Toto jsou energetické třídy spotřebičů – jak číst energetické štítky

Georgina Babinová Téma
2. února 2023 0

EU diskutovala o zavedení nových energetických štítků, které by byly pro spotřebitele snáze srozumitelné, již v roce 2017. A od 1. března 2021 jsou staré energetické třídy D, C, B, A, A+, A++ a A+++ již minulostí, protože Evropská komise přijala revize několika nařízení o energetické účinnosti. Zahrnuje to revidovaný vzhled známého energetického štítku a zpřísnění požadavků na energetickou účinnost. Jako kupující to zažíváte v podobě známých, ale změněných etiket. Avšak podle odhadů Komise mohou celkové úspory energie těchto nových štítků do roku 2030 dosáhnout 38 TWh ročně, což odpovídá roční spotřebě elektřiny v Maďarsku. Hodně se toho stalo, nastalo mnoho zmatku a my vám ho dnes objasníme.

Nové energetické třídy – proč nastala změna?

Důvodů ke změně bylo několik. Především proto, že vývoj posledních let zaznamenal, že všechny spotřebiče, světelné zdroje jsou stále energeticky efektivnější a hospodárnější. Rozdíly mezi třídami A+, A++ nebo A+++ tím ztratily opodstatnění. Navíc jejich identifikace stejnými písmeny (se znaménkem plus) byla matoucí. Kromě lepší orientace má nové označování pro nás spotřebitele ještě jednu výhodu. Je přísnější. Například produkty nejvyšší třídy A+++ by nyní mohly jít až do kategorie C. Momentálně jsou kategorie A a B téměř prázdné, což vytváří prostor pro další inovativní produkty do budoucna.

Odstranění označení plus a přidání dalších doplňků má zvýšit transparentnost a především usnadnit kupujícím pochopení nových produktů. Aktualizace energetického štítku EU může zpočátku iritovat i proto, že jste zvyklí na ten starý. Nový je však navržen pro budoucnost a zohledňuje mnohem více aspektů než před více než 25 lety.

Důležité vědět: Od 1. března 2021 jsou výrobci a prodejci povinni označovat skupiny produktů, které byly aktualizovány, výlučně novými třídami energetické účinnosti.

Stare energetické třídy

Toto je už minulost…

 

Důležité charakteristiky nového energetického štítku

Barevná gradace od zelené po červenou zůstává zachována – nově se používá revidovaná metoda hodnocení, která má zajistit větší transparentnost a lepší srovnatelnost. Rozdíly mezi starým a novým štítkem jsou patrné až při bližším pohledu.

  • Barevná škála zůstává. Zelená označuje nejlepší třídy účinnosti, červená nejhorší.
  • Rychle je zřejmé, že plusové třídy již nejsou k dispozici.
  • Štítky obsahují také QR kód. Můžete jej naskenovat pomocí chytrého telefonu a získat další informace. QR kód vede k datovému listu s podrobnými vlastnostmi produktu. Podrobnosti pocházejí z databáze EPREL-EU, kterou výrobci vyplňují.
  • Stupnice tříd energetické účinnosti se nyní pohybuje od A do G, třídy od A+ do A+++ již neexistují.
  • Celkově se požadavky na zařízení zpřísnily. To se odráží ve třídách energetické účinnosti: Dobrý přístroj, který měl například před změnou označení A++, je nyní zařazen do třídy B nebo C.
  • Energetické třídy byly definovány tak, aby byl „prostor ke zlepšení“ pro nová zařízení, která jsou ještě energeticky efektivnější.
  • QR kód na energetickém štítku je povinen v EU, ale například ve Švýcarsku není.

Upozorňujeme, že štítky často odkazují na úsporná nastavení zařízení. V případě pračky se například jako referenční program pro upřesnění spotřeby používá program Eco.

Nové energetické třídy

… a toto budoucnost

 

Jak číst energetický štítek na spotřebičích?

Umět přečíst energetický štítek je polovina úspěchu. Štítek je obzvláště užitečný, pokud máte reference o tom, co se skutečně považuje za energeticky účinné. Níže naleznete podrobné informace a orientační hodnoty pro různá zařízení.

 

Pračky

Abychom uměli posoudit kvalitu a výkon zkoumaného stroje, slouží jako podklad následující referenční hodnoty:

  • Energeticky úsporná pračka spotřebuje méně než 70 kWh na 100 pracích cyklů.
  • Dobrá pračka má rychlost odstřeďování 1400 otáček za minutu – a je označena písmenem A nebo B na štítku. Pokud jsou otáčky odstřeďování vyšší, zatěžuje to ložiska bubnu.
  • V závislosti na tom, kde bude vaše pračka umístěna, hraje hlučnost nezanedbatelnou roli. Doporučuje se tichý stroj, zejména v koupelně nebo kuchyni. Při nákupu se proto ujistěte, že stupeň decibelů (dB) je nízký: pod 50 dB pro cyklus praní a méně než 75 dB pro cyklus odstřeďování. Za kvalitní uložení, kvalitní odpružení a pohony v mnoha případech mluví také tichý stroj. To má pozitivní vliv i na životnost.

Nové štítky obsahují následující informace:

starý a nový energetický štítek praček

  1. QR kód: Odkaz na informace o modelu v Evropské databázi výrobků pro označování spotřeby energie (databáze EPREL), název nebo ochranná známka výrobce, název modelu
  2. Stupnice tříd energetické účinnosti od A po G, třída energetické účinnosti zařízení
  3. Spotřeba energie na 100 provozních cyklů v kWh
  4. Jmenovitá kapacita v kilogramech program «eco 40-60»
  5. Spotřeba vody na provozní cyklus v litrech
  6. Trvání programu «eco 40-60»
  7. Klasifikace výkonu odstřeďování a stupnice emise hluku v dB(A) 1pW (akustický výkon) cyklu odstřeďování

 

Kupujete novou pračku? Teď už bude výběr jednoduchý

💡💡 u nás naleznete celý test praček

 

💡 TIP: Uvažujete o koupi méně výkonného zařízení za výhodnější cenu z finančních důvodů? Nejprve vypočítejte, zda dodatečné náklady na spotřebu elektřiny a vody vyplývající z nižší energetické účinnosti nepřevýší z dlouhodobého hlediska vyšší pořizovací cenu.

 

Myčky nádobí

Energeticky úsporné myčky nádobí poznáte podle teplot. Referenční hodnota pro program Eco je 50 stupňů. Přesvědčí i svým sušícím výkonem. Ten se liší v závislosti na velikosti myčky nádobí. Pro stroje se 7 nebo více sadami nádobí by hodnota měla být alespoň 1,06. Pro menší myčky nádobí minimálně 0,86.

Poznámka: Sada nádobí zahrnuje jídelní talíř, polévkový a dezertní talíř, jakož i podšálek, šálek, sklenice a příbory. Pokud se do myčky nádobí vejde 15 takových souprav, uvádí se toto číslo jako nominální kapacita.

 

Nové štítky obsahují následující informace:

Myčky nádobí - nové energetické štítky

  1. QR kód: Odkaz na informace o modelu v Evropské databázi výrobků pro označování spotřeby energie (databáze EPREL), název nebo ochranná známka výrobce, název modelu
  2. Stupnice tříd energetické účinnosti od A po G, třída energetické účinnosti zařízení
  3. Spotřeba energie na 100 provozních cyklů
  4. Kapacita myčky nádobí
  5. Trvání Eco cyklu
  6. Spotřeba vody na provozní cyklus
  7. Emise hluku výrobku

 

Pokud ještě myčku nádobí nemáte, možná si vyberete právě teď

💡💡 u nás naleznete celý test myček nádobí

 

💡 Testy chladniček a mrazniček

Podívejte se na naše srovnání a výběry nejlepších chladniček a mrazniček:

 

Chladničky

Pokud jde o ledničky, jednou z věcí, které je třeba zvážit, je velikost. Protože větší zařízení spotřebují i ​​více elektřiny, jsou rozděleny do velikostních tříd. To zajistí, že zařízení lze srovnávat. Skutečná spotřeba však závisí na množství náplně, velikosti a individuálním nastavení teploty. Třeba rozlišovat i to, zda jde o jednoduchou chladničku nebo kombinaci chladničky s mrazničkou.

Chladicí zařízení jsou v nepřetržitém provozu. Přemýšlet o novém zařízení s nejvyšší možnou třídou energetické účinnosti je výhodné. Pro peněženku i životní prostředí. Navíc, mrazničky a lednice s technologií „No-Frost“ vám ušetří problémy s odmrazováním, ačkoli spotřebují více elektřiny.

 

Nové štítky obsahují následující informace:

Ledničky - nové energetické štítky

  1. QR kód: Odkaz na informace o modelu v Evropské databázi výrobků pro označování spotřeby energie (databáze EPREL), název nebo ochranná známka výrobce, název modelu
  2. Stupnice tříd energetické účinnosti od A po G, třída energetické účinnosti zařízení
  3. Spotřeba energie produktu
  4. Kapacita produktu a přítomnost mrazicího prostoru
  5. Etiketa může obsahovat i další informace, například u vinotéky počet lahví, které lze v ní uložit.
  6. Emise hluku výrobku

 

Koupit ledničku s vysokou třídou energetické účinnosti se vyplatí

💡💡 u nás naleznete celý test kombinovaných lednic

 

Televizory

Třída energetické účinnosti se vztahuje na standardní režim (SDR, Standard Dynamic Range) a úhlopříčku obrazovky – to znamená, že větší zařízení mohou často dosáhnout dobré třídy účinnosti, i když spotřebují více energie než malé. Uvedená spotřeba energie platí pro 1 000 hodin běžného provozu. Vykazuje se také vyšší spotřeba a třída účinnosti v režimu HDR (High Dynamic Range). HDR charakterizují bohatší barvy a kontrasty. Kromě úhlopříček v centimetrech a palcích obsahuje nový štítek také rozlišení v pixelech.

 

Nové štítky obsahují následující informace:

Televizory - nové energetické štítky

  1. QR kód: Odkaz na informace o modelu v Evropské databázi výrobků pro označování spotřeby energie (databáze EPREL), název nebo ochranná známka výrobce, název modelu
  2. Stupnice tříd energetické účinnosti od A po G, třída energetické účinnosti zařízení
  3. Spotřeba energie pro 1000 hodin provozu
  4. Třída účinnosti v režimu HDR
  5. Rozměr úhlopříčky, rozlišení v pixelech

 

Otestovali jsme pro vás televizory značky LG

💡💡 u nás naleznete celý test LG televizorů

 

Svítidla

Od 1. prosince 2021 již prodejci nesmějí prodávat výrobky se starými třídami energetické účinnosti, aniž by byly k dispozici i nové štítky. Výjimka se vztahuje na světelné zdroje, na které EU poskytlo přechodné období 18 měsíců. To znamená, že maloobchodníci musí do 28. února 2023 přilepit nové energetické štítky na obaly produktů.

 

Nové štítky obsahují následující informace:

Svítidla - energetický štítek

  1. Název nebo ochranná známka výrobce, název modelu
  2. Stupnice tříd energetické účinnosti od A po G, třída energetické účinnosti výrobku
  3. Spotřeba energie produktu, QR kód: Odkaz na informace o modelu v Evropské databázi výrobků na označování spotřeby energie (databáze EPREL)

 

Energetický štítek však nenajdete na všech svítidlech. Týká se to následujících případů:

  • Svítidla bez světelného zdroje. Při koupi lustru, lampy nebo jiného svítidla bez žárovky není přiložen energetický štítek. Spotřeba energie svítidla vyplývá ze světelného zdroje, který si zákazník do svítidla vloží sám.
  • Světelný zdroj lze odebrat. Jedná se o světla se žárovkou, která se dá vyměnit. Energetickou třídu naleznete v návodu a platí pouze pro příslušný světelný zdroj.
  • Světelný zdroj nelze odstranit. To znamená, že svítidlo obsahuje zdroj světla, který je nedílnou součástí zařízení. Například LED pásy. V tomto případě energetickou účinnost zjistíte z návodu a platí jen pro uvedený světelný zdroj.
  • Jiné výjimky. Další výjimky, kde není připojen energetický štítek, jsou například baterky na baterie, speciální technické světelné zdroje, světelné zdroje pro motorová vozidla nebo barevné světelné zdroje (vánoční světélka a jiné drobné ozdobné předměty).

 

Co byste ještě měli vědět o nových třídách energetické účinnosti

Souběžně s novými třídami energetické účinnosti schválila Evropská komise v říjnu 2019 deset opatření v oblasti ekodesignu, která jsou většinou revizemi stávajících předpisů. Zajímavé jsou však nové předpisy, jejichž cílem je, aby byla zařízení opravitelná a recyklovatelná. Dostupnost náhradních dílů, snadná výměna důležitých dílů a přístup k informacím o opravách a údržbě by se měly v budoucnu zlepšit.

Tato opatření nejsou součástí klasifikace tříd energetické účinnosti, ale v budoucnu by měli zákazníky informovat i o těchto stále důležitějších aspektech myček nádobí, praček, sušiček prádla, svítidel, ledniček a televizorů formou nálepek.

A samozřejmě, jak pro starý, tak pro nový energetický štítek platí totéž: skutečná spotřeba se v každém případě odchyluje od údajů, které uvádí výrobce, protože mezi teoretickými výsledky testů z laboratoře a reálnými podmínkami, například doma, jsou rozdíly.

Výrobci čelí novým výzvám

Pro ty, kteří si na nová označení ještě nezvykli, je to všechno určitě poněkud frustrující: Zařízení, které mělo dříve A+, tedy bylo podle objektivních kritérií považováno za energeticky úsporné, by mělo být v budoucnu najednou jen C produktem?

To, co se na první pohled může zdát zarážející, je pro nás spotřebitele výhoda ze střednědobého a dlouhodobého hlediska: Výrobci by měli být motivováni zaměřit se více na lepší technologie, aby nám mohli opět nabízet A produkty. Chceme přece kupovat ty nejlepší, nejúspornější a nejekologičtější spotřebiče.

 

Odpovědi na nejdůležitější otázky o novém energetickém štítku

1. Neexistovaly již dříve energetické třídy A až G?

Ano. Když EU v polovině 90. let zavedla první označení, stupnice se také pohybovala od A po G - jak to bude i v budoucnosti. Brzy se rozšířila o třídy plus, protože výrobci vyráběli stále efektivnější zařízení. Nižší třídy byly postupně eliminovány. Zařízení G, F a E zmizela z trhu, protože se již nesměla prodávat. S novou škálou chce EU obnovit přehled.

2. A jak je to s troubami, sušičkami a jinými spotřebiči?

V příštích letech přijdou na řadu i sušičky prádla, trouby a digestoře. Přesné datum ještě není stanoveno. A v jistém momentě přibude i nové označení pro vysavače. Na základě rozhodnutí EU se však v současnosti prodávají bez štítku energetické účinnosti.

3. Je nové označení realistické?

Některé věci se oproti tomu starému zlepšily, ale některé i zhoršily. Spotřeba vody na jeden prací cyklus nebo cyklus máchání by měla spotřebitelům říci více než abstraktní čtyřciferná roční spotřeba, než bylo běžné na starém štítku. Na druhé straně skutečnost, že objem lednice je nyní vždy specifikován bez zásuvek nebo polic, se nezdá být realistický. Nebo skladujeme potraviny v chladničce od podlahy po strop? Starý i nový štítek také navozují dojem, že některá zařízení vypadají úsporněji než ve skutečnosti jsou. U praček a myček nádobí musí být na štítku uvedena pouze spotřeba elektrické energie pro příslušný Eco program. Spotřebitelé však někdy perou v programu Easy-Care nebo potřebují rychle čisté nádobí na rodinné oslavě.

4. Umím porovnat produkty se starým štítkem s výrobky s novým štítkem?

Vzhledem k velmi komplikované změně v důsledku vylepšených testovacích postupů a výpočetních algoritmů nelze převést starou třídu energetické účinnosti na novou. V důsledku toho neexistuje žádný nástroj pro konverzi nebo podobný nástroj. Zároveň je obtížné porovnávat produkty se starými štítky se zařízeními s novými. Nové energetické třídy účinnosti jsou založeny na zcela nových a přísnějších testovacích metodách, které ještě ani neexistovaly, když se používaly staré štítky.

5. Bude v budoucnu opět třída energetické účinnosti A+?

Ne. EU se dohodla, že by měla zůstat uzavřená stupnice A až G. Jakmile významná část nových produktů ve skupině (například chladničky nebo pračky) dosáhne třídy A (30 procent všech produktů) nebo třídy B (50 procent všech produktů), změně stupnice. Potom budou opět nové třídy energetické účinnosti. Ale to bude zřejmě nejdříve až za 10-15 let.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (8 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *