Medvídek obecný – jak se ho v zahradě zbavit

redakce Téma
20. září 2022 0

Medvídek obecný je jeden z mnoha neuvěřitelných zástupců z nekonečného světa hmyzu. Ručím vám za to, že pokud jste s ním zatím neměli tu čest, při prvním setkání budete minimálně překvapeni. Proč? Nuže poměrně velký dospělý jedinec (dorostá do délky 4 až 6 cm) se podobá na všechno možné jen ne na něžného broučka. Název Medvídek podle mě zcela přesně nevystihuje vzhled tohoto zajímavého hmyzu – to původní Krtnonožka dříve. Jeho typické přední nohy jsou totiž uzpůsobeny pro hrabání v zemi jako u krtečka.

Jinak, „v zubech“ ho mají hlavně zahrádkáři, kterým tento vytrvalý hmyz dokáže způsobit citelné škody. V kořenové zelenině vyhrýzá díry, zeleninovým sazeninám okusuje kořínky. Jak se před ním bránit? Medvídek neumí skákat a ani v podstatě jen tak vzlétnout, takže mechanicky prostřednictvím různých nádob a lahví se dospělí jedinci dají pěkně pochytat. Rovněž je osvědčená preventivní ochrana, v rámci které jde o ničení hnízd medvídka i s vajíčky (larvama). Způsobů jak to udělat je docela dost. Přečtěte si tento článek a svůj ideální způsob jak medvídka obyčejného vyhnat ze své zahrady určitě najdete.

💡 TIP na produkt - Tin Tours pro hmyz s šedou stříškou
  • Talpa Raus odpuzovač slouží k potlačení výskytu medvídků obecných
  • vytváří zápach, který medvídky odpuzuje, ale působí i proti krtům, myším a jiným hlodavcům
  • je vhodný zejména do zahrad, na louky, travnaté plochy a hřiště
  • zároveň působí jako dusíkaté hnojivo, které se pomalu a postupně uvolňuje do půdy
  • působí kolem 80-90 dnů, doporučená dávka je 150-180 g na m², 1 balení 1,2 kg je na cca 8 m²
Tin Tours pro hmyz s šedou stříškou v eshopu

 

Medvídek obecný (Gryllotalpa gryllotalpa)

Jak vypadá a čím se živí

Medvídek obecný - Gryllotalpa gryllotalpa, detailMedvídek obecný, hovorově i Krtnonožka, má velké a poměrně i těžké tělo (dospělý jedinec dorůstá délky 4-6 cm a váží až 5 gramů). Má hnědé zbarvení na horní straně a bledší na spodní. Tykadla jsou krátká a silná. Jelikož má i křídla (přední silněji chitizovaná s hrubými žilkami, zadní blanité s hustou sítí žilek), dokáže se omezeně přemísťovat i vzduchem, ale většinu svého života stráví pod zemí.

Přední velké nohy připomínají končetiny krtů a přesně jako ony i medvídci pomocí nich dokážou hrabat v zemi nory a systémy chodeb. Nejsnáze jim to jde v různých rašeliništích, kompostech, milují i chlévský hnůj – vše plné hmyzu a žížal, kterým se živí nejvíce. Jinak je v podstatě všežravec a právě tato jeho vlastnost z něj činí nepřítele zahrádkářů. Nepohrdne totiž ani klíčícími rostlinami, kořínky rostlin či rovnou šťavnatou kořenovou zeleninou. Rovněž však při tvoření chodeb podhrabuje a poškozuje například i sazenice.

💡 TIP: Medvídek obyčejný, alias Mole cricket, podrobně do nejmenších detailů na: wikipedia.org (v angličtině).

 

Vývoj medvídka obecného (životní cyklus)

Vývoj medvídků trvá 2 roky. Po páření, které probíhá v květnu a červnu, samičky později vyhrabou do půdy či vhodného materiálu noru – kulovité hnízdo, do kterého nakladou přibližně od 100 do 400 vajíček (čímž nezřídka způsobí úhyn rostlin nad ním). Z těch se následně v průběhu června nejčastěji líhnou bílé až nažloutlé larvy, které vzdáleně připomínají mravence (v dřívějším stádiu). Larvy (nymfy)* se vyvíjejí v průběhu pěti vývojových stádií (instarů), přičemž v tom třetím přezimují, případně přezimuje rovnou již pohlavně dospělý jedinec – imágo (v hloubce 40 až 100 cm). Ze zimovišť vylézají v polovině dubna až v květnu a dokážou škodit až do října.

*Nymfa – jedná se o larvální stádium hmyzu s nedokonalou proměnou (postupná proměna, ve které se tělo hmyzu plynule během několika stádií stále více podobá dospělému jedinci).

medvídek - nymfa, vajíčka

 

Medvídek obecný žije v půdě, ve které si hloubí dlouhé horizontální chodby a na povrch vylézá opravdu jen zřídka. Umí se přesouvat na různá stanoviště (dokáže přelétávat v hejnech), dokonce i dobře plave. Zajímavost: medvídek je vzdálený příbuzný cvrčka, takže samečci dokáží vytvářet zvuk třením předních křídel o sebe, aby přivábily samičky dovnitř speciálně vyhloubené chodbičky. Ty si pak vyberou toho, jehož volání je samozřejmě nejsilnější.

Medvídek obyčejný „naživo“:

medvedík obyčajný

 

Kde ho můžete potkat nejčastěji

Medvídek obyčejný je vlhkomilný druh a potřebuje mít přístup ke spodní vodě během celého roku. Velmi rád se vyskytuje na březích řek a potoků či vodních nádrží, vyhovuje mu úrodná, dobře hnojená a zavlažovaná půda na zahrádce, pařeništi i skleníku. Potkat asi není nejvýstižnější slovo, protože za normálních okolností medvídka obyčejného opravdu nezahlédnete – maximálně tak chodbičky na povrchu půdy ve formě pásků, na povrchu je medvídek totiž aktivní hlavně v noci.

Medvídek obecný - přirozené prostředí

 

💡 Příbuzní z rodu Gryllotalpa

Medvídek obecný (Gryllotalpa gryllotalpa) se vyskytuje po celé Evropě (včetně jižní Skandinávie) až po Střední Asii, najdete jej i v Malé Asii či v severní Africe. Na světě je však známo více než 50 druhů medvídků/krtonůžek. Mezi nejznámější patří druh Gryllotalpa major vyskytující se hlavně v Severní Americe, či Gryllotalpa orientalis původem z Asie a Austrálie.

 

Medvídek obyčejný v zahradě: Jak nám vlastně škodí?

Jak jsem již vzpomínal na úvod – medvídek obecný škodí hlavně tím, že poškozuje a napadá různé druhy plodin na zahradě. Největší škody napáchá hlavně na mladých rostlinách v období páření a kladení vajíček. Takto jeho „nekalou činnost“ můžete zahlédnout v záhonech kořenové zeleniny, ale také v zelí, jahodách, okurkách, dýních nebo v rajčatech a dalších plodinách.

Medvídek obecný na bramborách

Medvídek obecný na bramborách

 

Jak se zbavit Medvídka obecného

Uschlé rostliny v záhonu nepotěší žádného zahrádkáře a proto při přemnožení tohoto zajímavého hmyzu není třeba váhat a aplikovat některá z opatření, kterými se medvídci dají eliminovat. Co na nich zabírá nejlépe?

 

Medvídek obecný a mechanické ničení hnízd

Pokud jste zaregistrovali přítomnost medvídka obyčejného i ve vaší zahradě, tak ideální bude, pokud se na úvod zaměříte na ničení hnízd s vajíčky, či larvami. Ty se s velkou pravděpodobností budou vyskytovat pod odumřelými a uschlými rostlinami.

 

Odchyt a likvidace dospělých medvídků

V menší zahradě můžete vyzkoušet odchyt dospělých jedinců v noci, kdy se na povrchu páří (od května do června). Stačí pokud do země v místech kde se častěji vyskytují ponoříte květináč, či jinou nádobu (past) tak, že jejich okraj bude těsně pod povrchem půdy. TIP: čím více jich bude, tím lépe, mezi nimi pak umístíte latě o výšce alespoň 2 cm – medvídek takovou laťku neproleze a vedle ní pěkně dojde až k okraji pasti.

 

Medvídek obecný a chemická ochrana

Sáhnout můžete i po chemické ochraně – funguje to tak, že se použijí takzvané otrávené návnady – například převařená zrna kukuřice, pšenice, či ječmene s rostlinným olejem a insekticidem (například i BI 58 EC, což je postřik proti mšicím). Ty se zahrabou do půdy. Na povrch se mohou ještě rozházet listy salátu, které jsou také namočeny do insekticidního roztoku. Aplikace je vhodná od konce dubna a v květnu.

Při opravdu silném výskytu se doporučuje využívat granulované insekticidy. V letním období se takto provádí takzvaná fumigace půdy přípravkem, který se jmenuje Basamid (jinak „čistokrevná chemie“, účinná látka tohoto přípravku – dazomet – při dostatečné půdní vlhkosti vytváří plyn methylizothioyanát, který má dezinfekční a dezinsekční vlastnosti). Basamid však u nás není pro malé zahrádkáře dostupný a povolen.

 

Fungují také přípravky na šneky

Mnozí zahrádkáři mají další osvědčený způsob, jak vyhubit medvídky. Používají k tomu přípravky určené k likvidaci šneků či slizňáků (Metarex, případně Mesurol). Granule se vysypou na místa jejich nejčastějšího výskytu. Medvídkovi k údivu „chutnají“, po čase následně hynou.

 

Odpuzovače

Na trhu jsou dostupné i speciální odpuzovače medvídků. Například již úvodem zmiňovaný Talpa raus je rostlinného původu a vyrábí se z lisovaných bílkovin semen ricinu obyčejného (Ricinus communis). Alkaloidové látky přípravku při uvolňování do půdy vytvářejí zápach velmi nepříjemný nejen pro medvídky obyčejné, ale i hraboše, krty, myši a jiné hlodavce. Výhodou je, že lidem přípravek nesmrdí a je to ochrana ekologického charakteru. Přípravek se rovnoměrně rozsype na plochu a aby byl ještě účinnější, tak na něj nahrňte malou vrstvu zeminy.

💡 TIP na produkt - Floraservis TALPA RAUS odpuzovač krtonožky obecné, hrabošů a krtov 3 kg
Floraservis TALPA RAUS odpuzovač krtonožky obecné, hrabošů a krtov 3 kg
  • Talpa Raus odpuzovač slouží k potlačení výskytu medvídků obecných
  • vytváří zápach, který medvídky odpuzuje, ale působí i proti krtům, myším a jiným hlodavcům
  • je vhodný zejména do zahrad, na louky, travnaté plochy a hřiště
  • zároveň působí jako dusíkaté hnojivo, které se pomalu a postupně uvolňuje do půdy
  • působí kolem 80-90 dnů, doporučená dávka je 150-180 g na m², 1 balení 1,2 kg je na cca 8 m²

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Kompostér se dnem jako prevence

Pokud máte na zahradě kompostér – tak ideálně by měl být takový, který se dnem nedotýká země, případně je jeho dno pevné (viz jak vybrat správný kompostér). Larvy medvídka se totiž zpočátku živí humusem a ne hned kořínky či jiným hmyzem, takže se rádi vyskytují právě poblíž domácího kompostoviště. Pomůže alespoň to, pokud jej v rámci větší zahrady umístíte dostatečně daleko od obdělávané půdy.

 

Síťky a ohrazování

Proti krtonůžce (medvídku) můžete použít i fasádní síťku – tato jednoduchá a finančně nenáročná ochrana je v podstatě 100%-ní. Nastříhané čtverce síťky vkládáte do jamek na sázení tak, aby sahaly i pár centimetrů nad zem (chráníte i stonek sazenice). Kořeny rostliny mají prostor pro svůj růst a medvídek se k nim nedostane.

 

Kypření půdy

Také si částečně můžete pomoci pravidelným kypřením půdy, přičemž hluboká kultivace (rýčování) na podzim či na jaře je pro likvidaci škůdce nejdůležitější. Čím hlouběji budete rylovat, tím dříve se dostanete k hnízdům medvídka, které se normálně nacházejí 10-15 cm pod povrchem. Vajíčka a larvy zničíte mechanicky.

 

Medvídek obyčejný a chlévský hnůj

Můžete zkusit rovnou 2 metody. Na jaře (v květnu) poumisťujte na pozemku hromádky hnoje, které budou medvídka lákat, aby do nich nakládl vajíčka. Přibližně po měsíci hromádky zkontrolujte a případná hnízda s vajíčky či larvami zlikvidujte. Na podzim (v říjnu) zase můžete vykopat několik půlmetrových jam, do kterých uložíte chlévský hnůj. Medvídek to bude považovat za vhodné zimoviště. Jedince, které v jamách objevíte se jednoduše zbavíte tak, že je spolu s hnojem rozhodíte po povrchu půdy v zimě během mrazů, případně hnůj zalijete horkou vodou.

 

Biologická ochrana

Existuje ale i možnost biologické ochrany vaší zahrady. Řešení v tomto směru nabízejí například parazitické hlístice (Steinernema carpocapsae), které medvídky dokážou s úspěchem zničit. Tyto hlístice napadají larvy medvídka a pak se dále množí v jejich těle. Přitom vylučují i určité bakterie, které se dostávají do tkání svého hostitele v důsledku čehož zahyne již během pár dní. Tyto hlístice nemají na lidi a ani domácí zvířata jinak žádný dosah a také z půdy se postupně vytratí samy.

 

Přirození nepřátelé

Stavy medvídků rádi proředí i jejich přirození nepřátelé, které však nesmíte ze své zahrady odhánět. Jsou to různé druhy ptáků jako špaček, drozd, vrána, ale i takový jež či drobní hlodavci jako krt či rejstřík, nebo dokonce i žáby. Za medvídkem se rád pustí i pes nebo kočka, dokonce to umí vzít jako dokonalou zábavu. Jak však bude vypadat pak váš záhon je druhá věc. Totéž platí pro slepice – ty vás zaručeně medvídky zbaví, ale i všeho zeleného v dohledu 🙂

Medvídek obyčejný - rádi si na něm pochutnají i ptáci

Medvídek obyčejný – rádi si na něm pochutnají i ptáci

 

Rychlé tipy jak na medvídka obyčejného ve vaší zahradě:

 

Domácí tipy

  • na místě, kde se medvídci vyskytují nejvíce vykopejte jámu hlubokou asi tři čtvrtě metru, vložte do ní kbelík s hnijícími bramborami a s rozloženou slámou a jámu zakryjte plechem – teplo a „vůně“ přiláká množství škůdců, které následně ještě ve kbelíku zalijete vroucí vodou
  • voda se saponátem je metoda, která se osvědčila hlavně našim babičkám – do děr po medvídcích lili „jarovou“ vodu a postupně je tak zabíjeli, ale podobně jako vytápění jejich podzemních chodeb silným proudem vody to nemá velký význam – možná tak na menší zahrádce
  • více zahrádkářům se osvědčila mokrá deka – uslyšíte dobře – deka se namočí do vody a pohodí volně někde na zahradě, případně i ve skleníku… takové vlhké a teplé prostředí medvídky láká – druhý den tak můžete často posbírat opravdu „bohatou úrodu” krtonůžek
  • někteří mají odzkoušené i zvukové/vibrační plašení těchto škůdců – na kovovou tyčku se umístí prázdné láhve či plechovky a větrem vyvolaný zvuk, možná vibrace medvídky ze záhonu možná odplaší
  • vajíčková skořepina vaší zahradě prospěje jednak jako hnojivo, a jednak rozdrcená a rozmíchaná v jídlem oleji je zase jedním ze starých způsobů jak ničit hmyz v zahradě – i medvídka, který takovou směs určitě rád ochutná, ačkoli je pro něj tato kombinace smrtelná
  • obyčejný amoniak je pro mnohé zahrádkáře starým známým bojovníkem proti nejrůznějším škůdcům a používá se i při hubení medvídků – amoniak se rozředí vodou a lije se v dávkách přímo do jamky, do které půjde přísada
  • také je známo, že výrazné vůně odpuzují více škůdců, medvídka včetně, vysaďte proto kolem záhonů či v přímo v nich například chryzantémy či měsíček

💡 Máte vlastní recept či zaručený trik jak se zbavit medvídka? Podělte se s námi se svými zkušenostmi v diskusi pod článkem.

 

Medvídek obyčejný a pár slov na konec

Všechny zmíněné rady a tipy pro eliminaci medvídka obecného ve vaší zahradě víceméně fungují. Nezapomínejte však na jednu důležitou věc. I takový „škůdce” má v přírodě svůj význam a poslání – sám medvídek žere larvy jiného škodlivého hmyzu, ale například i jako potrava pro jiné živočichy… A pokud není fakt velmi přemnožen, tak hnát se za ním se všemi možnými chemicko-domácími pokusy snad ani není nejvhodnější.

 

Zajímavosti na závěr

  • medvídka lze chovat i v pevném teráriu – je nezbytné udržovat v půdě dostatečné vlhko a dodávat pravidelně potravu, ale protože jsou velmi dravé s jejich odchovem může být problém
  • medvídek se mezi sebou kromě páření v podstatě nesnáší – umístíte několik jedinců do menší nádobky – budou se napadat a nejslabší zemře
  • medvídek obecný je opravdu velmi silný a například z papírových pastí se ven zaručeně dostane
  • medvídek je také skvělá návnada pro ryby a více rybářů na něj táhnou dokonce i sumci (či kapři)

 

💡 TIP: Přečti si jak se zbavit různých škůdců v zahradě, či domě, bytě…:

 

Medvídek obecný: zdroje a zajímavá literatura


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (14 votes)
Autor článku
redakce

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *