Lelit PL 41 – pákový kávovar s retro nádechem (recenze)

Georgina Babinová Recenze 19. ledna 2021 0
Lelit PL 41
 • Kapacita zásobníku na vodu: 2,7 l
 • Materiál bojleru: mosaz
 • Objem bojleru: 250 ml
 • Tlak čerpadla: 15 barů
 • Materiál kávovaru: nerezová ocel
 • Dostupnost: Skladem
Zařazeno do: Kávovary
10 890 Kč s DPH Prohlédnout nejlepší nabídku
Heureka.cz

Pákový kávovar Lelit PL 41 budí už na první pohled ušlechtilý dojem. Není to jen díky leštěnému povrchu z nerezavějící oceli, ale i díky ostatním detailům, jakým je například manometr na měření tlaku páry, se kterým se setkáte pouze na málokterém jiném modelu.

Lelit PL 41 -- základní informace

Lelit PL 41 se ukazuje jako velmi dobrý kompromis mezi cenou a výkonem. Jeho funkce jsou opravdu obsáhlé. Tlak může být optimálně regulován vestavěným tlakoměrem pro dokonalou Crema. Rovnoměrný a jemný proces přípravy espressa neponechává žádné přání nesplněné. Velmi pozitivní je nízká hmotnost -- cca osm kilogramů, snadná údržba, tlakoměr, masivní chromovaná mosazná páka a výdejní jednotka, jakož i stabilní konstrukce.

pákový kávovar Lelit PL 41

Důležité parametry: 
Příkon:1000 W
Parní tlak:15 barů
Kapacita zásobníku na vodu:2,7 l
Objem bojleru:2,7 l
Průměr páky57 mm
Simultánní příprava dvou šálků:
áno

 

Příslušenství, funkce a vlastnosti

Kromě samotného stroje na espresso obsahuje balení držák filtru, filtry pro jednu a dva šálky, filtr pro kávové polštářky ESE pady, slepý filtr a tamper. Tlak kávovaru Lelit PL 41 lze individuálně regulovat díky vestavěnému tlakoměru, pro nejlepší možný tlak pro dokonalou pěnu, která je pro mnohé znalce nejdůležitějším kritériem pro perfektní kávu. Pro perfektní zážitek z kávy a dokonalou pěnu je ideální tlak o něco více než 10 barů.

Vzhledem na cenu 10 890 Kč je Lelit opravdu dobře vybaven různými extra funkcemi. Kterými? Má mosazný bojler, 3-cestný solenoid pro rychlé vícenásobné vaření, díky němuž je přetlak odváděn z kotle pomocí trubky do odkapávací misky, (pokud byste používali stroj bez 3 cestného solenoidu, museli byste počkat asi 30 sekund až minutu, dokud se tlak přirozeně ztratí), kovaný mosazný portafiltr a standardní ULKA čerpadlo. Kávovar má v kotli zabudovaný ohřívač s výkonem 1 000 W pro rychlé zahřátí. Standardní nastavení teploty je 95 °C pro přípravu kávy a 135 °C pro páru.

 

➡️ Nádrž na vodu

Vodní nádrž zařízení se pyšní kapacitou 2,7 litru a je tedy podstatně větší, než u kteréhokoli jiného kávovaru. Má však dva malé kritické body: Za prvé, otvor, kterým voda vstupuje do nádrže, je poměrně malý. Kromě toho musí být nad strojem dostatek prostoru, abychom byli přesní, musí být nad ním volných alespoň 50 cm, protože pokud chceme naplnit nádrž s vodou, musíme vyklopit víko. Teprve pak se dá nádrž vertikálně vyzvednout ze stroje. To vyžaduje množství prostoru a eliminuje možnost jeho umístění pod nástěnné skříňky v mnoha kuchyních. Škoda.

 

➡️ Portafiltr

Robustní držák filtru s průměrem 0,57 mm je vyroben z chromované mosazi. Je menší a lépe zvládnutelný než u jiných strojů na espresso. Balení obsahuje tři sítka. Se dvěma z nich si můžete připravit jeden nebo dva šálky kávy z čerstvě mletých kávových zrn. Třetí je určeno na kávové polštářky systému ESE (Easy Serving Espresso). Lelit PL 41 EM nabízí svobodnou volbu při přípravě a nabízí tak možnosti, jak identifikovat ten nejchutnější varianta pro vás. Maximální možná výška šálků, které lze umístit pod portafiltr je 8 cm.

 

➡️ Napěňovač mléka

Na pravé straně přístroje najdete napěňovač mléka, pomocí kterého můžete s trochou praxe připravit lahodnou mléčnou pěnu s espressem Lelit PL 41 lze připravit i různé kávové speciality, jako například latte macchiato nebo cappuccino.

 

➡️ Ovládání

Lelit PL 41 má standardní rozložení přepínačů na předním panelu, které ovládáte jemným otočením. Spínač horké vody může být trochu matoucí, protože musíte otevřít ventil, abyste dostali horkou vodu z parní trysky. V každém případě, doporučujeme přečíst si návod. Objednat si ho můžete i zde.

Obecně je však ovládání skutečně intuitivní a jednoduché. Po zapnutí je stroj připraven k použití po třech minutách. Doporučuje se však, aby se varná jednotka nechala zahřát asi 15 minut, aby se dosáhlo optimální teploty nápojů a tím nejlepší aroma espressa.

 

Chuť kávy připravené v Lelit PL 41

Díky 1 000 W „pod kapotou” je Lelit PL 41 připraven k akci za méně než 3 minuty. Doporučuje se však aby byl stroj (tento ale i kterýkoliv jiný) zahříván minimálně 20 minut. Proč? Espresso by nemělo přijít do styku s ničím, co není horké. Teplota spaření je při espressu kritická. Pokud vám někdo řekne, že teplota není jedním z nejdůležitějších aspektů přípravy kávy, nevěřte mu. Představte si, že káva před spařením (omlouváme se vegetariánům a veganům) je syrové kuře. Abyste nepriotrávili, musíte ho připravovat při správné teplotě. Káva a espresso jsou stejné. Je tu správná teplota a nesprávná teplota. Samozřejmě, nesprávné připravená káva vás nezabije. Ale nebude chutnat tak, jak má.

Z hlediska chuti má Lelit PL 41 opravdu má co nabídnout. Stroj produkuje espresso, které je horké, chutné a správně extrahované. Ale i zde, stejně jako u všech strojů, má zásadní význam stupeň mletí kávy. Bez dobrého mlýnku nedokážete dosáhnout optimálního výsledku s žádným strojem.

V následujícím krátkém videu si vychutnejte malou ukázku Latte Art. V hlavní roli pákový kávovar Lelit PL 41:

Latte Art Lelit PL41 Plus T

 

Design

Lelit PL 41 se prezentuje jako retro kávovar. Toto určitě neodpovídá každému vkusu, ale podle našeho názoru se velmi dobře hodí ke klasickému stroji na espresso. Je vyroben z nerezavějící oceli a nabízí mnoho hladkých povrchů s hranatým designem. Ovládací tlačítka na přední straně vypadají mnohem sofistikovanější jako například u kávovaru Rancilio Silvia, který se často srovnává s tímto modelem. Kromě toho je na přední straně indikátor tlaku, díky kterému budete mít vždy pod kontrolou tlak vody. Protože ten je nezbytný pro přípravu chutného espresa a pouze při správné teplotě a správném tlaku může mít vaše káva plnou chuť.

 

Čištění a údržba

Čištění je poměrně jednoduché a vždy by se mělo dělat svědomitě. Všechny odnímatelné části a také plastová odkapávací mísa pod adaptérem na výdej kávy by měly být důkladně opláchnuty teplou vodou. Pravidelné odstraňování vápenatých usazenin je důležité, aby se neohrozilo dokonalé potěšení z kávy. Průvodce odkalkovaním bohužel chybí.

 

Co se nám na Lelit PL 41 líbí?

 • stabilní konstrukce
 • masivní chromovaný mosazný portafiltr (57 mm)
 • manometr
 • hmotnost necelých 8 kg
 • jednoduchá obsluha
 • jemný klasický design
 • kvalitní zpracování
 • ohřívač šálků
 • díky dostatečné kapacitě lze připravovat více šálků kávy jednu po druhé, aniž byste museli vždy doplňovat vodu
 • vyčaruje přesvědčivě pevnou mléčnou pěnu pro mléčné míchané nápoje
 • vynikající chuť kávy
 • připravíte s ním i kakao nebo čaj
 • vysoký tlak je obzvláště přesvědčivý
 • velmi dobrý poměr cena/hodnota

 

Co se nám na Lelit PL 41 nelíbí?

 • plastová odkapávací miska
 • nepraktické plnění nádrže kvůli malému otvoru
 • s těsněním jsou občas problémy, takže horká pára představuje určité riziko

💡 Tip! Lelit PL 41 nepatří k úplně nejlevnějším pákovým kávovarům. Portafiltrový kávovar DeLonghi EC 820 se nachází v nižší cenové kategorii a možná stojí za zvážení.

 

Recenze zákazníků

Zákaznických hodnocení tohoto modelu je málo. Přesněji, jedna. Podívejte se na ni.

Lelit PL 41 - recenze

 

Shrnutí na závěr

S nákupní cenou kolem 10 890 Kč je tento kávovar jedním z dražších modelů. Pokud jeho cena pro vás není rušivá, Lelit vám v podobě PL 41 bezpochyby nabídne vynikající espresso kávovar, zařízení téměř profesionálně. Chuť kávy připraveného v tomto stroji je výrazně nadprůměrná. Zabudovaný manometr budí, v souladu s celkovým vzhledem, atraktivní retro „feeling”.

Výhody

 • vynikající chuť kávy
 • atraktivní retro design
 • dostatečně velká nádrž na vodu
 • jednoduchá obsluha

Nevýhody

 • vyšší cena
 • nepraktické naplňování zásobníku na vodu

Závěr recenze: Vynikající kávovar ve všeobecně vyšší kvalitě než srovnatelné zařízení v dané třídě. Disponuje všemi základními funkcemi a jednoduše s ním připravíte i mléčné kávové speciality.

Hodnocení autora
 • Funkčnost
 • Jednoduchost obsluhy
 • Design
 • Chuť kávy
 • Poměr cena/hodnota

Souhrn

Kávovar, který se jeví jako velmi dobrý kompromis mezi cenou a výkonem.

4.2

Lelit PL 41

✅ Cena: 10 890 Kč

Chci Lelit PL 41
Heureka.cz
Vývoj ceny Lelit PL 41


Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.