Zavařujeme švestky i v troubě či myčce + recept na švestkový kompot

Veronika Štrbová Téma
3. března 2022 0

Švestková povidla, švestkový kompot nebo jen čerstvé ovoce? V jaké podobě máte nejraději švestky vy? Pokud si rádi pochutnáte na kompotě, určitě oceníte následující rady ohledně zavařování švestek. Toto sezónní ovoce nejen, že dobře chutná, ale má také pozitivní účinky na vaše zdraví. Hlavně vám mohou pomoci při nepříjemné zácpě nebo třeba i v boji proti cukrovce.

Švestky lze zavařovat několika způsoby. My vám je popíšeme a je jen na vás, pro který z nich se rozhodnete nebo lépe řečeno, který vám bude nejvíce vyhovovat jak postupům, tak dostupnými instrumenty. Samotné zavařování však není vůbec složité. Načerpejte tedy inspiraci, nové znalosti a šup se do toho.

💡 Tipy na zavařovací sklenice za výborné ceny ⤵️

Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Fruit 0,425 l, 4 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Fruit 0,425 l, 4 ks
229 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem, 720 ml, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem, 720 ml, 8 ks
189 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem VERINE, 0,26 l, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem VERINE, 0,26 l, 8 ks
199 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem Sturzglas 0,44 l, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem Sturzglas 0,44 l, 8 ks
199 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem TON, 80 ml, 12 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem TON, 80 ml, 12 ks
219 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem 0,3 l, 12 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem 0,3 l, 12 ks
219 Kč
Tescoma 6dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,2 l Tescoma 6dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,2 l
279 Kč
Tescoma 3dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,7 l Tescoma 3dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,7 l
259 Kč

Ukázat více

 

Jaké přínosy mají švestky pro člověka

Plody švestky jsou nejčastěji modré až modrofialové, barevnost jednotlivých odrůd je však rozmanitější. Jsou složeny ze slupky, nazelenalé dužiny a pecky. Využívají se ke konzervování, výrobě džemů nebo se dozrálé až přezrálé plody nechávají kvasit a používají se k výrobě destilátů (slivovice). Velice oblíbené jsou také ve formě sušených plodů či čerstvého ovoce do koláčů.

Švestky v misce

Slivky mají pozitivní účinky i na vaše zdraví

 

Švestek známe několik druhů. Jsou to tvz. pravé švestky (špičaté modré), švestky (kulovité modré), mirabelky (zlatožluté barvy a velké jen jako třešně) a ringloty (kulaté zeleno-žluté nebo červeno-modré až hnědé). Všechny mají výbornou chuť a dodávají tělu drahocenné složky.

 

Obsah vitamínů a minerálů ve švestkách

Ve 100 gramech švestek se nachází:

  • 45 kalorií
  • 0,3 g tuků
  • 11 g sacharidů (z toho 10 g cukry)
  • 1,4 g vlákniny
  • 0,7 g bílkovin

Dále obsahují organické kyseliny, třísloviny, dusikaté látky, vitamín A, všechny vitamíny skupiny B kromě B7 a B12, vitamín C, z minerálních látek obsahují draslík, měď, zinek, hořčík, vápník, sodík, fosfor a železo.

 

S čím umí pomoci švestky

Švestky jsou přínosné v boji proti cukrovce, pomáhají také při stavech úzkosti, zvyšují odolnost proti stresu, pomáhají udržovat zdravé trávení, brání vzniku osteoporózy, udržují zdravé srdce, pomáhají redukovat hmotnost, udržují mladistvou pokožku, a mnoho dalších. Pomůžou vám i při zácpě či chřipkové infekci.

 

Účinky švestek na zdraví

⭐ Úleva pro trávení

Díky obsahu vlákniny a složek sorbitol a izatin pomáhají švestky vašemu organismu s trávením. V porovnání s jinými léky jsou sušené švestky ideální a nejúčinnější při léčbě zácpy. Sorbitol a izatin mají totiž projímavý účinek a tím pádem podporují vylučování tekutin ze střev a podporují účinné propláchnutí odpadu tlustým střevem.

Odolnost proti stresu

Švestky jsou vynikajícím stimulátorem metabolismu sacharidů, což znamená, že mají příznivý vliv na nervovou soustavu, mentální svěžest, výkonnost a odolnost proti stresu. Pomáhají také odstraňovat poruchy koncentrace, takže nebudete mít problém se na něco dlouhodoběji soustředit.

⭐ Mějte zdravé srdce

Pokud budete pravidelně konzumovat sušené švestky, pomohou vám při podpoře tekutosti krve v arteriích. Tento ochranný účinek pomáhá při prevenci různých srdečních poruch, jako je ateroskleróza, srdeční infarkt nebo mrtvice.

Jsou účinné v boji proti cukrovce

Věděli jste, že švestky mají antihyperglykemické účinky a pomáhají v boji proti cukrovce? Konzumace švestek totiž pomáhá snižovat hladiny cukru v krvi a triglyceridů v těle. Flavonoidy přítomné ve švestkách mají ochranný účinek proti inzulínové rezistenci a pomáhají zvýšit citlivost na inzulín v těle.

⭐ Problémy s úzkostí

Švestky vám dokáží poskytnout stopové prvky měď a zinek. Co se mědi týká, příliš mnoho tohoto prvku způsobuje neurotické stavy úzkosti, podrážděnost a deprese. Zde švestky pomáhají obnovit rovnováhu týdenní kúrou, při které stačí zkonzumovat 200 g švestek každý den a úzkost a deprese pominou.

⭐ Švestky brání vzniku osteoporózy

Díky pravidelné konzumaci sušených švestek víte dosáhnout udržování zdravých kostí. Flavonoidy, které jsou v nich přítomny, pomáhají zastavit zhoršení kostních tkání a předcházet chorobám, jako je osteoporóza u žen po menopauze. Polyfenoly spolu s draslíkem v sušených švestkách podporují tvorbu kostí, zlepšují jejich hustotu a zabraňují úbytku kostní hmoty způsobenému nedostatkem vaječníkových hormonů. Pravidelná konzumace sušených švestek pomáhá při obnově kostní hustoty, která se již vytratila v důsledku stárnutí.

⭐ Podporují hubnutí

Švestky jsou výborným podpůrným prostředkem při dietách, zejména pročišťujících. S pomocí švestek velmi jednoduše dokážete zhubnout pár kilogramů navíc. Mají také odvodňující účinky (obézní lidé mají často v organismu litr i více vody navíc). Švestky ve střevech vážou přebytečné tuky, takže se už nemohou vstřebávat a ukládat v podobě tukové tkáně na břiše, bocích, hýždích či na stehnech.

⭐ Posilují imunitu

Švestky obsahují vysoké množství vitamínu C, proto jsou prospěšné při posilování imunitní ochrany těla. Tento vitamín podporuje odolnost organismu vůči infekcím a zánětům. Imunostimulační složky ve švestkách podporují produkci oxidu dusnatého v těle, brání vzniku metastáz nádorových buněk a jsou cenné při prevenci různých onemocnění.

⭐ Švestky chrání zdraví očí

Švestky obsahují také betakaroten a vitamín A, které mají pozitivní účinek na udržování zdravého zraku a prevenci věkem podmíněné makulární degenerace. Obsahují karotenoidy, lutein a zeaxantin, které se nacházejí v makulárních tkáních sítnice a poskytují ochranu před poškozením způsobeným UV zářením.

⭐ Udržují mladistvou pokožku

Švestky jsou bohaté na vitamin C a obsahují také další antioxidanty, které pomáhají udržovat zdravou, zářivou a mladistvou pokožku. Konzumace švestek pomáhá snižovat tmavé skvrny a vrásky v důsledku přítomnosti proti stárnoucích živin. Výtažky ze švestek se používají také v různých výrobcích pro péči o pleť.

 

Recept na švestkový kompot

Krok 1: Připravte si švestky. Můžete si vybrat, zda je chcete zavařovat i s peckami nebo je nejprve odstraníte. K bezpečnému vyříznutí pecky švestku nakrájejte na poloviny a poté na čtvrtiny. Potom by se pecka měla dát snadno vytáhnout. K zavařování používejte zralé švestky, ne však velmi měkké a přezrálé.

Krok 2: Připravte si sklenice. Některé z těchto kroků jsou stejné bez ohledu na použití obsahu. Správná příprava sklenic je nezbytná pro výsledek vašeho zavařování. Pro usnadnění práce můžete použít myčku nádobí. Sklenice i víčka vložte do myčky přes dezinfekční cyklus nebo nastavte nejteplejší program, který máte. Během práce mějte víčka v horké myčce nádobí. To je udržuje v čistotě a pomůže zastavit jakékoli špatné bakterie, které se pokoušejí vyrobit si domů ve vašich sklenicích. Zároveň vyčistěte zavařovací hrnec a postavte jej podle pokynů výrobce. Obvykle má kovový rošt na dně, aby se umožnilo rovnoměrnému zahřátí. Znovu se ujistěte, že je vše sterilní a čisté.

Krok 3: Vyrobte si sirup na zalévání švestek. V novém hrnci smíchejte 1 ¾ hrníčku krystalového cukru a 4 hrníčky vody. Vařte na malém ohni, dokud se cukr nerozpustí.

Krok 4: Připravte si sklenice. Rozdělte do nich všechny švestky a naplňte sklenice teplým sirupem. Nechte 2 cm vzduchu v horní části nádoby a nechte tekutinu usadit se do švestek. Naplňte je ještě podle potřeby maximálně 1 cm pod okraj sklenice. (Můžete přidat 1 lžičku citrónové šťávy do každé sklenice. Pomůže to také udržet barvu ovoce.)

Krok 5: Nasaďte víčka. Pokud vám to půjde těžko, použijte starou dobrou zavařovací hlavici. Pokud se vám budou víčka nadále točit, dejte si pod hlavici čistou utěrku a znovu zatlačte. Už by se vám to tentokrát mělo podařit. Klíčem je vždy čistota, takže se nedotýkejte žádné části kovu. Víčka pevně přitáhněte a ujistěte se, že žádná ze sklenic neteče.

Krok 6: Dejte sklenice do velkého zavařovacího hrnce a zakryjte je vodou asi do tří čtvrtin. Sklenice povařte přibližně 30 minut.

Krok 7: Vyjměte nádoby. Použijte například gumovou rukojeť a opatrně vyjměte nádoby z hrnce. Dejte je vychladnout přes noc na bezpečné místo. Následující den byste měli zkontrolovat, zda jsou všechny sklenice zcela zapečetěny. Zatlačte ve středu víka a pokud se sklopí, není utěsněný. Mělo by být zcela zatlačené a nepohyblivé. Sklenice, které jsou správně utěsněny, uskladněte pro pozdější použití.

Krok 8: Počkejte a vychutnávejte si skvělý domácí švestkový kompot. Sklenice skladujte na chladném tmavém místě, jako například v zadní straně skříňky nebo ve sklepě.

Čtyři sklenice se zavařenými švestkami

Zavařované švestky jsou skvělým kompotem k obědu

 

Způsoby zavařování švestek

➡️ Zavařování švestek v troubě

Zavařování švestek v troubě má velkou výhodu – do trouby se vejde mnohem více sklenic než do zavařovacího hrnce.

Budete potřebovat:

  • švestky
  • nálev
  • sklenice na zavařování
  • hluboký plech na pečení
  • noviny nebo letáky

Postup:

Nachystejte si a vyčistěte dostatečný počet zavařovacích sklenic s víčky. Přichystejte si i nálev, který je třeba nechat vychladnout. Potom předehřejte troubu na 150 stupňů Celsia. Švestky důkladně omyjte, zbavte různých nečistot jako jsou stopky nebo lístky. Podle libosti je můžete vypeckovat. Vložte je do sklenic a po okraj je zalijte nálevem. Připravte si hluboký plech, který vystelte silnou vrstvou novin nebo letáků – můžete použít i staré utěrky nebo ručníky. Sklenice umístěte na plech asi 5 centimetrů od sebe – nezavírejte je ještě víčky. Vložte do trouby a pečte asi 50 – 60 minut. Jakmile jsou švestky upečené, vyjměte je z trouby a hned je pořádně zavíčkujte – nejvhodnější jsou víčka s gumovým závitem. Přes noc je nechte vychladnout a poté je umístěte do komory.

 

➡️ Zavařování v mikrovlnce

Připravte si:

  • švestky
  • nálev
  • sklenice a víčka
  • plastovou misku

Postup:

Nachystejte si čisté sklenice na zavařování. Připravte si nálev z cukru a vody. Důkladně očistěte švestky a zbavte pecek a stopek. Každou švestku rozdělte na polovinu a naplňte jimi sklenice. Naplněné sklenice zalijte až po okraj připraveným nálevem a zavíčkujte. Vložte sklenici do plastové misky a dejte do mikrovlnné trouby. Výkon nastavte na 700 W. Časovač trouby nastavte na 6 minut. Pokud je v mikrovlnné troubě více sklenic, umístěte je 1 centimetr od sebe. Čas násobte počtem sklenic – dvě sklenice zapněte na 12 minut, atp. Jakmile je hotovo, sklenice postavte dnem vzhůru na připravenou utěrku. Nechte sklenice vychladnout a uložte do chladného a tmavého místa.

 

➡️ Zavařování švestek v myčce nádobí

Myčku nádobí využijte nejprve ke sterilizaci sklenic a víček. Nezapomeňte vyprázdnit zásobníky na tablety a leštidlo, jak při sterilizaci, tak při zavařování. Pokud vaše myčka nádobí neposkytuje možnost vyprázdnit tyto zásobníky, musíte počkat, až dojdou. Potom zapněte program s nejvyšší teplotou bez použití mycích prostředků, během kterého sterilizujete sklenice a víčka. Když program skončí, můžete sklenice začít plnit.

Je velmi důležité naskládat sklenice do myčky správně. Vždy je stavěte víčkem nahoru a vzpřímeně. Pokud jsou různě velké, doporučuje se ukládat menší sklenice do horního koše a větší do dolního. Dodržujte také dostatečné mezery mezi jednotlivými skleničkami alespoň 5 cm, abyste předešli možnému popraskání. Pro zavařování nastavte program s teplotou mezi 70–80 °C, který trvá 1,5–2 hodiny. Tato teplota je ideální, pokud byste nastavili nižší, může dojít ke zkažení zavařenin. Po skončení programu sklenice vyjměte, naskládejte na suchou utěrku víčkem dolů a počkejte, až vychladnou.

 

➡️ Zavařování bez cukru

Ingredience:

  • měkké švestky
  • sklenice a víčka

Postup:

Nachystejte si dopředu sterilizované sklenice na zavařování a k nim vhodná víčka. Švestky důkladně omyjte, rozpulte a zbavte se pecek. Vložte je do sklenic a po okraj je zalijte vodou. Důkladně je zavíčkujte a vložte do zavařovacího hrnce. Vařte na 80 stupňů asi 20 minut. Potom je vyjměte z hrnce a postavte je víčkem směrem dolů na utěrku. Nechte přes noc vychladnout a uložte do tmavé komory.

 

➡️ Zavařujeme švestky bez nálevu

  • Nejprve si švestky, tak jako každé ovoce, důkladně omyjte, zbavte nečistot a stopek.
  • Švestky dejte na poloviny nebo čtvrtiny a vyjměte pecku.
  • Pokud chcete zavařovat švestky vcelku, propíchejte je jen vidličkou na každé straně.
  • Vložte je do sklenic – nemusíte se bát je zmáčknout, během varu se stejně zmenší.
  • Sklenice řádně zavřete a utáhněte.
  • Dejte je do zavařovacího hrnce a přilijte do hrnce vodu – sklenice by měly být celé ponořeny ve vodě.
  • Pozorně sledujte teploměr, jakmile se teplota vyšplhá na 100 stupňů, vypněte sporák.
  • Sklenice z hrnce vyndáte až poté, co voda vychladne.
  • Nakonec je uložte do komory, která by měla být tmavá a chladná.

 

➡️ Zavařované švestky na koláč

Ingredience:

  • 5,5 kilogramů švestek
  • 4 ½ hrníčku cukru
  • vanilku
  • skořici
  • citrónovou kůru

Postup:

Švestky zbavte od nežádoucích nečistot a překrojte je na poloviny. Vložte je do velkého hrnce a zasypte je cukrem. Začněte je pomalu zahřívat, aby pustili šťávu. Potom plamen zvyšte tak, aby se švestky hodinu vařily. Další hodinu stáhněte plamen na minimum kvůli konzistenci a přidejte k nim vanilkový lusk, skořici a citrónovou kůru. Povidla by neměla být ani moc řídká ani příliš hustá. Po uvaření odstraňte vanilkový lusk, skořici a citrónovou kůru. Horkou povidla vlijte do čistých sklenic, zavíčkujte a otočte sklenice dnem vzhůru – nechte je přes noc vychladnout. Uložte na chladné a tmavé místo.

💡 Několik víček na zavařování za dobré ceny ⤵️

Omnia víčka na zavařování ovoce a zeleniny OM 68 malé 20 kusů Omnia víčka na zavařování ovoce a zeleniny OM 68 malé 20 kusů
60 Kč
Omnia víčko na zavařování 83C 20 kusů Omnia víčko na zavařování 83C 20 kusů
62 Kč

Ukázat více

 

Švestkový džem

V žádné domácnosti by neměl chybět pravý domácí švestkový džem. Můžete si ho natřít na chléb, vánočku, použít do koláčů, na palačinky nebo jiné oblíbené pochoutky. Pokud máte spoustu švestek a nevíte, co s nimi, určitě si dopřejte skvělý džem i vy. Zde je postup, jak na to:

Ingredience:

  • 9 kilogramů zralých švestek
  • 900 gramů krystalového cukru

Postup:

Nachystejte si zralé švestky, dobře je omyjte, odstopkujte a odpeckujte. Všechny pomelte na masu a dejte do hrnce vařit. Asi po 20 minutách začne masa chytat pěknou barvu a konzistenci. Když masa dosáhne bodu varu, bude se z ní pařit a od té doby je třeba často míchat, od spodu, po obvodu hrnce i přes střed. Během tohoto procesu si připravte a umyjte sklenice a víčka. Po dvou hodinách se odpaří voda a hladina v hrnci se sníží o 5 centimetrů. Masa bude bublat, perfektně voní a pěkně houstnout.

Proveďte zkoušku hustoty – na mělký talířek dejte asi tři lžíce džemu a když vychladne, prstem přejeďte přes střed. Pokud vznikne za prstem cestička, která se nezalije, můžete přidat cukr. Cukr se mícháním postupně dostane na dno a stále je třeba džem míchat. Povařte ještě asi půl hodinku. Hotový džem nalijte pomocí naběračky a nálevky do čistých a suchých sklenic, pořádně zavíčkujte a otočte dnem vzhůru. Po hodině otočte zpět, nechte úplně vychladnout a uskladněte.

Chléb natřený švestkovým džemem

Natřete si džem na chléb, vánočku nebo i na palačinky.

 

Další způsoby jak uchovat švestky na později

Sušení švestek

Sušení ovoce je jednou z nejstarších metod na světě k uchování vitamínů. Je to velmi jednoduché, nevyžaduje ingredience a sušené švestky vám vydrží minimálně jeden rok.

Jak na to:

  • Švestky očistěte, vypeckujte a nakrájejte na poloviny.
  • Umístěte vnější stranou na síto sušičky.
  • Podle typu sušičky postupujte podle jejího návodu.
  • Švestky jsou usušené, když po jejich roztržení nepouštějí šťávu.
  • Nakonec je pokropte lehce vodou, aby získali lesk.
  • Uložte do dobře uzavíratelných sklenic nebo dóz.
  • Skladujte ve tmavé a suché místnosti nebo v mrazničce.
Rozkrojené švestky v sušičce ovoce

Švestky jsou chutné a zdravé i v sušené formě.

 

Švestkový ocet

Tento domácí ocet vyrobený ze švestek je vynikající na vaření či jako zálivka na salát. Možná o něm slyšíte poprvé, možná se věrně znáte. Vyzkoušejte si jej vyrobit i vy.

Postup:

  • Do velké, přibližně dvou litrové skleněné nádoby vložte 2 hrníčky umytých, odpeckovaných a nasekaných švestek.
  • Smíchejte 4 hrníčky teplé vody a 1 lžičku krystalového cukru a míchejte, dokud se úplně nerozpustí.
  • Nalijte cukrovou vodu ke švestkám do sklenice.
  • Zakryjte otvor nádoby dvěma vrstvami tenkého plátna, které zavažte kolem hrdla sklenice provazem nebo gumičkou.
  • Nádobu umístěte na místo, kde není příliš teplo nebo naopak chladno.
  • Nechte švestky ve sklenici 6-8 týdnů.
  • Nakonec nalijte ocet do čisté skleněné nádoby, přikryjte plastovým víkem a uložte na chladném, tmavém místě.
Švestkový ocet ve sklenici

Poněkud neobvyklý produkt, za vyzkoušení však stojí.

 

Nakládané švestky

Tento způsob uchování je vhodný pro skladování v ledničce.

Jak na to:

  • Ve velkém hrnci vytvořte nálev ze 2 hrníčků octa, 4 hrníčků krystalového cukru, 2 lžiček hřebíčku a 1 plátku skořice.
  • Nálev přiveďte k varu a poté snižte teplotu a vařte 10 minut – následně nechte vychladnout.
  • Švestky očistěte, omyjte a naskládejte do sklenic.
  • Přelijte je nálevem, uzavřete a nechte je alespoň 10 dní dozrát.
  • Skladujte je v ledničce.
Nakládané švestky ve dvou sklenicích

Není nic lepšího než připravené hotové nakládané švestky, které můžete hned použít.

 

💡 <strong>Pokud rádi zavařujete i jiné ovoce či zeleninu, i následující informace pro vás budou určitě užitečné:</strong>

 

Rady při zavařování švestek

  • vše je třeba mít dokonale čisté – je to jedna z nejdůležitějších věcí, kterých je třeba dbát při zavařování. Všechny potřebné pomůcky je třeba umýt, obzvláště sklenice a víčka. Pokud máte myčku na nádobí, práci si tím pádem o něco zlehčíte. Po vytažení sklenic a víček je ještě opláchněte ve studené vodě a dobře vysušte. Pokud používáte nějaký saponát, důkladně jej vymyjte, abyste neměli zavařeniny s příchutí čistícího prostředku. Ujistěte se, že připravené sklenice a víčka nejsou poškozeny na okraji ani jinde na povrchu.
  • používejte pouze čisté a zdravé ovoce – čisté je třeba mít samozřejmě i ovoce. Všechny plody přetřiďte, co je shnilé nebo jinak poškozené vyhoďte, aby vám to zbytečně nezkazilo celý kompot. Odstraňte také přebytečné lístky, stopky a pecky.
  • rozumně naskládejte ovoce do sklenic – pokud jdete švestky zavařovat, netlačte je násilím do sklenice. Ukládejte je tak, abyste je mohli zalít nálevem a uzavřít víčkem. V případě potřeby zkuste sklenicí trochu potřást a ovoce si tam najde svůj prostor.
  • používejte etikety – zřejmě už na pohled budete vědět, o jaké ovoce ve sklenici se jedná. Nicméně, důležitý je datum zavařování. Ten si napište na etiketu, kterou bez problémů seženete v papírnictví nebo použijte samolepící papír.
  • občasná kontrola – pokud máte vše hotové a uskladněné, nezapomeňte čas od času zkontrolovat sklenice. Hlavně to, zda nejsou víčka vypouklá nebo zda se nechytá na kompotě plíseň. Takto poškozené kompoty okamžitě vyhoďte. Zavařované ovoce byste neměli skladovat déle než tři roky.

 

💡 Vítězové srovnávacího testu zavařovacích hrnců ⤵️

💡💡 u nás naleznete celý test zavařovacích hrnců

 

Chutný recept na závěr

💡 Pravé domácí švestkové koule
Švestkové koule posypané mákem

S jakou drobenkou je máte rádi vy?

Co by to bylo za dětství, kdybyste neochutnali pravé domácí švestkové koule? Dopřejte je nejen sobě, ale i svým malým ratolestem, příbuzným či přátelům. Určitě takovou dobrotu nikdo neodmítne.

Přísady:

  • 800 g ve slupce uvařených brambor
  • 300 g polohrubé mouky
  • 1 vajíčko
  • špetka soli
  • rozpuštěné máslo
  • drobenky podle chuti (ořechová, maková, kakaová, strouhanková, tvarohová)

Postup:

Uvařené brambory nechte vychladnout, oloupejte je a nastrouhejte na jemno. Přidejte do nich polohrubou mouku, jedno celé vajíčko a špetku soli. Pomalu zpracujte bramborové těsto. Může se vám i trochu lepit, na pracovní desce s moukou vám to už ale půjde jako po másle. Těsto si následně rozdělte na tři části, válečky, a každý z nich nakrájejte na stejné části. Vytvarujte z nich placky, do kterých vložíte buď celou švestku nebo polovinu (záleží na velikosti švestky). Nedělejte je však až příliš velké, protože se dobře neuvaří. Na švestku nasypte malou lžičku skořicového cukru a vytvořte kuličky. Takto připravené kuličky naházejte do vroucí vody a vařte deset minut. Následně je vyndejte z vody na talíř, polijte rozpuštěným máslem a posypte svou oblíbenou drobenkou. Dobrou chuť!

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.1/5 - (19 votes)
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *