Toto jsou nejčastější poruchy lednic a mrazniček

Petra Lyžičiarová Téma
24. ledna 2023 0

Lednička a mraznička patří dnes k základní výbavě domácnosti. No a proto je zkažená lednice pořádným problémem. Naštěstí, často se stává, že porucha ledničky není tak vážná, jak se může na první pohled zdát. Nejčastější poruchy ledniček a mrazniček umíte obvykle vyřešit i sami bez pomoci opraváře. Samozřejmě, mnohé poruchy chladniček vyžadují odborníka.

Pokud se chcete dozvědět, jaké poruchy ledniček jsou nejčastější, a jak opravit ledničku v případě méně závažné poruchy, jste na správném místě. A pokud vás zajímá, jak funguje lednička, v našem článku naleznete i tuto informaci. Podívejme se tedy na to, jaké jsou nejběžnější poruchy ledniček a mrazniček.

Jak funguje lednice

K tomu, abychom uměli některým poruchám ledniček předcházet, je třeba vědět, jak funguje lednice. V současnosti se v domácnostech využívají kompresorové ledničky. Chlazení v ledničce je tvořeno uzavřeným okruhem potrubí, kterým proudí chladicí médium. Kompresorové ledničky jsou tvořeny čtyřmi základními částmi, a to výparníkem, kompresorem, kondenzátorem a expanzním ventilem.

Do výparníku ledničky se dostává kapalina, kterou nasává kompresor a snižuje tak tlak, čímž se kapalina začíná vařit a mění se na plyn. Teplotu potřebnou ke změně kapaliny na plyn si kompresor bere z výparníku, tedy zevnitř ledničky.

Kompresor tedy bere z výparníku plyn, ten se dostává do kondenzátoru, tam se tlak zvýší a plyn se zkapalňuje. Na kondenzátoru se nachází chladič v podobě mřížky na zadní straně ledničky. Díky ní se chladicí médium zbavuje tepelné energie, kterou získalo. Kapalina pak přes expanzní ventil putuje do výparníku a celý cyklus se takto opakuje. Důležité je, aby mělo chladicí médium nízký bod varu, s vodou by chlazení nefungovalo, jelikož ta dosahuje bodu varu až při 100 stupních.

Fungování ledničky

Na obrázku můžete vidět, jak funguje lednice

 

Chyby, se kterými si poradíte sami

Množství problémů s lednicí víte, naštěstí, vyřešit i sami a nemusíte hned volat servis lednic. Poměrně často se například na dně ledničky může objevit voda, na jejích stěnách námraza, případně lednička vydává podivné zvuky. Tyto poruchy ledničky zvládnete vyřešit bez nutnosti toho, aby se na ně podíval opravář ledniček.

💡 Testy ledniček a mrazniček

Podívejte se na naše srovnání a výběry nejlepších lednic a mrazniček:

 

Lednička nechladí, mrazák mrazí

Lednička nechladí, mrazák mrazí? Toto je poměrně častý problém s lednicí, který se však obvykle dá řešit i bez pomoci opraváře. Nevýhodou je, že důvodů, proč lednička nechladí, případně chladí slabě, je víc.

Zkontrolujte termostat

Nejběžněji je to způsobeno jen nesprávně nastaveným termostatem. Problém s tím, že lednička nechladí, se často objevuje v létě, kdy je teplota okolního vzduchu vyšší a lednička nedokáže chladit na požadovanou teplotu. Řešení tohoto problému je tedy jednoduché a spočívá v tom, že zvýšíte chladící výkon.

Pozor na správné umístění

Slabé chlazení ledničky může být způsobeno i jejím nevhodným umístěním. Není vhodné, abyste měli chladničku u zdroje tepla, například u sporáku, v blízkosti topení, nebo myčky nádobí nebo okna otočeného na sluneční stranu. Kromě toho by měla být vaše lednička dostatečně vzdálena od stěny a okolních předmětů. Je třeba, aby mohl hlavně v zadní části ledničky proudit vzduch. Z boků ledničky by měl být prostor nejméně 2 cm, ze zadní strany až 5 cm.

Prach na kompresoru

Další příčinou, proč lednička nechladí, může být zanešený kompresor. Prach, který se na něm po čase zachytí, brání dostatečnému proudění vzduchu, kompresor se namáhá a zadní část ledničky se přehřívá. Pokud se vám zdá, že máte horký kompresor na chladničce, první, co byste měli udělat, je odstranit z něj prach. V tomto případě platí, že je třeba myslet na prevenci, proto je důležité alespoň jednou za dva roky zadní část ledničky vysát.

Zaklíněný výparník

Často se také stává, že do zadní části ledničky, ve které se nachází výparník, umístíme příliš velké nádoby. Zabráníme tak proudění chladného vzduchu uvnitř ledničky.

Poškozené těsnění

Někdy se také stává, že mrazák vytváří příliš velkou námrazu. Tento problém může být způsoben například tím, že jste mrazničku špatně zavřeli. Častěji však přílišné mrazení způsobuje poškozené těsnění na dveřích mrazničky.

Námraza ve výparníku

 

Námraza v chladničce

Většina moderních chladniček je vybavena technologií No Frost, která zabraňuje namrzání. Proto by se nemělo stát to, že se uvnitř na stěnách ledničky objeví led. Pokud se to ovšem stane, zřejmě je to způsobeno některými chybami při používání ledničky. Námraza v chladničce se totiž tvoří tehdy, když se zvýší kondenzace vlhkosti. No a ta vzniká například tehdy, když lednici otevíráte velmi často, případně do ní ukládáte horké pokrmy.

Pokud tyto věci už dělat přestanete, ale námraza se v chladničce vytváří nadále, problémem může být i poškozené těsnění na dveřích ledničky. Jeho výměnu zvládnete i bez opraváře.

Námraza v chladničce může vzniknout i v důsledku delšího výpadku elektřiny a je také častým problémem starých a opotřebovaných chladniček. Nejzávažnější příčinou, se kterou si sami neporadíte, je poškozený chladící systém.

 

Lednice nesvítí

Moderní ledničky mají LED diody s dlouhou životností, a tak je pravděpodobnost toho, že lednička nebude svítit, dost malá. Někdy však tento problém nastane, a tak je třeba vyměnit žárovku. Každý model má svůj typ žárovky, a tak je zapotřebí konkrétní žárovku objednat od výrobce. Pokud i přes výměnu žárovky lednička nesvítí, může být problém s celým osvětlovacím modulem. Ten bude třeba vyměnit. No nezoufejte, jeho výměna není náročná a měli byste ji bez problémů zvládnout.

 

Lednička vydává podivné zvuky

Někdy se stává, že vaše lednička vydává neobvyklé zvuky. Může to být například bouchání, pukání nebo zvuky praskání. V případě těchto zvuků obvykle není důvod k obavám. Nejčastější příčinou takových zvuků je jednoduše tepelná roztržitost materiálů, ze kterých je lednička vyrobena. Chladem se materiály stahují, teplem se roztahují, a to vydává zvuky. Možná se vám zdá, že lednička vydává zvuk bublání. I tento zvuk je v pořádku, protože se jedná o pohyb chladicích plynů uvnitř ledničky.

V případě starých chladniček mohou být bublavé zvuky způsobeny i tím, že unikl freon. Pokud k tomu došlo, bude nutné doplnění freonu do ledničky, k čemuž však budete potřebovat opraváře.

 

Voda v chladničce

Proč teče lednička? Možná už i vy jste si tuto otázku někdy museli položit. Pokud se voda objevuje na dně ledničky, obvykle jde jen o zkondenzovanou vlhkost. V takovém případě může být u chladniček s technologií No Frost problém se zaneseným otvorem pro odvádění kondenzátu z ledničky. Zkontrolujte proto, zda není ucpaný odtok v chladničce, a pokud je, tak jej pročistěte špejlí nebo něčím tenkým a ostrým. Většina ledniček je vybavena speciálním kolíkem určeným pro čištění odtoku. Teče-li však lednička takovým způsobem, že z ní voda vytéká na podlahu, příčinou může být delší výpadek elektřiny.

 

Lednička vibruje

Možná se vám zdá, že se vaše lednička třese, respektive vibruje. Podobně, jako je tomu u podivných zvuků, i v případě vibrací jde o snadno řešitelný problém. Vibrace pláště mohou být způsobeny například tím, že jste ledničku postavili na nerovný povrch, případně jste nesprávně nastavili nožičky ledničky. Stačí tedy chladničku vyrovnat, případně ji podložit tak, aby se dostala do roviny.

 

Horký kompresor na chladničce

Někdy je kompresor horký v důsledku velké vrstvy prachu, o tom jsme už mluvili. Pokud však i přes odstranění prachu cítíte, že je kompresor na chladničce horký, může to mít i další příčiny. Jednou z nich je nevhodná teplota v místnosti, což je často problém hlavně v létě. Často však za horký kompresor na chladničce mohou zanesené kondenzační cívky, nedostatek chladiva, únik chladiva ze systému anebo problém s automatickým odmrazováním.

 

Lednička zapáchá

Pokud cítíte zápach uvnitř ledničky nebo mrazničky, problémem bude pravděpodobně to, že ne interiér spotřebiče není pravidelně čištěn. Chladničku byste měli zevnitř pravidelně čistit pomocí houbičky, teplé a studené vody. Samozřejmě, zápach v chladničce může pocházet také ze samotných potravin. Proto potraviny v chladničce uchovávejte v neuzavřených baleních. Z neuzavřených potravin se mohou rozšiřovat mikroorganismy, které mohou způsobovat zápach.

Ruce v rukavicích čistí vnitřek chladničky

 

Kdy volat opraváře?

Přestože mnohé menší poruchy ledničky si umíme opravit i svépomocí, může se stát, že naši chladničku postihne něco vážnějšího, s čím si už sami nepomůžeme. Tehdy je určitě třeba volat servis ledniček a na problém by se měl přijít podívat zkušený opravář. Oprava ledničky obvykle netrvá dlouho a když opraváři důkladně popíšete danou poruchu, obvykle ji bude umět vyřešit, jakmile k vám přijde. Samozřejmě doporučujeme kontaktovat autorizovaný servis ledniček dle daného výrobce. Pojďme se tedy podívat, v jakých případech byste měli kontaktovat servis chladniček a určitě byste neměli googlit, jak opravit lednici.

 

Lednička je v rovině, ale přesto vibruje

Pokud i přes vyrovnání lednička stále vibruje, může to být ještě problém s ventilátorem. Ten se nachází v chladničkách s beznámrazovou technologií a vibrace jsou znakem opotřebování ventilátoru. Tento problém však již vyžaduje, aby se na něj podíval opravář ledničky.

 

Hlučný kompresor ledničky

Podivné zvuky jsou jedna věc, hlučný kompresor na chladničce, to už je něco jiného. Pokud je během chlazení kompresor příliš hlučný, může to značit jeho nadměrné opotřebování. V takovém případě spočívá řešení v tom, že budete volat servis ledniček. Opravář bude umět poruchu identifikovat často jen pomocí sluchu.

 

Lednička nechladí

Pokud se stane, že nová lednička nechladí poté, co ji zapojíte do elektřiny, počkejte nějaký čas. Po několika minutách by se chlazení mělo začít. V případě, že chlazení nenaskočí, může být příčinou to, že do ledničky nejde elektrický proud. Proto zkontrolujte, zda lednička svítí. Pokud nesvítí, je možné, že došlo k poškození elektrického přívodního kabelu. Pokud i ten vypadá být v pořádku, problém vyřeší už jen opravář ledniček.

 

Kompresor stále běží

Stát se může i to, že lednička stále běží a nevypíná se, ale vnitřek ledničky nenamrzá. Tehdy jde s velkou pravděpodobností o poruchu chladicího systému. No a s tím si už sami neporadíte. Může to být například únik chladicího média a bude to vyžadovat doplnění chladicí směsi do chladničky. Tato porucha ledničky patří do rukou opraváře. Určitě nedoporučujeme, abyste chladničku rozebírali a zkoušeli zapojení kompresoru z ledničky a podobně.

Výrobník ledu

 

Porucha výrobníku na led

Pro ty, kteří mají americkou chladničku, může být problémem i porucha výrobníku na led. Pokud výrobník přestane led vyrábět úplně, pravděpodobně je jen špatně připojen ke zdroji vody. Někdy nastane situace, že ledové kostky výrobník dělá, ale ledovou tříšť už ne. Tady už může jít o vážnější problém, protože se může jednat o poškozený nebo zcela zničený drtič ledu. Jeho opravu, respektive výměnu, svěřte do rukou opraváře.

[blueote title=”Jak správně přenášet ledničku”] Pro správné fungování chladničky je důležité například i to, abyste chladničku správně přepravovali. Ať už jde o jakoukoli ledničku, přepravovat by se měla vždy ve stojaté poloze. Pokud to však není možné, chladničku můžete přenášet i naležato, ale s tím, že ji sklopíte na jeden bok. V žádném případě byste ji neměli mít uloženou tak, že bude ležet na chladící mřížce.

Pokud můžete, lednici nechte trochu nakloněnou, aby nebyla ve zcela vodorovné poloze. Po přepravě chladničku postavte a nechte ji tak stát bez zapnutí 24 hodin. Zajistíte tak, že se chladící směs vrátí z chladicích trubek zpět do kompresoru.[/bluenote]

 

Chybové kódy ledniček

Mnohé moderní chladničky mají systém chybového hlášení, který funguje tak, že na displeji ledničky se zobrazí určitý kód označující nějakou poruchu. Tehdy je třeba kód správně přečíst a problém vyřešit. Podívejme se tedy na chybová hlášení jednotlivých značek chladniček.

 

Electrolux

Electrolux logoTato švédská společnost patří k největším výrobcům elektrických spotřebičů, přičemž se specializuje hlavně na domácí spotřebiče. V jejím portfoliu však naleznete spotřebiče pro profesionály. Pod společnost patří kromě jejich vlastní značky také mnoho jiných značek. Zde jsou chybová hlášení týkající se ledniček a ledniček s mrazákem značky Electrolux.

F1/F2

  • indikuje problém s termostatem
  • je třeba volat servisního technika

F3/F4/F5

  • problém týkající se vadného snímače teploty
  • kontaktujte autorizovaný servis

F6/F7

  • zkontrolujte, zda nedošlo k přerušení dodávky elektřiny do ledničky
  • zkontrolujte, zda jsou dveře řádně zavřené
  • zjistěte, zda chladnička správně chladí
  • nenechávejte dlouho otevřené dveře na chladničce
  • příčinou může být dočasně zvýšená teplota uvnitř ledničky, která se po několika hodinách vrátí do normálu
  • problém můžete vyřešit také změnou nastavení teploty
  • pokud jste problém nevyřešili, kontaktujte servis ledniček

F8

  • tato chybová zpráva indikuje problém se systémem rozmrazování
  • je třeba, aby se na něj podíval opravář chladniček

Lednička zobrazuje alarm, červenou varovnou kontrolku, blikající trojúhelník nebo pípa

  • problémem může být příliš vysoká teplota, nedostatečné chlazení anebo nepřiměřené chlazení
  • nejprve stisknutím libovolného tlačítka vypněte poruchové hlášení
  • pokud je v chladničce hodně potravin, zvukový alarm ztichne, když lednička znovu dosáhne zprávy teplotu
  • v případě, že jste chladničku teprve nyní nastavili, počkejte 12 hodin, pak by už měla být teplota správná
  • pokud má lednička ventilátor, zkontrolujte, zda je zapnutý
  • zkontrolujte, zda je lednička ve správné vodorovné poloze
  • zjistěte, zda jsou správně zavřené dveře
  • pokud máte vestavěnou chladničku, zkontrolujte, zda je nastavena tak, aby se dveře těsně zavřely
  • podívejte se, zda je těsnění na dveřích čisté a bez poškození, stejně tak i panty
  • zkontrolujte, zda lednička správně chladí
  • ujistěte se, že má lednička zajištěno dostatečné větrání
  • zjistěte, zda není teplota v místnosti příliš vysoká nebo nízká vzhledem ke klimatické třídě uvedené na štítku ledničky
  • rozmrazte mrazničku a znovu spotřebič zapněte
  • pokud žádná z těch rad nepomohla, kontaktuje servisní středisko

Znak „0“ nebo čtverec bliká na displeji ledničky s mrazákem

  • jde o problém se snímačem teploty
  • měli byste volat servisního technika
💡 Kontakt na Electrolux servis

V některých případech je nezbytné odborné řešení. Proto byste měli kontaktovat servisní techniky ve vašem okolí. Kontakt naleznete na stránce electrolux.cz, kde si můžete vyhledat nejbližší servisní středisko v okolí, dle vaší adresy.

 

LG

LGJedná se o jihokorejskou společnost, která patří k předním výrobcům televizorů a mobilních zařízení. V její nabídce však najdete i několik typů domácích spotřebičů, nevyjímaje ledničky.

Chyba CF

  • porucha ventilátoru kondenzátoru
  • překážka nebo nesprávná funkce zvýší činnost kondenzátoru, aby se teplota udržela na nastavené úrovni, nakonec se zvýší vnitřní teplota, čímž poklesne výkon ledničky

Indikuje problém s ventilátorem chlazení. Překážka nebo špatná funkce zvýší činnost kondenzátoru, aby se udržela teplota na požadované úrovni. Nakonec se zvýší vnitřní teplota, což způsobí pokles výkonu zařízení.

Chyba CO

  • problém komunikace mezi základní deskou a displejem
  • příčinou může být odpojení nebo selhání základní desky

Indikuje problém komunikace mezi základní deskou a displejem. Může být způsoben odpojením nebo selháním základní desky.

Chyba dH

  • porucha odmrazování
  • teplota naměřená snímačem je při probíhajícím odmrazování již delší dobu velmi nízká
  • příčinou může být to, že je kvůli vlhkosti vzduchu zamrzlý výparník

Chyba dS

  • porucha senzoru rozmrazování
  • jde o problém s detekcí teploty rozmrazování
  • důvodem může být zamrzlý výparník

Chyba FF

  • značí problém s větrákem v mrazničce, který se stará o cirkulaci studeného vzduchu
  • je-li větrák zablokován, aktivita kompresoru se zvýší, čímž se zvolená teplota v mrazničce udržuje
  • nakonec dojde ke zvýšení vnitřní teploty, čímž se výkon mrazničky sníží

Chyba FS

  • chyba senzoru v mrazičce
  • jde o problém s detekcí teploty mrazničky, čímž dochází ke snížení výkonu zařízení

Chyba Hi

  • vysoká teplota okolí
  • hlášení upozorňuje na to, že okolní teplota přesáhla 50°C
  • překročení této teplotní hranice nepředstavuje pro chladničku problém, ale může mít vliv na její výkon

Chyba IF

  • chyba ventilátoru výrobníku ledu
  • problém může být ve větráku
  • zamrznutí větráku může mít vliv na tvorbu ledu

Chyba IS

  • porucha čidla teploty ve výrobníku ledu
  • jde o problém detekce teploty ve výrobníku ledu, čímž je ovlivněna tvorba ledu
  • problémem může být zablokován výrobník ledu

Chyba IT

  • problém s výrobníkem ledu
  • porucha na motoru výrobníku ledu, v důsledku které výrobník nevyrábí led

Chyba Lo

  • signalizuje nízkou okolní teplotu
  • signál upozorňuje na to, že okolní teplota klesla pod -10°C
  • taková teplota není pro chladničku problém, ale může mít vliv na její výkon

Chyba r2

  • problém s detekováním teploty ve spodní části ledničky
  • nastává pokles výkonu ledničky

Chyba rF

  • chyba ventilátoru ledničky, který se stará o cirkulaci studeného vzduchu uvnitř ledničky
  • pokud je ventilátor zablokován, zvýší se aktivita kompresoru, aby se udržela požadovaná teplota
  • nakonec dojde ke zvýšení vnitřní teploty, čímž nastává pokles výkonu ledničky

Chyba rS

  • problém se senzorem ledničky
  • jde o poruchu teplotního senzoru v horní části ledničky, čímž nastává pokles výkonu ledničky

Chyba rT

  • porucha čidla pokojové teploty
  • když nastane problém s detekcí okolní teploty, snižuje se výkon zařízení

Chyba SS

  • senzor zásobníku na vodu má problém
  • jde o chybu při detekci teploty zásobníku na vodu, čímž nastává pokles výkonu zařízení
💡 Kontakt na LG servis

Pokud máte dlouhodobý problém a neumíte jej vyřešit, kontaktujte LG servis, kde si můžete podat žádost o opravu nebo kontaktovat oddělení podpory.

 

Bosch

BoschNěmecká společnost Bosch se soustředí především na výrobu dílů pro automobilový průmysl. Do jejího portfolia patří i další značky zaměřené na výrobu různých domácích spotřebičů, například ledniček, praček, myček nádobí a podobně. Tato vysvětlení chybových kódů vám mohou pomoci diagnostikovat problém s vaší lednicí Bosch side-by-side, ale měla by být stejná i pro jiné typy chladniček této značky.

Chyba E01

  • čidlo teploty prostoru lednice je vadné
  • zkuste odpojit chladničku a znovu připojte všechna uvolněná spojení na kabelovém svazku teplotního čidla v chladicím prostoru (najdete jej v pravém horním rohu ledničky)
  • pokud je kabelový svazek poškozen, budete jej muset vyměnit
  • v případě, že je svazek v pořádku, je třeba vyměnit čidlo teploty

Chyba E02

  • čidlo teploty mrazicího prostoru je vadné
  • zkuste odpojit chladničku a znovu připojte všechna uvolněná spojení na kabelovém svazku teplotního čidla v mrazícím prostoru
  • pokud je kabelový svazek poškozen, budete jej muset vyměnit
  • v případě, že je svazek v pořádku, je třeba vyměnit čidlo teploty mrazicího prostoru

Chyba E03

  • teplotně řízené čidlo teploty zásuvky je vadné
  • chladničku odpojte a vyjměte zásuvky s regulovanou teplotou
  • snímač teploty naleznete na pravé straně vložky prostoru ledničky
  • odstraňte kryt čidla a znovu připojte všechna uvolněná spojení na kabelovém svazku čidla teploty pro zásuvku
  • pokud je kabelový svazek uvolněný, znovu jej připojte
  • v případě poškození je třeba svazek vyměnit
  • je-li kabelový svazek v pořádku, je třeba vyměnit teplotní čidlo

Chyba E15

  • senzor okolní teploty je vadný
  • odpojte chladničku na 3 minuty, aby se resetoval řídící modul displeje
  • pokud se kód znovu objeví, obnovte napájení, případně budete muset vyměnit řídicí modul displeje

Chyba E10

  • modul hlavní řídící desky hlásí chybu
  • řešení je stejné jako při chybě E15

Chyba E11

  • ovládací modul displeje hlásí závadu
  • opět musíte odpojit chladničku na 3 minuty, aby se modul displeje resetoval
  • pokud se po obnovení napájení chyba obnoví znovu, vyměňte řídicí modul displeje

Chyba E20

  • chyba komunikace mezi modulem hlavní řídící desky a řídícím modulem displeje
  • je třeba odpojit chladničku a znovu připojit všechna spojení, která se uvolnila na kabelovém svazku modulu hlavní řídící desky a řídícího modulu displeje
  • zkontrolujte modul hlavní řídící desky i řídící modul displeje a podívejte se, zda na deskách plošných spojů nenajdete vypálená místa nebo jiná viditelná poškození
  • v případě poškození musíte modul hlavní řídící desky nebo řídícího modulu displeje vyměnit

Chyba E21

  • chyba komunikace mezi řídicím modulem displeje a řídicím modulem dávkovače ledu a vody
  • chladničku odpojte a znovu připojte všechna uvolněná spojení na kabelovém svazku na řídicím modulu displeje a řídicím modulu dávkovače ledu a vody
  • je-li svazek poškozen, je třeba jej vyměnit
  • zkontrolujte řídící modul displeje a řídicí modul dávkovače ledu a vody a podívejte se, zda na plošných deskách spojů nevidíte poškození nebo spálená místa
  • je-li modul displeje nebo řídicí modul dávkovače vody a ledu poškozen, vyměňte je
💡 Kontakt na LG servis

Pokud máte dlouhodobý problém a neumíte jej vyřešit, kontaktujte LG servis, kde si můžete podat žádost o opravu nebo kontaktovat oddělení podpory.

 

Samsung

SamsungKorejská společnost Samsung je dnes jedním z největších výrobců elektroniky ve světě. Věnuje se produkci mobilních zařízení i domácích spotřebičů a v její nabídce naleznete nejen ledničky, ale také pračky, vysavače a televizory, ale i IT produkty. Podívejme se na to, co znamenají servisní kódy chladniček značky Samsung.

5

  • v případě této chyby byste měli chladničku odpojit a zkontrolovat zapojení kabelů v obvodu snímače teploty ledničky
  • jsou-li kabelové spoje v pořádku, bude třeba vyměnit teplotní čidlo ledničky
  • pokud problém přetrvává nadále, je třeba vyměnit elektronickou řídicí desku

d

  • při této chybě byste měli chladničku odpojit a zkontrolovat zapojení kabelů v obvodu snímače odmrazování ledničky
  • jsou-li kabelové spoje v pořádku, snímač odmrazování je třeba vyměnit
  • pokud ani toto neodstraní problém, musíte přistoupit k výměně elektronické řídící desky

E5

  • odpojte chladničku a zkontrolujte zapojení kabelů v obvodu čidla okolní teploty
  • v případě, že jsou kabelové spoje v pořádku a bez poškození, vyměňte snímač okolní teploty
  • pokud problém přetrvává, vyměňte elektronickou řídící desku

F5

  • chladničku je třeba odpojit a zkontrolovat zapojení kabelů v obvodu snímače teploty mrazničky
  • jsou-li kabelové spoje bez poškození, přistupte k výměně čidla teploty mrazničky
  • pokud ani toto neodstraní problém, vyměňte elektronickou řídící desku

d5

  • odpojte chladničku a zkontrolujte zapojení kabelů v obvodu snímače odmrazování mrazničky
  • jsou-li tyto spoje v pořádku, snímač odmrazování musíte vyměnit
  • v případě, že problém přetrvává, je třeba vyměnit elektronickou řídící desku
💡 Kontakt na Electrolux servis

V některých případech je nezbytné, aby problém řešil odborník. Proto byste měli kontaktovat servisní techniky ve vašem okolí. Kontakt naleznete na stránce samsung.cz, kde si můžete vyhledat nejbližší servisní středisko v okolí, dle vaší adresy.

Na CestakBydlení najdete i samostatné srovnání nejlepších ledniček Samsung.

 

Gorenje

GorenjeTato slovinská značka se řadí mezi největší evropské výrobce domácích spotřebičů. Kromě ledniček či praček a jiných domácích spotřebičů tato značka produkuje také spotřebiče na vytápění, chlazení a také kuchyňský nábytek. Toto jsou chybové kódy ledniček Gorenje.

E0

  • dotyková tlačítka nereagují
  • je třeba volat servis, aby odstranili závadu

E1 nebo E2

  • zkažený teplotní senzor
  • volejte servis ledniček

E9

  • dveře ledničky byly otevřeny příliš dlouhou dobu, je třeba je zavřít
  • nefunguje-li osvětlení v prostoru ledničky, jedná se o poruchu snímače dveří – tehdy je třeba kontaktovat servis

HI

  • dveře byly otevřeny příliš dlouho nebo je otevíráte příliš často
  • dveře jste správně nezavřeli (příčinou může být poškozené těsnění, nečistoty na těsnění či nesprávně zarovnané dveře a podobně)
  • déle trvající výpadek proudu
  • do ledničky jste najednou vložili příliš mnoho potravin
💡 Kontakt na Gorenje servis

Doporučujeme při každém závažnějším problému kontaktovat Servisní podporu značky Gorenje. Najdete tam číslo na bezplatnou linku a můžete si tam vyplnit i formulář pro objednání servisní opravy.

Zdroje informací a zajímavé odkazy:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.2/5 - (16 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *