Test a recenze nejlepších praček se sušičkou za rok 2021 + návod – jak si správně vybrat

Redakce CestakBydlení.cz Test 0

Celkoví víťezové testu

AEG Dualsense L7WBG47W AEG SensiDry L9WBC61B
Vítěz testu Pro náročné
Automatická pračka se sušičkou AEG Dualsense® L7WBG47W bílá
AEG Automatická pračka se sušičkou AEG SensiDry® L9WBC61B bílá
 1. nízká spotřeba
 2. výbava a funkce
 3. možnost zkrácení programu
 4. tichý chod
 5. jednoduchá instalace
 6. jednoduché a přehledné ovládání
 7. moderní design
 8. velký vstupní otvor pro plnění
 1. mimořádná kapacita i pro velmi velkou domácnost
 2. úsporný provoz díky tepelnému čerpadlu
 3. mimořádně nízká hlučnost při praní vzhledem na kapacitu
 4. výborná účinnost praní i odstřeďování díky vysokým otáčkám
 1. odstřeďování není úplně top
 1. trochu nemotorné rozměry a vyšší váha
 2. vyšší hlučnost u některých programů
Rychlé a šetrné praní díky inteligentním technologiím s nízkou spotřebou. Značkový spotřebič bez kompromisů i do velké domácnosti
16 990 Kč 29 990 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Pračky se sušičkou jsou na první pohled ideální typ praktického pomocníka do domácnosti. V jednom spotřebiči se totiž kombinují dvě nejvíce žádané funkce, čili praní a sušení prádla. Kromě úspory času a financí však jiné velké benefity tyto spotřebiče nemají.

Pračka se sušičkou, ať už jde o standardní nebo slim verzi, má totiž řadu důležitých nevýhod oproti samostatným spotřebičům. Zatímco ohledně účinnosti praní je ještě možné přivřít oči, při sušení prádla je to už horší. Nezáleží přitom na tom, zda je pračka se sušičkou shora plněná nebo jde o standardní plnění prádla zepředu.

Přesto je možné najít několik slibných modelů a právě ty si vzal na mušku náš spotřebitelský test praček se sušičkou. V něm vám prozradíme nejen to, které pračky se sušičkou jsou v roku 2021 nejlepší (porovnali jsme je 7), ale i to, jak si vybrat pračku se sušičkou přesně pro vaši domácnost. My jsme se soustředili nejvíce na kapacitu a nabízené programy. Ještě připomeňme, že do testu jsme zařadili 3x AEG, 1x Siemens, 1x Samsung, 1x Whirlpool, 1x Philco.

Podle čeho a jak vybrat nejlepší pračku se sušičkou?

 • Kapacita: kapacita většiny modelů je od 6 do 10 kg, pro běžnou domácnost je optimum objem 8 až 9 kg
 • Typ plnění: pračky se sušičkou s předním nebo s vrchním plněním
 • Spotřeba elektřiny a vody: při elektřině je nejběžnější A třída úspornosti, u vody se třeba dívat na spotřebu zvlášť při praní a při sušení
 • Hloubka: standardní hloubka je 45 cm, úzké slim modely mají hloubku do 45 cm
 • Programy a funkce: odložení startu, množstevní automatika zvaná také 6. smysl nebo Fuzzy logic, parní programy

Nejlepší Pračky se sušičkou na základe porovnávacího testu 2021

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místo 7. místo
Vítěz testu 2021 Pro náročné
AEG Dualsense L7WBG47W AEG SensiDry L9WBC61B Whirlpool BI WDWG 961484 Philco PLWD 16170 Crown Samsung WD8NK52E0AW Siemens WK 14D541 EU AEG Lavamat 61470WDBI
Automatická pračka se sušičkou AEG Dualsense® L7WBG47W bílá AEG Automatická pračka se sušičkou AEG SensiDry® L9WBC61B bílá Whirlpool BI WDWG 961484 Philco PLWD 16170 Crown Samsung WD8NK52E0AW Automatická pračka se sušičkou Siemens WK14D541EU bílá AEG Lavamat 61470WDBI
16 990 Kč 29 990 Kč 17 490 Kč 17 490 Kč 15 890 Kč 28 990 Kč 22 990 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Alza.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Alza.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz

4 nejlevnější kvalitní Pračky se sušičkou do 17490 Kč

Recenze 7 nejlepších praček se sušičkou pro rok 2021

1. AEG Dualsense L7WBG47W

Typ plnění: Přední ● Maximální náplň praní: 7 kg ● Maximální náplň sušení: 4 kg ● Počet otáček: 1400 ot. / Min. ● Hlučnost při odstřeďování: 76 db

Automatická pračka se sušičkou AEG Dualsense® L7WBG47W bílá

AEG Dualsense L7WBG47W je pračka se sušičkou vhodná spíše do méně početných domácností (kapacita praní 7 kg, sušení 4 kg). Energetická třída je stejná jako u většiny praček se sušičkou na trhu, tedy A, totéž platí i na účinnost praní (A). Účinnost sušení je v třídě B. 1400 otáček při odstřeďování je standard, stejně jako hlučnost při praní 51 dB a 76 dB při odstřeďování.

Patří mezi úspornější modely, na cyklus praní tato pračka spotřebuje 0,59 kWh, na cyklus sušení pak 4,69 kWh. Na cyklus praní využije 52 l vody, na cyklus praní a sušení 92 l.

Potěší vybavenost funkcemi – žádná podstatná nechybí. O čem mluvíme? Je tam mimo jiné: dětská pojistka, přehledný displej, odložený start, množstevní automatika, která přizpůsobuje program množství prádla, ochrana proti přetečení, populární parní programy…

Výhody

 • nízká spotřeba
 • výbava a funkce
 • možnost zkrácení programu
 • tichý chod
 • jednoduchá instalace
 • jednoduché a přehledné ovládání
 • moderní design
 • velký vstupní otvor pro plnění

Nevýhody

 • odstřeďování není úplně top

Verdikt: Rychlé a šetrné praní díky inteligentním technologiím s nízkou spotřebou.

Naše hodnocení:

Cena: 16 990 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


2. AEG SensiDry L9WBC61B

Typ plnění: Přední ● Maximální náplň: 10 kg ● Počet otáček: 1600 ot. / Min. ● Hlučnost při odstřeďování: 77 db

AEG Automatická pračka se sušičkou AEG SensiDry® L9WBC61B bílá

Pokud jste větší domácnost nebo častěji peří větší kusy prádla, potřebujete pračku se sušičkou s dostatečným objemem. Přesně tuto podmínku splňuje model AEG SensiDry L9WBC61B, který disponuje kapacitou až 10 kg pro praní a 6 kg pro sušení.

Spotřebič je nabitý různými funkcemi a má nadprůměrné parametry. Díky tomu, že je vybaven tepelným čerpadlem, je jeho provoz oproti jiným konkurentům velmi účinný. Má programy pro nízké teploty, technologii DualSense pro každý typ prádla a inteligentní funkci ProSense pro efektivnější provoz. Menším mínusem je vyšší cena.

Výhody

 • mimořádná kapacita i pro velmi velkou domácnost
 • úsporný provoz díky tepelnému čerpadlu
 • mimořádně nízká hlučnost při praní vzhledem na kapacitu
 • výborná účinnost praní i odstřeďování díky vysokým otáčkám

Nevýhody

 • trochu nemotorné rozměry a vyšší váha
 • vyšší hlučnost u některých programů

Verdikt: Značkový spotřebič bez kompromisů i do velké domácnosti

Naše hodnocení:

Cena: 29 990 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail

Pro náročné


3. Whirlpool BI WDWG 961484

Typ plnění: Přední ● Energetická třída: D (praní a sušení) ● Třída pracího výkonu: A ● Třída účinnosti odstřeďování: B ● Maximální náplň praní: 9 kg ● Maximální náplň sušení: 6 kg ● Počet otáček: 1400 ot. / Min. ● Hlučnost při odstřeďování: 70 db

Whirlpool BI WDWG 961484

Whirlpool BI WDWG 961484 je vestavěná pračka se sušičkou a tedy pokud přemýšlíte nad tím, že si nějakou chcete pořídit, možná právě vám se bude hodit taková, která zaručeně nebude narušovat vzhled interiéru a pohodlně splyne s kuchyňskou linkou, či nábytkem v koupelně. A proč ne značky, která je u nás jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších – Whirlpool. Jaké funkce a vlastnosti tedy od ní lze očekávat ve srovnání s ostatními “klasickými” modely?

Z pohledu kapacity je zřejmé, že tato pračka se bude hodit i do početnější domácnosti. 9 kg při praní a 6 kg při sušení jsou hodnoty, které jsou z pohledu ostatních modelů v našem testu v dobrém slova smyslu průměrné. Efektivita odstřeďování rovněž odpovídá standardu a model je zařazen do nejčastější třídy B (a max. otáčkami 1400 za minutu). Hlučnost také nijak nevyniká – při praní počítejte s 45 dB, při odstřeďování je to 70 dB (rovněž zařazení do nejčastější třídy B). Této pračce nechybí nový typ motoru – invertorový – na který jinak výrobce dává záruku 10 let.

Co se týče spotřeby, tak musíte počítat s tím, že je to nejslabší stránka těchto spotřebičů (kombinace pračka + sušička). Samotné praní je ještě poměrně úsporné – při 1 Eco cyklu utratíte 0,78 kWh, při praní a sušení to však už bude 5,12 kWh (s vodou je to 48 l, resp. 65 litrů na 1 praní). I kvůli tomu je tento model zařazen do energetické třídy D, což ale není až taká tragédie (velmi mnoho modelů na trhu je totiž až v E-čku).

Co se týče vybavení, tak zde můžete očekávat vše, čím jsou pračky a sušičky značky Whirlpool této kategorie význačné. To znamená 6. smysl (podle množství a typu látky prádla pračka určí nejvhodnější délku praní, množství vody i její teplotu), parní funkci FreshCare +, klasický LED displej, odložený start, dětskou pojistku a 14 programů.

Výhody

 • velká kapacita
 • parní funkce
 • invertorový motor (10 let záruka)
 • kompaktní rozměry
 • 6.smysl

Nevýhody

 • vyšší spotřeba pro praní a sušení
 • ve více ohledech průměrná
 • vyšší cena

Verdikt: Vestavná pračka se sušičkou, která kvalitně vypere i vysuší a pomůže ušetřit místo.

Naše hodnocení:

Cena: 17 490 Kč

Ukázat nabídku
Alza.cz
Detail


4. Philco PLWD 16170 Crown

Typ plnění: Přední ● Maximální náplň praní: 10 kg ● Maximální náplň sušení: 7 kg ● Počet otáček: 1600 ot. / Min. ● Hlučnost při odstřeďování: 78 db

Philco PLWD 16170 Crown

Pračka se sušičkou Philco PLWD 16170 Crown patří k modelům s největším objemem (kapacita pro praní 10 kg a 7 kg pro sušení). Ne zcela obvyklá hodnota tak potěší zejména větší domácnosti (4+)

Patří do třídy účinnosti praní A, energetické třídy A a třídy účinnosti odstřeďování A (odstřeďuje totiž s maximální rychlostí až 1 600 otáček za minutu). Hlučnost při praní, odstřeďování i sušení je poněkud vyšší (nic strašného – pár decibelů nadprůměr: praní 56 dB, odstřeďování 78 dB, sušení 62 dB).

Je to objemnější model a tedy náročnější na energii, ale zas při spotřebě vody je hodnota nízká (pouze 50 l na praní a 80 l na praní a sušení). Co se funkcí týče, tak není co vytknout, akorát stále populárnější parní funkce u ní nehledejte.

Výhody

 • výkon
 • velká kapacita
 • perfektní odstřeďování
 • množství praktických funkcí (odložený start, dětská pojistka…)
 • přehledné ovládání

Nevýhody

 • vyšší spotřeba
 • hlučnější
 • bez parních programů
 • větší rozměry

Verdikt: Velmi kvalitně stavěná pračka se sušičkou s velkou kapacitou – při praní tichá, při ždímání se ani nehne.

Naše hodnocení:

Cena: 17 490 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


5. Samsung WD8NK52E0AW

Typ plnění: Přední ● Energetické parametry pračky se sušičkou 2021: energetická třída praní a sušení F, energetická třída praní C ● Třída pracího výkonu: A ● Třída účinnosti odstřeďování: B ● Maximální náplň praní: 8 kg ● Maximální náplň sušení: 5 kg ● Počet otáček: 1200 ot. / Min. ● Hlučnost při odstřeďování: 72 dB

Samsung WD8NK52E0AW

Samsung WD8NK52E0AW je pračka se sušičkou s invertorovým motorem, který je zárukou její delší životnosti. Pojme solidních 8 kg prádla při praní a 5 kg při sušení, což jsou na trhu průměrné parametry (i v našem srovnávacím testu se v tomto řadí k “zlatému středu”). Výbornou zprávou je, že se jedná o SLIM provedení, takže pračka se sušičkou s hloubkou jen 45,6 cm se pohodlně vejde i do menší koupelny (+ 85 cm výška a 60 cm šířka).

Aby se prádlo efektivně vysušilo, je třeba hlavně dostatečné odstředění. Pračka se sušičkou při 1200 otáčkách za minutu je zařazena to třídy účinnosti B, což pro účely sušení určitě postačuje a většina námi hodnocených modelů dosahuje právě tuto třídu. Při hlučnosti také můžete počítat s příznivými hodnotami, nejvíce je to samozřejmě při odstřeďování – 72 DB, přičemž je zařazena do nejlepší třídy A.

Co se týče spotřeby, tak zde jsou hodnoty mírně podprůměrné. V rámci praní se se spotřebou 0,63 kWh řadí mezi střed v kategorii C. Při praní a sušení se samozřejmě spotřeba el. energie podstatně zvyšuje a model je zařazen do energetické třídy F s hodnotou 3,79 kWh na jeden cyklus, což je o kousek více než mají některé srovnatelné konkurenční modely s energetickou třídou E. Se spotřebou vody je tom podobně, kde 48 litrů spotřebuje na vážený cyklus praní a 80 litrů na vážený cyklus praní se sušením.

Trochu vyšší spotřebu tento model trochu kompenzuje svou výbavou a funkcemi. Kromě nezbytných a standardních věcí zde najdete i několik zajímavých inovací a smart funkce. Fajn je například i aktivní pěna, zkrácený program, díky kterému máte prádlo vyprané a vysušené do 1 hodiny a mnohé další, které jsou specifikovány přesněji výše v článku v naší tabulce parametrů.

Výhody

 • nízká hlučnost
 • slim model
 • 10 let záruka na invertorový motor
 • množství přídavných funkcí
 • smart model

Nevýhody

 • vyšší spotřeba (energetická třída F při praní a sušení)
 • nižší otáčky
 • vyšší cena

Verdikt: Slim model pračky se sušičkou, která je vybavena mnoha inovativními funkcemi – mírně energeticky náročnější.

Naše hodnocení:

Cena: 15 890 Kč

Ukázat nabídku
Alza.cz
Detail


6. Siemens WK 14D541 EU

Typ plnění: Přední ● Maximální náplň praní: 7 kg ● Maximální náplň sušení: 4 kg ● Počet otáček: 1400 ot. / Min. ● Hlučnost při odstřeďování: 74 db

Automatická pračka se sušičkou Siemens WK14D541EU bílá

Pračka se sušičkou Siemens WK 14D541 EU je kompaktní a nenápadný vestavěný spotřebič, takže zapadne v případě nedostatku prostoru i do kuchyně. S kapacitou sedm kilogramů na mytí a čtyři kilogramy na sušení je vhodná pro dvoj až tříčlennou domácnost. Energeticky spadá do úsporné třídy B. Jako každá kondenzační sušička funguje na principu přeměny páry na vodu, která se ukládá v zásobníku. Po dokončení sušícího programu se zásobník s vodou vyprázdní a spotřebič je tak připraven pro další použití.

Pračka se sušičkou má spotřebu 5,5 kWh a spotřebu vody 105 litrů na praní a sušení. Hodnoty hluku 57 decibelů na praní, 74 decibelů na odstřeďování a 60 decibelů na sušení nejsou sice úplně superlativní, ale zcela přijatelné i v bytě.

Výhody

 • snadná a bezproblémová instalace
 • poměrně tichá
 • spolehlivá
 • intuitivní ovládání

Nevýhody

 • menší kapacita na praní a sušení
 • cena

Verdikt: Máte malou koupelnu a přesto chcete mít doma sušičku prádla? Tento problém snadno vyřeší právě tato automatická pračka se sušičkou.

Naše hodnocení:

Cena: 28 990 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


7. AEG Lavamat 61470WDBI

Typ plnění: Přední ● Maximální náplň praní: 7 kg ● Maximální náplň sušení: 4 kg ● Počet otáček: 1400 ot. / Min. ● Hlučnost při odstřeďování: 74 db

AEG Lavamat 61470WDBI

AEG Lavamat 61470WDBI je vestavěná pračka se sušičkou, která má nízkou spotřebu a vysokou kvalitu. Programy jsou dostatečně rychlé, v tomto patří spotřebiče AEG (pračky se sušičkou) mezi nejlepší.

Pračka se sušičkou se jednoduše obsluhuje. Otáčením otočného knoflíku můžete jednoduše zvolit požadovaný program stisknutím rychlosti odstřeďování a dodatečných funkcí. Signální žárovky poté uvádějí, co jste vybrali. Malý, jednoduchý displej je určen pouze pro zobrazování času.

Spotřebič můžete zcela integrovat do kuchyňské linky tak, aby zcela diskrétně zmizel za dveřmi skříňky.

Výhody

 • vynikající výsledky praní a sušení
 • tichá i při odstřeďování
 • snadné použití
 • speciální program proti skvrnám

Nevýhody

 • vyšší spotřeba energie
 • menší kapacita
 • cena

Verdikt: Vestavná pračka se sušičkou s optimální kapacitou a nízkým profilem – skvělé výsledky praní i sušení.

Naše hodnocení:

Cena: 22 990 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Rozdělení a typy praček se sušičkou

Jak si vybrat pračku se sušičkou, aby zapadla do vaší koupelny či domácnosti? Za prvé, podobně jako při pračkách, se třeba dívat na způsob umístění spotřebiče. To znamená, že jestli chcete volně nebo vestavěné stojící pračky se sušičkou. Těch druhých je mnohem méně.

Druhým důležitým rozdělením je podle způsobu vkládání prádla, což je opět rozdělení typů velmi podobné pračkám. Nejčastěji a nejpopulárnější jsou pračky se sušičkou předem plněné, ale najdou se i shora plněné. Ty jsou určeny pro užší prostory a jsou ideální pro seniory, který by měli problém se skláněním se a nakládáním či vybíráním prádla.

Pokud jde o předem plněné automatické pračky se sušičkou, zde existuje ještě jedno rozdělení a to podle hloubky spotřebiče. Standardní hloubka je více než 45 cm, ale existují i úzké pračky se sušičkou označované jako slim. V jejich případě je hloubka do 45 cm.

💡 TIP: Hledáte spíše samostatné spotřebiče? Podívejte se na náš test s recenzemi nejlepších praček za rok.

 

Jak vybrat pračku se sušičkou, jaké funkce, vlastnosti, parametry a vybavení si všímat

Při výběru konkrétního modelu pračky se sušičkou je třeba zohlednit řadu parametrů a vlastností. Zvažovat třeba hlavně kapacitu pračky se sušičkou, nakolik oproti samostatným sušičkám tento kombinovaný spotřebič dokáže sušit menší objem prádla.

Zde jsou všechny důležité funkce a vlastnosti, které si všímejte nejvíce:

1. Plnění

Způsob plnění pračky se sušičkou je důležitý z pohledu pohodlnosti a určující z pohledu rozměrů. Pračky se sušičkou s vrchním plněním jsou totiž standardně užší, takže se hodí do stísněných prostorú a malých koupelen. Jejich výběr je však o něco menší, nakolik populárnější jsou modely s předním plněním. Ty poskytují většinou i větší kapacitu.

2. Hloubka a šířka

Pokud se rozhodnete pro model pračky se sušičkou s předním plněním, máte před sebou ještě jednu volbu a to volbu rozměrů. Standardně je hloubka spotřebiče nad 45 cm, ale pokud potřebujete šetřit místo, jsou zde i úzké, tzv. slim pračky se sušičkou. Jsou však o něco dražší, takže jde jen o nezbytnou volbu. K dispozici jsou i některé modely s šířkou do 45 cm.

3. Místo

Tato vlastnost je sice uváděna jako třetí v pořadí, ale většina domácností ji nebude příliš řešit. K dispozici na trhu jsou ve většině případů samostatně stojící modely, vestavěné automatické pračky se sušičkou jsou méně častější volbou. Pokud si zvolíte vestavný spotřebič, vždy má přední plnění a hloubkou se jedná o standardní velikost, čili nad 45 cm.

4. Kapacita

Pro většinu domácností je tento parametr nejdůležitějším a prvním kritériem z hlediska běžného používání pračky se sušičkou. Největší výběr je v segmentu 6 až 7 kg modelů, kde se ale počítá kapacita pro praní, čili pro sušení je objem o něco menší. Kapacita 8 až 10 kg je vhodná pro pravidelné praní a sušení, větší objem naplno využijee už jen málokdo.

5. Otáčky

Pokud se bavíme o praktickém používání pračky se sušičkou, nesmíme zapomínat ani na parametr otáček. Jde o otáčky odstřeďování, čili zbavení prádla vlhkosti a zbytků pracího prašku. Méně než 1.200 otáček za minutu určitě nevolte, jde o minimum. Ideální pro efektivní sušení jsou pračky se sušičkou, které mají alespoň 1.400 až 1.500 otáček.

6. Energetická třída

Pokud budete používat pračku se sušičkou pravidelně nebo jste větší domácnost, velkou váhu při rozhodování by měla mít i energetická třída spotřebiče. V tomto je však zároveň i největší nevýhoda praček se sušičkou, skoro žádný model totiž nedisponuje úsporným tepelným čerpadlem. Přesto je i zde možné najít modely s třídou A+++.

7. Spotřeba vody

Oproti klasickým pračkám nebo samostatným sušičkám si třeba u kombinovaných praček se sušičkou při výběru výraznějí všímat i spotřebu vody. Ta se udává obvykle samostatně pro praní a samostatně pro program sušení. Mnoho lidí překvapí, že i při sušení může pračka spotřebovat 10 až 15 litrů vody, někdy i mnohem víc.

8. Hlučnost

Používání pračky se sušičkou je doprovázeno hlukem, který je v každé domácnosti patrný a nadprůměrný oproti jiným spotřebičem. Nejčastěji je udávána hlučnost při praní, kde je ideální interval od 54 do 59 db, druhou je hlučnost při odstřeďování, která by neměla přesáhnout 77 db. Ideální však je, pokud je o něco nižší.

9. Programy a funkce

Při výběru samozřejmě třeba zvažovat i vybavenost pračky se sušičkou z hlediska funkcí a programů. Samozřejmostí by měl být odložen start či dětská pojistka, velmi vhodné je i to, pokud má spotřebič váhovou automatiku nebo funkci zvanou 6. smysl. Plusem jsou i invertorový motor, parní programy, funkce Aquastop zda některé speciální sušící programy.

 

Kde koupit, jaké jsou ceny a které značky jsou nejoblíbenější

Pračky se sušičkou koupíte v prodejnách se zaměřením na bílou techniku, velké spotřebiče a techniku do domácnosti. Kromě klasických kamenných obchodů, jako je Nay elektrodom a podobně, je velký výběr v eshopech. Pro srovnání jsou zde i weby typu Heureka.

Pokud jde o ceny, nejčastěji se dají pračky se sušičkou koupit v těchto relacích:

 • cena do 10 000 Kč představuje třídu základních modelů, kde je největším benefitem právě nižší investice, ale nečekejte žádné speciální funkce či programy
 • cena do 15 000 Kč je typická pro pračky se sušičkou s vyváženým poměrem investice a nabízeného výkonu, zde už naleznete i spotřebiče v energetické třídě A+++
 • cena nad 15 000 Kč představuje modely praček se sušičkou, které se snaží vlastnostmi a parametry dosáhnout co nejlepší výsledek a kapacitu i 8 kg nebo více

Mezi nejlepší a nejpopulárnější značky praček se sušičkou patří Miele, Bosch, LG, Candy, Whirlpool, Beko, Samsung, Fagor či Electrolux. Pokud jde o specifické modely, například pračka se sušičkou s tepelným čerpadlem, tady je už výběr omezen. Takový spotřebič nabízí jen velmi málo výrobců, jedním z mála příkladů je značka AEG.

 

Nejčastější otázky při výběru pračky se sušičkou

Zkušenosti ukazují, že většina lidí se při koupi pračky se sušičkou orientuje podle nesprávných priorit. Důvodem je, že nevědí, čemu při výběru přisoudit největší váhu. Proto jsme se rozhodli zodpovědět na několik základních otázek:

❓ Jak je to s kapacitou při praní a při sušení?

Toto je jedna z největších nevýhod pračky se sušičkou a sice, že takový spotřebič dokáže vždy více prádla vyprat, jako usušit. Nejčastější poměr je 2: 1, například pračka s kapacitou 9 kg usuší obvykle spolehlivě jen 6 kg prádla. Pro běžnou 4 člennou domácnost doporučujeme tedy dívat s model s kapacitou alespoň 8 či 9 kg, kterých je naštěstí většina.

❓ Je důležitější sledovat hlučnost při odstřeďování nebo praní?

U modelů, kde je kombinovaná funkce praní a sušení prádla, třeba sledovat oba parametry. Zatímco v případě hlučnosti při praní je většina spotřebičů na úrovni do 55 db, při odstřeďování je běžná hlučnost mnohem vyšší, až 76 db a více. Sušení bývá obvykle někde uprostřed těchto dvou hodnot, většinou je docela uspokojivé.

❓ Vyplatí se investovat do modelu s vyššími otáčkami?

Určitě ano a to z jednoduchého důvodu, že více otáček znamená lepší odstředění právě opratě prádla a tedy jednodušší roli pro její sušení. Většina praček se sušičkou dokáže běžnou prádlo dostatečně kvalitně odstředit i na úrovni 1.200 otáček za minutu, ale pokud budete chtít prát a sušit například ložní prádlo, potřebujete víc.

❓ Proč je třeba při výběru dívat i na spotřebu vody?

Důvod je velmi jednoduchý, kombinovaná pračka se sušičkou totiž potřebuje při sušení ke kondenzaci vlhkosti z prádla vodu. Nejedná se přitom o žádný malý objem, některé modely mohou spotřebovat i 15 litrů na jedno sušení. Kromě spotřeby elektrické energie je proto třeba zohlednit i spotřebu vody a také funkci 6. smyslu pro lepší efektivitu.

 

Nejběžnější případné problémy, opravy a údržba

Protože samostatné pračky i sušičky patří mezi jedny z nejcitlivějších spotřebičů na poruchy a problémy, jinak tomu není ani v případě kombinovaných modelů. Zde je absolutně nejdůležitějším pravidlem nepřetěžování spotřebiče z hlediska jeho kapacity.

Toto jsou nejčastější problémové situace:

 • problém s častým čištěním nebo nutností výměny filtrů
 • poruchy řídící jednotky, displeje nebo jednotlivých tlačítek
 • problém s únikem tepla a vlhkosti do okolí
 • poruchy kondenzátoru určeného k sušení
 • problémy s vibracíiemi a ložisky bubnu při nadměrném opotřebení

 

Zkušenosti s výběrem a používáním

Žádný test a srovnání parametrů praček se sušičkou se netají tím, že samostatné modely jsou mnohem efektivnější při plnění svých úkolů. I u tohoto typu spotřebičů lze najít některé zajímavé kousky. Mnohem více však třeba pohlížet na technické parametry.

Zde jsou vlastnosti a funkce, které by měly při výběru ovlivňovat nejvíce:

 • kapacita pračky se sušičkou, kde je třeba vědět, že udávaná kapacita platí pro prací cyklus a sušička usuší vždy zhruba o třetinu méně prádla jako vypere
 • spotřeba elektrické energie a vody, přičemž v případě elektřiny třeba volit modely v třídě A, spotřebu vody třeba vidět nejen pro praní, ale také pro sušení
 • hlučnost pračky se sušičkou, což je největší slabina těchto spotřebičů také v samostatných verzích, se dívejte zejména na hlučnost při odstřeďování
 • počet otáček při odstřeďování, přičemž minimem je alespoň 1.200 otáček za minutu, obecně platí, že čím více, tím lépe

Podobně jako při koupi pračky nebo sušičky, ani při výběru kombinovaného spotřebiče není nezbytný osobní nákup. Spíše naopak, vzhledem k nutnosti porovnat modely zejména z technického hlediska, lepší i pohodlnější možností je koupě přes internetový obchod.

Velkou váhu přikládejte pohodlnosti ovládání, pračky se sušičkou mají obecně o něco méně přehledné volení programů a funkcí. Funkce množstevní automatiky nebo 6. smyslu není v tomto případě žádným luxusem, spíše naopak. Vzhledem k vyšším energetickým nárokúm je nezbytností.

 

Extra tipy na závěr

 • nakolik automatické pračky se sušičkou stepelným čerpadlem jsou velkou výjimkou, energetická třída je ještě důležitější
 • pozor na úzké slim spotřebiče, mají mnohem menší kapacitu
 • zohledněte i speciální programy pro sušení, například sušení párou
 • pokud má pračka se sušičkou invertorový motor, je to záruka dlouhodobější spolehlivosti
 • LED displej značně usnadní ovládání
 • vyhýbejte se modelem s otáčkami odstřeďování pouze na úrovni 1.000 otáček za minutu, sušení bude náročnější na čas i energii

Do testu jsme vybrali Pračky se sušičkou pouze z ověřených eshopů

Ohodnoťte náš test:

Pračky se sušičkou v našem katalogu

Autor článku
Redakce CestakBydlení.cz

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.