Vybíráme kvalitní GPS navigaci do auta – test, recenze 2021

Redakce CestakBydlení.cz Test 0

Celkoví víťezové testu

Mio Spirit 7700 Full Europe Lifetime Navitel MS400 Lifetime Garmin Drive 61S Lifetime Europe20
Vítěz testu Lidová volba Zlatá střední cesta
Mio Spirit 7700 Full Europe Lifetime
Navitel MS400 Lifetime
Garmin Drive 61S Lifetime Europe20
 1. doživotní aktualizace map
 2. přístup do půjčovny map
 3. vyhledávání parkovacího místa
 4. intuitivní ovládání
 1. doživotní aktualizace map
 2. databáze radarů
 3. nízká cena
 1. velký displej
 2. asistent jízdních pruhů
 3. množství užitečných funkcí
 1. nic jsme nenašli
 1. málo podrobný manuál
 1. nemá wifi
Kvalitní GPS navigace do auta, která má displej dostačujících rozměrů a pomůže vám vyhledat parkovací místo. Pokud hledáte cenově dostupnou a snadnou navigaci se základními funkcemi, tento model je vhodnou volbou. Pokud si potrpíte na zajímavé a užitečné funkce, tato GPS navigace nimi doslova překypuje. Jízda s ní je bezpečná a pohodlná.
3 390 Kč 1 099 Kč 4 199 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
GPS navigace do auta jsou užitečným doplňkem, který na svých cestách jistě oceníte. Papírové mapy se už nenosí, a tak se při cestování spoléháme právě na navigaci. Pomocí GPS se dostanete bez stresu všude tam, kam potřebujete, a trasu si umíte naplánovat během pár minut přesně podle vašich preferencí. V našem testu GPS navigací jsme pro vás vybrali 10 zákaznický oblíbených modelů za rok 2021, přičemž nejlépe se v něm umístili značky Mio a Garmin. Součástí testu je i krátký popis každého zařízení spolu s jeho výhodami a nevýhodami.

Pokud si chcete toto zařízení opatřit, ale nevíte, kde začít, v našem článku vám poradíme, jak na to. Dozvíte se, jaké parametry jsou při výběru GPS navigace do auta důležité a také se seznámíme s tím, jaké typy navigací můžete najít a v čem spočívají jejich výhody a nevýhody. Zjistíte také, jakými funkcemi tato zařízení disponují, a tak bude pro vás výběr toho vhodného GPS pro vás jednodušší.

Jak si vybrat GPS navigaci?

Navigace GPS je dnes již součástí výbavy mnoha modelů aut, no a trh nabízí skutečně širokou nabídku těchto zařízení. Podívejme se ve zkratce na to, co byste si při výběru GPS do auta měli všímat:

 • mapy – před koupí se zamyslete nad tím, kam budete cestovat nejčastěji. Ideální je pořídit si navigaci s balíkem map pro celou Evropu s přístupem k jejich aktualizacím.
 • displej – zajímat by vás měla velikost displeje, menší modely mají displej s úhlopříčkou 3,5 palce, ty větší jsou však praktičtější a během cesty máte o trase lepší přehled
 • propojení s počítačem – pokud chcete své GPS zařízení propojovat s počítačem, vybírejte si takový model, který je přehledný a dobře se s ním pracuje.
 • navigační software – jeden ze základních parametrů, který v sobě ukrývá způsob zobrazování map, typ nastavování, ale také přístup k navigaci. Kvalitní navigační systém se postará o vaši bezpečnost během jízdy. Praktickou volbou je možnost hlasové navigace.
 • doplňkové funkce – hlasová navigace, body zájmu, reálné fotografie, asistent zařazování do jízdních pruhů, databáze radarů a jiné užitečné funkce se vám během vašich cest rozhodne mohou sejít
 • držák – pro uživatelský komfort je držák pro připevnění GPS navigace v autě dost podstatný, praktickou možností jsou držáky se zabudovaným systémovým konektorem, které vás odlehčí od kabelů

Nejlepší GPS navigace do auta na základe porovnávacího testu 2021

4 nejlevnější kvalitní GPS navigace do auta do 3390 Kč

Recenze 10 nejlepších GPS navigací do auta pro rok 2021

Vítěz testu

1. Mio Spirit 7700 Full Europe Lifetime

Displej: 5 palců ● Doživotní aktualizace map: ano

Mio Spirit 7700 Full Europe Lifetime

Navigace Mio Spirit 7700 je vybavena 5-palcovým displejem s přehledným menu. Vhodná je i pro profesionální řidiče či turistů. GPS vám umožní naplánovat si trasu přesně podle vašich představ a stylu vaší jízdy. Velkou výhodou je, že poté, co dorazíte do cíle, vám zařízení vyhledá parkovací místo.

Kromě toho, že je zařízení vybaveno doživotními aktualizacemi map Evropy, budete mít také přístup k půjčovně map. Umožní vám zapůjčit si vámi zvolenou mapu na kratší dobu. Příjemným bonusem je tříměsíční předplatné databáze radarů.

Výhody

 • doživotní aktualizace map
 • přístup do půjčovny map
 • vyhledávání parkovacího místa
 • intuitivní ovládání

Nevýhody

 • nic jsme nenašli

Verdikt: Kvalitní GPS navigace do auta, která má displej dostačujících rozměrů a pomůže vám vyhledat parkovací místo.

Naše hodnocení:

Cena: 3 390 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Zlatá střední cesta

2. Garmin Drive 61S Lifetime Europe20

Displej: 6 palců ● Doživotní aktualizace map: ano

Garmin Drive 61S Lifetime Europe20

Navigace Garmin Drive 61S Lifetime Europe20 je vybavena 6-palcovým displejem a podrobnou mapou 20 zemí střední Evropy s bezplatnými aktualizacemi. Součástí široké nabídky funkcí je například asistent řazení do jízdních pruhů, upozorňování na povolenou rychlost, ostré zatáčky, dopravní kamery a radary či zobrazování reálných náhledů křižovatek. K zařízení lze připojit kameru a pomocí aplikace můžete zase přijímat dopravní informace.

Zajímavá je i funkce, která vás po několikahodinové jízdě upozorní na možnost přestávky a nabídne vhodná místa k zastavení a odpočinek. Ovládání GPS navigace Garmin je jednoduché a přehledné a adresy můžete hledat i podle orientačních a popisných čísel.

Výhody

 • velký displej
 • asistent jízdních pruhů
 • množství užitečných funkcí

Nevýhody

 • nemá wifi

Verdikt: Pokud si potrpíte na zajímavé a užitečné funkce, tato GPS navigace nimi doslova překypuje. Jízda s ní je bezpečná a pohodlná.

Naše hodnocení:

Cena: 4 199 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


3. Mio Spirit 8500 Full Europe Lifetime

Displej: 6,2 palců ● Doživotní aktualizace map: ano

Mio Spirit 8500 Full Europe Lifetime

GPS navigace do auta Mio Spirit 8500 Full Europe disponuje displejem s úhlopříčkou 6,2 palce a vybavená je doživotní aktualizací map a rychlostních radarů. Ukrývá v sobě množství funkcí a ovládá se velmi jednoduše. Z funkcí zmíníme například to, že zařízení se naučí, jaký je váš styl jízdy a podle toho vám přizpůsobí trasu cesty. Kromě toho je navigace také vybavena parkovacím asistentem, který vám vyhledá dostupné parkovací místa vzdáleny do jednoho kilometru od vašeho cíle.

Výhodou je i asistent řazení do jízdních pruhů, díky kterému budete vždy v tom správném pruhu. Líbí se nám i možnost 3D zobrazení křižovatek. Cestovatelé ocení i přístup do půjčovny map.

Výhody

 • velký displej
 • asistent řazení do jízdních pruhů
 • parkovací asistent
 • doživotní aktualizace map

Nevýhody

 • nedá se propojit s telefonem

Verdikt: Praktické GPS zařízení do auta, které má velký displej a disponuje širokou škálou zajímavých funkcí.

Naše hodnocení:

Cena: 3 290 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


4. TomTom START 62 Europe Lifetime

Displej: 6 palců ● Doživotní aktualizace map: ano

TomTom START 62 Europe Lifetime

GPS navigace TomTom START 62 Europe Lifetime je jednoduchá a spolehlivá, její součástí je doživotní aktualizace map. Ty si aktualizujete po připojení zařízení k počítači. Během prvních tří měsíců užívání vám zařízení poskytuje bezplatnou službu sledování rychlostních radarů. Líbí se nám dokonalé navádění jízdními pruhy, díky kterému se můžete včas připravit na výjezdy na křižovatky. Nestane se tak, že byste museli náhle přecházet z pruhu do pruhu.

Displej má úhlopříčku 6 palců a v mapách najdete 45 zemí Evropy. V balení naleznete kromě nabíječky i integrovaný držák a také kabel pro připojení k počítači. Líbí se nám rychlé reagování na změnu trasy. Zařízení dokáže přijímat i TMC zprávy.

Výhody

 • doživotní aktualizace map
 • velký displej
 • navádění jízdními pruhy

Nevýhody

 • někteří uživatelé si stěžují na pomalé aktualizace map

Verdikt: Snadno ovladatelné a přehledné zařízení GPS, kterým nemáte co zkazit.

Naše hodnocení:

Cena: 3 599 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


5. Mio MiVue Drive 50 Full Europe LM

Displej: 5 palců ● Doživotní aktualizace map: ano

Mio MiVue Drive 50 Full Europe LM

GPS navigace Mio MiVue Drive 50 Full Europe LM má 5-palcový displej a zaujme například i dlouhou, až čtyřhodinovou, výdrží baterie. Její součástí je i kamera, takže pokud hledáte GPS navigaci s kamerou v jednom, tento model by mohl být pro vás vhodnou volbou. Kamera a navigace pracují najednou, kamera má kvalitní objektiv a zorné pole 130 stupňů.

Navigace je schopná naučit se styl, jakým jezdíte a přizpůsobit mu potom výběr trasy. Hladce vás provede komplikovanými křižovatkami, tunely a parkovací asistent vám na konci cesty pomůže najít místo na zaparkování. Samozřejmostí je doživotní aktualizace map a radarů. Líbí se nám i varování před čelním střetům a při opuštění jízdního pruhu či upozornění na snížení vzdálenosti mezi vámi a autem před vámi.

Výhody

 • kamera a GPS v jednom
 • doživotní aktualizace map
 • asistent parkování
 • bezpečnostní funkce
 • dlouhá výdrž baterie
 • výhodná cena

Nevýhody

 • nic jsme nenašli

Verdikt: Navigace a kamera do auta v jednom s mnoha chytrými funkcemi. Navíc za příznivou cenu.

Naše hodnocení:

Cena: 3 898 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


6. TomTom Start 42 Lifetime

Displej: 4,3 palců ● Doživotní aktualizace map: ano

TomTom Start 42 Lifetime

K levnějším GPS navigacím patří TomTom Start 42 Lifetime s kompaktními rozměry a displejem s úhlopříčkou 4,3 palců. Součástí zařízení je možnost doživotního aktualizování map a během prvních tří měsíců máte zdarma přístup k databázi rychlostních radarů. Oceňujeme i asistenta řazení do pruhů, díky kterému neminete žádnou odbočku a na křižovatce vždy odbočíte správně.

Součástí této GPS navigace do autě je také TMC přijímač, a tak budete mít během jízdy přístup k aktuálním dopravním informacím. Baterie má celkem dlouhou výdrž, vydrží až dvě hodiny. Samozřejmě, součástí zařízení je i nabíječka do auta.

Výhody

 • doživotní aktualizace map
 • asistent řazení do pruhů
 • cenově dostupná
 • kompaktní rozměry

Nevýhody

 • nemá Bluetooth ani wifi

Verdikt: Jednoduchá, levná a kompaktní navigace GPS do auta, která potěší méně náročné uživatele.

Naše hodnocení:

Ukázat nabídku
digiboss.cz
Detail


7. TomTom Start 52 Evropa Lifetime

Displej: 5 palců ● Doživotní aktualizace map: ano

TomTom Start 52 Evropa Lifetime

Navigace TomTom Start 52 Evropa Lifetime má 5-palcový výborně čitelný displej a zaujme mimo jiné kompaktními rozměry. Tak, jako u téměř všech zařízeních GPS do auta, i při tomto můžete počítat s doživotní aktualizací map. Po zakoupení získáte tři měsíce přístup k databázi rychlostních radarů.

Co se funkcí týče, za zmínku určitě stojí navádění jízdními pruhy, díky kterému neminete žádnou odbočku či výjezd. Součástí navigace je i přijímač TMC, takže budete mít přístup k aktuálním dopravním informacím. Součástí zařízení je i nabíječka, výdrž baterie je jedna hodina.

Výhody

 • kompaktní rozměry
 • navádění jízdními pruhy
 • doživotní aktualizace map

Nevýhody

 • pomaleji reagování při změně trasy

Verdikt: Snadno ovladatelné a kompaktní zařízení GPS do auta, které je vhodnější spíše pro ty méně náročné.

Naše hodnocení:

Cena: 3 398 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


8. Garmin DriveSmart 61S Lifetime Europe45

Displej: 6,95 palců ● Doživotní aktualizace map: ano

Garmin DriveSmart 61S Lifetime Europe45

Navigace Garmin DriveSmart 61S Lifetime Europe45 patří ke kvalitě na poli GPS. Kromě doživotně aktualizovaných map celé Evropy máte k dispozici širokou škálu různých funkcí. Nechybí dopravní upozornění, asistent řazení do jízdních pruhů, náhledy křižovatek ve fotorealistické podobě, či body zájmu. Díky Bluetooth je možné propojení se smartphonem, a tak je možné použít jej i jako handsfree.

Displej má úhlopříčku s luxusním rozměrem 6,95 palce a díky wifi víte mapy aktualizovat bez nutnosti zapojení k PC. Navigace vás během jízdy zvukově upozorní na ostré zatáčky, změny rychlostních limitů či školní zóny, ale i na měřené úseky. Během dlouhé jízdy vám dokonce navrhne bezpečnostní přestávku. Obrovskou výhodou je, že navigace vás bude doslova poslouchat na slovo – stačí vyslovit adresu a dostanete se tam, kam potřebujete. Oceňujeme i možnost propojení se zpětnou kamerou na couvání.

Výhody

 • velký displej
 • wifi
 • ovládání hlasem
 • množství funkcí pro zvýšení bezpečnosti během jízdy

Nevýhody

 • snad jen vyšší cena

Verdikt: Přestože jde o cenově náročnější navigaci pro množství funkcí, které vám jízdu zjednoduší, vyplatí se do tohoto modelu zainvestovat.

Naše hodnocení:

Cena: 5 590 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Lidová volba

9. Navitel MS400 Lifetime

Displej: 5 palců ● Doživotní aktualizace map: ano

Navitel MS400 Lifetime

Jednodušší a levná GPS navigace do auta, která má v nabídce mapy zemí jako jsou Rakousko, Bělorusko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Česká republika, Německo, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Polsko, Slovensko a Ukrajina. Součástí je i doživotní aktualizace map zdarma. Displej s úhlopříčkou 5 palců má dotykové ovládání a balení obsahuje i STILUS.

Praktickou funkcí je databáze důležitých bodů zájmu a také databáze rychlostních radarů. Oceňujeme možnost 3D zobrazení křižovatek a budov. Menší nevýhodou je málo podrobný manuál.

Výhody

 • doživotní aktualizace map
 • databáze radarů
 • nízká cena

Nevýhody

 • málo podrobný manuál

Verdikt: Pokud hledáte cenově dostupnou a snadnou navigaci se základními funkcemi, tento model je vhodnou volbou.

Naše hodnocení:

Cena: 1 099 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


10. Navitel E700 Lifetime

Displej: 7 palců ● Doživotní aktualizace map: ano

Navitel E700 Lifetime

Navitas E700 Lifetime je spolehlivou GPS navigací do auta, která je vybavena 7-palcovým displejem, ale i hlasovými pokyny, vizuálními instrukcemi a asistentem jízdních pruhů. Během jízdy vás upozorní i na retardéry a radary. Na výběr máte až 47 offline map, přičemž v nich najdete všechny státy Evropy a další mapy si můžete doinstalovat.

Detailní mapy zobrazují všechny důležité body v okolí vaší trasy, a tak snadno najdete restaurace, hotely, banky, čerpací stanice i historické památky. Samozřejmostí je bezplatná aktualizace map, kterou můžete provést až čtyřikrát do roka.

Výhody

 • cenově dostupná
 • velký displej
 • bezplatná aktualizace map
 • asistent řazení do pruhů

Nevýhody

 • déle přepočítávání trasy

Verdikt: Jednoduchá a cenově dostupná navigace GPS s širokou nabídkou map a několika praktickými funkcemi.

Naše hodnocení:

Cena: 1 890 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Co je to GPS a jak funguje?

GPS je v zkratce pro globální poziční systém (Anglicky global positioning system), který je tvořen soustavou 31 družic poháněných solární energii. Družice naši planetu obíhají a nacházejí se ve výšce 20 tisíc kilometrů. Globální poziční systém umožňuje různým zařízením lokalizovat svou polohu kdekoli na zemi. Zajímavostí je, že zpočátku byl GPS určen pro vojenské účely a s jeho vývojem se začalo již v roce 1973. Až v roce 2000 byl GPS zcela plnohodnotně zpřístupněn veřejnosti a v současnosti kolem naší planety obíhá 31 satelitů, přičemž aktivních je 30 z nich a jeden je vždy ve stavu údržby.

Princip určování polohy je trošku komplikovanější, ale můžeme ho vysvětlit i zjednodušeně. Signál, pomocí kterého určujeme naši polohu, se vysílá z družic. Z toho důvodu by měla být viditelná obloha, odkud signál přichází. Každá z družic vysílá vždy speciální kódy a informace o své poloze a poloze ostatních družic. Tento kód pak dorazí až do přijímače GPS signálu a ten vypočítá rozdíl mezi časem odeslání a přijetí zprávy.

Jde o velmi složitý proces, protože tento čas je třeba pomocí složitých algoritmů upravovat a synchronizovat. Po výpočtu této veličiny lze následně vypočítat vzdálenost mezi družicí a přijímačem GPS. A právě na této informaci je založeno určování polohy.

GPS navigace vám může cestování značně usnadnit

 

Typy GPS navigace do auta

Různí motoristé mohou mít na GPS navigaci různé nároky a mít od ní jiné očekávání. Navigace jsou přizpůsobeny více typům uživatelů, a tak je můžeme rozdělit do několika kategorií. Ačkoli nás nejvíce zajímá automobilová navigace, které se v testu věnujeme, nebude na škodu říct si, jaké další tipy můžete na trhu najít.

 

Automobilové

Tento typ navigace je tvořen displejem s poměrně velkou úhlopříčkou. Často bývá tato GPS navigace vybavena i hlasovou navigací, no a samozřejmostí jsou dnes už i dotykové displeje. V závislosti na konkrétním modelu máte k dispozici i různé funkce a rozšířené doplňky.

 

Motocyklové

Jsou tím automobilovým velmi podobné, liší se však svým designem. Je to dáno tím, že na motocyklu je navigace vystavena různým povětrnostním vlivům. Z tohoto důvodu musí být navigace GPS na motorku odolné vůči dešti, ale také prachu a měly by být i nárazuvzdorná. Displej je uzpůsoben tak, aby se s ním dalo pracovat i v případě, že máte na rukou motorkářské rukavice. No a protože budete muset číst displej i v ostrém slunci, je jasnější.

 

Pro nákladní dopravu

Tento typ GPS navigace by měl kromě klasického zobrazení map, jaké známe z GPS navigace pro osobní auto, obsahovat také možnost doplnit údaje o nákladním automobilu. Máme tím na mysli jeho rozměry a hmotnost, případně i rozměry a hmotnost nákladu. Díky tomu předejdete omezením při mostech nebo podjezdech, tedy situacím, kdy byste jimi vašim nákladním autem ani nemohli projít.

 

Turistická navigace

Tento speciální typ navigace zobrazí turistické mapy s lesními stezkami, no a součástí výbavy může být například i praktický kompas, či zobrazení souřadnic nebo možnost zaznamenání trasy s převýšením. Důležitým parametrem u tohoto typu navigace je odolnost vůči pádu i povětrnostním vlivům.

 

Jaké sledovat parametry?

Vyznat se v množství údajů a parametrů při výběru GPS zařízení do auta nemusí být pro laika snadné. Věříme, že náš přehled a popis těch nejdůležitějších vám při výběru pomůže.

 

Mapy

Mapy jsou základem každé kvalitní GPS navigace a měly by vás zajímat více než různé doplňkové funkce a vymoženosti. Základním úkolem GPS je totiž navigovat vás tam, kam potřebujete. Vybírejte si proto navigaci, který bude obsahovat mapy pro vás vhodné a potřebné. Jednoduše takové, které v budoucnu plnohodnotně využijete.

Chcete-li GPS využívat i mimo Slovenska nebo Česko a střední Evropy, pořiďte si GPS s balíkem map pro celou Evropu. Zajímejte se však i o to, jak tyto mapy vypadají. Může se totiž stát, že na nich budou zaznamenány například jen zpoplatněné dálnice nebo silnice první třídy a pro vás důležité body tam prostě nenajdete. Samozřejmě, že do balíčku map můžete přidat i jiné kontinenty. Počítejte však s tím, že v takovém případě si budete za navigaci muset připlatit.

Důležitým parametrem při výběru map je, jak jsme již naznačili, jejich podrobnost. Zjistěte, zda mapy obsahují detailní informace jako jsou zobrazení ulic ve městech i s čísly domů nebo i to, zda na nich najdete oblíbená místa zájmu.

Podstatné při mapách také je to, že byste je měli aktualizovat. Svět kolem nás se neustále mění, vznikají nové dálnice, staví se nové čtvrti. Proto by vás měl zajímat i způsob aktualizace map. Aktualizace mohou být bezplatné, ale často jsou také spojeny s poplatky. Nejběžnější jsou však tzv. doživotní bezplatné aktualizace.

 

Body zájmu

GPS navigace slouží nejen na to, aby vám pomohli dopravit se tam, kam potřebujete. Víte pomocí nich i šikovně hledat různé firmy, instituce či restaurace nebo parkoviště. K tomu vám poslouží funkce „body zájmu” označovaná zkratkou POI, čili points of interests. Najít tak můžete celkem jednoduše například i čerpací stanice, hotely, kulturní zařízení, muzea, či zábavní parky nebo obchodní centra a jiné. Jde o velmi užitečnou funkci, která se postará o to, abyste během dovolené nemuseli hledat přesnou adresu, ale prostě necháte GPS navigaci prohledat okolí. Vy si pak už jen vyberete místo, které chcete navštívit. Určitě se proto vyplatí zakoupit si GPS do auta, které mají široký katalogu POI.

 

Displej

Pro pohodlné používání GPS navigace do auta je displej a jeho velikost důležitým parametrem. Základ kvalitní navigace tvoří zevně dobře zpracovaný obal, který obepíná displej. Nejčastěji se setkáte s plastový provedením, ale výjimkou nejsou i dražší kovové zařízení.

Při displeji by vás měla zajímat jeho velikost, tedy úhlopříčka, která se udává v palcích. Menší displeje mají úhlopříčku 3,5 palce, ale častěji najdete displeje, jejichž rozměr úhlopříčky se pohybuje od 4,3 do 7 palců. Přepočteno na centimetry je to od téměř 11 cm do téměř 18 cm, což už je slušný rozměr pro maximální uživatelský komfort. Nic však nepokazíte ani koupí GPS navigace s úhlopříčkou okolo 5 palců.

 

Napájení a umístění

O pohodlné užívání vašeho GPS zařízení se postará nejen kvalitní a dostatečně velký displej, ale i umístění GPS ve vašem autě. Samozřejmě základem bezpečnosti během jízdy je, aby vám zařízení nezasahovalo do zorného pole. Nejčastěji se doporučuje umístit GPS na spodní straně čelního skla, případně na palubní desku.

Co se týče napájení GPS navigace, máte dvě možnosti – buď si zvolíte navigaci se stojanem, který je připevněn na palubní desce a ze spodní strany je k němu zaveden kabel, nebo bude navigace napájena kabelem z automobilové zástrčky.

V prvním případě jde o elegantní řešení, protože vám na palubní desce nebudou trčet žádné kabely. Navíc takové aktivní držáky jsou vždy připraveny k použití, protože stačí, když do nich navigaci zasunete, a ta se automaticky nabíjí. Tento typ držáků je magnetický, takže navigaci do nich nemusíte nijak složitě upevňovat. Pokud zvolíte nabíjecí kabel, mějte na paměti, že bude viditelný, což nemusí být po chuti každému řidiči.

Na kolik modely GPS navigace do auta mají integrované baterie, avšak jejich výdrž není velmi dlouhá, a tak se na ně při delších cestách určitě nespoléhejte.

 

Další funkce

Při výběru té nejlepší GPS navigace do auta, která bude dokonale vyhovovat vašim potřebám, byste se měli zajímat i o doplňkové funkce. Mnohé z nich jsou totiž velmi praktické a cestování vám do značné míry usnadní. Podívejme se na ty nejzajímavější z nich.

➡️ Hlasová navigace

Tato funkce je něco jako „must have” pro dokonalý uživatelský komfort a dnes je už v podstatě samozřejmostí. Navigace GPS vás pomocí hlasu informuje o tom, kam máte odbočit, kde se nachází výjezd na dálnici, kde je sjezd z dálnice a podobně. Díky tomu se vy můžete soustředit na jízdu a nemusíte stále sledovat mapu, čímž je zajištěna bezpečnost vás i ostatní účastníky silničního provozu. Některé navigace vám dokonce umožňují vybrat si ženského nebo mužského navigátora. Samozřejmě, zajímejte se o to, zda je hlasová navigace v Českém jazyce.

➡️ Reálné fotografie

Moderní GPS navigace disponují také funkcí označovanou jako Photoret či RealityView, případně jiným názvem, pod kterým se skrývá docela užitečný pomocník. Spočívá v tom, že několik set metrů před komplikovanou křižovatkou nebo rozdělovacími pruhy cesty se vám ukáže reálná fotka a detailní přehled dopravní situace.

➡️ 3D zobrazení

Kvalitní GPS navigace do auta je často vybavena i touto zajímavou funkcí, která vám zobrazí mapu v 3D. Díky tomu budete vidět klesání, stoupání, kopce a ve velkých městech vysoké budovy a jiné.

➡️ TMC vysílání (dopravní zprávy)

Pokud je navigace vybavena TMC přijímačem, umožňuje přijímat aktuální dopravní zprávy z FM vysílání. Tato funkce však není samozřejmostí, a tak v případě, že během jízdy chcete mít aktuální dopravní informace, ověřte si, zda vámi vybraná navigace ní disponuje.

➡️ Asistent zařazování do jízdních pruhů

Při jízdě ve městě vám může tato funkce padnout vhod. Jednoduše vás včas upozorní, do kterého pruhu se máte zařadit.

➡️ Ukazatel povolené rychlosti

Užitečné pro mnohé řidiče může být upozornění na maximální povolenou rychlost na daném úseku silnice, přičemž mnoho moderních GPS navigací do auta vás může dokonce při překročení povolené rychlosti upozornit zvukovým signálem.

➡️ Databáze radarů

GPS navigace, které bychom mohli zařadit k těm propracovanějším, disponují i touto funkcí. Jde o databázi stacionárních radarů, kterou GPS navigace pravidelne aktualizuje. Pokud se rozhodnete databázi radarů využívat, během jízdy vás navigace upozorní, že se blížíte k radaru.

➡️ Vestavěná kamera

Mít v autě čelní kameru se může skutečně vyplatit. Pokud si plánujete koupit čelní kameru a chcete i GPS do auta, možná by pro vás bylo nejvhodnější zakoupit si model GPS navigace, který je vestavěnou kamerou vybavený. Obvykle jde o kameru se schopností zaznamenat video a audio záznam ve Full HD. Navigace do auta s kamerou je jednoznačně praktická volba.

➡️ Propojení s couvacího kamerami

Displej na GPS zařazeni dokáže zobrazovat i video, a tak jej můžete využít i pro propojení s kamerou na couvání. Kameru připevníte na couvací světla a pak se vysílání přenáší bezdrátově do přijímače navigace GPS. Když zařadíte zpátečku, vidíte na displeji prostor za autem, takže budete mít při couvání dokonalý přehled.

➡️ Připojení na internet

Celkem praktická funkce, díky které se vyhnete například aktualizaci map pomocí kabelu připojeného k počítači. Vše zvládnete jednodušší díky Wi-Fi připojení a takto dokážete komunikovat i se svým mobilem.

 

💡 TIP: GPS najdete i v inteligentních smart hodinkách, funkci GPS mají i některé pokročilé kamery do auta a fitness náramky.

 

Cena

Navigace do auta nemusí být pro vás velkou investicí. Pokud si vystačíte s něčím jednodušším, levné GPS navigace najdete na trhu i v ceně okolo 1000 Kč. Za tuto částku však počítejte s tím, že displej bude menší, může mít nejvýše 5 palců. Co se týče vybavení map, Slovensko a Česko jsou za tuto cenu samozřejmostí, lepší modely budou mít i mapy Evropy. Funkcí mají tyto levnější modely pomálu.

V cenové relaci okolo 2500 až 4000 Kč už najdete GPS navigaci do auta s větší úhlopříčkou i širším zastoupením zemí v mapách. Navigace, které si můžete za takovou cenu zakoupit, obvykle disponují i užitečnými funkcemi, jako jsou body zájmu, náhledy křižovatek, TMC či dokonce i vestavěnou kameru. Často jde o navigaci do auta s doživotní aktualizací map.

Pokud je vaším snem ta nejlepší navigace do auta a jste do ní ochoten investovat více než 400 Kč, můžete se těšit z široké škály funkcí. Bonusem může být hlasové ovládání, ale i wi-fi připojení a jiné. Velikost displeje je nejčastěji 7 palců. No a dobrou zprávou je, že v této částce již můžeme hovořit často o navigaci do auta s kamerou v jednom.

 

Oblíbené značky

Při výběru navigace do auta vám doporučujeme sahat po známých a ověřených značkách. Při nich máte garanci kvality a nemusíte se obávat toho, že by vás navigace na cestách nechala tak říkajíc ve štychu. K lety ověřeným a mezi zákazníky oblíbeným modelem patří GPS navigace značek Garmin, Navitas, TomTom, ale také Mio či Garmin.

 

Jak bezpečně jezdit s GPS navigací?

GPS navigace je sice pomocníkem, ale na druhé straně je můžeme považovat za potenciálně rozptýlení, které může způsobit i nehodu. Při používání navigačního systému v autě byste proto měli dodržovat několik zásad.

 • Umístění navigace – nainstalujte své GPS zařízení v autě tak, abyste ho měli na úrovní očí, takže se na něj budete umět podívat, aniž jste spustili oči z cesty před vámi. Ujistěte se, že je zařízení nainstalováno napevno a během jízdy nespadne.
 • Používání – naučte se používat GPS navigaci, abyste předešli zmatkování během jízdy. Využívejte hlasové ovládání.
 • Správná adresa – ujistěte se, že jste zadali do navigace správnou adresu vaší cílové destinace.
 • Nerozptylujte se – během jízdy se nerozptylujte tím, že budete psát adresu do GPS zařízení. Udělejte to buď před jízdou nebo pomocí hlasového ovládání. Používejte také hlasovou navigaci, která vám umožní plně se soustředit na cestu před vámi, aniž byste se museli dívat do mapy.
 • Sledujte dopravní značky – vždy se řiďte aktuální situací v silničním provozu. Může v ní totiž nastat ke změnám, které vaše zařízení ještě nezachytilo, a tak vás o nich nebude moci informovat. Pokud vás navigace posílá do zákazu vjezdu, neposlouchejte a řiďte se dopravními předpisy.
 • Aktualizace jsou důležité – vždy se před cestou ujistěte, že jsou vaše mapy aktuální.
 • Smysly na prvním místě – spoléhejte se v první řadě na své smysly, navigace GPS je až za nimi.

 

Zdroje informací:

Do testu jsme vybrali GPS navigace do auta pouze z ověřených eshopů

Ohodnoťte náš test:

GPS navigace do auta v našem katalogu

Autor článku
Redakce CestakBydlení.cz

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.