Jaká by měla být ideální teplota v ledničce a mrazáku

Georgina Babinová Téma
14. listopadu 2022 0

Lednička je zázrakem moderního uchovávání potravin. Při správné teplotě dokáže spotřebič udržet potraviny čerstvé a bezpečné pro konzumaci několik dní nebo týdnů tím, že zpomaluje růst bakterií. Alternativně, mrazničky dokážou udržovat potraviny čerstvé a odrazovat od růstu bakterií celé měsíce – nebo někdy dokonce ještě déle. Jaká je však ideální teplota v ledničce? Většina z nás přemýšlí tak, že „Čím chladněji, tím lépe“. Mnohé potraviny jsou však citlivé na příliš nízké teploty. Zelenina a ovoce vydrží nejdéle při 8 až dokonce 10 stupních. Ryby a maso by se naopak měly udržovat při 2 stupních. Jak tedy dosáhnout dokonalé teploty v ledničce a kam dát sýr, máslo a salát?

Jaká teplota v ledničce je ideální?

Přestože se v každé kuchyni používá více než cokoli jiného, skromná lednička/mraznička si obecně nezískává mnoho pozornosti. Vložíte jídlo a zůstane chlazené nebo zmražené a vytáhnete jej, když jej potřebujete. Je to druh spotřebiče, kterému skutečně věnujete pozornost jen tehdy, když se něco pokazí nebo dojde k výpadku proudu.

Pravdou však je, že v ledničce je toho mnohem víc, než byste čekali. Kolísání teploty jen o několik stupňů může být rozdílem mezi dokonale konzervovaným jídlem a živnou půdou pro bakterie. Naštěstí, správné nastavení teploty v ledničce není tak těžké zvládnout.

Teplota v ledničce - otevřená lednička v kuchyni

Teplota v lednici přímo ovlivňuje i spotřebu energie

 

Teplota v ledničce a spotřeba energie

Lednička nebo kombinace ledničky s mrazákem je kuchyňským spotřebičem v domácnosti, který se po celý rok neustále používá. Její podíl na celkové spotřebě elektřiny v domácnostech je proto přiměřeně vysoký. Často to představuje až 20 %. Malé úpravy teploty mohou mít proto velký vliv na účty za elektřinu. Evropská unie doporučuje teplotu v ledničce 5°C. V některých státech považují za dostatečné dokonce 7°C. Tyto hodnoty obvykle odpovídají úrovním 1 a 2 na běžné ledničce se sedmipolohovým voličem. Moderní zařízení mají digitální displeje, které lze ovládat pomocí dotykového displeje. Energetické využití moderních chladicích zařízení v porovnání se starými je stále efektivnější. Pro všechna zařízení však jeden stupeň teplotního rozdílu znamená přibližně o 5-6 % vyšší spotřebu energie. O to víc se vyplatí podívat se na pozadí teploty chladničky.

 

 

Ideální teplota v ledničce

Optimální teplota v ledničce je 5 až 7 stupňů Celsia – měřená ve střední přihrádce. Tyto hodnoty udrží vaše potraviny čerstvé a spotřeba energie zůstane v rámci limitů. V horní přihrádce by mělo být 8 až 10 stupňů, ve spodní části na skleněné desce nad přihrádkou na zeleninu 2 až 4 stupně a v přihrádce na zeleninu 9 až 12 stupňů.

Dveře ledničky jsou nejdále od zadní stěny a tím i od chladící jednotky. Proto je vnitřní teplota v oblasti horních dveří asi 12 stupňů a v dolní oblasti asi 10 stupňů. Při kombinaci ledničky s mrazákem je optimálních -15 až -18 stupňů v mrazícím prostoru, aby se vaše potraviny uchovaly doporučenou dobu.

 

Různé teplotní zóny

Díky sofistikované cirkulaci vzduchu mají ledničky různé teplotní zóny, které jsou určeny pro různé potraviny. Rozsah se pohybuje od dvou do 15 stupňů Celsia.

  • Zásuvka na zeleninu – tato teplotní zóna se nachází ve spodní části ledničky a bývá uzavřena. Teplota: 8 až 10 °C. Jaké potraviny by měly být uchovávány v této zóně? I když většina druhů ovoce a zeleniny nemusí být nutně skladována v ledničce, může to prodloužit trvanlivost produktů. Jelikož je přihrádka na zeleninu uzavřena, ethylen obsažený v ovocí, který urychluje zrání, nemůže tak rychle uniknout.
  • Střední zóna – tato teplotní zóna je ve střední až horní části ledničky. Teploty na jednotlivých úrovních se mohou lišit až o tři stupně. Teplota: 5 až 8 °C. Jaké potraviny by měly být skladovány ve středních přihrádkách? Klobása, sýry a mléčné výrobky.
  • Studená zóna – Studená zóna se nachází přímo nad boxem na zeleninu a je nejchladnější částí ledničky. Teplota: 2°C. Jaké potraviny by měly být uchovávány v chladné zóně? Nejchladnější část ledničky je místo, kde byste měli skladovat potraviny, které se rychle kazí. Patří sem především masné a rybí výrobky, ale také otevřené zboží jako smetana či mléko.
  • Dveře ledničky – Obecně jsou dveře ledničky oblastí s nejvyššími teplotami. Teplota: 10 až 15 °C. Jaké potraviny by se měly uchovávat ve dveřích ledničky? Díky designu se džusy, lahve s nápoji, pomazánkami, džemem či omáčkami obvykle skladují ve dveřích ledničky. S otevřeným mlékem byste však měli být opatrní, protože se považuje za rychle se kazící. Nejteplejší teplotní zóna v ledničce je horní část dvířek. Zde můžete skladovat například máslo a vajíčka.
Teplota v ledničce - otevřená lednička

Dveře ledničky jsou vhodné pro uskladnění nápojů, vajec, zavařenin a másla

 

Jak nastavit optimální teplotu v ledničce

  • Většina novějších ledniček má elektronický displej teploty, kde si můžete prohlédnout počet stupňů. Nastavení termostatu v ledničce je jednoduché – přesný stupeň nastavíte pomocí dotykového displeje nebo šipek. V závislosti na tom, kde je senzor umístěn, může mít smysl jej trochu upravit nahoru nebo dolů. Nejlepší je čas od času změřit teplotu.
  • Máte-li ledničku s číselníkem, stupeň 1 až 2 na pěti- nebo sedmistupňovém číselníku odpovídá ideální teplotě v ledničce. Jako mnemotechnickou pomůcku si můžete zapamatovat: čím vyšší je číslo na ovládacím kolečku, tím větší je chladící výkon – a tím vyšší je spotřeba energie.
  • V létě, nebo když je lednička vedle ohřívače nebo trouby, může být nutné otočit knoflík trochu vzhůru.
  • Čas od času zkontrolujte teplotu ledničkovým teploměrem na střední poličce. Případně můžete do střední přihrádky umístit i sklenici vody a po pěti hodinách změřit teplotu vody kuchyňským teploměrem.
  • V závislosti na tom, co ukazuje teploměr, můžete upravit nastavení. Dělejte to postupně a mezi změnami si nechte dostatek času, protože teplota v ledničce se mění velmi pomalu.
  • Pokud nemáte teploměr, platí zásada: Pokud se máslo – správně uložené ve dveřích – již nedá rozetřít, vaše lednička je příliš studená.

 

💡 Dobře vědět...

Tyto potraviny do ledničky nepatří:

  • exotické ovoce jako mango, banány nebo melouny, jelikož nejsou zvyklé na nízké teploty
  • brambory, cibule a česnek, protože rychleji vyklíčí
  • zelenina bohatá na vodu, jako jsou okurky nebo rajčata, protože chladem ztrácejí aroma

 

Další tipy na úsporu energie pro ledničku

  • Věnujte pozornost energetickému štítku: Od března 2021 jsou zavedeny nové třídy energetické účinnosti. Od té doby se ledničky zařazují pouze do energetických tříd A až G, přičemž A znamená nejnižší spotřebu energie. A+++ nebo podobně rozvláčná označení již neexistují.
  • Správná velikost: Velká lednička spotřebuje více elektřiny než menší. A plná lednička dává větší energetický smysl než poloprázdná. Základní pravidlo zní: 50 litrů objemu na domácnost a osobu. Dvojice si naprosto vystačí o velikosti 150 litrů, čtyřčlenná rodina by měla plánovat kolem 250 litrů.
  • Vyměňte starý spotřebič: Máte svoji ledničku více než 15 let? Potom se koupě nové ledničky může vyplatit, protože nová zařízení spotřebují podstatně méně elektřiny než starší. Ročně tak ušetříte cca 1 200 Kč na nákladech za elektřinu.
  • Rozmrazujte inteligentně: Chcete-li rozmrazit mražené potraviny, položte je na horní polici ledničky. To je šetrnější a unikající chlad využijete ke chlazení.
  • Odmrazujte pravidelně: Kombinaci ledničky s mrazákem byste měli odmrazovat jednou ročně, abyste zachovali její chladící výkon. Usazeniny ledu snižují chladící výkon a zvyšují spotřebu energie.
  • Nic teplé: Chcete-li předvařená jídla nebo zbytky skladovat v ledničce, před vložením je nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Nikdy nevkládejte teplé jídlo do ledničky. Pro chlazení teplých potravin v ledničce se spotřebuje více elektřiny.
  • Rychle zavřete dvířka: před otevřením ledničky si promyslete, co potřebujete a dvířka opět co nejrychleji zavřete, aby dovnitř nevnikl teplý vzduch z kuchyně. Totéž platí i při ukládání věcí: dvířka nechte otevřená jen tak dlouho, jak opravdu potřebujete k roztřídění nákupů. Tip pro profesionály: Potraviny, které již máte, dejte dopředu a čerstvě koupené potraviny dozadu, abyste vždy použili jako první potraviny s nejkratším datem spotřeby.
Teplota v ledničce - jablko v ledničce

Obecně platí, že plnější lednička je energeticky smysluplnější než méně naplněná

 

I vinotéka je vlastně lednička

Dobře temperované víno vyžaduje i ideální variantu skladování, aby mohlo plně rozvinout svůj „čistý“ chuťový profil včetně charakteristických terciárních aromat. Vína vložená do inovativních ledniček mohou být skladována při ideální teplotě a dobře chráněna před vnějšími vlivy s dokonalou relativní vlhkostí. Vinotéky jsou proto součástí základní výbavy zkušených znalců vína. Pomocí této vysoce kvalitní skříňky na víno lze snadno ovládat teplotu skladování, která je základním požadavkem pro dokonalé podávání a teplotu různých druhů vína.

 

Jaká je ideální teplota v ledničce na víno?

V zásadě je důležité vybrat víno z vinotéky několik minut před konzumací a podávat ho o něco chladnější, než je doporučená teplota k pití. Teplotu vinotéky můžete obvykle nastavit od 5 do 20 stupňů Celsia. Důležité je, kolik teplotních zón má zařízení. V závislosti na modelu je jedna, dvě nebo tři. U minimálně dvou zón můžete ve vinotéce skladovat současně dva druhy vína, každé při jiné teplotě. Bílé víno skladujte mezi 11 a 14 stupni Celsia, zatímco červené víno mezi 15 a 18 stupni Celsia. Pro růžová vína se doporučuje 7 až 12 stupňů a pro šumivá vína 5 až 7 stupňů Celsia.

💡 TIP: Přečtěte si také naše tipy na nejlepší vinotéky – ledničky na víno.

 

Jaká by měla být ideální teplota v mrazničce?

Výrobci potravin doporučují jako teplotu mražení potravin -18 °C. Podle pokynů výrobců mrazniček je ideální nastavená teplota mrazničky -18 °C. Proč právě tato hodnota? Prodejce vám na tuto otázku neumí odpovědět. My vám na ni zodpovíme.

V minulosti se -10 °C považovalo za bezpečnou teplotu mražení pro skladování hluboce zmražených potravin. Jak se však postupem času získalo více a více poznatků o výhodách mražení, postupně se snažily i o nižší teploty. Americká asociace zpracovatelů zeleniny koncem 30. let 20. století obhajovala 0 °F (Fahrenheita), tj. -17,8 °C, jako jednotku, kterou je třeba dodržovat. V té době se to však dělalo spíše z důvodu, že šlo o „kulaté číslo“, než z nějakého konkrétního technologického důvodu. Nepoměrně později se v Evropě prosadila tato teplota pod bodem mrazu zaokrouhlená na -18 °C.

 

Směrnice ES pro mražené potraviny

Od roku 1989 je poprvé předepsána minimální teplota -18 °C pro skladování hluboce zmražených potravin. Nižší teploty prokazatelně ještě více zpomalují množení mikroorganismů. Rychlost chemických reakcí však neklesá rovnoměrně s klesající teplotou. Částečně se řídí Van’t Hoffovým pravidlem.

Odborníci zjistili, že v rozmezí od -30 °C do -18 °C se rychlost reakce ovoce a zeleniny zpomalí 2 až 3 krát, jakmile teplota klesne o 10 °C. Zejména u citlivých ingrediencí to znamená, že například při vyšších teplotách se mnohem rychleji snižuje obsah vitamínů. Po roce skladování je obsah vitamínu C v zelenině při teplotě -12 °C jen asi 20 procent obsahu vitamínu C při skladování při -18 °C.

Aby se vitamíny a ostatní složky optimálně zachovaly, je doporučená minimální teplota -18 °C. Protože čím chladněji, tím lépe pro kvalitu mraženého zboží. Ale: Jelikož nižší teploty jsou spojeny i se zvýšenou spotřebou energie, -18 °C představuje také optimální kompromis mezi kvalitou potravin a spotřebou energie.

 

💡 Přečtěte si také...

Tématu ledniček jsme na našem webu věnovali již mnohokrát. Pokud aktuálně řešíte koupi ledničky, určitě je nevynechejte, mohou být praktickým a spolehlivým pomocníkem při výběru.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (17 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *