Vdechněte svému domovu nový život spoustou krásných rostlin! Od rozkošných sukulentů až po kuchyňské bylinky, každý interiér působí okamžitě tepleji a útulněji, pokud na vhodném místě umístíte pár pokojových rostlin. Jednou z nejoblíbenějších interiérových rostlin je již po desetiletí půvabný fíkus s lesklými listy a světle šedým kmenem. Jeho odolnost z něj činí ideální rostlinu k pěstování pro začátečníky i zkušené hortikulturisty. Existuje mnoho odrůd fíkusu, z nichž všechny dokáží bez problémů prosperovat ve většině vnitřních prostorů.
Budete potřebovat velký květináč…
Rychlá fakta o fíkusech
Ficus (Ficus spp.), také známý jako fíkovník, je tropická nebo polotropická rostlina se sladkými jedlými plody. Existuje mnoho okrasných odrůd, které se pěstují jako pokojové rostliny a jen zřídka, pokud vůbec, kvetou nebo produkují ovoce. Ačkoli většina z nich jsou vzpřímené stromy, mezi typy fíkusů patří i ty, které mají křovitý, táhlý, lezecký nebo plíživý zvyk. Atraktivní listí může být zelené, bordó nebo pestré, od tenkého jako papír až po hrubé a kožovité.
Fikus je nechvalně vybíravý. Potřebuje jasné světlo. Má rád pravidelné zavlažování, ale bude mít problémy, pokud půda zůstává stále vlhká. Nerad se přesouvá, takže najděte to nejlepší místo a držte se jej. Přestože fíkus může být výzvou k pěstování jako pokojová rostlina, odměna převažuje nad nevýhodami. Dodržováním několika základních tipů může tato rostlina prosperovat ve vašem vnitřním domácím prostředí. Zde je návod, jak pěstovat a starat se o fíkus v interiéru.
Běžné druhy fíkusů
- Ficus benjamina: Ficus benjamina se vyskytuje po celém světě a je to nejběžnější odrůda fíkusu. Má lesklé, jasně zelené listy mandlového tvaru s dlouhým špicemi na konci. Ve volné přírodě může dorůst do výšky více než 27 metrů.
- Ficus elastica: Běžně známý jako fíkus kaučukový, nebo gumový – z angl. rubber tree. Má světle zelené, široké listy, které jsou často seskupeny do shluků.
- Ficus lyrata: Tento člen čeledi Moraceae pochází ze západní Afriky a má mnohem širší listy než typický fíkus. Název lyrata znamená tvar lyry, který odkazuje na listy rostliny.
- Ficus Benghalensis: Tento druh pochází z Indie a je známý svým rozložitým, stromovitým zvykem a velkými lesklými listy. Je to rostlina relativně nenáročná na údržbu, ale k dosažení požadovaného tvaru může potřebovat pravidelné prořezávání.
Směsí kultivarů fíkusů můžete svůj prostor ještě více opticky zatraktivnit. Tyto speciální vyšlechtěné podtypy Ficus benjamina mají jedinečné zbarvení se zelenými a bílými panašovanými listy nebo listy s různými odstíny zelené. Některé běžné kultivary zahrnují Naomi, Exotica, Audrey a Golden King.
Fikusy jsou známé čističky vzduchu. Jako každá pokojová rostlina odstraňují oxid uhličitý a produkují kyslík, ale některé druhy fíkusů, jako například Ficus elastica, jsou obzvláště účinné při filtrování toxinů. NASA také zjistila, že fíkusy jsou schopny odstraňovat formaldehyd a jiné chemikálie z okolního vzduchu během laboratorních testů.
Mějte na paměti, že každý druh fíkusu má jedovatou šťávu, která je toxická pro domácí zvířata. Kromě toho může fíkus způsobit alergické projevy, jako ucpaný nos nebo jiné příznaky podobné nachlazení.
Jak pěstovat fíkus v interiéru
Ve svých původních lokalitách je fíkus často vnímán jako krajinný strom s visícími a podepřenými kořeny a nádhernou korunou. V domácnosti je fíkus krásnou exemplární rostlinou, která je typická svěžím listím. Je dost vybíravý, takže buďte připraveni na některé specifické požadavky na péči.
Pokojové fíkusy se pěstují v květináčích. Tento rychle rostoucí strom lze udržovat na zvládnutelné velikosti přesazováním ne častěji než každý druhý rok. Pokud jsou kořeny viditelné v drenážních otvorech na dně květináče, je čas na přesazeně. Přesazujte na jaře, kdy rostliny zvyšují rychlost růstu.
- Vyberte květináč, který je o 5 – 8 cm větší v průměru a o něco hlubší než původní.
- Vyberte rostlinu z jejího současného květináče a jemně vytrhněte kořeny, pokud jsou těsně omotané kolem kořenového balu.
- Na dno nového květináče umístěte malé množství čerstvé zeminy.
- Umístěte rostlinu v květináči na stejnou úroveň jako v předchozí nádobě.
- Přidejte čerstvou půdu po stranách kořenového balu až po základnu stonku.
- Jemně zatlačte půdu, abyste odstranili vzduchové sáčky a dobře zalijte vodou.
Půda
Pamatujte, že váš fíkus nemá rád suchou ani promočenou půdu. Má rád vlhko. Takže budete potřebovat půdu, která vám toho pomůže dosáhnout. Zajistěte dobře propustnou půdu a ujistěte se, že květináč má dostatek drenážních otvorů.
Chcete-li posunout substrát na další úroveň, přidejte do půdy štěrk nebo kůru z orchideje a trochu vermikulitu. To by mělo dobře fungovat při udržování vlhkosti při vypouštění přebytečné vody. Pro jejich růst je ideální pH 6,0 až 6,5. Obecně jsou však přizpůsobivé a dokáží tolerovat širokou škálu úrovní pH půdy. Vyhněte se používání půdy z vaší zahrady, protože nemusí mít správnou strukturu nebo pH pro pokojové rostliny.
Požadavky na vodu
Pokud jde o zalévání, dobrým pravidlem je udržovat půdu rostlin vždy vlhkou. Pokud je půda vlhká, znamená to, že váš fíkus má dostatek vody. Během zimy rostlina vyžaduje méně vody. Pokud zjistíte, že vizuální kontroly půdy jsou nespolehlivé, vždy můžete položit ruku na půdu a zjistit, jestli není vysušená. Pokud je vlhko, odolejte nutkání zalít rostlinu.
Požadavky na světlo
Umístěte fíkus do okna, které dostává nepřímé jasné světlo. Rostliny mohou být v létě umístěny venku, ale vyhněte se umístění na přímém slunci, abyste zabránili spadání listů nebo opaření.
Teplota vzduchu
Fikus preferuje teploty 18-24 °C ve dne a 16-18 °C v noci. Některé druhy fíkusů (Ficus benjamina, Ficus pumila a Ficus microcarpa) tolerují mírně nižší teploty a dokáží přežít až do 10 °C nebo méně (ale ne při teplotách pod nulou!).
Rozhodnete-li se dát svůj fíkus přes léto ven, je důležité rostlinu postupně aklimatizovat na venkovní podmínky tak, že ji na několik dní umístíte do stínu a poté ji přemístíte na slunečnější místo. Nezapomeňte monitorovat úroveň vlhkosti půdy a podle potřeby zalévat rostlinu, abyste zajistili, že dostane přiměřenou vlhkost.
Vlhkost vzduchu
Obecně preferuje vlhké prostředí a nejlépe roste při relativní vlhkosti mezi 40 a 60 %. Snáší široký rozsah vlhkosti, ale je-li vzduch příliš suchý, může být dlouhodobě stresován. Ficus elastica, Ficus benjamina, Ficus lyrata a fíkovník plazivý (Ficus pumila) snášejí i nižší vlhkost a dokáží přežít při relativní vlhkosti 30%.
Hnojení
Fikusům prospívá pravidelné hnojení. Hnojte během aktivního vegetačního období (léto až podzim). Potom uvidíte nový, zdravý růst.
Ořezávání
Prořezávání by mělo být provedeno v zimě, kdy aktivně neroste. Oblékněte rukavice a použijte sterilizované ostré nůžky. Seřízněte zpět na místo těsně před uzlem, aby mohl vyklíčit nový růst. Pokud vám fíkus přerůstá nebo je „nohatý“, nebojte se ho oříznout. Nové listy vyraší rychle.
Nůžky, které použijete musí být sterilní
Rozmnožování
V následujících řádcích si řekneme, jak rozmnožovat který typ fíkusu. Fikus se může množit několika způsoby.
Rozmnožování řízky – rychlé a snadné
K rozmnožování z řízků uřízněte konečky výhonků o délce 5 až 20 cm a zakořeňte je buď ve sklenici s vodou, nebo ve hrnkové zemině. Odstraňte spodní 2 nebo 3 listy, aby nezůstaly přilepené ve vodě nebo půdě. Metoda je vhodná pro všechny dobře rozvětvené fíkusy s mladými, svěžími výhonky. Rozmnožování řízky se používá například u Ficus benjamina, Ficus benghalensis, Ficus elastica, Ficus cyathistipula, Ficus microcarpa a Ficus lyrata. Místo pro rozmnožování fíkusů z řízků musí být světlé a teplé 22 až 30 °C. Pestré a panašované odrůdy potřebují o něco více tepla, světla a času na zakořenění než druhy s tmavě zelenými listy.
Zakořenění ve sklenici s vodou
Při zakořeňování ve vodě musíte vodu měnit každé 3 dny, aby nic neshnilo. Používejte čerstvou vodu z vodovodu bez přidaných hnojiv. Umístěte nádobu na parapet na teplé a světlé místo mimo přímé sluneční záření. Ochrana proti vypařování není nutná. V závislosti na druhu fíkusu a teplotě trvá zakořenění 4 až 12 týdnů. Potom ho zasaďte do květináče. Vyberte květináč, který je alespoň tak velký, jako je průměr řízku s jeho listy. Tímto způsobem zajistíte, aby květináč mladé rostliny v prvním roce před dalším přesazováním nebyl příliš malý.
Zakořenění v květináči
Pokud fíkus rozmnožujete zakořeňováním řízků v půdě, je nejlepší zvolit dostatečně velký a hluboký květináč. Asi třetina řízku musí být v zemi, aby uměla bezpečně stát. Pod ním musí být stále dostatek kořenového prostoru. Jako substrát je nejvhodnější kultivační zemina. Má dobrou schopnost zadržovat vodu a má nízký obsah živin. Omezený přísun živin způsobuje, že řízek vytváří více kořenů. Substrát musí být neustále mírně vlhký. K ochraně před vypařováním potřebují odřezky v půdě ochranu proti vypařování. Menší druhy můžete umístit do množitelských skleníků, větší přikryjte mrazící kapsou. Kryt se nesmí dotýkat listů, jinak by kondenzace mohla vést k vlhkým místům, kde mohou houby snadno napadnout řízky. V případě potřeby fólii podepřete paličkou. Po zakořenění mladé rostlinky přesaďte do zahnojeného substrátu.
Odřezky ze stonků Ficus elastica
Fikus kaučukový má velmi dobrou schopnost regenerace. Je možné si jej rozmnožit z kousků odříznutých listnatých výhonků. Odřízněte větev nebo kmen mezi dvěma listy a ponechte 2,5 až 5 cm kusy, každý s listem. Tento list chrání tvorbu pupenů na základně a dodává výhonku energii prostřednictvím fotosyntézy. Pro zakořenění vložte řízky do sklenice vody. Umístěte jej na světlé místo a každé 3 dny vyměňte vodu. Kořeny se vyvinou na řízcích během 3 až 6 týdnů při teplotě 25 až 30 °C. Nyní je můžete zasadit do zeminy tak, aby kmen a kořeny byly v půdě a list vykukoval ven. Asi po čtyřech dalších týdnech vyroste z květináče vedle stopky nový výhonek.
Rozmnožování semeny – na bonsaje
Fikusy lze dobře rozmnožovat i semenem. V „pokojové“ kultuře se plody tvoří jen zřídka, takže je obtížné získat vlastní semena. Semena fíkusu pro pěstování bonsají jsou však komerčně dostupná. Dá se z nich pěstovat například „fíky ženšenové“, které jsou speciální formou Ficus microcarpa – Fíkovníka maloplodého.
Semena rozsypte na vlhkou půdu a lehce přitlačte. Zabraňte vysychání semen a půdy pomocí bariéry proti odpařování. Umístěte na světlé místo, kde můžete substrát udržovat při stálé teplotě 25 až 30 °C. Semena vyklíčí do dvou týdnů až tří měsíců.
Fikus a jeho běžné problémy
Pokojové, ale i vnější fíkusy jsou citlivé na roztoče, červce, padlí, molice a mšice. Bojujte proti škůdcům pomocí insekticidu, jako je neemový olej. Fikusy se občas nakazí i skvrnitostí listů. Rychle zlikvidujte infikované listy na rostlině a kolem ní, abyste zastavili další šíření houby.
Neemový olej je přírodní, organický insekticid, fungicid a miticid. Olej pochází ze semen stromu Neem (Azadirachta indica), který roste v tropech a subtropech Indie. Funguje tak, že narušuje hormonální systém škůdců. Trvá déle než začne působit, ale je účinný.
TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"
Častým problémem rostlin fíkusu je, že na stres reaguje ztrátou listů. Stres může být způsoben mnoha faktory včetně následujících:
- průvan
- škůdci
- nedostatečné zalévání
- přelévání
- příliš málo světla
- nízká vlhkost
- změny teploty
Fikus – nejčastější dotazy a odpovědi
1. Je fíkus jedovatý pro domácí zvířata nebo děti?
Bohužel fíkus je jedovatý pro vaše chlupaté přátele, ale i pro lidi. Šťáva z fíkusu může způsobit podráždění, jakmile se dostane do kontaktu s pokožkou. Nezapomeňte tedy dávat pozor na své malé nebo chlupaté přátele, pokud máte tuto rostlinu ve svém domě.
2. Kolik slunečního světla snese fíkus?
Je třeba vyhnout se přímému slunečnímu záření, protože může způsobit popáleniny listů. Nejlepší je fíkus umístit v blízkosti okna s průsvitnými závěsy nebo žaluziemi, aby filtrovaly přímé sluneční světlo. Pokud si všimnete, že listy žloutnou nebo hnědnou, mohou dostávat příliš mnoho slunečního světla a rostlina by měla být přesunuta na místo, které filtruje slunce.
3. Proč se můj fíkus naklání?
Jedním z nejčastějších důvodů je nedostatek podpory. Pokud je vaše rostlina vysoká a má tenký stonek, možná bude potřebovat dobrou oporu. Dalším důvodem může být nedostatečné světlo, proto se přiklání ke světelným zdrojům.
4. Proč můj fíkus neroste?
Rostliny nemusí růst, pokud nemají dostatek světla nebo je-li vlhkost příliš nízká nebo příliš vysoká. Je důležité, aby rostlina dostávala dostatečné filtrované sluneční světlo a aby byl monitorován plán zavlažování. Škůdci, nemoce, nedostatek živin a teplotní výkyvy mohou také ovlivnit zdravý růst. Co to způsobuje, zjistíte tak, že zkontrolujete prostředí, plán zavlažování a celkový zdravotní stav rostliny.
Na našem webu naleznete články o pěstování i dalších oblíbených pokojových rostlin pro začínající, ale i zkušené pěstitele:
Zdroje informací:
- gardeningknowhow.com/houseplants/ficus/
- countryliving.com/gardening/garden-ideas/a30743267/ficus-tree-care/
- https://bloomboxclub.com/blogs/news/ficus-plant-care
Článek je zařazený do kategorie: Květiny, Péče o zahradu
Mohlo by vás zajímat
- Růže z Jericha – nesmrtelná rostlinka nosí domů štěstí, jak na její pěstování či rozmnožování + pár zajímavostí
- Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
- Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci
- Toto je 14 nejkrásnějších květin do stínu - inspirujte se
- Pěstování skalniček v okrasné zahradě - ve stínu i na slunci + NÁVOD pro založení skalky a TIPY pro inspirace
- Vybíráme celoroční mrazuvzdorné květiny a rostliny na balkon – jaké jsou možnosti?
- Pěstujeme oblíbené letničky Cínie - sázení a péče
- Pěstujeme Kakost (Geranium) - krásnou půdopokryvnou trvalku do polostínu
- Jak pěstovat netýkavky - ideální květiny na terasy a balkony
- Pěstujeme fialku africkou (Senpolii) - rozmnožování a nemoci