Jak zavařovat jahody klasicky v hrnci, nebe v troubě + recept na nálev

Georgina Babinová Téma
2. března 2022 0

Jahodovým měsícem je květen a chladná sladkost tohoto dokonalého ovoce perfektně ladí s letním horkem. Sezóna čerstvých jahod je ovšem příliš krátká, proto vám přinášíme několik praktických a kreativních způsobů, jak si jejich lahodnou chuť vychutnávat během celého roku. Řešením je zavařování jahod. To, jaký způsob zvolíte, už necháme na vás. Nechte se inspirovat naším průvodcem.

Jahodový džem a povidla

Tradiční jahodové džemy a marmelády jsou sladké pomazánky připravené vařením drceného ovoce s cukrem, dokud směs nezhoustne. Džem i povidla vydrží dlouho a můžete si je vychutnávat spoustou tvůrčích způsobů, nejen jednoduše natírat na chléb.

➡️ Džem vs. povidla

Pokud jste se rozhodli pro džem, jahody jednoduše nahrubo rozmačkejte vidličkou nebo bramborovým lisem, aby v nich zůstaly rozpoznatelné kousky ovoce. Pokud je vaší volbou povidla, připravte jemnější pyré.

➡️ Klíčem k úspěchu je čistota!

Stejně jako jakékoli jiné čerstvé ovoce nebo zelenina, jahody mohou být kontaminovány bakteriemi z půdy, vody a živočišných zdrojů. Ke kontaminaci z lidských zdrojů může dojít během sklizně nebo po sklizni. Povrchně umyté ovoce se i v neposkvrněné, sterilizované sklenici obvykle porouchá. Je důležité, abyste si před přípravou umyli ruce mýdlem a vodou a používali čisté vybavení, nádobí a řezné povrchy.

Zavařujte pouze jahody, které jsou naprosto čerstvé a bezvadné! Neporušené jahody opatrně, vícekrát střídavě omyjte nebo jemně osprchujte. Doporučujeme i jednu „octovou“ koupel (smíchejte jeden díl bílého octa a tři díly vody). Tím zajistíte, že všechny spóry plísní budou zlikvidovány.

Mytí jahod

Octová koupel je zárukou, že jahody jsou zbaveny spór plísní

 

➡️ Bez správného vybavení se neobejdete

Na džem a povidla použijte standardní zavařovací sklenice. Ujistěte se, že sklenice neobsahují praskliny a nejsou naštěrbené. Tyto nedostatky zabrání vzduchotěsnému uzavření. Umyjte je v horké mýdlové vodě a opláchněte. Sklenice sterilizujte ve vroucí vodě 10 minut.

 

💡 Pokud se vám zdá, že vzhledem k množství jahod, budou nějaké sklenice chybět máme pro vás skvělé tipy ⤵️

Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Fruit 0,425 l, 4 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Fruit 0,425 l, 4 ks
229 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem, 720 ml, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem, 720 ml, 8 ks
189 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem VERINE, 0,26 l, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem VERINE, 0,26 l, 8 ks
199 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem Sturzglas 0,44 l, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem Sturzglas 0,44 l, 8 ks
199 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem TON, 80 ml, 12 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem TON, 80 ml, 12 ks
219 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem 0,3 l, 12 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem 0,3 l, 12 ks
219 Kč
Tescoma 6dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,2 l Tescoma 6dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,2 l
279 Kč
Tescoma 3dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,7 l Tescoma 3dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,7 l
259 Kč

Ukázat více

 

Vyberte správnou velikost víček, musí sednout na zvolené sklenice. Nutnost sterilizace platí rovněž pro víčka. Po důkladném umytí a opláchnutí je můžete je sterilizovat spolu se skleničkami. Sterilizovat můžete také v troubě. Nastavte ji na 80°C a vložte sklenice a/nebo víčka na podnosu na 25 minut.

 

💡 Při zavařování je ideální použít vždy nová víčka ⤵️

Omnia víčka na zavařování ovoce a zeleniny OM 68 malé 20 kusů Omnia víčka na zavařování ovoce a zeleniny OM 68 malé 20 kusů
60 Kč
Omnia víčko na zavařování 83C 20 kusů Omnia víčko na zavařování 83C 20 kusů
62 Kč

Ukázat více

 

➡️ Jahodový džem s nízkým obsahem cukru

Tento jednoduchý recept na jahodový džem používá méně než polovinu cukru předepsaného v tradičních recepturách. Výsledkem je zdravější produkt, který se může pochlubit plnou přírodní chutí a zářivou barvou ovoce. Recept vyžaduje nízko-metoxylový pektin (vyrobený z citrusových slupek) a vápníkový prášek, nebo arrowroot prášek. Kombinace pektinu a vápníku, resp. arrowroot samotný umožňuje získat dokonalou konzistenci i při použití málo nebo žádného cukru. Postup přípravy zahrnuje pektinovou variantu, pokud se rozhodnete pro arrowroot, příprava je naprosto stejná, jen pektin a vápníkový prášek je nahrazen arrowroot práškem.

V receptech s nízkým obsahem cukru je obzvláště důležité používat zcela zralé ovoce, plné chuti. Nezáleží však na tom, zda jsou jahody čerstvé nebo mražené, pokud byly sklízeny na vrcholu své sezóny.

Jahodový džem

 

Budete potřebovat: 1 kilogram jahod, 1/2 čajové lžičky vápníkového prášku a 2 čajové lžičky pektinového prášku (nebo 2 čajové lžičky arrowroot prášku), 1/4 šálku cukru, 1,5 ml vody

Postup:

  • jahody vložte do velkého nereaktivního hrnce (bez hliníku nebo z nerezavějící litiny) a rozmačkejte je drtičem na brambory
  • v odměrné nádobě připravte kalciovou vodu vmícháním vápníkového prášku do vody
  • k jahodám přidejte 2 čajové lžičky vápníkové vody a dobře promíchejte
  • v samostatné misce smíchejte 2 čajové lžičky pektinového prášku s cukrem
  • ovoce v hrnci nechte zahřát. Přidejte cukr a směs pektinu a míchejte nepřetržitě 1 až 2 minuty, dokud se pektin a cukr úplně nerozpustí. Za pravidelného míchání vařte dále na mírném ohni, dokud džem nemá požadovanou konzistenci. Pěnu, která se na povrchu tvoří během vaření můžete posbírat lžičkou. Džem nemusíte vařit velmi dlouho, cca 20 minut obvykle stačí, protože i když vypadá řídce, během chlazení ztuhne.
  • horký džem nalijte do čistých zavařovacích sklenic (pro tento recept není třeba sterilizovat sklenice), přičemž nahoře ponechte 1 cm volného prostoru. Uzavřete víčky. Sterilizujte ve vroucí vodní lázni 10 minut.

Po sterilizaci vydrží neotevřený 1 rok. Po otevření jej skladujte v ledničce a zkonzumujte do 3 až 4 týdnů. Namísto cukru můžete použít i 1/4 až 1/2 šálku medu. Přestože se med nespojuje s pektinem a kyselostí stejným způsobem, jako cukr, aby vytvořil gel, v receptu, který používá kombinaci vápníkového prášku a pektinu fungovat bude.

 

➡️ Krémová jahodová povidla

Udělejme si nejprve trochu řád v názvech! Co je džem a co je povidla? Jsou to jen různá pojmenování, nebo je zde i jiný rozdíl? Názory jsou různorodé, někdo se snaží nalézt rozdíly založené na jejich struktuře, hustotě, nebo sladkosti. Konečný výsledek výzkumu není jednoznačný: prakticky má každý pravdu!

💡 Co je tedy povidla a co je džem?

Sklenice s různými druhy džemu a povidlaZačněme od úplného začátku. Povidla je hustá kašovitá masa, která vzniká vařením ovoce s cukrem nebo bez cukru. Tradiční domácí povidla je typická pro střední a východní Evropu. Pojmenování povidla lze vysledovat zpět až do roku 1350. Slovo pochází z latinského alactuarium, které používali středověcí lékaři (později liktárium), což znamenalo medový sirup, do kterého se přimíchali léky, aby se zmírnila jejich nepříjemná chuť a usnadnilo užívání.

Hotová (domácí) povidla se po uvaření vloží v uzavřených zavařovacích sklenicích do takzvaného suchého „dunstu “(z německého Dunst – pára), tj. je zakrytá, resp. obklopen různými textiliemi a dekami (které se nepoužívají k jiným účelům) a takto se nechá pomalu vychladnout.

A co je tedy džem? Je to také povidla, jen jinak připravená. Džem, který je původem ze západní a severní Evropy se liší od povidla tím, že obsahuje kousky ovoce a není tak homogenní jako povidla. Džem lze připravit i bez vaření. Povidla je 100% ovoce (+cukr), zatímco džem ne nutně.

Na jahodové povidla budete potřebovat: 4 kg jahod, 30 – 50 dkg cukru (na kg, podle chuti), citrónová šťáva ze 2-3 větších citrónů

Postup:

Jahody na několik minut namočte do velkého množství vody a poté vícekrát promývejte (popsali jsme výše), dokud voda zůstane čirá. Odstraňte stopky, jahody smíchejte se s cukrem, přičemž je oběma rukama dobře rozmačkejte. Zakryjte, uložte na 1 noc na chladné místo, aby se cukr úplně rozpustil.

Zavařování jahod - 1. krok - naložení v cukru

Jahody s cukrem nechte odpočívat celou noc

 

Následující den přidejte citrónovou šťávu a přiveďte jahody k varu. Když začnou vařit, cca. 1 litr šťávy odeberte a přeceďte přes kovové sítko. Hustý zbytek ze sítka dejte zpět do hrnce. Vařte 30 minut na mírném ohni, přičemž podle potřeby míchejte – záleží na typu hrnce. Pokud používáte hrnec s tlustým dnem a vhodně zvolíte teplotu vaření, nemusíte neustále míchat. Naplňte do připravených malých zavařovacích sklenic, uzavřete víčkem a sklenice postavte „na hlavu“ po dobu 5 minut, poté vložte do suchého dunstu na 24 hodin a uložte na místo.

Na tento recept je ideální odrůda Lambada, která u nás v květnu dozrává mezi prvními, a charakterizuje ji vysoký obsah cukru, aromatická chuť a střední kyselost.

 

Jahodový kompot bez konzervačních přísad

Tento recept je šitý na míru praktickému a možná zatím málo známému zavařovacímu hrnci, ale samozřejmě jej můžete připravit i tradičním způsobem. A nemusíte se obávat, ovoce si i bez konzervačních látek zachová svoji strukturu a sametovou chuť a zaručeně vydrží roky.

 

💡 Pokud se rozhodnete využít benefity zavařovacího hrnce, vítězové srovnávacího testu jsou vám k dispozici ⤵️

💡💡 u nás naleznete celý test zavařovacích hrnců

 

Na kompot budete potřebovat: 6,5 kg jahod, 1,5 kg cukru

Postup:

Z jahod odstraňte stopky a poté je důkladně omyjte pod tekoucí vodou, nemělo by se dlouho namáčet, protože se zhoršuje jejich struktura, která je pro kompot důležitá. Jahody vložte do čistých, sterilizovaných 7 dl zavařovacích sklenic a vrch ovoce posypte 4 polévkovými lžícemi cukru. Recept na nálev nepotřebujete, sklenice naplňte jednoduše studenou vodou a vzduchotěsně uzavřete. Sklenice vložte do zavařovacího hrnce, naplňte jej vodou a poté je sterilizujte podle programu při 75°C 25 minut. Jakmile je stroj hotov, kompoty můžete okamžitě umístit do spíže. Cukr můžete podle vašich preferencí nahradit medem nebo březovým cukrem.

Jahodový kompot

 

Jahodový sirup

Domácí jahodový sirup se nejčastěji používá do limonád a jiných nápojů pro výraznou, sladkou chuť jahody. Je úžasným doplňkem koktejlů a moktejlů. Sirup můžete použít i jako alternativu k javorovému sirupu a jako součást dezertů jakéhokoli druhu. Tolik možností…!

Budete potřebovat: 1 kg jahod, 4 šálky vody, 2 šálky cukru

Postup:

  • ovoce důkladně omyjte a odstonkujte
  • jahody nakrájejte na malé kousky a dejte se středně velkého hrnce
  • zalijte vodou a přiveďte k varu. Snižte na střední plamen a nechte jahody vařit asi 20 minut. Odstraňte veškerou pěnu, která se tvoří na vrchu.
  • po asi 20 minutách ztratí jahody většinu své barvy a voda by měla být tmavě růžová/červená. Odstavte ze sporáku.
  • jahodovou tekutinu přeceďte přes jemné kovové sítko do druhého čistého hrnce, čímž se oddělí tuhé bobule od kapaliny. Nepasírujte bobule, abyste extrahovali více šťávy; je to lákavé, ale díky tomu bude sirup zakalený.
  • jakmile je jahodová tekutina přecezena, tuhé zbytky zlikvidujte. Do jahodové tekutiny přidejte 2 šálky cukru. Přiveďte k varu a často míchejte, aby se cukr úplně rozpustil. Nechte sirup vařit po dobu alespoň 5 minut nebo dokud se cukr nerozpustí.
  • odstavte ze sporáku a nechte úplně vychladnout. Nalijte do skleněné nádoby, vzduchotěsně uzavřete a uložte do ledničky.

Pokud dáváte přednost hustšímu sirupu k použití na palačinkách nebo vaflích, můžete ho vařit o několik minut déle, dokud se tekutina nezredukuje a nezhoustne. Konzistence tak, jak je uvedena výše, je ideální pro míchání do nápojů.

Jahodový sirup v láhvi

 

Domácí jahodový likér z Itálie ve dvou variacích

Italové jsou ve výrobě domácích likérů mistry, ať už je to Limoncello nebo Grappa. A tento jahodový likér je také dokonalý. Ne příliš sladký, vynikající digestivum po večeři. A doslova delikatesa když se podává s ledem. Možná si myslíte, že je to složité, ale věřte nám, že to stojí za to. Pokud jde o domácí likér, důvěřujte Italům.

Budete potřebovat: 0,5 kg jahod, 2 šálky vodky, pro přípravu tradičního likéru – 1 šálek vody, 1 šálek cukru, pro přípravu krémové verze – 1 šálek cukru, 1/2 šálku + 1 polévková lžíce mléka, 1/2 šálku 30 % šlehačky

Postup:

  • jahody důkladně očistěte a nakrájejte na plátky
  • vložte je do velké skleněné nádoby se vzduchotěsným víkem
  • přidejte vodku a promíchejte
  • vložte do tmavé skříňky, nebo místnosti na 20 dní, sklenicí otáčejte a promíchejte každé 2 dny

Tradiční likér

  • po uplynutí 20 dnů připravte sirup. Do středně velkého hrnce dejte cukr a vodu, na mírném ohni přiveďte k varu, často míchejte, snižte teplotu a vařte ještě 8-10 minut. Odstavte ze sporáku a nechte úplně vychladnout.
  • alkohol z jahod přeceďte do čisté nádoby nebo láhve s pevným víkem. Přidejte ochlazený sirup a promíchejte. Před podáváním nádobu zavřete a před podáváním ji na 2 dny vložte do ledničky. Může to být i mrazák.

Krémový likér

  • po uplynutí 20 dnů připravte krémový sirup, do středně velkého hrnce dejte cukr, mléko a smetanu, promíchejte, aby se spojily a přiveďte směs k varu. Snižte teplotu a povařte 1 minutu, poté odstavte ze sporáku a nechte úplně vychladnout.
  • alkohol z jahod přeceďte do čisté nádoby nebo láhve s pevným víkem. Přidejte ochlazenou smetanovou směs a promíchejte. Před podáváním dopřejte likéru alespoň 1 den v ledničce.

Tradiční jahodový likér vydrží v ledničce 3-4 týdny, krémový 1-2 týdny.

Domácí likér

 

8 důvodů proč byste měli jahody rozhodně zařadit do vašeho jídelníčku

Jahoda, Fragaria, je jedním z nejoblíbenějších bobulových plodů na světě. Existuje spousta odrůd, které se liší chutí, velikostí a texturou, ale všechny mají stejné charakteristiky – srdeční tvar, červenou dužinu a semínkový „kabát“ spolu s malou, zelenou čepicí z listů a stonkem, který zdobí jejich koruny. Jsou nejen úžasně chutné a delikátní, ale tyto rubínové drahokamy přesvědčivě chrání i naše zdraví.

✅ 1. Skvělý zdroj vitamínů a živin

Jeden šálek jahod obsahuje více než 100% denního minimálního cíle pro vitamin C podporující imunitu. Kromě toho, že vitamín C působí jako antioxidant v boji proti chorobám a stárnutí, pomáhá vytvářet kolagen a udržovat zdraví pokožky. Jahody jsou také bohaté na další antioxidační a protizánětlivé sloučeniny. To je jeden z důvodů, proč jsou bobule včetně jahod vázány ke zdraví mozku. V jedné studii měly starší ženy, které konzumovaly nejméně jednu až dvě porce jahod (přičemž jedna porce byla osm jahod) za týden, redukovanou ztrátu kognitivních funkcí.

Jedna porce osmi středně velkých jahod obsahuje:

  • 45 kalorií
  • 140% denní hodnoty pro vitamín C
  • 8% denní hodnoty pro folát
  • 12 % denní hodnoty pro vlákninu
  • 6% denní hodnoty pro draslík
  • pouhých 7 gramů cukru

✅ 2. Jsou dobré pro vaše srdce

Jahody jsou bohaté na vlákninu a vitamín C, párování živin, které je skvělé pro snížení oxidačního stresu, který může snížit riziko srdečních onemocnění. Jahody jsou navíc dobrým zdrojem draslíku, který pomáhá chránit před srdečními chorobami. Draslík může pomoci snížit krevní tlak, neboť pomáhá tlumit účinek sodíku na krevní tlak. Konzumování jídel bohatých na draslík a také snížení příjmu sodíku může pomoci redukovat riziko vysokého krevního tlaku a mozkové příhody.

Konzumace jahod může také snížit vaše šance na infarkt. Studie z roku 2013, která se uskutečnila na Harvardu s téměř 100 000 žen v mladém a středním věku, zjistila, že konzumace nejméně tří porcí jahod za týden snížila riziko infarktu o 32 procent. Vědci připisovali účinek vysokým hladinám antioxidantů zvaných antokyany v jahodách.

✅ 3. Mohou pomoci zabránit rakovině

Ve studiích na zvířatech byla pravidelná konzumace bobulí včetně jahod spojena se sníženým rizikem rakoviny, včetně rakoviny jícnu a rakoviny plic. Výzkum je slibný, ale v lidských studiích je stále nedostatečný. Jahody byly zařazeny mezi 10 nejvýznamnějších druhů ovoce v antioxidační kapacitě a to může být klíčový důvod, proč mohou pomoci při prevenci rakoviny. Antioxidanty bojují proti sloučeninám volných radikálů, které způsobují chronické zdravotní problémy.

✅ 4. Vyřeší problémy se zácpou

Konzumace potravin, jako jsou jahody, hrozny, červený i žlutý meloun, s vysokým obsahem vody a vlákniny, může pomoci hydratovat tělo a udržovat pravidelný pohyb střev. Vláknina je nezbytná pro minimalizaci zácpy a zvětšení objemu stolice.

✅ 5. Mohou pomoci předcházet vrozeným vadám

Pokud jste těhotná, je nezbytné získat dostatek kyseliny listové, protože tento vitamín může pomoci předcházet poruchám nervové trubice vašeho dítěte (základní struktura mozku a páteře), které mohou vést k anencefalii a spina bifida. Řešení: jahody. Jahody jsou pro ženy, které chtějí otěhotnět, dobrým zdrojem kyseliny listové.

✅ 6. Snižují zánět

Zánět může v těle způsobit celou řadu problémů – chronický zánět byl dokonce spojen se závažnými stavy, jako jsou mozková porážka, infarkty a rakovina. Jahody mají protizánětlivé vlastnosti. Antioxidanty a fytochemikálie, které se v nich nacházejí, mohou pomoci zmírnit zánět kloubů, který způsobuje artritidu a může také vést k onemocnění srdce.

✅ 7. Udrží na uzdě vaše vrásky

Síla vitamínu C v jahodách, který je nezbytný pro produkci kolagenu, pomáhá zlepšovat pružnost pokožky. Protože stárnutí jde ruku v ruce se ztrátou kolagenu konzumace potravin bohatých na vitamin C vede ke zdravější a mladší pokožce. Avšak vitamín C není jediný, přirozeně se vyskytující, bojovník proti vráskám nacházející se v tomto ovoci. Kyselina ellagová brání destrukci kolagenu a zánětlivé reakci (což jsou dva hlavní faktory vývoje vrásek) v kožních buňkách po expozici UV-B paprskům poškozujícím pokožku.

✅ 8. Udržují zdraví vašich očí

Antioxidační vlastnosti jahod mohou také pomoci zabránit kataraktě – zakalení oční čočky – což může vést k oslepnutí ve starším věku. Naše oči vyžadují vitamín C, který je chrání před působením volných radikálů a před slunečním zářením UV, které může poškodit protein v čočce. Vitamin C také hraje důležitou roli při posilování oční rohovky a sítnice.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.4/5 - (14 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *