Jak sázet a pěstovat krásný muchovník, s chutnými plody (keř i strom)

Georgina Babinová Téma
13. března 2023 0

Muchovník nabízí vše: masy jarních květin, podzimní barvy a dokonce i jedlé plody, které jsou lákadlem i pro ptáky. Má kompaktní habitus a proto je ideálním stromem do malých zahrad.

Vegetační období těchto krásných okrasných dřevin začíná brzy: časně na jaře kvetou na holých větvích a jejich hvězdicový květ rozzáří zahradu, když ještě nic nekvete. Po nich následují měděné listy, které dozrávají do svěží zelené a na podzim se rozvinou živé odstíny oranžové a červené. Jedlé černé bobule, které jsou velmi oblíbené u volně žijících živočichů, ještě podtrhnou tento atraktivní vizuál.

Při výsadbě tohoto atraktivního stromu se vám zaručeně sejde kvalitní rýč.

Ukázat více

 

Muchovník – charakteristika

Muchovník (Amelanchier) je rod keřů, resp. malých stromů, které patří do čeledi růží, Rosaceae. Rodina růží je velká, rafinovaná skupina. Jablka, švestky, třešně, broskve, hrušky, meruňky… vše patří do rodiny růží. Podívejte se zblízka na květiny všech z nich a potom na plody a uvidíte podobnost.

Většina druhů pochází ze Severní Ameriky. Výjimkou jsou Muchovník vejčitý (Amelanchier ovalis), který se vyskytuje v Evropě, a muchovník asijský (A. asiatica), což je malý strom pocházející z východní Asie. Několik druhů muchovníku se pěstuje jako okrasné rostliny a některé druhy přinášejí ovoce, které připomíná borůvky – možná vám bude tato rostlina povědoma jako indiánská, nebo aljašská borůvka.

Muchovník je opadavá rostlina, která nese jednoduché, střídavě uspořádané listy. Květy jsou obvykle bílé s pěti okvětními lístky; koncové shluky mohou obsahovat až 20 květin. Plody jsou načervenalé až purpurově-černé bobule, které připomínají drobná jablíčka a jedí je ptáky a jiná zvěř.

Rostlina je dosti variabilní. Například tvar listů může být na stejné rostlině odlišný. Najděte si chvilku a prohlédněte si jednu ve vašem okolí: listy na stonku květu se mohou lišit od listů na nekvetoucích větvích. Ve skutečnosti stejná rostlina může mít různé tvarované listy v závislosti na tom, jak rychle rostla.

Muchovník vejčitý

Muchovník vejčitý (Amelanchier ovalis) je původem z Evropy a je doma i na jižním Slovensku

 

➡️ Nejznámější druhy

Populární okrasné druhy Amelanchier zahrnují:

  • A. alnifoliu, tedy Muchovník olšolistý, keř, který dorůstá až do výšky asi 3 metrů a přežije i mrazy až do -40 stupňů Celsia. Nejznámější u nás pěstované kultivary jsou Smoky, Martin, Honeywood, Nortline a Thiessen.
  • kanadský nebo stínolistý muchovník (A. canadensis), který dosahuje až 8 metrů ve svém původním prostředí
  • A. laevis (Muchovník hladký) který je podobný A. canadensis, ale je vyšší a má více květin. Dorůstá až do výšky 10m, v našich podmínkách do 5 m.
  • A. arborea (Muchovník stromovitý) je také podobný A. canadensis, je však mohutnější a má větší visící shluky květin
  • Amelanchier × grandiflora přirozený kříženec A. arborea a A. laevis, dorůstá až 9 metrů a má větší jednotlivé květy, na některých stromech narůžovělé.
  • Muchovník obyčejný (A. spicata) je rozložitý keř vysoký asi 1 metr, který je užitečný v polodivokých výsadbách a ke stabilizaci půdy, zejména na násepech. Vzhledem k tomu, že se zdá, že divoké typy Amelanchier volně hybridizují, taxonomie rodu je poněkud sporná.
  • Amelanchier ovalis – opadavý keř dorůstající do 5 m pomalým tempem. Listy jsou oválné eliptické se zoubkovaným okrajem, tmavozelené na horní straně a bílé vlnité na spodní straně. Květy jsou bílé s krátkými a vzpřímenými třásněmi a kvetou v dubnu až květnu. Jsou menší než u ostatních druhů, ale mají delší trvání. Plod je vejčitý, nejprve červený a potom černý.
  • Amelanchier lamarckii (Muchovník Lamarckov) – opadavý listnatý keř/strom. Jedná se o křížence, který se v Evropě začal pěstovat v 17. století. Jedná se o okrasný keř, který plodí sladké purpurové bobule. Oblíbenou odrůdou je Ballerina. Muchovník Lamarcků dokáže vyvořit okázalý živý plot svými měděnočervenými listy, které v létě přecházejí do jemně zelené a na podzim do odstínů červené, oranžové a žluté.

 

Výsadba

Muchovník je jednoduše pěstitelný strom/keř, který je ideální do menší zahrady. Daří se mu na slunném chráněném stanovišti, pokud je půda přiměřeně lehká a vlhká. Nedaří se mu ve vápencových nebo křídových půdách.

Obvykle se kupuje jako rostlina pěstovaná v květináči, kterou lze vysazovat v jakémkoli rozumném období roku, ale říjen a listopad jsou nejlepší měsíce na výsadbu.

  • Amelanchier preferuje spíše bohatou, hlubokou a dobře propustnou půdu, ale zvládne jakýkoli typ zahradní půdy. Není to moc vybíravý strom, ale dává přednost pH 6,0 až 7,8.
  • Miluje plné a dokonce i částečné slunce.
  • Pokud je součástí živého plotu, udržujte mezi keři vzdálenost přibližně 2 metry.

 

➡️ Jak postupovat

  • Vykopanou půdu rozdrťte. Zkontrolujte, zda byly odstraněny různé kousky, jako jsou kameny nebo staré kořenové dřevo.
  • Vykopejte jámu 4 až 5 krát širší než kořenový bal rostliny, kterou vysazujete.
  • Do půdy přidejte organický půdní kondicionér, jako je hnůj.
  • Pokud je půda těžká hlinitá, můžete do směsi přidat také písek.
  • Kořenový bal můžete nechat několik minut sedět v kbelíku s vodou, aby se rehydratovala půda a kořeny stromu nebo keře. Můžete také experimentovat s kořenovým stimulátorem pro ještě lepší výsledky, ale není to naprosto nezbytné.
  • Opatrně přejeďte prsty přes bal, abyste rozmotali kořínky, aniž byste je zranili, jsou-li do sebe příliš zapletené.
  • Přidejte trochu organického půdního kondicionéru nebo hnojiva do půdní směsi na dně jámy.
  • Umístěte svůj keř do středu jámy a opatrně roztáhněte kořeny podél dna.
  • Vyplňte jámu připravenou směsí (zahradní zemina + rašelina + půdní kondicionér).
  • Půdu lehce utlačte.
  • Během prvního roku po výsadbě zajistěte pravidelné a vydatné zavlažování.
Muchovník

Amelanchier canadensis je krásný strom, který je zajímavý po celý rok, dokonce i v zimě, kdy jeho rozložitá koruna z jemných výhonků vytváří uspokojivý, hustý, křovitý tvar

 

Jak pečovat o muchovník

Muchovník si užívá, když má dostatek vody na to, aby udržela půdu vlhkou, ale ne saturovanou. Zavlažujte, když je vrchních 8-10 cm půdy suchých. Péče o muchovník vysazený v písečné půdě vyžaduje častější zálivku, protože stéká rychleji než hlinitá půda.

Kolem rostliny umístěte 5 cm vrstvu mulče, abyste pomohli udržet vlhkost a přidali dekorativní efekt. Nedovolte, aby se mulč dotýkal kmene stromu. Nejlepší doba pro aplikaci mulče je brzy na jaře. Organické hnojivo aplikované kolem odkapávací linie v šestitýdenních intervalech během vegetačního období udrží rostoucí stromy v top kondici.

 

Stříhání a prořezávání

Prořezávání je potřebné k udržení otevřeného baldachýnu, který umožňuje dostatečný průnik světla a pohyb vzduchu. Nejlepší doba pro prořezávání je koncem zimy nebo brzy na jaře, dokud se neobjeví nový růst. Řez také pomáhá omladit keř a podporuje vyšší výnosy ovoce. První 3 roky ořezávejte jen slabé nebo poškozené větve. Po 3 letech, kdy je rostlina v produktivním věku, by měl být řez energičtější, aby se podpořil nový růst a aby se velikost rostliny udržela zvládnutelná. Květy se vyvíjejí na stoncích, které jsou staré 2 až 4 roky a na to je třeba pamatovat při řezu. Roční odstraňování asi jedné třetiny starého porostu z keře pomůže udržet dostatek mladého plodícího dřeva pro dobrou produkci ovoce. Podobně jako jabloně, i muchovníky jsou náchylné na dvouletou rodivost. To znamená, že po velké úrodě jeden rok následuje velmi slabá úroda.

Keř není třeba stříhat, ale může to být užitečné, když se stonky začnou zamotávat. Chcete-li keř zredukovat nebo vyvážit, počkejte na konec kvetení, jinak ohrozíte jakoukoli šanci, že se objeví květiny.

  • Odstraňte větve, které se křižují a ty, které se zdají být zamotané.
  • Ostříhejte větve, které rostou směrem k zemi.
  • Odumřelé dřevo pravidelně odstraňujte.

 

V tomto bodě oceníte i takové speciální nůžky

 

Rozmnožování

Rozmnožování muchovníku je snadné. Šetříte tím i peníze, ale skutečná hodnota naučit se ho množit je ta, že většinu ze tří tuctů kultivarů je obtížné najít. Jakmile budete mít svůj kultivar, stačí použít vhodný způsob rozmnožování. Níže jsou tři způsoby, ze kterých si můžete vybrat.

 

➡️ Odřezky stonků

  • Jako zdroj rozmnožovacího materiálu vyberte zdravou rostlinu. Zdravé stromy/kry mají sytě zelené listy a hladké, pružné větve bez známek deformovaného listí, mrtvého dřeva nebo zjizvené kůry.
  • Vezměte řízky ze dřeva o průměru 0,5 cm. Měkké zelené konečky stonků se zakořeňují těžší, stejně jako tvrdé dřevo dále po stonku. Nejlepší řízky pocházejí ze středních částí rostoucích výhonků. Řízky by měly mít délku 10 až 15 cm.
  • Odstraňte všechny listy z každého řízku kromě horních dvou listů. Horní dva listy rozřežte na polovinu, abyste snížili ztrátu vlhkosti během tvorby kořenů.
  • Naplňte 5 litrové plastové květináče perlitem nebo vermikulitem jako zakořeňovacím médiem a důkladně jej navlhčete.
  • Řízky zatlačte dolů do květináčů tak, aby polovina jejich délky byla pod úrovní zakořeňovacího média s listy nahoru. Do každého květináče se vejdou až čtyři řízky.
  • Rozřežte 2 litrovou plastovou láhev na polovinu.
  • Umístěte horní polovinu láhve na řízky uvnitř květináče a zatlačte ji dolů asi 2 cm do zakořeňovacího média. Konec s uzávěrem by měl směřovat vzhůru.
  • Květinku s řízky umístěte na teplé místo, kde bude dostávat jen nepřímé nebo filtrované sluneční světlo. Pro dosažení nejlepších výsledků by teplota zakořeňovacího média měla zůstat mezi 15 a 20 stupni ve dne i v noci.
  • Dva nebo třikrát týdně otevřete uzávěr a nastříkejte na řízky jemnou mlhu, aby nevyschly.

 

➡️ Rozmnožování dělením

Mnohé muchovníky (Amelanchier spp.) budou na své základně vytvářet bohaté výhonky. Opatrně prozkoumejte půdu kolem výhonků a najděte takové, které mají kořeny v půdě. Označte každou zakořeněnou odrůdu jejím názvem a datem řezu, odřízněte ji a zasaďte do hrnku naplněného čerstvou zeminou, přičemž ji umístěte na stejnou úroveň půdy, jako když jste ji našli. Vysazené květináče umístěte na chráněné místo, kde je nezapomeňte zalévat, nebo do studeného rámu, pokud jej máte. Vaše nové rostliny budou připraveny k výsadbě do zahrady během vegetačního období příštího roku.

 

➡️ Rozmnožování semeny

Nejlepším pěstitelským médiem pro semena muchovníku je rašelina. Stačí navrch rovnoměrně rozsypat semínka a přikrýt je tenkou vrstvou zeminy. Zakryjte je novinami a udržujte úroveň vlhkosti vysokou, ale ne mokrou nebo promočenou.

Semena by měla zcela vyklíčit do měsíce! Když jsou dostatečně velké na přesazování, udělejte to opatrně, protože kořeny nejsou v této fázi příliš pevné. Pro tuto fázi je nejlepším pěstitelským médiem rašelina smíchána s pískem a perlitem.

Muchovník na podzim

Muchovník bude zářivým akcentem vaší zahrady v kterémkoli ročním období

 

Jak získat semena muchovníku

Sbírejte plody, když jsou zralé – začátkem léta, kdy jsou zcela vybarvené. Semena musí být oddělena od plodů, což lze provést krátkým roztočením ovoce v mixéru, nejlépe s tupou čepelí a odstraněním semen z dužniny. Sušte několik dní na papíře. V případě potřeby skladujte ve vzduchotěsných nádobách. Mnoho pěstitelů stratifikuje semena, sází je do média obsahujícího stejné části perlitu, rašeliny a vermikulitu a zchladí je na 4 stupně Celsia na tři až šest měsíců.

 

Muchovník a jeho běžné problémy

Rostlina patří do čeledi růží, takže může trpět stejnými problémy jako růže.

➡️ Ložnice Erwinia amylovora

Infikované květiny jsou usmrceny a často zůstávají přichyceny po celou sezónu. Konce větviček a větví zhnědnou nebo zčerná a mohou se zkroutit. Nákaza vytvořená v předchozí sezóně může během vlhkého jarního počasí vylučovat zakalenou kapalinu. Větve budou usmrceny, když se infekce rozšíří do větších větví nebo dokonce i do kmene.

Během vegetačního klidu, když je suché počasí, odřízněte infikované větve a odřízněte je alespoň 10 cm pod základnu infekce. Často dezinfikujte nástroje pro prořezávání. Odstraňte kořenové výhonky dokud jsou malé. Odstraňte nežádoucí rostliny v okolí, které jsou náchylné ke spáli.

Několik baktericidů na bázi mědi nabízí omezenou ochranu proti spále u mladých rostlin. Postřikem opakujte aplikaci ve čtyř- až pětidenních intervalech, kdy se květy otevírají během období kvetení. Vždy používejte tyto produkty podle specifikací na jejich štítcích. Fungicidy mohou snížit výskyt nových infekcí, ale na stávající nemají žádný účinek.

 

➡️ Rez Gymnosporangium spp.

Na infikovaných větvičkách se vytvoří podlouhlé nádory naplněné houbovými vlákny nebo myceliem. Tato vlákna expandují do listových stonků a poupat, což způsobuje brzkou expanzi listů a deformované, poddimenzované listy. Zabíjejí i vyvíjející se bobule. Nádory druhého roku obepínají a zabíjejí větvičky.

Částečnou ochranu nabízí ořezávání nádorů ze snadno infikovaných rostlin. Zalévání u základny, aby se listy udržely suché, může zabránit klíčení spór rzi. Lepší strategií je pěstovat kultivary muchovníku odolné vůči rzi, jako je například Amelanchier canadensis „Glenform”.

 

➡️ Chroustovec japonský (Popillia japonica)

Chroustovci, který se obvykle krmí ve skupinách, jsou nejaktivnější během teplých, slunečných dnů. Ve skutečnosti, když se dospělí na jaře vynoří ze země, okamžitě začnou hodovat na jakýchkoli dostupných rostlinách. Tato aktivita může probíhat měsíc nebo dva během léta. Poškození lze rozpoznat jako krajkový nebo skeletovaný vzhled listů. Navíc, stejně zničující mohou být i jejich mláďata. Červi se běžně živí kořeny trav a sazenic.

Zbavit zahradu chroustů může být velmi obtížné, zvláště pokud se jejich počet rozroste. Nejlepší obranou v boji proti těmto škůdcům je prevence a včasné odhalení. Své šance vyhnout se jim můžete zvýšit tím, že zjistíte, které jsou jejich oblíbené rostliny a poté je odstraníte ze svého pozemku. Patří sem například: kapradina, růže, sléz, svlačec, vinná réva nebo stavikrev.

Udržování zdravých rostlin je dalším způsobem, jak předcházet útokům japonských brouků, protože je přitahuje vůně dozrávajících nebo nemocných plodů. Pokud je objevíte, jednoduše je oberte z rostlin, nebo je brzy ráno jemně protřepejte. Vložte je do kbelíku s mýdlovou vodou.

Požírání listu hmyzem

Listy napadnuté hmyzem rozeznáte velmi snadno

 

➡️ Roztoče

Zpočátku se poškození roztočem projeví jako malé žluté nebo hnědé skvrny na listech rostliny. Pokud je rostlina silně napadena, utrpí zdraví rostliny, mohou jí vyrůst zcela žluté listy a přestane růst. Poškození roztočem se projevuje také pavučinovým typem sítě na rostlině. Roztoče jsou pavoukovci a jsou příbuzné pavoukům. Vyrábějí sítě, aby chránily sebe a svá vajíčka

Je velmi těžké vidět roztoče pouhým okem, protože jsou malé, ale pokud máte podezření, že napadli vaši rostlinu, podržte kousek papíru pod listy rostliny a jemně jimi protřepejte. Pokud jde o roztoči, na papíře se objeví smítko, které vypadá jako koření.

Jedním z přírodních prostředků likvidace je jednoduše postříkat rostlinu hadicí s tryskou. Síla proudu vody je dostatečná k tomu, aby zbavila rostlinu většiny roztočů. Dalším přírodním lékem na roztoče je přilákání přirozených predátorů roztočů. Další účinnou léčbou je použití insekticidního oleje, jako je neemový nebo zahradnický olej. Můžete také zkusit použít miticid. K ošetření roztočů nepoužívejte běžný pesticid, jsou odolné vůči pesticidům.

 

💡 TIP na produkt - Organic India Ecce Vita Neem Oil 100 ml
Organic India Ecce Vita Neem Oil 100 ml

Neemový olej je přírodní, organický insekticid, fungicid a miticid. Olej pochází ze semen stromu Neem (Azadirachta indica), který roste v tropech a subtropech Indie. Funguje tak, že narušuje hormonální systém roztočů, takže přestanou jíst a rozmnožovat se. Trvá déle než začne působit, ale je stejně účinný jako insekticidní mýdlo.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Sklizeň plodů a jejich použití

Rostliny zpravidla kvetou brzy na jaře. Plody by měly být připraveny ke sklizni po 45 až 60 dnech. Bobule dozrávají do tmavě fialové barvy a velmi připomínají borůvky. Když jsou zralé, chutnají jemně a sladce.

Mějte na paměti, že i ptáci mají rádi plody muchovníku takže chcete-li bohatou úrodu, možná stojí za to umístit nad keři sítě nebo klece.

  • Koncem května nebo začátkem června zjistěte, zda jsou bobule zralé. Zkontrolujte jejich barvu. Bobule dozrávají do hlubokého, borůvkového odstínu, který přechází do fialové. Jsou druhy a kultivary, které dozrávají do červené, černé nebo krémově bílé. Stiskněte bobuli. Zralé plody muchovníku jsou spíše měkké než tvrdé. Ochutnejte ji; měla by být sladká a velké semínko uvnitř by mělo být dostatečně měkké, aby vám nedělalo problémy.
  • Položte koš na zem na vhodné místo. Bobule po jednom sbírejte a po hrstech vkládejte do košíku. Každá jednotlivá bobule roste na vlastním stonku, takže sběr shluků je náročný a neexistuje žádná mechanická metoda pro sběr plodů. Práce jde rychleji, pokud si zavoláte přátele.
  • Jako alternativu rozložte na zem pod větve plné bobulí plastové prostěradlo. Třeste větvemi nebo je šlehejte holemi, dokud většina plodů nespadne na plachtu. Vysypte ovoce z plachty do košíku, přičemž si najděte čas na odstranění scvrklých bobulí a větviček, které také popadaly.

Ovoce se může uchovávat v ledničce pouze několik dní. Existuje však mnoho způsobů, jak jej uchovat. Ovoce je chutné přímo ze stromu a lze jej použít jakýmkoli způsobem, jakým byste použili borůvky: smoothies, ovocné dorty, koláče, muffiny, palačinky, želé, džemy a zmrzlina. A nezapomeňte na sorbet, pudink, víno, likér nebo sirup. Sušené plody lze použít k přípravě čaje.

Muchovník v smoothie

Jakýkoli recept, který připravujete z jiných bobulovin, připravíte i z ovoce muchovníku

 

➡️ Nutriční složení

Zdravotní přínosy bobulí Amelanchier jsou výsledkem skvělé nutriční hodnoty a vynikajícího obsahu antioxidantů. Široká škála základních vitamínů a minerálů jako vitamíny A, C, E, B2, B5, B6, B7 a B9, vápník, měď, hořčík, železo, mangan, draslík, zinek, vláknina a antioxidační karoteny a zejména antokyany přispívají k nutričnímu obsahu a poskytují základ pro jejich zdravotní účinky:

  • anti-aging, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti
  • mírné projímavé účinky
  • dobré pro zdraví pokožky a nervový systém
  • vhodné ke konzumaci v těhotenství
  • nízký obsah kalorií, ale tonizující a energizující účinek

 

💡 Tip na článek

Paulovnie - květiny

Pokud disponujete dostatečně velkou zahradou, nejrychleji rostoucí strom na světě, atraktivní Paulovnia bude úžasným a navíc silně enviromentálním akcentem vašeho exteriéru. Vše, co o tomto jedinečném stromu potřebujete vědět naleznete v našem článku „Jak pěstovat Paulovine – strom štěstí, nebo krásku z Asie“.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.7/5 - (11 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *