Zavařovaná nakládaná paprika + tip bez sterilizace

Petra Lyžičiarová Téma
7. března 2022 0

Zavařovaná paprika patří v mnoha domácnostech k velmi oblíbeným pochutinám, které neodmyslitelně patří k některým jídlům. Někdo má rád zavařenou papriku na chlebu s mastí, jiný si zase neumí představit chléb ve vejci jinak než s nakládanou paprikou. Zavařenou nakládanou papriku můžete použít na různé způsoby. Jak si ale tuto dobrotu doma připravit? Není to nic složitého, o tom vás přesvědčíme v našem článku.

Dozvíte se, jaké druhy papriky jsou vhodné k zavařování, jako byste vlastně papriku měli správně nakládat, no a nebudou chybět ani chutné recepty na závařovanou papriku – ať už kapii nebo jablíčkovou papriku a další.

💡 Vítězové srovnávacího testu zavařovacích hrnců ⤵️

💡💡 u nás naleznete celý test zavařovacích hrnců

 

Jak zavařovat papriku

Receptů na zpracování bohaté úrody paprik naleznete množství. Důležité však je znát základní postup a pravidla pro zavařování papriky, abyste se mohli těšit z této pochoutky i v zimě. Pojďme se tedy podívat, na co je třeba si při zavařování papriky dát pozor a na co se soustředit, když chceme mít chutnou, křupavou papriku se skvělou chutí a zachovanými zdraví prospěšnými látkami.

 

Výběr plodů

Základem pro úspěšné zavařování jakékoli zeleniny, nejen papriky, je výběr plodů. Pro nakládání je třeba vybrat zdravé, dokonale zralé a pevné plody. Z hlediska druhů paprik se doporučuje červená paprika, která je chuťově výrazná i po zavaření. Můžete však použít také papriku jiných barev. Co se týká chuti papriky, zavařit můžete sladkou, pálivou i jemně kyselou. Výborná na zavařování je kapie, protože je velmi masitá a když ji správně zavaříte, bude stále křupavá. Oblíbená pro zavařování je také kulatá jablíčková paprika.

Různé druhy paprik na zavařování

K zavařování jsou vhodné různé druhy paprik

 

Ingredience

Pokud se rozhodnete zavařovat papriku ve sladkokyselém nálevu, nebudete potřebovat žádné zvláštní přísady. Přesto je však důležité dbát na výběr kvalitních přísad. K zavařování papriky nemusíte používat žádné umělé konzervanty.

⭐Ocet

Potřebovat však budete kvalitní ocet, ovšem klasický 8 procentní ocet je velmi výrazný. Zkuste proto sáhnout například po jemnějším octě, případně zkuste bílý vinný nebo jablečný ocet.

⭐ Sůl

Kromě octu budete do klasického nálevu potřebovat také kuchyňskou sůl. Doporučuje se používat klasickou, ne mořskou sůl. Prý proto, že mořská sůl může způsobit hořkou chuť.

⭐ Cukr

No a do nálevu bude třeba přidat i cukr. Ten může být jakýkoli – diabetici mohou klidně použít umělé sladidlo, na chuť zavařeniny a konzervační vlastnosti nálevu to nebude mít žádný vliv.

⭐ Koření

Při zavařování můžete papriku dochutit dle vaší fantazie. Nálev si totiž můžete dotvořit dle chuti a přidat různé koření. Vylepšit ho můžete kmínem, hořčičným semínkem, hřebíčkem, černým celým pepřem či novým pepřem.

⭐ Další zelenina

Zavařenou papriku můžete ozvláštnit a dochutit i další zeleninou. Fantazii se meze nekladou. Díky různým druhům zeleniny si můžete vytvořit zajímavé chuťové i vizuální kombinace, které potěší nejen vaše chuťové pohárky, ale na polici budou také dobře vypadat.

Přidejte k paprice například česnek, cibuli nebo i nakrájenou mrkev, petržel či třeba křen, který dodá zavařené paprice nový rozměr.

 

Postup zavařování papriky

Postup při zavařování papriky se nijak zvlášť neliší od postupů zavařování jiné zeleniny. Jako první si uvařte nálev. Receptů najdete spoustu a pár jich přinášíme iv našem článku. Papriku a případně i další zeleninu očistěte, nakrájejte a dejte do sklenic. Potom zalijte vychladlým nálevem a sterilizujte při teplotě 90 stupňů, zhruba 20 minut – délka a teplota sterilizace se však mění v závislosti na daném receptu. Následně sklenice vyjměte z hrnce, kde jste je sterilizovali, otočně dnem vzhůru a nechte vychladnout.

💡 Tipy na zavařovací sklenice za výborné ceny ⤵️

Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Fruit 0,425 l, 4 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Fruit 0,425 l, 4 ks
229 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem, 720 ml, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem, 720 ml, 8 ks
189 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem VERINE, 0,26 l, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem VERINE, 0,26 l, 8 ks
199 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem Sturzglas 0,44 l, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem Sturzglas 0,44 l, 8 ks
199 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem TON, 80 ml, 12 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem TON, 80 ml, 12 ks
219 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem 0,3 l, 12 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem 0,3 l, 12 ks
219 Kč
Tescoma Zavařovací sklenice s klipem DELLA CASA, 1 l Tescoma Zavařovací sklenice s klipem DELLA CASA, 1 l
239 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Amfora, 145 ml, 10 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Amfora, 145 ml, 10 ks
269 Kč

Ukázat více

 

Tipy na recepty

No a teď se dostáváme k tomu, co mnohé zajímá asi nejvíc – k receptům na zavařenou papriku na různé způsoby.

 

Zavařená paprika v oleji

Zavařovaná červená aprika v oleji je velmi chutná například na topince, na chlebíčcích či na chlebu ve vejci. Takto jednoduše si ji umíte připravit – recept je na jednu sedmidecovou sklenku.

Budete potřebovat: papriku kapii, 1 KL soli, 1 PL slunečnicového oleje, 2 PL krystalového cukru, 1/2 dcl bílého vinného octu, 6 ks celého pepře, 1/2 bobkového listu

Jak na to: Papriku kapii nebo silnostěnnou papriku omyjeme, očistíme a nakrájíme na větší kusy. Papriku pak spaříme vroucí vodou. Na dno sedmicové sklenice na zavařování dáme pepř spolu s polovinou bobkového listu. Pro chuť můžete přidat také stroužek česneku či kolečko cibule. Potom do sklenice dáme papriku a zasypeme ji solí a cukrem, zalijeme octem a dolijeme vodou, přibližně 1 cm pod okraj. Na vrch dáme lžíci octu.

Sklenice zavřeme a sterilizujeme asi 10 minut, aby paprika zůstala křupavá. Potom sklenice otočíme víčkem dolů a necháme vychladnout. Uskladníme ve spíži nebo ve sklepě.

Zavařená paprika v oleji

Zavařená paprika v oleji

 

Zavařená jablíčková paprika se zelím

Alma paprika nebo i jablíčková paprika spolu se zelím tvoří výbornou kombinaci. Můžete ji však doplnit i další zeleninou podle vaší chuti – třeba i květákem či mrkví, jak je tomu v tomto receptu.

Budete potřebovat: 2 kg jablíčkové papriky Alma, půl hlávky bílého zelí, mrkev, menší květák, skopový roh, čerstvé okurky nakládačky

Na nálev: 2 l vody, 750 g soli, 200 g krystalového cukru, 4 hřebíčky, 2 bobkové listy, 15 kuliček černého pepře, 10 kuliček nového pepře, polovina ČL hořčičného semínka, 600 ml octu

Jak na to: K nakládání doporučujeme použít větší kousky jablíčkové papriky. Umyjeme si je, očistíme a naplníme zelím. Zelí předtím, než jí papriku naplníme, nastrouháme najemno a osolíme. Naplněné papriky naskládáme do sklenic na zavařování, přidáme i květák a mrkev, zalijeme nálevem. Nálev si připravíme z uvedených surovin. Po naložení a zalití nálevem papriku sterilizujeme při teplotě 80°C přibližně 20 minut. Potom sklenice vyjmeme, zabalíme do deky a necháme vychladnout.

Zavařená paprika se zelím

Se zelím můžete zavařovat nejen jablíčkovou papriku, ale i kapii

 

Pečená zavařená paprika

Na tento recept je nejvhodnější použít silnostěnnou červenou papriku, která bude mít výbornou chuť i po upečení. Samozřejmě můžete použít i papriku různých barev, důležité je, aby byla masitá a dužnatá. Podívejme se tedy na to, jak si pečenou nakládanou papriku doma připravíte.

Budete potřebovat: masitou červenou papriku, 5 až 6 PL octu, 1 až 1 a půl PL cukru, 1 lžičku Deko, 1 PL oleje, sůl dle chuti, voda na dolit sklenic. Množství nálevu je na 6 sklenic.

Jak na to: Troubu si předehřejeme na 250 °C, plech vyložíme pečícím papírem a poklademe na něj umyté celé papriky. Během pečení sledujeme jejich stav a když začnou měknout a tmavnout, otočíme je a pokračujeme v pečení, dokud zcela nezměknou.

Potom je vyjmeme z trouby a dáme do uzavíratelné nádoby. Tam se spaří a budou se nám dobře loupat. Stačí jich tam nechat jen několik minut a slupka nám půjde jednoduše oloupat.

Papriku uložíme do sklenic na zavařování a zalijeme nálevem, dolijeme studenou vodou a přidáme na vrch každé sklenice 1 PL oleje. Sterilizujeme jen krátce, od bodu varu stačí přibližně 7 minut.

 

💡 Několik víček na zavařování za dobré ceny ⤵️

Omnia víčka na zavařování ovoce a zeleniny OM 68 malé 20 kusů Omnia víčka na zavařování ovoce a zeleniny OM 68 malé 20 kusů
60 Kč
Omnia víčko na zavařování 83C 20 kusů Omnia víčko na zavařování 83C 20 kusů
62 Kč

Ukázat více

 

Zavařená paprika s cibulí

Zajímavým receptem, který určitě stojí za vyzkoušení, je zavařovaná barevná paprika s cibulí. Jedná se vlastně o paprikový salát, který bude vhodnou přílohou například k masovým jídlům.

Budeme potřebovat: 3 kg barevných paprik, 2 kg očištěné cibule, nálev uvařený ze Zelka, vody, cukru a octu, olej

Jak na to: Očištěnou papriku a cibuli nakrájíme na pásky a smícháme ve velké míse. Směsí pak plníme zavařeninové sklenice dva až tři centimetry pod okraj. Do každé sklenice pak dáme asi dvě polévkové lžíce oleje a zalijme nálevem. Sklenice usvaříme a steriluzujeme přibližně 10 minut.

 

Zavařená plněná paprika v rajčatové omáčce

Dalším způsobem uskladnění papriky je zavařování v rajčatové omáčce. Takovou papriku umíte použít jako základ při vaření různých jídel, případně ji naplnit mletým masem a připravit si chutnou plněnou papriku.

Potřebujeme: silnostěnnou papriku, rajčata, sůl

Jak na to: Rajčata nakrájíme na menší kousky, dáme je rozvařit a poté rozmixujeme tyčovým ponorným mixérem. Propasírujeme a máme rajčatovou omáčku, kterou podle chuti můžeme přisolit. Papriku očistíme a vydlabeme z ní zrníčka, poté ji spaříme ve vroucí vodě, aby se nelámala. Spařenou papriku naložíme do sklenic na zavařování, zalijeme ji rajčatovou šťávou a uzavřeme. Sterilizujeme přibližně 10 minut.

Zavařená plněná paprika

Zavařená paprika poslouží také k plnění mletým masem

 

Nakládaná paprika bez sterilizace

Papriku lze konzervovat i bez sterilizace, přičemž natrefit můžete na několik chutných a zajímavých receptů. Zde je tedy několik tipů, jak si doma připravíte nakládanou papriku bez sterilizace.

 

Kapie v oleji a sladkokyselém nálevu bez sterilizace

Budeme potřebovat: 1 kg papriky kapie, 1 l vody, 2 dcl rostlinného oleje, 2 dcl oct, 50 g krystalového cukru, 20 g soli

Jak na to: Všechny přísady, kromě papriky, smícháme a necháme vařit. Papriku omyjeme, očistíme a nakrájíme na menší kousky. Papriku poté dáme do vařícího nálevu a necháme převařit alespoň 5 minut. Potom papriku vyjmeme a ukládáme do sklenic na zavařování, poté zalijeme vroucím nálevem. Dáváme pozor, abychom se nepopálili. Sklenice dobře uzavřeme a je to hotové.

 

Nakládaná paprika bez sterilizace

Potřebujeme: na jednu litrovou sklenici přibližně 9 paprik, 25 g soli, 100 ml octu, 2 PL rostlinného oleje

Jak na to: Papriku omyjeme a osušíme. Na pánvi rozehřejme olej a papriku na něm opečeme z každé strany, poté přikryjeme a dusíme pár minut. Smícháme sůl a ocet. Papriku naložíme do připravených a čistých zavařeninových sklenic. Do sklenice přidáme i 2 lžíce oleje a asi 2 lžíce zálivky z octu a soli. Pohár pořádně uzavřeme a zabalíme do deky, kde jej necháme pomalu vychladnout.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (11 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *