Xiaomi Amazfit 2 Stratos – recenze sportovních smart hodinek

Redakce CestakBydlení.cz Recenze 20. dubna 2021 0
Xiaomi Amazfit 2 Stratos
  • úložiště: 4 GB
  • NFC: neudává
  • pohotovostní doba: 5 dní
  • funkce: GPS, GLONASS, Snímač tepové frekvence, akcelerometr, gyroskop
  • Dostupnost: Vyprodáno
Zařazeno do: Chytré hodinky
PRODUKT JE NEDOSTUPNÝ

Xiaomi Amazfit 2 Stratos jsou relativně komplexní multisportovní hodinky, dobře vybavené čidly, které nabízejí mnoho funkcí a za cenu, která vzdoruje jakékoliv konkurenci hodinek tohoto typu. Jsou zaměřeny na veřejnost, která má zájem o špičkové hodinky, ale za rozumnou cenu. Jsou určeny pro sportovce, kteří běhají, dělají túry, plavou, dělají triatlon (doporučeno aktivity), ale i další sporty jako lyžování, fotbal, tenis a jiné. Jsou zajímavé i pro nesportovce, kteří chtějí sledovat své každodenní aktivity, nebo analyzovat spánek. Dnešní recenze se tedy bude věnovat hodinkám Xiaomi Amazfit 2 Stratos.

Xiaomi Amazfit 2 Stratos – základní informace

Pokud jde o vlastnosti, senzory a funkce, Xiaomi Amazfit 2 Stratos se přibližují k triatlonové hodinkám Garmin Forerunner 735XT, nebo dokonce Forerunner 935 (běžecké hodinky), ale jsou dva až třikrát levnější! Pro běžeckých nebo triatlonových adepty to jsou hodinky, které si zaslouží pozornost!

Navrhla jejich společnost Huami (fúze společnosti Huafeng se společností Xiaomi a dceřinou společností Xiaomi), která v roce 2014 představila inteligentní náramek Mi Band, za velmi konkurenceschopnou cenu. Společnost Xiaomi, která byla založena v roce 2010, je dnes největším čínským prodejcem elektronických zařízení (náramky, tablety, připojená zařízení, smartphony, baterie atd.).

Důležité parametry:

Displej:1,34″ (320x300, barevný, OLED)
Procesor:2 – jaderný 1,2GHz
Operační paměť:512 MB
Vnitřní úložiště:4 GB
Konektivita:Bluetooth 4.0, GPS, GLONASS, Wi-Fi, USB
Kompatibilita:Android 4.4, iOS 9 a vyšší
Aplikace:Amazfit App
Senzory:akcelerometr, gyroskop, senzor srdečního tepu, kompas, barometr
Multi-touch:ano
Voděodolnost:5 ATM
Baterie:280 mAh lithium-polymer
Výdrž baterie:5 dní
Hmotnost:60 g

 

Design a komfort

Amazfit Stratos vypadá skvěle na fotografiích, ale ve skutečnosti produkt není až takový pěkný. Design nepřitahuje obdivné pohledy, ale je relativně minimalistický a nevypadá nevhodně ani v kanceláři. Je trochu robustní. Rozměry modelu jsou pro útlé zápěstí nepřiměřeně velké. Příjemným překvapením je však keramický rám, ultra odolné Corning Gorilla sklo a knoflíky z nerezové oceli. To dělá hodinky vhodnými nejen na sport, ale i jako City hodinky.

Stratos má komfortní 1,34 “(35 mm) barevnou dotykovou obrazovku 320 x 300 px, která je snadno čitelná, dokonce i na přímém slunečním světle (transflektivní), ale o něco méně, když je tma. Hodinky mají podsvícení, které však  má ve tmě tendenci oslepovat oči. S Amazfit Stratos je probuzení uprostřed noci pokaždé bolestivým zážitkem.

Rozhraní Amazfit umožňuje vybrat si ciferník z přibližně dvaceti dostupných opcí. Hodinky dokáží zobrazit na obrazovce 4 až 6 údajů s omezenými možnostmi konfigurace. Grafy lze zobrazit i pro aktuální měření, například vývoj srdečního rytmu, GPS graf, rychlost atd. Dotyková navigace funguje dobře a mohou se používat i tlačítka (duální funkce).

Jednou z velkých chyb designu Amazfit Stratos je nabíječka. Nabíjecí vidlice snadno zapadne do spodní části hodinek, ale stejně snadno se dá umístit i vzhůru nohama. Pokud se spletete, hodinky se vám nebudou nabíjet. Zatímco mechanismus funguje skvěle, tento detail může být dost otravný.

Amazfit Stratos je příliš objemný na to, aby byl pohodlný pro každodenní použití. černý  silikonový řemínek, který sedí bezpečně a nezpůsobuje žádný další diskomfort. Řemínek se dá vyměňovat. Škoda, že neexistují jiné, než silikonové modely. Xiaomi Amazfit Stratos 2 S přichází již s koženým páskem.

 

Software

Xiaomi Amazfit 2 Stratos pracuje s bezplatnou aplikací Amazfit SmartWatch 2.0, která zpracovává údaje a umožňuje vám programovat hodinky. Pozor, musíte mít smartphone s Androidem 4.4 nebo iOS 9 a vyšším, abyste mohli aktivovat hodinky a rozhraní, Huami nenabízí aplikaci pro PC nebo Mac!

Aplikace umožní zvolit si přihlášení pomocí existujícího účtu Xiaomi, nebo si vytvořit nový účet. Proces párování je plynulý a aplikace je dobře navržená. Zobrazuje údaje v přehledných grafech a poměrně snadno můžete vidět i historické údaje.

 

Výdrž baterie

Amazfit Stratos má 5 denní autonomii v režimu sledování a 35 hodin v režimu GPS. Teoreticky je tedy možné dělat dlouhé vycházky (ultratrail atd.). Zkušenosti však ukazují, že výdrž může být mnohem nižší, zejména pokud se používá Bluetooth (headset, kardio pás atd.).

Tyto hodinky je možné dobíjet, aniž by se zastavili, což a priori zaujme turistů a fanoušků ultratrailových nebo ultramaratónskych závodů. Nabíjecí zásuvka se bohužel nachází pod krytem hodinek, který musíte odstranit. Nelze například běžet s baterií, pokud jen nemáte vše v kapse. Stratos se dobije za 2 hodiny pomocí proprietární nabíječky, která je součástí balení.

 

Senzory

Amazfit Stratos je, pokud jde o senzory, dobře vybaven. Obsahuje čip GPS a GLONASS, optický snímač srdeční frekvence na zápěstí, akcelerometr, gyroskop a senzory ABC (barometrický altimeter, barometr a kompas). Hodinky je možné připojit i k Bluetooth kardio pásu, který doporučujeme pro přesnější odečítání impulzů. Stratos je velmi nepřesný při měření srdeční frekvence na zápěstí – v závislosti na sportu. Podrobnější informace uvádíme dále.

Bohužel Xiaomi Amazfit 2 Stratos, není kompatibilní se standardními snímači: kadence, rychlost / vzdálenost, nebo výkon, díky čemuž jsou měření dost omezené pro cyklistiku nebo pro náročné jezdce, kteří hledají pokročilé měření (vertikální oscilace, kadence atd.). Redhibitórne měřítko pro náročného triatlonistu!

Senzor GPS funguje dobře, i když synchronizace se satelitní sítí je trochu pomalá (přibližně dvacet sekund, kde jiné hodinky GPS potřebují pouze 10 za stejných podmínek)

 

Firmware

Stratos je v současnosti k dispozici pouze v mezinárodní verzi v Angličtině nebo Čínštině, takže je nepřístupný pro lidi, kteří tímto jazykem nerozumí. Pokud jen nejste připraveni nahradit firmware jinou verzí s možnými riziky (ztráta záruky, chyby atd.). Hodinky vykazují ve firmwaru slabiny. Anglická verze zobrazuje některé nepřeložené slova z Čínštiny. Některé chyby vedou občas k neočekávanému chování, například k nestabilnímu zobrazení navigační obrazovky (náhle 90 ° nebo 180 ° oscilace displeje při změně kurzu).

 

14 sportů včetně triatlonu

Stratos nabízí sledování 14 druhů sportovních aktivit: chůze, běh, tenis, fotbal, lyžování a běh na lyžích, triatlon, bazén a otevřenou vodu, horolezectví, jízda na kole (vnitřní a vnější), běžecké pásy, turistika.

 

➡️ Triathlon

Pokud jde o triatlon, hodinky vědí, jak řídit přechody a činnosti, aniž byste je museli zastavovat. Mají však určitá omezení, která mohou být prohibitivní pro náročné sportovce. Nejsou kompatibilní s externími snímači (s výjimkou Bluetooth kardio pásu), díky čemuž jsou údaje o tréninku velmi omezené, zejména při cyklistice. Vzdálenost a rychlost měřeno z GPS jsou nepřesné a proto nejsou k dispozici údaje o výkonu a kadenci. Navíc, pokud jezdíte doma na stacionárním kole, tyto údaje nebudou k dispozici, protože se nepoužívá systém GPS!

 

➡️ Plavání

Pro plavání se Xiaomi Amazfit 2 Stratos může používat v moři, resp. jakékoliv vodní ploše (GPS se používá pro měření vzdálenosti), nebo v bazénu (velikost bazénu musí být naprogramována: 25 nebo 50 m, 25 yardů nebo 50 yardů, nebo vlastní délka od 10 do 200 m nebo 10 až 200 yardů). Jako u většiny GPS hodinek, optické kardio nefunguje pod vodou. Hodinky měří trvání relace, překonanou vzdálenost, rychlost plavání, počet záběrů za minutu, tempo, průměrné tempo, spálené kalorie a některé další ukazatele.

 

➡️ Turistika

Pro pěší turistiku nabízejí hodinky GPS navigaci (trasa a navádění) se záznamem kurzu, kompas, výškoměr se zobrazením výšky a výškového rozdílu. Hodinky mají barometr, ale v případě náhlé změny tlaku nenabízejí upozornění na bouřky. Umožňují přístup k místním údajům o počasí, ale vyžadují smartphone, který přijímá 3G / 4G a specializovanou aplikaci. Neexistuje ani funkce auto – pause (automatického pozastavení), ale aktivitu můžete pozastavit umístěním dlaně na obrazovku.

 

GPS navigace

Stratos zaznamenává GPS trasu a umožňuje navigaci po předem zaznamenané trase. Upozornění lze naprogramovat i v případě ukončení trasy (například vibrováním). Nabízí zvětšení, jehož rozčlenění je třeba přehodnotit a mění směr příliš prudce (změny kurzu) – za takových podmínek je obtížné řídit se pokyny!

 

Tréninkové programy

Tato funkce je k dispozici pouze pro běh! Xiaomi Amazfit 2 Stratos nabízí tréninkové programy pro začátečníky i pokročilé. Naprogramovat trénink na 5 km, 10 km, půlmaratón nebo maratón. Například hodinky nabídnou osmitýdenní program včetně intervalového tréninku, regeneračních relací, atd. Mohou dokonce nabízet relace na základě předchozích, například navrhnout regenerační relaci po 3 aktivních relacích provedených v předchozích dnech.

 

Fyziologické měření

Stratos nabízí sadu fyziologických měření vypočítaných ze senzorů hodinek a odhadovaných pomocí algoritmů poskytnutých Finskou společností Firstbeat, se kterou Huami navázala partnerství. Tato společnost spolupracuje s hlavními výrobci hodinek GPS. Proto můžeme očekávat měření srovnatelné s měřeními navrženými pro známé značky sportovních hodinek. Jediným problémem je, že tato měření jsou založeny na srdeční frekvenci, která se měří optickým frekvenčním senzorem, což není příliš spolehlivé. Proto je lepší používat hrudní pás, pokud chcete spolehlivé údaje.

Xiaomi Amazfit 2 Stratos je také nástroj pro sledování aktivit, který počítá počet provedených kroků, spálené kalorie, počet zdolaných patře a analyzuje spánek. Proto bude zajímavý i pro nesportovce, kteří se však snaží sledovat svou aktivitu, nebo potřebují být motivováni k pohybu. WHO doporučuje, abyste v zájmu udržení svého zdraví udělali nejméně 10 000 kroků denně. Hodinky zobrazují upozornění na volání, SMS a e-mail, takže vám nic neunikne, i když máte telefon v kapse nebo ve vedlejší místnosti.

Podrobný přehled a nastavení jednotlivých funkcí vám přináší návod k použití, který si můžete prohlédnout i zde. Věříme, že Čeština vám nebude dělat problém.

 

Recenze zákazníků

A jaké mají zkušenosti s těmito hodinkami sportovci i nesportovci, kteří si je koupili? Jejich recenze najdete již tradičně na Heuréce. Některé z nich vám pro ilustraci přinášíme:

Recenze Xiaomi Amazfit 2 Stratos

Další hodnocení → naleznete zde

 

Shrnutí na závěr

Xiaomi Amazfit 2 Stratos jsou poměrně komplexní sportovní hodinky za velmi příznivou cenu. Vážně konkurují špičkovým hodinkám známých značek jako Garmin, Polar nebo Suunto. Díky neutrálnímu designu jsou vhodné i pro každodenní použití. Avšak pro tenké zápěstí nebudou až takovou výhrou, protože jsou opravdu robustní. Tento bod by měli vzít v úvahu i dámy, pro ně by byl vhodnější model Pace. Pro ty, kteří hledají multisportovní hodinky za nízkou cenu, bude obtížné najít levnější. Počet funkcí je více než dostatečný a uspokojí většinu sportovců.

A úplně na závěr ještě krátké video, abyste získali představu (nejen) o tom, jak vypadají na zápěstí:

Xiaomi Huami Amazfit Stratos 2

Výhody

  • finalista Produkt roku 2018
  • dobrá výdrž baterky
  • dostupná cena

Nevýhody

  • minimum funkčních rozdílů oproti předchůdci tohoto modelu Pace

Závěr recenze: Smart hodinky určené primárně pro sportovce, ale v elegantním designu.

Vývoj ceny Xiaomi Amazfit 2 Stratos


Autor článku
Redakce CestakBydlení.cz

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.