Jak pěstovat a rozmnožovat rozmarýn + nemoci, stříhání, přezimování

Georgina Babinová Téma
24. března 2024 0

Stálezelený rozmarýn je atraktivní keř s jehličkovitými listy a zářivě modrými květy. Květy rozmarýnu setrvají během jara a léta a naplňují vzduch příjemnou vůní borovice. Tato krásná bylinka, používaná k dochucování pokrmů, se běžně používá i jako okrasná krajinná výsadba. Udělejte ze své zahrady pastvu pro smysly tím, že začnete pěstovat rozmarýn. A jako bonus – tato stálezelená bylinka se stane neodmyslitelnou ingrediencí ve vaší kuchyni po celý rok.

💡 TIP na produkt - Rozmarýn lékařský, Rosmarinus officinalis, v květináči
Rozmarýn lékařský, Rosmarinus officinalis, v květináči

Pokud jste někdy pěstovali bazalku, dobře víte, že nezávisle na vaší námaze nevydrží více než sezónu. Rozmarýn je však trvalka. A nakolik trvalá? Existují exempláře staré 20 i 30 let a stále rostou.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Rozmarýn – charakteristika

Rozmarýn (Salvia rosmarinus) je voňavá bylina, která roste jako trvanlivý stálezelený keř. Vyznačuje se štíhlými, jehličkovitými, šedozelenými listy na vzpřímených dřevnatých stoncích. Vytváří shluky malých, světle modrých až bílých květů obvykle koncem jara až začátkem léta, ačkoli může kvést i v jiných obdobích roku.

Rozmarýnu, který pochází z pobřeží Středozemního moře, se nejlépe daří v teplých oblastech s přiměřenou vlhkostí, kde může vyrůst do keře vysokého několik desítek centimetrů. Ve skutečnosti v ideálních podmínkách roste tak bujně, že se může stát mírnou zátěží, pokud jej neuhlídáte!

A možná vás překvapí, že navzdory tomu, že miluje teplo je mrazuvzdorný. Rostliny však potřebují dobře propustnou půdu a je nepravděpodobné, že se jim bude dařit v těžké hliněné nebo bažinaté půdě. Rozmarýn absolutně nesnáší „sedět“ ve studené, mokré půdě, takže klíčem k úspěchu je prudká drenáž.

Kvetoucí rozmarýn

Květy mohou tvořit barevný akcent vaší zahrady během celého léta

 

Výsadba

Rozmarýn lze pěstovat ze semen, ale klíčivost je obecně dost nízká a sazenice rostou pomalu. Proto bychom raději doporučovali začít s novými rostlinami rozmarýnu z odřezků odebraných z již usazených rostlin. Řízky rostou v dobrých podmínkách rychle a na vnější výsadbu by měly být připraveny přibližně za 8 týdnů. Pro začátek zasaďte semena nebo řízky do interiéru 8 až 10 týdnů před posledním jarním mrazem. (Prohlédněte si data místních mrazů.)

Poznámka: Semena mohou klíčit dlouho (2 až 3 týdny), takže to hned nevzdávejte!

 

➡️ Výběr stanoviště

  • Rozmarýn vysazujte na plném slunci.
  • Ujistěte se, že žádné vyšší stromy nebo keře v okolí nejsou tak blízko, aby rozmarýn zastínily.
  • Místo výsadby by mělo mít dobře propustnou půdu. Rozmarýn nebude tolerovat, bude-li neustále vlhký. Nejlepší je dobře propustná písčitá nebo hlinitá půda. Nesnáší těžkou hlínu a zamokřené půdy. Ideální je mírně kyselé až neutrální pH půdy.
  • Nezapomeňte dát svým rostlinám dostatek prostoru pro růst. Jakmile se rozmarýn usadí, může nakonec dorůst do výšky asi 1,2 m a šířky také asi 1,2 m.
  • V zahradě ho vysazujte v blízkosti fazolí, zelí, mrkve a šalvěje.

 

➡️ Jak vysadit rozmarýn

  • Semena/odřezky vysazujte do dobře odvodněné půdy. Pro nejlepší růst by měla být teplota půdy kolem 21 °C.
  • Rostlinky rozmístěte ve vzdálenosti nejméně 60 až 90 cm od sebe.
  • Sazenice vysazujte do stejné hloubky, v jaké rostly ve svém předchozím květináči.
  • Semena by měla být při výsadbě sotva pokryta zeminou.
  • Pro tento keř není obvykle nutná nosná konstrukce.

 

Drobné zahradní nářadí se vám při výsadbě sejde

Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks
939 Kč
Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks
749 Kč
Gardena Základní vybavení - drobné nářadí, 4ks Gardena Základní vybavení – drobné nářadí, 4ks
579 Kč
Gardena 8966-30 Gardena 8966-30
529 Kč

Ukázat více

 

Péče

Péče o rozmarýn je jednoduchá. Během růstu mu poskytněte dobře propustnou písčitou půdu a nejméně šest až osm hodin slunečního záření. Této rostlině se daří v teplém, vlhkém prostředí.

 

➡️ Požadavky na světlo

Rozmarýn preferuje plné slunce, což znamená alespoň šest hodin přímého slunečního záření po většinu dní. Okno orientované na jih je ideální pro růst v interiéru a pěstitelská světla jsou často nutná k zajištění doplňkového světla. V teplém počasí přeneste pokojové rostliny ven, aby měly přístup k přirozenému slunečnímu záření. Nedostatečné světlo může způsobit nohatý a slabý růst.

 

➡️Požadavky na vodu

Rozmarýn je rostlina, která se snadno pěstuje v zemi, zejména proto, že je odolná vůči suchu. Nově zasazený rozmarýn je třeba první týden nebo dva často zalévat, aby se zdomácněl, ale po usazení potřebuje kromě srážek jen málo zavlažování. Ve skutečnosti často to, co zabije rostlinu rostoucí v zemi, je příliš mnoho vody. Rozmarýn je velmi citlivý na drenáž. Nerad roste v půdě, která není dobře odvodňována a může podlehnout hnilobě kořenů, pokud se ponechá v půdě, která je konzistentně příliš vlhká. Z tohoto důvodu byste měli rozmarýn zasadit do dobře odvodněné půdy. Po usazení zalévejte pouze v době velkého sucha.

 

➡️ Teplota a vlhkost vzduchu

Tento keř má rád teplé počasí a mírnou vlhkost. Preferuje teploty od 12 do 27 stupňů. Vysoká vlhkost vést k problémům s hnilobou a houbami, zvláště pokud kolem rostliny není dostatečná cirkulace vzduchu.

 

➡️ Hnojení

Rozmarýn nemá velké nároky na hnojení. Přimíchání kompostu do půdy v době výsadby může pomoci dát keři zdravý start. Potom pomocí vyváženého tekutého hnojiva podle pokynů na etiketě můžete nadále podporovat kvalitní růst.

Rozmarýn

Rozmarýn opravdu nemá vysoké nároky na péči

 

Stříhání

I když prořezávání rozmarýnu není nutné pro udržení jeho zdraví, existuje několik důvodů, proč by zahrádkář mohl chtít prořezávat rozmarýnový keř. Je možné, že chce tvarovat rozmarýn, zmenšit velikost keře nebo vytvořit hustší a produktivnější rostlinu. Ať už jsou důvody pro oříznutí rozmarýnu jakékoli, existuje několik věcí, které potřebujete vědět předtím, než začnete.

 

V první řadě si připravte sterilní a ostré nůžky

Více zahradních nůžek

💡💡 u nás naleznete celý test zahradních nůžek

 

➡️ Kdy prořezávat rozmarýn?

Řez rozmarýnu lze provést kdykoli během jara nebo léta až do čtyř až šesti týdnů před prvním mrazem. Prořezávání po této době nebo na podzim a v zimě může způsobit, že se keř zaměří spíše na pěstování nového, jemného růstu než na otužování a ochranu růstu, který má. Pokud se rozmarýnový keř sám neotuží, bude náchylnější k zimnímu poškození, které ho může zabít.

 

➡️ Jak prořezávat rozmarýn?

Před oříznutím rozmarýnového keře se ujistěte, že jsou vaše zahradnické nůžky ostré a čisté. Tupé nůžky mohou mít za následek roztřepené řezy, které mohou způsobit, že rostlina bude zranitelná vůči bakteriím a škůdcům. Dalším krokem, jak ořezávat rozmarýnové keře, je rozhodnout se, proč chcete rostlinu ořezávat. Pokud stříháte rozmarýn, abyste ho vytvarovali, řekněme jako živý plot nebo topiary, nakreslete si v duchu obraz toho, jak byste chtěli, aby rostlina vypadala a odstřihněte větve, které nespadají do tohoto obrysu. Pokud vaše tvarování potřebuje odstranit více než jednu třetinu jakékoli větve, budete muset rozmarýn ořezávat postupně. Zadní větve můžete oříznout o jednu čtvrtinu, ale před opětovným prořezáváním jim budete muset dát čas na zotavení.

Chcete-li zmenšit velikost, můžete oříznout celou rostlinu najednou o jednu třetinu. Potom počkejte dva až tři měsíce a můžete znovu oříznout o jednu třetinu.
Pokud provádíte řez rozmarýnu jednoduše proto, abyste vytvořili hustší rostlinu, můžete odstranit 2,5 až 5 cm větví. To přinutí větev k roztřepení a vytvoří huňatější rostlinu. Tato technika je obzvláště užitečná, pokud pěstujete rozmarýn na vaření, protože to vytváří více listů na kompaktnějším prostoru. Můžete také zjistit, že vaše rostlina potřebuje omlazení. Tipy, jak na to naleznete v následujících řádcích.

 

Když se rozmarýn vymkne kontrole, nebo jako na omlazovací řez

Ve správných podmínkách se rozmarýnu daří, přičemž nakonec dosáhne výšky až 2 m. Roste vzhůru a vysílá stonky, které se zdají být odhodlány prozkoumat své okolí a napadnout prostor sousedních rostlin. Pokud se vaše rostlina vymkla kontrole, je čas na drastická opatření. Je nutný omlazovací řez rozmarýnu.

Zahrádkáři někdy váhají s drastickými řezy na keřích rozmarýnu, protože množství bylin s podobnými dřevnatými stonky se nezotaví, pokud uděláte kruté řezy. Dospělá rostlina rozmarýnu však tento drastický řez snese i do dřevnatých částí stonku. Snadné prořezávání a sklizeň můžete provádět kdykoli během roku, ale rostlina nejlépe reaguje na tvrdé prořezávání v zimě, kdy aktivně neroste. Když se v zimě ostříhá, na jaře opět vyroste a vypadá lépe než kdykoli předtím. Čtěte dále a zjistěte, jak omladit rozmarýnový keř.

 

➡️ Omlazení rozmarýnu

Prvním krokem je určit velikost, na které chcete rostlinu udržovat. Seřízněte keř zpět asi na polovinu požadované velikosti a do konce jara zaplní zamýšlený prostor. Velikost keře můžete přes léto udržovat lehkým prořezáváním a sklizní.

Prořezávání hrubých dřevnatých částí stonku na zralém rozmarýnovém keři může být nad síly ručních nůžek. Pokud se vám stonky těžko stříhají, použijte nůžky s dlouhými držadly. Délka rukojetí vám dává větší pákový efekt a budete umět snadno stříhat. Když jemné nové výhonky nahradí staré, budete moci znovu stříhat ručními nůžkami.

Odřezky neházejte do kompostu! Můžete je použít k založení nových rostlin a jehličky listů ze zbývajících stonků usušte. Z pevných stonků jsou vynikající kabobové špízy.

Rozmarýn jako topiary

Rozmarýn je ideálním kandidátem i pro topiary art

 

Rozmnožování

Rostliny se obvykle rozmnožují řízky, protože semena rozmarýnu těžce klíčí. Pro úspěšné pěstování rozmarýnu ze semen musí být semena velmi čerstvá a zasazená v ideálních podmínkách růstu.

Nastartujte nové bylinky řízky ze stávajících rostlin. Odřízněte stonky dlouhé asi 5 cm a odstraňte listy ze spodních dvou třetin řízku. Odřezky umístěte do směsi perlitu a rašeliny a stříkejte vodou, dokud nezačnou růst kořeny. Když se vyvinou kořeny, můžete řízky zasadit.

 

Přezimování

Rozmarýn vysazujte na slunné místo, kde je rostlina chráněna před ostrými zimními větry. Nejlepší je teplé stanoviště v blízkosti vašeho domu. Po prvním mrazu ostříhejte rostlinu asi na 7,5 cm a poté ji zcela zahrabte do půdy nebo kompostu. Navrch přidejte 10-15 cm mulče. (Na jaře odstraňte alespoň polovinu mulče.) Bohužel není zaručeno, že rostlina přežije velmi chladnou zimu, dokonce ani s ochranou ne. Můžete však přidat trochu dodatečné ochrany tím, že během chladných období přikryjete rostlinu přikrývkou. Někteří zahrádkáři před přidáním mulče obklopují rostliny škvárovými bloky. Bloky poskytují dodatečnou izolaci a také pomáhají držet mulč na místě.

 

Společná výsadba

Rozmarýn toho ví mnohem víc, než jen poskytnout dokonalou chuť vašim pokrmům. Jeho silný vonný olej dokáže přilákat nebo odpuzovat určitý hmyz. Dokonce se říká, že zlepšuje chuť šalvěje, když je vysazena v blízkosti. Výhody pro rostlinné společníky rozmarýnu jsou tedy četné a navíc je to atraktivní bylinka, která v kuchyni funguje opravdu se ctí.

Rozmarýn a tymián

Skvělým společníkem rozmarýnu je například i tymián

 

➡️ Co sázet s rozmarýnem

Když si vyberete doprovodné rostliny pro rozmarýn, měly by těžit ze schopnosti rostliny odradit určitý hmyz, který napadá plodiny. Silné oleje v rozmarýnu odpuzují například kovolesklece, ty malé moly, které kladou vajíčka na brukvovitou zeleninu. Jakákoli rostlina z této čeledi, ať už je to brokolice, květák nebo kapusta, může mít prospěch z toho, že má v blízkosti rozmarýn.

Rovněž zvýší výnosy mrkve a fazolí odpuzováním určitých brouků, například Psilidae. Šneci také odrazuje od mlsání na listové zeleni, když je v blízkosti rozmarýn. Ze sousedství rozmarýnu těží také šalvěj, tymián, šalotka nebo cibule.

 

Rozmarýn a jeho běžné problémy

Rozmarýn je poměrně stoická rostlina jen s minimálními problémy se škůdci nebo chorobami, ačkoli občas se nějaké vyskytnou. Nemocné rostliny potřebují před léčbou přesnou diagnostiku, aby se zajistilo přiměřené řešení.

Rozmarýn je přirozeně odolný vůči téměř všem běžným chorobám rostlin. Vyskytují se však plísňová onemocnění a několik bakteriálních infekcí. Nejlepší obranou je dobrá péče a správné umístění. Abyste předešli nemocím, ujistěte se, že kolem rostlin je dobrá cirkulace vzduchu a jsou vysázeny na dobře odvodněné ploše. Pokud se často vyskytuje příliš vlhká půda, zvažte přemístění do květináčů, nebo na vyvýšené záhony.

 

➡️ Plísňové choroby rozmarýnu

Nejčastějšími onemocněními jsou hniloba kořenů a padlí. Ta se vyskytuje v teplých, vlhkých obdobích a vyznačuje se popraškem bělavých jemných spór na všech částech rostliny. Nejčastěji se vyskytuje když je rostlina v polostínu a teploty jsou mezi 16-27 °C. V boji proti plísni může pomoci organický fungicidní sprej nebo DIY směs sody bikarbony a vody.

 

➡️ Bakteriální choroby rozmarýnu

Bakteriální onemocnění jsou méně častá, ale mohou vzniknout, pokud jsou pro ně podmínky příznivé nebo v kontaminovaných půdách. Infekce plísní jsou houbové i bakteriální a vedou k nerovnoměrnému růstu listů a nažloutlým skvrnám. Vysoká vlhkost, příliš málo slunce a nedostatek cirkulace jsou faktory, které vznik plísně podporují. Prořezávejte rostlinu, abyste zvýšili cirkulaci vzduchu a zajistěte slunečné stanoviště. Skvrnitost listů je další nemocí, která může pocházet z houbových nebo bakteriálních patogenů. Objeví se hnědočerné skvrny a stonky vadnou. Vyhněte se nadměrnému zalévání. Ve většině případů je kontrola nemoci rozmarýnu jednoduchá záležitost správného umístění rostliny, dobré péče a zdravého rozumu. Jsou to odolné trvalky a opravdu jen zřídka mají nějaké problémy.

 

Rozmarýn lze pěstovat i v květináči

Airflor květináč
3 249 Kč
Timberflor květináč
3 299 Kč
Winegrow kvetináč
1 259 Kč
Solidflor květináč
1 469 Kč

 

Jak pěstovat rozmarýn v květináči

Pěstování této bylinky v květináči vám umožňuje přenést ji do interiéru během chladného počasí. Květináče můžete umístit také na terase, nebo v blízkosti vaší kuchyně, abyste měli snadný přístup během vaření. Vyberte květináč, který je o něco větší než kořenový bal rostliny. Ujistěte se, že má drenážní otvory. Neglazovaná hliněná nádoba je nejlepší, aby se přes její stěny mohla odpařit přebytečná půdní vlhkost.

Plánujte přesazování každý rok do nádoby o jednu velikost větší s použitím čerstvého substrátu. Nejlepší doba k přesazování je na jaře. Jemně uvolněte rostlinu z jejího předchozího květináče, umístěte ji ve stejné hloubce do nové a naplňte zeminou.

 

💡 Víte, že...
Rozmarýn

Rozmarýn opravdu nemá vysoké nároky na péči

Starověcí Řekové věřili, že rozmarýn zlepšuje paměť. Studenti často nosili rozmarýnovou ratolest ve vlasech.

Rozmarýn dostal své jméno od Rosmarinus officinalis, z latinských slov ros (rosa) a maris (od moře).

Rozmarýn lze použít také k získání jemného, bělavého medu.

V medicíně se k hojení ran může použít rozmarýnový nálev. Když se pije, pomáhá při bolestech žaludku a působí jako tonikum, když se přidává do koupele.

V Tudorovské Anglii symbolizoval rozmarýn věrnost ženy. A říkalo se, že člověk, který nedokáže cítit jeho vůni, není hodný lásky.

Podle starých magických rituálů se rozmarýn používá k přilákání milované osoby. Před spaním by se měl vložit do malých sáčků a umístit pod polštář.

 

➡️ Přezimování

Přineste rozmarýn dovnitř dříve, než podzimní předpověď hlásí mrazy. Uchovávejte jej v teplé místnosti a mimo dosah jakéhokoli průvanu, nebo vzduchu z tepelných otvorů. Pokračujte v poskytování alespoň šest hodin slunečního světla denně přes okno a/nebo pěstebním světlem.

Zatímco rozmarýn pěstovaný v zemi potřebuje od zahrádkáře jen málo polévání, rozmarýn pěstovaný v květináči je jiná věc. Rostlina v nádobě nemá šanci vypěstovat si rozsáhlý kořenový systém, aby hledala vodu jako rostliny v zemi. Díky tomu je méně odolná vůči suchu a je třeba ji častěji zalévat. Stejně jako rozmarýn zasazený na zemi, i rozmarýn pěstovaný v nádobách je citlivý na drenáž.

Rozmarýn pěstovaný v květináči zalévejte, když je půda na povrchu suchá. Je důležité, abyste ji však nenechali úplně vyschnout, protože rozmarýn nevysílá signály, jako jsou povislé listy nebo povadlé stonky, abyste věděli, že má nebezpečně málo vody. Ve skutečnosti může odumřít dříve, než si uvědomíte, že byl nějaký problém. Proto vždy udržujte půdu v květináči alespoň trochu vlhkou. Na druhé straně se ujistěte, že květináč má vynikající drenáž. Pokud je půda příliš mokrá, u rostliny se může lehce vyvinout hniloba kořenů a bylinka zemře.

Na jaře rostlinu přihnojte. Začněte měsíc předtím, než plánujete přemístit rozmarýn na léto ven. Je to přibližně kolem prvního dubna. Použijte rybí emulzi zředěnou podle pokynů na balení.

Rozmarýn v květináči

Rozmarýn v květináči přežije zimu i na balkoně

 

Sklizeň

Rozmarýn lze sbírat téměř v každém ročním období, ačkoli nejaktivněji roste na jaře a v létě. A listy jsou nejchutnější a nejaromatičtější těsně před rozkvětem rostliny. Stonky odřízněte ráno těsně po uschnutí rosy a dříve, než denní vedra vyvrcholí. Čerstvý rozmarýn se používá nejjednodušeji, protože listy jsou měkké a poddajné. Chcete-li sklízet rozmarýn k sušení, odřízněte 10 až 15 centimetrové konce stonků.

 

Jak sušit rozmarýn

Sušením se listy rozmarýnu stanou tvrdými a dřevnatými (svou úžasnou chuť si však zachovají) a proto proces sušení může zahrnovat i umletí suchých jehliček na prášek pro použití bez tvrdé textury. Stonky rozmarýnu můžete nechat jednoduše na pultu a uschnou, ale pro zajištění kvality je užitečná sušička potravin. Sušte stonky v jedné vrstvě na podnosech sušičky. Po zaschnutí otrhejte listy a rozmarýn skladujte celý nebo mletý. Jiný způsob, jak sušit rozmarýn je otrhat listy a vysušit je v jedné vrstvě na plechu.

Atraktivní a jednoduchý způsob sušení rozmarýnu jsou vázány kytice. Bylina je vizuálně přitažlivá s četnými listy a sytou, zelenou barvou. Kytice provázaná zářivou stuhou, během sušení emituje svěží vždy zelenou vůni. Svazky zavěste na teplé a suché místo, dokud listí nezačne opadávat, poté je odstraňte třením stonku směrem vzhůru nad miskou nebo kapsou.

 

Sušička ovoce je v tomto bodě ideálním pomocníkem:

 

Jak skladovat rozmarýn

Správné skladování bylin je rozhodující pro zachování jejich chuti. Bylinky je nejlepší uchovávat na chladném a tmavém místě. Rozmarýn skladujte v těsně uzavřené nádobě, abyste zabránili vzniku vlhkosti a plísní. Sušené bylinky vydrží mnohokrát déle než čerstvé, ale nevydrží věčně. Nejlepší je likvidovat nepoužité bylinky a koření dvakrát do roka, abyste se ujistili, že jsou po ruce v dokonalém stavu.

 

💡 Nepřehlédněte!

 Na našem webu naleznete články o pěstování i dalších oblíbených bylinek – rozmarýn zdaleka není jediný. Nechte se jimi zlákat na další hortikulturní počiny:

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (21 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *