DeLonghi EC 685.M – kvalitní pákový kávovar za výbornou cenu

Georgina Babinová Recenze 17. ledna 2021 0
DeLonghi Espresso DeLonghi DEDICA EC 685.M stříbrné
 • Typ: Pákový kávovar na jeden šálek
 • Příkon: 1450 W
 • Parní tlak: 15 barů
 • Objem nádoby na vodu: 1,2 litru
 • Dostupnost: Skladem
Zařazeno do: Kávovary
4 290 Kč s DPH Prohlédnout nejlepší nabídku
Heureka.cz

Ne každý má ve své kuchyni dostatek místa pro masivní kávovar. V tom případě je důležité najít kompaktní zařízení, které ale splňuje vaše požadavky. Pákový kávovar DeLonghi EC 685.M by mohl být úspěšným kandidátem. Je to dáno mimo jiné i jeho rozměry a jednoduchou obsluhou. Náš test vám prozradí o tomto modelu i další detaily.

DeLonghi EC 685.M -- lehký, štíhlý, ideální pro začátečníky

Ne vždy to musí být luxusní model. Pokud se právě chystáte vydat do světa skutečného vaření espressa, postačuje levný a dobrý základní stroj, jakým je například i DeLonghi EC 685.M. Portafiltrový kávovar DeLonghi EC 685.M a jeho předchůdce EC680 patří už léta mezi nejlepší a nejpopulárnější stroje základní úrovně známé svým vynikajícím espressem. Inovace v porovnání s předchozím modelem jsou sotva viditelné, ale většina slabých stránek byla vylepšena.

Tento model je jedním z nejštíhlejší přístrojů na espresso portafiltre od společnosti DeLonghi a s cenou 4 290 Kč také jedním z nejlevnějších. Cílem společnosti bylo do tohoto modelu zahrnout vše, co je na tomto typu kávovaru atraktivní, ale s několika dalšími funkcemi a v menším „balení” vhodnějším pro pracovní desku. Je to téměř polovina šířky většiny strojů poháněných čerpadlem a přesto se dokáže nabídnout ohřívač šálků dobré velikosti navrchu a velkorysou nádrž na vodu vzadu. Kromě mleté kávy může Dedica používat i kapsle ESE, díky čemuž je proces vaření o něco jednodušší s menším množstvím nepořádku.

Body odpočítáváme za zpracování portafiltru, který je s cca 290 gramy příliš lehký. Kombinovaný nástroj na přípravu -- kávová lžička a tamper, je bohužel vyroben z plastu a nedá se skutečně používat. Vzdálenost 8 centimetrů mezi portafiltrem a odkapávací miskou lze zvětšit odstraněním misky. Pod ní je podstavec z nerezové oceli, kde je také prostor pro velké šálky na kávu nebo sklenice latte macchiato. S hmotností okolo 4,2 kilogramu je De’Longhi poměrně lehký, což je zvláště zřetelné při připojení portafiltru.

Rada Dedica má velmi pěkný italský design. Dodává se ve třech smart povrchových úpravách -- nerezová ocel, červená nebo černá -- na robustním kovovém těle.

DeLonghi EC 685.M

 

Technologie v tom nejmenším prostoru

Dedica EC 685 M dokáže připravit jednu nebo dvě šálky současně. Musíte jen zvolit příslušnou vložku portafiltru. Se stanoveným tlakem čerpadla 15 barů poskytuje zařízení dostatečný výkon pro přípravu prvotřídního espressa i lahodné cremy.1 litrová nádrž na vodu je v pořádku, ale mohla by být i větší. Co je trochu na škodu, když jsou nádrže na vodu umístěné na zadní straně stroje, jakož i v tomto případě, vždy musíte kávovar potáhnout dopředu, abyste věděli doplnit vodu. Vnější strana krytu je vyrobena výhradně z nerezavějící oceli. Působí to typicky italský a budí dojem vysoké kvality.

DeLonghi EC 685.M Dedica je rychle připraven k použití. Přístroj se zahřeje pouze za 40 sekund a díky samoventilačnímu systému je okamžitě připraven k použití. Systém vyhřívání pomocí termobloku zaručuje, že stroj zajistí vždy dokonalou teplotu bez dlouhých časů předehřevu. De’Longhi musel na varné jednotce trochu ušetřit: ve srovnání s dražšími stroji je tato vyrobena z hliníku. Součástí dodávky jsou 3 různé portafiltre. Bohužel dodaný tamper z plastu neslouží svému účelu, protože je příliš nestabilní. Sešel by se kvalitnější tamper.

Přístroj je vybaven vypínačem. Pokud zapnuté zařízení používáno po dobu 30 minut, funkce automatického vypnutí ho vypne. Na jedné straně to šetří elektrickou energii a také přispívá k bezpečnosti, pokud zapomenete po snídani ráno před odchodem do práce vypnout stroj. Manipulace a obsluha DeLonghi Dedica je jednoduchá a uživatelsky příjemná.

⭐ Nejdůležitější změny oproti předchozímu modelu

Předchůdcem tohoto modelu je portafilterový stroj EC 680. Navenek se tyto dvě zařízení navzájem téměř neliší a funkce zůstaly většinou stejné. Přesto společnost DeLonghi zabudovala několik nových a užitečných doplňkových funkcí, které vám v krátkosti představíme.

Největší změna se týká pěniče mléka. S EC 685 se kromě klasické mléčné pěny např. pro cappuccino nyní také dá zvolit funkci jednoduchého teplého mléka. Obtížné přelévání a zahřívání v mikrovlnné troubě nebo na sporáku jsou konečně eliminovány. Dedica nabízí potřebné vybavení plnohodnotného kávovaru na espresso, pomocí kterého lze bez problémů připravit všechny druhy kávových nápojů. Další novinkou je, že nástupce se dá koupit i v bílé barvě. DeLonghi navíc dále redukovat spotřebu energie stroje. Tím se investice rychle vrátí, protože při dlouhodobém provozu je možné v závislosti na rozsahu použití dosáhnout značné úspory.

Příslušenství kávovaru DeLonghi EC 685.M

 

Příslušenství

Následující příslušenství je součástí standardního rozsahu dodávky a podrobněji se s ním seznámíme níže:

 • espresso kávovar DeLonghi EC 685
 • portafiltr z nerezavějící oceli s plastovou rukojetí
 • tamper + kávová lžička vyrobena z tvrdého plastu
 • 2 sítka pro jednoduché a dvojité espresso
 • 1 sítko na ESE pady
 • 100 ml odvápňovacího prostředku na první odstranění vodního kamene

⭐ Sítka do portafilteru

Stroj je dodáván s klasickým portafiltrom se dvěma různými sítovými vložkami pro jednoduché a dvojité espresso. Tyto mají dvojité dno a vytvářejí tak stabilnější pěnu, což je skvělá vlastnost zejména pro začátečníky. Pokud však s tím nejste spokojeni, můžete sítka snadno vyměnit za „skutečné”. Kromě toho je možné stroj použít i na použití podů ESE (Easy Serving Espresso). Dvojité dno lze kvůli čištění snadno odstranit a stejně snadno znovu vložit.

⭐Portafilter

Dodávaný portafilter je klasický základní portafilter, jaký je dodáván také s jinými srovnatelnými výrobky. Pracuje se s ním snadno a při každodenním používání (s trochou opatrnosti) by měl vydržet dlouho.

Portafilter je v porovnání s ostatními kávovary (zejména ve vyšších cenových relacích) na espresso poměrně vysoký. Je to způsobeno tím, že jde o portafilter s dvojitým dnem. To by mělo usnadnit výrobu crema, zejména pro začátečníky. Takový portafilter je však méně vhodný pro pokročilé uživatele. Je to tak kvůli tomu, že je méně flexibilní pokud jde o tloušťku mletí (nemelte příliš nahrubo). Zkušený barista kontroluje výrobu pěny mimo jiné pomocí umletí. Portafilter, který je zde dodáván, poskytuje docela dobré výsledky, ale nelze jej použít tak individuálně. S tímto strojem lze použít i jiné „standardní portafiltre”.

⭐ Tamper

Dodaný tamper doporučujeme vyměnit. Má rozhodující vliv na kvalitu espressa a s plastovým tamperem nefunguje zhutnění kávového prášku tak dobře jako se skutečným tamperem z nerezavějící oceli. BlueSnail Tamper s průměrem 51 mm se perfektně hodí k tomuto kávovaru! Koupíte ho za cca 250 Kč na Amazone.

ovládací prvky

 

Funkce

Stejně jako jeho předchůdce, model EC 685 je stále velmi štíhlý a soustřeďuje se na základní funkce klasického portafiltru. Po zapnutí se automaticky spustí fáze ohřevu dávkovače espressa. Ta obvykle trvá jen asi 40 sekund a je překvapivě rychlá ve srovnání s jinými modely. Hlavní ovládací prvek na přípravu espressa sestává pouze ze tří tlačítek.

⭐ Espresso 1 nebo 2 šálky

Pro přípravu jednoduchého i dvojitého espressa je samostatné tlačítko. Pokud tlačítko požadované funkce svítí nepřetržitě, zařízení signalizuje, že je připraveno k použití. Po vtlačení kávového prášku do síta lze vložit portafiltru a spustit proces vaření. Stroj vydá množství automaticky, takže na to už nemusíte myslet. Máte však možnost provést další nastavení množství a teploty v menu (více o tom níže).

Funkce mléčné pěny

Když je espresso připraveno, je možné stisknout tlačítko pro mléčnou pěnu. Pak se stroj na několik sekund opět zahřeje. Jakmile tlačítko nepřetržitě svítí, můžete začít s napěňováním mléka. Za tímto účelem nastavte přepínač na pravém horním boku na symbol mléčné pěny. Nyní stroj začne stříkat horkou páru. Požadovanou funkci lze předem nastavit na parní tyčince. Jak již bylo zmíněno, můžete si vybrat mezi horkým mlékem a mléčnou pěnou.

Test této funkce je přesvědčivý. Mléčná pěna je velmi kvalitní a pevná. I zde je EC 685 velmi vhodný pro začátečníky: parní tryska automaticky nasává kyslík shora, což výrazně usnadňuje výdej mléčné pěny. Přesto to bude chtít s tímto strojem trochu cviku, dokud bude mléčná pěna dokonalá. Při napěnění mléka byste se měli ujistit, že parní tyčinku držíte v mléce v mírném úhlu. To umožňuje optimální cirkulaci mléka a získáte stejnoměrnou jemnou mléčnou pěnu. Obzvláště příjemným překvapením je skutečnost, že s mléčnou pěnou můžete dokonce vytvářet nádherné vzory Latte Art. U cenově tak přístupného stroje je to spíše výjimka.

napěňovač mléka

 

Stručný přehled užitečných extra funkcí

Při určitých kombinacích tlačítek, které jsou uvedeny v návodu k obsluze, můžete pomocí tří tlačítek vstoupit do menu stroje. Zde můžete naprogramovat určité další funkce a obecná nastavení kávovaru. Umožní to individuální použití přístroje a tím i dokonalý zážitek z kávy! Na tomto místě bychom vám chtěli poskytnout stručný přehled o různých funkcích, které lze nastavit:

⭐ Nastavení množství espressa

Protože množství espressa dávkuje portafilter automaticky a nemáte na to žádný přímý vliv, je o to důležitější, že si můžete v nabídce individuálně nastavit množství kávy. Když je v šálku nastavené množství nápoje, stroj automaticky zastaví proces. Toto nastavení funguje velmi spolehlivě.

⭐ Nastavení teploty

V menu je možné kromě množství snadno naprogramovat i požadovanou teplotu pro proces vaření. Nemůžete zadat přesnou teplotu, ale můžete si vybrat ze tří různých úrovní teploty (nízká, střední a vysoká). Protože teplota může mít také velký vliv na konečný výsledek, může být smysluplné vyzkoušet různá nastavení.

Funkce odstraňování vodního kamene a tvrdost vody

Integrovaný indikátor odstranění vodního kamene je velmi užitečný. Automaticky indikuje, kdy je třeba stroj odvápnit. Při určité kombinaci tlačítek můžete tuto funkci zvolit v menu. Proces odstranění vodního kamene však může trvat několik minut. Potom musí být stroj propláchnut čistou vodou a je okamžitě připraven pro další použití. I tvrdost vody je možné nastavit v menu, což znamená další užitečnou funkci na šetrné a dlouhodobé používání přístroje. Díky této funkci máte vždy přehled o tom, kdy je třeba odvápnit stroj.

⭐ Automatické vypnutí

Čas automatického vypnutí je skvělá doplňková funkce, která šetří ještě více elektrické energie. V nabídce můžete zvolit mezi 9 minutami, 30 minutami a třemi hodinami, dokud se zařízení automaticky nevypne. Protože příprava espressa obvykle netrvá déle než 5 minut, doporučujeme zvolit 9 minut. Na jedné straně je to lepší pro životní prostředí a na druhé straně vám to šetří peníze.

Jak vidíte, stroj nabízí mnohem více možností nastavení, jak by se na první pohled předpokládalo. Celkově je obsluha velmi jednoduchá, ale kávovar přesto nabízí rozsáhlé možnosti nastavení. Návod k obsluze je také velmi jednoduchý a srozumitelný, což dává stroji další plusový bod.

Pohár s kávou pod portafiltrom

 

Chuť kávy

Chuť kávy je velmi přesvědčivá. Jednoduchá obsluha stroje nijak nesnižuje kvalitu espressa. Obzvlášť pro takovýto základní pákový stroj poskytuje vynikající výsledky! S výkonem 1350 W má dostatek energie k vytvoření velmi dobré pěny při tlaku 15 barů. Při správné přípravě espresso rovnoměrně vytéká z portafiltru a stroj také spolehlivě dodržuje stanovené množství náplně. Závisí to samozřejmě od použitých zrn. Tyto mají samozřejmě velmi velký vliv na chuť espressa.

⭐ Jak připravit opravdu horkou kávu

Pro teplejší kávy doporučujeme:

 • Zaklapněte portafilter se sítem na místo, ale bez kávy, do kávovaru. Použijte tutéž šálku, která se použije na pozdější přípravu kávy, stiskněte tlačítko pro 1 šálek a do šálku pusťte horkou vodu, aby se zahřála.
 • V programovacím menu zvyšte teplotu kávy.
 • Ohřívač šálků se během provozu zahřívá: teď tam položte šálky které také budete používat.

Espresso nebo ESE pady -- to nejlepší z obou světů

Možnosti použití portafiltru DeLonghi EC 685 M jsou všestranné. Můžete použít buď předem namletou kávu na espresso, nebo předem naporcovanou kávu v ESE padech. Pro tento účel jsou přiloženy různé sítka, které se dají vyměnit v několika jednoduchých krocích.

 

Čištění a údržba kávovaru

Čištění DeLonghi EC 685.M je podpořeno velmi dobře promyšleným designem. Sotva jsou nějaká místa, na které by se zvenku nedalo dostat. Povrch stroje je možné velmi snadno vyčistit obyčejným hadříkem. Kromě toho je možné snadno odstranit důležité části, které je třeba čistit častěji. Patří sem odnímatelná nádržka na vodu na zadní straně a odnímatelná odkapávací mísa pod varnou jednotkou. Obzvláště důležitá je trubice parní trubky. Tato by se měla po každém použití pořádně vyčistit, protože zde opakovaně uvíznou zbytky mléka. V návodu k obsluze také najdete podrobné pokyny k čištění stroje.

Pravidelné odstraňování vodního kamene prodlužuje životnost vašeho kávovaru a zajistí dlouhotrvající požitek! To, jak často musíte odvápňovat přístroj, závisí na tvrdosti vody a vašich kvalitativních podmínkách na dokonalé espresso. Tvrdost vody se dá zjistit pomocí testovacího proužku, testovací proužky jsou dostupné v drogerii. Pak můžete na přístroji nastavit tvrdost vody.

Jak odkalovať DeLonghi EC 685.M si můžete prohlédnout i „naživo”:

Odvápnění kávovarů DeLonghi

 

Cena vs. výkon

Espresso kávovar DeLonghi uspokojí mnoha milovníků kávy v segmentu základní úrovně. Přístroj je vysoce kvalitní a slibuje dobrý výkon pro solidní espresso s nádhernou pěnou. Zabudovaná tryska na mléčnou pěnu poskytuje větší všestrannost, stejně jako možnost použití vložek ESE v tomto ohledu je cena 4 290 Kč více než oprávněná.

💡 TIP: Pokud byste však přece jen chtěli více „seriózní” kávovar, Rancilio Silvia E vás zaručeně dostane.

 

Co se nám na DeLonghi EC 685.M líbí?

 • vynikající poměr ceny a výkonu
 • snadná manipulace
 • super kvalita espressa
 • mnoho extra funkcí
 • snadné čištění
 • krásný design
 • kompaktní rozměry
 • indikátor odvápnění
 • příjemná úroveň hlučnosti
 • vhodný na různé kávové speciality
 • rychle připraven k použití
 • možné použití jiných sítek a portafiltrů
 • skvělý napěňovač, skvělá pěna
 • pod vypúštedlo kávy lze umístit různě velké šálky a hrnky
 • funkce automatického vypnutí

 

Co se nám na DeLonghi EC 685.M nelíbí?

 • plast pod pouzdrem z nerezavějící oceli
 • plastový tamper
 • poměrně vysoký portafiltr (dvojité dno), vhodnější pro začátečníky
 • hliníková varná jednotka
 • absence džbánu na mléko

 

Recenze zákazníků

O tom, že jde o opravdu oblíbený model svědčí množství recenzí, které například Heureka přináší. A skóre má tento kávovar opravdu slušné -- 94%. Zákazníci, podobně jako my, oceňují především skvělý poměr ceny a výkonu, kvalitu provedení, kompaktní rozměry a snadnou obsluhu. Některé z recenzí vám také představíme:

DeLonghi EC 685.M - recenze zákazníků

 

Shrnutí na závěr

Vynikající poměr ceny a výkonu je určitě největší výhodou stroje. DeLonghi EC 685 M je nejlepší volbou pro každého, kdo chce kvalitní pákový stroj, ale má omezený rozpočet. Rychlé zahřátí, různé možnosti nastavení a prvotřídní zvýšení tlaku přispívají k tomu, že přístroj DeLonghi je ideální na domácí přípravu perfektního espressa, což slouží i jako základ pro další populární kávové speciality. Ve srovnání s předchozím modelem byly provedeny různá vylepšení včetně snížení spotřeby energie. Další výhodou zařízení je jeho mimořádně kompaktní konstrukce. Se šířkou pouze 14,9 centimetru je to jeden z nejužších portafiltrů na trhu a najde si své místo i v těch nejmenších prostorech. Tento stroj je určen ve skutečnosti pro začátečníky. Pokud se právě začínáte zajímat o přípravu espressa doma, měli byste o něm seriózní uvažovat. Krásné na těchto základních strojích je, že si můžete vyzkoušet všeobecnou podstatu produktu a procesu, aniž byste museli investovat někde mezi 13000 -- 25000 Kč na koupi skutečně profesionálního stroje. Pokud si však více ceníte pohodlí, zvažte raději automatický espresso kávovar, jako je například Delonghi Magnifica.

 

Nejčastější dotazy k pákovým kávovarem

❓ 1. Jsou portafiltre zaměnitelné?

Velikosti, tvary a vzory otvorů se liší podle výrobců. Neexistuje shoda v tom, zda je větší lepší, nebo která patentovaná vzorek otvorů je lepší. Pro domácí baristy je často frustrující, že většina portafiltrů a filtračních košů není mezi značkami zaměnitelná.

❓ 2. Kolik barů by měl mít espresso kávovar?

Espresso kávovary se dodávají s určitým tlakovým limitem čerpadla, který bude jasně uveden jako určitý počet BAR. Mělo by to být někde mezi 7 a 15 bary. Stroje na espresso poháněné pumpou jsou výrazně efektivnější a nabízejí lepší espresso.

❓ 3. Jaký je standardní rozměr portafiltru?

Průměr 58 mm je standardem pro komerční kávovary na espresso. Je pravděpodobné, že čím levnější je domácí stroj, tím menší je průměr portafiltru - i když to tak není na 100%.

❓ 4. Je portafilter bez dna lepší?

V rukou zkušeného baristy s čerstvými kávový zrny nabídne bezedný portafilter o 50% nebo i více pěny .... Váš espresso shot nebude v kontaktu s žádným jiným povrchem než se spodní částí vašeho koše na portafiltru.

❓ 5. Proč mají kávovary na espresso dva vypúštedlá?

Podle toho, zda jde o jednoduché nebo dvojité espresso, budou k dispozici jeden nebo dva vypúštadla. Tyto chrliče pomáhají rovnoměrnému odtoku espressa z portafiltru. Totiž, pokud taháte dvojitou dávku espressa, dva chrliče umožní, aby se espresso rovnoměrně rozlilo do dvou šálků.

❓ 6. ´Jak vyčistit portafilter?

Kohouty portafiltru shromažďují poměrně hodně kávových olejů a pokud je občas neodstraníte, mohou se nahromadit opravdu velké množství. Stačí je odšroubovat a ponořit na 10 - 15 minut do horké vody a prášku na čištění espresso strojů. Po namočení je očistěte jemným kartáčkem.

Výhody

 • stylový design, který se hodí do každé moderní kuchyně
 • nahřívač šálků pro dokonalé zachovány chuti
 • funkce automatického odvápňování
 • funkce pro nastavení velikosti kávy i s pamětí

Nevýhody

 • na začátku si trochu počkáte, dokud se kávovar nahřeje
 • kávovar je natolik malý a lehký, že ho třeba někdy přidržovat rukou

Závěr recenze: Pákový kávovar známé značky pro přípravu kávy jako z kavárny

Hodnocení autora
 • Komfort použití
 • Chuť kávy
 • Design
 • Poměr cena/výkon

Souhrn

Dobrá kvalita espressa, poměrně jednoduchá a uživatelsky příjemná obsluha a velmi nízká cena dělají z DeLonghi EC 685.M ideální espresso kávovar pro začátečníky.

4.8

DeLonghi Espresso DeLonghi DEDICA EC 685.M stříbrné

✅ Cena: 4 290 Kč

Chci DeLonghi EC 685.M
Heureka.cz
Vývoj ceny DeLonghi EC 685.M


Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.