iRobot Roomba 981 – robotický vysavač pro náročné (recenze)

Georgina Babinová Recenze 17. ledna 2021 0
Robotický vysavač iRobot Roomba 981 WiFi
 • Hlučnost: 58 dB
 • Hmotnost: 4 kg
 • Doba nabíjení: 3 h
 • Typ baterie: Li-Ion
 • Virtuální zábrana: ano
 • Wifi: ano
 • Dostupnost: Skladem
Zařazeno do: Robotické vysavače
13 799 Kč s DPH Prohlédnout nejlepší nabídku
roboticky-vysavac.cz

S robotickým vysavačem iRobot Roomba 981 přináší iRobot mnoho malých vylepšení oproti téměř identickým vlajkovým modelum Roomba 980. Obzvláště se nám nyní líbí téměř dokonalá navigace a nové funkce aplikací. Robot je také o něco rychlejší. Nastavuje zařízení iRobot Roomba 981 skutečně nové standardy nebo je to jen další model iRobot, který má integrovanou Wi-Fi? Pokusíme jsem se to zjistit.

Přečtěte si více...

IRobot Roomba 981 - Kde koupit nejvýhodněji
roboticky-vysavac.cz ⭐️ doručení 1-2 pracovní dny
⭐️ největší prodejce značky iRobot v ČR
⭐️ doprava 99 Kč (objednávky nad 1000 Kč zdarma)
⭐️ platby: dobírka, převod, online, kartou, hotově, splátky
13 799 Kč Do obchodu roboticky-vysavac.cz
Heureka.cz ⭐️ srovnání cen ve všech dostupných eshopech
⭐️ možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"
13 799 Kč Do obchodu Heureka.cz

iRobot Roomba 981 – základní informace

iRobot Roomba 981 se objevil na trhu na podzim 2018. Má hmotnost 4 kilogramy a při provozu je úroveň hlučnosti cca 58 decibelů. To odpovídá přibližně hladině hluku normální konverzace. S průměrem 35,1 cm a výškou 9,2 cm je jedním z kompaktnějších robotických vysavačů. 981 má potenciál spojit sílu výkonu a možností připojení jako nikdy předtím. Má dokonce kameru a kompletní mapovací schopnosti. Tento robot je velmi oblíbený po celém světě a my vám v dnešní recenzi představíme všechny důvody, proč byste si ho měli koupit i vy.

iRobot Roomba 981 robotický vysavač pro náročné

Důležité parametry: 
Hlučnost:58 dB
Hmotnost:4 kg
Doba nabíjení:3 h
Typ baterie:Li-Ion
Virtuální zábrana:ano
WiFi připojení:ano
Typ podlah:tvrdé i koberce
Dálkové ovládání:ano
HEPA filtr:ano
Výška robota:9,2 cm

 

Funkce a vlastnosti

Zařízení lze ovládat ve formě aplikace přímo z tabletu nebo smartphonu. Při použití Amazon Alexa je možné nasměrovat robot vlastním hlasem. Robotický systém je vybaven 3-stupňovým čistícím systémem. Nacházejí se zde dvojité kartáče se speciálními drážkami na čištění hran. Umožní to odstranění zvířecích chlupů, nečistot a prachu i z těžko dostupných míst.

Jediným stisknutím tlačítka robot zajistí vyčištění podlah v celém domě. Zařízení se může přesunout i na patro, schody rozezná a nespadne. Robot se nabíjí znovu a znovu, dokud není zadána aktivita dokončena. Výška vysavače je relativně malá, dostane i i pod nábytek. Díky množství zabudovaných senzorů ví o schodech, nebo jiných překážkách a vyhýbá se im. Díky integrované technologii detekce nečistot (Dirt Detect) rozpozná silnější znečištění a tuto oblast poté podrobí dalšímu důkladnému čištění, během kterého několikrát zpracuje podlahovou krytinu nebo koberec. Navigace iAdapt detekuje okolí a čištěné povrchy a zařízení to pak používá k vytvoření trasy čištění. Robot také automaticky zjistí, na jakém podlahovém krytu se nachází. Pokud se například zařízení dostane na koberec, sací výkon se díky funkci Carpet Boost automaticky zvýší.

 

➡️ Nové funkce aplikace

Aplikace iRobot je stále jednou z nejrozsáhlejších, které lze nalézt na trhu. Můžete v ní nastavit časy pravidelného vysávání. Můžete také zobrazit statistiku minulých průběhů úklidu, pohlídat robota (v případě, že by se schoval pod postel) nebo zobrazit mapy pokrytí. Novinkou je podpora služeb jako Amazon Alexa nebo IFTTT. Takže můžete dát zadat úklidovou roli jejich prostřednictvím nebo propojit robota s jinými aplikacemi ve formátu „Pokud se stane X, pak udělejte Y”. Aplikace iRobot Home lze použít k plánování a aktivaci čisticího výkonu i když jste mimo domu, na cestách. Takže například při návratu z dovolené se můžete těšit, že se vrátíte do uklizeného bytu.

Konkurence však nespí: Například u jiných robotů můžete nyní na mapě definovat tzv. „No go” zóny (zóny bez zásahu). Pak se robot vyhýbá například chaotickému dětskému pokoji. Mezitím Roomba 981 stále přichází s již staromódním virtuálním majákem, pomocí kterého můžete bezdrátově vypnout místnosti, nebo i misky domácích mazlíčků.

 

➡️ Výdrž baterie

Vysavač je vybaven lithium-iontovou baterií. Tato verze baterie má čas nabíjení 3 hodiny. Robot pak může běžet celých 120 minut, během kterých zvládne uklidit plochu 180 metrů čtverečních. Robot se automaticky vrací do nabíjecí stanice, dokud nedokončí naprogramovanou činnost a pak se automaticky nabíjí na nabíjecí stanici.

 

➡️ Navigace

iRobot Roomba 981 má velmi dobrý navigační systém. Před zahájením práce zmapuje místnost. Výsledkem je, že vždy přesně ví, kde je, kam musí ještě jít a kde už byl. Kromě toho jsou součástí dodávky dvě virtuální stěny. Pomocí aplikace iRobot Home App je možné pomocí smartphonu ovládat vysavač odkudkoliv. Tato funkce aplikace také umožňuje vytvořit úklidovou kartu a přijímat aktuální informace. Robot může být také naprogramován prostřednictvím Amazonu Alexa pomocí hlasu uživatele. Virtuální zeď s dvojitým režimem se dá použít k přesnému určení toho, co se má vyčistit a do kterých oblastí by robot neměl projít.

iRobot Roomba 981 připraven k vysávání

 

➡️ Inteligentní úklid s iAdapt 2.0

iAdapt je název výrobce pro technologii, pomocí které jeho roboty zaznamenávají okolí. iRobot Roomba 981 přichází s vylepšenou technologií. Mimo jiné zajišťuje vizuální lokalizaci: Tento marketingový pojem popisuje techniku, která vede k tomu, že vysavač si pamatuje obraz svého okolí. Takže ví, kde se momentálně nachází.

V praxi to má mimo jiné tyto účinky:

 • Jakmile je baterie vybitá (což by mělo trvat asi 90 až 120 minut) a nabíjení proběhlo v nabíjecí stanici, iRobot Roomba 981 se automaticky vrátí do bodu, ve kterém musel předtím zastavit. Funguje to velmi přesně: robot najde své předchozí pracovní prostředí s přesností na několik centimetrů a tam začíná znova uklízet. Návrat do nabíjecí stanice a nový odchod fungují automaticky. Největší výhodou je to samozřejmě pro velké domácnosti s podlahovou plochou 150 metrů čtverečních a více: tam se iRobot Roomba 981 iAdapt 2.0 může projevit v plném rozsahu a dokáže uklidit celou plochu mnohem rychleji a efektivněji.
 • Zda z toho budete mít užitek, záleží výlučně na velikosti bytu. Pokud jsou menší modely dostatečné pro úklid vaší domácnosti, iAdapt 2.0 nebude velmi využívat. V takovém případě můžete také ušetřit několik tisícek korun a případně se rozhodnout pro Roomba 782 nebo 871.
 • iAdapt 2.0 přichází s dalšími snímači, které pomáhají zaznamenávat okolí. A je to skutečně zdařilé: Namísto narážení na nohy stolů a židlí se iRobot Roomba 981 snaží vyhnout se těmto překážkám. Podle výrobce by to mělo také vést k lepšímu přizpůsobení vysavače k chaotickým bytům a tím k prodloužení životnosti baterie.

 

➡️ Výkon

Pokud jde o výkon, výkon 1 700 Pa je více než dostatečný na jakoukoliv úklidovou roli. Nezní to nejsilnější na papíře – existují vysavače, které přicházejí za méně než polovinu ceny a sacím výkonem 2000 Pa, ale v tomto případě mluvíme o robotickém vysávání, které není jen o číslech.

 

➡️ HEPA filtr a gumové kartáče

Zde jde v první řadě o vlastníků společenských zvířat a alergiky. Toto je místo, kde mohou levnější vysavače vypadnout z kalkulace, protože používají spíše filtry AeroVac, jako jejich ekvivalenty HEPA a využívají levnější válcové kartáče. První jmenované nejsou zcela účinné při odstraňování menších částic a druhé jsou náchylné na zamotání. To, co představuje nejlepší vysavač pro majitele zvířat, ve skutečnosti často nezahrnuje schopnost posbírat chloupky – většina modelů to dokáže. Jde o kombinaci schopnosti odstraňovat alergeny ze vzduchu a délky času, který musíte strávit trimováním kartáče po každém úklidu, abyste ji dostali zpět do provozuschopného stavu.

Gumové kartáče na Roomba 981 zajistí, že spletité vlasů a chlupů jsou minulostí, zatímco filtry HEPA představují to nejlepší, co můžete získat na odstranění i těch nejmenších částic. To znamená, že kromě toho, že tento vysavač je vynikajícím všestranným pomocníkem, má co nabídnout i majitelům zvířat a alergikům.

Všechny důležité pokyny k používání robota přináší manuál k sérii vysavačů Roomba 900, který najdete zde.

 

iRobot Roomba 980 vs 981

Roomba 981 vyniká ve srovnání s modelem 980 především zlepšenou navigační schopností. Zdá se, že robot má nyní méně problémů s kobercovými třásněmi – v mnoha případech smrtelným nepřítelem každého robotického vysavače. Dobře se také vyrovná s tenkými běhouny, které těžší roboty často nezvládnou. Robot se vyhne kabelům, Lego kostkám, nohám židlí i ponožkám pohozených na podlaze a ani prahy dveří do výšky 1,7 centimetru neznamenají problém. Kromě toho dokáže jezdit téměř v úplné tmě – předtím se za soumraku snadno dezorientoval. Při slabém osvětlení se sice Roomba 981 může být trochu zmatená a někdy vysává dvakrát na stejném místě, ale to nic nemění na faktu, že noční vidění je opravdu slušné.

 

➡️ Co se stalo se sacím výkonem?

Nevíme si však vysvětlit jednu změnu: Ve srovnání s Roomba 980 se sací výkon modelu Roomba 981 snížil. Roboty se testovali v automatickém režimu se stejným množstvím křemenného písku na stejném povrchu (koberec s nízkým vlasem). Zatímco Roomba 980 odsávala v průměru 93 gramů z vláken, Roomba 981 se dostala pouze na 76 gramů. To stále není špatný výkon a kompenzuje se to častým provozem. Máme podezření, že změny softwaru a firmwaru měly vliv na sací výkon.

Vysavač detekuje nečistoty pomocí Funck Dirt Detect

 

Co se nám na iRobot Roomba 981 líbí?

 • velmi dobrá navigace
 • rychlý postup v úklidu
 • jednoduchá obsluha
 • minimální potřeba údržby
 • ovladatelné pomocí aplikace
 • energeticky efektivní
 • detekuje typ podlahy
 • vhodný pro všechny typy podlah, včetně koberců
 • účinný HEPA filtr
 • vynikající výkon baterie a technologie obnovení nabíjení pro všechny velikosti domácností
 • skvělé připojení pro dálkové a hlasové ovládání

 

Co se nám na iRobot Roomba 981 nelíbí?

 • vyšší cena
 • nižžší sací výkon oproti jeho předchůdci
 • funkce aplikace ještě nevyčerpali úplně svůj potenciál

💡 TIP Pokud byste se ve světě tohoto relativně nového typu pomocníka pro domácnost chtěli zorientovat lépe, nevynechejte článek, který vás jeho výběrem provede krok po kroku. Podívejte se na aktuální test rob+otických vysavačů.

 

Recenze zákazníků

Hodnocení zákazníků není mnoho. Není to překvapující, protože cena zařízení je dost vysoká a nejde o výrobek, který je v domácnostech běžný. Avšak ti, kteří se pro koupi tohoto vysavače rozhodli jsou s ním v převážné většině spokojeni. Oceňují jednoduché ovládání pomocí aplikace a také efektivní vysávání. Podívejme si některé z recenzí i společně.

Jelikož jsme žádné české nenašli, zde jsou alespoň slovenské:

iRobot Roomba 981 - recenze a zkušenosti zákazníků z Heureky

 

Shrnutí na závěr

iRobot Roomba 981 je vybaven vším, co by měl robotický vysavač vědět: programování, filtry HEPA, bariéry pro dveře a celé omezené prostory, vynikající výkon a zejména viditelné zlepšení výkonu na kobercích. Aplikace, pomocí které můžete zařízení ovládat na dálku a obnovení úklidu na stejném místě s iAdapt 2.0 – určitě stojí za to. Nakonec se musíte sami rozhodnout, zda skutečně chcete odlehčit svou peněženku o několik tisícek korun (například ve srovnání s Roomba 871). Špičkový produkt za špičkovou cenu – to je iRobot Roomba 981.

Výhody

 • ovládání pomocí aplikace
 • vhodný i na koberce
 • jednoduché ovládání i údržba
 • HEPA filtr

Nevýhody

 • vysoká cena

Závěr recenze: iRobot Roomba 981 je velmi povedený další vývoj série robotických vysavačů značky. Cena [price] není nízká, ale získáte za ni solidní výkon a vynikající funkčnost, které dělají tento model doporučení hodným.

Hodnocení autora
 • Sací výkon
 • Navigace
 • Funkčnost
 • Jednoduchost olvádania
 • Cena

Souhrn

iRobot Roomba 981 představuje nejnovější technologii, kterou iRobot nabízí ve své linii robotických vysavačů.

4.6

Robotický vysavač iRobot Roomba 981 WiFi

✅ Cena: 13 799 Kč

Chci iRobot Roomba 981
roboticky-vysavac.cz
Vývoj ceny iRobot Roomba 981


Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.