Jak pěstovat Paulovine – strom šťastí, nebo krásku z Ázie

Georgina Babinová Téma
13. března 2023 0

Paulovine  je jedinečný druh rychle rostoucího stromu, který nemá ve světě obdoby. Strom Paulownia tomentosa je krásný a voňavý a roste neuvěřitelně rychle. Jeho květiny jsou jako drahokamy a jejich tvar je neobvyklý a jedinečný, zatímco listy ve tvaru srdce mohou dorůst až do ohromující šířky 70 cm. Nejúžasnější přínos tohoto stromu je však enviromentální. Obrovské listy filtrují škodliviny a toxiny ze vzduchu rychlým tempem. Jeden strom dokáže absorbovat až 22 kg oxidu uhličitého denně a nahradit jej čistým kyslíkem. A to je jen jeden strom. Také čistí vzduch od škodlivých skleníkových plynů. Kořeny Paulovnie rychle absorbují přebytečné hnojivo z polí nebo ze zón živočišné výroby.

Úžasné a neobvyklé benefity stromů Paulovine opravdu nejsou jen hromadou marketingového „humbuku“. Staňte se „zelenějším občanem“ a pěstujte tyto stromy ve vaší zahradě. Strom císařovny, jak se Paulovnie také nazývá, je volbou ve prospěch nás všech.

Pokud se rozhodnete pro pěstování tohoto unikátního stromu, budete potřebovat speciální nůžky na větve

 

Proč Paulovine ? Pár faktů z historie

Strom pochází z Číny. Nejstarší dokumenty a kroniky, které zmiňují využití tohoto nádherného stromu, pocházejí z období 2 600 let před naším letopočtem. Strom rostl po staletí v Japonsku. Byl znám pod jménem Kiri, což v japonštině znamená „život“. Kiri byl považován za posvátný strom a symbol štěstí.

Japonci, kteří si velmi potrpí na estetiku i symboliku, si jako emblém pro ministerský kabinet zvolili Paulovni. A sotva existuje explicitnější způsob, jak zdůraznit národní význam Paulovnie pro Japonce, než její přítomnost na Rádě vycházejícího slunce. Tento první japonský řád byl založen v roce 1875 a uděloval se jednotlivcům nejvyšší hodnosti, jako jsou admiráli, generálové, diplomaté, právníci a politici za jejich služby pro zemi. Paulovine je také vyobrazena na japonské minci v hodnotě 500 jenů.

Paulovnia na 500 jenové minci

Pro Japonce nese v sobě Paulovnie významnou symboliku – takto vypadá její zobrazení na 500 jenové minci

 

V roce 1823 navštívil Japonsko německý přírodovědec Philip Franz von Siebold. Po čase stráveném v Japonsku se vrátil do Evropy, konkrétně Nizozemska a přinesl s sebou semena krásné Kiri. Jak pojmenovat tuto novou rostlinu? Samozřejmě, na počest milované holandské královny, rozené Romanové, šesté dcery Pavla I. a císařovny Marie Fedorovny, po ní. Pojmenovat rostlinu „Anna“ nebylo však možné, protože tento druh již existoval a proto se rozhodli použít pro název patrocinium Anny – „Paulownia“. Termín Paulownia vznikl tedy jako pocta velkovévodkyni Anne Pavlovně z Ruska (1795-1865), manželce Viléma II. Nizozemského.

Anna Pavlovna pomohla německému přírodovědci financovat expedici do jihovýchodní Asie. Později spolu s Josefem Zuccarinim vydal knihu Flora Japónica, kde byly vůbec poprvé popsány vlastnosti a kvality stromu. Japoncům se evropský název zalíbil a tento krásný strom začali nazývat i oni Paulownia.

 

Paulovnie – botanické fakta

Paulownia (lat. Paulowania), nebo Adamův strom nebo Strom života (Japonsko, Kiri) je rod rostlin z čeledi Paulowniaceae a obsahuje více než 20 druhů, které mají podobné vlastnosti a proto se nazývají souhrnným názvem Paulownia. (lat. Paulowania).

Paulovnie je strom s krásnými velkými listy (průměr cca 70 cm), květinami (až 6 cm v průměru) a nádhernou korunou. Průměr kmene dosahuje 1 metr. V závislosti na růstovém prostředí mohou stromy dosahovat různé výšky, maximálně do 30 metrů, s rozpětím i 15 metrů, zejména jsou-li pěstovány v otevřené krajině bez konkurenčních stromů. Jsou nenáročné na půdu, rostou v jakékoli půdě, dokonce i v suché s obsahem do 2% vápna.

Jejich levandulové květy jsou dlouhé, trubkovité a mírně trychtýřovité a objevují se brzy na jaře ve 30 cm dlouhých shlucích, které visí z větví. Květy mají vanilkovou vůni a objevují se před listy, díky čemuž jsou obzvláště výrazné. Stromy Paulovnie mají obrovské listy ve tvaru srdce a zůstávají atraktivními stromy i po odkvětu. Produkují také oválné dřevité tobolky semen, které se na podzim otevírají a uvolňují okřídlená semena.

Dřevo Paulovnie je velmi světlé, lehké a odolné, až do té míry, že se mu říká také „hliníkové dřevo“. Kůra je hladká, světle šedá a listy, které jsou v prvním roce velmi velké a vláknité, mají tendenci se během života stromu zmenšovat. Kořenový systém Paulovnie je tvořen deštníkovým kořenem, který obvykle proniká do země maximálně do hloubky 1-1,5 metru a jedním kořenem, který může dosáhnout hloubky až 8-9 metrů; díky tomuto kořenovému systému se Paulovnie často používá k vysazení oblastí ohrožených erozí nebo sesuvy půdy.

Květy Paulovnie

Květy se objevují před listy, díky čemuž jsou ještě nápadnější

 

Jak pěstovat Paulovniu – výsadba a péče

Paulovnie se přizpůsobuje různým typům půdy a různým klimatickým podmínkám. Pokud jde o půdu, ačkoli upřednostňuje lehké, dobře odvodněné půdy, roste v jakémkoli typu. Co se týče klimatických oblastí a teplot, některé klony Paulovnie odolávají teplotám do +45 a -30 stupňů Celsia a mají také výbornou odolnost vůči suchu.

➡️ Požadavky na půdu

Nejvhodnější jsou hluboké dobře odvodněné půdy s pH od 5,0 do 8,9. Vyhýbejte se hlinitým, skalnatým a promočeným půdám. Půdy, které se skládají z více než 25 % jílu a pórovitost pod 50 %, se pro Paulovnie nedoporučují. Paulovnie netoleruje slanost nad 1%. Mladé rostliny Paulovnie se dobře vyvíjejí, když je hloubka půdy nejméně 1,5 až 2 metry.

➡️ Příprava stanoviště

Obvykle se Paulovine vysazuje na jaře a v polovině léta v závislosti na vývojovém stádiu sadbového materiálu (roční stromky nebo mladý sadivový materiál) a upřednostňuje horizontální nebo jižně orientované svahy. Jako všechny mladé stromy, i Paulovnie by měly být dobře chráněny před býložravými živočichy. Operace přípravy místa budou záviset na drsnosti a vegetace místa výsadby. Staré lokality obvykle vyžadují ošetření herbicidy pro kontrolu plevele a křovin. Stanoviště by mělo mít přístup k plnému slunci, ale rostliny snesou i polostín, nejlépe odpoledne v oblastech s horkými léty. Výhodou je ochrana před silným větrem. Paulovine dělá nepořádek, když květiny opadnou koncem jara a znovu na podzim, kdy opadnou listy a lusky semen, proto umístěte strom tam, kde to nebude problém.

Pokud půda není obdělávána, je bezpodmínečně nutné ji hluboce přeorat (minimálně 40-60 cm). Účelem je rozdrobit ji a povytrhávat starou trávu a keře. Pokud je půda těžší a hlinitá, musíte orat do hloubky 80 cm. Po orání je třeba půdu vyrovnat branami. Po této operaci se půda považuje za připravenou na brázdu a označení a vytvoření jam pro výsadbu. V závislosti na kvalitě půdy stanovené z předběžných půdních rozborů v místě výsadby se půda obohacuje chlévským hnojem nebo různými hnojivy.

Sazenice Paulovnie

V dobrých podmínkách se sazenice rychle rozvíjejí

 

➡️ Výsadba

Při výsadbě více stromů doporučujeme schéma výsadby 4×4, 5×5 nebo 5×4 m mezi stromy. Větší hustota vede k soutěži o plochu mezi stromy a zpomaluje jejich růst po prvních 3-4 letech.

Pro strom vypěstovaný v květináči vykopte jámu dvakrát tak širokou, jako je kořenový bal, a udržujte strom ve stejné hloubce, jako byl v květináči. Zasypte jámu kompostem upravenou zeminou a dobře zalijte vodou, abyste odstranili vzduchové bubliny z kořenového balu.

➡️Požadavky na vodu

Po usazení je strom téměř nezničitelný, ale vyžaduje určitou péči, včetně vydatného zalévání. Po zasazení stromu nezapomeňte mulčovat 5 až 8 cm hluboko, aniž byste se dotkli kmene, abyste pomohli udržet vlhkost. Zalévejte jej týdně 8 – 12 l vody na 2,5 cm průměru kmene. Pokračujte v tomto režimu během první sezóny až do podzimu.

Zavlažování během prvního vegetačního období je nutné, pokud napřší méně než 150 mm za měsíc. Pro srovnání, 10 mm deště vyprodukuje 10 litrů vody. Zavlažování v následujících letech je nutné, pokud jsou měsíční srážky pod 50 mm. Nedostatečné zalévání zpomaluje růst, ale nezabíjí rostlinu.

➡️ Ochrana před větrem

Strom, resp. stromy je vhodné umístit do oblastí bez silného větru dosahujícího rychlosti nad 28 km/h. Při silném větru v místě výsadby je třeba v prvním roce vývoje umístit stabilizační sloupek, dokud strom nevytvoří silný dřevěný stonek. Rychlost větru nad 45 km/h je nebezpečná pro mladé rostliny a takovým oblastem je třeba se vyhýbat.

➡️ Kontrola plevele po výsadbě

Kontrola nad plevelem pomáhá růstu a viralite rostliny. Kolem stromu je třeba udržovat kruh o průměru 1,5 m bez plevele minimálně po dobu následujících 2 let. Na jaře musíte postřikovat těsně před začátkem růstu (probuzením), ale měli byste se vyhnout kontaktu se stonkem stromu. Pokud se kolem stromu objeví mladé zakořeňující řízky, musí se odstranit ručně a ne herbicidem.

Plevel se doporučuje odstraňovat raději ručně než s herbicidy. Motyka se vám určitě sejde:

Ukázat více

➡️ Hnojení

Paulovnie je tolerantní k chudým půdám a dokáže dosáhnout přijatelných rozměrů pro průměr stonku. Přestože roste mnohem lépe v úrodných půdách. Zkušenosti ukázaly, že nejlepší je aplikovat hnojivo ve formě dusíku, fosforu a draslíku v době výsadby. Dusík je účinnější, když se používá jako samostatný prvek. Někdy je třeba přihnojit půdu již v době výsadby, je to však striktně v souladu s výsledky půdního rozboru. Pokud nebyla provedena předběžná analýza půdy, můžete hnojit následovně:

  • půda: organické hnojivo – 1:1
  • trojitý superfosfát /TSP/ – 200 g
  • fosforečnan draselný – 120 g
  • dusičnan amonný – 150 g

➡️ Prořezávání

Strom královské císařovny je dramatický a působivý a roste extrémně rychle, až 4,5 m za rok. Jedním z následků tohoto rychlého vývoje je slabé dřevo, které je náchylné k lámání. Správné prořezávání Paulovnie se postará o tyto problémy. Akce na tuto práci může být také věcí prevence proti škodám na majetku a snahy zvládnout šíleně rychlý růst. Strom je třeba očistit od větví, které mohou být náchylné k poškození sněhem nebo větrem, nebo které mohou představovat nebezpečí pro vaši nemovitost.

Při prořezávání však buďte opatrní: dřevo Paulovnie je notoricky slabé a nesprávné řezy, resp. používání nesprávné techniky prořezávání může vést k dalšímu oslabení dřeva.

Techniky prořezávání

Při pokusu o kontrolu agresivního růstu stromu se používá množství technik v závislosti na požadovaném výsledku. Abyste omezili růst a udrželi strom ve zvládnutelné velikosti, budete jej muset každý podzim snížit o přibližně 1,5m. Pokud to uděláte, strom každé jaro znovu vyroste a rozkvete.

Pokud raději než květiny upřednostňujete zajímavý keř s fascinujícími listy širokými až 70 – 80 cm, odřízněte jej v zimě těsně nad úrovní země. Neobjeví se květiny ani plody, ale vytvoří se nádherné listí.

Další z možností je oříznout strom na nižší rostlinu „zahradní“ velikosti. Chcete-li paulovniji takto oříznout, seřízněte strom zpět na přibližně 1 m, přičemž na tomto hlavním kmeni ponechte několik větví. Udělejte to na podzim. Tento typ prořezávání zpomaluje rychlý růst stromu. S příchodem jara budou větve stromu plné typických listů ve tvaru srdce. Objeví se i nádherné květiny, které naplní zahradu vůní zimolezu.

Po odkvětu můžete začít s tvrdším řezem. Odstraňte poškozené a překrývající se větve, jakož i spodní větve, abyste umožnili průchod pod stromem. Pokud se vám strom jeví jako tenký nebo křivý, seřízněte jej zpět na zem a nechte ho dorůst. Když se tak stane, ostříhejte zpět vše kromě nejsilnějšího výhonku. Bude růst rovně a silně.

💡 Víte, že...

Paulovnie - květiny

Na pohled atraktivní vlastnost, kterou má květ Paulovnie z hlediska svého úžasného aroma, existuje několik parfumérských značek, jako například Masaki Matsushima, které ji neváhaly zakomponovat do jedné ze svých tajných receptur.

Vůni definují jako vanilkovou a jemně mandlovou, přičemž velmi pozitivně oceňují obsah piperonalové substance, která je tak důležitá v parfumérském sektoru.

 

Rozmnožování

Paulownia tormentosa je velmi atraktivní, rychle rostoucí strom, který se jednoduše pěstuje. Má květiny podobné trubce, které jsou velké, krásné a voňavé v odstínech modré nebo levandule. Po jarní výstavě květin se objeví obrovské listy královské. Jsou krásné, výjimečně měkké a péřové. Za nimi následuje zelený plod, který dozrává do hnědé tobolky. Plodem stromu je čtyřkomorová kapsle obsahující tisíce drobných okřídlených semen. Dospělý strom produkuje asi 20 milionů semen každý rok.

Jelikož Paulovine snadno unikne vašim snahám o kultivaci, je na některých místech považována za invazivní plevel. To vyvolává otázku: měli byste vůbec zasadit semena Paulovnie? Toto rozhodnutí můžete učinit jen vy. Rozhodnete-li se však pěstovat tuto rostlinu ze semene, budete to mít snadné.

Jedním ze způsobů, jak postupovat při klíčení semen královské císařovny, je umístit je na podnos na kompost. Ke klíčení vyžadují sluneční světlo, proto je nezakrývejte půdou. Udržujte půdu vlhkou měsíc nebo dva, dokud neuvidíte, že vyklíčily. Zakrytí podnosu plastem zadržuje vlhkost. Když semena vyklíčí, odstraňte plast. Mladé sazenice rychle vystřelí a v prvním vegetačním období dorostou do výšky 2 m. Při troše štěstí můžete přejít od klíčení semen k vychutnání si okázalých květin již za dva roky.

Tobolky Paulovnie

Tobolky stromu ukrývají miliony drobných semen

 

Paulovnie a její běžné problémy

Paulovnie netrpí typickými chorobami. Problémem může být citlivost stonku a rozpad kořenů v mladém věku. Boj s nimi není těžký, ale nemoc závisí na způsobu zalévání sadivového materiálu během prvních měsíců a odvodnění půdy. Vlhké podmínky brání kořenům absorbovat veškerý kyslík, který potřebují k životu. Když kořeny vyhladovělé po kyslíku odumírají a rozpadají se, hniloba se může rozšířit na zdravé kořeny, i když byly vlhké podmínky ošetřeny. Přítomnost konkurenční vegetace v 50 cm zóně kolem kořenového systému výrazně zhoršuje růst do výšky a průměru. Neustálé čištění kolem stonků je skutečně důležité.

Nemoc kořenů stromu je nejlépe kontrolována prevencí. Vysazujte pouze do dobře propustné půdy a vyhněte se nadměrnému zalévání. Můžete také vytvořit zavlažovací příkop, aby se voda nehromadila při stonku stromu.

 

Paulovnie a její málo známé benefity

Paulovnie je dřevina přizpůsobivá terénu, je odolná vůči povětrnostním vlivům, obnovuje a regeneruje půdu, velmi dekorativní a krásná, ekologicky neagresivní a zároveň výrobna kyslíku a zbraň proti globálnímu oteplování.

 

➡️ Krmivo pro hospodářská zvířata

Listy (listová hmota) Paulovnie se často používají pro výkrm skotu (krávy, ovce, kozy atd.). Vlastnosti listů Paulovnie se přibližují kvalitám vojtěšky. Obsahují asi 20% bílkovin v zeleném stavu a asi 12% po spadání listů. Jsou nasycené mikroelementy; jejich stravitelnost je 60 %. Nejvyšší procento obsahu bílkovin mají jednoleté rostliny. Pokud je tedy hlavním účelem získání živné biomasy z Paulovnie na výkrm skotu, je vhodné vytvořit samostatnou vlastní plantáž a na konci letního období sklízet kvalitní úrodu. Technologie plantážního pěstování stromů Paulovnie k produkci rostlinné biomasy na 1 rok na ploše 1 hektaru umožní příjem 35-40 tun kvalitních rostlinných surovin. Dostupnost a vysoký výnos znamenají nízké primární náklady na výkrm – jeden z nejdůležitějších ukazatelů při výběru krmiva v živočišné výrobě.

 

➡️ Kosmeceutika

Listy Paulovnie obsahují látky, které příznivě působí na játra, ledviny a žlučník a listy paulovnie se používají i při problémech s plícemi. V Číně jsou vlastnosti listů paulovnie známé již dlouho, dokonce i farmaceutický průmysl se podílí na průmyslové výrobě léků na bázi paulovnie. Listy paulovnie mají i jiné vlastnosti: jejich použití v kosmetice v asijských zemích je tak staré jako jejich aplikace v medicíně, ale pro Evropu je to novinka. Jen v posledních letech jsou výtažky z listů Paulovnie zahrnuty do složení léků, krémů a parfémů.

Nábytek ze dřeva Paulovnie

Ze dřeva stromu Paulovnie se vyrábí i nábytek

 

➡️ Med

Kromě krásy se květiny Paulovnie vyznačují i silným, voňavým aroma a jsou vynikajícími producenty nektaru! Výhodou je, že při pěstování stromu paulovnie se chemické přípravky nedoporučuje používat a tak neubližujeme včelám používáním herbicidů a jiných chemikálií, přičemž dostáváme PŘÍRODNÍ (EKOLOGICKY ČISTÝ) produkt. Med z Paulovnie je lehký, průhledný, velmi světlý a voňavý. Med z Paulovnie se barvou a konzistencí může srovnávat jedině s akáciovým medem. Tento med, stejně jako akáciový, je nejvyšší kvality.

Kromě toho, že je pochoutkou, poslouží i jako lék. Známé jsou jeho vlastnosti, které příznivě působí a pomáhají při léčbě bronchitidy, plic a chorob dýchacího ústrojí, Paulovnie také zlepšuje funkci žlučníku, jater a trávení vůbec. Kvality Paulovnie medu determinují biologicky aktivní látky v jejích květinách, které jsou také vhodné ke konzumaci.

 

➡️ Použití květin v gastronomii

Nevynecháme ani dezert, který již naleznete ve více evropských restauracích. Není to nic jiného než kornout plněný krémem. Kornout však není z těsta, ale tvoří ho květ Paulovnie. Ano, exotické, ale zároveň chutné.

 

➡️ Dřevo

100% šetrnost k životnímu prostředí, pevnost, měkkost, požární odolnost, odolnost proti vlhkosti, lehkost, odolnost proti deformaci, hmyzím škůdcům a hnilobě – to jsou jeho charakteristiky.

Dřevo Paulovnie je zrnité, s jasným a výrazným krásným vzorem rovných vláken a zrnité textury, lesklé, světlé a bez zápachu. Barva dřeva se pohybuje od popelavé bledě žluté až po světle červenou. Krása struktury dřeva se podobá drahým exotickým dřevinám. Dřevo Paulovnie otevírá nové nepoznané dimenze a možnosti ve výrobě nábytku budoucnosti.

 

💡 Nemáte ve své zahradě dostatek prostoru pro košatou nádheru Paulovnie?

Sloupovité ovocné stromy - jabloňZkuste pěstování sloupovitých ovocných stromů, které jsou ideální do malých zahrad a jsou nejen atraktivní, ale vás každý rok potěší také úrodou šťavnatých plodů.

Pokud jste o nich ještě neslyšeli, náš článek věnovaný jejich pěstování vás s nimi seznámí a také zaručeně inspiruje.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (14 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *