9 babských receptů, jak vyčistit sporák + účinný TIP jak vyčistit digestoř

Jaroslava Putirková Téma 30. srpna 2020 0

Čistý sporák je snem každé ženy. Nicméně, používáme ho velmi často a udržet ho bez mastnoty stojí hodně úsilí. Už vás přestalo bavit neustále mytí, ale odrazilo se to na povrchu? Mastné skvrny, které umyjí jedině chemikálie? Nebo také ne. Poradíme vám, jak se zbavit nečistot na sporáku pomocí babských receptů.

Další pomocník v kuchyni, který zabraňuje zápachu, je digestoř. Upřímně, jak dlouho jste nečistili digestoř? Myslím, že ani vy nevíte. Potom však nastane problém, když se ho rozhodnete umýt. Mastnotu a špínu, která se nahromadí, můžete odstranit jen velmi těžko. Jaké jsou tedy účinné recepty na jeho vyčištění?

Povrchy varných desek a sporáků

Určitě znáte množství druhů sporáků či varných desek. Mají různé povrchy, ovládání a také způsob, jak fungují. Nicméně většina z nich se zašpiní stejně rychle bez ohledu na materiál.

  • plynové
  • elektrické
  • sklokeramické
  • indukční

Při čištění to však neplatí. Některé povrchy se nám čistí jednodušší, jiné těžší. Dokonce musíme při různých površích dbát na prostředky, které používáme.

 

💡 Které prostředky můžete využít?

Občas lidé ani netuší, že na čištění mohou využít prostředky, které mají doma. Tyto prostředky znali již naše babičky a využívali jejich nejen na vaření a pečení. Pokud zvolíte správné množství a kombinaci, můžete se snadno zbavit mastnoty a nečistot.

  • jedlá soda (kypřící prášek) – je zásaditý prášek, jedlá soda, citron a ocetkterý se používá na pečení, zažívací problémy, ale i jako čistící prostředek, jeho zásaditost rozpouští mastnotu a tak dopomáhá k odstraňování nečistot
  • ocet – je opravdu všestranný pomocník, odstraňuje pachy, dezinfikuje a léčí, je to díky fermentaci, která mění cukry na alkohol a následně na kyselinu octovou
  • citron – díky svému složení je velmi účinný v odstraňování mastnoty a nečistot, ať už v kuchyni nebo v koupelně
  • sůl – určitě všichni známe sůl jako dochucovadlo, má však i pohlcující účinky a je výborným prostředkem na čištění

Jde o přirozenější cestu. Nemůžeme však tvrdit, že jde o čištění bez chemie. Samozřejmě mezi jednotlivými přísadami probíhá chemická reakce, která je přirozená. Tyto prostředky jsou šetrnější k domácnosti a vašemu zdraví.

 

9 babských receptů jak vyčistit sporák a varnou desku

Známe mnoho čistících prostředků, kterými dokážeme vyčistit varnou desku nebo sporák. Co byste však řekli na přírodnější cestu. Existují různé babské recepty na odstranění nečistot a mastnoty. Sepsali jsme pro vás 9 nejúčinnějších receptů jak se zbavit mastnoty s prostředky, které máte určitě k dispozici. Důležité je však poznamenat, že sporák byste měli mýt po každém vaření. Pokud budete čištění zanedbávat, nečistotu odstraníte už jen s obtížemi a v takovém případě budete nuceni sáhnout po chemických přípravcích.

 

1. Ručník, ocet, jedlá soda – indukční a sklokeramickej povrch

Povrch postříkejte octem nebo přetřete hadrem namočeným v octu. Následně na povrch nasypte jedlou sodu a položte horký ručník. Nechte působit 20 minut a omyjte houbou. Zbytky můžete opatrně seškrábat.

💡 Tip doporučujeme zakoupit škrabku na sklokeramickou varní desku, která vám pomůže odstranit i velmi zaschlé nečistoty.

 

2. Citronová šťáva / citrónový koncentrát

Mřížky na plynovém sporáku můžete umýt pomocí šťávy z citronu nebo koncentrátu. Jednoduše nastříkáte tekutinu na mřížky a necháte působit přes noc nebo několik hodin. Následně mřížky očistěte houbou a opláchněte vodou.

 

3. Ocet a jedlá soda

Na mastné části sporáku nasypte jedlou sodu. Následně na ni nastříkejte ocet a nechte působit 15 minut. Nakonec sporák otřete vlhkým hadrem.

 

4. Citronová šťáva a jedlá soda

Smíchejte 3 lžíce jedlé sody s 5 lžícemi citrónové šťávy, aby vám vznikla pasta. Naneste ji na hořáky, ale opatrně aby se pasta nedostala do otvorů a nepoškodila průchody plynu. Nechte působit 15 minut, následně setřete vlhkým hadříkem.

 

5. Citron a sůl

Na mastnotu můžete využít silnou kombinaci citronu a soli. Citron překrojte na polovinu. Na mastnotu vysypte sůl a překrojenou polovinou citronu procházejte, dokud mastnota nezmizí.

citróny naplněné solí

účinným způsobem odstranění mastnoty je i kombinace soli a citronu

 

6. Ocet, voda a sůl

Použijte 2 lžíce sody, 1 lžíci soli a 3 lžíce octa (dle potřeby). Vytvoří se vám pasta, kterou nanesete na sporák nebo varnou desku. Nechte působit 45 minut a následně setřete vlhkým hadrem.

 

7. Jedla soda, sůl, voda

I tato trojkombinace vám pomůže s odstraněním mastnoty. Vytvořte si pastu z 2 lžic jedlé sody, 1 lžíce soli a 3 lžic vlažné vody. Hmotu smíchejte a naneste na mastný povrch. Nechte působit. Po zaschnutí omyjte houbičkou.

 

8. Sůl a ocet

Do 0,5 l teplého octa přidáme 6 lžic soli. Promícháme aby se sůl rozpustila. Následně nastříkáme na mastnotu a necháme působit 30 minut. Sporák pořádně vydrhneme a setřeme vlhkým hadříkem.

 

9. Citronová šťáva, ocet a jedlá soda

Smíchejte 5 lžic octa a 5 lžic citrónové šťávy. Jedlou sodu vysypte na mastnou plochu a nastříkejte smíchaný ocet s citronovou šťávou. Nechte působit 15 minut a následně omyjte.

 

💡 Jak očistit mřížku na sporáku

 

zanesené mřížky na sporáku

Mřížka na plynovém sporáku je velký boj pro všechny hospodyňky. Tento problém nastává, pokud čištění dlouhodobě zanedbáváte. Kromě toho, že můžete použít všech 9 předchozích receptů, vyzkoušet můžete i vlastní kombinace octa, jedlé sody a citronové šťávy. Nebojte se experimentovat. Vyzkoušet můžete ještě tento typ:

Jedlá soda, rostlinný olej, sůl

Smíchejte 2 lžíce jedlé sody, 1 lžíci hrubozrnné soli a lžíci rostlinného oleje. Vzniklou pastu můžete zředit kapkou vody, pokud bude potřeba. Následně naneste na mřížky, nechte působit 15 minut a vydrhněte houbičkou.

 

Jak umýt digestoř

Digestoř je věc, která se opravdu často nečistí, a když už na to přijde, jde to jen velmi těžko. Jen málokteré recepty jsou opravdu účinné, často jste nuceni sáhnout po chemických přípravcích. Vyzkoušejte však sílu horké vody, octa a jedlé sody. Doporučuji digestoř čistit alespoň jednou za rok, aby nedošlo extrémnímu znečištění.

Lázeň z horké vody, octu a jedlé sody

Ve větším hrnci přiveďte do varu vodu. Přidejte hrnek octu a 4 lžíce jedlé sody. Vložte mřížky a nechte vařit 15-20 minut. Následně opláchněte pod tekoucí vodou, pokud je mřížka moc znečištěná omyjte ji houbou nebo menším kartáčkem. Zbytek digestoře omyjte teplou, octovou vodou.

 

Video ukázka:

How to Clean Stove Hood filter

 

 

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Jaroslava Putirková

Baví mě čtení a poznávání nových možností. Těší mě, když přijdu na něco užitečné a mohu to posunout dál lidem, kteří to využijí. Ať už se to týká rád nebo pomoci při výběru. Hlavně v dnešní době, kdy je na trhu velká škála spotřebních produktů, je důležité vybrat si správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.