Většina z nás spojuje květiny a krásné rostliny s paprsky slunce. Existuje však množství rostlin, které dobrovolně vedou „temnou existenci“ – a ne proto, že jsou stydlivé, nebo nevzhledné. Jde celá řada stínomilných rostlin, které nejen rozzáří svojí zelení tmavé kouty v zahradě, ale také nádherně vypadají. Dnes se s vámi podělíme o tipy na 14 úžasných rostlin, které jsou ideální pro stinná místa. Poznejte s námi nádherné květiny do stínu, které jsme rozdělili na jednoleté a víceleté rostliny.
Připravte si zahradní nářadí
Květy do stínu – 7 úžasných letniček pro vaši zahradu
Barevné květiny a barevné listy na stinném místě? Těchto sedm stínomilných jednoletých rostlin je ideálních pro přeměnu záhonů bez velkého množství světla na skutečný akcent zahrady.
Koleus (Solenostemon scutellarioides)
Pestrá, pestřejší, kopřiva – kopřiva barevná (Solenostemon scutellarioides) dělá čest svému jménu: její pestré listy září v mnoha různých barvách od světle žluté přes červenou až po tmavě fialovou. U kopřivy barevné najdete také divoké barevné kombinace, které z ní dělají skutečný poutač. Zároveň je naprosto nenáročná na péči a nevyžaduje velkou pozornost. Na slunečných místech se však měkké listy snadno spálí a proto by koleus měl růst alespoň v polostínu.
Maceška (Viola x wittrockiana)
Je krásná zejména na jaře. Její velké květy, jejichž barvy sahají od sněhobílé přes žlutou až po jasně fialovou, dělají z rostliny jednu z nejoblíbenějších kvetoucích rostlin. Ale je to i nenáročná péče, díky které jsou macešky tak oblíbené – rostlina vám snadno odpustí, pokud se o ni budete starat spíše „macošsky“ a nebudete jí věnovat příliš mnoho pozornosti. Pro malou květinu je rozhodující jen správné umístění: maceška se cítí nejkomfortněji ve světlém stínu. Pokud ji vystavíte pálícímu slunci, rychle ztrácí na síle a vybledne.
Okrasný lilek (Solanum laxum)
Jasmínovokvětý Solanum laxum, známý také jako letní jasmín, je ve skutečnosti blízkým příbuzným brambory. Rostlina má ráda teplé a chráněné místo, ale ne nutně slunečné – úžasně se jí daří ve světlém stínu. Vůbec nesnáší mráz. Měla by proto přezimovat v interiéru, nebo se vysazovat jako letnička. Jinak je lilek velmi robustní a nenáročný na péči, rostlině je třeba dopřát jen pomůcku ke šplhání a pravidelný řez – jinak popínavá rostlina, která dokáže vyvinout úponky dlouhé až deset metrů, zahrádkáře rychle přeroste.
Broválie (Browallia americana)
Browallia americana je na Slovensku téměř neznámá. Rostlina má však co nabídnout a má velký potenciál stát se oblíbenou letničkou: její světle fialové květy se objevují v červenci a neúnavně kvetou až do prvního mrazu. Díky krásné barvě je velmi podobná pomněnce a proto je v angličtině známá i jako „jamajská pomněnka“. A její schopnost prosperovat na stinných místech činí z Browallia americana úžasnou rostlinu, která přeměňuje tmavé kouty na skutečnou pastvu pro oči.
Hypoestes (Hypoestes phyllostachya)
Už žádné nudné, jednobarevné rostliny. Pokud květiny do stínu, tak Hypoestes. List Hypoestes phyllostachya se nepředvádí jen svými barvami, ale i tečkami. Díky bílému nebo červenému pestrému zbarvení a zajímavému vzoru se skvrnitý list stal mimořádně oblíbenou pokojovou rostlinou. Ale je také vítaným hostem v zahradě. Hypoestes je obzvlášť nenáročný na péči a je odolný, nesnáší však nižší teploty a proto je obzvláště vhodný jako hrnková rostlina, kterou lze podle potřeby přinést do domu. Má nejraději polostinná, nebo světlá stinná stanoviště – při příliš mnoho světla se může popálit. Pokud naopak dostává příliš málo světla, barva jeho listů je méně intenzivní.
Hypoestes bude prosperovat také v květináči
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Netýkavka sultánská (Impatiens walleriana)
Každý zahrádkář, který očekává od svých rostlin krásné, trvanlivé květiny, učiní s Netýkavkou sultánskou (nebo tureckou) správné rozhodnutí. Tato vytrvalá rostlina kvete od května do října. No nejen její obrovská ochota kvést, ale také krása květin, které mají obrovskou zářivost, dělají z netýkavky skutečný drahokam vaší zahrady. Ve světlém stínu se intenzivní vybarvení květů ještě zintenzivní a poskytuje barevný akcent tmavým koutem. Rostlina nesnáší pálící slunce – přímé sluneční záření může citlivé listy spálit.
Fuchsia (Fuchsia)
Je královnou stínomilných rostlin: je nejen krásná, ale také jedna z nejoblíbenějších balkonových květin. Je však skutečnou pastvou pro oči i ve stinných koutech zahrady, protože se jí daří obzvláště dobře i bez velkého množství světla. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, fuchsie nejsou jen květiny do stínu. Některé odrůdy dobře snášejí také slunce, pokud se postaráte o vhodné prostředí a péči. Její vzhled se odvíjí od rozmanitosti této odrůdy – fuchsia se pohybuje od malé Fuchsie procumbens, která se cítí nejdomácčeji ve skalkách, až po Fuchsia excorticata, která dorůstá do nádherného stromu vysokého téměř deset metrů. Všechny odrůdy však mají společné půvabné zvonkovité květy, které jim dodávají osobitý šarm. Někdy i dvoubarevné květiny září v široké škále barev a na větvích této dekorativní rostliny se často vyskytují v celých stovkách.
Květy do stínu – 7 nejkrásnějších víceletých druhů pro vaši zahradu
Chcete natrvalo zkrášlit svou stinnou zahradu barevnými rostlinami? Představíme vám 7 vytrvalých, stínomilných rostlin, které si nesmíte nechat ujít.
Heuchera (Heuchera)
Drobné zvonkovité kvítky v bílé, růžové nebo červené barvě – krásu Heuchera lze jen stěží popřít. Ale i samotné laločnaté olistění rostliny garantuje vysokou okrasnou hodnotu, nakonec září pestrými barvami od zelené přes červenou až po fialovou a často má i elegantní znaky. Umístění rostliny přímo souvisí s barvou jejích listů: zatímco žluté a zelenolisté odrůdy upřednostňují stín nebo polostín, červenolisté odrůdy by se měly přesunout na slunné místo, aby jejich listy získaly co nejintenzivnější zbarvení. Fialové zvonky většinou velmi dobře snášejí světlé, ale zároveň stinné místo.
Funkce (Hosta)
Funkia (Hosta) zaujme nejen svými visícími zvonky, ale je skutečným poutačem pozornosti díky svým neobvyklým listům: srdeční až kopinaté listy mají nejen svou barvu – krémově bílé, ocelově modré nebo různé odstíny zelené, ale většinou jsou ještě i ozdobně vzorované. Tyto vlastnosti učinily z hosta oblíbenou pokojovou rostlinu. Dá se však pěstovat i v zahradě a do stinných lesních nebo japonských zahrad je téměř nepostradatelná. Hosta je také ideální jako hrnková rostlina, protože je mimořádně odolná a robustní, pokud není vystavena zářícímu slunci.
Plicník (Pulmonaria)
Krásný koberec, který zaujme nejen pěknými květy, ale také ozdobnými listy? To může být jen plicník (Pulmonaria). Tato poměrně malá rostlina s maximální výškou 30 centimetrů je dokonalou půdopokryvnou rostlinou pro ozelenění stinných záhonů. Plicník se cítí jako doma zejména pod listnatými stromy nebo keři, protože zde má dostatek světla na bohaté kvetení brzy na jaře, ale v létě je chráněn před prudkým slunečním zářením. Ale plicník obvykle dobře snáší i trvalý stín. Od března do dubna se objevují červené, fialové, modré a (vzácně) bílé květy, které patří mezi první zvěstovatele jara. Některé odrůdy dokonce mění barvu květin v rámci květu, díky čemuž tvoří mimořádně zajímavý vizuál. A ani po odkvětu nepodceňujte plicník. Mnohé odrůdy mají bílé skvrnité nebo stříbrno-šedé listy, které jsou mimořádně dekorativní.
Čemeřice (Helleborus)
Čemeřice, vánoční, postní nebo sněžná růže: Rod Helleborus (Helleborus) má mnoho pojmenování a je rozšířen od Evropy po Asii s 15 až 25 druhy, jakož i nesčetnými odrůdami a plemeny. Tento rod je mezi zahrádkáři velmi oblíbený. V neposlední řadě časné kvetení činí z druhu Helleborus oblíbené zahradní květiny. Prvním je Helleborus niger, která spolehlivě kvete kolem Vánoc. Mezi únorem a dubnem kvetou jarní Helleborus orientalis hybrids a čemeřice smradlavá (Helleborus foetidus), která vydává mírně nepříjemný zápach. Téměř všechny druhy čemeřic se vyznačují tmavozeleným olistěním a krásnými květy, které z nich dělají skutečný akcent, zejména na sněhu. Jelikož upřednostňují stín, pro jaro ve stinné zahradě jsou jako stvořené.
Určitě nevynechejte náš článek, který je věnován zářící královně smutných zimních zahrad – čemerici, jejíž pěstování je navíc velmi jednoduché.
Srdcovka (Lamprocapnos spectabilis)
Nenáročná na péči, romantická, extravagantní – Srdcovka (Lamprocapnos spectabilis) s neobvyklým tvarem květin je skutečnou kráskou v rostlinné říši. Jak už název napovídá, květ svým tvarem a růžovo-bílou barvou připomíná srdce, což mu dodává velmi romantický nádech. Toto kouzlo ještě více umocňují klenuté, převislé výhonky, ze kterých na každém visí tucet květin. Co však dělá Srdcovku obzvláště atraktivní je to, že tato krásná rostlina je odolná a vhodná i pro zahrádkáře – začátečníky: na stinném, chráněném místě potřebuje přihnojovat přibližně každé dva roky a zalévat jen ve velmi horkých dnech – více péče nevyžaduje.
Třílist (Trillium grandiflorum)
Nádherné bílé květy a listeny velké až deset centimetrů – absolutní poutač pohledů. Impozantní květiny i tři listeny, které téměř vodorovně vyčnívají ze stonku rostliny, tvoří vítanou dekoraci každé zahrady. Zejména na stinných místech, nejlépe jako podsadba listnatých stromů, se trojlist cítí velmi příjemně a potěší vás svým majestátným vzhledem. A navzdory své zářivé kráse je trojlist všechno, jen ne náročný. Naopak: jakmile se usadí, potřebuje velmi malou péči a je velmi odolný. Rostlina potřebuje jen v suchém létě trochu vody.
Tiarella (Tiarella)
Záhony Tiarella v plném květu vypadají téměř jako bílé čepice na vlnách moře. Nespočet malých květů v bílé nebo světle růžové barvě sedí ve volných střapcích na rostlině od května do srpna a vytváří výjimečný obraz. Květ se šíří obzvláště rychle, ale roste do výšky maximálně 30 centimetrů. Úžasně se mu daří ve stínu a je mimořádně nenáročný na péči. Z těchto důvodů je oblíbený jako dekorativní půdní pokrývka pod keři a stromy.
Doporučení na závěr
- Před vysazením kterékoli rostlinky do zahrady si zjistěte, kolik stínu opravdu máte. Úplný stín znamená tři hodiny nebo méně přímého slunce, zatímco částečný stín je asi tři až šest hodin stínu. Někteří milovníci stínu, jako například kvetoucí keře, kvetou nejlépe na troše slunce (nejlépe ráno, protože horké odpolední slunce je příliš intenzivní).
- Vysazujete-li keře nebo trvalky, které se vracejí mnoho let, ujistěte se, že jsou vhodné pro vaši lokalitu. Koneckonců, nemá smysl utrácet peníze za rostliny a pak jim nedat šanci přežít zimu ve vaší zahradě.
- Nakonec nezapomeňte, že nově vysazené květiny, trvalky a keře budou potřebovat trochu láskyplné péče. Během období sucha je pravidelně zalévejte. A v případě hrnkových rostlin, které mají tendenci vysychat rychleji než rostliny na zahradních záhonech, zkontrolujte květináče každých pár dní – nebo ještě častěji, je-li počasí extrémně horké a suché.
Článek, který by vás také mohl zajímat:
Vybíráme celoroční mrazuvzdorné květiny a rostliny na balkon – jaké jsou možnosti?
Zdroje informací:
- countryliving.com/gardening/garden-ideas/g24882877/shade-perennials/
- rhs.org.uk/plants/for-places/shade-planting-annuals-bulbs-perennials
- gardeningknowhow.com/special/shade/shade-tolerant-flowers.htm
Článek je zařazený do kategorie: Květiny, Péče o zahradu
Mohlo by vás zajímat
- Růže z Jericha – nesmrtelná rostlinka nosí domů štěstí, jak na její pěstování či rozmnožování + pár zajímavostí
- Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
- Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci
- Pěstujeme fíkus v interiéru - péče a rozmnožování
- Pěstování skalniček v okrasné zahradě - ve stínu i na slunci + NÁVOD pro založení skalky a TIPY pro inspirace
- Vybíráme celoroční mrazuvzdorné květiny a rostliny na balkon – jaké jsou možnosti?
- Pěstujeme oblíbené letničky Cínie - sázení a péče
- Pěstujeme Kakost (Geranium) - krásnou půdopokryvnou trvalku do polostínu
- Jak pěstovat netýkavky - ideální květiny na terasy a balkony
- Pěstujeme fialku africkou (Senpolii) - rozmnožování a nemoci