Crussis CRS 1200 |
---|
Vítěz testu |
|
|
Nabíjecí přední světlo na kolo nebo koloběžku s výbornou svítivostí až 1200 lumenů, 5 režimy a snadnou montáží. |
1 790 Kč |
Ukázat nabídku inSPORTline.cz |
Světel na kolo je na výběr opravdu hodně. Jeden by až nevěřil, kolik druhů skutečně na trhu existuje. Někdy je těžké vybrat si ten správný model a z toho důvodu jsme pro vás připravili tento srovnávací test roku 2024. Dominují v něm hlavně LED světla. Podívejte se blíže na to, jak postupovat při koupi světla na kolo a mnoho dalších užitečných informací.
Co si třeba všímat při koupi světla na kolo
Následující řádky vám prozradí vše, co byste měli vědět o koupi světel na kolo. Měli byste mimo jiné brát ohled na:
- účel využití
- jasnost svícení
- dobíjateľnosť
- upevnění světla
Při hodnocení světel na kolo jsme brali v úvahu tyto metriky:
Nejlepší Světla na kolo na základe porovnávacího testu 2024
1. místo | 2. místo |
---|---|
Vítěz testu | Lidová volba |
Crussis CRS 1200 | Sigma Micro |
1 790 Kč | 181 Kč |
Ukázat nabídku inSPORTline.cz | Ukázat nabídku Sport365.cz |
Recenze 2 nejlepších světel na kolo pro rok 2024
Vítěz testu
1. Crussis CRS 1200
Je velmi lehké a kompaktní, takže jej pohodlně schováte i do kapsy bundy. Pokud vás zajímá výdrž na jedno nabití (to by vás tedy měla), tak při nejnižší intenzitě světla (300 lumenů) je to 6 hodin 30 minut, při nejvyšší (1200 lumenů) 1 hodina 30 minut. Potěší i vyšší voděodolnost s krytím IPX 7 (většina světel mívá IPX 6). Instaluje se jednoduše, pomocí univerzálních silikonových pásků v podstatě na kterýkoli typ řídítek.
Výhody
- poměr cena/kvalita
- světelný výkon 1200 lumenů
- 5 režimů svícení včetně blikání
- může sloužit i jako powerbanka
- rychlá montáž i demontáž na řídítka jakéhokoli typu
- voděodolnost IPX 7
Nevýhody
- vyšší cena (ale za kterou dostanete opravdu dost)
- slabší výdrž při režimu intenzivního osvětlení
Verdikt: Nabíjecí přední světlo na kolo nebo koloběžku s výbornou svítivostí až 1200 lumenů, 5 režimy a snadnou montáží.
Naše hodnocení:
Ukázat nabídku
inSPORTline.cz
Detail
Lidová volba
2. Sigma Micro
Vyznačuje se dlouhou výdrží a to až 50 hodin. Na výběr máte přitom ze dvou režimů – permanentní svícení a blikání. O tuto životnost se starají dvě baterie CR2032, které jsou i součástí balení. Světlo je dokonce vodotěsné.
Výhody
- malé a lehké světlo
- skutečně nízká cena
- univerzální uchycení díky suchému zipu
Nevýhody
- horší svítivost
Verdikt: Světlo na kolo, které vzhledem ke své cene nenabízí vysokou kvalitu.
Naše hodnocení:
Ukázat nabídku
Sport365.cz
Detail
Jak vybrat nejlepší světlo na kolo
Při koupi nového světla na kolo si položte otázku: Chcete dobře vidět nebo být vidění? Nebo obojí najednou? V prvním případě sáhněte po vysoce svítivými světle, v druhém postačí bezpečnostní světlo, neboli tzv. blikačka. Dále si všímejte jak je vyřešeno napájení energií a také jak a kam je možné světlo upevnit.
Dobře osvětlený kolo je vybaven předním, bočním a zadním osvětlením, abyste zajistili viditelnost pro motoristy a chodce. Pro dojíždění do práce nebo jízdu po setmění, zejména při jízdě na trasách, které jsou daleko od zdrojů okolního osvětlení, musí být vaše přední světlo vysoce výkonným světelným systémem, takže budete dokonale vidět cestu před sebou.
Typy světel
Světla na kolo se dají rozdělit na dva základní typy:
Vysokovýkonné světla
Umožňují ostatním vás vidět a vám bezpečně jezdit i ve špatných světelných podmínkách, za soumraku a tmy. Nabízejí vysokou svítivost, jsou obvykle nabíjecí a dražší než tzv. blikačky. Jsou mnohem jasnější než bezpečnostní světla. Doporučují se použít světla s minimálním světelným tokem 800 lumenů. Ideální je však mít světlo s výkonem 1500 lumenů a s možností nastavení výkonu. Běžně stačí používat výkon 400 lumenů, při kterém déle vydrží baterie a v náročnějších úsecích si přepnout na vyšší.
Bezpečnostní světla
Jejich úkolem je výrazně zlepšit vaši viditelnost ze strany řidičů a tím zvýšit vaši bezpečnost. Svítivost těchto světel však nestačí na to, abyste jen s jejich pomocí v noci viděli na cestu. Standardem je bílá přední a červená zadní blikačka. Bezpečnostní světla mají většinou menší počet LED diod, častěji využívají jednorázové baterie a jsou levnější.
Světla na kolo se prodávají buď jednotlivě, nebo přední a zadní světlo v sadě. Výhodou sady je stejný design a stejná svítivost obou světel, navíc v sadě vyjdou světla obvykle levnější.
Co si třeba všímat při koupi světla
Svítivost
Ideální světlo na kolo musí být dostatečně jasné, aby ho bylo vidět, ale nemělo by být až tak jasné, aby oslepilo ostatní lidi. Svítivost je udávána v lumenech, přičemž 300 lumenů je minimum pro dojezdovou cyklistiku ve tmě. Při každém konkrétním světle na kolo bývá svítivost v lumenech uvedena na jeho obalu, takže lze ji snadno porovnávat. Orientačně se dá říci, že blikačky mají svítivost 100 lumenů, světla pro bezpečnou noční jízdu po cyklotrase okolo 200 lumenů a světla pro noční ježdění v terénu, kde potřebujete dobře vidět i terénní nerovnosti, by měla mít přes 300 lumenů. Obvykle samozřejmě platí, že čím vyšší svítivost, tím je světlo dražší.
Při svítivosti třeba brát také v úvahu:
⭐ LED diody – světla s LED diodami jsou nejvyhledávanější v dnešní době, co se týče světelného zdroje světel na kolo. Je to hlavně díky jejich nízké energetické náročnosti a odolnosti. Dodávají se v široké škále úrovní jasu. Platí, že čím je jich více, tím lépe osvětlení světlo poskytuje.
⭐ Lumen – lumen je měrná jednotka, která kvantifikuje množství světla dopadajícího na objekt, který chcete osvětlit. Měřený v rovnoměrné vzdálenosti, lumen popisuje intenzitu světla každé osvětlovací jednotky. Většina světelných výrobců poskytuje světelný výkon.
⭐ Vzor (tvar) světelného paprsku – během noční jízdy po cyklotrase nebo po místech s okolním rozptýleným světlem je vhodný spíše úzký a dlouhý světelný kužel, pro noční jízdu v terénu, kde je potřeba lepší periferní vidění, by měl být světelný kužel dostatečně široký.
Napájení světel
Jako zdroj energie využívají tyto svítilny dvě možnosti. První jsou dobíjecí lithium-iontové baterie, které mohou být nabité několik stokrát a představují tak relativně levné a ekologické řešení. Druhou variantou zdroje jsou klasické tužkové baterky.
Na rozdíl od klasických baterií, které ke konci své životnosti snižují svůj výkon, nabíjecí baterie svítí až do vybití úplně konstantně. Proto také bývají vybaveny indikátorem nízkého stavu baterie, abyste je vždy včas dobili. Nabíjecí baterie se dají dobíjet buď klasicky ze sítě nebo prostřednictvím USB kabelu přes počítač.
Lithium-iontové baterie nabízejí vynikající výkon při své nízké hmotnosti a vyznačují se dlouhou dobou provozu. Snadno se udržují nabité, protože nemají žádné „paměťové„ účinky. Doba, po kterou baterie vydrží svítit, závisí na typu baterií a LED diod ve světle, na použitém módu svícení (blikání vybíjí baterie méně, než konstantní svícení) a od nastavení.
Většina dobíjecích světel nabízí několik možností nastavení, které preferují buď šetření energie, nebo naopak maximální světelný výkon. To vám umožní přepínat mezi dlouhotrvajícím světlem s nízkou spotřebou energie a jasným světlem s vysokou intenzitou, které rychleji vybíjí baterii. Většina systémů umožňuje vybrat si z množství úrovní osvětlení.
Rozměry světel
Při výběru jakéhokoliv cyklistického příslušenství je vždy nejdůležitější, aby něco někde netlačilo, netrčelo, nevadilo, nebo nechybělo a podobně. Jednoduše si třeba dát pozor na správné rozměry. Platí to i při externím světle. Dbejte opravdu na to, aby se vám vešlo na řídítka, zvláště pokud máte nějaký novější model kola, či zahnutý rám z karbonového vlákna. Buďte však důkladní i při jeho montáži. Pokud není světlo spolehlivě připevněno ve správném úhlu a navíc se při každém otřesu změní jeho směr, pravděpodobně vám nebude svítit na cestu zrovna nejspolehlivější.
Takto při výběru světel na kolo radí odborník:
Možnosti montáže světel
Světla se montují na řídítka, ale mnoho z nich se dá namontovat i na vaši helmu. Pro jízdu na nočních trasách byste měli zvážit použití obou typů. Nosníky osvětlení namontované na přilbě mohou být nasměrovány jen otočením hlavy, takže pokud používáte pouze jedno světlo, osvětlení přilby je nejuniverzálnější.
Zadní bezpečnostní světla lze namontovat na batoh, kapsa nebo sedačku. Některé se dají namontovat i na zadní stojany na kola. Boční bezpečnostní světla se obvykle montují buď na kola nebo rámy. Jsou obzvláště viditelné, protože jasně ukazují vaše kola v pohybu.
Váha a uchycení světel na přilbu
Při výběru světla se vyplatí myslet i na to, jakým způsobem se světlo připevňuje na kolo. Pásek na suchý zip, gumové poutko nebo má vlastní upínací systém. Vyzkoušejte to před koupí, ať není pro vás připevňování světla nepříjemnou překážkou při krátké jízdě. Stejná kritéria pro výběr a nárok na kvalitu mějte i u světel na přilbu. Využijete je totiž jako víceúčelové i pro další sportovní aktivity (běh, běžky, atd). Zde dbejte kromě svítivosti zejména na váhu a uchycení světla. Světlo na přilbu přiděláte buď pomocí popruhů nebo speciálního nalepovacího držáku. Ideální váha by se měla pohybovat okolo 140 g – 200 g. Tento údaj nepodceňujte, protože gramy navíc určitě vaše hlava během delší jízdy pocítí.
Jsou světla na kolo vodě-odolné?
Může se vám stát, že vás během jízdy zastihne nečekaný déšť. Abyste nemuseli světlo z kola ihned demontovat, pořiďte si světlo, které je vodě-odolné. Zda disponuje touto funkcí zjistíte, pokud si přečtete jeho hodnotu IP. Například IP67 znamená, že světlo je plně vodotěsné do 1 metru vody po dobu 30 minut. Obecně platí, že většina kvalitních světel na kolo je navržena tak, aby byla alespoň minimální odolná vůči vodě, takže nemusíte propadat panice, když začne pršet.
Zadní světla na kolo
Bez ohledu na to, kde se nacházíte, žádný cyklista by neměl být bez adekvátního zadního světla na kole. Zadní světla obvykle vyzařují přibližně 30 lumenů nebo více a obecně mají několik režimů: trvalé světlo, blikající světlo nebo kombinaci mezi nimi. Všechny možnosti jsou bezpečné, ale režim blikání obvykle pomáhá šetřit životnost baterie.
Zadní kvalitní světla na kolo, které doporučujeme:
Pokud jezdíte hlavně po silnici, ať už ve městě, nebo po frekventovanějších cestách z práce, či kvůli své kondici, doporučují se používat zadní světla s laserovými diodami. Laserový paprsek vytváří dva bezpečnostní pásy na zemi a tím vzniká tzv. „Bezpečnostní zóna” kolem kola. Díky ní si budou dávat řidiči lepší pozor při míjení.
Viz video, jak to vypadá ve skutečnosti během jízdy:
Značky světel na kolo
Značka světel na kolo Force
Značka Force patří do portfolia české firmy KCK Cyklosport-Mode sro od roku 1991. V nabídce značky najdete kompletní nabídku cyklistického sortimentu, tedy komponenty, doplňky i oblečení. FORCE představuje výborný poměr mezi kvalitou cenou, proto patří mezi naše nejoblíbenější značky. Všechny produkty testují nejen profesionálové, ale i samotní zaměstnanci, čili hobby jezdci. „Snažíme se o to, aby lidé byli spokojeni s výrobky FORCE, a aby si každý v sortimentu našel to, co hledá. Od top řad až po ekonomickou verzi produktů.”
Značka světel na kolo Sigma
Značka Sigma vznikla před 30 lety a od svého založení neustále roste. Vyvíjí nové technologie, využívá nejnovější trendy, nastavuje standardy designu a reaguje na měnící se potřeby uživatelů. SIGMA SPORT představuje Německou technologii na nejvyšší úrovni, která kombinuje inovativní design s precizním strojírenstvím. Společnost testuje všechny výrobky v laboratořích, aby odolala nejdrsnějším podmínkám a zajistila tak neustálou kvalitu její výroby. Všechny standardní světla SIGMA SPORT odpovídají přísné Německé dopravní normě a všechny výrobky SIGMA SPORT jsou schváleny CE. Výrobek SIGMA SPORT není dodáván, dokud neprojde důkladnou kontrolou.
Zdroje informací:
- https://www.rei.com/learn/expert-advice/bike-lights.html
- https://averagejoecyclist.com/choose-best-bike-light/
- https://www.force.cz
Do testu jsme vybrali Světla na kolo pouze z ověřených eshopů
Mohlo by vás zajímat
- Repelenty - až 10 oblíbených přípravků, vyhodnotili jsme jejich účinnost, takto vypadá pořadí
- Vyplatí se koupit paddleboardy Lidl? Podívali jsme se na spolehlivost, kvalitu a cenu
- Lezecký trenažér - co je to, jak funguje a které partie jím procvičíte
- TEST: Která masážní pistole je nejlepší? Nejlepší dopadly inSPORTline a Therabeat
- Vyberáme posilovací věž: 11 modelů v testu 2024, recenze chválí inSPORTline, Acra a Duvlan
- Vybíráme nejlepší dětské smart hodinky i s GPS 2024 (7 recenzi)
- Vybíráme veslovací trenažér: 11 modelů v testu 2024, recenze chválí inSPORTline a Domyos
- Kterou vibrační plošinu / VibroGym si vybrat? Porovnali jsme 6 aktuálních modelů
- Vybíráme běžecký pás: 9 modelů v testu 2024, recenze chválí hlavně inSPORTline, Domyos a Gymbit
- Vyberáme orbitrek: 15 eliptických trenažérů v testu 2024, recenze chválí inSPORTline a Hop-Sport
V textu jsou i docela ošklivé pravopisné hrubky, občas se do toho vmísila slovenština… Možná by bylo fajn, kdyby si to po sobě někdo přečetl…