Vybíráme komínovou digestoř – překvapilo hlavně AEG, Klarstein a Mora

Veronika Štrbová Test
Aktualizováno: 24. března 2024 0
AEG DBB5660HM
Vítěz testu
AEG DBB5660HM
  1. funkce Hob2Hood regulující osvětlení i odsávání výparů
  2. technologie Breeze, která zajišťuje minimální hlasitost odsávání
  3. velmi kvalitní uhlíkový filtr pro zachycování pachů
  4. inteligentní infra propojení s varnou deskou
  5. stylový dotykový panel ze skla
  1. vysoká cena
Jeden z nejkvalitnějších a nejmodernějších komínových digestoří, jehož kvalita se však odráží i na vysoké ceně.
12 320 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Při stavbě nebo přestavbě kuchyně je jedním z důležitých spotřebičů, který je třeba vzít v úvahu, komínový digestoř. Pokud má vaše kuchyň sporák a chcete jej použít (což, řekněme si pravdu, platí pro velkou většinu kuchyní), pak je digestoř důležitým spotřebičem, který je třeba přidat do kuchyňské sestavy. Při vaření budou kouř, vůně a uvolněné částice obecně viset ve vzduchu bez pomoci nějakého filtračního systému. Odsavač par, někdy nazývaný také průduch, odstraní všechny pachy z místnosti.

Bez správného výfukového systému může ve vaší kuchyni přetrvávat zmiňovaná mastnota, kouř a pachy z vaření, což vede k hromadění nečistot a mastnoty na skříních a deskách. A právě proto bývá nad varnou deskou umístěn správně dimenzovaný digestoř, který odvádí kouř a mastnotu a vylučuje přebytečné teplo, vlhkost a pachy z vaší kuchyně. Porovnejte rozměry, ventilační kapacitu a speciální vlastnosti a najděte ten pravý odsavač par, který vyhoví vašim potřebám. představíme vám 9 modelů komínových digestoří značek 4x Klarstein, 1x Amica, 1x Elica, 1x Whirlpool, 1x Mora, 1x AEG. Dozvíte se, jaké mají parametry, a samozřejmě i to, v jaké cenové relaci se pohybují.

💡 Jak jsme hodnotili

Při hodnocení komínových digestoří jsme brali v úvahu tyto metriky:

účinnost odsávání pachů a vlhkosti: 35 %
hlučnost: 25 %
ovládání a obsluha: 15 %
kvalita zpracování: 10 %
přídavné funkce: 10 %
dizajn: 5 %

Nejlepší Komínové digestoře na základe porovnávacího testu 2024

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místo 7. místo 8. místo 9. místo
Vítěz testu Zlatá střední cesta Pro náročné Lidová volba
AEG DBB5660HM Klarstein Athena 60 cm MORA OK 623 X Whirlpool WHVP 63 LT W Klarstein Amelia 60 cm Klarstein Montblanc 610 m³ / h Elica STRIPE LUX BL/A/60 AMICA SKZ 62BB Klarstein Zugspitze 60
AEG DBB5660HM Klarstein Athena 60 cm MORA OK 623 X WHIRLPOOL WHVP 63 LT W Klarstein Amelia 60 cm Klarstein Montblanc 610 m³ / h Elica STRIPE LUX BL/A/60 AMICA SKZ 62BB Klarstein Zugspitze 60
Hodnocení 5 hvězd
Hodnocení 5 hvězd
Hodnocení 5 hvězd
Hodnocení 4.5 hvězd
Hodnocení 4.5 hvězd
Hodnocení 4.5 hvězd
Hodnocení 4 hvězd
Hodnocení 4 hvězd
Hodnocení 4 hvězd
12 320 Kč 2 645 Kč 2 331 Kč 8 965 Kč 6 499 Kč 5 419 Kč 437 736 Kč 10 770 Kč 3 799 Kč 2 337 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Zlevněná cena
Klarstein.cz
Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz

Recenze 9 nejlepší komínové odsavače par pro rok 2024

Vítěz testu

1. AEG DBB5660HM

výrobce: AEG ● výkon odsávání: 779 m³ / hod ● počet rychlostí: 4 ● maximální hlučnost: 55 dB ● rozměry: 60 x 63,5 x 50 cm (Š x V x H)

AEG DBB5660HM

Komínová digestoř AEG DBB5660HM je stylový odsavač par, který je navržen pro instalaci na stěnu. Má moderní vzhled, který se hodí do většiny domácností. Tento elegantní odsavač par disponuje jedinečnou technologií Breeze, která zajistí dokonalé a téměř neslyšitelné odsávání nežádoucích pachů. Praktická funkce Hob2Hood při zapnutí varného panelu automaticky reguluje osvětlení i odsávání výparů.

Digestoř AEG Mastery DBB5660HM nabízí ovládání přes stylový dotykový panel ze skla. Když se náhodou zašpiní, jednoduše ho otřete a máte po problému. Disponuje také infra propojením s varnou deskou. Pokud tedy začnete vařit, odsavač se automaticky spustí a přizpůsobí výkon podle vaší úrovně vaření. O všechny pachy se postará kvalitní uhlíkový filtr. Maximální sací výkon je 779 m³ / hod.

Výhody

  • funkce Hob2Hood regulující osvětlení i odsávání výparů
  • technologie Breeze, která zajišťuje minimální hlasitost odsávání
  • velmi kvalitní uhlíkový filtr pro zachycování pachů
  • inteligentní infra propojení s varnou deskou
  • stylový dotykový panel ze skla

Nevýhody

  • vysoká cena

Verdikt: Jeden z nejkvalitnějších a nejmodernějších komínových digestoří, jehož kvalita se však odráží i na vysoké ceně.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 12 320 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


2. Klarstein Athena 60 cm

výrobce: Klarstein ● výkon odsávání: 350 m³ / hod ● počet rychlostí: 3 ● maximální hlučnost: 64 dB ● rozměry: 60 x 40 x 30 cm (Š x V x H)

Klarstein Athena 60 cm

Klarstein Athena 60 je odsavač par, který dodá kuchyním elegantní a moderní rys a spolehlivě odstraní páru a výpary během vaření. Tři výkonové stupně s maximálním průtokem vzduchu až do 350 m³ / h se cíle zaměřují na oblast varné desky. Větrání a osvětlení se ovládají pomocí přední ovládací části. Elegantní zařízení se ovládá jednoduše pomocí předního dotykového ovládacího panelu.

Komínová digestoř Klarstein poskytuje moderní vzhled každé kuchyni. Je dokonce ještě doplněn 2-dílným krytem komína z ušlechtilé oceli. Digestoř lze přestavět pomocí dvojice filtrů s aktivním uhlím na recirkulační provoz. Hlučnost tohoto zařízení dosahuje maximálně 64 dB.

Výhody

  • jednoduché ovládání pomocí předního panelu s tlačítky
  • omyvatelný hliníkový tukový filtr
  • zapínatelné LED osvětlení varné plochy s třídou světelné účinnosti A
  • 60 cm široký odsávací digestoř s výkonem motoru 65 W v 3 úrovních
  • sklopná přední část a konstrukce z ušlechtilé oceli v elegantní černé barvě

Nevýhody

  • trochu vyšší hlučnost

Verdikt: Chytrý digestoř do každé domácnosti komínového typu.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 2 645 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


3. MORA OK 623 X

výrobce: Mora ● výkon odsávání: 395 m³ / hod ● počet rychlostí: 3 ● maximální hlučnost: 68 dB ● rozměry: 60 x 19,7 x 45 cm (Š x V x H)

MORA OK 623 X

Mora OK623X je model komínového digestoře od známé značky, jehož cena odpovídá kvalitě. Přestože nedisponuje moderními technologiemi jako dražší modely, svou primární funkci si splňuje velmi dobře. Takže vám pomůže bez problémů v kuchyni s výpary a pachy během vaření či pečení. Odsavač par Mora OK623X se vyznačuje krásným nerezovým provedením, které zapadne do většiny kuchyní.

Na jeho spodní části najdete tři rychlostní tlačítka pro ovládání včetně tlačítka pro halogenové osvětlení, které dodá vaší varné desce dostatek světla. Disponuje i tukovým filtrem ve formě hliníkových kazet, které lze pravidelně mýt a to dokonce i v myčce nádobí. Pokud si dokoupíte uhlíkový filtr, digestoř bude fungovat i na recirkulaci. Samozřejmostí je i zpětná klapka.

Výhody

  • tukový filtr proti mastnotě ve formě hliníkových kazet
  • elegantní nerezové provedení
  • 3-rychlostní tlačítkové ovládání včetně tlačítka pro halogenové osvětlení
  • zpětná klapka

Nevýhody

  • žádné moderní technologie

Verdikt: Jeden ze základních modelů komínových digestoří pro nenáročné zákazníky.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 2 331 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


4. Whirlpool WHVP 63 LT W

WHIRLPOOL WHVP 63 LT W

Komínová digestoř Whirlpool WHVP 63 LT W zaujme hned na první pohled, protože co se týče designu, tak patří mezi opravdu nezaměnitelné modely – skleněný panel totiž nepatří mezi nejběžnější úpravy. Rovněž by vás měl potěšit i jeho solidní výkon – 713 m³ za hodinu (patří v tomto směru mezi nejlepší v našem srovnání), takže se bude hodit i do větší kuchyně. Škoda jen té vyšší hlučnosti (67 dB), tam se zase nachází na konci. Co se týče energetické náročnosti, tak druhá nejlepší třída B je fajn, samozřejmě však na trhu lze narazit i na úspornější modely ve třídě A (v našem srovnání například digestoř AEG DBB5660HM ), a naopak i na mnohem horší, které jsou až ve třídě E.

Co se týče ostatních výkonnostních parametrů, tak účinnost osvětlení je standardně třída A, účinnost proudění vzduchu stále dobrá třída B. V případě filtrace tuků je to však až třída E a tedy jelikož digestoř je kombinovaná, čili je schopna odtahu i recirkulace doporučuji používat spíše prvně jmenovaný způsob. Moderní digestoř se ovládá jednoduše pomocí dotyků, přičemž nabízí standardní 3 rychlosti odtahu. Jinak při instalaci je pak třeba dodržet odstup 55 cm od elektrické a 70 cm od plynové desky.

Výhody

  • elegantní moderní design
  • dotykové ovládání
  • vysoký výkon odsávání
  • energetická třída B
  • solidní cena

Nevýhody

  • nižší efektivita při filtraci tuků
  • hlučnější

Verdikt: Elegantní komínová digestoř do každé moderní kuchyně s vysokým výkonem a dotykovým ovládáním. Mnozí by ale jistě přivítali lepší efektivitu při filtrování tuků.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 8 965 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Zlatá střední cesta

5. Klarstein Amelia 60 cm -1 080 Kč ve slevě

výrobce: Klarstein ● výkon odsávání: 586 m³ / hod ● počet rychlostí: 3 ● maximální hlučnost: 66 dB ● rozměry: 60 x 47 x 23,5 cm (Š x V x H)

Klarstein Amelia 60 cm

Klarstein Amelia je model odsavače par, který je maximálně elegantní a praktický. Tento digestoř se montuje na stěnu a patří mezi komínové typy. Díky svému plochému designu s hloubkou pouhých 23 cm můžete vařit s dostatkem prostoru u hlavy. Vždy budete mít proto dobrý výhled i na zadní hrnce, aniž byste se museli naklánět. Výkonný motor s 120 W odsaje až do 586 m³ vzduchu za hodinu a také na nejvyšší úrovni má s méně než 66 dB skutečně nehlučný provoz.

Pro dokonalé využití tohoto zařízení slouží tři výkonnostní úrovně – nízká, střední a vysoká. Model Amelia se ovládá zcela jednoduše, pomocí osvětleného dotykového otočného regulátoru na předním panelu. Dá se zde zasvítit i silné 3 W LED svetl o, které perfektně shora osvětlí hrnce a pánve a umožní vám nahlížet do hrnců. Dodávané tukové filtry se dají pohodlně vyčistit v myčce nádobí. Pomocí dvou filtrů s aktivním uhlím také není problém přestavět zařízení do režimu recirkulace.

Výhody

  • tři výkonnostní stupně: nízký, střední, vysoký
  • integrovaný hliníkový tukový filtr
  • pohodlné ovládání díky osvětlenému dotykovému otočnému ovladači
  • možnost nastavit do režimu recirkulace pomocí filtrů s aktivním uhlím

Nevýhody

  • bez inteligentních technologií

Verdikt: Krásný, elegantní, komínový digestoř, který je nejen výkonný a spolehlivý, ale stane se také středobodem každé moderní kuchyně.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
6 499 Kč
Cena: 5 419 Kč

Zlevněná cena
Klarstein.cz
Detail


6. Klarstein Montblanc 610 m³ / h

výrobce: Klarstein ● výkon odsávání: 610 m³ / hod ● počet rychlostí: 3 ● maximální hlučnost: 69 dB ● rozměry: 60 x 50 x 32 cm (Š x V x H)

Klarstein Montblanc 610 m³ / h

Komínová digestoř Klarstein Montblanc je model odsavače par, který je skutečně velmi elegantní, pro někoho může být až retro. Nakolik je tento styl velmi oblíbený, určitě si i tento digestoř získá mnoho fanoušků ze strany zákazníků. Zařízení dokáže nabídnout okamžité odsávání výparů při vaření. Příkon motoru 165 W doplňují tři výkonové stupně ventilátoru se sací silou 610 m³ výparů za hodinu.

Nad vařením budete mít absolutní přehled díky LED osvětlení, které si můžete kdykoliv během vaření v případě potřeby zapnout. Díky kompaktní šířce 60 cm je odsavač par vhodný pro malé až střední kuchyně. Dvoudílný komínový obklad skrývá odtahovou hadici, přičemž jeho výška se dá nastavit od 40 do 75 cm. Jeho velkou předností je však i doplňková závěsná tyč, na kterou si můžete pověsit utěrky nebo jiné kuchyňské pomůcky.

Výhody

  • nerezová konstrukce s výsuvným komínem a závěsnou tyčí
  • závěsná tyč na praktické skladování utěrek a kuchyňských pomůcek
  • zapínatelné LED osvětlení pro dokonalý přehled
  • s maximálním odsávacím výkonem do 610 m³ / h, tři rychlostní stupně

Nevýhody

  • vyšší hlučnost

Verdikt: Krásný moderní, možná až retro komínový digestoř, který je výkonný a perfektně doplňuje kuchyňský prostor.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 437 736 Kč

Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Detail


Pro náročné

7. Elica STRIPE LUX BL/A/60

výrobce: Elica ● výkon odsávání: 735 m³ / hod ● počet rychlostí: 4 ● maximální hlučnost: 69 dB ● rozměry: 60 x 52,6 x 32,6 cm (Š x V x H)

Elica STRIPE LUX BL/A/60

Zvolte si model odsavače par Elica STRIPE LUX BL A / 60, který se okamžitě stane středem pozornosti vaší domácnosti díky jeho luxusnímu designu a černému provedení. Tento komínový digestoř je vyroben z kvalitního tvrzeného skla a nerezového pásku. Nabízí velký výkon od 304-603 m3 / hav intenzivním výkonu dokonce 757 m3 / h a nízkou hlučností 69 dB.

Digestoř Elica STRIPE LUX BL A / 60 používá sání Double Breath. Odsavač par je opatřen osvětlením LED s výkonem 2 x 2,5 W a teplotou 3500K. Součástí balení je také tukový filtr ALU. Využívá také technologii BACK Aspiration, která umožňuje mít výstup vzduchu umístěn jak na horní, tak i zadní straně zařízení.

Výhody

  • senzorové podsvícené touch ovládání – 3 stupně + 1 intenzivní
  • vývod vzduchu z odsavače NAHORU nebo DOZADU (možnost výběru)
  • možnost instalace s komínem nebo bez něj
  • signalizace nasycení filtru proti mastnotám a nasycení uhlíkového filtru

Nevýhody

  • uhlíkový filtr není součástí balení

Verdikt: Špičkový moderní digestoř s praktickými funkcemi vhodný i pro náročné zákazníky.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 10 770 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


8. AMICA SKZ 62BB

výrobce: Amica ● výkon odsávání: 280 m³ / hod ● počet rychlostí: 3 ● maximální hlučnost: 63 dB ● rozměry: 60 x 97 až 133 x 35,5 cm (Š x V x H)

AMICA SKZ 62BB

Amica SKZ 62 BB je komínový digestoř, který patří mezi výkonné a spolehlivé modely. Originální černé převedené mu dodává netradiční a originální vzhled. Je vhodný pro montáž nad varnou zónu a jeho šířka je 60 cm. Tak, jako většina modelů tohoto zařízení, i model Amica SKZ 62 BB je vybaven třemi stupni výkonu.

Maximální výkon odtahu digestoře dosahuje 280 m³ / h. Stejně důležité je i umístění odsavače nad varnou plochou. Podle norem by měl odsavač umístit minimálně 45 cm nad elektrickou varnou deskou a 65 cm nad plynovou varnou deskou. Průměr odtahu digestoře je 150 mm. Při recirkulaci přidáte za tukový filtr i uhlíkový filtr, který pohlcuje pachy.

Výhody

  • minimální hlučnost v běžném provozu je 47 dB
  • velmi silné a spolehlivé osvětlení varné plochy
  • praktické a jednoduché tlačítkové ovládání
  • možnost recirkulace pomocí uhlíkového filtru

Nevýhody

  • moderní, avšak méně kvalitní provedení

Verdikt: Praktický komínový digestoř pro běžné použití v domácnosti s nízkou cenou, která odpovídá kvalitě výrobku.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 3 799 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Lidová volba

9. Klarstein Zugspitze 60

výrobce: Klarstein ● výkon odsávání: 310 m³ / hod ● počet rychlostí: 3 ● maximální hlučnost: 64 dB ● rozměry: 60 x 48 x 19 cm (Š x V x H)

Klarstein Zugspitze 60

Komínová digestoř Klarstein Zugspitze 60 v elegantní černé barvě je zařazen do energetické třídy B. Jeho provoz je možný s odtahem do komína nebo v recirkulačním režimu s použitím vhodného uhlíkového filtru. Nabízí 3 rychlosti nastavení odsávání. Ovládání je mechanické, nachází se na přední straně.

Maximální výkon odsávání dosahuje 310 m³ / hod. Pracovní plochu pod digestoří Klarstein Zugspitze 60 zpřehledňuje integrované LED osvětlení 2,5 W. Digestoř od Klarstein s motorovým výkonem 65 W účinně odstraní ze vzduchu páru v malých až středně velkých kuchyních. Obsahuje i dva tukové filtry z hliníku, které jsou vhodné do myčky.

Výhody

  • prostřednictvím filtrů s aktivním uhlím možná recirkulační provoz
  • matně černá konstrukce, teleskopický komínový obklad v černé barvě
  • omyvatelné hliníkové filtry s 70,8% stupněm zachycení
  • 2-dílný komínový obklad-kryt (nerezová ocel) s výškou od 40 do 75 cm

Nevýhody

  • trochu nižší výkon

Verdikt: Klasický model komínového digestoře pro jednoduché vaření za skutečně přijatelnou cenu.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 2 337 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Co je digestoř?

Digestoře jsou nezbytnou součástí každé kuchyně a odstraňují pachy, kouř a škodlivé částice ze vzduchu, který dýcháte při vaření. Pomocí výkonných ventilátorů je vzduch kolem varné desky protáhlý přes filtry nebo do potrubí, které odvádí z domu. Kouř, teplo, vlhkost, mikroskopické částice potravin a jiné nečistoty se z kuchyně zcela odfiltrují nebo odstraní, aby se zabránilo kontaminaci vzduchu nebo vašich potravin.

Nástěnné digestoře svým tvarem připomínají vzhled krbového komínu, v dnešních kuchyních se však častěji vyrábějí z kovu. Ve spodní části jsou široké, minimálně v šířce varné desky, a nahoře se často zužují k užšímu sloupu. Klasický vzhled komína nad varnou deskou vyhovuje mnohým kuchyním, zejména otevřeným půdorysem nebo kuchyním s velkým profesionálním rozsahem. Velká trouba a sporák je přirozeným ústředním bodem místnosti každé velikosti a nástěnný digestoř nabízí pěknou vizuální rovnováhu.

Bílá komínová digestoř v kuchyni s dřevěnými skříňkami

 

Typy digestoří:

Digestoře snižují zápach z vaření a odstraňují z vaší kuchyně vlhký vzduch, mastnotu a kouř. Při výběru odsavače par najdete spoustu stylů a materiálů, včetně moderních designů s elegantními liniemi a nerezových nebo rustikálních odsavačů, které se vyznačují tradiční přitažlivostí mědi. Lze je však rozdělit do několika základních kategorií. Správný styl odsavače par pro vaši kuchyni závisí od vašeho uspořádání, umístění sporáku a skříněk a možností odvětrávání vašeho domu.

 

👉 Z umístění a tvaru digestoří vyplývá jejich následující rozdělení:

Ostrůvkové digestoře
Pokud máte nebo právě budujete velkou kuchyni, jejíž nedílnou součástí bude praktický a moderní ostrůvek s varnou deskou, bude vhodné doplnit jej výrazným designovým prvkem ve formě ostrůvkový digestoře. Digestoř je uchycen ke stropu a ve většině případech se stává dominantou celé kuchyně. Hledejte digestoře, jejichž design i materiál ladí s ostatními prvky vaší kuchyně. Výkonem patří tyto modely k těm silnějším, protože mají za úkol odsát páry z větší místnosti.

Mezi ostrůvkové digestoře patří i tyto modely:

Více ostrůvkových digestoří

💡💡 u nás naleznete celý test ostrůvkových digestoří

 

⭐ Rohové digestoře
Jak už jejich název napovídá, jde o digestoře, které jsou umístěny nad varnou deskou situovanou v rohu kuchyňské linky. Koneckonců jde vlastně o komínový odsavač par. Nejčastější využití najdou v kuchyních tvarovaných do tvaru písmene L.

Vybrat si můžete například z těchto digestoří do rohu:

CATA ANGOLO BOX VL3 CATA ANGOLO BOX VL3
24 831 Kč
Cata Angolo Box VL3 1000 Cata Angolo Box VL3 1000
24 797 Kč
FABER RANCH ANGOLO WH A100 FABER RANCH ANGOLO WH A100
10 728 Kč
ELICA ACUTA BL/F/100 ELICA ACUTA BL/F/100
21 970 Kč

Ukázat více

 

⭐ Vestavěné a podvěsné digestoře
Tyto modely digestoří jsou velmi praktické a většinou bývají skryté za kuchyňskými dvířky skříňky nad varnou plochou. Popřípadě jsou zavěšeny hned pod horní skříňkou nad varnou plochou. Jsou nenáročné na prostor, a proto jsou vhodné do menších kuchyní. Kvůli omezenému místu však podávají nižší výkon. Tyto méně výkonné digestoře lze nahradit výkonnější obdobou, a to teleskopickým digestoří, který umožňuje zvětšení odsávací plochy vysunutím dalšího panelu.

Do vaší kuchyně mohou zapadnout i tyto modely:

Více vestavěných odsavačů par

💡💡 u nás naleznete celý test vestavěných odsavačů par

 

⭐ Komínové digestoře
Pokud vám to prostor ve vaší kuchyni dovoluje, můžete si pořídit komínový digestoř. Ten není zasazen do skříňky nad varnou deskou, ale je napojen na potrubí vyvedeno mimo kuchyni, například do komína nebo větrací šachty. Jeho část pro odvod par může být částečně odkrytá. Při tomto digestoři už můžete zohledňovat design, který by se vám měl hodit k ostatním spotřebičům v kuchyni. Je to nejčastěji používaný typ digestoře v domácnostech. A přesně tímto modelem digestoří se budeme věnovat v našem článku.

Z komínových digestoří se vám mohou hodit:

 

⭐ Digestoře zabudované ve varné desce
Tento typ digestoře výrazně šetří místo v kuchyni a nabízí mimořádný výkon s nízkou spotřebou. Páry jsou strhávány směrem dolů a odsávají se štěrbinou umístěnou přímo ve varné desce. Ventilační jednotka digestoře je umístěna pod kuchyňskou linkou a tam nabízí možnost připojení odtahového potrubí. Existuje i možnost elektricky výsuvného digestoře z kuchyňské desky, který má v sobě integrovaný motor.

 

Komínové digestoře

Komínový odsavač par se instaluje v kuchyních, které nemají skříňky nad varnou deskou. Mají typický komínový design. Jsou stylovou volbou, která je často ústředním bodem vaší kuchyně, ale obvykle jsou dražší než modely digestoří, které jsou instalovány pod skříňkou. Tento styl digestoře se instaluje přímo na stěnu a obvykle se odvětrává potrubím. Některé modely však používají recirkulační systém, který je ideální, když není možné odvětrávání přes potrubí.

 

➡️ Způsoby odsávání

Při výběru stylu odsavače par máte z hlediska větrání několik možností. Mnoho odsavačů par používá metodu externího odsávání, která přenáší vzduch v kuchyni mimo vašeho domu potrubím. Tento typ větrání je nejefektivnější, ale vyžaduje odbornou instalaci. Trh nabízí tedy dvě řešení, která jsou vhodná do jakýchkoli prostor, a to digestoře odtahové a recirkulační. Existuje však i jejich kombinace, kde si sami určíte, kudy budou páry nakonec odsávané.

Recirkulační – Digestoř s recirkulačním odsáváním si zvolte v tom případě, pokud nemáte možnost připojit digestoř na komín. Navenek jde o stejný prvek jako u odtahových digestoří. Zásadní rozdíl je však uvnitř digestoře. Ten není napojen na žádný odtah, ale je vybaven recirkulačním systémem, který funguje tak, že digestoř nasává vzduch z místnosti do sebe, vyčistí ho například přes uhlíkový filtr a vrací zpět do prostoru. Toto zajišťují speciální filtry, které se doporučují čistit a vyměnit nejpozději za šest měsíců.

Odtahové – Odtahový digestoř najde využití tam, kde jej lze napojit na komín nebo potrubí na dostatečný odvod par. Tento způsob je také označován jako vnější odtah. Odsávání par z objektu ven probíhá přes potrubí. Nejefektivnější je přímé odtahové potrubí bez dalších zbytečných prvků. Jde o vyvedení trubky přímo ven z domu bokem či vrchem nemovitosti, kdy je nutné zajistit instalaci vhodné střešní tašky kvůli zamezení průtoku nežádoucí vody dovnitř. V zimě počítejte is možností srážení par směrem dolů, co můžete vyřešit různými záhyby a speciálními prvky v cestě odtahu. Typickým příkladem takových opatření je zpětná klapka, otevírající se pouze od digestoře ven. Délka trubky by neměla přesáhnout 2-3 metry. V případě delší cesty lze v jejím průběhu použít další přídavný motor a tím upevnit jeho výkon.

Kombinované – Na trhu se často objevují i takové typy digestoří, které v sobě kombinují dva předchozí typy. Odtah přebytečných pár si tak můžete nastavit podle vaší potřeby.

‼️ Nezapomeňte: Pokud bude digestoř pracovat s vnějším odtahem (ne jako recirkulační), dbejte na to, aby byla instalována zpětná klapka.

 

➡️ Energetický štítek

Energetickou účinnost digestoře lze vyčíst z energetických štítků, kterými jsou všechny modely vybaveny. Výrobci jsou na nich povinni udávat relevantní informace o prodávaných produktech.

Energetický štítek s údaji

 

  • Energetická účinnost – měří výkon a spotřebu digestoře. Tedy kolik energie potřebuje digestoř pro dosažení určitého výkonu. Nejúspornější spotřebiče se pyšní hodnotou A, ty nejméně úsporné hodnotou G. Výjimečně se můžete setkat is třídou A+
  • Roční spotřeba – udává, kolik energie digestoř spotřebuje za předpokladu, že bude v provozu průměrně 1 hodinu denně a jeho světlo bude svítit 2 hodiny denně
  • Účinnost odsávání – říká, jak účinný bude motor digestoře v závislosti na spotřebě odsávat vzduch. Čím méně energie spotřebuje na odsátí určitého objemu vzduchu, tím je digestoř účinnější. Opět se zde můžete setkat s hodnotami A až G
  • Účinnost osvětlení – vyjadřuje, jak účinné bude osvětlení digestoře v závislosti na celkové spotřebě. Čím méně energie na osvětlení spotřebuje, tím je účinnější. Označován je hodnotami A až G
  • Účinnost tukových filtrů – je dán hmotností filtru před a po použití. Čím více se hmotnost po použití liší od té původní, tím je filtr účinnější a zaslouží si hodnotu blížící se hodnotě A, v opačném případě získává označení G
  • Hodnota hluku – určuje počet decibelů za chodu na maximální výkon

 

➡️ Filtry

Při výběru filtru nezapomeňte ověřit jeho kompatibilitu s vaším digestoří, jinak zbytečně vyhodíte peníze za něco, co nakonec ani nevyužijete. V tom lepším případě vám ho v obchodě budou ochotni vyměnit. Každý digestoř musí obsahovat informace o typu vhodného filtru. A jaké typy filtrů jsou potřeba do digestoří?

  • Kovový filtr – je umístěn viditelně ze spodní části digestoře a snadno ho umyjete ručně i v myčce nádobí. Vydrží 2 měsíce.
  • Tukový filtr – zachycuje do svého povrchu více než 90% tukových částic. Jeho životnost se pohybuje okolo 2 měsíců.
  • Uhlíkový filtr – pohlcuje nepříjemné pachy vznikající při vaření. Patří mezi nejpoužívanější filtry na trhu. Není však omyvatelný ani recyklovatelný. Vyměňovat byste ho měli po maximálně půl roku.

 

Jaké jsou výhody komínového digestoře?

Digestoř je skutečně velmi praktický pomocník do každé kuchyně. Diskutabilnejšie jsou spíše otázky, jaký digestoř bude nejvhodnější pro váš prostor a jak velký by měl být pro vaření, které pravidelně probíhá ve vaší kuchyni. Existuje několik základních, ale důležitých úvah pro majitele domů, kteří plánují zahrnout do své kuchyňské sestavy digestoř. Přečtěte si, jaké výhody poskytují tyto spotřebiče a zjistíte, zda se skutečně hodí i do vaší domácnosti.

  • Bezpečnost v kuchyni – Když v kuchyni dojde k nečekanému překvapení, od experimentů s vařením dětí, až po něco vážnější a zakouřené, mohou se nepozorovaně hromadit koncentrované výpary a plyny, jako je oxid uhelnatý. Nejlepší je co nejdříve přefiltrovat čistý vzduch a nebezpečný vzduch úplně odstranit. Z důvodu bezpečnosti celé vaší domácnosti.
  • Čistota a údržba – Kromě toho, že rozptylují přetrvávající pachy z vaření ucpávající vzduch, usměrňují digestoře stejně neviděné částice tuku a jídla až do filtrů a potrubí. To jim pomáhá udržovat jejich dál od varné desky a pultů, čímž se minimalizuje množství nepořádku, který je třeba vyčistit na dlaždicích, varné desce a jiných okolních površích.
  • Extra světelný zdroj – Mnoho odsavačů par nabízí žárovky nebo světelné panely pod digestoří, směřující dolů k varné desce. To zvyšuje vaše pohodlí a přípravu jídla tím, že při přípravě jídla umístěte světlo přesně tam, kam potřebujete.
  • Přidaná hodnota nemovitosti – Komínové digestoře jsou vylepšením a investicí do vaší domácnosti. Osvětlení digestoře vám dodá potřebné světlo při večerním vaření, kdy jsou již rohy podsvícených hořáků tmavé. Odstraňují také nebezpečné látky ze vzduchu a minimalizují hromadění špíny z vaření. Digestoř nainstalován v kuchyni je tedy praktický spotřebič, který mnozí kupující v domácnosti standardně vyhledávají. Pokud byste tedy v budoucnu svůj dům nebo byt prodávaly, určitě mu tímto přidáte na hodnotě.
  • Ochlazení kuchyně – Digestoře dovádění pár zároveň ochlazují kuchyňské prostory. Kromě toho, že odstraňují kouř a částice, odvádějí také přebytečné teplo.

 

Faktory, které je třeba brát v úvahu při nákupu digestoře

➡️ Velikost

U většiny typů odsavačů par by velikost měla přímo souviset s povrchovou plochou vaší varné desky. Není to úplně požadavek, aby se váš odsavač par shodoval s velikostí varné desky, ale je obecně nejlepší, aby to tak bylo, aby se všechen kouř a částečky jídla, které odletují, zachytili v digestoři dříve, než dostanou příležitost odejít do jiných částí vaší kuchyně. Samozřejmě, nezapomeňte změřit prostor, kam plánujete umístit digestoř, abyste získali ty správné rozměry. Šířka digestoře musí být stejná nebo větší než šířka varné desky. Na trhu najdete standardní šířky 60 cm a 90 cm, ale i atypické šířky 50 cm a 70 cm.

 

➡️ Výkon

Výkon digestoře závisí na velikosti prostoru. Pokud máte kuchyň spojenou s obývákem, musíte započítat obě místnosti. Čím větší prostor, tím výkonnější digestoř budete potřebovat. Správně zvolený odsavač par musí být schopen vyměnit vzduch v daném prostoru minimálně 10-krát za hodinu, ale úplně nejideálnější je až 16krát za hodinu. Při výběru vypočítejte objem celého prostoru (šířka x délka x výška celé plochy).

Příklad: Šířka x výška x hloubka místnosti x 10 = výsledek v metrech krychlových za hodinu. Pokud jsou například rozměry kuchyně 3 metry do šířky, 3 metry na výšku a 4 metry na délku, potom: 3 x 3 x 4 x 10 = 360 m³ ⇒ digestoř by měl mít tedy kapacitu odsávání 360 m³ / h.

 

➡️ Síla

Průtok vzduchu v digestoří se měří v kubických stopách za minutu – CFM. Čím vyšší bude číslo CFM vašeho digestoře, tím efektivněji bude pracovat. Pokud často intenzivně vaříte nebo smažíte, měli byste se určitě zaměřit na větrací otvor, který nabízí dostatek energie. Modely bez potrubí nebudou poskytovat stejný výkon jako ty, které odvádějí vzduch ven z domu, protože jsou závislé od filtrů, které čistící vzduch namísto úplného odstranění z prostoru. A menší modely nebudou obecně takové výkonné jako ty větší.

 

➡️ Design

Většina základních typů odsavačů par nedodá vašemu kuchyňskému prostoru z hlediska estetiky až tak velký šmrnc, ale pokud chcete najít digestoř, který je krásný a skutečně zaujme, určitě to je možné. Pokud vás nezajímá styl digestoře a chcete něco, co funguje dobře a není to příliš vizuálně poutavé, můžete najít mnoho modelů, které splňují tyto požadavky. Pokud však chcete odsavač par, který dodává vizuálu prostoru něco navíc, pak mnoho značek poskytuje zajímavé provedení digestoří, které se stanou středobodem vaší kuchyně. To znamená, že dnešní trh nabízí mnoho typů odsavačů par, záleží už jen na vašich představách a preferencích.

 

➡️ Hlučnost

Třeba myslet na to, že hlučnost roste s výkonem digestoře. Recirkulační modely jsou obecně hlučnější, ale vyšší hluk může souviset i se špatnou montáží. Hlučnost může být rušivým momentem zejména tehdy, pokud máte kuchyň spojenou s obývákem. Většina odsavačů par bude však hlasitá, minimálně při nejvyšším nastaveném stupni. Když jsme se podívali na recenze různých modelů, jednou z nejčastějších stížností zákazníků byl hluk, který vydávají. Některé modely se snaží být alespoň tišší než obvykle – stále vydávají určitý hluk, ale ne až tak. Pokud máte možnost navštívit showroom, můžete osobně zjistit, jaký hlasitý nebo tichý je konkrétní model. Nicméně nazúfajte, digestoř není nikdy zapnutý celý den, takže během vaření určitě stojí za to i menší hluk z digestoře, který vás zbaví všech výparů a pachů.

 

➡️ Rychlosti ventilátorů

Většina odsavačů par nabízí několik různých nastavení rychlostí ventilátoru. Toto vám dává možnost zapnout digestoř výše, kdykoli děláte skutečně náročné jídla, nebo jej udržovat na nízké úrovni, pokud se nechcete vyrovnat s hlukem vyšších úrovní. Určitě stojí za to mít několik možností, ale obvykle postačují dvě nebo tři rychlosti. Nejčastěji disponují digestoře třemi nebo čtyřmi rychlostmi, které jsou zcela dostačující pro každou domácnost.

 

➡️ Jednoduchá instalace

Většina odsavačů par, zejména potrubních, bude možná vyžadovat komplikovanou instalaci, která vyžaduje profesionála. Některé jednodušší modely bez potrubí se instalují mnohem snadněji a lze je namontovat do kuchyně bez odborné pomoci. Pokud si však nejste jisti, jestli víte, co děláte, je nejlepší zavolat odborníka.

➡️ Materiál

Digestoře jsou nejčastěji vyráběny v provedení matované nerezové oceli, která se snadno čistí. Nebo si můžete vybrat digestoř, který kombinuje hliník, ocel a čiré mléčné sklo. U skla však počítejte s tím, že pro dokonalý vzhled bude nutné ho důkladně leštit. Z módy zatím stále nevyšli ani klasické bílé digestoře zpravidla vyráběny v kombinaci plechu a smaltu.

 

➡️ Zvažte náklady

Stejně jako téměř vše ostatní, co si koupíte do domácnosti, náklady se mohou při digestoří velmi lišit. Velikost, výkon, materiály a speciální funkce digestoře, jako jsou tepelné senzory, automatické vypínání a typ zabudovaného osvětlení, ovlivní jeho konečnou cenu. Než půjdete do obchodu, udělejte si průzkum a porovnejte ceny online, abyste získali představu o tom, co můžete očekávat. Nezapomeňte zohlednit instalaci do prostoru. Pokud si bude vyžadovat práci odborníka, cena se vám nakonec ještě o něco navýší.

 

➡️ Osvětlení

Digestoře mohou vrhat stíny mezi stropní zdroje osvětlení v kuchyni a plochu nad sporákem. Pro většinu domácností je proto velmi důležité mít možnost volby vnitřního osvětlení pod digestoří a to pouhým stisknutím tlačítka. Mezi možnosti osvětlení patří žárovky LED, zářivky, žárovky nebo ultra jasné halogenové žárovky, které se dají bezpečně používat při vaření nebo jako noční světla v tmavších kuchyních.

 

➡️ Bonusové funkce

Pokud máte k dispozici vyšší rozpočet, tyto doplňky k digestoří vám určitě dokáží usnadnit život v kuchyni:

⭐ Dotykové ovládání – nahrazuje obvyklé mechanické ovládací prvky, místo nichž má digestoř displej zobrazující různé funkce a provozní hodnoty.

⭐ Dálkové ovládání – zajistí vám dokonalý komfort při vaření. Digestoř tak budete moci ovládat na dálku, pomocí ovladače.

⭐ Časovač výfukových plynů / automatické vypnutí – Po večerním maratonu vaření nastavte digestoř na filtrování vzduchu. Už nemusíte čekat na vypnutí zařízení, protože se samy vypne po uplynutí nastaveného časového období.

⭐ Senzory tepla – Když se teplota v okolí varné plochy zahřeje, může odsavač par nastavit ventilátory na vyšší nastavení a rychlejší odvzdušnit vzduch. Tepelné senzory automaticky zapnou průduch vždy, když digestoř zaznamená vysoké množství tepla.

⭐ Kompatibilita Wi-Fi a inteligentních zařízení – U některých značek a modelů možná dokonce i digestoř ovládat na vašich oblíbených zařízeních, takže můžete měnit nastavení z kterékoli místnosti.

⭐ Kontrolka filtru – U odsavačů par se vzduchovým filtrem, které obsahují filtr, si kontrolka filtru snadněji pamatuje, kdy ji třeba vyměnit.

 

Údržba

O digestoř byste se měli starat komplexně, jen vyměňovat filtry nestačí. Pokud chcete, aby tento prvek kuchyně vypadal stále pěkně a plně zastával svoji funkci v domácnosti, dbejte o jeho údržbu.

Pravidelně digestoř otírejte vlhčeným hadříkem. Velkou péči pak věnujte filtrem u recirkulačních digestoří, které potřebují nejen čistit, ale i po čase vyměnit. Tukové filtry lze mýt ručně i jejich vkládat do myčky. Jsou totiž vyrobeny z oceli. Uhlíkové filtry mají omezenou životnost, kterou prodloužíte opatrným umytím. K čištění tohoto filtru můžete také použít myčku, avšak pouze do teploty 65°C. Filtry vracejte do digestoře vždy dokonale vysušené.

👉 I taková jednouchá může být údržba filtrů do digestoře:

Jak na údržbu filtru u odsavače par

 

Kde koupit a jaká je cena

Co se týče ceny digestoře, velmi záleží od jednotlivých parametrů konkrétního modelu. Záleží na velikosti, výkonu, rychlosti, funkcí a určitě i vzhled hraje velkou roli spolu s použitými materiály. Takže, podle toho, jaké budou vaše požadavky na digestoř, taková bude i jeho cena. Nejdražší modely stojí samozřejmě i cca 50000 Kč, ale ty už zahrnují maximální výkon, minimalistický moderní vzhled, prvotřídní materiály, obsahují různé filtry, ovládají se dálkovým ovladačem a disponují mnoha moderními funkcemi. Do běžné domácnosti je však na výběr velmi mnoho modelů do 10000 Kč, které určitě stojí za pozornost.

  • cena do 2500 Kč – do této kategorie patří ty základní běžné digestoře, u kterých nenajdete ty nejmodernější technologie. Mají však dostatečný výkon pro klasickou kuchyni v bytě nebo v domě, a poskytují dost stylů vhodných do každé domácnosti.
  • cena od 2500 do 10000 Kč – do střední cenové kategorie zařazujeme ty modely, které vynikají svým vzhledem a materiály a vyznačují se zejména vyšším sacím výkonem.
  • cena od 10000 Kč – nejdražší komínové digestoře mají nejkvalitnější provedení, většinou dost luxusně působící, ovládají se dokonce ovladačem a mají nejlepší sací výkon, který zvládne vyčistit od výparů a pachu i kuchyň spojenou s obývákem.

 

💡 Tip: Podrobné informace o tom, jak vybrat digestoř do kuchyně se dozvíte v našem článku Velký test digestoří.

 

Značky komínových digestoří

Značka Mora

Mora

Česká značka MORA, výrobce domácích spotřebičů s tradicí začínající v roce 1825, nabízí široký a komplexní sortiment pomocníků do každé domácnosti a umožňuje tak bez problémů vybavit celou kuchyni v jednotném a moderním stylu. Vestavěné i volně stojící spotřebiče – varné desky, lednička, mikrovlnná trouba, myčky, digestoře, trouby, sporáky, ale i plynové topidla a ohřívače vody. Stačí si jen vybrat. A právě komínové digestoře jsou také dobrou volbou.

Značka Klarstein

Klarstein

Značka Klarstein přináší na trh inovativní produkty do moderních domácností, nadizajnované přímo v Berlíně. V jejím širokém portfoliu najdete různých domácích pomocníků – kuchyňské spotřebiče, domácí spotřebiče i klimatizační zařízení. Produkty Klarstein jsou dennodenně nepostradatelnými společníky v každé domácnosti. Bodují svým unikátním designem a pestrým výběrem barev, díky čemuž si vhodný variantu vybere opravdu každý. Vynikající kvalitu a životnost produktů Klarstein pravidelně dokazují i výsledky různých externích testů. O pozitivech nebo negativech produktů Klarstein si koneckonců můžete přečíst také v různých recenzích.

Značka AEG

AEG

Společnost AEG založil v roce 1883 Emil Rathenau jako Deutsche Edison-Gesellschaft für Angewandte elektricitu. Sloučením s dceřinou společností Telefunken AG a následnou akvizicí společností Daimler AG a Electrolux vytvořili současnou společnost AEG, která myslí na budoucnost. Inovace tedy stojí za vším, na čem se v AEG pracuje. Každý spotřebič je vybaven inteligentními technologiemi a přizpůsobivým designem. Výrobce zaručuje výjimečný výkon a výsledky. Mezi praktickými domácími spotřebiči této značky nechybí ani naše zmiňované komínové digestoře AEG.

 

Často kladené otázky

❓ 1. Jak vysoko třeba namontovat digestoři?

Jestliže digestoři osadíte příliš vysoko, účinnost odsávání se sníží, pokud bude naopak nízko, můžete digestoř poškodit teplem varné desky. Pro maximální výkon odsávání doporučují výrobci odsavačů par namontovat digestoř asi 70 cm nad povrch varné desky. Pokud plánujete instalovat digestoř výše, budete potřebovat větší proudění vzduchu, a tedy výkonnější digestoř. Dalším způsobem, jak zvýšit účinnost odsavače par, je koupit si odsavač, který přesahuje boční a přední strany varné desky o pár cm.

❓ 2. Který způsob odsávání je lepší?

Odtahový způsob odsávání je ideálnější, nakolik škodlivé výpary odvádí přímo ven prostřednictvím komína či potrubí. Recirkulační systém nasává vzduch z místnosti do sebe, vyčistí ho například přes uhlíkový filtr a vrací zpět do prostoru. Nicméně, oba digestoře dokáží splnit svou funkci na sto procent. Jde o to, jaké možnosti má vaše kuchyň, pokud nemá komín či potrubí, nelze použít odtahový způsob odsávání. Právě recirkulační systém je ideální, když není možné odvětrávání přes potrubí.

❓ 3. Jak často je třeba měnit filtry v digestoři?

Záleží na typu filtru. Pokud jde o kovový filtr, ten se dá jednoduše mýt, a to i v myčce a vydrží asi tak dva měsíce. Životnost tukového filtru se také pohybuje na přibližně dvou měsících. Co se týče nejpoužívanějších uhlíkových filtrů, ty se mýt nedají a třeba je vyměňovat pravidelně, maximálně však po šesti měsících.

❓ 4. Jaký zvolit výkon digestoře?

Výkon digestoře závisí na velikosti místnosti, kde se nachází varné centrum s digestoří. Jako ideální hodnota se považuje, jestliže je zvolen digestoř schopen uskutečnit 10 výměn vzduchu v místnosti za hodinu. Při výběru vypočítejte objem celého prostoru (šířka x délka x výška celé plochy). Pokud máte kuchyň spojenou s obývákem, musíte započítat obě místnosti. Čím větší prostor, tím výkonnější digestoř budete potřebovat.

 

Závěr

Digestoře nejsou nijak zvlášť levným nebo lehkým doplňkem kuchyně, ale pokud budujete novou kuchyň od začátku nebo přecházíte přestavbou, určitě se vyplatí zahrnout je do vašich plánů. Máte mnoho možností a neměli byste mít problém najít ten, který vyhovuje vašim konkrétním potřebám a designu kuchyně.

Správný odsavač par vám pomůže ušetřit čas a práci namáhavého čištění, odstraní zápach vaší kuchyně a zaručí jistotu, že při každém vaření nebudete muset hned otevírat všechna okna kvůli nepříjemným výparům, pachu a kouře. Je to hodnotná investice pro každého, kdo zvykne často využívat svou kuchyni.

 

Zdroje informací:

Do testu jsme vybrali Komínové digestoře pouze z ověřených eshopů

Heureka.cz Klarstein.cz Electronic-star.cz
Ohodnoťte náš test:
4.6/5 - (5 votes)
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AEG DBB5660HM
AEG DBB5660HM
Hodnocení 5 hvězd
Vítěz testu
Cena 12 320 Kč