tkaniny, kterou perete, abyste maximalizovali prací účinek a současně chránily i své oblečení. Na začátek se stačí zabývat několika nastaveními:

  • pre-wash (předpírka) – nastavení předpírky je ideální pro oblečení, které je velmi znečištěné. Oblečení prosákne směsí teplé vody a pracího prostředku, jakékoli tvrdé skvrny se změkčí ještě před hlavním cyklem praní.
  •  bavlna – tento cyklus pracuje na principu rychle / rychle – rychle přehazuje oblečení ve vodě a rychle odstřeďuje. Je účinný při praní velmi špinavého a zpoceného oblečení a je pravděpodobné, že ho budete pravidelně používat. Robustní textilie jako bavlna, len, džínoviny, ručníky a ložní prádlo jsou pro normální cyklus ideální.
  • syntetika –  tento cyklus pracuje na principu rychle / pomalu. Tyto tkaniny potřebují rychlé praní, aby byly čisté, ale pomalé odstřeďování, aby se zabránilo pomačkání. Cyklus používejte pro syntetická vlákna, jako je rayon, pleteniny, polyestery a acetáty. Syntetická vlákna jsou známé tím, že se žmolky a pomalé odstředivka cykly žmolkům pomáhají předejít.
  • jemné prádlo, nebo ruční praní –  tento cyklus funguje na principu pomalu / pomalu, redukuje přehazování a chrání před opotřebením. Ačkoli, účinnost klesá pomalým přehazováním. Tento cyklus se nejlépe používá k specifické nebo speciální oděvy, jako je spodní prádlo, flitrové oblečení, krajka nebo volně tkané látky nebo kousky vyrobené z průsvitných tkanin jako jsou punčochy.
  • speciální cykly –  novější modely praček mají speciální cykly, které dezinfikují, nabízejí praní v páře nebo deklarují, že chrání bílé a odstraňují skvrny. Existují speciální programy na tenisky, softshell bundy, záclony… Podrobnější vysvětlení toho, co dokáže každý speciální cyklus, naleznete v příručce k zařízení.
Na 90 ° C můžete prát například utěrky na nádobí

Na 90 °C můžete prát například utěrky na nádobí, ručníky a povlečení

 

2. Nastavte teplotu vody

Teoreticky, čím je teplejší voda, tím je čistší oblečení. Horká voda dezinfikuje a lépe zabíjí bakterie, účinnější rozpouští čistící prostředky a odstraňuje odolnou špínu, takže oblečení je zářivější a čistší. Avšak v některých případech se v horké vodě může oblečení seběhnout, vyblednout, určité skvrny se mohou fixovat a stoupá i váš účet za energie. Takže si vyberte teplotu vody, kterou snesou vaše tkaniny, ale i takovou, co si můžete dovolit pro dosažení nejlepších výsledků.

  • používejte chladnou vodu v cyklu pro jemné oblečení, barvené oblečení, které může pouštět barvu nebo oblečení, které není zvlášť znečištěné – 30 °C
  • používejte teplou vodu pro cyklus syntetika, pro tmavé a mírně špinavé oblečení 40°C – 50 °C
  • používejte horkou vodu na kuchyňské utěrky a ručníky, ložní prádlo, robustní tkaniny nebo jakékoliv extrémně zašpiněné kusy 60 + °C
  • studená voda je energeticky nejúspornějším způsobem praní oblečení. Při zahřívání vody se použije asi 90 procent energie spotřebované v teplých mycích cyklech. Je to i nejjemnější způsob praní vašich oděvů.
  • u některých praček je teplota vody přednastavená podle toho, který cyklus si vyberete.

3. Přidejte prací prostředek a aviváž, popřípadě jiné přípravky

Je důležité, abyste si přečetli příručku o pračce a zjistili, jaký typ pracího prostředku dokáže váš spotřebič zpracovat a také kam umístit prací prostředek. Většina praček je v současnosti schopná pracovat s tekutými, práškovými i kapslovými pracími prostředky, jakož i s jinými čisticími prostředky, například bělidlem.

  • pračky s předním plněním mají obvykle zásuvku na dávkování pracího prostředku a budou mít oddělené přihrádky na aviváž a bělidlo. Váš spotřebič bude dávkovat čisticí prostředky ve správném čase.
  • do praček s vrchním plněním se prací prostředek sype, resp. lije i přímo do bubnu před spuštěním cyklu. V takovém případě je nejlepší je čistící prostředky přidat do bubnu před naplněním pračky oblečením.
  • množství potřebného pracího prostředku se liší podle značky pracího prostředku a typu pračky, proto si přečtěte návod k použití na krabici čisticího prostředku a také návod pračky, abyste zjistili, kolik čeho se má používat.

4. Naplňte pračku prádlem

Je to opravdu jednoduché - stačí vložit oblečení, ale dávejte pozor, abyste neprepchali pračku. Potřebujete prostor, aby se vaše oděvy mohli pohybovat a vyprat. Některé spotřebiče dokonce indikují, zda je vaše dávka malá, střední nebo těžká. Tato funkce nastavuje hladinu vody v rámci pracího cyklu podle velikosti zátěže.

  • malá dávka vyplní asi třetinu (1/3) vaší pračky
  • střední dávka naplní polovinu (1/2) vaší pračky
  • velká dávka naplní tři čtvrtiny (3/4) vaší pračky

5. Zapněte pračku

A nyní vše, co musíte udělat, je stisknout tlačítko a jste připraveni jít! Nezapomeňte však zavřít dvířka!

 

Část třetí - Jak prát nebo průvodce praním košil, sedaček do auta a všeho mezi tím

Programy, které jsme zmiňovali jsou jednou z vlastností automatických praček, které vám dávají možnost výběru, pokud jde o to, jak chcete prát své oblečení. Pokud potřebujete určitou teplotu nebo perete určitou textilii, programy vám pomohou najít optimální podmínky praní pro konkrétní prádlo. Jak tedy prát jednotlivé druhy oblečení?

1. Košile

  • Rozepněte košili - Před praním rozepněte všechny knoflíky, včetně drobných knoflíků na límci. V opačném případě může agitace ve stroji a váha jiných oděvů způsobit roztržení knoflíkových dírek.
  • Naneste odstraňovač skvrn - Ideální je před každým praním takto ošetřit límec. Jakmile se skvrny z mastnoty těla zafixují, je velmi obtížné je odstranit. Odstraňovač skvrn nalijte na oblast límce a jemným zubním nebo jinou kartáčkem vyčistěte. Je zvláště důležité, abyste si vyčistili košile s permanentním lisem aby si zachovaly svůj tvar, protože tkaniny na těchto místech mají sklon udržet znečištění.
  • Použijte prací cyklus pro syntetiku - Košile s permanentním lisem perte s univerzálním pracím prostředkem na nastavení syntetika, které je šetrnější než cyklus bavlny, použijte teplou až horkou vodu (řiďte se štítkem na košili) a dlouho oplachujte (můžete nastavit extra máchání) aby se minimalizovalo krčení. Zvolte funkci trvalého lisování vysoušeče, která má na konci chlazení. Košile bez lisovaných částí můžete prát i na cyklu bavlny v chladné nebo teplé vodě.

2. Pulovry a svetry

  • Bavlněné směsi perte na jemném cyklu - Množství pletených kousků zhotovených z bavlny, syntetických látek nebo směsí se může prát v pračce ve studené nebo teplé vodě v mírném cyklu s univerzálním nebo jemným pracím prostředkem.
  • Na jemné kusy použijte povlak na polštáře se zipem - Vložte vlněný, kašmírový nebo jemný bavlněný svetr do povlečení se zipem; perte na jemném cyklu ve studené vodě a sušte ve vodorovné poloze
  • Otestuje barevnou odolnost hedvábných svetrů - Jemné úplety, například háčkované a hedvábné, jsou zas jiným příběhem: Čistěte jejich chemicky nebo otestujte odolnost jejich barvy (abyste zjistili, zda barva bude pouštět namočte do pracího prostředku bavlněný tampon a držte jej na tkanině během dvou minut) perte na jemném cyklu ve studené vodě s jemným čisticím prostředkem. Některé úplety se mohou roztáhnout; po praní jejich vyformujte do tvaru a sušte ve vodorovné poloze.

3. Ponožky

  • Už nikdy neztraťte ponožku. Jedním z nejvíce frustrujících aspektů praní je počet ponožek, které podezřele mizí. Jednoduše sepněte k sobě každý pár předtím, než ho hodíte do stroje. Žádné třídění, žádné párování pak není nutné.

4. Džíny

  • Džíny perte ve studené vodě - Většina džín je top-barvená, což znamená, že jen povrch vláken je barevný. Abyste zabránili jejich blednutí nebo vzniku bílých pruhů, perte džíny v malých dávkách ve studené vodě (s více vody než oblečení) s univerzálním čisticím prostředkem.
  • Natáhněte lýtka, abyste zabránili smršťování - Je běžné, že se džíny smrští do délky. Držte je za pás a konec SAR a jemně je natáhněte vertikálně před sušením. Sušte na nízkých nebo středních teplotách; sušení při vysokých teplotách způsobuje zbytečné opotřebení, takže pokud sušíte džíny v sušičce, zvolte jejich když jsou lýtka suché, ale švy a pás mírně vlhké.

5. Polyesterové a péřové bundy

  • Péřovou bundu perte v teplé vodě - Polyesterovou a péřovou bundu lze prát v pračce s předním plněním s jemným práškovým čisticím prostředkem a teplou vodou v mírném cyklu. (Pokud máte plnění shora, vezměte bundu do čistírny, protože většina praček s horním plněním má agitátor, které mohou zmáčknout a přemístit péřové plnění a zabránit volnému přehazování bundy.)
  • Použijte ručníky na rychlé sušení - Menší kousky, jako například dětské bundy, ať už plněné chmýřím nebo polyesterem, mohou jít do jakékoliv pračky v mírném cyklu; sušte je na nízké teplotě. Vložte několik čistých, suchých ručníků do sušičky, abyste pomohli nasáknout nadbytečnou vlhkost a urychlily sušení.

6. Běžná spodní prádlo

  • Pračku nastavte na jemný cyklus -Většinu dámského spodního prádla můžete dát do pračky na jemný cyklus, i když štítek káže „ruční praní”. Univerzální prací prostředek používejte s bavlnou a syntetiky; pro jemný čisticí prostředek se rozhodněte u krajky.
  • Prádlo namočte - Před praním ošetřete žluté fleky od potu třením jemným mýdlem a teplou vodou, nechte namočené 30 minut.
  • Jemné prádlo vložte do kapes na praní se zipem - Chraňte punčochové zboží, podprsenky, korzety, košilky, kalhotky a všechny ostatní oděvy s ramínky nebo podvazky vložením do kapes, které zabrání jejich kroucení nebo zachycení; zapněte spony, abyste předešli jejich zachycení na síťku. Použijte kapsy s jemnou síťkou, aby se háčky nemohli dostat přes očka.
  • Spodní prádlo perte odděleně - Perte v malých dávkách a nikdy je neházejte do pračky s těžkými kusy, protože tyto mohou způsobit ohnutí nebo zlomení kostic.
  • Sušičku nepoužívejte - Vysušte na vzduchu, aby nedošlo k poškození kostic a ramínek.

7. Jemná, luxusní spodní prádlo

  • Ruční praní je nejlepší - Ruční praní je nejlepší způsob, jak pečovat o luxusní kusy z jemných textilií, jako je hedvábí. Nechte kousky několik minut namočené v teplé nebo studené vodě, pak jemným mačkáním properte; opláchněte a zrolujte do ručníku, abyste absorbovaly přebytečnou vlhkost předtím, než jejich zavěsíte sušit. Podprsenky, noční košile a podobně nezvyknou být silně znečištěné, takže ruční praní jim absolutně stačí.

8. Plavky

  • Oplach, praní a sušení na vzduchu. Dobře je vypláchněte, když přijdete domů z bazénu nebo pláže, abyste odstranili chlor nebo slanou vodu, což může způsobit vyblednutí nebo změny barvy. Chlór může také poškodit pružnost. Perte ručně nebo v pračce, jako při každodenní spodním prádle. Nechte uschnout na vzduchu.

9. Oblečení pro novorozence

  • Pro novorozence a malé děti používejte zpočátku extrémně jemný prací prostředek - Pokožka miminka je často příliš citlivá na chemikálie v mnoha detergentech a bělících prostředcích, proto používání těchto prostředků zavádějte postupně.
  • Pak přejděte na prací prostředek na odstraňování skvrn - Když miminko začne jíst pevnou stravu potřebujete už něco silnější a lepší, abyste zlikvidovali i skvrny od špenátu. Perte teplou vodou a vysušte na nízké teplotě. Použití nejnižšího tepelného nastavení minimalizuje statickou elektřinu.

10. Sportovní, Workout a outdoorové oblečení

  • Na aviváž zapomeňte - Nepromokavá bunda, softshell bunda, termoprádlo, funkční prádlo, kšiltovky, GoreTex - netřeba se jich bát, jen třeba dodržovat pokyny na štítcích. Některé materiály snesou 40 stupňů, jiné jen 30. V každém případě na většinu druhů znečištění stačí třicítka.
  • Použijte speciální prací prostředek - Trh nabízí speciální prací prostředky na sportovní oblečení, nejsou však nezbytné. Vystačíte si i s běžným tekutým pracím prostředkem bez obsahu bělidel. Zlatým pravidlem je - zapomeňte na aviváž! Způsobuje totiž výrazné snížení kapilárního výkonu vlákna - tedy ucpává kanálky, kterými se vlhkost odvádí od pokožky
  • Sušičku jen na nízké teplotě - Sportovní oblečení můžete i žehlit na nízkých teplotách, ale je to prakticky zbytečné.

11. Deky

  • Ne vlněnou deku perte na mírném cyklu - Nejprve zkontrolujte barevnou stálost. Pokud projde testem, perte ve studené vodě s univerzálním pracím prostředkem. Sušte v bubnové sušičce na nízkých teplotách.
  • Chemické čištění je často nejbezpečnější sázkou pro vlnu - Ale pokud máte trpělivost na praní tak těžkého kousku použijte jemný čisticí prostředek a studenou vodu. Kompletně usušte ve vodorovné poloze a pak vložte do sušičky aby získala „nadýchanost”.

12. Záclony a závěsy

  • Perte v teplé nebo studené vodě na jemném cyklu - Mnohé z nich sice musí být chemicky čištěny, ale například bavlnu lze prát v pračce, ale na jemném cyklu, protože tkanina je pravděpodobně oslabena lety, během nichž byla vystavena slunečnímu záření a prachu. Použijte jemný prací prostředek. Vysušte na vzduchu a mírně vlhké vyžehlete. Syntetické záclony můžete přímo po ukončení praní znovu zavěsit.
  • Vysávejte pravidelně - Pro usnadnění praní v budoucnosti, procházejte závěsy pravidelně vysavačem.

13. Koberečky a předložky

  • Použijte méně pracího prostředku - Perte malé bavlněné a syntetické koberečky, s vysokým vlasem, a koupelnové rohože s tenkými latexovými nebo pryžovými podložkami ve studené nebo teplé vodě v mírném cyklu. Pro důkladné čištění, ale současně minimalizovat opotřebení materiálů, použijte polovinu doporučeného množství univerzálního pracího prostředku a pak vysušte na vzduchu.

14. Tenisky a obuv

  • Perte ve studené vodě -Plátěné nebo kožené tenisky (i dětské boty s plastovými částmi) perte ve studené vodě s univerzálním pracím prostředkem, nebo na programu speciálně určeném na praní obuvi. Můžete prát i pantofle s gumovou podrážkou, pokud to štítek na ošetřování dovolí.

15. Ubrusy a prostírání

  • Namočte, abyste odstranili skvrny - Namočte velmi zašpiněné kousky do kyslíkového bělidla a následně vyperte univerzálním čisticím prostředkům v horké vodě. Jelikož je obtížné odhalit mastné skvrny na mokré tkanině, nechte je na vzduchu vyschnout (teplo ze sušičky může způsobit skvrny) a podívejte se na ně za jasného světla.
  • V případě potřeby vezměte do čistírny - Pokud skvrny zůstanou, obraťte se na profesionály. Voda ve většině praček dosahuje jen max. 95 stupňů, což nestačí k odstranění většiny mastných skvrn.

16. Autosedačky a potahy křesel

  • Na skvrny použijte extra čisticí prostředek - Použijte horkou vodu a 1 ½ dávky univerzálního pracího prostředku, abyste se zbavili všech nečistot. Sušte na nízké teplotu po dobu 5 až 10 minut, potom usušte na vzduchu.

Jak se vám líbil tenhle článek?
4/5 - (23 votes)
Autor článku
redakce

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře

Prosím 🙏 o radu mam automatickou pračku Beko a mácha třikrát. Nevím proč, sice tam je čudlík na tři máchání ale já ho mám viplí. Tak nevím co dělám špatně. Dávám si aviváž jenže jak machá třikrát tak mi prádlo nevoní. Děkuji jesty na něco přijdeme a zdá se mi že i zbytečně plýtvá vodu 🤔

Tak to jsme na tom stejně nedovedu si představit, že by neexistovaly automatické pračky a voňavé prstřeky na praní :-).

Jsem štastná za automatickou pračku, když si vzpomenu jak prala moje máma, kdy u toho strávila celý den, tak jsem opravdu ráda, že ji mám. Tolik uštč´řeného času a navíc jednoduché obsluhy a myslím, že dnešní prací prostředky krásně voní. POužívám parfemy na prani puellavune. Jsem, tak trochu na praní závislá!

Ja si tiež celkom jasne spomínam, ako babka prala v práčke Romo pred 30 rokmi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *