Měsíční jahody kdysi nechyběly v žádné ovocné zahradě. Toto malé drobné ovoce se podobá lesním jahodám nejen velikostí a tvarem, ale také svojí chutí a aroma. Úrodu poskytují celý rok a vůbec nejsou náročné na pěstování. Chcete mít i vy na zahrádce záhon s těmito chutnými jahůdkami? Přečtěte si jak na to.
Měsíční jahody pár slov na úvod
Měsíční jahody ( Fragaria vesca var. semperflorens ) jsou vytrvalé rostliny, které patří do rodu Fragaria a čeledi růžovitých ( Rosaceae ). Tyto jahody (známé jsou také pod názvem alpské či alpinské jahody) se vyznačují tím, že kvetou a plodí od pozdního jara až do prvních mrazů, tedy prakticky během celého vegetačního období.
Měsíční jahody jsou kompaktní a nízké rostliny, které dorůstají do výšky přibližně 15-20 cm . Vytváří hustý trs listů a mají krátké výběžky (stolony) – na rozdíl od běžných zahradních jahod, které mají dlouhé poplazy. Také je třeba počítat s tím, že plody měsíčních jahod jsou menší než běžné jahody, ale mají intenzivnější aroma a chuť . Jsou sladké a voňavé, a zcela věrně připomínají lesní jahody ( Fragaria vesca ).
Pěstujeme měsíční jahody
Měsíční jahody nemají velké nároky na pěstování a dobře se jim daří na slunečných místech (případně ještě v polostínu s propustnou, humózní půdou. Jsou zcela odolné vůči chladu, v těch nejchladnějších oblastech u nás je však bude třeba během zimy zakrýt. Kromě klasických záhonů je klidně můžete pěstovat iv nádobách na balkonech či terasách.
Jak na jejich výsadbu
Pokud byste čekali, že se dostanete k nějakým sazenicím podobně jako je tomu u zahradních jahod, tak vás nepotěšíme. Měsíční jahody si v obchodě umíte pořídit pouze jako semena . Výhodou je, že si nové osivo pak vypěstovat i sami. V takovém případě se dozrálé plody nechají uschnout. Semena, u jahod je to nažky, se pak velmi snadno oddělí. Semena vysejete do připravené půdy (kvalitní kompostová zemina odlehčená pískem či perlitem) v mělké bedničce a zasypete pouze tenoučkou vrstvou zeminy. Klíčit začnou obvykle do 2-3 týdnů . Po vytvoření 2-3 pravých lístků rostlinky rozsaďte do pařeniště, případně větších květináčů.
Vysévá se ve dvou termínech . Buď brzy na jaře (konec února, březen) někde ve vytápěných prostorách – semena na vyklíčení potřebují 18 až 20 °C. Nebo na podzim ještě do příchodu zimy, na jaře po přezimování můžete sazenice jahod vysadit do zahrady.
Sběr a využití měsíčních jahod
První plody po vysetí v časném jaře čekejte cca na sklonku léta . Podzimní výsev zase dokáže zarodit už v průběhu května. Měsíční jahody rodí skoro bez přestávky téměř celé vegetační období až do příchodu prvních mrazů . Úplně dozrálé plody mají tmavě červenou barvu. Na jednom stanovišti se doporučují pěstovat 3-5 let.
TIP: jahody sbírejte ideálně navečer a když je sucho. Obírejte je rovnou se stopkou. Takto jednoduše zabráníte tomu, abyste je při sklizni nepomačkali a nepoškodili.
Měsíční jahody jsou nejlepší pro přímý konzum. Jen tak si je dopřejte z hrsti, výborné na šlehačku, do bowle… K zavařování se moc nehodí, protože po tepelném zpracování ztrácejí barvu a nažky zahořknou.
Jaké jsou nejlepší odrůdy
U nás se prakticky setkáte jen s jedinou odrůdou měsíčních jahod a tou je „Rujana“ . V minulosti jste mohli na zahrádkách naďabit i na kultivar Baron Solemacher (a jinak jak koukám, tak její semínka se už opět dají koupit iu nás). V porovnání s Rujanou má o něco větší plody s méně výraznými nažkami, jinak jsou stejně aromatické a sladké a plodí od jara až do podzimu.
Měsíční jahody Rujana
Starou německou odrůdu Rujana vyšlechtili již v roce 1910 . Své jméno jinak nese po největším německém ostrově Rujana v Baltském moři, který je známý svou bohatou historií a slovanským osídlením (kmen Rujanov). Plody této odrůdy mají zářivě červenou barvu s viditelnými žlutými nažkami. Drobné jahody kuželovitého tvaru jsou velmi aromatické, šťavnaté a sladké.
- Jak pěstovat jahody – kdy sázet, jak hnojit + PŘEHLED oblíbených odrůd
- Vše o pěstování angreštu – sázení, rozmnožování, stříhání
- Josta – chutný kříženec černého rybízu a angreštu, návod k pěstování a tipy na jeho využití
- Pěstujeme černý a červený rybíz – sázení, stříhání, nemoci
- Borůvky a jejich účinky, odrůdy a pěstování + 3 TIPY na recepty s borůvkami
- Jak sázet a pěstovat krásný muchovník , s chutnými plody (keř i strom)
- Pěstujeme dřín obecný (dřínku) pro okrasné účely i kvůli plodům
- Pěstování goji venku i na balkoně + využití kustovnice čínské
Článek je zařazený do kategorie: Péče o zahradu
Mohlo by vás zajímat
-
Tuřín - jak jej pěstovat, jaké jsou účinky a nejlepší recepty
-
Černá ředkev je chutná kořenová zelenina, jak na její pěstování, účinky, recepty na její využití
-
Kdouloň je zapomenuté ovoce, které musíte zkusit - jak na její pěstování, využití a pár receptů k tomu
-
Znáte Mangold? Jak na jeho pěstování, o jeho účincích a pár skvělých receptů k tomu
-
Čajot je exotická zelenina z tropů, víte na co ji použít? Recepty, využití, pěstování rostliny
-
Lunární kalendář pro zahrádkáře - květen 2024
-
Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
-
Je šalotka cibule nebo ne? Toto jsou hlavní rozdíly a kde všude šalotku můžete použít, výborná je i zavařená!
-
Jak na pěstování Aloe vera - péče o rostlinu a jak ji doma zpracovat na gel či nápoj
-
Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci