Postřik či past na komáry – jak se zbavit komárů na zahradě i v bytě?

Georgina Babinová Téma
1. dubna 2024 0

Pohodlně se uložíte v posteli, připraveni usnout, když najednou uslyšíte, jak vám u ucha letí bzučící malý upír. Komáři jsou kletbou naší existence a ne vždy je snadné se jich zbavit. Pokud jste v posledních letech věnovali pozornost zprávám, pravděpodobně jste slyšeli o rostoucím počtu případů virové choroby Zika. Poprvé objevený v roce 1947 se virus šíří především kousnutím infikovaného komára druhu Aedes. Obvykle se vyskytuje v oblastech tropické Afriky, jihovýchodní Asie a tichomořských ostrovů. 1. února 2016 však Světová zdravotnická organizace vyhlásila „virus Zika za ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu“.

Kromě nebezpečných chorob, které šíří (Zika není jediná), jsou komáry a priori velmi nepříjemné, protože jejich štípance mohou svědit i dlouho po kousnutí a hluk, který produkují, nám brání usnout. Existuje mnoho způsobů, jak se jich zbavit, ale ne všechny jsou stejně účinné. Shromáždili jsme pro vás nejlepší tipy, a to vše na jednom místě. Čtěte dál.

💡 TIP na produkt - Nedis lapač hmyzu s UV světlem 16 W 50 m2 INKI110CBK16
Nedis lapač hmyzu s UV světlem 16 W 50 m2 INKI110CBK16

Past na létající hmyz, jejíž UV světlo komáry i jiný hmyz neodolatelně přitahuje. Mřížka pasti je pod elektrickým napětím a při kontaktu způsobí úhyn nechtěných okřídlených návštěvníků.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

Komáři nás najdou (a rozhodnou se pokousat), protože cítí náš dech

Předtím, než se pustíme do metod eliminace komárů, pojďme si sdělit několik základních informací o komárech. Existuje více než 3 000 druhů komárů a technicky to ani nejsou paraziti.
Samičky sají krev pouze jako výživu pro své tělo, aby mohli snášet a vylíhnout zdravá vejce. Komáři dokáží naklást najednou 100 vajíček, takže populace tohoto škůdce se mohou rychle vymknout kontrole. Při eliminaci komárů je klíčové použít více metod, protože ne všechny přístupy eliminují komáry v každé etapě jejich životního cyklu.

Je také důležité poznamenat, že odpuzování a zabíjení komárů není totéž. Odpuzování komárů vás činí pro ně méně atraktivními. Zabíjení komárů se může jevit jako lákavá možnost, ale ne vždy je to v našem nejlepším zájmu – nebo v nejlepším zájmu životního prostředí. Usmrcování komárů může být toxické pro životní prostředí v závislosti na pesticidech a může narušit přirozený ekosystém, protože komáry se živí například ptáci a netopýři.

Nový výzkum odhaluje, že komáři nacházejí své lidské cíle nejprve tak, že cítí vůni oxidu uhličitého, který vydechujeme a teprve potom nás vidí, když se dostanou blíž. Proč se komáři rozhodnou napadnout vaše nohy a ruce v porovnání s podobně exponovaným člověkem sedícím vedle vás, je otázkou, na kterou musí věda definitivně odpovědět. Ale díky novým údajům jsme k odpovědím zase o krok blíž.

 

💡 Co odhalil zmíněný výzkum?
Komáři Aedes aegypti

Aedes aegypti

Vědci se zaměřili na druh Aedes aegypti, druh, který se někdy nazývá komár žluté zimnice a podle Světové zdravotnické organizace může přenášet horečku dengue a další viry, aby otestovali, jak dokážou komáry sledovat stopu CO2 ke své potravě.

Vědci shromáždili údaje od přibližně 250 samiček komárů (samci se neživí krví), přičemž sledovali jejich chování a zaznamenávali reakce v reálném čase během série experimentů prováděných ve válcové aréně o průměru asi 20 cm. Vědcům se podařilo změřit pohyby křídel komárů (pomocí speciálního typu optického senzoru) v reakci na různé pachy a vizuální podněty. Sekundové závany vzduchu, které obsahovaly 5 procent CO2 – lidský výdech má obvykle 4,5 procenta CO2 – přiměly komáry rychleji třepotat křídly.

 

Jak se zbavit komárů na zahradě?

Komáři mohou být masivní mrzutostí, zvláště když si chcete vychutnávat letní večery na své terase nebo na zahradě. Svědivé kousnutí a hrozba virů a chorob nejsou příliš relaxační. Toto léto můžete udržet komáry mimo svou zahradu pomocí několika tipů a triků po celý den. Tedy jako na komáři?

 

Trávník pravidelně sekejte

Komáři velmi rádi hnízdí ve vysoké vegetaci. Snažte se udržovat trávu krátkou a vaše keře a rostliny upravené tak, aby měly co nejméně míst ke zdržování se. V závislosti na tom, jak rychle vaše tráva roste, budete muset sekat asi jednou týdně. Zaměřte se na vegetaci v blízkosti vašeho domova, protože to komáři přitáhne blíže ke vchodům, kde mohou vklouznout dovnitř.

 

✅ V exteriéru používejte žárovky s teplým žlutým světlem

Komáři a jiný hmyz láká žárovkové osvětlení. Pokud chcete komáry, udržet mimo vaši zahradu, změňte venkovní osvětlení na teplé žluté, aby je to až tak nezajímalo. Tato světla nefungují sice jako repelent, ale ani nepřilákají komáry.

 

✅ Rozvířte vzduch pomocí velkého ventilátoru

Tato snadno instalovatelná, low-tech možnost je často přehlížena – ale nemělo by to být tak, protože dokonale funguje. Komáři jsou dost slabé při létání a nemají v sobě tolik síly, aby šli proti vánku, který produkují ventilátory. Tato možnost nabízí bezpečnější, nechemickou metodu odpuzování komárů. Můžete použít jakýkoli oscilační ventilátor, který se vám líbí (interiérové ventilátory nezapomeňte po použití odložit dovnitř).

 

💡 Kromě špičkových kousků existují i možnosti, které jsou přátelské k peněžence, vhodné pro jakýkoli rozpočet:

Valderama stropní ventilátor Valderama stropní ventilátor
2 239 Kč
El Paso stropní ventilátor El Paso stropní ventilátor
3 149 Kč
Dyson AM07 Dyson AM07
7 790 Kč

Ukázat více

 

✅ Vypusťte, vysušte stojatou vodu

Komáři používají stojatou vodu jako místo rozmnožování ke kladení vajíček. Poohlédněte se po své zahradě a vysušte nebo vyprázdněte všechny předměty, ve kterých je voda. Váš exteriér může na první pohled vypadat OK, ale komáři jsou důmyslné! Louže, konvice na zalévání a dokonce i uzávěry lahví mohou být dokonalým domovem pro vajíčka komárů. Máte-li na svém pozemku hodně stojaté vody, zvažte rozhovor s odborníkem o vyrovnání pozemku. I ucpané žlaby mohou obsahovat stojatou vodu.

Máte-li na zahradě věci, které nepotřebujete a které zadržují vodu, zbavte se jich. Staré pneumatiky jsou notorickým pachatelem. Nejenže zadržují vodu, ale poskytují teplé a chráněné prostředí, které je ideální pro vylíhnutí komárů. Vyhoďte je. Používáte-li pneumatiku jako houpačku pro děti, vyvrtejte do dna otvor, aby mohla voda volně odtékat. Nejlepší doba k průzkumu je hned po dešti, kdy se voda shromažďuje v drobných předmětech, které by vám možná ani nepřipadaly problematické.

Voda ve staré pneumatice

Na první pohled si to ani neuvědomíte, ale i tohle je perfektní líheň pro komáry

 

✅ Vodu v napajedlech pro ptáky pravidelně měňte

V exteriéru je samozřejmě i nějaká stojatá voda, kterou nemůžete vypustit. Určitě alespoň jednou týdně vypusťte a znovu naplňte napajedla pro ptáky, brodivé bazény pro děti a vodu v květináčích. Zpozorujete-li, že některá z těchto oblastí je živnou půdou pro komáry, zvažte jejich likvidaci. Pokud máte bazén, ujistěte se, že je správně ošetřen chlórem a udržujte filtr. Vyčistěte filtry ve fontánkách a pravidelně je spouštějte, což komáry odradí od kladení vajíček. V případě vody, která se hromadí v rybnících, jarcích nebo dešťových sudech, použijte k usmrcení larev komárů přírodní larvicid Bacillus thuringiensis, který zabíjí pouze larvy komárů – neškodí rybám ptákům, ani jiným zvířatům.

 

✅ Zapalte pár svíček

Hmyz nemá rád kouř. Váš exteriér můžete provonět a současně odpudit komáry zapálením několika svíček. Existují také svíčky, které jsou inzerovány jako repelent což odpuzuje komáry, ale každá svíčka, která produkuje kouř, bude fungovat. Svíčky vytvářejí také úžasnou atmosféru pro vás a vaše hosty. V tomto případě je zisk dvojnásobný!

 

✅ Nasaďte pasti na komáry

Pasti na komáry mohou být účinné, ale potřebují trochu údržby. Můžete si vybrat z lepivých pastí nebo z takzvaných vábniček, nebo lapačů které mají nalákat komáry a zlikvidovat. Používáte-li takové pasti, pravidelně je vyprazdňujte, aby se zabránilo hromadění těl komárů. Některé lapače používají propanové nádrže, které bude třeba pravidelně doplňovat.

 

✅ Postříkejte váš exteriér

Můžete použít aerosoly nebo spreje. Pomocí aerosolů zabíjíte komáry ve vzduchu a pomocí sprejů útočíte na komáry tam, kde kladou vajíčka. Tyto postřiky naleznete ve většině supermarketů, zahradních center nebo online. Pro zbavení se hnízdišť nejlépe fungují spreje s obsahem pyretrinu nebo jejich syntetické verze pyrethroidu. Každý výrobek je mírně odlišný, takže před použitím si přečtěte štítek na výrobku. Používejte je střídmě a pouze v případě potřeby, protože i když jsou pyretríny přírodní insekticidy pocházející z chryzantém, přírodní neznamená netoxické a mohou při přímém kontaktu dráždit pokožku. Chcete-li snížit škody, postřikujte těsně před soumrakem v jasných dnech, které nejsou deštivé nebo větrné.

 

✅ Vysaďte do vaší zahrady přírodní repelenty

Můžete pěstovat zahradu plnou vlastní kontroly škůdců výběrem rostlin, které komáři přirozeně drží na uzdě. Existuje mnoho druhů krásných bylin a květin, které vypadají skvěle, ale mají také silné repelentní vlastnosti. Dodatečné plus: většina z těchto rostlin také bojuje proti mouchám, různým neviditelným potvůrkám a dalšímu otravnému hmyzu, díky kterému není v létě zábava venku tak zábavná. Zvažte bazalku, levanduli, citrónovou trávu, mátu, rozmarýn a kopr. Pokud jsou pro vás květiny přitažlivější, vyzkoušejte měsíčky nebo obyčejné lantany a zbavte svůj exteriér komárů.

 

💡 TIP! Kopr

Pokud se rozhodnete pro kopr, vše o jeho pěstování a zpracování se dozvíte z našeho článku věnovanému právě této úžasně aromatické bylině, která vás zbaví nejen otravných komárů, ale také mšic na vašich rostlinách.

 

✅ Pozvěte do své zahrady netopýři

Díru v populaci komárů na zahradě můžete také udělat přilákáním netopýrů, jednoho z jejich nejobávanějších predátorů. Některé laboratorní studie prokázaly, že jediný hnědý netopýr může každou hodinu zlikvidovat až 1000 komárů! Abyste jim večerní hodování usnadnili, nainstalujte si do zahrady netopýří budku. Jsou obvykle vyrobeny ze dřeva a mohou mít různé podoby a velikosti. Mohou to být malé boxy nebo volně stojící věže na vysokých sloupech. Umístěte budku na místo, kde bude mít nejméně šest hodin slunečního záření denně – otočenou směrem na jih, východ nebo jihovýchod – a vnějšek natřete tmavou barvou, aby absorbovala teplo. Potom se pohodlně usaďte a čekejte. Netopýři přijdou a komáři odejdou.

 

✅ Pokud selžou všechny možnosti, pusťte jim hudbu

Vždy je překvapující dozvědět se, co všechno vědci považují za hodné výzkumu, ale když to přinese užitečné odpovědi, proč ne? Vědci vědí, že komáři reagují na nízkofrekvenční vibrace, proto si položili otázku, co by se stalo, kdyby přišli s něčím hlučnějším, konkrétně se „Scary Monsters and Nice Sprites“ od dubstepového umělce Skrillexe. A fungovalo to. Jejich výzkum publikovaný v časopise Acta Tropica odhalil, že hladové samičky komárů se méně pářily a útočily méně často poté, co si museli vyslechnout 10 minut skladby Skrillex.

Pravděpodobně u některých (ne komárů) bude těch 10 minut vyžadovat pevné nervy. Vždyť posuďte sami:

Skrillex - Scary Monsters And Nice Sprites (Official Audio)

 

💡 TIP: V zahradách šarapatí nejen komáři, ale i jiná malá, i větší stvoření. V našich dalších článcích naleznete praktické tipy i na to Jak vyhnat kočku ze zahrady, nebo Jak se zbavit krtka.

 

Jak se zbavit komárů ve vašem domově?

Mít kontrolu nad komáry v interiéru může být poněkud složitější, protože neradi používáme ve vnitřním prostředí chemikálie nebo repelenty . Zajištění bezpečného vnitřního prostředí je rovnováhou mezi udržením komárů mimo náš domov, ale také zajištěním toho, že věci jako pitná voda a kvalita ovzduší budou špičkové. Za tímto účelem zaměřujeme mnoho našich tipů níže na přirozená řešení. Abychom vám pomohli kontrolovat vnitřní prostředí, připravili jsme seznam nejlepších způsobů, jak se komárů v interiérech zbavit, ale nejprve se zaměřte na to nejzjevnější: blokujte vstupní body.

Komár na síťce na okně

 

✅ Opravte síťky a utěsněte okna a dveře

Mnoho problémů s hmyzem a brouky lze vyřešit opravou zjevných mezer ve vašich okenních clonách, oknech a dveřích. Měli byste se všemožně snažit zablokovat jakoukoli možnost vstupu komárů do vašeho domu. Zkontrolujte těsnění kolem dveří a oken, abyste se ujistili, že na nich nejsou praskliny. Ujistěte se, že vaše okenní síťky fungují správně a nejsou poškozeny. Jsou-li na nich větší otvory, je třeba je vyměnit. Nezapomeňte si s sebou vzít rozměr okna, abyste přesně věděli, kterou velikost si máte pořídit. Síťky lze zakoupit i online. Jak jsme již zmínili, komáři přitahuje oxid uhličitý, takže budou schopny nalézt všechny díry a mezery v místech, kde prochází vzduch. Zajistěte dobrou, utěsněnou bariéru směrem ven pomocí lišty dveří nebo izolace proti povětrnostním vlivům. Dobrá základní lišta není drahá a zabrání výskytu hmyzu, brouků i myší.

 

✅ Ultrazvukový odpuzovač hmyzu/škůdců

Ultrazvukové odpuzovače jsou tu už pro nás nějakou chvíli, ale výrobci je dnes dělají menší, atraktivnější a dostupnější. I když je to těžké dokázat, ultrazvukové přístroje údajně vysílají radiofrekvenci, která bude velmi nepříjemná pro škůdce, jako jsou komáři, brouci a myši. Frekvence není zaznamenávána lidmi, ani většinou domácích mazlíčků, takže by vás neměla ovlivňovat. Zkušenosti říkají, že tyto odpuzovače v mnoha případech fungují dobře. Nejlepší na nich je, že se neuvolňuje žádná chemikálie, pouze rádiové vlny.

 

💡

Absolutně ekologický odpuzovač, vhodný i do dětských pokojů, likviduje komáry neškodně a bezpečně pomocí ultrazvuku

 

✅ Lampa na komáry 

Tato zařízení vyzařují UV světlo, které přitahuje všechny druhy létajícího hmyzu včetně komárů. Existují modely vybavené ventilátorem, který nasává komáry, které se dostanou příliš blízko do sběrné nádoby, odkud není úniku. Usmrcený hmyz, který se nachází v lapači jednoduše vysypete do popelnice – hygienicky, bez přímého dotyku. Další lampy se zase spoléhají na to, že se komár dotkne elektrické mřížky. Pokud máte děti nebo domácí zvířata, pak se ujistěte, zda je lampa na komáři vybavena příslušnými bezpečnostními prvky, které zabrání například psovi v náhodném doteku s elektrickou mřížkou.

 

✅ Kafrový olej

Zjistilo se, že kafr má skvělé účinky jako repelent. Musíte jen zapálit aromalampu s kafrovým olejem v místnosti se zavřenými dveřmi a okny a nechat ho takto 15 až 20 minut (samozřejmě pod pečlivým dohledem). Vaše prostory budou bez komárů za okamžik, i když je třeba si uvědomit, že budou mít vůni, která nemusí být příjemná pro každého. Kafr má i mnoho dalších benefitů, například jako bylinné řešení bolesti svalů, lepší dýchání a sedace.

 

✅ Tulsi

Zjistilo se, že Tulsi je nápomocné při zabíjení larev komárů i odpuzování. Fakticky, čím více se zkoumá Tulsi, tím více zjišťuje, že je to skutečně neuvěřitelně široce uplatnitelná bylina. Jednoduše si u okna zasaďte keř, protože má vlastnosti, které brání komárům vstoupit do vašeho domova. Tulsi je indická bylina, která se nazývá také „bazalka posvátná“ a používá se v mnoha indických pokrmech. Je také známo, že je užitečná při léčbě bodnutí komárem, když se aplikuje přímo na oblast kousnutí.

Tulsi (Bazalka posvátná)

Tulsi (Bazalka posvátná)

 

✅ Suchý led

Protože oxid uhličitý, který vydechujeme, přitahuje komáry, jsme vůči nim dost zranitelní. Suchý led emituje oxid uhličitý a vše, co musíte udělat, je umístit jej do nějaké nádoby s víkem. Když uvidíte komáry přitahované k nádobě, zavřete víko. I když je to časově náročná metoda, je dost efektivní. Zaslat suchý led není nijak zvlášť jednoduché, takže jej doporučujeme vyhledat místní.

 

✅ Česnek

Se silným pronikavým zápachem a larvicidními vlastnostmi proti komárům je česnek jedním z nejúčinnějších repelentů proti komárům na tomto seznamu. Musíte jen rozdrtit pár stroužků a nějaký čas je vařit ve vodě. Nalijte tuto vodu do láhve s rozprašovačem a rozstřikujte po místnosti, jako repelent na komáři. Nebo, pokud rádi vaříte s česnekem, zahřejte si své oblíbené jídlo plné česneku, když zjistíte, že se komáři začínají objevovat. Možností je také zvážit mletý česnek, který lze také uvařit ve vodě.

 

✅ Pasti na komáři

Pasti na komáry si můžete koupit v supermarketu, najít je online, nebo si je dokonce vyrobit doma:

  • Abyste si vyrobili domácí past na komáři, musíte rozřezat plastovou láhev na polovinu.
  • Potom hnědý cukr rozpusťte v horké vodě a dobře promíchejte.
  • Jakmile směs vychladne, nalijte ji do spodní poloviny láhve a přidejte droždí.
  • Dále dejte nálevkovou polovinou láhve na spodní polovinu obráceně (s otevřeným uzávěrem láhve).
  • Připevněte lepicí páskou a láhev umístěte do oblasti zranitelné komáry.
  • Roztok je třeba pravidelně měnit.

 

💡

Past na komáři švýcarské výroby nabízí ekologický způsob likvidace nepříjemného hmyzu prostřednictvím bezpečného a zdraví nezávadného LED UV záření.

 

✅ Bazalka

Pokud jde o přirozenější řešení k zabránění přístupu komárů, bazalka se jeví jako velmi všestranná rostlina. Vykazuje určitou účinnost i tehdy, použije-li se pouze jako jednoduchá, hrnková rostlina ve vašem domově. Její repelentní vlastnosti jsou však nejsilnější, když se použije jako topický éterický olej aplikovaný přímo na kůži. Navíc bazalka voní úžasně a dokonce vás může chránit i před nachlazením.

 

✅ Tea Tree oil (Čajovníkový olej)

Díky antibakteriálním a fungicidním vlastnostem je tento éterický olej jedním z nejúčinnějších při boji proti komárům. Je to vůně, která udržuje komáři na uzdě. Vše, co musíte udělat, je zředit několik kapek oleje v několika kapkách vody a aplikovat je na pokožku. Tento olej, také známý jako melaleuca, je známým bylinným antiseptikem, který léčí řezné rány, bolavé vyrážky a štípance. Toto je další olej, který nejenže dokáže uhlídat komáry, ale dokáže také ošetřit kousnutí, pokud je už pozdě na to, abyste udrželi komáry mimo.

 

✅ Kávová usazenina

Kdekoli kolem svého domu najdete stojatou vodu (například pokud byl silný déšť a na předním dvoře najdete kaluž), posypte ji kávovou usazeninou. Toto přinutí vajíčka komárů přítomná ve vodě vyplout na povrch, což znamená, že budou zničena před vylíhnutím. Takto zabráníte narození nových komárů.

Líhnou se mladé komáry

Kávová usazenina nasypaná do vody líhnutí komárů zabrání

 

Všechny tyto triky prokazatelně brání komárům vstoupit do vašich domovů a při správném použití jsou opravdu úspěšné. Je zřejmé, že tato řešení jsou nejefektivnější ve spojení s některými základními kroky vylepšení domácnosti, jako je například zajištění neporušenosti a dobrého stavu vašich okenních síťek a vstupních otvorů, ať už jsou to dveře nebo okna.

 

Jak ulevit od nepříjemných příznaků kousnutí komárem?

Pro okamžitou úlevu vyzkoušejte antihistaminický krém nebo tyčinku, které pomohou svědění a otoku. Nemáte žádné z nich doma? Jděte do kuchyně a na kousnutí podržte chlazený navlhčený sáček se zeleným čajem. Chlad pomáhá uklidnit svědění a sloučeniny v čaji pomáhají při zánětech. Další možnost: Namočte se do uklidňující koupele z ovesných vloček. A umíme vám doporučit i kreativnější způsoby, jak se vyrovnat s bodnutím komára:

  • dotek medu – použijte med, protože obsahuje antiseptickou složku, která zabrání infikování kousnutí
  • lepkavé řešení – přelepení kousnutí lepicí páskou nebo leukoplastem vám pomůže připomenout, abyste se neškrábali a nezanesli infekci do místa kousnutí
  • stále populární Aloe VeraAloe vera má protizánětlivé vlastnosti, takže pomůže ulevit od svědění. Pro ještě větší úlevu uložte svůj gel z Aloe Vera do ledničky, neboť chlad pomáhá i při svědění.
  • alkohol a dezinfekční prostředek na ruce – alkohol má antiseptické vlastnosti, takže může pomoci zabránit infikování kousnutí. A pocit štípání pomáhá odvrátit pozornost od svědění. Stejným způsobem budou působit i dezinfekční prostředky pro ruce s alkoholem.
  • bazalka – bylo prokázáno, že bazalka odpuzuje komáry. Má protizánětlivé vlastnosti, které by mohly pomoci při otocích
  • acylpyrinová pasta – rozdrcený aspirin smíchaný s trochou vody naneste přímo na místo bodnutí. Acylpyrin obsahuje kyselinu acetylsalicylovou, která je protizánětlivá.
  • kapka Listerinu – obsahuje mentol, který ochlazuje pokožku a zmírňuje svědění

 

💡 Komerčních odpuzovačů a lapačů nejen komárů je na trhu opravdu dostatek:

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.4/5 - (8 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *