Bose Solo 5 |
---|
Vítěz testu |
|
|
Sice základní model, ale nabízí slušnou hodnotu. |
9 722 Kč |
Ukázat nabídku Heureka.cz |
Některé soundbary dnes dokáží efektivně soupeřit s plně vybavenými surround systémy. Štíhlé, lehce nastavitelné a cenově dostupné, vyvinuly se z jednoduchých reproduktorů s obdélníkovým tvarem se dvěma přiloženými reproduktory na vysokovýkonné vícekanálové zvukové systémy prostorového zvuku. Tato zařízení nyní dokáží poskytnout kvalitní zvukové efekty v prostoru bez kompromisů a komplikací při sestavování tradičních surround systémů napájených systémem AVR. Tak, který soundbar byste si měli koupit?
Vybrali a porovnali jsme pro vás 5 soundbary značek 1x Sony, 1x Sharp, 1x JBL, 1x Auna, 1x Bose. Pro rok 2024 jsme se rozhodli ocenit soundbary značek Bose, Auna a JBL.
Podle čeho a jak vybírat soundbar?
Soundbary s podobnými skóre v recenzích budou vzájemně odlišné vzhledem ke způsobu, jakým zvládají různé frekvence a jak interagují s akustikou ve vašich prostorách. Zde je několik tipů čemu věnovat pozornost, což vám pomůže při výběru správného soundbar systému:
- kde bude umístěn?
- kolik kanálů potřebuji?
- potřebuji subwoofer?
- jaké připojení potřebuji?
To jsou otázky, na které je třeba odpovědět dříve, než uděláte rozhodnutí, který soundbar koupit.
Při hodnocení soundbarů jsme brali v úvahu tyto metriky:
Nejlepší Soundbary na základe porovnávacího testu 2024
1. místo | 2. místo | 3. místo | 4. místo | 5. místo |
---|---|---|---|---|
Vítěz testu | Lidová volba | |||
Bose Solo 5 | Auna Areal Bar 950 | JBL Bar 3.1 | Sharp HT-SBW110 | Sony HT-SF150 |
9 722 Kč | 4 989 Kč | 11 590 Kč | 2 989 Kč | 3 490 Kč |
Ukázat nabídku Heureka.cz | Ukázat nabídku Electronic-star.cz | Ukázat nabídku Heureka.cz | Ukázat nabídku Heureka.cz | Ukázat nabídku Heureka.cz |
Recenze 5 nejlepších soundbarů pro rok 2024
Vítěz testu
1. Bose Solo 5
Výhody
- čistý a silný zvuk
- výkonný a spolehlivý
- ověřená značka
Nevýhody
- v dané cenové hladině by mohl mít lepší kvalitu zvuku
Verdikt: Sice základní model, ale nabízí slušnou hodnotu.
Naše hodnocení:
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail
2. Auna Areal Bar 950
Výhody
- vynikající zvuk
- kvalitní provedení
- cena
Nevýhody
- šedé provedení se nemusí hodit do každého interiéru
Verdikt: Soundbar se skvělým výkonem, v šedém provedení.
Naše hodnocení:
Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Detail
3. JBL Bar 3.1
Výhody
- značka samotná je výhodou
- výborný výkon
- extrémně basy
- jednoduché zapojení
Nevýhody
- kratší napájecí kabely
- subjektivní slabší středy
Verdikt: JBL je JBL i v tomto případě.
Naše hodnocení:
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail
4. Sharp HT-SBW110
Samozřejmě není třeba zase čekat nějaký nadstandard jako je připojení wi-fi či Dolby Atmos/DTS:X. Ale zase mu nechybí HDMI konektor s podporou ARC (Audio Return Channel) i CEC (Consumer Electronic Control), což pro soundbary s takovou cenovkou opravdu nebývá samozřejmost.
Výhody
- nízká cena
- přiměřená kvalita zvuku
- konektivita (o.i. HDMI ARC i CEC)
- subwoofer
Nevýhody
- kabelové připojení subwooferu (ale zase je to poctivá kabeláž)
- basy bez možnosti manuální regulace
- bez displeje
Verdikt: Za tu cenu podle mě nadstandardní soundbar pro solidní ozvučení menších místností.
Naše hodnocení:
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail
Lidová volba
5. Sony HT-SF150
Výhody
- příznivá cena
- čistý zvuk
Nevýhody
- chybí automatická úprava hlasitosti
Verdikt: Malý a kompaktní model, kterému za danou cenu není co vytknout.
Naše hodnocení:
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail
Průvodce nákupem nejlepšího soundbaru
Plochý televizor má ve svém nitru prostor pouze pro reproduktor tenký jako oplatka. Malý reproduktor je v pořádku pro mobilní telefon nebo tablet, ale pokud sledujete „Wonder Woman” na jednom z dnešních úžasných 4K HDR televizorů s neuvěřitelnou obrazovou technologií, budete chtít mít i seriózní zvuk… protože Wonder Woman by měla znít jako Wonder Woman, ne jako Minnie Mouse. A o to se postarají soundbary. Je to práce na plný úvazek: dělat zvuk televizoru úžasným, zejména pokud jde o dialog.
Na trhu je v současnosti neuvěřitelné množství soundbarů a přestože některé jsou vynikající, jiné nejsou hodné ani bublinkové fólie, ve které přicházejí. Pokud jde o funkce, každý soundbar je jiný – a některým funkcím třeba věnovat pozornost. Má dostatek HDMI vstupů na zvládnutí všech vašich zařízení? A co Bluetooth pro streamování hudby? Ano, existuje mnoho možností. A ano, jsme tady, abychom pomohli. Náš průvodce nákupem soundbaru vám pomůže vybrat ten správný pro vás, váš televizor a vaše prostory – tak pojďme na to.
Co je soundbar?
Soundbar je dlouhé, tenké zařízení naplněné reproduktory a množstvím technických zázraků. Dobrý soundbar dělá pro mluvené slovo to, co dělá dobrý pár brýlí na to, aby byly věci křišťálově čisté. Výsledek: hlasy znějí jasně a zřetelně – až natolik, že je jasně slyšet i šeptání dialog. (žádné další zapnutí titulků nebo zvýšení hlasitosti, abyste slyšeli to, co se říká.)
1. Možnosti umístění
Hledáte plnohodnotný zážitek z domácího kina nebo chcete jen jednoduše jasněji slyšet televizor? Budete používat soundbar na přehrávání hudby? Chcete aby byl součástí multiroom audiosystému? A jednoduchá, ale zásadní otázka, na kterou musíte odpovědět – kde bude umístěn? Většina Soundbarů má dostatečně nízký profil a nebude blokovat váš televizor (nebo senzor dálkového ovládání televizoru) když je umístěn pod ním, ale vždy zkontrolujte výšku. Chcete-li namontovat zařízení na stěnu, ujistěte se, že má montážní otvory nebo konzoly.
2. Počet kanálů
Při nákupu soundbaru se pravděpodobně setkáte s čísly, které mohou být matoucí. Štítky jako „2.0”, „2.1”, “3.1” nebo „5.1” jsou tu, abyste věděli kolik kanálů má soundbar a zda má nebo nemá subwoofer. První číslo (před tečkou) se vztahuje na počet reproduktorů a číslo za tečkou vám řekne, zda má subwoofer (1) nebo ne (0). Dva kanály znamenají dva reproduktory, vlevo a vpravo, zatímco tři – vlevo, vpravo a uprostřed; pět – přidává kanály pro reproduktory se zadním nebo prostorovým zvukem.
Pokud prostě chcete zvýšit kvalitu zvuku z televizoru, může stačit soundbar s 2.1 kanály (dva přední kanály a samostatný subwoofer). Chcete-li skutečný prostorový zvuk, zakupte soundbar se subwooferem a zadními reproduktory – nejlépe bezdrátovými – pro vícekanálový zvuk. Soundbar často zahrnují bezdrátový subwoofer a v některých případech i bezdrátové satelitní reproduktory. Nemusí se fyzicky připojit k samotnému přístroji, ale potřebují zdroj napájení, takže je budete muset umístit v blízkosti zásuvek.
Pokud je i třetí číslo – např. 5.1.4 – to znamená, že soundbar podporuje prostorový zvuk Dolby Atmos, novější technologii zvuku, která přidává výškový prvek do reproduktorových systémů. Poslední číslo se vztahuje na počet vyhrazených reproduktorů, které směřují vzhůru na strop, aby jejich zvuk vytvořil zahalující efekt – efekt výšky. Některé prostorové reproduktory jsou skutečně konstruovány tak, aby byly namontovány ve stropě, ačkoli ne jako součást soundbaru. Atmos je v současnosti nejoblíbenější prostorovou technologií, která dokáže zpracovat 128 různých objektů v dané scéně.
Takže na otázku „kolik kanálů potřebuji?” je odpověď čím více, tím lépe… a tím hlubší a působivější je také zážitek.
⭐ So subwooferem nebo bez?
Bez ohledu na to, který soundbar si vyberete, bude to významné zlepšení oproti interním reproduktorem téměř všech televizorů. Přesto však je třeba učinit rozhodnutí, zda chcete zařízení se subwooferem, nebo bez. Subwoofery jsou reproduktory, které jsou určeny k reprodukci nízkofrekvenčního zvuku – myslete na basy – explodující bomby, nárazy lopatek vrtulníku. Soundbar se subwooferem přinese do televizních pořadů a videoklipů burácení a sílu, vytváří plnější zvuk a efektivnější projekci zvuku v celé místnosti. Pokud máte v plánu sledovat mnoho akčních filmů nebo filmů s epickou hudbou, budete pravděpodobně chtít i subwoofer. Některé soundbary se dodávají spolu se subwoofery (Většina z nich se připojuje bezdrátově, i když některé vyžadují přímé kabelové připojení), avšak v některých případech je lepší zakoupit jejich samostatně.
3. Připojení
Soundbar mají obvykle množství možností připojení k vašim zařízením a televizoru. Chcete-li určit možnosti přijímání a zpracování, je důležité porozumět každému typu připojení.
HDMI vs optické / koaxiální připojení
- HDMI je nejpokročilejší digitální připojení dostupné pro domácí audio a video produkty. Má vyšší přenosovou rychlost na přenášení vysoce kvalitního video formátu (4K UHD) a vysoce kvalitního vícekanálového zvuku. HDMI také podporuje Audio Return Channel (ARC) pro připojení TV. Můžete poslat video a audio signál ze soundbaru do televizoru a přijímat audio signál z televizního přijímače do soundbaru v jediném připojení HDMI.
- optické a koaxiální připojení jsou obě v digitálním formátu pro přenos zvuku. Nicméně jejich výstupy jsou omezeny na signály Dolby Digital a DTS Digital Surround kvůli nižší přenosové šířce pásma ve srovnání s HDMI. Optický kabel vám poskytne solidní propojení mezi televizorem a soundbarem. Je to také jedno z nejjednodušších a nejspolehlivějších připojení. Nicméně, nemá šířku pásma pro přenos signálu nad 5.1. PCM audio je omezeno jen na 2-kanálový signál.
Bluetooth vs WiFi
- Bluetooth připojení to je minimum, co nabízejí všechny současné soundbary. Obvykle jsou spárované s mobilními zařízeními pro přehrávání stereo obsahu z platforem jako Spotify, YouTube a iTunes. Některé zvukové panely podporují i Bluetooth aptX, kodek s vyšší šířkou pásma, který umožňuje bezdrátový přenos vysoce kvalitního zvuku přes Bluetooth.
- WiFi připojení se stává při soundbarech stále populárnějším. Ve srovnání s funkcí Bluetooth umožňuje zařízením komunikovat se soundbarem v rámci téže sítě, takže je možné streamovat hudbu z libovolného místa doma místo aby byla omezena na maximální vzdálenost 10 m od soundbaru (v systému Bluetooth). Poskytuje také rychlejší přístup k online službám streamingu zvuku, jako jsou Spotify, Pandora a Tidal, služby online streamingu videa, jako jsou Netflix a Google Chromecast.
4K kompatibilní
- 4K ultra vysoké rozlišení (UHD) je videozáznam s vysokým standardem rozlišení, který se stále více přijímá služby streamování jako je například i Netflix. Pokud chcete odesílat a přijímat obsah v 4k kvalitě, váš soundbar by měl splňovat standardy HDMI 2.0 a HDCP2.2.
Kde koupit, jaká je cena a které značky jsou nejoblíbenější
Na trhu dnes existuje množství soundbarů. Pohybují se od „simulovaných surround soundbarů“ za cenu pod 2500 Kč až po „skutečné surround soundbary”, z nichž některé mají i dva subwoofery a více prostorové reproduktory a mohou stát nad 25000 Kč (nebo i daleko více).
Modely, které však již splňují více či méně náročné požadavky, najdete běžně v rozmezí 5000 Kč – 18 000 Kč. Budeme se opakovat, nejkomplexnější přehled dostupných modelů a jejich recenze poskytne Heuréka. Na jejích stránkách můžete nakupovat bez obav, spolupracuje pouze s ověřenými, důvěryhodnými obchodníky. Pokud jde o značky, pro rok 2024 jsme se rozhodli ocenit značky Bose, Auna a JBL.
Soundbary JBL
Společnost JBL byla založena Jamesem Bullough Lansingem (1902-1949), který byl průkopnickým americkým zvukovým technikem a designérům reproduktorů. Je známý založením dvou audio společností, které nesou jeho jméno Altec Lansing a JBL, posledně jmenované vzniklo z iniciál jeho jména v roce 1927, tehdy ještě pod názvem Lansing Manufacturing Company. James Lansing byl známý jako inovativní inženýr, ale neschopný obchodník. V důsledku zhoršující se situace společnosti a osobních problémů 4. září 1949 spáchal sebevraždu. V současnosti je JBL americkým lídrem v oblasti profesionálních audio systémů. V rámci společnosti se dělí na dvě nezávislé divize – JBL Consumer a JBL Professional. Majitelem společnosti JBL je Harman International Industries, dceřiná společnost Jihokorejské společnosti Samsung Electronics.
Soundbar Samsung
Lee Byung-chul, jehož majetek byl tehdy 30 000 wonů (přibližně 590 Kč) založil 1. března 1938 Samsung jako obchodní společnost se sídlem v Taegu v Koreji. Malá společnost, která zaměstnávala pouze 40 zaměstnanců, začínala jako obchod s potravinami. Obchodovala se zbožím vyrobenými ve městě a v jeho okolí, jako např. se sušenými rybami, zeleninou i svými vlastními nudlemi. Dnes je Samsung Group konglomerátní společnost se sídlem v Jižní Koreji a má několik dceřiných společností. Je to jedna z největších společností v Koreji, která produkuje téměř jednu pětinu celkového vývozu země s primárním důrazem na odvětví elektroniky, těžkého průmyslu, stavebnictví a obrany. Další významné dceřiné společnosti Samsung jsou pojišťovací a reklamní společnosti a společnosti z oblasti zábavního průmyslu.
Top 5 funkcí kvalitního soundbaru
Kromě skvělé kvality zvuku existuje několik věcí, které byste měli očekávat od dobrého soundbaru.
⭐ 1. Široké úhly poslechu a kvalitní maximální hlasitost
Mnoho soundbarů má tzv. „sweet spot”. Zní to možná dobře, ale ve skutečnosti to znamená, že zařízení zní nejlépe když sedíte v jedné konkrétní pozici a kvalita zvuku se zhoršuje, když se z ní pohnete. Šířce úhlu stojí za to věnovat pozornost pokud pravidelně trávíte večery u televize s přáteli nebo členy rodiny, kteří sedí na různých místech obývacího pokoje. Také vyzkoušejte, zda zvuk na maximální hlasitosti opravdu naplní prostor, aniž byl nepříjemně zkreslený.
⭐ Kvalitné připojení
Každý dobrý soundbar bude mít alespoň jeden digitální konektor: optický, koaxiální nebo HDMI. Tyto minimalizují rušení ve srovnání s 3,5 mm jackovými konektory nižší kvality, které najdete na levnějších soundbarech a současně zpřístupní speciální funkce, jako například virtuální prostorový zvuk.
⭐ Bezdrátové připojení
Kromě kabelového připojení je k dispozici mnoho soundbarů s rozhraním Bluetooth. Je to skvělé, pokud chcete použít soundbar na poslech hudby, aniž byste museli zapnout televizor. Některé přicházejí s wifi, což jim umožňuje stát se součástí multi – reproduktoru a multiroom hudebního systému. Budete potřebovat jiné kompatibilní reproduktory téže značky, abyste to mohli využít.
⭐ Jednoduchosť použití
Soundbar, jehož použití je jednoduché bude skvělou dlouhodobou investicí. Všímejte si i dálkové ovladače, často mají drobné, těžko se stlačování tlačítka. Pokud kupujete velký soundbar, mohl by zablokovat signál mezi dálkovým ovladačem a televizorem. Soundbar se zabudovanými IR (infračervenými) zesilovači vylučují tento problém přeposíláním signálu z dálkového ovládání do televizoru. Praktické jsou soundbary s jednoduchými LED displeji, které umožňují přepínání audio zdrojů a úpravu nastavení zvuku.
⭐ Atraktívny a praktický design
Jsou umístěny před televizí, takže jejich design by měl být dobře navržen s alespoň nějakým náznakem stylu, aniž by vyčníval, tak že naruší celkový obraz. Navíc jakékoliv tlačítko na soundbaru samotném by měly být snadno dostupné a nevyžadovat, abyste museli ohrnul vaše tělo do nepohodlné polohy, abyste mohli upravovat nebo měnit zvukové zdroje.
Nastavení televizoru a soundbar
Budete muset vstoupit do menu televizoru a vybrat výstup (output sound) do systému externích reproduktorů. Pokud tak neučiníte, nemusíte mít vůbec žádný zvuk nebo zvuk vychází pouze z vestavěných reproduktorů televizoru. Pokud používáte připojení HDMI, soundbar může být označen použitím názvu HDMI výrobce, například LG (Simplink), Samsung (Anynet +), Panasonic (Viera Link), Sony (Bravia Sync) nebo Philips (EasyLink). Také se ujistěte, že je zapnutý režim ARC – umožní vám používat dálkový ovladač TV na nastavení hlasitosti přicházejícího ze soundbaru.
Možná budete muset upravit úroveň zpoždění a hlasitosti zvuku, protože každá místnost má svůj tvar, uspořádání a nábytek, které ovlivňují zvuk. Je také dobré nastavit úroveň subwooferu tak, aby se dobře integroval do soundbaru a nebyl dominující. Úroveň subwooferu je často standardně nastavena poměrně vysoko. Všechny Soundbary nabízejí stereofonní zvuk a ten je často nejlepší na sledování televize, i když můžete experimentovat s jakýmkoli nastavením, které soundbar nabízí. Některé mají režim pro zlepšení jasnosti dialogů a mnohé mají režim zpracování prostorového zvuku (Dolby Digital a DTS audio) na DVD / Blu-ray soundtracích a ve filmech vysílaných v televizi.
Mnohé z nich nabízejí i různé zvukové efekty, které jsou určeny k umocnění zážitku z filmů nebo hudby, jako je „kino (cinema)” nebo „3D” pro film, kde je zvuk elektronicky zpracován tak, aby vytvořil virtuální prostorový zvukový efekt. Tyto efekty však nejsou přirozené, hledejte nastavení nazvané „Stereo”, „Bypass”, “Standard” nebo „Natural”.
Do testu jsme vybrali Soundbary pouze z ověřených eshopů
Mohlo by vás zajímat
- Toto jsou energetické třídy spotřebičů - jak číst energetické štítky
- Velké srovnání 1 nejlepších televizorů - test a recenze 2024 - nejlépe si vedly Samsung + jak si vybrat televizor
- Vybrali jsme 2 nejlepších televizorů Samsung za rok 2024
- 2 malých televizorů do 40" / 100 cm ve srovnávacím testu 2024 - nejlépe obstáli Philips a Samsung
- Vybrali jsme 2 nejlepších televizorů LG za rok 2024
- Vybíráme nejlepší MP3/MP4 přehrávač - porovnali jsme 7 modelů
- Porovnali jsme domácí kina (i bez kabelů) - bodují Logitech
- Vybíráme kvalitní GPS navigaci do auta - test, recenze 2024
- Porovnali jsme 3 nejlepších power bank pro mobily, tablety, ale i startování auta
- Vybíráme nejlepší přenosný bluetooth reproduktor 2024 - porovnali jsme 5 modelů