JBL Flip 4 – Bluetooth reproduktor pro milovníky silných basů (recenze)

Georgina Babinová Recenze 2. prosince 2021 0
JBL Flip 4
 • výrobce: JBL
 • výdrž baterie: 12 hodin
 • rozměry: 175 mm x 68 mm x 70 mm
 • hmotnost: 500 g
 • Dostupnost: Vyprodáno
Zařazeno do: Bluetooth reproduktory
PRODUKT JE NEDOSTUPNÝ

Přenosným Bluetooth reproduktorem JBL Flip 4 výrobce uspěl v tom, co se každému nepodaří: odstranil všechny „mouchy” a nedostatky předchůdce Flip 3 a prezentuje se absolutní vhodností pro venkovní použití, delší výdrží baterie a stabilnějším a sytivějším zvukem, který zejména v oblasti basů překvapí Volumen, který zvládne i večírky.

JBL Flip 4 – základní informace

„Plně vybavený, vodotěsný a mobilní Bluetooth reproduktor se silným zvukem” – takto popisuje výrobce Flip 4, který je vhodný pro použití v interiéru i exteriéru. JBL Flip 4 je ideální pro přátele basové hudby, protože na svou velikost má malý reproduktor neuvěřitelně výkonný bas. Dokonce možná pro někoho až příliš výkonný. Test ukáže, co v něm opravdu je.

JBL Flip 4 - dostupné barvy

Důležité parametry: 
Výkon RMS:16 W
Citlivost:80 dB
Bezdrátový přenos:ano
Provoz na baterie:ano
Výdrž baterie:12 hodin
Podpora iPod:ano

 

První dojem

JBL zřejmě věří v motto „méně je více”, protože kromě návodu k použití je stylové balení doplněno pouze nabíjecím kabelem USB-C. Návod k obsluze je na druhé straně snadno srozumitelný a dostatečně vysvětlující funkce reproduktoru, chybí však Slovenská, resp. Česká verze. Zde najdete návod v Angličtině.

Kulatý streamovcí box je vysoký pouze asi 17 centimetrů a kompaktní rozměry vás vyzývají, abyste s sebou vzali tento reproduktor kamkoli jdete. Jak jsme si u JBL už zvykli, reproduktor je k dispozici v mnoha živých barvách. Nemusíte kupovat jen obligátní černý. Součástí dodávky je řemínek, který můžete použít na nošení reproduktoru na zápěstí. JBL Flip 4 také potěší lithium-iontovou baterií s kapacitou 3 000 mAh, která má dostatek výdrže, aby vydržela dlouhé výlety nebo plážové večírky. Mobilní Bluetooth box je možné používat až 12 hodin – za předpokladu, že úroveň hlasitosti nebude příliš vysoká.

 

Připojení a baterie

Flip 4 má na zadní straně gumovou klapku. Nehtem ji víte uvolnit. Pod ní jsou dva vstupy. Vlevo máme takzvaný konektor AUX, což je 3,5 mm jack kabel. Reproduktor lze přes toto připojení spojit se zařízeními, které nemají Bluetooth. Jsou to např. staré CD přehrávače nebo staré iPod Classic modely. Hned vedle je známé Micro-USB připojení, prostřednictvím kterého je nabíjena integrovaná baterie reproduktoru. Micro USB kabel je součástí balení.

Doba nabíjení je přibližně 3,5 hodiny a baterie vydrží až 12 hodin. Během procesu nabíjení blikají modré LED diody vedle tlačítka zapnutí / vypnutí. Celkem zde je pět LED diod. Když je baterie plně nabitá, LED zhasnou. Po nabití by pryžová klapka měla znovu zavřít, aby se do přípojek nedostala žádná nečistota nebo voda.

 

Ovládání

Na zadní straně JBL Flip 4 jsou čtyři tlačítka. Zcela vlevo vidíte tlačítko přehrávání. Pokud stisknete toto tlačítko během přehrávání hudby, pozastaví se a pokud jej stisknete znovu, přehrávání bude pokračovat. Pokud stisknete toto tlačítko dvakrát za sebou rychle, další skladba se přeskočí. V případě příchozího hovoru jej můžete přijmout stisknutím tohoto tlačítka.

Hned vedle vidíme tlačítko plus. Pokud ho stiskneme, hlasitost se zvýší. Tlačítko minus podle očekávání sníží hlasitost. Nakonec je tu tlačítko, které zobrazuje symbol Bluetooth. Po zapnutí se reproduktor automaticky přepne do režimu párování. Pokud to tak není, stisknutím tlačítka můžete aktivovat Bluetooth. Pak se v nastaveních Bluetooth smartphonu vybere JBL Flip 4, připojí se a je připraven k přehrávání hudby.

Na zadní straně reproduktoru jsou však další dvě tlačítka. Zde je tlačítko zapnutí / vypnutí. Pokud se krátce stlačí, reproduktor se zapne a dalším stiskem se vypne. Vedle tlačítka zap / vyp jsou již zmíněné modré LED světýlka. Tyto se při zapnutí rozsvítí a ukáží aktuální úroveň nabití baterie. LED diody však automaticky zhasnou asi po 1 minutě provozu. Posledním tlačítkem je tzv. tlačítko připojení. To umožňuje propojení více reproduktorů JBL Flip 4. Teoreticky by měl fungovat i s jinými modely, které podporují funkci JBL Connect.

 

Funkce

Už i design naznačuje že reproduktor JBL Flip 4 je určen pro venkovní použití: pogumované tlačítka a hrubá gumová klapka na zakrytí USB a AUX vstupu chrání reproduktor Bluetooth před vodou vstupující dovnitř krytu. A kdyby to nestačilo, vývojáři JBL přidali do Flip 4 i další skvělé funkce:

 • Aplikace JBL Connect + (Android / iOS) – díky funkci JBL Connect + se mobilní reproduktor Bluetooth JBL Flip 4 může připojit až k 100 dalším reproduktorům JBL, které také podporují tuto aplikaci.
 • IPX7 – třída ochrany garantuje, že JBL Flip 4 se nepoškodí, i když je zařízení krátkodobě ponořeno do vody. Chcete-li se ponořovat v bazénu s Flip 4, můžete.
 • podpora Siri a Google Asistent – JBL Flip 4 komunikuje i se Siri a Google Assistant. Dlouhým stiskem tlačítka přehrávání vyvoláte Siri nebo Google pomocníka. Siri zní ta trochu z dálky. Jakoby asistentka Apple prochladla. Alexa bohužel není podporována.
 • funkce hands-free – JBL Flip 4 se dá použít i na telefonování – ve spojení s Bluetooth smartphonu. Mikrofon je umístěn na straně, kde je zobrazen vykřičník.

 

➡️ Dosah Bluetooth

Bluetooth JBL Flip 4 má dosah 14 metrů. Od této vzdálenosti již můžete očekávat výpadky. Stejně jako u všech ostatních Bluetooth boxů i pohyby přímo před JBL Flip 4 způsobují přerušení při větší vzdálenosti.

bt reproduktor JBL Flip 4 a červený USB kabel pro nabíjení

 

Kvalita zvuku

Kvalita zvuku JBL Flip 4 je přesvědčivá. Výšky, středy a basy jsou vyvážené. Bas je silný, ale ne příliš dominantní. To potěší a měla by to být přesně ta správná dávka pro většinu hudebních stylů. Navzdory relativně nízkému výkonu 2 x 8 wattů se zvuk jeví jako silný, mohutný a v pozitivním smyslu i hlasitý. Reprodukce řeči funguje velmi dobře a jasně. Reproduktor však není vhodný pro všechny typy hudby. Zatímco pop a elektro profitují ze síly zvuku, rock a metal s řadou bicích jednoznačně ztrácejí. Protože zejména bicí a vysoké tóny znějí na Flip 4 plechovo a zastřené. Kromě toho, Flip 4 selhává při klasické hudbě s vysokou dynamikou – zde musíte neustále upravovat hlasitost, protože zvuk zní buď příliš slabý a tlumený nebo příliš hlasitý a zvučný. Obzvlášť vysoké ženské hlasy znějí nepříjemně i při nízké hlasitosti.

Kromě toho je škoda, že JBL nemá zabudovaný ekvalizér. I když se tento problém dá vyřešit pomocí aplikace na smartphonu a tabletu, samostatný ekvalizér by byl pro Flip 4 dobrý a zjednodušil by obsluhu. Další nevýhodou Flip 4 je způsob konstrukce reproduktoru. Zvuk vydává pouze v relativně úzkém kuželu, takže zvuk zní zvláštně tlumeně, jakmile otočíte reproduktor. Toto je u reproduktoru v tomto cenovém rozpětí zklamáním.

Krátké video vám zvuk JBL Flip 4 přiblíží i „naživo”:

Jbl Flip 4 Soundcheck. 10 - 100% vol

 

JBL Flip 4 vs Flip 3

V současnosti je mezi třetí a čtvrtou generací cenový rozdíl – cena Flip 4 je o málo vyšší, aktuální 2 490 Kč, ale přesto dostupná. Jinak vypadají obě skutečně zmateně stejně. Pouze konstrukce bočních převodníků již naznačuje, že JBL Flip 4 by mohl být upgradován verzí. Pojďme se rychle podívat na klíčové rozdíly v tabulce:

 Flip 4Flip 3
Výdrž baterie:12 h10 h
Frekvenční rozsah:70 až 20.000 Hz85 až 20.000 Hz
Vodotěsnost:IPX7"Odolný proti striekajúej vodě"
Hmotnost:515 g450 g
Rozměry:6,8 x 17,5 x 7,0 cm6,4 x 16,9 x 6,4 cm

Těchto pár bodů se nejdříve zdá být okrajových, ale přinejmenším teoreticky znamenají skutečné zlepšení v několika směrech: o dvě hodiny více výdrže baterie (se stejnou dobou nabíjení) může být obrovský rozdíl, pokud jde o hudbu na cestách, pokud v okolí není žádná zásuvka . Větší frekvenční rozsah naznačuje, že Flip 4 přidá basů o něco více. Nejdůležitější je kvantový skok v odolnosti proti vodě. Dříve se JBL 3 mohlo dostat do kontaktu pouze se stříkající vodou (což odpovídá IPX4), ale Flip 4 zůstává funkční i když je ve vodě ponořen do hloubky jednoho metru po dobu půl hodiny – třída ochrany IPX7.

 

JBL Flip 4 vs Flip 5

JBL Flip 5 z roku 2019 je nástupcem JBL Flip 4. V této souvislosti okamžitě vyvstávají otázky: Kde jsou rozdíly? Který JBL Flip je lepší? Tabulka nám zase přehledně ukáže, kde nastaly změny:

 Flip 4Flip 5
Rozměry:6.8x17.5x7 cm6.9x18.1x7.4 cm
Hmotnost:515 g540 g
Výkon:2x8 W20 Watt
Kapacita baterie:3000 mAh4800 mAh
Výdrž baterie:12 h12 h
Doba nabíjení:4 h3 h
USB:Micro USBUSB-C

Celkově je JBL Flip 5 mírně výkonnější. JBL zde zlepšila kvalitu zvuku. Pátá generace JBL Flip je zvláště přesvědčivá, pokud jde o hlasitou hudbu. Flip 5 kromě toho nabízí USB-C, což odpovídá současnému standardu a umožňuje rychlejší nabíjení. Kapacita baterie se také zvýšila, ale maximální provozní doba 12 hodin zůstává stejná pro oba modely. Oba reproduktory jsou vodotěsné a stejného tvaru.

 

Co se nám na JBL Flip 4 líbí?

 • vodotěsný podle IPX7
 • je možné připojit až dva mobilní telefony / tablety
 • přes JBL Connect + lze připojit až 100 reproduktorů
 • funkce hands-free s potlačením ozvěny a hluku
 • 3 000 mAh baterie s 12 hodinami přehrávání
 • kompatibilní se Siri a Asistentem Google
 • velmi dobré zpracování
 • velmi dobrá haptika
 • dobrý zvuk
 • silné basy
 • velmi kompaktní rozměry s příjemnou hmotností

 

Co se nám na JBL Flip 4 nelíbí?

 • absence Slovenského, resp. Českého návodu
 • potvrzovací tóny jsou příliš hlasité a příliš dlouhé
 • bicí nástroje a vysoké tóny nezní úplně dokonale
 • nemá zabudovaný ekvalizér
 • v přestávkách šumí

💡 TIP Pokud si myslíte, že kvalita zvuku JBL Flip 4, která není za všech okolností dokonalá, nebude odpovídat vašim nárokům, seznamte se s reproduktorem JBL Charge 3, jehož zvuk vás pravděpodobně přesvědčí. Zde najdete recenzi JBL Charge 3.

 

Recenze zákazníků

Navzdory nedostatkům, které jsme v recenzi zmínili, JBL Flip 4 má mezi zákazníky opravdu dobré renomé. Recenze, které přináší Heuréka ho hodnotí na 96% kladně a byl oceněn také jako Produkt roku 2018. Některé prodejny už jeho prodej ukončili – například Alza a uvolnily prostor další generaci – Flip 5, ale Nay i Datart ho ještě v nabídce mají. Takže pokud vás naše recenze nebo následující recenze zákazníků přesvědčí, ještě si ho víte opatřit.

Flip 4 - recenze

Další recenze → naleznete zde

 

Shrnutí na závěr

Doporučovali bychom koupi JBL Flip 4? Ano. Tomu kdo poslouchá správnou hudbu. Chcete-li poslouchat klasiku nebo jinou, spíše náročnou hudbu, měli byste Flip 4 podrobit přímému srovnání s ostatními reproduktory v tomto cenovém rozpětí. Čím více je váš hudební vkus elektronický, tím více se vám bude líbit. Flip 4 nabízí sotva nějaké doplňky, které by mohly kompenzovat problémy se zvukem. Chybí ekvalizér, nebo možnost přehrávat hudbu z externích paměťových médií (USB klíč, karta SD).

Tolik kritiky. Obecně platí, že tento malý Bluetooth reproduktor hraje na výrazně vyšší úrovni, než byste si mysleli na první pohled. Maximální hlasitost vás zvedne ze židle. JBL Flip 4 zvládne ozvučit i velké místnosti. Tento vysoký potenciál mu přirozeně prospívá zejména při použití venku, pod širým nebem.

Výhody

 • poměr cena / kvalita
 • voděodolnost IPX7
 • dlouhá výdrž baterie a kvalitní zvuk
 • podpora JBL Connect +

Nevýhody

 • hmotnost 500 gramů
 • neobsahuje obal

Závěr recenze: Vysoce kvalitní přenosný bluetooth reproduktor na doma i na cesty s dlouhou výdrží baterie.

Hodnocení autora
 • kvalita zvuku
 • výdrž baterie
 • kvalita Bluetooth připojení
 • příslušenství

Souhrn

V přímém srovnání s předchůdcem Flip 3 je Flip 4 každopádně lepší volbou, protože vyřešil všechny problémy tří generací a nabízí stabilnější zvuk. Kromě toho je skutečně vhodný pro použití venku a přitom působí šik a hodnotně.

4.4

JBL Flip 4

✅ Cena: 2 490 Kč

Chci JBL Flip 4 Heureka.cz
Vývoj ceny JBL Flip 4


Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.