Orchidej – fascinující rostlina, jejíž pěstování a péči vyžaduje nemálo trpělivosti

Jaroslava Putirková Téma
14. března 2021 2

Orchidej je krásný a charakteristický druh květu, který je však také jedním z nejrozmanitějších. Oblíbenost květu orchidejí lze připsat mnoha faktorům – vůně, jejich krása a barevnost květů. Nádhera, komplexnost a neuvěřitelná rozmanitost květů orchidejí je v rostlinném světě bezkonkurenční. Tyto exotické krásky tvoří největší rodinu kvetoucích rostlin na světě s více než 30 000 různými druhy a nejméně 200 000 hybridy. Orchidej je doma v rovníkových tropech, v arktické tundře a všude mezi tím. Důvodem této rozmanitosti je úžasná schopnost orchideje přizpůsobit se danému prostředí. S tolika rozmanitými druhy orchidejí, kterým se daří v mnoha různých pěstitelských podmínkách, je poměrně snadné najít tu, která je vhodná pro podmínky, které jí víte poskytnout ať už je to kuchyňské okno nebo skleník plné velikosti. Pokud patříte k nadšencům, kteří mají zájem o orchideje náš článek vám pomůže lépe poznat jejich historii i potřeby.

💡 Orchidej si můžete zasadit i do takových květináčů ⤵️

Plastia Samozavlažovací květináč na zeď Siesta hnědá 29 cm
149 Kč
Plastový květináč Ratolla Square antracitová, 25 x 22 cm
149 Kč
Plastia Bergamot samozavlažovací květináč 25 x 25 cm šedý
159 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč Mareta hnědá, pr. 25 cm
189 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč Mareta béžová + vínová, pr. 25 cm
189 Kč
Květináč samozavlažovací 30 cm bílá
229 Kč
Plastia Žardina samozavlažovací stříbrná
269 Kč
Prosperplast Truhlík samozavlažovací RATO CASE plastový antracitový 60 cm
549 Kč

 

Pěstování

pěstování orchideje - žena prosazuje růžovou orchidej

Většina kultivovaných orchidejí pochází z tropů. Ve svém přirozeném prostředí rostou na kmeni stromů nebo na povrchu jiných rostlin. Jejich husté bílé kořeny jsou speciálně přizpůsobeny na absorbování vlhkosti a rozpuštěných živin. Protože tyto tropické orchideje obvykle rostou spíše na stromech jako na lesních půdách, jsou zvyklé na dobrou cirkulaci vzduchu a dostatek světla. Dávají přednost celoročnímu 12-hodinovému dni a vyžadují vysokou intenzitu světla – přibližně takovou jako v letních měsících v mírných oblastech.

Je složité pěstovat orchideje? Mnohé z nich ano. Ve skutečnosti, některé je téměř nemožné udržet naživu, mnohem méně kvete, nebo nekvete vůbec – a to dokonce i v případě profesionálních pěstitelů. Existují však desítky odrůd orchidejí a stovky hybridů, které jsou dokonale šťastné když rostou na vašem slunném parapetu. Abyste poznali chuť úspěchu, začněte tím, že vyberete jednu z méně náročných odrůd, která je přizpůsobena typu růstových podmínek, které můžete poskytnout. Kupte si nejstarší rostlinu, kterou květinářství nabízí (mladé rostliny je mnohem obtížnější potěšit), a pokud je to možné, kupte ji v květu, takže budete vědět, o co se snažíte. Cena mladých a starých rostlin se nějak výrazně neliší.

 

Jak pěstovat orchidej?

Orchideje jsou obvykle seskupeny do dvou širokých kategorií, které charakterizují jejich růstové návyky. Monopodiálne orchideje mají jediný, vzpřímený kmen s listy uspořádanými proti sobě navzájem podél stonku. Stonek se vynořuje ze základů nejvyšších listů. Orchideje s tímto růstovým zvykem zahrnují phalaenopsis a Vandy.

Běžnější růstový zvyk je sympodiálny. Tyto orchideje rostou vodorovně a nové výhonky vyrůstají ze starých oddenků. V horní části nových výhonků se vytvářejí listy a květy. Mnoho sympodiálnych orchidejí tvoří pseudohlízy, které jsou vlastně oteklé výhonky, které dodávají vodu a živiny, aby pomohli rostlině přežít období dlouhotrvajícího sucha. Sympodiálne orchideje zahrnují cattleya, cymbidium, Oncidium a dendrobium.

Orchideje mohou být také klasifikovány podle jejich stanoviště, který udává teplotu, vlhkost a úroveň světla, které upřednostňují. Orchideje, které se vyskytují na vlhkých tropech, například phalaenopsis a Paphiopedilum, preferují denní teploty 22 až 29 °C s 80 až 90% vlhkostí. Jsou nejšťastnější na východním nebo jihovýchodním okně, kde světlo není příliš intenzivní.

Orchidej, která má ráda teplou klima, včetně cymbidia a dendrobia, je zvyklá na průměrnou teplotu 12 ° až 21 °C, stabilní dodávku vlhkosti a dobrou cirkulaci vzduchu. Obecně jsou šťastné v okně s orientací na jih, i když během léta mohou potřebovat trochu stínu.

Monopodiálna orchidej phalaenopsis

Cattleya a některé druhy Oncidium rostou na místech, která jsou suché a relativně chladné. Jsou schopny tolerovat dlouhou suchou sezónu s teplotami 26 ° až 32 °C, po kterých následuje výrazné období dešťů. Jejich potřeba světla je vysoká, a proto by měly být umístěny ve slunném okně s orientací na jih.

Vysokohorské orchideje, jako je masdevallia a epidendrum, rostou v lesích, kde jsou průměrné teploty 15 až 21 °C a vlhkost je velmi vysoká. Tyto orchideje preferují filtrované světlo, které není příliš intenzivní.

 

Péče

Pro 30 000 různých druhů orchidejí nelze poskytnout všeobecné rady pro péči a pokyny pro pěstování. Nicméně, orchidej umí poskytnout klíč ke svým preferencím pro světlo, vodu a pěstební médium. Pokud má rostlina málo listů nebo jsou kožovité (jako cattleya a Oncidium), je pravděpodobné, že rostlina potřebuje mimořádně osvětlené prostředí. Pokud jsou listy měkké a ochablé (jako některé Phalaenopsis a většina Paphiopedilum), rostliny jsou pravděpodobně velmi citlivé na světlo a neměly by být umístěny na slunném okně orientovaném na jih. Pokud má orchidej tučné pseudohlízy, polévání by mělo být šetrné a měla by se pěstovat na hrubých kusech kůry nebo lávové horniny. Pokud orchidej nemá žádné pseudohlízy, může vyžadovat častější zavlažování nebo by měla být pěstována v rostoucím médiu, které zachovává vlhkost, jako je například mech sphagnum.

 

Světlo

Obecně, orchidej je rostlina hladová po světle. Proto by měla každý den dostat 12 až 14 hodin světla, celoročně. V tropickém prostředí se trvání a intenzita přirozeného světla nemění jako v mírném podnebí. Z tohoto důvodu možná budete muset vaše orchideje přesouvat, a doplnit umělým světlem, aby se cítili dobře během zimních měsíců.

Okna orientované na jih a východ jsou obvykle nejlepším místem pro orchideje. Západní okna mohou být příliš horké a severní jsou obvykle příliš tmavé. Pokud nemáte dobré umístění oken pro vaše orchideje, budou dokonale šťastné, když budou růst pod umělým osvětlením. Orchideje by neměly být umístěny více než 15 až 20 cm od žárovek. Názory se liší, pokud jde o výhody studené bílé, teplé bílé žárovky. Nové žárovky s plným spektrem jsou pravděpodobně nejlepší volbou. Některé orchideje s velmi vysokými požadavky na světlo, jako například Vandy a Cymbidia, potřebují intenzivní osvětlení kvůli kvetení.

 

Pěstební médium

Suchozemské orchideje, jako jsou paphiopedilum a některé cymbidia, rostou v půdě. Ale většina tropických orchidejí je epifyt, což znamená, že rostou ve vzduchu. Jejich masité kořeny jsou pokryty vrstvou bílých buněk zvaných velamen, které působí jako houba na absorbování vody. Povlak také chrání kořeny před ztrátou tepla a vlhkosti.

žena sází orchideu do jedlé kůry, vyměňuje půdu v květináči

Médium pro pěstování orchidejí musí zajistit dobrou cirkulaci vzduchu a umožnit rychlou drenáž vody. Musí také poskytnout kořenem něco, na co vědí bezpečně přilnout. V závislosti na typu orchidejí mohou být spokojené v rašeliníku, jedlé kůře, sušených kořenech, sphagnového mechu, minerální vlny, perlitu, korkových nuggetů, kamenů, kokosových vláken, lávových kamenů nebo směsi, která kombinuje několik těchto materiálů. Obecně platí, že nugety borovicové kůry jsou nejoblíbenějším růstovým médiem.

 

Zalévání

Většina orchidejí dokáže tolerovat sucho mnohem lépe, než dokáže tolerovat přebytečnou vlhkost. Nic nezabije orchidej rychleji než nechat ji sedět v promočeném květináči. Bez dostatečné cirkulace vzduchu se rostlina udusí a zemře. Jako velmi obecné pravidlo platí, že orchidej by měla být zalévaná jednou týdně. Pěstební médium by mělo nechat vyschnout mezi zaléváním a nadbytečná voda by neměla přijít do kontaktu s kořeny nebo pěstební médiem. Po přesazení většina orchidejí neobnoví aktivní růst i několik měsíců. Během tohoto období opětovné aklimatizace polévejte velmi opatrně.

zalévání růžové orchideje

💡 Pokud pěstujete v květináči na zalévání se vám hodí takové nebo podobné konvičky:

Eva Solo konev na zalévání 2 l, bílá Eva Solo konev na zalévání 2 l, bílá
950 Kč
Blomus Konev na zalévání LIMBO bílá Blomus Konev na zalévání LIMBO bílá
1 401 Kč
Blomus Konev na zalévání 1 l PLANTO Blomus Konev na zalévání 1 l PLANTO
2 166 Kč

Ukázat více

 

Vlhkost

Většina tropických orchidejí preferuje vlhkost od 60 do 80 procent. Při zimní vlhkosti, která se blíží k 30 procentům, pěstitelé orchidejí často používají zvlhčovač nebo umístí své orchideje do speciálních podnosů poskytujících vlhkost nebo na štěrkopískové podnosy. Některé orchideje také profitují z toho, že jsou poprašované vodou z rozprašovače.

 

Hnojení

Pěstební média poskytují velmi málo živin, takže orchideje musí být hnojeny, aby si udržely zdravý růst. Používejte kapalné hnojivo a řeďte ho více, než pro jiné rostliny. Hnojivo by mělo být používáno pouze tehdy, když jsou rostliny v aktivním růstu. To znamená, že většina orchidejí by neměla být hnojená uprostřed zimy, nebo hned po tom, co byly přesazeny. Mnozí pěstitelé používají hnojivo 30-10-10, i když jiní preferují 10-10-10 nebo 10-10-30. Poprašování vašich orchidejí emulzí z ryb nebo extraktů z mořských řas poskytne rostlině mikroživiny.

Ukázat více

 

Přesazování

Orchideje jsou obvykle nejšťastnější v poměrně malém květináči. Preferované jsou spíše plastové květináče, protože když je čas na přesazování, kořeny se snadněji oddělí, nebo květináč může být jednoduše rozřezaný. Chcete-li zajistit dobrou drenáž, můžete naplnit spodních 2 – 5 centimetrů květináče pěnovými „arašídy”. Květináč naplňte borovicovou kůrou nebo jakýmkoli jiným růstovým médiem, které používáte. Koruna rostliny by měla být jen trochu pod vrcholem květináče. Někdy je užitečné použít trochu drátu na zajištění rostliny, dokud se její kořeny nezdomácní.

Přesazování orchideje

Některé orchideje by měly být přesazeny každý rok. Jiné jsou spokojeny v témže květináči sedm nebo více let. Jako obecné pravidlo platí, nepřesazujte vaši orchidej, pokud to není nutné. Orchideje nejsou rady rušeny. Přesazujte, pokud se růstové médium začalo rozkládat a neposkytuje dostatek provzdušňování; pokud se kořeny kroutí mimo květináče; nebo pokud nový růst způsobil nerovnováhu rostliny.

 

Rozmnožování

Rozmnožování orchidejí ze semen je poměrně složité. Na rozdíl od semen jiných rostlin, semena orchidejí neobsahují výživné tkáně. Na pěstování musí osivo přistát tam, kde najde určitý druh hub, které mohou proniknout do kořenového systému a přeměnit živiny na použitelnou formu. Pokud chcete rozmnožovat orchideu ze semen, musíte pracovat ve sterilních podmínkách. Semena se musí pěstovat v želatinové látce, která obsahuje živiny a růstové hormony. Musíte být velmi trpěliví. Trvá několik měsíců, než se vyvinou první listy, a dokonce budou viditelné pouze pomocí lupy. Kořeny se objevují dokonce ještě později. Budou to nejméně tři a možná až osm let, než uvidíte květ.

Je mnohem snazší rozmnožovat orchideje dělením. Ale pamatujte, že rozdělení rostliny znamená vzdát se květů nejméně na jeden rok.

rozmnožování orchidejí dělením doma

 

Choroby a škůdci

Pokud pěstujete orchideje, dříve či později budete čelit problému způsobeného škůdcům nebo nemocí. Vědět, jak diagnostikovat a léčit nemoci orchidejí, je klíčem k tomu, abyste se stali jejich dobrým pěstitelům. Nejčastější nemoci orchidejí jsou houbové. Mohou to být hniloba kořenů a plíseň květů. Existuje i bakteriální hniloba, která může poškodit zdraví orchidejí. Určení, které onemocnění má vaše rostlina, je rozhodující pro léčbu. Nejčastějším onemocněním lze předcházet nebo je vyléčit, zvláště pokud jsou zachyceny včas. Stejně jako u škůdců, je důležité často monitorovat zdraví rostlin a okamžitě jednat, pokud se vyskytnou abnormální stavy. Žloutnutí listů vás nemusí vystrašit, rostlina nahrazuje staré listy novými.

Většina těchto nádherných rostlin pochází z oblastí deštných pralesů, kde jsou teploty mírně až tropické. Existují i druhy, kterým se daří v suchých podmínkách, ale tyto nejsou široce pěstovány. Nemoci orchidejí se vyskytují s největší pravděpodobností, když přebytek vlhkosti zůstává na listech a květech a když má půda slabou drenáž.

Houbové onemocnění orchidejí

  • černá hniloba – je plísňová nemoc, která vzniká, když je na orchideje stojící voda. Tmavé černé skvrny se tvoří na listech a rychle se rozšiřují přes všechny části rostliny, pokud nejsou kontrolovány. Vyvarujte se stříkání vody mezi vašimi rostlinami a odřízněte všechny postižené oblasti sterilním nožíkem.
  • hniloba hořením, oddenků a pseudo hlízy je prevalentní když zemina není sterilní a je tam nadbytečná voda. Tato nemoc je velmi nakažlivá a je primárně kořenovou chorobou, ale příznaky mohou být i nad zemí. Léčba onemocnění kořenů vyžaduje odstranění rostliny z její média a použití sterilního nože na oddělení infikovaného materiálu. Pak použijte fungicid na namáčení kořenů a očistěte rostoucí oblast 10% roztokem bělidla. Pokud přežil dostatek kořenů, rostlina může znovu nabýt zdravý růst
  • plíseň na okvětních lístcích vyskytuje se když je počasí teplé a vlhkost je vysoká. Nízká cirkulace vzduchu a dobrá sanitace mohou pomoci předcházet této nemoci. Plíseň pochází z houby Botrytis a na okvětních lístcích vytváří malé černé nebo hnědé skvrny. Květiny nemoc přenášejí, takže jejich odstranění je rozhodující. Fungicid a sanitace jsou klíčem k léčbě tohoto onemocnění

orchidej - plíseň na lístcích

 

Bakteriální měkká a hnědá hniloba

Patogen preferuje horké, vlhké podmínky a šíří se vodou. Na listech se vyvinou vodou nasáklé oblasti často s žlutými okraji. Nemoc se rychle rozšíří na kořeny a pseudohlízu. Shnilé oblasti mohou mít nepříjemný zápach. Jen za dva dny může virus zničit extrémně citlivý Phalaenopsis. Na Vande se skvrny stávají průsvitnými, zatímco na Dendrobiu jsou fleky černé a propadlé. K odstranění infikovaného materiálu použijte sterilní nástroje. Měděné fungicidy mohou být použity s výjimkou Dendrobia během kvetení (zde až po odkvětu), nebo můžete použít peroxid vodíku. Jednoduše postříkejte peroxidem vodíku rostlinu a také všechny sousední rostliny, protože infekce se může rychle šířit.

Škůdci

Pokud má vaše rostlina lepkavé listy znamená to přítomnost škůdců – štítničiek nebo poklic. Rostlinu omyjte jednoduše vodou, měkké kořeny odstraňte a ošetřete přípravkem proti škůdcům – Bergaluxom nebo symfonií 3v1.

 

Zajímavosti, které dělají orchideu ještě originálnější

Věděli jste, že určité druhy orchidejí mohou přežít až 100 let? A že orchideje mají největší škálu květů s počtem úžasných 25 000+ oficiálně zdokumentovaných druhů? S takovou rozmanitostí by nemělo být překvapením, že existují úžasné fakta o orchidejí, které nejsou všeobecně známé:

  • každá květina orchideje je bilaterální symetrická, což znamená, že se dá rozdělit na dvě stejné části
  • velikost, tvar a struktura listů závisí na biotopu. Orchideje, které žijí v suchém podnebí mají husté listy pokryté voskem, zatímco druhy žijící v teplých a vlhkých oblastech mají tenké, prodloužené listy. Některé druhy orchidejí nemají listy vůbec.
  • orchideje nemají obvyklé kořeny. Mají kořenovité, hlízovité nebo vzdušné kořeny.
  • orchideje mohou žít na zemi (pozemní formy), připojené k dřevinám (epifytické typy) nebo pod zemí.
  • některé druhy orchidejí jsou parazitické. Nejsou schopny produkovat potravu (cukr) pomocí slunečního záření a oxidu uhličitého (jako ostatní rostliny). Namísto toho získávají živiny z hub, které žijí v jejich kořenech.
  • spojení mezi orchidejemi a určitými druhy hmyzu je úzké a vysoce specializované. Okvětní lístky mají podobný tvar a barvu jako hmyz ženského rodu, aby přilákaly samců a zajistily opylení. Ophrys apifera, známá jako Bee Orchid, láká trubců lákavou vůní a včelím vzhledem.
  • vzhledem k vysoké specializaci opylení, vyhynutí hmyzu znamená vyhynutí orchideje
  • květina orchideje může přežít od několika hodin do 6 měsíců, v závislosti na druhu.
  • orchideje produkují několik milionů miniaturních semen. Jen několik semen se rozvine do zralé rostliny.
  • rod Orchis pochází ze starověkého řeckého slova, které znamená „varle”; kvůli tvaru zakrslých kořenů. Výraz „orchidej”, který je jen zkrácenou formou čeledi Orchidaceae, byl zaveden až v roce 1845.
  • semena orchidejí nemají endosperm, který poskytuje živiny potřebné ke klíčení. Z tohoto důvodu všechny orchideje (včetně neparazitárnych forem) žijí v symbióze s houbami během klíčení. Klíčení může trvat několik týdnů až 15 let.
  • orchideje se používají k mnoha účelům. Látky izolované z orchidejí se používají při výrobě parfémů, koření a v tradiční asijské medicíně.
  • vanilka je jednou z nejznámějších a nejpoužívanějších chutí. Je extrahovaná z Vanilla planifolia, která je druhem orchideje
  • orchideje jsou velmi staré rostliny. Podle fosilních důkazů existují orchideje na naší planetě kolem 100 milionů let.

 

💡 TIP na zajímavé květináče pro orchidej ⤵️

Vidaxl Vyvýšený záhon akáciové dřevo 150 x 50 x 50 cm
2 989 Kč
Greatstore Vyvýšený záhon PP kamenný šedý 100 x 43 x 35 cm
2 432 Kč
Vidaxl Vyvýšený záhon PP kamenný šedý 100 x 43 x 35 cm
2 339 Kč
Vidaxl Zahradní vyvýšený záhon 240x80x77 cm pozinkovaná ocel stříbrný
1 889 Kč
Solid Grow Rust květináč
1 329 Kč
Vidaxl Vyvýšený záhon antracitový 160 x 40 x 45 cm pozinkovaná ocel
1 029 Kč
Prosperplast Truhlík samozavlažovací RATO CASE plastový antracitový 60 cm
549 Kč
Plastia Žardina samozavlažovací stříbrná
269 Kč

Ukázat více

 

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.3/5 - (9 votes)
Autor článku
Jaroslava Putirková

Baví mě čtení a poznávání nových možností. Těší mě, když přijdu na něco užitečné a mohu to posunout dál lidem, kteří to využijí. Ať už se to týká rád nebo pomoci při výběru. Hlavně v dnešní době, kdy je na trhu velká škála spotřebních produktů, je důležité vybrat si správně.

Komentáře

Dobrý den,
orchideje jsou jediné které mi doma rostou, mám jich 18 ks a nejsem odborník, ale laik. Nejsou obsypané květy, ale když mi kvetou jsem šťastná. Nyní jsem se vrátila po 6 týdnech domů (orchideje mi chodila zalévat sousedka) a zjistila jsem, že na třech orchidejích mi začaly na koruně zboku vyrůstat další lístky nové orchideje. Lístky jsou zatím jen po dvou a další vyrůstá. Navíc jsem dnes zjistila nový lístek na stonku po odkvetlých květech. Můžete mi prosím poradit jak a kdy je mohu od sebe oddělit, abych neoslabila původní rostlinku, ale mohla mít i svou novou. Bylo by to pro mne největší štěstí, kdyby se mi to podařilo. Děkuji za radu a přeji pěkný den. Onderková

Nikto sa neozval? Ja som už raz chcela pestovať rastlinku zo stonky. Lenže asi som nebola netrpezlivá, tak mi uhynula. Momentálne mám znova na stonku malú orchydej/ono to má aj názov-momentálne si neviem spomenúť /. Tak čakám, až to urobí niečo viac ako dva listky a potom presadím do kôry pre orchydei.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *