Zavařované borůvky – nejlepší recept s nálevem i bez, a k čemu je použít

Erik Havlík Téma
22. června 2024 0

Mít doma po ruce zavařované borůvky je opravdu skvělá věc. Můžete je použít na cokoli – do koláče, dezertů, jen tak na chuť do smoothie, nebo i při problémech s trávením, je to totiž jeden z nejlepších přírodních prostředků na průjem. Jak k jejich zavařování? V článku vám prozradím základní postup – od přípravy nálevu až po samotné zavařování.

Borůvky jsou zázrak přírody

Borůvky jsou malé, modré plody malých keříčků z botanického rodu Vaccinium , které jsou ceněny pro svou skvělou chuť a výjimečné nutriční hodnoty. Obsahují množství vitamínů, antioxidantů a vlákniny, což z nich činí vyhledávanou superpotravinu. Borůvky najdou své využití v kuchyni na koláče, džemy, do smoothies. Nejlepší jsou čerstvé, ale ani zavařované borůvky moc neztrácejí ze svých prospěšných vlastností.

Existují dva typy borůvek: lesní a zahradní . Lesní borůvky ( Vaccinium myrtillus ), to jsou naše známé evropské borůvky, které jsou menší, tmavší a mají intenzivnější chuť. Ve srovnání se zahradními borůvkami mají i více antioxidantů. Většinou se k nim dostaneme sklizní v přírodě. Zahradní borůvky ( Vaccinium corymbosum ), nebo jinak kanadské či velkoplodé borůvky, jsou větší, sladší ale zase mají méně intenzivní chuť. Pěstují se v komerčních sadech a jsou běžně dostupné v obchodech.

 

Recept na zavařované borůvky

Přejděme nyní k věci. Řekněme si jak borůvky správně zavařovat . Není to nic složitého a zaručeně to zvládne každá hospodyňka. Základ je mít připravené očištěné, umyté a přetříděné borůvky a samozřejmě všechny potřebné náležitosti k zavařování – láhve, víčka a zavařovací hrnec . Prohlédněte si nyní náš jednoduchý recept na zavařené borůvky:

 

Co potřebujeme

  • 1 kg borůvek (ideálně lesní, mohou být i zahradní)
  • 500 g cukru
  • 500 ml vody
  • 1 lžíce citrónové šťávy (může být, nemusí)

 

Postup

  1. Příprava borůvek:
    • Borůvky důkladně opláchněte pod studenou vodou a nechte je okapat.
    • Zkontrolujte, zda jsou všechny plody zdravé a odstraňte případné poškozené nebo nezralé bobule.
  2. Nálev na borůvky:
    • V hrnci smíchejte vodu s cukrem a zahřívejte na středním ohni, dokud se cukr úplně nerozpustí.
    • Pokud jste zvyklí do cukrového nálevu přidávat citrónovou šťávu, tak ať se líbí, následně nechte sirup vařit ještě pár minut.
  3. Plnění sklenic:
    • Čisté a sterilizované sklenice naplňte borůvkami do přibližně 3/4 výšky.
    • Zalijte borůvky horkým sirupem, nechte asi 1 cm místa na vrchu sklenice.
  4. Uzavření sklenic:
    • Sklenice důkladně uzavřete sterilizovanými víčky.
  5. Sterilizace:
    • Sklenice vložte do velkého zavařovacího hrnce s vodou tak, aby byly zcela ponořeny.
    • Vodu přiveďte k varu a nechte sklenice sterilizovat přibližně 20-25 minut (90 až 95 °C)
    • Po sterilizaci opatrně vyjměte sklenice z vody a nechte je zcela vychladnout.
  6. Skladování:
    • Zavařované borůvky skladujte na chladném a tmavém místě. Před použitím nechte odležet alespoň několik týdnů po zavařování, aby se chutě dobře spojily.

 

Borůvky můžete zavařit i bez nálevu

Zkusit můžete také zavařované borůvky bez nálevu. To v případě, že si chcete zkrátit dobu přípravy. Do sklenic po vrstvách nasypte borůvky, které prostřídáte cukrem . Na klasickou 0,7 litrovou sklenici tak budete potřebovat cca 70-80 g cukru. Počítejte ale s delší sterilizací, takových 25 až 30 minut při teplotě 90 – 95 °C.

 

K čemu všechno použít zavařené borůvky?

Na závěr si ještě řekněme, na co všechno můžete použít zavařené borůvky. Že se budou hodit do mnoha kulinářských kreací o tom ani nemusíte pochybovat:

  • koláče, dorty, muffiny, cheesecakes, palačinky, vafle – sladká mírně kyselá chuť borůvek těmto dezertům dodá svěžest
  • jogurty, müsli, smoothies – s borůvkami je to opravdu zdravá snídaně
  • dezertní omáčky a maso – zavařené borůvky jsou výborné i do sladkých omáček, které se budou hodit zejména k drůbeži a vepřovému masu, totéž platí i při kombinaci s některými sýry
  • koktejly, čaje – borůvky se hodí do mnoha do mnoha osvěžujících drinků, šumivých vín či limonád, v horkém čaji se díky nim můžete těšit na extra chuť a aroma
  • sladký chléb a pečivo, bábovky
  • domácí džem

Cheesacake se zavařenými borůvkami

 

Zavařované borůvky na průjem

Zabředneme nyní do oblasti zdraví. Víte o tom, že borůvky jsou skvělý domácí prostředek jak si pomoci při průjmu ? Ne? Tak to vyzkoušejte. Ideální čerstvé plody, ale ty určitě nebudete mít vždy po ruce. Tehdy dobře poslouží i zavařované.

Toto je 5 hlavních důvodů proč na průjem zabírají právě borůvky

1. Obsah taninů

Borůvky mají výborné adstringentní (stahující) účinky, protože obsahují množství taninů. Ty pomáhají snižovat zánět ve střevech a podporují stahování tkáně, což může snížit nadměrné vylučování tekutin do střev a zmírnit průjem.

2. Antioxidanty

Také mají protizánětlivé vlastnosti, borůvky jsou totiž bohaté na antioxidanty, jako jsou flavonoidy a antokyany, které mají protizánětlivé účinky. Tyto sloučeniny mohou pomoci snížit zánět v trávicím traktu, který často bývá hlavní příčinou průjmu.

3. Vláknina

Borůvky obsahují rozpustnou vlákninu, která může pomoci absorbovat nadbytečnou tekutinu ve střevech a zlepšit konzistenci stolice. Rozpustná vláknina také podporuje růst prospěšných střevních bakterií, které mohou pomoci obnovit zdravou střevní mikroflóru.

4. Antibakteriální vlastnosti

Některé sloučeniny v borůvkách mají antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci bojovat proti infekcím způsobujícím průjem, za kterými stojí některé druhy bakterií.

5. Hydratace

Borůvky obsahují vysoký podíl vody, což může pomoci udržet hydrataci organismu. To je obzvláště důležité právě při průjmu, kdy tělo ztrácí velké množství tekutin.

6. Lehká stravitelnost

Borůvky vůbec nezatěžují trávicí systém a jsou lehce stravitelné. Což je během průjmu ideální, protože trávicí trakt je tehdy dost podrážděný.

Zdroje použitých zdravotních informací:

💡 TIP DoDomácnosti: O zavařování toho máme na našem webu více než dost...

Jak se vám líbil tenhle článek?
5/5 - (1 vote)
Autor článku
Erik Havlík

Editor a Redaktor magazínu CestakBydlení. Jelikož mě toho hodně zajímá, vím i toho dost přenést do svých článků, které se snažím připravovat tak, abyste z nich měli opravdový požitek – to znamená, abyste si je v první řadě užili, dozvěděli se něco nového a jelikož se věnuji i naším srovnávacím testům, věděli na co se při výběru jednotlivých produktů zaměřit.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *