Kolik vydrží jídlo v lednici – nechat nebo vyhodit?

Veronika Štrbová Téma
18. září 2022 1

Žijeme v době, ve které se velmi plýtvá jídlem a potravinami obecně. Co je však pozitivní, lidé si to začínají uvědomovat. Jedním z faktorů, který je v tomto směru ovlivňuje, je zřejmě i neustálý růst cen potravin. Na druhé straně však třeba vědět potraviny a uvařené jídlo dobře skladovat.

Určitě se i vám už stalo, že jste připravené jídlo nesnědli celé. Zcela reálný a častý případ je nedojedený oběd v domácnosti. Co jste s ním udělali? Zřejmě jste si zbylé jídlo odložili do chladničky na později. Najednou se může stát, že projdou dva – tři dny a nedojedené jídlo se nachází stále na stejném místě. Tehdy vám napadne otázka, je to ještě čerstvé, jedlé? A co ostatní potraviny, které se zde skladují? Nyní se dozvíte, jak zabránit zkažení jídla v ledničce, kolik vydrží jednotlivé potraviny čerstvé a tipy, které vám pomohou předejít plýtvání potravin.

💡 5 nejlépe hodnocených ledniček v testu

Pokud hledáte novou spolehlivou ledničku, podívejte se na náš test aktuálních modelů.

💡💡 u nás naleznete celý test kombinovaných lednic

➡️ celý test si můžete prohlédnout zde

Mezi potraviny, které se zvyknou nejčastěji pokazit, patří ovoce a zelenina, čerstvé maso, potraviny zakoupené v chladicích boxech či čerstvě navařené jídlo uložené na pozdější konzumaci. Proto se obvykle uskladňují v chladničce. Některé druhy čerstvého ovoce a zeleniny vydrží dost dlouho čerstvé, pokud jsou skladovány na opravdu chladném místě, jiné však naopak chlad dobře nesnášejí. Které jsou to se dozvíte níže.

Chlazení může podstatně snížit rychlost, jakou se potraviny kazí. Nízké teploty totiž zpomalují růst mikroorganismů a rychlost chemických (včetně enzymatických) změn v potravinách. Toto jsou dvě z hlavních příčin znehodnocení potravin.

 

Základní pravidla uchovávání potravin v chladničce

Nádoby

Skladujte jednotlivé potraviny ve vzduchotěsných nádobách nebo sáčcích na zip. Před uskladněním odstraňte co nejvíce vzduchu. Použijte co najplytkejšie nádoby, které umožňují minimalizovat vzduch kolem potravin.

Potraviny uložené v nádobách v lednici

Potraviny v lednici důkladně uskladněte

 

Časné chlazení

Škodlivé bakterie se množí při pokojové teplotě, takže čím rychleji můžete chladit své potraviny, tím lépe. V chladničce je možné umístit i zbytky teplého jídla, neumisťujte je však vedle mléka nebo masa. Nechte je volně položené, dokud nevychladnou, a potom je důkladně uzavřete do nádoby.

Chladí se právě uvařené jídlo

Uvařené jídlo nechte vychladnout

 

Datum spotřeby

Nezaměňujte datum výroby a datum spotřeby uvedeno na produktech. První z nich označuje, kdy byl výrobek vyroben, resp. odkdy ho prodejce nabízí k prodeji. Druhý datum vám prozrazuje, dokdy je výrobek vhodný ke konzumaci. Po datu expirace by již neměl v obchodě prodávat.

Výrobek s uvedeným datem výroby a spotřeby

I takto rozeznáte datum výroby a datum spotřeby

 

Umístění v chladničce

Mléko, maso a zbytky jídla skladujte v chladnějších prostorách chladničky (ne ve dveřích), aby se prodloužila jejich trvanlivost. Vejce by se měly skladovat v původním obalu na polici.

Vejce v původním obalu v chladničce

Vajíčka v původním obalu patří na polici

 

Umístění chladničky

Chladničku byste neměli v místnosti umístit příliš blízko stěn nebo nábytku. Vzduch potřebuje prostor na cirkulaci, aby mohl spotřebič pracovat efektivně. V příručce s pokyny jsou uvedeny požadované vzdálenosti. Vyhýbejte se umístění chladničky na velmi horkých místech, jako je například trouba nebo sušička.

Správně umístěna lednice

Neumísťujte lednici těsně vedle jiných spotřebičů

 

Rady pro efektivní chlazení potravin v lednici

  • Zkontrolujte správnou teplotu v chladničce pomocí teploměru, měla by ukazovat teplotu pod 5 °C v hlavní části chladničky.
  • Dveře chladničky nechávejte otevřené co nejkratší.
  • Chladničku pravidelně rozmrazujte (neplatí pro automatické modely rozmrazování).
  • Pravidelně kontrolujte také těsnění dvířek.
  • Průběžně likvidujte zkažené potraviny, chladnější místo v chladničce nezastaví jejich znehodnocení.
  • Zakryjte všechny vařené potraviny a pokud je to možné, uložte je na polici nad tepelně neupravenými potravinami.
  • Potraviny se silným zápachem, jako jsou mořské plody a některé sýry, byste měli zabalit a neměli byste je dlouhodobě skladovat v blízkosti potravin, jako je mléko a smetana, které jsou náchylné k poškození.
  • Vyhněte se hromadění skladovaných produktů v chladničce, zajišťují dobrou cirkulaci vzduchu kolem každé položky. Správné skladování nejenže udrží vaše potraviny v dobrém stavu a zabezpečeny před růstem bakterií způsobujících otravu jídlem, ale ušetří vám i porovnání čas a peníze, protože snižuje množství odpadu.
💡 Nezapomeňte! Různé části vaší chladničky budou jinak pracovat při různých teplotách. Ve starších chladničkách budou horní police často o něco chladnější než spodní police.

 

Potraviny uskladněny v lednici

Potravinám nechte v lednici dostatek prostoru

 

💡 TIP: Pokud přemýšlíte nad koupí nové lednice, pomůže vám náš test, ve kterém se dozvíte, které lednice s mrazničkou patří mezi ty nejlepší.

⭐ Tato tabulka zobrazuje životnost některých chlazených potravin v nejchladnější části chladničky:

POTRAVINYTRVANLIVOST
mořské plody3 dny
maso3-5 dní
mleté maso a droby2-3 dny
uzeniny2-3 týdny
drůbež3 dny
ovocné šťávy7-14 dní
mléko5-7 dní
smetana5 dní
sýr1-3 měsíce
měkké sýry (camembert, brie)2-3 týdny
cottage, ricotta a smetanové sýry10 dní
vejce3-6 týdnů
máslo8 týdnů
margarín6 měsíců
Olej a tuk6 měsíců

 

Tipy, jak efektivně nakupovat a vyhnout se tak zkažení jídla

  • Pokud plánujete potraviny uskladnit dlouhodobější, vsaďte na kvalitu. Vyhněte se v tomto případě akciovým výrobkům, které nejsou zárukou kvality a mohou mít sníženou životnost. Nakonec to skončí plýtváním penězi a tím, že vyhodíte zkažené jídlo.
  • Čerstvé a konzervované maso, ryby, mléčné výrobky a hotová jídla (jako jsou saláty, quiche, plněné koláče a jiné hotová jídla) byste měli zakoupit pouze z chlazeného boxu. Vyhněte se obchodům, které nabízejí tyto produkty při pokojové teplotě. Tvrdé, suché sýry (například parmazán) a některé salámy se mohou skladovat bez chlazení v chladném prostředí. Pokud však nejste obeznámeni s těmito tradičními výrobky, doporučuje se chlazení.
  • Nekupujte nafouknuté balení chlazených potravin. Chlazené šťávy, nezpracované sýry, jogurty a čerstvé těstoviny mohou obsahovat škodlivé mikroby (které se tam dostaly při balení). Takové nafouknuté balení je známkou toho, že mikroby začaly růst a produkovat plyn. Obvykle to znamená, že výrobky byly určitou dobu skladovány při vyšších teplotách nebo že jsou blízko konce jejich spotřeby.
  • Pokud si chcete koupit chlazené produkty balené v průhledných fóliích, dávejte velký pozor na plísně. Některé formy jsou schopny růst i při teplotách chlazení.
  • Když jdete nakoupit, vezměte si s sebou termotašku a vždy kupujte chlazené potraviny až na konci nákupu. Pokud nemáte s sebou takovou tašku, aspoň se ujistěte, že chlazené produkty jsou zabaleny do několika vrstev papíru, aby se minimalizovalo zvýšení teploty během cesty domů. Nikdy nenechávejte chlazené potraviny v autě déle než je nezbytné.
  • Jakmile přijdete domů, přečtěte si návod k uskladnění na balených potravinách. Pak, pokud je to nutné, uložte produkt do chladničky. Každá minuta vašeho jídla strávená ve vyšších teplotách zkracuje jeho životnost.
  • Pečlivě vyberte svého prodejce. Pokud máte podezření, že s potravinami není zacházeno tak, jak by mělo, nakupujte jinde. Můžete to také oznámit prodejci av případě potřeby i výrobci.

 

Jak skladovat jednotlivé druhy potravin

Mléčné výrobky

Čerstvé mléko, smetana a některé měkké sýry mají jen krátkou trvanlivost a rychle ztrácejí kvalitu při vystavení vyšším teplotám během skladování. Mléčné výrobky mají tendenci “načichnout” z jiných potravin, takže jejich mějte vždy zabalené nebo zakryté a mimo silně zapáchajících potravin. Tvrdé sýry mají dlouhou životnost, ale mohou se vyvinout jemné povrchové formy plísně. Pokud k tomu dojde, plíseň odstraňte a odřízněte přibližně 2 cm sýra. Sýry se snížený obsahem soli mohou mít kratší trvanlivost než běžné sýry.

mléko, jogurty, sýr - mléčné produkty v lednici

Čerstvé mléčné produkty třeba co nejdříve zkonzumovat

 

Vejce

Vejce, na rozdíl od toho, čemu mnozí lidé věří, by měly být uloženy v chladničce. Tím se zachová kvalita vajec a výrazně se prodlouží doba skladování. Nejlepší je skladovat je v kartonech, aby se snížila ztráta vlhkosti přes skořápku. Doba skladování je velmi přesně určena skladovacími teplotami během distribuce. Většina obchodů neuchovává vejce v chladničce a podle toho, jak dlouho jsou vejce skladovány při pokojové teplotě, bude ovlivněna potenciální doba skladování.

Vejce v plastovém obalu v lednici

Vajíčka patří také do lednice

 

Syrové maso, drůbež a mořské plody

Slovo “maso” zahrnuje hovězí maso, jehněčí maso, vepřové maso atd. Tyto položky by se měly skladovat v nejchladnější části vaší chladničky. Zabalené čerstvé maso je možné bezpečně skladovat až tři dny a nerozbalené čerstvé maso do pěti dnů při nízkých teplotách, 0 ° až 3 °C. zabalené maso zůstává vlhké a zachovává si kvalitu, ale na povrchu podporuje růst mikroorganismů a asi po třech dnech zůstane maso slizké. Pokud zaznamenáte zápach, nejlépe je vyhodit ho.

mäso, ryby, morské plody

I maso či mořské plody třeba dobře uskladnit

Nezabalené maso vydrží déle než zabalené maso. Když se maso skladuje nezabalené, povrch vyschne. Toto sušení zpomaluje mikrobiální růst, ale nadměrné sušení způsobuje nežádoucí změny barvy a ztrátu chuti. Kompromis lze dosáhnout skladováním masa v dostatečně větrané nádobě nebo uvolněním obalu kolem masa, aby mohl cirkulovat vzduch. Chlazené kuře je dobré pečeť byla porušena důkladně omýt, osušit papírovou utěrkou a potom skladovat jak je uvedeno. Čerstvé celé ryby by měly být vykuchané a umyté, pokud se mají skladovat déle než 24 hodin.

💡 POZOR!  

Maso pro zvířata by nemělo přijít do přímého styku s masem určeným pro lidskou spotřebu, protože mohlo být vyrobeny za méně hygienických podmínek. Mělo by být dobře zabalené a uložené v nejchladnější části chladničky.

 

Uvařené maso, drůbež a mořské plody

Maso, drůbež a mořské plody musí být po uvaření co nejdříve zmrazeny. Aby se však zabránilo nadměrné kondenzaci v chladničce, upřednostňuje se krátká doba chlazení (ne více než jednu hodinu) před chlazením. Abyste zabránili kondenzaci, nezakrývejte horké kousky masa před chlazením. Umístěte je odkryté do chladničky, dokud nevychladnou, až potom zakryjte nádobu nebo zabalte maso pevným obalem. Uchovávejte vařené výrobky v chladničce nad jakýmkoli syrovým masem, drůbeží nebo mořskými plody, aby se zabránilo křížové kontaminaci tekutinou ze syrového masa nebo kapáním, protože i k tomu by mohlo dojít. Pokud jsou však horní police chladničky nejchladnější, čerstvé maso, které se rychle kazí, by se mělo skladovat tam.

teplé jídlo

Zcela teplé jídlo nedávejte hned do lednice

 

Lahůdky

Většina masových pochoutek, jako je šunka, salám, slanina a jiné masové dobroty, musí být uloženy v chladničce. Měly by být zpracovány jako čerstvé maso, ale neměly by s ním přijít do styku. Do této skupiny patří i paštiky. Dejte si pozor při masných výrobcích, které kupujete u pultu jako volný prodej. Může se totiž stát, že se obal výrobku nějakým způsobem poškodí a velmi rychle se výrobek znehodnotí během skladování v ledničce, pokud byste si to nevšimli.

masové lahůdky na talíři

Kdo by neměl rád tyto masové lahůdky

 

Čerstvé ovoce a zelenina

S ovocem a zeleninou by se mělo zacházet opatrně, aby nedošlo k podlitinám a poškození jejich povrchu. Takové poškození podpoří následně hnilobu. Většina čerstvých produktů je citlivá na teplotu a měla by být uskladněna v nejchladnější části domu, pokud není k dispozici chladicí prostor. Některé produkty, zejména ty z tropických oblastí, jako je ananas a banány, jsou citlivé na chlad a neměly by se skladovat v chladničce.

Ovoce a zelenina v chladničce

Některým druhům ovoce či zeleniny chlad naopak neprospívá

Pokud odstraníte listy z mrkve, petržele nebo červené řepy, můžete prodloužit jejich životnost v chladničce i na mnoho týdnů nebo dokonce několik měsíců. Brambory uchovávejte na chladném, tmavém, dobře větraném místě, aby se zabránilo klíčení. Vyjměte je z plastových sáčků a umístěte je do silného papírového sáčku, krabice nebo nebo plastové nádoby. Sladké brambory jsou citlivé na chlad a neměly by se uchovávat v chladničce.

Rajčata by měly dozrávat při pokojové teplotě, mimo dosah přímého slunečního záření. Nejlepší dozrávají při mírně teplých teplotách. Když jsou zcela zralé, zejména v horkém počasí, mohou být uskladněny v chladničce několik dní. Pak už však postupně ztrácejí chuť.

⭐ Podívejte se na srovnání, jak dlouho vydrží potraviny čerstvé v temné, chladné komoře av lednici

POTRAVINYSKLADOVÁNÍ V KOMOŘESKLADOVÁNÍ V LEDNICI
rajčata3-5 dnů2-7 dnů
brambory1-2 měsíce1-2 týdny
Mrkev, petržel1 týden2-3 týdny
paprika5 dní5-7 dní
zelí, kapusta2 týdny2-3 týdny
jablka3 týdny3-6 týdnů
špenát2-3 dny3-5 dní
banányzatímco nedozrají5 dní
hrozny1 den1 týden
pomeranče10 dní3 týdny
jahody, maliny1 den2-3 dny
švestky, meruňky2 dny3-5 dní

 

Zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
3/5 - (2 votes)
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *