7x průtokové ohřívače vody v testu 2024 – jak si vybrat ten správný?

Erik Havlík Test
Aktualizováno: 22. října 2023 2
Clage M7 SMB
Vítěz testu
Clage M 7 SMB
  1. průtok vody je normální s vyhovující teplotou (není omezen)
  2. malé instalační rozměry
  3. šetří energie
  4. efektivní systém ohřevu
  5. jednoduchá údržba
  6. dodávané s baterií
  1. chybí indikace zapnutí ohřevu
Elektrický průtokový ohřívač, který vám zajistí teplou vodu nad umyvadlo či dřez a nebude téci pouze cícerkom (jak je to nezřídka pravidlem při obdobných typech zařízení).
4 884 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Všude tam, kde se neočekává velká spotřeba teplé vody jsou ideální variantou průtokové ohřívače vody. Čili v menším bytě či obecně menších prostorách jako je chata či chalupa, garáž nebo jiné průmyslové provozy. V podstatě ohřívá vodu pouze v momentě její spotřeby. Není tedy zapotřebí žádná zásoba a nemusí se vždy ohřívat na přesně zvolenou teplotu než je tomu u bojlerů.

Průtokový ohřívač je malý a prostorově nenáročný a dá se umístit i pod zdroj tekoucí vody. Pokud se nepoužívá intenzivně, je velmi efektivní a úsporný a to zejména díky minimálním tepelným ztrátám. Nedochází vůbec k zbytečnému odtékání studené vody, čímž nepochybně šetří její spotřebu.

V následujícím článku najdete nejen krátké recenze nejlépe hodnocených průtokových ohřívačů vody v našem testu (na základě porovnání důležitých parametrů jednotlivých modelů, výsledků testování a také uživatelských zkušeností), ale i návod jak vybrat vhodný průtokový ohřívač, který bude vyhovovat vašim potřebám.

Jak vybrat průtokový ohřívač vody?

Při výběru průtokového ohřívače vody je třeba zohlednit zejména následující parametry:

💡 Jak jsme hodnotili

Při hodnocení průtokových ohřívačů vody jsme brali v úvahu tyto metriky:

výkon a typ ohřevu: 30 %
rychlost ohřevu vody: 25 %
spotřeba elektřiny: 20 %
umístění a jednoduchost instalace: 15 %
materiál a kvalita zpracování: 10 %

Nejlepší Průtokové ohřívače vody na základe porovnávacího testu 2024

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místo 7. místo
Vítěz testu Zlatá střední cesta Pro náročné Lidová volba
Clage M7 SMB Elíz ELX 10 Elíz EL 51 (elektrický) Elíz EL 41 (elektrický) MORA-TOP Vega 10.N032 Max (plynový) AEG DHF 18 C (elektrický) ETA NIBE 1733 (elektrický)
Clage M 7 SMB Elíz ELX 10 ELÍZ EL 51 ELÍZ EL 41 MORA -TOP VEGA 10.N032 MAX AEG DHF 18 C ETA NIBE 1733
Hodnocení 5 hvězd
Hodnocení 5 hvězd
Hodnocení 4.5 hvězd
Hodnocení 4 hvězd
Hodnocení 4 hvězd
Hodnocení 3.5 hvězd
Hodnocení 3.5 hvězd
4 884 Kč 5 349 Kč 2 719 Kč 2 858 Kč 11 294 Kč 11 320 Kč 2 799 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz

Recenze 7 nejlepších průtokových ohřívačů vody pro rok 2024

Vítěz testu

1. Clage M7 SMB

Typ: elektrický beztlakový ● Elektrické krytí: IP 25 ● Příkon: 6500 W ● Energetická třída: A ● Hmotnost: 1,5 kg ● Signalizace ohřevu: ne

Clage M 7 SMB

Clage M7 SMB je malý průtokový ohřívač se speciální míchací armaturou / ventilem (otevřená instalace pod odběrové místo) s hydraulickým řízením – topné těleso se automaticky zapne, jakmile začne zařízením proudit voda. Jde o opravdu efektivní systém ohřevu. Přístroj lze bez problémů namontovat na 1/2 „vodovodní přípoj”.

Ohřívač není náročný na údržbu, výhodou je okamžitě teplá voda bez předehřevu a beze ztrát. Tento beztlakový elektrický ohřívač vody je dodáván jako kompletní sada s odpovídající vodovodní baterií s umístěním nad umyvadlem či dřezem.

Nelze jej připojit do běžné elektrické zásuvky, připojuje se pomocí svorkovnice v rozvodné krabici (připojení ponechte vždy odborníkem). Elektrické krytí IP 25 odpovídá standardu. Jištění 2x 16 A. Napětí: 400 V.

Výhody

  • průtok vody je normální s vyhovující teplotou (není omezen)
  • malé instalační rozměry
  • šetří energie
  • efektivní systém ohřevu
  • jednoduchá údržba
  • dodávané s baterií

Nevýhody

  • chybí indikace zapnutí ohřevu

Verdikt: Elektrický průtokový ohřívač, který vám zajistí teplou vodu nad umyvadlo či dřez a nebude téci pouze cícerkom (jak je to nezřídka pravidlem při obdobných typech zařízení).

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 4 884 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Zlatá střední cesta

2. Elíz ELX 10

Typ: elektrický beztlakový ● Elektrické krytí: IP 24 ● Příkon: 10 000 W ● Energetická třída: A ● Hmotnost: 2,7 kg ● Signalizace ohřevu: ano

Elíz ELX 10

Elíz ELX 10 je elektrický průtokový ohřívač, který lze pohodlně použít v systému s několika odběrnými místy – takže například v koupelně s ním vyčarujete teplou vodu pro umyvadlo i se sprchou a vanou. Disponuje vyspělou elektronikou, díky které se automaticky přizpůsobuje výkon topných spirál k aktuálnímu průtoku a nastavené teplotě vody. To znamená maximální efektivitu při úspoře energie.

Ohřívač má maximální příkon 10 kW, což je téměř nejvyšší hodnota v rámci našeho srovnávacího testu. Díky tomu umí průtok při teplotě vody 35 °C dosáhnout hodnoty až 4 litry za minutu. No a dále se zvyšuje nebo snižuje podle aktuálně nastavené teploty. Tu si umíte jednoduše nastavit pomocí podsvíceného dotykového LCD displeje. Kromě nastavené teploty umí potom zobrazovat i aktuální průtok a spotřebu. Ohřívač váží 2,7 kg, takže připevnit jej pevně na zeď není žádný větší problém, podobně jako připojení k vodovodnímu potrubí a elektrické síti (pozor! napětí 3 x 400 V, takže na běžnou 230 V zásuvku to věru nebude). Co se týče bezpečnosti, tradičně nechybí dvoustupňová tepelná ochrana proti přehřátí a krytí IP 24.

Výhody

  • výkon
  • rychlá instalace
  • na více odběrných míst
  • LCD displej – dotykový
  • elektronické řízení topných spirál

Nevýhody

  • vyšší cena
  • 3 x 400 V
  • relativně vyšší hmotnost

Verdikt: Průtokový ohřívač pro více odběrných míst, ideální například i do koupelny.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 5 349 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


3. Elíz EL 51 (elektrický)

Typ: elektrický beztlakový ● Elektrické krytí: IP 24 ● Příkon: 1500, 3500, 5000 W ● Energetická třída: A ● Hmotnost: 1,58 kg ● Signalizace ohřevu: ano

ELÍZ EL 51

Eliz EURO EL 51 je průtokový ohřívač, který je vybaven dvěma topnými tělesy a poskytuje možnost přepínání výkonu (1,5 kW, 3,5 kW a 5,0 kW. Dodávaný je se speciální beztlakovou kohoutkovou baterií.

Topná tělesa jsou kryté a odolávají tvorbě vodního kamene a tedy jeho dlouhá životnost přístroje vás jistě potěší. Ohřev vody probíhá právě v tom momentě, kdy voda protéká ohřívačem takže se tak zcela předejde tepelným ztrátám. Dvojitý vodě odolný vypínač s kontrolkou ohřevu slouží k zapnutí / vypnutí ohřívače a přepínání výkonů. Zároveň také umožňuje kontrolu probíhajícího ohřevu.

Elektrické krytí je IP 24 a jištění 25 A.

Má 5 úrovní ochrany:

ochrana před úrazem elektrickým proudem
kryté topné těleso
ochrana proti přehřátí regulací teploty vody
ochrana v případě poklesu tlaku v rozvodu vody
ochrana proti nadměrnému tlaku

Výhody

  • přepínání výkonu
  • tepelná pojistka proti přehřátí s funkcí resetu
  • 2 kryté topná tělesa
  • okamžitý a nepřetržitý ohřev vody
  • dobrá cena / výkon / provedení
  • jednoduchá a rychlá instalace
  • součástí balení vodovodní baterie

Nevýhody

  • ohřívač drží celý jen na baterii
  • beztlakové připojení

Verdikt: Výbavou a parametry perfektní průtokový ohřívač vody na 1 odběrné místo s možností nastavení výkonu.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 2 719 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


4. Elíz EL 41 (elektrický)

Typ: elektrický beztlakový ● Elektrické krytí: IP 24 ● Příkon: 3500 W ● Energetická třída: A ● Hmotnost: 1,45 kg ● Signalizace ohřevu: ano

ELÍZ EL 41

Průtokový ohřívač Eliz EURO EL 41 je určen všem, kteří teplou vodu z kohoutku očekávají okamžitě. Tento model slouží pro jedno odběrné místo a umístit jej můžete nad umyvadlo nebo dřez. Dodává se spolu s beztlakovou kohoutkovou baterií a využijete ho v podstatě všude tam, kde není přístup k centrálnímu rozvodu teplé vody.

Kryté topné těleso odolává tvorbě vodního kamene i vzduchovým bublinám v potrubí. Světelná indikace ohřevu umožňuje bezproblémovou kontrolu provozu ohřívače.

Instalace je jednoduchá a rychlá. Ohřívač je dodáván s vodovodní baterií + napájecí kabel s vidlicí na 230 V Elektrické krytí IP 24 odpovídá standardu. Jištění 16 A.

Teplota a průtok vody při plném výkonu a teplotě vstupní vody 12 °C:

  • 45,4 °C – 1,5 lit./ min.
  • 62,2 °C – 1 lit./ min.

Výhody

  • kryté topné těleso
  • 5 úrovní ochrany
  • součástí dodávky je i baterie
  • vybavený kabelem s vidlicí na 230 V (ačkoli kratším)
  • elegantní a štíhlý design
  • dobrá cena
  • rychlá instalace

Nevýhody

  • jen beztlakové připojení
  • menší výkon
  • menší průtok
  • voda není extra horká

Verdikt: Jednoduchý průtokový ohřívač vhodný nad umyvadlo, kuchyňský dřez … všude tam, kde není centrální rozvod teplé vody.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 2 858 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Pro náročné

5. MORA-TOP Vega 10.N032 Max (plynový)

Typ: plynový ● Zapalování: piezoelektrické ● Odkouření typ: komín ● Výkon: 17,3 kW ● Hmotnost: 15,5 kg

MORA -TOP VEGA 10.N032 MAX

MORATOP VEGA10.N032 MAX je plynový závěsný průtokový ohřívač vybaven kombinovanou armaturou Německé firmy Mertik. Ta je mimo jiné vybavena s funkcí automatického udržování nastavené teploty (důležité při poklesu tlaku vody ve vodovodním potrubí). Umožňuje zapnutí ohřívače již při průtoku vody 2,5 l / min.

Je určen pro ohřev užitkové vody v domácnostech a kancelářích s tepelným výkonem 17,3 kW s průtokem 10 litrů za minutu. Obsluha ohřívače je velmi jednoduchá, VEGA je totiž vybavena automatickým udržováním zvolené teploty vody nezávisle a to nezávisle na odebraném množství. Je vybaven bezpečnostními funkcemi, které nedovolí spuštění plynu bez průtoku vody a únik spalin do místnosti. Pro větší bezpečnost je nainstalován i omezovač na hořáku. Ohřívače mají odtah do komína a lze je přestavit pomocí dokoupení sady na propan-butan.

VEGA MAX je navržen jako přímá náhrada za staré typy plynových průtokových ohřívačů (MORA 370, MORA 371, MORA 5502, MORA 5506 MORA 5508). Má shodné rozměry a vývody jako staré spotřebiče a tudíž celá výměna je velmi jednoduchá a obejde se bez nutnosti rekonstrukce místnosti.

Výhody

  • piezoelektrické zapalování
  • vysoký tepelný výkon 17,3 kW
  • plynulá regulace výkonu
  • německá armatura
  • možnost přestavby na propan butan
  • minimální rozměry
  • jednoduchá obsluha
  • automatický provoz
  • vysoká účinnost, úspora plynu až 10%
  • bez nutnosti zapojení do elektrické sítě

Nevýhody

  • hlučnější zapalovací plamínek
  • náhrada za starší typy – jsou nutné některé drobné úpravy

Verdikt: Tento plynový průtokový ohřívač zdobí kompaktní rozměry, moderní design a množství praktických vlastností …

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 11 294 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


6. AEG DHF 18 C (elektrický)

Typ: elektrický tlakový ● Elektrické krytí: IP 24 ● Napětí: 400 V, jištění: 32 A ● Příkon: 18000 W ● Energetická třída: B ● Hmotnost: 4,1 kg ● Signalizace ohřevu: ne ● Maximální průtok: 9,2 l (při jmenovitém výkonu)

AEG DHF 18 C

AEG DHF 18 C hydraulicky řízený elektrický průtokový ohřívač, který pracuje v 2 výkonových stupních v závislosti na průtoku. Po překročení spínacího průtoku dojde při malém průtoku k aktivaci malého odběru vody, v případě většího odběru vody je aktivován vyšší výkon.

Je to dobrá alternativa pro případ, kdy instalace nebo vodivost vody ztěžují použití elektronického typu ohřívače. Hydraulický průtokový ohřívač tak poskytuje plný výkon na nejmenším místě. Případné kolísání tlaku v rozvodu pak vyrovnává kontrolní ventil rovněž plně automaticky.

Divize AEG Home Comfort patří od roku 2002 pod skupinu Stiebel Eltron.

Výhody

  • regulátor výkonu
  • kompaktní rozměry
  • nastavení 2 stupňů teploty a výkonu
  • možnost instalace do sprchy
  • kompenzace kolísání tlaku pomocí kontrolního ventilu
  • rychlý ohřev vody

Nevýhody

  • pouze pro vodu s nízkým podílem vodního kamene
  • relativně vyšší cena
  • bez displeje a paměťových funkcí

Verdikt: Tlakový elektrický průtokový ohřívač vody s hydraulickým spínáním pro celou domácnost.

Naše hodnocení:

Hodnocení 3.5 hvězd
Cena: 11 320 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Lidová volba

7. ETA NIBE 1733 (elektrický)

Typ: elektrický beztlakový ● Elektrické krytí: IP 25, jištění: 16 A ● Příkon: 5000 W ● Energetická třída: A ● Hmotnost: 1,3 kg ● Signalizace ohřevu: ano

ETA NIBE 1733

ETA 1733 90000 je elektrický průtokový ohřívač na nenáročné použití, ideální na chatu či chalupu, garáže či kanceláře. Zařízení má příkon 5000 W a je napájeno 230 V. Součástí dodávky není baterie ani napájecí kabel, takže si ho musíte dokoupit nebo ohřívač připojit přímo do elektrické rozvodné sítě.

Jak to funguje? Otevřením ventilu teplé vody na směšovací baterii se automaticky zapíná ohřev protékající vody. Toto signalizuje i červené světlo na předním krytu ohřívače. Výstupní teplota se pak reguluje přímo ventilem teplé vody změnou průtoku vody – zvyšováním průtoku klesá její teplota. Zavřením ventilu se ohřívání zase automaticky vypne, signální světlo zhasne a odběr elektrické energie se přeruší.

Výhody

  • tradiční značka
  • připojení možné nad i pod odběrné místo
  • lze jej připojit i na domácí vodárnu
  • okamžitý ohřev

Nevýhody

  • bez baterie a přívodního kabelu
  • pouze beztlakové zapojení
  • menší výkon, na občasné použití

Verdikt: Léty ověřený model průtokového ohřívače s dlouhou životností a jednoduchým použitím.

Naše hodnocení:

Hodnocení 3.5 hvězd
Cena: 2 799 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Co je průtokový ohřívač vody

Průtokový ohřívač vody

Jak již předznačují samotný název, průtokový ohřívač ohřívá vodu při jejím průtoku. Tento typ ohřívače má menší rozměry, což umožňuje jeho bezproblémové umístění do kterékoli koupelny či do kuchyně. Je také konstruován tak, aby odolával vlhkosti (s různým stupněm ochrany, minimálně však IP24).

V zásadě se průtokové ohřívače vody dělí na plynové nebo elektrické (případně kombinované).

Při plynovém ohřívači jsou zapotřebí určitá bezpečnostní opatření jako je piezoelektrický zapalovač, automatické zapalování pomocí tlačítka nebo teplotní zda spalinové bezpečnostní pojistky.

Při elektrických průtokových ohřívačů pak jde o dva principy řízení provozu: hydraulický a elektronický. Elektronický je sice o něco dražší, ale je úspornější (přibližně 20%) a většinou zajistí také maximální komfort odběru vody z několika míst současně. Teplotu si můžete navolit pomocí displeje, u některých modelů lze regulovat výkon několikastupňovou stupnicí. Obecně mají elektrické průtokové ohřívače vody velmi jednoduché a bezpečné ovládání.

 

Plynové průtokové ohřívače vody

Fungují úsporně a spolehlivě, pohodlně se také dá regulovat teplota vody. Na rozdíl od elektrického ohřevu však při nich většinou potřebujete mít zajištěn odvod spalin – komín (do výkonu 10 kW nemusí jím nemusí být vybaveny, musí být však umístěny v dostatečně velké místnosti a nesmí sloužit pro sprchu či vanu). Pro ohřev vody do sprchy nebo vany je nutné pak zajistit u podlahy přívod čerstvého vzduchu. Při umístění velkého ohřívače do koupelny je také nezbytné, aby byla vytápěna a dveře se otevíraly směrem ven.

Existuje i takzvané turbo provedení plynového průtokového ohřívače – což je vlastně zařízení s nuceným odtahem spalin komínem na střechu (do vnější stěny). Je tedy zcela nezávislý na přívodu vzduchu z místnosti kde je nainstalován. Stojí více ale zas na druhou stranu jde o naprosto bezpečné řešení, kdy ohřívač můžete umístit i do velmi malé místnosti či na toaletu například.

 

Elektrické průtokové ohřívače vody

Funkční vlastnosti elektrických průtokových ohřívačů vody jsou velmi podobné vlastnostem plynových zařízení. Teplota vody se většinou dá plynule regulovat nejčastěji v rozmezí 30-60 stupňů. Rozdíl je jen v tom zda jde o tlakový nebo beztlakový ohřívač. Při tlakových je možný odběr vody na více místech, při beztlakových je to odběr pouze z jedné vodovodní baterie (a i to musí být speciální beztlaková).

 

Kdy se používá

Teplá voda v domě či v bytě může být zajištěna několika způsoby. Centrální teplovodním potrubím, kotlem na vytápění a ohřev vody, bojlerem (zásobníkem teplé vody) nebo průtokovým ohřívačem. My se v článku věnujeme právě tím posledně jmenovaným.

Průtokový ohřívač vody v koupelně

Průtokové ohřívače vody jsou vhodné pro všechny typy staveb, včetně chat, chalup či garáží a podobně. Průtokové ohřívače se také hodí do kuchyně, na sprchu či na toaletu (praktické mytí rukou). Modely s nejnižším výkonem zvládnou jen 1 umyvadlo či dřez, už o něco výkonnější například i 2 umyvadla, nebo 1 umyvadlo a sprchu najednou, nejvýkonnější varianty dokáží navíc zásobovat teplou vodou i sousední místnost, například kuchyni. Pro 2-3 člennou domácnost s malou spotřebou teplé vody či v nepravidelných intervalech je tento typ ohřívání ideální.

 

Na co se při výběru průtokového ohřívače zaměřit

Průtokové ohřívače vody jsou prostorově úsporné zařízení a není problém umístit je blízko k odběrnému místu (pod dřez, umyvadlo…). I díky tomu dochází k úspoře vody (nemusíte čekat dokud k vám dorazí teplá voda). Také ji máte k dispozici v podstatě neustále, nemusíte čekat až se ohřeje jako je tomu u bojlerů. Jak si však vybrat to správné zařízení? Tak pojďme pěkně popořadě, nejprve si musíte zvolit o jaký typ průtokového ohřívače půjde…

 

Plynový či elektrický?

Tak na úvod si řekněme, že rozdílů mezi elektrickým a plynovým průtokovým ohřívačem je docela dost. Plynové jsou podstatně dražší a je třeba při výkonnějších modelech zajistit odtah spalin komínem (který musí následně samozřejmě procházet pravidelně revizemi).

Elektrické jsou zas poměrně náročné na okamžitý příkon a také vyžadují samostatný řádně dimenzovaný elektrický přívod (případně existují i přístroje pro zapojení do běžné zásuvky). Na provoz také potřebují dostatečný tlak vody. Hodnota závisí na typu a výkonu ohřívače, nejčastěji se pohybuje v rozmezí 0,15-0,35 MPa provozního tlaku. Také by neměl velmi kolísat, protože od toho závisí průtok vody a následně i teplota vody.

 

Příkon / Výkon

Dalším velmi důležitým parametrem, který musíte brát na zřetel je „výkon” ohřívače determinován jeho příkonem. Tím je dáno množství teplé vody, kterou je ohřívač schopen vyrobit. Výběr zařízení pak závisí na tom, na co, kde a jak ho chcete využívat

Na běžné mytí rukou vám postačí ohřívač s příkonem okolo 3,5 kW, na sprchování počítejte alespoň s 6 kW, na napouštění vany horkou vodou alespoň 10 kW. I ty nejnáročnější úkoly zvládne průtokový ohřívač s 18 kW příkonu.

Platí: Čím vyšší je příkon zařízení, tím více vody dokáže ohřát za jednotku času. S narůstajícím příkonem samozřejmě narůstá i spotřeba elektřiny. Proto jsou elektrické průtokové ohřívače nejvýhodnější při občasném používání.

 

Tlakový či beztlakový?

Nejčastěji se setkáte s tlakovým ohřívačem. Lze na něj připojit jakékoliv tlakové kohoutky, ať už se jedná o vodovodní baterii do koupelny, kuchyně nebo sprchovou baterii. Rovněž mají vyšší průtok, který zaručuje větší komfort při používání teplé vody.

Beztlakové průtokové ohřívače vody slouží k odběru vody jen z jednoho místa a prodávají se většinou rovnou jako komplet s baterií. Pokud máte beztlakový vodovodní kohoutek, nezbývá vám nic jiného než si pořídit beztlakový i průtokový ohřívač. Finančně v tom není významný rozdíl, myslete však na to, že beztlaký ohřívač není určen k trvalému zatížení vodním tlakem. Dokáže zajistit komfort teplé vody při mytí nádobí a rukou, méně při častějším používání sprchy.

Průtokový ohřívač, vodovodní baterie

 

Rychlost ohřevu vody

Rychlost ohřevu vody závisí zejména na příkonu ohřívače a také na použitém systému, jakým se voda ohřívá. Jde o spirálu, jejíž technické provedení u jednotlivých modelů ovlivňuje nejen rychlost nahřátí ale také teplotu, na kterou ohřeje studenou vodu.

Některé modely také disponují takzvaným indikátorem ohřevu vody, který v momentě ohřívání rozsvítí kontrolku, to znamená, že téměř v té chvíli jako pustíte kohoutek s teplou vodou. Pokud máte průtokový ohřívač umístěn na viditelném místě, můžete se velmi rychle ujistit že zařízení funguje správně.

 

Rozměry + hmotnost

Rozměrově není mezi průtokovými ohřívači vody větší rozdíl, rozdíl se spíše týká toho, zda jsou konstruovány na šířku nebo více na výšku. Pod dřez či umyvadlo se spíše umisťují první jmenované, nad baterii se hodí spíše vertikální provedení. V podstatě však záleží na preferencích uživatele.

Co se týče hmotnosti, tak můžete počítat s modely, které mají přibližně 1-2 kg, výjimečně více (závisí na zpracování a velikosti topného tělesa).

 

Instalace a umístění – pod dřez nebo nad něj?

Drtivá většina průtokových ohřívačů vody se instaluje ve svislé poloze, kdy vývody pro vodu vedou svisle dolů, nebo nahoru. Ať už jej umístíte přímo nad baterii nebo schováte pod dřez či umyvadlo, je zcela na vás. Jiný případ jsou průtokové ohřívače napájeny přímo na vodovodní baterii – tam samozřejmě umístění velmi řešit již nemusíte 🙂

Horizontální umístěny ohřívače se používají ve větších provozech a pro běžný komerční trh ani nejsou dostupné (pokud, tak jen v omezené míře). Také nemají extra zásadní výhody proti svislým zařízením.

 

Na co se ještě zaměřit?

Průtokový ohřívač vody zavěšeně na stěně ve spršeZákladní parametry, na které byste při výběru svého průtokového ohřívače měli přihlížet nejvíce, už máme úspěšně za sebou. To však ještě není úplně všechno. Měli byste se také zaměřit na hospodárnost, životnost a spolehlivost vybraného modelu.

  • hospodárnost zařízení je garantována zejména kvalitní izolací, která brání zbytečným tepelným ztrátám, vybírejte modely s keramickým topným tělesem, které šetří energii
  • životnost ohřívače je determinována jeho odolností vůči vodnímu kameni a korozi, topné těleso by mělo být nejlépe keramické a umístěny ve speciální nádrži (novější typy disponují hořčíkovou anodou)
  • odolnost se zvyšuje u přístrojů, které mají víko příruby a nádobu ohřívače ze stejného materiálu, vnitřní nádoba by měla být ve speciální antikorozní úpravě
  • spolehlivost zajišťuje zejména výrobní zpracování a použití kvalitních materiálů, také je dobré, pokud lze topné těleso jednoduše vyjmout a tím se umožní snadná údržba ohřívače – což je nutné k jeho bezproblémovému fungování
  • také si všímejte vybavenost zařízení nejrůznějšími pojistkami a zabezpečovacími systémy.

 

Cena

Cena průtokových ohřívačů je různá, závisí na typu zařízení a jejich výkonu či funkcí. Pohybuje se nejčastěji v rozmezí 1800 Kč – 10 000 Kč, na trhu však natrefíte i na dražší, většinou kombinované typy ohřívačů.

 

Značka

Průtokové ohřívače vody, a samozřejmě i bojlery, jsou specifické zařízení, jejichž výrobou se zabývá spíše omezené množství výrobců. No i mezi nimi je rozdíl, pokud chcete opravdu kvalitní produkt, zaměřte se na průtokové ohřívače ověřených značek jako je Clage, Junkers, Ariston, Dražice, Mora, AEG, Tatramat, Hakl, Protherm, Karma, Eliza, Q-Termo, Ferroli, GALMET, Vaillant, Tesy, Quantum, Regulus, ETA a další…

 

Dražice

Dražice logo

Družstevní závody Dražice-Strojírna s.r.o. jsou největším výrobcem ohřívačů vody v České republice, známým po celé Evropě. Vyváží své výrobky téměř do dvaceti zemí celého světa. Ohřívače vody značky Dražice jsou Českými ale i Slovenské zákazníky velmi žádané, o čemž svědčí i dominantní podíl na trhu více než 50%.

 

Clage

MCX - Malé průtokové ohřívače vody - instalace

Dalším velmi vyhledávaným výrobcem průtokových ohřívačů je firma Clage z německého Lüneburgu, která se specializuje především na elektronicky řízené ohřívače. Ty jsou opatřeny ovládacím panelem, na kterém si uživatel může nastavit potřebnou teplotu vody, a to dokonce i pomocí dálkového ovládání.

 

HAKL

Logo HAKL

Filozofie výroby produktů České značky HAKL je postavena na propracovaném výrobním procesu od prvotní myšlenky využitelnosti produktu, přes design, výrobu, až po jeho spolehlivou funkčnost. Díky více než dvacetiletým zkušenostem s vývojem, výrobou a prodejem má firma HAKL své pevně vybudované místo na našem trhu.

 

Junkers

Calentador Junkers WR - WRD - WTD

Junkers je jedním z předních výrobců na trhu se systémy pro vytápění a ohřev vody. Jde o značku, která je synonymem spolehlivosti, kvality a efektivnosti. Již před 100 lety uvedla na trh vůbec první plynový kotel, který umožňoval vytápět jako rodinné domy, tak i etážové byty. Junkers dnes patří do širokého portfolia značek skupiny Bosch.

 

Průtokový ohřívač z Bazoš – vyplatí se?

Levný průtokový ohřívač seženete i na internetu v rámci inzerátů (například Bazoš), případně je po ruce nějaký bazar či dokonce záložna. Je to každého osobní věc, ale kupovat pod rukou použitý ohřívač nemusí být právě největší výhra. Neříkám, že vždy, ale ve velké míře kupujete akorát tak „zajíce v pytli” v neznámém technickém stavu a bez záruky.

 

Průtokový ohřívač vs. bojler

Víte, co se do vaší domácnosti hodí více – průtokový ohřívač nebo bojler? Obě zařízení vám dodají teplou vodu, obě také mají pro použití své vlastní opodstatnění. Pojďte se podívat na základní rozdíly a výhody či nevýhody jednotlivých zařízení. Pomůže vám to rozhodnout se správně:

Průtokový ohřívač

Výhody

  • ohřívá vodu průběžně a teplá voda teče z kohoutku v podstatě ihned (nízké tepelné ztráty)
  • ohřev si můžete jednoduše nastavit na požadovanou teplotu
  • voda se ohřeje na přesně požadovanou teplotu – ne na tu nejvyšší možnou teplotu, kvůli čemuž pak musíte horkou vodu míchat se studenou
  • perfektní na chaty a chalupy, garáže, menších řemeslných provozů, ale i do bytu či domu (maximálně dvoučlenná domácnost)
  • malé kompaktní rozměry, umístěte ho v podstatě kdekoli – pod dřez, nad umyvadlo, kdekoliv do koupelny
  • pracují potichu
  • nižší pořizovací cena

Nevýhody

  • vhodný spíše k tvorbě menšího množství teplé vody
  • hodí se zejména do prostorů, kde je nedostatek prostoru pro montáž jiného ohřívače vody
  • pokud chcete upravit teplotu vody musíte regulovat její průtok (například pomocí termobatérie)
  • má poměrně vysoké nároky na okamžitý příkon

Bojler (zásobníkový ohřívač)

Výhody

  • větší objemy teplé vody
  • jeden bojler pro celý dům / byt
  • možnost aby se zapínal pouze v levném tarifu dodavatele elektřiny
  • standardně malý příkon – netřeba zvyšovat hodnotu hlavního jističe
  • možnost využití vyššího příkonu (až do výšky 6 kW)
  • možnost rychlo-ohřevu
  • okamžitá dostupnost teplé vody
  • jednoduchá instalace

Nevýhody

  • vyšší pořizovací cena
  • má omezenou kapacitu – v případě vyčerpání teplé vody je třeba počkat až se nahřeje další
  • rychlé vyčerpání teplé vody při zvýšeném odběru
  • nutný ohřev vody s větším předstihem (standardní doba ohřevu je 4 – 6 hodin)
  • potřebuje dostatek místa pro instalaci – má větší rozměry
  • větší hmotnost – instalace je potřebná k nosné konstrukci
  • při přechodu delším potrubím dochází k tepelným ztrátám

Verdikt

Pokud si projdete výhody a nevýhody jednotlivých zařízení na ohřev vody, tak je evidentní, že:

  • průtokový ohřívač vody je vhodný pro menší domácnosti a místa s nízkou a nárazovou spotřebou teplé vody (2-členná rodina)
  • bojler je zas vhodnější pro větší domácnosti a vyšší spotřebou teplé vody – častější spínání průtokového ohřívače je totiž dost nehospodárné
  • kombinovaný bojler (to znamená, že po minutí teplé vody v zásobníku se začne chovat jako průtokový ohřívač) se vyplatí pořídit pro domácnosti a místa s nestálým provozem
💡 TIP Článek Bojlery – test a hodnocení nejlepších modelů na trhu (podle výsledků testování, důležitých parametrů, zkušeností uživatelů…) a návod jak vybrat ten správný podle vašich preferencí.

Do testu jsme vybrali Průtokové ohřívače vody pouze z ověřených eshopů

Heureka.cz
Ohodnoťte náš test:
4.4/5 - (14 votes)
Autor článku
Erik Havlík

Editor a Redaktor magazínu CestakBydlení. Jelikož mě toho hodně zajímá, vím i toho dost přenést do svých článků, které se snažím připravovat tak, abyste z nich měli opravdový požitek – to znamená, abyste si je v první řadě užili, dozvěděli se něco nového a jelikož se věnuji i naším srovnávacím testům, věděli na co se při výběru jednotlivých produktů zaměřit.

Komentáře
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Clage M 7 SMB
Clage M7 SMB
Hodnocení 5 hvězd
Vítěz testu
Cena 4 884 Kč