Jak pěstovat sladké zemiaky batáty v zahradě i v květináčích

Veronika Štrbová Téma
9. května 2022 0

Batáty jsou odrůda brambor a jak určitě víte, mají sladší chuť než klasické brambory. V porovnání s běžnými bramborami jsou připraveny rychleji a jsou bohaté na karotenoidy, především betakaroten. Brambory jsou u nás jednou z nejoblíbenějších a nejtradičnějších zemědělských plodin. Dají se připravit na mnoho způsobů. Brambory obsahují spoustu škrobu, vlákninu, ale také vitamíny a minerály. Pokud bychom si vzali sto gramů brambor, toto množství zahrnuje 85 kalorií, 65 g vody, 0,25 g tuků, 20 g sacharidů (z toho 4,2 g cukry), 3 g vlákniny a 1,6 g bílkovin. Rovněž obsahuje vitamín C (11,4 mg), vitamín K (2,9 mcg) a vitamíny skupiny B. Čili, pokud jde o přínosy pro zdraví, sladké brambory se určitě vyplatí zařadit do vašeho jídelníčku. Jsou plné vitamínů, minerálů, vlákniny a fytonutrientů, které mohou posílit vaši mysl i tělo.

Pokud vás zajímá jejich domácí pěstování, nezapomeňte, že se jim daří nejlépe ve slunné zeleninové zahradě, i když se jim daří i v jiných oblastech venkovního prostoru. Ve výsadbě na terase sladké brambory budou tvořit nádhernou zeleň, ze které můžete sbírat kořeny na podzim. Přečtěte si všechny důležité informace ohledně pěstování, sázení co sklízení těchto chutných plodin.

💡 Batáty mají v oblibě písčitou půdu. Řešením mohou být i vyvýšená stanoviska, do kterých připravíte požadovaný typ půdy:

Ukázat více

 

Vše o batátech

Tato plodina za teplého počasí roste na celém světě, od tropických oblastí po mírné podnebí. Dužina je klasifikována jako vlhká nebo suchá. Batát nebo sladká brambor je kořenová hlíza povojníka batátového. Obsahuje cukr a škrob. V tropických oblastech nahrazuje brambory. Pochází, stejně jako brambor, ze střední Ameriky. Batáty dorazily do Evropy spíše než brambory a v té době měly i mnohem vyšší hodnotu. Sladké brambory jsou také mimořádně výživné a univerzální. Každý masitý kořen je bohatý na vitamíny A a C, spolu s mnoha důležitými minerály. Konzumovat je můžete syrové, vařené nebo pečené v polévkách, přílohách, dezertech, chlebech nebo hranolkách, určitě nezapomeňte vyzkoušet chutné sladké bramborové hranolky. Je to velmi nenáročná plodina na pěstování. Sladké brambory jsou odolné vůči suchu a teplu a mají málo škůdců nebo chorob.

Sladké brambory mají několik odrůd, stejně jako u nás běžnější brambory. Odrůdy se liší listem, květem, který je dokonce 3 – 7 cm velký (některé odrůdy však vůbec nekvetou), liší se samozřejmě i samotnými kořenovými hlízami, jejich barvou, tvarem a chutí. Hlízy mají mnoho barev slupky, příkladem je žlutá, oranžová, červená, fialová nebo šedobílá. Pak také několik barev dužiny (bílá, žlutá, načervenalá nebo oranžová). Samotná dužina umí být měkká a šťavnatá nebo naopak sušší a velmi pevná. Chuť je v rozmezí od mírně sladké až po velmi sladkou.

Plné debničky sladkých brambor

Batáty jsou velmi výživné a mají sladší chuť než klasické brambory

 

Sladké brambory se liší i vegetační dobou, některé se sklízejí přibližně 90 dní od výsadby (Beauregard, Frazier White, Georgia Jet), jiné například až 120 dní od vysazení (Nancy Hall, Bush Porto Rico). Pro naše podnebné pásmo je nutno vybírat mezi odrůdami s vegetační dobou do 100 dnů. Sladké brambory totiž nesmí promrznout. Sladké brambory lákají k pěstování, už když je vidíme v obchodě. Můžeme nakoupit více odrůd, abychom si mezi nimi vybrali tu, která nám bude nejvíc chutnat. Nebo se spolehneme na doporučení známých. Avšak vzhledem k tomu, že je nezbytné odhadnout krátkou vegetační dobu, je více výhodné se po sazenicích sladkých brambor zeptat v profesionálních zahradnictvích.

 

Druhy sladkých brambor

Sladké brambory mohou mít různý tvar, velikost i barvu. Nejčastěji se setkáváme se sladkými brambory červenými, které mají žlutou nebo bílou dužinu. Právě červená odrůda sladkých brambor obsahuje nejvíce betakarotenu, tento druh se také nejvíce hodí k vaření a zapékání. Občas se dá narazit i na hlízy se žlutou slupkou a oranžovou dužninou, či dokonce s bílou slupkou a sytě žlutou dužninou. Žluté sladké brambory jsou vhodné ke smažení a jako ingredience do těsta. Oranžová odrůda sladkých brambor se pěstuje hlavně v Severní Americe (Severní Karolína a Louisiana), kde se nazývá „jam“. Existují také vodní batáty (Ipomoea aquatica), které rostou v jihovýchodní Asii.

 

Batáty bývají většinou nepravidelného tvaru, patří mezi nejvýživnější zeleninu a to díky vysokému obsahu následujících látek:

LátkaÚčinky
BetakarotenJe to rostlinné barvivo působící proti vzniku některých druhů rakoviny (žaludku, slinivky břišní, úst a dásní) a makulární degeneraci. V batátech se nachází výjimečné množství betakarotenu.
DraslíkJe minerál, který působí příznivě na srdeční činnost. Pomáhá snižovat krevní tlak a zabraňuje riziku vzniku srdečních chorob, ledvinových kamenů a dokonce i mrtvice. V batátech je opravdu bohatě obsažen (397 mg na sladkou bramboru).
Vitamin B6Sladké brambory dodávají také značné množství vitamínu B6, který by měl pomáhat v prevenci srdečních onemocnění, mrtvice, deprese a nespavosti.
Vitamin CHojné množství vitamínu C obsažené v batátech dokáže podpořit imunitní systém a hojení ran a také pomáhá v prevenci degenerativních očních onemocnění.
Lutein a zeaxantinTato dvě karotenoidová barviva dodávají batátům jejich sytě oranžovou barvu. Mohou pomáhat v ochraně před aterosklerózou, některými druhy rakoviny a očními chorobami.
PektinViac ako polovicu vlákniny v batátoch tvorí rozpustný pektín, ktorý má za úlohu znižovať hladinu cholesterolu.
Rostlinné sterolyTyto sloučeniny snižující hladinu cholesterolu mohou omezit riziko vzniku rakoviny vázáním karcinogenních činidel v trávicím traktu.
Nerozpustná vlákninaKonzumace batátů se slupkou zajišťuje vysoký příjem nerozpustné vlákniny, která působí proti vzniku zácpy, divertikulózy, hemoroidů a je účinná proti obezitě. (Středně velký batát dodá přes 2 g nerozpustné vlákniny).
Kyselina chlorogenováNěkteré studie ukazují, že tato protirakovinná fytochemická látka může ničit škodlivé karcinogeny a viry.
Kyselina kávováKyselina kávová je fenolová sloučenina, která vykazuje účinky v boji proti rakovině a nemoci AIDS.

 

VÝHODY BATÁTŮ

✅ Všestranná příprava batátů
Batáty lze připravit stejným způsobem jako běžné brambory, avšak jsou rychleji hotové. Také se dají buď připravit ve slupce, nebo oloupat. Sladké brambory jsou zdrojem kyseliny šťavelové, která může při větších množstvích způsobit zažívací potíže, a to zejména lidem s poruchami žlučníku a ledvin. Proto by si tito lidé měli dávat pozor na množství konzumovaných batátů.

✅ Sladké brambory jsou skvělým zdrojem energie
Batáty jsou díky obsahu vlákniny a sacharidů zdrojem energie. Navíc obsahují vitamíny ze skupiny B, které se přímo podílejí na její tvorbě. Je-li jich v těle nedostatek, člověk pociťuje únavu, malátnost, svalovou slabost či křeče. Vitamin B6 bojuje proti nespavosti a depresi, vitamín B5 působí proti stresu a B8 podporuje koncentraci. Takže o pěknou dávku vitamínů máte postaráno.

✅ Pozitiva sladkých brambor
Přestože jsou batáty sladké, vyšší obsah amylózy (rozpustný polysacharid) způsobuje, že hladinu cukru v krvi zvyšují pomaleji než běžné brambory. To je výhoda například pro ty, který chtějí zhubnout. Nezpochybnitelným plusem sladkých brambor je vysoký obsah karotenoidů, hlavně betakarotenu. Ten je významným antioxidantem, který chrání sliznice i kůži a je nezbytný pro zdravý zrak.

Snižují vysoký krevní tlak
Vysoký krevní tlak způsobuje kardiovaskulární onemocnění. K jeho snížení je potřebná hlavně správná strava bohatá i na draslík. a právě ten je zastoupen i ve sladkých bramborách.

Pozitivní účinky na váš zrak
Betakaroten se v lidském těle přeměňuje na vitamín A. Nedostatek áčka je spojen se vznikem šerosleposti, žaludečních vředů, ale i nachlazením či chřipkou. Betakaroten spolu s luteinem a zeaxantinem jsou zároveň bojovníky proti některým druhům rakoviny.

Batáty posilují imunitu
Škodlivé volné radikály na vás číhají na každém kroku. Zda jim však odoláte, závisí na obranyschopnosti organismu . Imunitu lze posílit také konzumací batátů, které jsou zdrojem několika významných antioxidantů: vitamínu C, E, betakarotenu a dalších.

Jsou vhodné i pro diabetiky
Batáty jsou potravinou, kterou mohou jíst i diabetici. Mají nižší glykemický index, čili nezpůsobují prudké výkyvy cukru v krvi.

Dobrá prevence před zácpou a žaludečními vředy
Zácpa je doprovázena nepříjemným pocitem plnosti a nafouknutým břichem. V případě těchto problémů je třeba zařadit do jídelníčku více vlákniny. Doporučené denní množství se pohybuje kolem 25-30 gramů a částečně jej lze pokrýt i konzumováním sladkých brambor. Obsahují nerozpustnou vlákninu, která prospívá střevům, ale také pektin, tedy rozpustnou vlákninu snižující hladinu cholesterolu. Navíc se batáty doporučují jíst i při žaludečních vředech, protože žaludek zklidňují.

 

Výběr batátů a správného místa k sázení

Nejlepší je kupovat batáty v zahradnictví. V obchodě jsou totiž hlízy často stříkané proti rašení. Chcete-li přece jen zkusit naklíčit hlízy z obchodu, rozhodně je musíte řádně umýt a i nadále nechat klíčit ve vodě. Pokud náhodou naklíčení selže, jde většinou o vliv zmíněného postřiku. Proto lidé zvyknou používat naklíčené sazenice od známých nebo je kupovat v zahradnictvích. Díky tomu pak mají jistotu růstu rostlin. Jedná se o velmi rychle rostoucí druh, který má popínavé výhony, o délce až 5 metrů.

Dříve, než se pustíte do sázení batátů, nezapomeňte si připravit vhodné místo. Ujistěte se, že máte polohu na slunném místě s hlinitou dobře odvodněnou půdou. Sladké brambory nejsou příliš vybíravé, avšak upřednostňují písčitou půdu. Aby kořeny sahaly dolů, potřebují mít v půdě dostatek místa. Pokud je vaše půda hlinitá, kamenitá nebo zhutněná, zvažte vyvýšená lůžka na sázení. Vyberte si místo s dostatkem prostoru pro sázení batátů.

Vykopávání sladkých brambor

Myslete na to, že batáty vyžadují slunné místo

 

Pokud žijete v chladnějších částech země, zvažte pokrytí pěstitelské plochy mulčovací tkaninou asi 3 týdny před výsadbou. Pomáhá to zahřát půdu. Vytvořte vyvýšené kopce vysoké 15 až 20 cm a široké asi 30 cm. Používejte úrodnou, dobře odvodněnou půdu. Pokud test na půdu naznačuje špatnou půdu, náležitě ji upravte. Zvažte přírodní hnojiva jako kompost nebo hnůj, protože sladké brambory jsou mimořádně citlivé na toxicitu hliníku.

 

Proces klíčení

Proces naklíčení může být stejný jako u brambor, v bedně se substrátem nebo jen na světle. Také můžete jednotlivé hlízy nakrájet tak, aby na každém kousku zbylo alespoň jedno očko. Napíchnete je na špejli a necháte klíčit do jedné třetiny ponořené do vody. Takto naklíčené sazenice se pak po zasazení spolehlivě chytí. Ale sladké brambory, když nejsou nastříkané proti klíčení, jsou velmi houževnaté hlízy a měly by dobře porůst, i když je zasadíte bez předchozího naklíčení.

 

💡 TIP: Přečtěte si v našem dalším článku jak pěstovat klasické brambory. I některé z těchto informací vám mohou pomoci při pěstování batátů.

 

Kam a jak zasadit sladké brambory

Sladké brambory nutně potřebují slunečné stanoviště. Můžete je pěstovat na balkoně, můžete je mít přímo v záhonu a nechat je růst po zemi, ale vždy jim musíte dopřát slunečné stanoviště. Při pěstování v záhonech se vyplatí vyvazování, výhony totiž rády zakořeňují.

Sladké brambory se sázejí stejně jako běžné brambory. To znamená, že v nádobách je umísťujete níže pod povrch substrátu, v záhonu je dáváte do hlubších brázd a hlínu nad nimi ještě nakopčíte, jinými slovy je hrobkujete jako klasické brambory. Po výsadbě se vyplatí překrýt hrobečky fóliovým krytem nebo netkanou bílou textilií. Vytvoříte tak totiž příznivější mikroklima, které batátům mnohem více vyhovuje a urychlí jejich klíčení i růst. Půda musí být již před výsadbou dostatečně přehřátá.

 

Jak pěstovat sladké brambory v zahradě

Pěstování sladkých brambor můžeme jednoduše rozdělit do následujících fází:

1. příprava záhonu,

2. položení zahradnické fólie na záhon

3. vysazování sazenic sladkých brambor

4. sklizeň

 

Sladké brambory se obvykle pěstují z listů, což jsou klíčky, které se pěstují ze skladovaných sladkých brambor. Můžete si je koupit v zahradních centrech, školkách nebo od místních farmářů. Na jaře si také můžete vytvořit vlastní lístky. V listopadu (tehdy bude nejlepší nová úroda), jděte do supermarketu a hledejte nepoškozené sladké brambory střední velikosti. Jedna sladká brambora by měla vyprodukovat asi 12 rostlin.

Sladké bramborové výlisky skladujte v dobře osvětlené místnosti s teplotou mezi 18 °C a 21 °C. Ponechte je tam asi 90 dní před posledním jarním datem mrazu. Potom budou muset být vloženy do půdy na 90 dní a udržovány nepřetržitě v teple a vlhkosti.

Rozestup mezi jednotlivými rostlinami by měl být 30 až 45 centimetrů a řádky by měly být od sebe alespoň 10 centimetrů, aby měly hlízy prostor pro svůj růst. Před výsadbou můžete do řádků přidat kompost, ale žádné další hnojení není zapotřebí. Navíc, pokud mají sladké brambory příliš živin, mají tendenci tvořit jen listy, ne hlízy. Pracujte s velkým množstvím kompostu a vyhýbejte se hnojivům bohatým na dusík, které produkují svěží vinice a zakrslé trubice.

V severních oblastech zakryjte vyvýšené řady černou plastovou fólií, abyste udrželi půdu v teple a podpořili silný růst. Nejlepší je pěstovat kořenové klíčky, které se nazývají lístky, dostupné od školek a od ověřených dodavatelů. (Sladké brambory kupované v obchodě se často navoskují, aby se zabránilo klíčení). Uložte pár kořenů z plodiny na výsadbu příští rok.

Asi šest týdnů před tím, než je čas zasadit sladké brambory venku ve vaší oblasti, vložte kořeny do krabice vlhkého písku, pilin nebo nakrájených listů na teplé místo. Výhonky budou rašit, a když dosáhnou 15 až 20 centimetrů, odřízněte je od kořene. Vyjměte a zlikvidujte spodní část z každého kusu, protože tato část někdy obsahuje chorobné organismy. Sladké brambory dozrávají za 90 až 170 dní a jsou mimořádně citlivé na mraz. Vytvořte díry 15 cm hluboké a 30 cm od sebe vzdálené. Jemně, ale pevně zatlačte půdu a dobře zalijte vodou.

 

Krásná ukázka, jak přesně doma postupovat při sázení batátů:

Pestovanie batátov v záhrade

 

Pěstování batátů

Bataty potřebují na růst a dozrání mnohem více času než brambory, takže pokud bychom je sázeli stejně jako brambory (sázením hlíz do půdy), sice by vyklíčily, ale během naší krátké vegetační sezóny by neměly dostatek času na to aby vytvořily hlízy. Proto se batáty sází většinou ze sazenic, které se začínají pěstovat již během zimy, aby byly připraveny na jarní sezónu (podobně jako rajčata nebo papriky). Sazenice si můžete zakoupit od prodejců nebo si je můžete vypěstovat i doma.

 

Jak si vypěstovat vlastní sazenice batátů

Sazenice si nejjednodušeji připravíte z klíčků, které vyrůstají z hlízy batátů ve vlhkém a teplém prostředí. Jednoduše vezmete sladkou bramboru (hlízu batátu, kterou si můžete koupit v obchodě nebo vypěstovat sami) a ponoříte ji do sklenice s vodou (24 hodin odstátou kvůli chlóru) hrubším koncem batátu směrem dolů tak, aby byla spodní polovina batátu ponořena ve vodě. V ideálním případě by se batát neměl dotýkat dna sklenice, což můžete vyřešit zapíchnutím několika špejlí do hlízy, které budou batát držet výše ve sklenici.

Sklenici umístěte na teplé místo (ideálně cca 27 °C) s dostatkem nepřímého světla a z hrubšího konce sladké brambory pod vodou začnou do pár týdnů vyrůstat klíčky s listy i s vlastními kořeny. Pokud byste sladkou bramboru ponořili do sklenice s vodou hrubším koncem vzhůru, klíčky by vyrůstaly z hrubšího konce bez vlastních kořenů, což by prodloužilo dobu potřebnou k vypěstování sazenic. Vodu ve sklenici je třeba vyměňovat každé 3 dny.

Rostoucí klíčky s listy můžete zatím pěstovat jako atraktivní pokojovou rostlinu, dokud klíčky nedorostou do 15 – 30 cm, kdy jsou připraveny na samostatný růst. Potom klíčky i s kořeny jednoduše odlomíte od hlízy a vložíte na týden do sklenice s vodou, kde bude pokračovat jejich růst, dokud nebudou připraveny k výsadbě do květináče nebo přímo do půdy na zahradě. V případě klíčků bez vlastních kořenů je třeba je nechat po odlomení z hlízy vyzrát ve sklenici s vodou 2 – 3 týdny, aby vyhnaly kořeny. Na vypěstování sazenic batátů je zapotřebí 90 – 100 dní, takže pokud je plánujete sázet ve druhé polovině května, sazenice začněte pěstovat již v polovině února.

➡️ K rozmnožování vlastních rostlin sladkých brambor je zapotřebí pouze několik levných položek:

  • Hlízy ze sladkých brambor
  • Nůž
  • Spáradla (špídla)
  • Skleněná nádoba
  • Kvalitní zalévací voda
  • Mělkou misku
  • Výsadbové nádoby
Sladká brambor ve sklenici s vodou

Takto probíhá proces klíčení batátů

 

Podrobný postup tvorby kořínků krok za krokem:

1.Vyberte si sladkou bramboru

Klíčky jsou drobné výhonky, které rostou z již existujících sladkých brambor. Můžete si je objednat online ze zahradnického centra, ale můžete si je také snadno vypěstovat doma. Najděte zralý zdravý sladký brambor v obchodě nebo na zahradě vašich známých. Nejběžnějšími a nejpopulárnějšími druhy sladkých brambor (dostupnými ve většině obchodů) jsou Beauregard, Porto ricos a Centennials.

2.Připravte si brambor

Vezměte si 1 – 2 zdravé sladké brambory, dejte je do dřezu a dobře je omyjte . Potom brambory rozřežte na polovinu. Pokud je brambor obzvlášť velký, zvažte rozkrojit ho na třetiny nebo čtvrtiny.

3.Naplňte sklenici vodou.

Způsob, jakým pěstování klíčků funguje, je umístění vašich brambor polovinou dovnitř/polovinou ven do nádoby vody. Použijte zavařovací sklenici nebo skleněný hrnek s dostatečně velkým hrdlem, aby se do něj vešel brambor, a naplňte celou nádobu vodou.

4.Dejte brambor do vody

Zapíchněte 4-5 párátek (špejlí) ze stran vašeho bramboru ve stejné vzdálenosti od sebe a blízko středu, jako paprsky kola. Dejte brambor do zavařovací sklenice / sklenice s vodou seříznutou stranou dolů, se párátky držícími polovinu bramboru venku vyvážením jí na okraji sklenice. Udělejte to se všemi kusy brambor, které máte, každý kus v jiné sklenici.

5.Přidejte trochu světla a tepla

Přesuňte sklenice s bramborami na okenní parapet, kde je hodně slunce.

6.Nechte klíčky růst

Počkejte 2-4 týdny než začnou malé listnaté klíčky rašit z vrchu brambor.

7.Ukliďte klíčky

Když je svršek brambor pokryt klíčky, opatrně každý z nich jednotlivě vykruťte. Ještě nebudou mít kořínky a budou podobné malým lístkům s krátkým stonkem.

8.Dejte klíčky do vody

Naplňte mělkou misku vodou zhruba do 2,5 cm nebo méně v závislosti na množství klíčků, které máte. Dejte klíčky do misky tak, aby stonek byl ponořený ve vodě. Nechte je tak několik dní, dokud se ze spodu nevytvoří kořínky. Přidávejte jednou denně čerstvou vodu, abyste udrželi klíčky zdravé. Když některé z klíčků nevytváří kořínky nebo začnou vadnout, vyhoďte je.

9. Vyberte klíčky pro sázení

Po 2-3 dnech by měly mít klíčky vespod vyvinuté kořínky. V tomto bodě vylijte vodu z misky a přeneste kořínky ven. Nejlepší je raději je umístit přímo do záhonu než do jednotlivých květináčů, aby kořínky zůstaly neporušené.

 

💡 TIP: Pokud je voda z vodovodu těžká s chlórem a jinými přísadami, může to zabránit hlízám v klíčení. Pokud hlízy nebobtnají, vyměňte vodu z vodovodu za destilovanou.

 

Co když je sucho a teplo?

Pokud nepoužíváte černou plastovou fólii, mulčujte záhon dva týdny po výsadbě, abyste odstranili případný plevel, zachovali vlhkost a udrželi půdu volnou pro vývoj kořenů. Skutečně jen příležitostně, pokud je to opravdu nutné, jemně překopejte záhony, aby se zabránilo zakořenění v kloubech. V opačném případě manipulujte s rostlinami co nejméně, abyste předešli zraněním, která způsobují pro batáty zranitelné nemoci. Pokud je venku sucho, polijte záhony trochou vody jednou týdně a dva týdny před sklizní už nechte půdu trochu vyschnout. Nepřehánějte to s vodou, protože rostliny mohou začít hnít.

 

Jak vyspěst batáty v květináči

Sladké brambory se pěstují ve dvou obecných formách: zeleninové odrůdy vyšlechtěné pro jejich jedlé kořeny a jako odrůdy vyšlechtěné speciálně pro ozdobné koncové listy. Oba druhy patří do druhu Ipomoea batata, něžná trvalka, která se obvykle pěstuje jako jednoletá, a v květináčích je pěstování okrasných i jedlých odrůd poměrně jednoduché. I když jsou obě odrůdy technicky jedlé, odrůdy prodávané jako okrasné sladké brambory se někdy označují jako „sotva jedlé“, protože kořeny jsou menší a mnohem méně sladké (chuť hraničí už s hořkostí). Byly pěstovány primárně pro jejich atraktivní koncové listí. Sladké brambory pěstované jako jedlá zelenina mají mnohem větší sladší hlízy a jejich listí je méně atraktivní.

Jedlé i ozdobné odrůdy sladkých brambor rostou ve velkých květináčích docela dobře. Oba typy rostou nejlépe ve slunečných podmínkách, ale chcete-li pěstovat zahradní odrůdy, které produkují jedlé hlízy, bude to trvat déle. Růst sladkých brambor trvá 100 až 140 dní v závislosti na odrůdě. V některých částech země to znamená, že rozmnožování vlastních rostlin musí začít asi 6 až 12 týdnů před posledním datem mrazu.

➡️ Sázení batátů v květináči:

Jak pěstovat batáty🍠. Ipomoea batatas

 

Rostliny vložte do nádob

Chcete-li pěstovat své sladké brambory jako okrasné rostliny, najděte malé 7 – 10 cm sazenice. Když tyto rostliny začnou růst robustně v interiéru, budou připraveny k přenosu do velkých smíšených nádob s jinými rostlinami. Pokud pěstujete jedlé hlízy jako zeleninu, budete potřebovat velký květináč nebo kbelík, abyste jim umožnili přiměřený prostor k pěstování. Nebo, pokud budete sázet jedlé sladké brambory do země, pak je třeba jim dopřát dostatek místa.

Naplňte nádobu vysoce kvalitní zeminou, dokud její povrch nedosáhne asi 3 cm pod okraj. Hlízy potřebují dostatek půdy ke svému růstu. Hnojivo s pomalým uvolňováním zamíchejte do půdy tak, aby hnojivo dosáhlo dna květináče. Vytvořte díru ve středu půdy dostatečně hluboko, abyste zakryli kořeny. Potom opatrně vložte jednu nebo dvě rostlinky do díry a nasypte půdu kolem nich. Ujistěte se, že v blízkosti kořenů nejsou takzvané vzduchové kapsy. Nyní důkladně polijte. Po zalévání možná zjistíte, že se půda usadila, pokud ano, do nádoby přidejte více půdy.

Dejte nádobu na slunné místo a udržujte půdu vlhkou, ale ne mokrou. Chcete-li otestovat úroveň vlhkosti, píchněte prst do půdy až po jeho druhý článek. Je-li půda suchá, přidejte vodu. Pokud je vlhkost na dosah ruky, počkejte jeden nebo dva dny. Vaše rostlina může růst velmi rychle. Sladké brambory vyžadují teplé počasí, takže před umístěním nových rostlin venku se ujistěte, že pominulo nebezpečí mrazu.

 

Přemísťování rostlin ven

Ať už vysazujete své jedlé sladké brambory do země nebo okrasné sladké brambory ve velkých květináčích venku, počkejte, dokud vnější půda nebude dosahovat alespoň 15 stupňů Celsia (k tomu dojde, když teplota vzduchu bude nějakou dobu cca 20 stupňů). Může to být až měsíc po posledním datu mrazu. Volná půda je klíčem k získání dobrých jedlých hlíz, takže pokud vaše rostliny budete pěstovat v zemi, věnujte nějaký čas přípravě výsadby.

Můžete sbírat zeleninové odrůdy sladkých brambor v kterékoli fázi a budou jedlé. V závislosti na odrůdě to však obvykle trvá 100 až 140 dní, než zcela dozrají. V každém případě by se měly sklízet před prvním mrazem na podzim, aby bylo dosaženo co nejlepší chuti batátů. Chcete-li ze sladkých brambor získat co nejvíce chuti a prodloužit jejich trvanlivost, před jídlem je „vysušte“ na teplém a suchém místě cca 3 – 10 dní.

 

Sběr sladkých brambor

Úrodu můžete sbírat, jakmile listy začnou žloutnout, ale čím déle je plodina v zemi, tím vyšší je výnos a obsah vitamínů. Jakmile mrazy sčernou révu, hlízy mohou rychle hnít. Když je půda suchá, vyhrabte hlízy vidličkou. Nezapomeňte, že hlízy mohou z rostlin vyrůstat více nebo méně a že jakékoli skvrny na jejich jemné pokožce podpoří kažení. Hlízy vysušte na slunci několik hodin, poté je přemístěte na dobře větrané místo. Po vytvrzení skladujte při teplotě přibližně 15 °C a vlhkosti 75 až 80 %. Správně skladované sladké brambory vydrží až několik měsíců.

Můžete začít vykopávat brambory hned, jak budou dost velké na jídlo. Často je to 3 až 4 měsíce od vysazení listů (většině odrůd trvá do dosažení zralosti nejméně 100 dní). Obvykle jsou sladké brambory připravené ke sklizni, když listy a konce rostliny začnou žloutnout, ale můžete je nechat v zemi až do prvního mrazu. Protože kořeny se rozrůstají hluboko do půdy 10 až 15 cm, při vykopávání brambor jsou užitečné vidle. Uvolněte půdu kolem rostliny (průměr 45 cm), aby se hlízy nepoškodily. Je v pořádku odříznout i část rostliny.

Vytáhněte primární korunu rostliny a pomocí dlaní vykopte hlízy. Se sladkými bramborami manipulujte opatrně, protože se snadno tvoří „modřiny“. Po vykopání hlíz odstraňte zbytky nečistot, ale nemyjte kořeny. Musíte léčit sladké brambory, protože nebudou mít tak chutnou sladkou chuť. Abyste je vyléčili, udržujte kořeny na teplém místě (asi 27 °C) při vysoké vlhkosti (asi 90 %) po dobu 10 až 14 dnů. Stůl venku na stinném místě může být dobré řešení. K dosažení co nejlepšího ošetření se ujistěte, že se brambory navzájem nedotýkají. Po vytvrzení vyhoďte všechny pohmožděné brambory a poté každý zabalte do novin a opatrně je vložte do dřevěné krabice nebo koše. Sladké brambory skladujte ve sklepě nebo na jiném místě s teplotou nejméně 13 °C. Při vybírání brambor ze skladu nezapomeňte být šetrný, jinak se vám brambory zhmoždí a vaše úroda vyjde vniveč.

 

💡 Při vykopávání hlíz se vám sejdou zahradní rukavice:

 

Jak uskladnit brambory

Sladké brambory by se neměly skladovat ve studeném a tmavém sklepě, protože nesmí promrznout. Ale ani vyšší teploty, které máme na verandě nebo na chodbě, jim nesvědčí. Komora pro ně může být nejlepším místem zimního odpočinku. Ale musí být zachováno několik podmínek. První z nich je, že brambory sklízíme, až se trochu ochladí. Brambory hned po sklizni vytřídíme a do přepravek spolu dáváme jen ty zdravé, nepoškozené. Skupinu brambor druhé jakosti dáme do přepravek zvlášť.

Sladké brambory se musí skladovat jinde než jablka, protože plyn uvolňující se z jablek neprospívá bramborovým hlízám. Uložení brambor musí být bez přístupu přímého světla, aby brambory nezelenaly. A musí být dostatečně odvětraná místnost, aby se brambory nezapařily a nezačaly plesnivět. Možná je to mnoho podmínek, ale na kvalitním místě budou splněny všechny najednou. Brambory musíme během skladování přebírat a včas vyhazovat hlízy, které jsou napadeny plísní, hnilobou nebo kde jsou viditelné chodbičky od larev – ty totiž začnou brzy hnít. Pokud u vchodu do místnosti, kde skladujete brambory, pocítíte hnilobný zápach (jakoby rozkládající se maso), můžete si být jisti, že vychází z některé z hnijících hlíz.

 

💡 OBLÍBENÉ ODRODY BATATŮ:

Sladké brambory CentennialCentennial: Jedna z nejvyhledávanějších a nejoblíbenějších odrůd sladkých brambor. Má hnědo-růžovitou slupku a dužinu v barvě mrkve. Bohatě rodí dlouhé hlízy i v severnějších lokalitách a dobře se skladuje.

 

Sladké brambory, odrůda BeauregardBeauregard: Původem je z Louisiany, roste a plodí výborně i v našich podmínkách. Má světle růžovou barvu slupky a oranžovou dužinu. Má velké hlízy, které rychle vyzrávají a dobře se skladují.

 

 

 

Jewel sladká bramborJewel: Odrůda s názvem Jewel má měděnou slupku i dužinu a střední velikost hlíz. Také se velmi dobře skladuje a dobře odolává chorobám.

 

 

 

Batáty Bunch Porto RicoBunch Porto Rico: Je velmi chutná odrůda s měděnou slupkou a oranžovou dužinou. Je to velmi dobrá volba pro menší zahrádky, protože má neobvyklý keříčkový vzrůst. Nevýhodou je, že potřebuje delší dobu na zrání, přibližně takových 120 dní.

 

 

 

Odrůda batátů MurasakiMurasaki: Tyto japonské bataty poznáte ihned na první pohled. Mají totiž výraznou fialovou slupku a vynikající bílou dužinu oříškové chuti. Hlízy jsou střední až velké.

 

 

 

O'Henry sladké bramboryO’Henry: Tato odrůda batátů se vyznačuje výbornou sladkou chutí a světle žlutou dužinou. Rodí bohatě, velké hlízy již po 90. dnech od výsadby a je odolná proti chorobám.

 

 

 

Odrůda batátů Stokes

Stokes: Sladké brambory zvané Stokes disponují atraktivní fialovou barvu a jejich dužina je také velmi chutná.

 

 

 

Sladké brambory odrůdy VardamanVardaman: Další keříčkovitá odrůda batátů pro menší zahrádky. Má zlatavou slupku a oranžovou dužinu. Plodí dlouhé tenké hlízy.

 

Jak bojovat se škůdci a chorobami

Jižní zahradníci se častěji potýkají s problémy se škůdci než zahradníci v severních oblastech.

Brambory nejčastěji trpí chorobami z oblasti plísní, což lze snadno řešit postřiky, dokonce i preventivně. Ochranná lhůta je pak do deseti dnů. Postřiky jsou vhodné i v těch případech, kdy jsou brambory již napadeny plísní a je třeba ji zastavit. Pak jsou zde ale i hnilobné infekce, které se drží v těžších půdách a se kterými nelze udělat nic jiného, než zde brambory alespoň tři sezóny nepěstovat, aby zárodky hniloby odumřely „hladem“. Jedná se totiž o specifické mikroorganismy, které žijí pouze na bramborách a v nich.

Jak je poznáte? Tak, že během sklizně narazíte na mnoho nahnilých nebo zcela shnilých brambor, a dříve bylo dlouhodobější mokro. Pokud se hnilobná choroba brambor v těžší půdě objeví, je velmi pravděpodobné, že přijde znovu, i po víceleté pauze v pěstování. V lehčích půdách s podílem písku se tato nemoc nevyskytuje. Brambory trpí mnoha chorobami i škůdci, s tím bohužel musíte počítat. Ale není to nutné řešit chemicky, bio těsta lze nalézt i v případě brambor – jen dá více práce a vezme více času. Typickým škůdcem je drátovec.

 

⭐ Pásavka
Pásavka bramborová se většinou na batátech nevyskytuje. Pokud by se však náhodou přece jen objevila, lze bojovat pravidelnou sklizní jak dospělých brouků, tak nakladených vajíček (skupinky oranžových nebo žlutých vajíček nakladených ze spodní strany listu). Sbíráte i případné vylíhlé larvy, které jsou červené nebo tmavě oranžové barvy, s černými tečkami a hlavičkami. Nejjednodušší způsob sklizně je do vyšší sklenice nebo do seříznuté PET láhve, odkud jen tak nevylezou. Jakmile sklizeň dokončíte, vysypte nádobu na pevný podklad (chodník, cestička v zahradě) a pečlivě rozdupte. Mandelinkám zajistíte bezbolestnou smrt a sobě čisté svědomí, že jste je nenechali se dlouho trápit.

Pásavku lze likvidovat i chemicky, bio postřikem, který obsahuje látky vytvořené metabolismem bakterií. Na tyto látky reagují pouze pásky, někdy však trvá i 24 hodin, než pásky uhynou. Nesmí se stříkat častěji než dvakrát do roka, aby si brouk nevytvořil rezistenci. Ochranná lhůta je pouhých sedm dní. Potom jsou zde klasické chemické insekticidy, kde je však ochranná lhůta 30 dní, nejlépe šest týdnů.

 

⭐ Drátovec
I s drátovci lze bojovat chemicky, ale to už před výsadbou, kdy dva měsíce před sázením brambor posypete záhony dusíkatým vápnem, zapracujete ho do země a řádně záhony přelijete. Potom je přikryjete fólií a necháte měsíc přikryté. Toto je myslitelné jen tam, kde pěstujete brambory v menším množství, pro okamžitou spotřebu, nikoli na uskladnění.

Proč použít dusíkaté vápno? Po zapracování do půdy a přelití zreaguje s vodou a vypouští kyanid, který zlikviduje nežádoucí organismy a semínka v půdě, zároveň záhon přehnojí. Jen pozor, půda musí mít dostatek času na to, aby se provzdušnila. S larvami drátovce je mimo chemickou cestu možný jen jediný boj, a to pravidelným odplevelováním záhonu. Když není v půdě dost kořínků plevele, larvy se zde nebudou držet. Drátovec žije v larválním stadiu čtyři roky, takže když se objeví, nějakou dobu vám boj proti němu zabere. Ale hned po prvním roce usilovného odstraňování buriny bude jeho výskyt výrazně menší.

 

⭐ Mezi plísňové choroby patří černá hniloba, která má za následek kruhové tmavé skvrny na hlízách. Infikované brambory zlikvidujte a nepoškozené kořeny vyléčte ze stejné plodiny, ale opatrně. Nezaměňujte si tuto nemoc s méně závažným štěrkem, který vytváří malé, kulaté, tmavé skvrny na povrchu hlíz, ale nemá vliv na kvalitu stravování.

 

⭐ Kmenová hniloba nebo vadnutí je houba, která vstupuje do rostlin poškozených hmyzem, neopatrným pěstováním nebo větrem. I když tato nemoc nezabije rostliny, úroda bude špatná. Minimalizujte pravděpodobnost onemocnění výsadbou pouze zdravých listů. Snižte výskyt suché hniloby, která mumifikuje skladované brambory, udržováním masitých kořenů při teplotě 12 až 15 stupňů.

 

💡 Jak využít sladké brambory na maximum? Batáty jezte i se slupkou, abyste získali více betakarotenu a vlákniny. Pečením nebo grilováním se v nich štěpí škroby na cukry, takže jsou sladší a tělo z nich může lépe vstřebat betakaroten.

 

RECEPT Z BATÁTŮ

💡 Krémová polévka ze sladkých brambor a červené čočky

Plná miska polévky ze sladkých bramborIngredience:

  • 3 stroužky česneku
  • 2 cibule
  • 2 ks bobkový list
  • 3/4 hrníčku červené čočky
  • 3 – 4 PL másla
  • 2 ks batáty
  • 1,5 – 2 litry zeleninový vývar
  • podle chuti – mlete pepř, sůl, koriandr

 

Postup:

Sladké brambory oloupeme a nakrájíme na kolečka. Červenou čočku propláchneme. Cibuli oloupeme a nakrájíme na čtvrtky. Ve velkém hrnci necháme rozpustit máslo, vsypeme cibuli a pár minut restujeme. Potom přihodíme oloupaný česnek a krátce osmahneme. Vsypeme sladké brambory, čočku, zalijeme horkým zeleninovým vývarem nebo vodou a přihodíme bobkový list. Polévku vaříme asi 20 minut do změknutí sladkých brambor a čočky. Potom osolíme, opepříme a odebereme jednu naběračku čočky. Sladké brambory, cibuli a česnek z naběračky vyjmeme zpět do hrnce. Potom obsah v hrnci rozmixujeme do hladké konzistence (bobkový list vyjmeme) a přidáme zpět odloženou naběračku čočky. Polévku dokořeníme pepřem, koriandrem a podle chuti dosolíme. Krémová polévka z sladkých brambor a červené čočky je nejlepší druhý den po odležení. Podáváme ji s pečivem, krutony či samostatně.

 

10 důvodů proč konzumovat batáty – sladké brambory:

  1. Batáty obsahují vysoký podíl draslíku  který je velmi účinný při léčbě srdečně-cévních onemocnění, proto pomáhají předcházet infarktům a mrtvici. Draslík napomáhá k udržení rovnováhy těla (ustálení krevního tlaku a regulární činnost srdce),
  2. Sladké brambory obsahují vysoký obsah antioxidantů, díky kterým můžete předcházet chorobám jako jsou astma, artritida, srdeční onemocnění a mnohé další,
  3. Jsou výborným zdrojem karbohydrátů, což znamená, že jsou vhodné i pro cukrovkáře a lidi, kteří mají problémy s tlakem, batáty totiž pomáhají ustalovat hladinu cukru v krvi,
  4. Zabezpečují zdravý zažívací trakt, pomáhají při problémech se zácpou a eliminují riziko rakoviny tlustého střeva,
  5. Sladké brambory jsou mimořádně vhodné pro těhotné ženy i na ženy, které těhotenství plánují, protože obsahují vysoké hodnoty folacinu, což je látka, která hraje hlavní roli při těhotenství,
  6. Co je opravdu zajímavé, tradiční čínská medicína dokonce věří, že batáty ohřívají žaludek, posilují vnitřní orgány a podporují energii čchi,
  7. Díky vysokému zastoupení vitamínů a minerálů dokonale posilují imunitu,
  8. Batáty dokážou udržet tělo ve stresových situacích. Lidé, kteří jsou pravidelně pod stresem, spotřebovávají velké množství draslíku. Batáty kromě draslíku obsahují i jiné důležité minerály, které dokážou tělo ochránit a zásobovat,
  9. Díky přírodním cukrům jsou sladké brambory ideální pro redukci váhy,
  10. Batáty jsou výrazným zdrojem vlákniny, železa, naturálních cukrů, karbohydrátů, proteinů, karotenoidů, vitamínu C, vápníku a mnoha dalších příznivých prvků.

 

Obohaťte si jídelníček o batáty

Batáty se dají připravit opravdu na mnoho způsobů. Kromě receptu na chutnou polévku vám přinášíme ještě pár tipů, jak si obohatit svůj jídelníček o sladké brambory:

  • Batáty nakrájejte na tenké plátky, pokapejte olivovým olejem a upečte z lehka v troubě. Za okamžik si tak připravíte chutné bramborové lupínky.
  • Tenké plátky vařených sladkých brambor si přidejte například do pikantních sendvičů.
  • Vařené sladké brambory rozmačkejte spolu s nastrouhaným parmazánem a nahrazujte jimi polovinu sýra v lasagních.
  • Dýni v koláči zkuste nahradit batáty, to je obohacení, co řeknete?
  • Přidejte trochu javorového sirupu do rozmačkaných sladkých brambor a vznikne vám netradiční dezert.
  • Uvařte sladké brambory, ještě teplé je oloupejte a nakrájejte na kousky. Promíchejte je se zálivkou z limetkové šťávy, olivového oleje, nasekaných jarních cibulek, kari a soli. Za krátko vám vznikne chutný salátek.
  • Chybět nemohou ani oblíbené batátové hranolky. Nakrájejte oloupané batáty na hranolky, posypte je oblíbenou koření, pokapejte olivovým olejem a také můžete přidat tymián a dejte je péct do vyhřáté trouby.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.3/5 - (18 votes)
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *