Porovnali jsme domácí kina (i bez kabelů) – bodují Indiana Line, Bose a Sony

Georgina Babinová Test
Aktualizováno: 22. října 2023 0
Indiana Line Nota X Home Cinema Set 5.1
Vítěz testu
Indiana Line Nota X Home Cinema Set 5.1
  1. civilní a nekonfliktní zvuk
  2. solidní úroveň za solidní cenu
  3. moderní design
  4. živý zvuk se zřetelně basovou podporou
  5. jednoduché připojení
  1. tišší noční poslech není zrovna nejsilnější stránkou
Luxusní domácí kino v stále dostupné ceně.
29 350 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Jste skutečným milovníkem zábavy a chcete, aby filmové večery nebo fotbal s přáteli a rodinou byly ještě příjemnější a nezabudnuteľnejšie? Domácí kina jsou skvělým způsobem, jak se stane váš domov v sobotu večer jasnou první volbou. Majitel domácího kina se rychle stává hrdinou vlastního kruhu přátel.

Vůně popcornu už dávno rozšířila z kuchyně do obývacího pokoje a velká pohodlná pohovka v obývacím pokoji je vybavena množstvím měkkých polštářů. Pro vytvoření dokonalé atmosféry domácího kina nepotřebujete mnoho. Nebo přece? Zvučná hudba, rachotící akční scény a jasné dialogy – pro dokonalý zážitek potřebujete správné vybavení. S dobře zvoleným prostorovým systémem domácího kina se z obývacího pokoje stane váš osobní filmový palác. Soundbary slibují plný zvuk v kompaktním formátu, 3D prostorový zvuk a reproduktorové systémy 5.1 nebo 7.1 naplní zvukem i velké místnosti.

My jsme pro vás vybrali a porovnali 5 reproduktorových systémů značek 1x Auna, 1x Logitech, 1x Sony, 1x Bose, 1x Indiana Line. Pro rok 2024 se v testu nejlépe umístili domácí kino značek Indiana Line, Bose a Sony. Zjistěte, který zvukový systém je vhodný pro váš domov. Náš dnešní článek vám s tím pomůže.

💡 Jak jsme hodnotili

Při hodnocení domácích kin jsme brali v úvahu tyto metriky:

kvalita obrazu: 25 %
kvalita zvuku: 25 %
připojení a kompatibilita s jinými zařízeními: 20 %
ovládání a použití: 15 %
doplňkové funkce a programy: 10 %
kvalita materiálů: 5 %

Nejlepší Domácí kina na základe porovnávacího testu 2024

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo
Vítěz testu Pro náročné Zlatá střední cesta
Indiana Line Nota X Home Cinema Set 5.1 Bose Lifestyle 650 Logitech Z-906 Auna Concept 620
Indiana Line Nota X Home Cinema Set 5.1 Bose Lifestyle 650 Logitech Z-906 Auna Concept 620
Hodnocení 5 hvězd
Hodnocení 5 hvězd
Hodnocení 4.5 hvězd
Hodnocení 4 hvězd
29 350 Kč 119 990 Kč 5 999 Kč 3 399 Kč 3 099 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Electronic-star.cz

Recenze 5 nejlepších domácích kin pro rok 2024

Vítěz testu

1. Indiana Line Nota X Home Cinema Set 5.1

Počet reproduktorů: 5 + 1 ● Sloupový reproduktor – rozměry (Š x V x H): 175 x 880 x 275 mm, hmotnost: 11,4 kg, doporučený výkon zesilovače: 30 – 130 W ● Regálový reproduktor – rozměry (Š x V x H): 160 x 235 x 160 mm, hmotnost: 2,2 kg, doporučený výkon zesilovače: 30 – 60 W ● Centrální reproduktor – rozměry (Š x V x H): 40 x 130 x 235 mm, hmotnost: 4,6 kg, doporučený výkon zesilovače: 30 – 100 W ● Aktivní subwoofer – rozměry (Š x V x H): 300 x 320 x 385 mm, hmotnost: 10,2 kg, jmenovitý výkon 75 W, maximální výkon 125 W

Indiana Line Nota X Home Cinema Set 5.1

Indiana Line Nota X Home Cinema Set 5.1 z dílny nejvýznamnějšího italského výrobce reprosoustav pro domácí audio přináší charakteristický zvuk, kvalitní zpracování a eleganci za přijatelnou cenu. Set 5.1 obsahuje přední sloupové (Nota 550X) a zadní regálové reprosoustavy (Nota 240X), centrální reproduktor Nota 740X a aktivní subwoofer Basso 840.

Přirozený a autentický zvuk se dosahuje nízkou ztrátou informací, a také díky frekvenčně a fázově čistému přechodu mezi reproduktory. Samotné reproduktory mají vyrovnaný frekvenční průběh v pracovním pásmu a nízké zkreslení mimo ně. Sloupové i regálové reproduktory jsou pozoruhodné svou dynamickou schopností a nízkými frekvencemi, s centrálním reproduktorem máte možnost naladit nízké frekvence s pokojovou akustikou jednoduše tím, že do reflexního ventilu vložíte pěnovou zátku, dodávanou s reproduktorem.

Aktivní subwoofer Basso 840 s výkonem 125 W zaručuje vynikající kvalitu zvuku i s běžnými systémy Hi-Fi. Takže kromě velmi kompaktní velikosti tedy disponuje kvalitním zvukem a provedením.

Výhody

  • civilní a nekonfliktní zvuk
  • solidní úroveň za solidní cenu
  • moderní design
  • živý zvuk se zřetelně basovou podporou
  • jednoduché připojení

Nevýhody

  • tišší noční poslech není zrovna nejsilnější stránkou

Verdikt: Luxusní domácí kino v stále dostupné ceně.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 29 350 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Pro náročné

2. Bose Lifestyle 650

Počet reproduktorů: 5 + 1 ● Rozměry: Omni Jewel reproduktory: 14,66 x 4,67 x 4,67 cm (V x Š x H) ● Omni Jewel středový reproduktor: 4,82 x 54,2 x 4,68 cm (V x Š x H) ● Acoustimass (pasivní subwoofer): 32,5 x 29,5 x 29,5 cm (V x Š x H) ● Hmotnost: Omni Jewel reproduktory: 0,35 kg ● Omni Jewel středový reproduktor: 1,2 kg ● Acoustimass: 13,6 kg

Bose Lifestyle 650

Domácí kino Bose Lifestyle 650? Za cenu (uznáváme, že značně vysokou) dostáváte čistý a doslova dramatický plnokrevný zvuk, nezaměnitelný vizuální styl a uživatelské pohodlí… to vše dokáže vykouzlit právě prémiová americká značka Bose, za níž stojí jeden z nejpopulárnějších výrobců domácího ozvučení s portfoliem výrobků sahajícího od přenosných reproduktorů po domácí kina.

Co všechno vás má přesvědčit o nezaměnitelném uživatelském luxusu? Tak například i celohliníkové minimalistické satelity Bose Omni Jewel, které mají po celém obvodu repromřížku (ty používají zcela nový koncept, každý obsahuje dva širokopásmové akustické měniče, které jsou namířeny přesně proti sobě – přesně to umožnilo další zmenšení reproduktorů a 360° šíření zvuku), elegantní masivní subwoofer a centrální konzola v hranatém hi-tech provedení. Zadní panel obsahuje 5 HDMI vstupů, HDMI výstup na televizor, 2 optické vstupy, i 2 koaxiální + 2 stereo analogové cinch vstupy. Obsahuje LAN konektor, i servisní USB slot. Konzola podporuje Wi-Fi připojení a také Bluetooth. Přední panel obsahuje konfigurovatelný audio jack konektor (sluchátkový výstup, ale dá se nastavit i jako AUX vstup). Podporuje formáty Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS, Multichannel PCM. Co se týče nastavení, tak menu je upravené a jednoduché, podsvícené dálkové ovládání se zabudovaným LCD displejem je také na špičkové úrovni.

Velkým plusem je také systém nastavení celé audio soustavy (ADAPTiQ), který dokáže nastavit celé kino za vás – to znamená kalibrování jednotlivých reproduktorů, kterým dosáhnete optimální hlasitosti každého z nich. Navíc potěší i praktická aplikace do smartphonů s názvem SoundTouch (Android, iOS).

Výhody

  • čistý jedinečný zvuk
  • luxusní provedení
  • moderní a elegantní design
  • lehoučký maličký OmniJewel satelit (váží pouze 350 g) s neuvěřitelným zvukem
  • konektivita
  • aplikace SoundTouch

Nevýhody

  • fakt vysoká cena
  • mohutnější subwoofer

Verdikt: Za ty peníze prostě nenajdete takto sehraný 5.1 set – špička v prémiové třídě.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 119 990 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Zlatá střední cesta

3. Logitech Z-906

Počet reproduktorů: 5 + 1 ● Celkový výkon: 500 W (subwoofer: 165 W, satelity: 5 × 67 W) ● Rozměry satelitu (H x Š x V) – 99,3 x 92,5 x 163,5 mm ● Rozměry subwooferu (H x Š x V) – 280 x 318 x 292 mm ● Hmotnost: 16 kg

Logitech Z-906

Domácí kino Logitech Z-906 je ve své kategorii (cena + materiálové provedení, a v podstatě spíše sada reproduktorů s ovládáním) dlouhodobě jedno z nejvyhledávanějších. To znamená, že s výkonem 500 W (satelitní reproduktory + subwoofer) uspokojí v podstatě každého běžného uživatele slušným zvukem nejen při sledování filmů, ale i při hraní her či poslechu hudby. Náročnější “audiofilové” si však asi (tedy určitě) zajistí kvalitnější a výrazně dražší sestavu (viz např. Bose Lifestyle 650).

Podporuje Dolby a DTS, což spolu s certifikací THX zajistí potřebný základ prostorového zvuku. Subwoofer s výkonem 165 W a s basreflexovým otvorem vyzařujícím do strany, zajistí hluboké basové tóny. Výhodou je možnost samostatného ovládání hlasitosti jednotlivých reproduktorů (například když při některém sedíte blíže). Konektivita je standard (tedy na dobu svého vzniku), neočekávejte však žádné bezdrátové propojení (ani bluetooth, ani wi-fi, NFC…), pouze 2 digitální optické vstupy a jeden digitální koaxiální, RCA vstup a 3,5 mm jack.

Co se týče ovládání, tak to je jednoduché a intuitivní pomocí ovládací konzoly s LED podsvícením. Také nepotěší kratší kabely k reproduktorům a plast, ze kterého je vyroben také není nějaká designérská lahůdka, která by mimo jiné dokázala “vyčarovat” perfektní zvuk bez poskvrnky.

Výhody

  • podpora THX, Dolby
  • dostatečný výkon a kvalita zvuku (na svou kategorii)
  • jednoduchá montáž na držáky
  • jednoduché intuitivní ovládání

Nevýhody

  • bez wifi a bluetooth
  • nemá HDMI
  • nemá rádio
  • kratší kabely

Verdikt: Domácí kino, které je na trhu již několik let – cenově dostupné s výkonem, který reálně akceptuje každý běžný uživatel.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 5 999 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


4. Auna Concept 620 -300 Kč ve slevě

Počet reproduktorů: 5 + 1 ● Celkový výkon: 250 W ● Rozměry: 20 x 40 x 32 cm ● Hmotnost: 7,3 kg

Auna Concept 620

Systém domácího kina Auna Concept 620 nabízí 5.1-Surround-systém. AUX-vstupy umožní připojení k CD-, MP3 a počítači. USB slot je kompatibilní s datovými nosiči. Technologie Bluetooth umožní bezdrátové přehrávání hudby přímo z vašich zařízení.

Systém je vybaven funkcemi Sleep Timer a Pro Logic. Kromě toho máte k dispozici i FM / AM rádiotuner s možností uložení nastavených stanic. Celkový výkon je 250 W.

Výhody

  • nízká cena
  • různé možnosti nastavení
  • možnost připojení jiných zařízení

Nevýhody

  • krátké kabely
  • zpožděný zvuk

Verdikt: Domácí kino, které nabízí výkon odpovídající ceně.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
3 399 Kč
Cena: 3 099 Kč

Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Detail


Průvodce nákupem systému domácího kina

Pokud jde o sledování filmů nebo poslech oblíbené hudby doma, základní sada reproduktorů vám nemůže poskytnout požadovaný zážitek. Mohli byste eventuálně zvážit použití Soundbar. Jsou pohodlné a nabízejí výrazný posun v kvalitě zvuku oproti vestavěným reproduktorem televizoru. Přesto zvukový výkon stále není blízko výkonu kinosálu. Lepším řešením dosažení dokonalého filmového zážitku je investovat do systému domácího kina. Domácí kina jsou sestavy, které přicházejí spolu se zvukovým zesilovačem-přijímačem, subwooferem a satelitními reproduktory. Existuje množství značek, které vyrábějí tyto systémy a cena těchto setů se liší v závislosti na nabízených funkcí. Jsou součástí jedné soupravy, takže se dají snadno nastavit. Jsou také cenově dostupnější ve srovnání s nákupem reproduktorů a receiverů zvlášť. Ale jako při všem, i v tomto případě existují faktory, které je třeba při rozhodování zvážit.

velke domaci kino rozmístěny v obýváku

 

➡️ Klíčové faktory ve zkratce

  • televizor – pokud ještě nemáte televizor, kolem kterého sestavíte domácí kino, budete ho potřebovat. Pokud televizor máte a nejde o 4K HDR model, zvažte koupi nového. Navíc, vzhledem na všechny vestavěné možnosti připojení, budete připraveni na budoucnost. Dnešní nové inteligentní televizory se mnohem jednodušší připojují ke všem ostatním zařízením, ať už k součástem, streamování zvuku nebo videa, díky vestavěnému Wi-Fi, Bluetooth atd.
  • váš prostor – některé systémy domácího kina mají velké reproduktory, jiné malé. (Z technického hlediska je větší, pokud jde o kvalitu zvuku, lepší, ale některé značky nabízejí malé a střední reproduktory, které navzdory svým rozměrům hrají extra ligu.) Na zvážení: Vzhledem k velikosti, design a preference stylu vašich prostor přemýšlejte o velikosti reproduktorů z hlediska dekoru, což také ovlivní výběr vašeho přijímače. Některé větší reproduktory jsou skutečně atraktivní, některé reproduktory jsou velmi diskrétní a některé jsou ukryty ve stěnách a stropech.
  • streamování – úžasná přidaná hodnota koupě domácího kina. Ty opravdu správné domácí kino mohou fungovat jako víceúčelové zařízení pro streamování téměř čehokoliv – zvuk z počítače, telefonu nebo tabletu… z online aplikací, jako je například Spotify. Navíc, pokud máte v domácnosti bezdrátové reproduktory, přijímač domácího kina může mít dopad i na tyto reproduktory, takže můžete přehrávat hudbu po celém domě.
  • jednoduchost nastavení – pokud je při výběru nejdůležitější kritérium „nekomplikovanost” set domácího kina je dobré rozhodnutí. – vše je zahrnuto a snadno se dá sestavit. Ale pokud máte čas, trpělivost a dovednosti, nic nepřekoná pečlivě naplánované a dobře zvolené samostatné komponenty.

 

Sestavujeme systém domácího kina

Krásný obraz je klíčem ke skvělému domácímu divadlu a neumíme to dost zdůraznit: větší je lepší. Sečteno a podtrženo: doporučujeme jít do 4K HDR TV a pokud si můžete dovolit OLED, ještě lépe.

Pokud věnujete konkrétní místnost jen domácímu kinu, to není jen skutečně vzrušující, ale také to znamená, že můžete přemýšlet ve velkém a rozhodnout se pro projektor a obrazovkou, která měří 8 stop nebo více, pro skutečný pocit jako v kině. Dnešní projektory 4K jsou ostré jako břitva a sotva jejich slyšet. Projektor se obvykle instaluje do stropu v zadní části místnosti a obrazovka je stacionární nebo je skrytá jako motorizovaná okenní žaluzie.

Vaše oblíbené pořady a filmy mohou kromě set-top boxu pocházet z libovolného počtu zařízení. Přehrávač Blu-ray a přehrávače médií 4K vám poskytnou nádherný zážitek ze sledování a mimořádně bohatý zvuk domácího kina. Totéž platí pro zařízení, která se připojují k internetu a přenášejí obsah od neustále rostoucího seznamu poskytovatelů (např. Netflix, HBO GO). Ale nyní už pojďme k audiu…

 

💡 TIP Náš test nejlepších televizorů roku 2024 vám benefity výše zmíněných vlastností detailně vysvětlí.

 

Reproduktory

Pokud jde o zvuk, je rozumné zvolit si nejprve reproduktory, protože výběr reproduktorů pomáhá určit výběr přijímače. Velké reproduktory potřebují velký výkon, malé reproduktory potřebují méně energie. Více reproduktorů také znamená, že budete potřebovat více kanálů na vašem přijímači. A pro co nejpůsobivější možný zvuk, můžete zvážit přidání nejnovější technologie domácího kina: Dolby Atmos.

2 velké reproduktory 2 malé a jeden velký subwoofer domácího kina

 

➡️ Kolik reproduktorů budete potřebovat?

Pokud jde o zvuk, opět je více lépe. Existují doslova desítky kombinací reproduktorů, které mohou vytvářet skutečný zvuk kina. Tradiční domácí kina obsahují 5 reproduktorů: středový reproduktor, levý a pravý reproduktor, dva zadní levý a pravý reproduktor a samozřejmě subwoofer. Typické rozmístění vypadá takto:

Rozmístění domácího kina 5.1, 2 reproduktory vedle pohovky 2 před a subwoofer

zdroj: pinterest.com

 

Středový reproduktor, ze kterého vychází většina dialogů, by měl být vystředěn přímo pod televizor. (I když některé nástěnné středové reproduktory „žijí” i nad televizorem.) Levý reproduktor jde doleva, pravý doprava. Dva zadní reproduktory jsou umístěny nebo instalovány v zadní části místnosti, za publikem. Obvykle jsou levý a pravý přední reproduktor větší než levý a pravý zadní reproduktor.

 

➡️ Co znamenají kanály?

Jak jste si všimli, k dispozici jsou systémy s označením 5.1, 7.1, 11.2 nebo 5.1.2 atd. O co jde? Pokud považujete kanály za reproduktory, první číslo (například 7 v systému 7.1) = počet reproduktorů, v tomto příkladu sedm. „.1” odkazuje na to, zda má systém subwoofer nebo ne, takže .1 v systému 7.1 = jeden subwoofer. Poslední číslo, například .2 v systému 5.1.2 = kolik reproduktorů Dolby Atmos je v sestavě. Domácí kino 5.1.2 tedy znamená 5 reproduktorů, 1 subwoofer a 2 reproduktory Dolby Atmos.

Jak jsme řekli výše: myslete na kanály jako na reproduktory. Ačkoli většina hudebních formátů vyžaduje pouze dva kanály (levý a pravý), pouze hvězdná obloha představuje limit pro skutečný prostorový zvuk domácího kina. Stručně řečeno: Čím více kanálů máte, tím více reproduktorů můžete přidat. Čím více reproduktorů přidáte, tím lepší a více pohlcující zvuk získáte.

Verze kanálů:

  • starý dobrý stereo systém se nyní označuje jako 2.0 (dva kanály, dva reproduktory)
  • přidejte subwoofer pro působivé basy a máte 2.1. „2” označuje dva přední reproduktory, subwoofer je „.1”
  • přidejte reproduktor se středovým kanálem, takže dialog bude vždy vycházet ze středu obrazovky (zvlášť důležité, pokud sedíte trochu stranou) a máme „3.1”
  • přidejte další dvě reproduktory blízko zadní části místnosti, abyste ji „zabalili” do prostorového zvuku, a jsme na „5.1”. (5.1 je standard prostorového zvuku před několika lety, kdy to začalo být opravdu dobré)
  • větší místnosti, zvláště pokud je vaše pohovka vzdálena od zadní stěny, mohou vyžadovat boční a zadní prostorové reproduktory, které nás posunou na „7.1”
  • a nejžhavější tip: Dolby Atmos, kde umístíme 2 nebo více reproduktorů do stropu. Nyní mluvíme o skutečném 3D zvuku, kde se jakýkoliv zvuk dokáže vznášet v kterémkoliv bodě v prostoru. Shrnutí: systém „7.2.1” má vpředu tři reproduktory, dva po stranách, dva v zadní části místnosti a dvojici ve stropě. Plus subwoofer, který je obvykle vzadu, ale může jít kamkoli.

 

➡️ Malé nebo velké reproduktory?

Před 10 až 20 lety většina zákazníků kupovala menší reproduktory. V dnešní době je to všechno o kvalitě zvuku – mohutný, autentický zvuk kina prostřednictvím velkých stojících reproduktorů, na rozdíl od malých policových nebo nástěnných reproduktorů. Zpravidla říkáme, že větší je lepší, ale v každém případě je to o vašich osobních preferencích a stylu místnosti.

Upozornění: Dva přední – levý a pravý reproduktor jsou nejdůležitější. Poskytují většinu „šťávy” z hudby a zvukových efektů. Je také důležité, ale ne zásadní, aby se všechny reproduktory shodovaly tonální. Toto obvykle nemusíte řešit, pokud kupujete set domácího kina.

➡️ Nejzákladnější umístění reproduktorů

Všechno to začíná párem reproduktorů: levým a pravým na obou stranách televizoru. Toto je systém 2.0 nebo dvoukanálové nastavení; to, co všichni nazýváme „stereo”. Toto byl standard poslechu hudby celé roky. Mohou to být reproduktory na police, stojící nebo nástěnné a stropní reproduktory v závislosti na dostupném prostoru a úrovně úsilí, které chcete do instalace vložit.

2 klasické černé stereo reproduktory

i když je to jen systém 2.0, kvalita zvuku je nesrovnatelně lepší než ze zabudovaných reproduktorů televizoru

 

Abychom to vyjasnili: Systém 2.0 s dvěma celkem slušnými reproduktory je stále obrovským zlepšením oproti reproduktoru, který je v televizoru. (Dnešní extrémně tenké televizory mají uvnitř extrémně tenké reproduktory a tenké reproduktory mají plechový zvuk a deformují se.) Systém 2.0 není technicky domácí kino. Pro dosažení skutečného zvuku domácího kina potřebujete minimálně 3 reproduktory (levý, pravý a středový). Pro skutečný prostorový zvuk minimálně pět (levý, pravý, střední a dva zadní).

➡️ Přidejte reproduktor se středovým kanálem

Pokud přidáte reproduktor se středovým kanálem, získáte nastavení 3.0. Středové reproduktory jdou mezi levým a pravým reproduktorem, ideálně těsně pod nebo nad televizorem, a přidání středového reproduktoru znamená, že jste na cestě k sestavení domácího kina. Navíc, když přidáte reproduktor středového kanálu, dialog bude mnohem snazší slyšet a porozumět mu.

➡️ Kdy volit soundbar?

Pokud jste na tom skutečně natěsno z hlediska prostoru, zvukový panel je velmi jednoduchý způsob, jak upgradovat zvuk s minimálním úsilím. Dodává se s levým, pravým a středovým reproduktorem už uvnitř, čímž poskytuje elegantní a snadno použitelné řešení 3.0. A v závislosti na vašem rozpočtu a velikosti místnosti můžete kdykoli přidat prostorové reproduktory.

💡 TIP Pokud je pro váš domov nejlepším řešením soundbar, doporučujeme do vaší pozornosti srovnání nejlepších Soundbar roku 2024.

 

➡️ Subwoofer, část 1: husí kůže

Subwoofer je střední linií v domácím kině… a vy doslova cítíte akci. Jaký těžký je ten balvan v „Indiana Jones”? Zapněte subwoofer a příchozí zvuk nebudete pouze slyšet. Budete cítit, že přichází prostřednictvím chvění v hrudi (nebo vibrujícího konferenčního stolku, popřípadě psa zahrabávajíceho se pod deku.) Dobrý subwoofer má nejenže lví podíl na zaokrouhlování basů, ale vyjasňuje a zesiluje nízké frekvence – a některé tak nízké, že my lidé je neslyšíme. Ale cítíme je a máme z nich husí kůži.

Zvuk ze dvou obrovských subwooferů útočí na muže

 

➡️ Subwoofer, část 2: Husí kůže na druhou

Stále častěji to vidíme: milovníci domácího kina jdou namísto jednoho do dvou nebo více subwooferů. Všechny místnosti mají prostor, kde basy rychle klesají a druhý subwoofer pomáhá tento problém vyřešit. Je zřejmé, že budete potřebovat prostor, aby se vešlo více „hlubokotónových” reproduktorů (a rozpočet na jejich zakoupení), ale čistý výsledek se dvěma nebo více subwoofery = lepší basová odezva a mnohem větší pravděpodobnost optimálního efektu prostorového zvuku.

 

➡️ Domácí kina 3.1

Mnozí se zastaví pouze na třech reproduktorech (střed, pravý a levý) a subwooferu. Toto je známé jako nastavení reproduktorů 3.1 a je to stejná konfigurace jako v dnešních SoundBar ( „.1” = subwoofer.) Systém 3.1 poskytuje vašemu televizoru trochu efekt domácího kina, ačkoliv nedosahuje skutečný prostorový zvuk. Pokud však nemáte prostor na úplné domácí kino, druhým nejlepším řešením je systém 3.1.

 

➡️ Domácí kina 5.1 a více

Základní, tradiční nastavení domácího kina je systém domácího kina 5.1 s 5 nebo více reproduktory: středový reproduktor, levý a pravý reproduktor, levý zadní a pravý reproduktor a samozřejmě subwoofer. Po celá léta byl systém domácího kina 5.1 považován za crème de la crème. Už ne. Přelom nedávných technologických objevů nyní posunul domácí kino na úroveň rovnající se (a v některých případech dokonce lepší) nejlepším kinům na světě. A jeden z největších průlomu přišel přes Dolby Laboratories.

Před několika lety vymyslel zvukový guru v Dolby způsob, jak vytvořit něco, co nazývají „3D prostorový zvuk” prostřednictvím nové technologie s názvem Dolby Atmos („Atmos” jako v Atmosféře.) Co Dolby Atmos skutečně dělá, je vytváření vrstvy zvuku, který se nejen vznáší nad publikem, ale se nad ním v různých oblastech i pohybuje. A dělá to tak dobře, že můžete přesně určit konkrétní zvuky na konkrétních místech ve vzduchu.

velké domáci kino 2 reproduktory za pohovkou 2 vedle, 2 před, 4 na stropě a subwoofer

Rozmístění reproduktorů Dolby Atmos (zdroj: pinterest.com)

 

Jak to popsat? Skvělým příkladem spolupráce domácího kina s Dolby Atmos může být film z roku 2017 „Dunkirk”. (V tomto příkladu je domácí kino = 5.1.2, kde „.2” = dva reproduktory Dolby Atmos).

Jste součástí tichého rozhovoru mezi malou skupinou ustaraných vojáků na pláži (středový reproduktor). Vlevo v pozadí (levý reproduktor) uslyšíte další vojáky. Na opačné straně (pravý reproduktor) stále burácení vln valících se kolem racků na pláži, které krouží nad vodou (Dolby Atmos) a potápějí se za rybami. V dálce za pláží (levý a pravý zadní reproduktor) se přibližuje dunění německých 88 mm flak. Najednou, z ničeho nic, exploze vzdálena jen 50 metrů a tak nahlas (subwoofer + každý reproduktor), že vaše kolena se podlomí. A pak – dříve než je uvidíte, jejich uslyšíte – zvuky půl tuctu Messerschmittu 109s příchozích nízko, přímo nad hlavou (Dolby Atmos) s ohlušujícím hukotem, když tisíce 30 mm střel pískají dříve, než zasáhnou písek. (Vše, ale zejména Dolby Atmos.)

Abyste tyto efekty dosáhli, budete potřebovat přijímač s podporou Dolby Atmos a minimálně dva reproduktory Dolby Atmos (kromě vašich ostatních reproduktorů pro domácí kino).

 

Přijímač

Audio / vizuální (AV) přijímač pohání nejen celý systém, ale je i mozkem celého systému. Úkolem přijímače je přijímat, interpretovat a potom zpracovávat zvukový signál televizoru přicházející do domu před jeho odesláním do konečného cíle: televizoru a reproduktorů. Na provoz domácího kina budete potřebovat AV přijímač domácího kina s nejméně pěti kanály a jedním výstupem subwooferu.

černý AV přijímač

Dobrý AV přijímač domácího kina může plnit mnoho funkcí:

  • správně interpretujte všechny zvukové údaje a každému reproduktoru přiřadí kanál
  • výše uvedené informace pošle do všech dalších kabelových a bezdrátových reproduktorů v celém domě. (Dobrý přijímač = hlavní zvukový rozbočovač v domácnosti)
  • pokud je bezdrátový, bude moci streamovat cokoliv odkudkoliv. Vaši hudební knihovnu, vaše oblíbené streamingové hudební stanice atd.
  • dovolí přehrávači Blu-ray blýsknout se hvězdným zvukem
  • přepíná mezi více „zvukovými” režimy, od prostorového zvuku Dolby Cinema až po Live Cafe a stereo (pro vaši hudbu) a jinými režimy

Ačkoli levnější přijímače mohou mít všechny požadované funkce, obvykle nemají „šťávu” potřebnou k tomu, aby dělali věci dobře. Myslete na skútry versus motocykly. I když obě mají dvě kola a motor a obě vás převezou městem, pouze jeden to udělá v úchvatném a vzrušujícím stylu.

Domácí kino s promítačem na plafon a plátnem na zdi

 

Kde koupit a jaká je cena?

Předem sestavené systémy domácího kina budou vždy nejlevnější volbou a nejjednodušší se nastavují. Vše, co potřebujete, vyrobené stejným výrobcem, najdete v jedné krabici. Stačí jen přidat televizor. Součástí balení domácího kina je instalován hardware, barevné kabely a snadno následovatele pokyny. O cenách jednotlivých prodejců vám, už tradičně, poskytne ucelený přehled Heureka, ale obecně platí, že pokud vám to rozpočet dovolí investujte do kvalitnějších systémů. 5.1 systémy už samy o sobě nejsou drahé a můžete dostat velmi dobré zařízení za méně než 500 EUR, což pokud se podíváte na následující přehled, představuje sice zlatý střed, ale vynikající kvalitu.

  • cena do 4000 Kč – jsou to sestavy se slabším výkonem i kvalitou zvuku, prostorový zvuk bohužel nedodají
  • cena do 13500 Kč – v této kategorii již najdete systémy renomovaných značek s dobrým výkonem i kvalitou zvuku. Modely na horním konci už nabízejí excelentní kvalitu zvuku, bezdrátovou technologii, nebo NFC.
  • cena nad 13500 Kč – zde může být horní hranice dobře nad 26000 i 40000 Kč. V tom případě jde většinou o sestavy 7 + 1 se špičkovým prostorovým zvukem i výkonem.

 

Které značky jsou nejoblíbenější?

Na trhu existuje přetlak různých výrobců, a i takových o kterých jste nikdy neslyšeli, zejména v oblasti elektroniky. Obvykle jsou mnohem levnější než známé značky. Některé nabízejí dobrou kvalitu, jiné méně dobrou. Jediným způsobem, jak zjistit, zda je systém od neznámé značky dobrý, je přečíst si recenze. I výrobci „No Name” by si je měli pozorně přečíst. My vám však dnes představíme značky, jejichž důvěryhodnost je ověřena.

Pioneer

velke domaci kino 2 repráky za pohovkou 2 vedle pohovky 2 před pohovkou 4 na stropě a subwoofer pod televizorem

Pioneer Corporation je Japonská nadnárodní společnost se sídlem v Tokiu v Japonsku, která se specializuje na produkty digitální zábavy. Sehrála roli při vývoji interaktivní kabelové televize, přehrávače laserových disků, prvního AV přijímače s Dolby Digital, plazmového displeje a organického LED displeje (OLED).

 

Onkyo

Onkyo

Onkyo je Japonský výrobce spotřební elektroniky, který se specializuje na špičkové domácí kina a zvuková zařízení včetně AV přijímačů, reproduktorů prostorového zvuku a přenosných zařízení.

 

Auna

auna

Značka Auna vznikla v roce 2007 v centru Berlína a nabízí spotřební elektroniku, která kombinuje zvuk a design v přiměřeném poměru ceny a výkonu. V současnosti má zastoupení ve více než 20 zemích se širokou škálou produktů včetně systémů domácího kina.

 

Nejčastější otázky při výběru systému domácího kina

❓ 1. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi všemi různými formáty prostorového zvuku?

Dolby Pro-Logic je maticový dekodér, který dekóduje čtyři kanály prostorového zvuku, které jsou kódovány na stereofonní zvukové stopy analogového materiálu, jako jsou filmy VHS a televizní programy. Všechny dnešní přijímače prostorového zvuku mají pro-logické dekódování. Dolby pro-Logic II je nový formát dostupný na mnoha nových přijímačích domácího kina; Dolby pro logic II je pokročilý maticový dekodér, který odvozuje pětikanálový prostorový zvuk z jakéhokoliv stereofonního programového materiálu. Dolby pro-logic II poskytuje dva prostorové kanály v celém rozsahu, na rozdíl od jednoduchého prostorového kanálu s omezenou šířkou pásma Dolby pro logic. Tento formát umožňuje hudbě z CD, videozáznamem VHS a běžným televizním programům znít více jako digitální prostorový zvuk. Formát Dolby Digital je standardní funkcí všech současných přijímačů domácího kina. Dolby Digital je systém, který udržuje více kanálů zcela oddělených procesy kódování a dekódování. Kromě t oho, že mají k dispozici levý, střední pravý, levý prostorový a pravý prostorový kanál v plném rozsahu, Dolby digital 5.1 nese šestý (.1) kanál zaznamenávající nízkofrekvenční efekty (LFE). Tyto LFE se posílají do subwooferu v systému domácího kina, čímž vyplní hluboké basové efekty, které jsou synonymem dnešních systémů domácího kina. Dolby Digital 5.1 EX je nový formát, který je k dispozici na většině nových přijímačů domácího kina. Dolby Digital EX přidává další zadní prostorový kanál. Dodatečný zadní prostorový kanál umožňuje zvukovým designérům vytvářet skutečné efekty přelétávanými nad a kolem, které jsou jemnější a mnohem přesněji umístěny přímo za nebo vedle publika.

❓ 2. Co je to DTS?

DTS je funkce nacházející se na všech současných přijímačích domácího kina. DTS (Digital Theatre Sound) byl vyvinut techniky ve spolupráci se Stevenem Spielbergem na zlepšení kvality zvukových stop filmu. DTS je méně komprimovaný jako Dolby Digital, což umožňuje lepší zvuk na DVD.

❓ 3. Co je to DTS- ES?

DTS-ES (Digital Theatre Sound Extra Surround) Tato funkce se nachází na některých přijímačích domácího kina vyšší kvality, které jsou dnes k dispozici. DTS-ES dodává vyhrazený středový prostorový zvukový kanál. Stejně jako Dolby Digital 5.1 EX, i další zadní prostorový kanál umožňuje dokonalejší zadní efekty v systému domácího kina.

❓ 4. Co je to DTS NEO: 6?

DTS NEO: 6 je k dispozici na kvalitnějších přijímačích domácího kina. NEO: 6 dodává až šest kanálů zvuku z libovolného dvoukanálového zdroje, analogového nebo digitálního. Tento formát umožňuje každému, kdo má systém DTS NEO: 6, stimulovat zážitek z prostorového zvuku, bez ohledu na software.

❓ 5. Musí být všechny reproduktory v systému prostorového zvuku identické?

Systém prostorového zvuku nevyžaduje 5 stejných reproduktorů. Je důležité, aby všechny reproduktory byly od stejného výrobce a měli stejné tónové charakteristiky. Shodná barva zvuku zajistí, že systém zní stejně jako zvuk, který se přenáší na různé kanály (reproduktory) ve vašem systému. Nyní, když je možné poslouchat hudbu přes všech 5 reproduktorů, je nezbytné mít tonální vyvážený systém.

 

Tip na závěr

Čím to všechno začíná…? Správným filmem. Výběr filmů by se neměl podceňovat. Pokud se ve vaší obýváku koná filmový večer poprvé, je vhodné uvést efektní film – konec konců, vašich přátel a rodinu chcete ohromit silou systému domácího kina. Osvědčení klasici jako „Avatar” nebo „Drive” by mohly dobře fungovat. A samozřejmě záleží i na výběru občerstvení. A na oblaku vůně popcornu zmíněném na začátku. Tyto „maličkosti” kompletují obraz a nakonec i náladu. Nezáleží na tom, jak je ostrý obraz, obývací pokoj se bez těch správných pamlsků kinosálem nestane.

 

Zdroje:

Do testu jsme vybrali Domácí kina pouze z ověřených eshopů

Heureka.cz expert.cz
Ohodnoťte náš test:
4.5/5 - (10 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Indiana Line Nota X Home Cinema Set 5.1
Indiana Line Nota X Home Cinema Set 5.1
Hodnocení 5 hvězd
Vítěz testu
Cena 29 350 Kč