Juka, pokojová rostlina – pěstování, stříhání, péče a druhy

Georgina Babinová Téma
28. července 2022 0

Juka je stylová, všestranná a nenáročná. Vyžaduje velmi málo, pokud jde o péči a to z ní činí skvělou startovací rostlinu pro nováčky ve světě pokojových rostlin. Garantujeme, že ještě ti nejprofesionálnější zabijáci rostlin budou schopni udržet juku prosperující, protože těží více ze zanedbávání, než ze skutečné péče. Co víc si přát?

Pokud mluvíme o juce, jako pokojové rostlině květináč je rozhodně potřebný

Airflor květináč
2 249 Kč
Timberflor květináč
3 299 Kč
Winegrow kvetináč
1 259 Kč
Solidflor květináč
1 469 Kč

Ukázat více

 

Juka v kostce

Yucca je rod více než čtyřiceti víceletých rostlin, keřů a stromů, ale jen několik z nich se pěstuje jako pokojová rostlina pod označením juka, nejčastěji Yucca gigantea (také známá jako Y. guatemalensis a Y. elephantipes) a Yuca aloifolia. Juky jsou původem z Mexika a Karibiku – jsou to vizuálně zajímavé a pomalu rostoucí rostliny s extra výhodou – jsou extrémně odolné vůči suchu.

Nejenže tato rostlina přináší styl, pouštní eleganci a svěží zeleň do interiéru, ale nám také prospívá. Je známá tím, že čistí vzduch, odstraňuje z něj toxiny a tím snižuje riziko bolestí hlavy, únavy i nemocí. Postupem času sice z většiny druhů juky vyrostou monstra, která zahltí místnost, ale to trvá tak dlouho, že jako pokojovou rostlinu ji budete moci využívat po mnoho let, než zaplaví váš prostor. Majitelé domácích zvířat by však měli být opatrní při pěstování juky ve svých domovech – o všech částech rostliny je známo, že jsou toxické pro psy i kočky.

Juka

Juka má působivou korunu ostnatých listů na vrcholu kmene podobného palmě, což z ní činí dokonalý vizuální akcent.

 

Druhy rostlin Juka

Rod Yucca zahrnuje více než 40 druhů, ale jen několik z nich se pravidelně pěstuje v interiéru. V pouštních oblastech (například na jihovýchodě USA) jsou juky běžné vnější rostliny, kde dosahují své plné velikosti. V interiéru však máme tendenci držet se dvou druhů:

  • Yucca gigantea (Juka obrovská) také známá jako Y. guatemalensis a Y. elephantipes – tato rostlina, vyrůstá z cibulovitého základu s dlouhými mečovitými listy, kterým chybí typický osten. Dospělé exempláře rostou do malých, rozvětvených stromů s holými kmeny zakončenými spirálovitými rozetami klenutých listů. Rostou relativně pomalu a léta dokáží žít v uzavřených prostorách, než přerostou svůj prostor. Toto je zdaleka nejoblíbenější druh k pěstování než pokojová rostlina.
  • Yucca aloifolia (Juka aloolistá) – někdy se nazývá Španělský bajonet a vyznačuje se tuhými listy, které končí ostrými hroty. Listy jsou dlouhé až 50 cm a mohou být nebezpečně ostré. Obecně to není rostlina doporučená pro domácnosti s malými dětmi.

 

Pěstování a péče

Rostliny Juka jsou neobyčejné a současně nenáročné na údržbu – perfektní kombinace pro ideální pokojovou rostlinu. A jelikož se neuvěřitelně jednoduše rozmnožují, můžete jejich krásu sdílet se svými přáteli.

 

➡️ Výběr půdy

Péče o juku v interiéru začíná dobře propustnou půdou. Bez ohledu na to, jaký květináč si vyberete, musí mít odtokové otvory. Tyto rostliny nevyžadují bohatou směs s vysokým obsahem živin, ale trpí příliš vysokou vlhkostí.

Použijte hrnkovou zeminu z hrubého organického materiálu a perlitu, který absorbuje vodu a pomalu ji uvolňuje pro rostlinu. Někteří zahrádkáři upravují běžnou květinovou půdu stejným množstvím perlitu pro zlepšení provzdušnění a odvodnění, což funguje dobře. Mějte však na paměti, že půda potřebuje ukotvit rostlinu ve vzpřímené poloze. Je-li příliš lehká, vysoké stonky se mohou stát nestabilními a mohou se převrátit.

 

➡️ Správné světlo

Osvětlení je dalším důležitým faktorem v péči o rostlinu juka. Široká tolerance světla je jedním z důvodů, proč je yucca vynikající volbou pro pokojovou rostlinu. Daří se jí v jasném, nepřímém světle, jaké najdete v místnosti se dvěma nebo třemi okny orientovanými na jih. Při slabém až středním světle juka bude žít, ale bude růst mnohem pomaleji.

Obecně platí, že rostlině by se mělo dobře dařit v každé místnosti s nehaceným oknem. Čím méně světla však proudí dovnitř, tím blíže byste ji měli umístit k oknu. Vyhněte se místům s nízkým až nulovým přirozeným světlem.

Máte-li venkovní prostor, jako je terasa, balkon, dvůr nebo přední veranda, je dobré přemístit juku na léto ven. Tyto rostliny dokáží odolat širokému rozsahu teplot – kdekoli od těsně nad bodem mrazu až po horké, suché podmínky.

Rastlina juka pri okne s dalšími kvetmi

Juka má ráda jasné nepřímé světlo, ale odpustí vám i to, když bude světla méně

 

➡️ Požadavky na vodu

Pokud jde o zalévání rostlin juky, je lepší dělat chybu „na suché straně“. Juka se lehce zotaví ze stresu ze sucha, ale neustálé nadměrné zalévání vede k hnilobě kořenů a smrti. Nepolévejte ji podle časového plánu. Zalévejte, když je vrchní polovina půdy suchá. Když zaléváte, půdu důkladně nasyťte a poté přebytečnou vodu z misky pod květináčem zlikvidujte. S příchodem zimy snižte kadenci zavlažování na jednou za několik týdnů (nebo ještě méně).

 

I když ne často, ale krhlu přece jen budete potřebovat

Konev Spring 4,5l s růžicí - oranžová Konev Spring 4,5l s růžicí – oranžová
85 Kč
Konev Spring 4,5l s růžicí - antracit Konev Spring 4,5l s růžicí – antracit
85 Kč
Konev Spring 4,5l s růžicí - béžová Konev Spring 4,5l s růžicí – béžová
85 Kč
Konev Zebra šalvěj, 5 l Konev Zebra šalvěj, 5 l
129 Kč

Ukázat více

 

➡️ Hnojení

Pokojová juka je poměrně nenáročná na živiny. Vyžaduje hnojení jen dvakrát do roka, na jaře a znovu v létě, s vyváženým hnojivem s postupným uvolňováním.

Pro rychlejší růst je doporučeno doplňovat tekuté rostlinné hnojivo při běžné zálivce. Kapalné hnojivo zřeďte na čtvrtinu síly a použijte jej jako náhradu za obyčejnou vodu. Jednou za měsíc použijte čistou vodu namísto slabého roztoku hnojiva, abyste odstranili všechny nahromaděné soli z hnojiv, které by mohly poškodit rostlinu.

 

➡️ Nastavení teploty a vlhkosti

Ze všech faktorů souvisejících s péčí o juku je nejsnazší zajistit vnitřní teplotu a vlhkost. Rostliny tolerují širší teplotní rozsah než mnohé jiné oblíbené pokojové rostliny. Ideální rozsah je mezi 18 a 24 stupni Celsia. Jsou však perfektně doma i při 10 nebo 32 stupních Celsia. Někteří zahrádkáři je přemisťují na léto ven, zatímco jiní je drží přes zimu v chladných slunečních místnostech. Časté kolísání teplot však ztíží aklimatizaci rostliny, proto jí vyberte oblast bez průvanu a ústředního topení.

V extrémně suchém vzduchu mohou listy juky na okrajích zhnědnout, ale ve většině domácností vzduch nabízí dostatek vlhkosti, aby listy vypadaly skvěle. Rostlinu můžete občas zamlžovat, ale ve skutečnosti to moc ani nepotřebuje.

Juka zamlžovaná ženou

Juku občas můžete postříkat vodní mlhou, ale ve skutečnosti to ani nepotřebuje

 

➡️ Stříhání a ořezávání

V interiéru je třeba juku občas oříznout, když roste příliš vysoko pro váš prostor. Proces je však poněkud netradiční, zvláště pokud jste zvyklí stříhat běžné krajinné rostliny. Ořezávejte brzy na jaře. Jemně vyjměte rostlinu z květináče a pomocí pily nebo ostrého nože rozřežte kmen na polovinu. Přesaďte zakořeněný konec kmene a dobře ho zalijte, přičemž o rostlinu nadále rutinně pečujte. Už za několik týdnů by měla začít vytvářet nové listy, které nakonec budou vypadat podobně jako dříve, jen budou kratší. Můžete také zasadit horní část juky a pokusit se rozmnožit druhou rostlinu.

Stříhání není obvykle nutné, ale poškozené listy lze podle potřeby na jaře odstranit. Juku pravidelně otáčejte, abyste zabránili naklonění, když roste směrem ke světlu.

 

➡️ Přesazování

Juke se daří, je-li mírně „vázána“ květináčem, pokud není příliš těžká na to, aby se převrátila. S přesazováním se nebudete muset zabývat alespoň dva nebo tři roky.

Přesazování větších rostlin může být náročné, takže je lze osvěžit novou zeminou vykopáním horních 5 cm zeminy z květináče a přidáním nového substrátu. Při typickém přesazování můžete rostlinu vyjmout z květináče a zvětšit ho o jednu velikost, vždy s použitím čerstvé zeminy.

 

➡️ Extra tip pro péči

Když se na listech začne hromadit prach, otřete je vlhkým hadříkem, abyste předešli jeho usazování. Zajistíte tím, že listí může bez problémů dýchat.

 

Rozmnožování

Nejjednodušší způsob rozmnožování juky je stonkovými řízky. Koncem jara nebo léta použijte čistý, ostrý nůž nebo zahradnické nůžky a proveďte řez 10 cm pod listy. Odstraňte všechny hnědé nebo žluté listy a odřezek umístěte na dva nebo tři dny na chladné, suché a tmavé místo. Když se na uříznutém konci vytvoří kalus, aplikujte zakořeňovací hormon a řízek zapíchněte 10 cm květináče se směsí zeminy a perlitu v poměru 50/50.

Zalijte půdu a řízky v květináči umístěte na místo s jasným, nepřímým světlem. Kořeny se začnou rozvíjet do čtyř týdnů. Do dvou měsíců by měla mít rostlina dostatečně bohaté kořeny na to, abyste ji mohli zasadit do většího květináče.

Juka - rozmnožování ve vodě

Juku můžete nechat zakořenit i ve vodě

 

Juka a její běžné problémy

I když juka nemá mnoho problémů se škůdci, existuje několik typických „pachatelů“, na které byste si měli dávat pozor (mezi nimi na mšice a roztoče). K ošetření postříkejte rostlinu několika aplikacemi insekticidního mýdla, dokud neustanou všechny příznaky zamoření.

Kromě mírných problémů se škůdci mohou být rostliny juky náchylné k houbovým onemocněním, které se na rostlině projevují šířícími se černými skvrnami. Listy rostliny mohou být mimořádně citlivé na nadměrné zalévání, které vede přebytečnou vlhkost do hustého jádra rostliny a může způsobit plísňové onemocnění. K eradikaci ošetřete rostlinu měďnatým fungicidem nebo neemovým olejem, dokud se léze nezmenší.

 

💡 TIP na produkt - Organic India Ecce Vita Neem Oil 100 ml
Organic India Ecce Vita Neem Oil 100 ml

Neemový olej se vyrábí ze semen stromu neem (Azadirachta indica), který pochází z Indie. Od starověku je strom neem považován za posvátný lék a důležitou složku ajurvédské medicíny. V zahrádkářství neemový olej přesvědčí silnou insekticidní složkou, azadirachtinem, což z něj činí skvělou organickou volbu pro kontrolu různých škůdců.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Juka žloutne

Jedna z mála rostlin, kterým se daří i přes zanedbávání, je juka. Žloutnutí listů může naznačovat, že se příliš snažíte. Extrémní podmínky neznamenají pro juku žádný problém. Ve skutečnosti, když se jednou usadí, nepotřebuje od vás další pomoc. Pokusy o rozmazlování této odolné rostliny mohou vést k tomu, že zežloutne.

  • zalévání – běžnou příčinou žlutých listů juky je příliš mnoho vody. Pokud rostlinu pravidelně zaléváte nebo ji zasadíte do půdy, která volně neodtéká, kořeny začnou hnít. Nejlepší způsob, jak udržet vlhkost na minimu, je držet rostlinu v malých květináčích. Velké květináče zadržují hodně vlhkosti a trvá dlouho, než velký květináč mezi zavlažováním vyschne. Před zaléváním květináče počkejte, dokud půda zcela nevyschne 5 cm pod povrchem.
  • světlo – dalším důvodem žlutých listů na rostlinách je slabé světlo. Okna orientovaná na jih jsou nejlepší. Sluneční světlo přicházející přes jiná okna není tak intenzivní a netrvá dostatečně dlouho. Juka vás může oklamat, abyste si mysleli, že jste našli ideální místo v interiéru tím, že se změní na tmavě zelenou. Ve skutečnosti jde o zoufalý pokus využít toho málo slunečního světla, které dostává a listy brzy začnou žloutnout, když produkce živin nedokáže držet krok s potřebami rostliny.
  • škůdci – pokojové juky často trpí roztoči, který mohou způsobit změnu barvy listů. Utíráním listů vlhkým hadříkem každé dva-tři dny roztoče odstraníte, nebo je můžete zkusit dát na pár minut do sprchy pod jemným proudem.
  • věk – spodní listy rostliny stárnutím přirozeně žloutnou. Ve většině případů můžete zažloutlé listy jednoduše odstranit jemným potažením. V případě potřeby použijte k jejich odstranění ostrý nůž.

 

Listy se kroutí

Juka je neuvěřitelně dramatická pokojová rostlina, pokud víte, jak o ni správně pečovat. Nezkušení pěstitelé často zjistí, že jejich rostlina si začíná stěžovat a pak bouřit s příznaky, jako je zkroucení listů. Když vidíte, jak se listy kroutí, je snadné propadnout panice a obávat se, že vaše rostlina je na okraji propasti mezi životem a smrtí, ale obvykle jsou tyto problémy sice ošklivé, ale velmi malé. Ve skutečnosti je největší škodou spojenou se zkroucenými listy spíše samotná kosmetická chyba. Pokud si však všimnete zkroucených listů, je důležité najít zdroj. Existují dvě hlavní příčiny kudrnatění listů:

  • Problémy s péčí – juka, stejně jako všechny rostliny, vyžaduje pro optimální zdraví určité podmínky. Příliš mnoho nebo příliš málo slunce, nebo nesprávné hnojení nebo zalévání může vést k neobvyklým příznakům. U juky může být příčinou zvlnění listů nedostatek světla a příliš mnoho vody. Ujistěte se, že vaše rostlina dostává alespoň osm hodin jasného nepřímého slunečního světla a jen tolik vody, abyste ji udrželi naživu.
  • Hmyz živící se mízou – hmyz, jako jsou mšice a třásněnky, se živí vniknutím přímo do rostlinných buněk a vysáváním tekutiny zevnitř. Pokud to dělá během vývoje listů, může to způsobit zkroucení, zvlnění nebo zvrásnění tkáně. Mšice i třásněnky jsou velmi malé a k jejich rozlišení od pozadí možná budete potřebovat lupu. Mají také tendenci skrývat se v malých štěrbinách mezi listy nebo v koruně rostliny. K odstranění těchto škůdců s měkkým tělem použijte insekticidní mýdlo. Režim postřiku jednou za týden dokáže zabít dospělé jedince a vznikající nymfy, ale musíte být ostražití a pokračovat v postřiku několik týdnů po zpozorování posledního škůdce, abyste se ujistili, že jste zabili všechna potenciálně vylíhlá mláďata. Tkáně poškozené hmyzem, který se živí mízou, se už nikdy nezotaví, ale pokud má rostlina dostatek nepoškozených listů, můžete bez problémů odtrhnout těch několik poškozených.

 

Skvrny na listech

Jako každá listová rostlina, i juka mohou být napadena houbami, bakteriálními a virovými chorobami a škůdci. Skvrny na juce mohou být způsobeny kterýmkoli z těchto problémů.

Juka - napadený list

Skvrny na listech juky jsou primárně vizuálně rušivé, ale v některých případech mohou znamenat zdravotní problémy.

 

➡️ Nemoci skvrnitosti listů

Plísňové i virové choroby mohou vytvářet skvrny na listech juky. Cercospora, Cylindrosporium a Coniothyrium jsou dominantními podezřelými ze zbarvených listů juka. Spory těchto hub se šíří stříkáním vody na listy, a proto se nedoporučuje zalévání svrchu. Odříznutí listí je první linií obrany. U houbové listové skvrnitosti se doporučují i aplikace měďnatého fungicidu. Stejně tak lze použít neemový olej.

Skvrnitost listů je bakteriální onemocnění, které způsobuje tmavé léze na listech. Je to běžná nemoc mnoha okrasných rostlin a může se šířit v půdě. Rostliny v květináčích se však léčí snáze než ty v zemi. Mezi zaléváním je třeba nechat vyschnout týden nebo déle. Vodu aplikujte jen na základnu rostliny a použijte dobrou sterilizovanou půdu, která nebude přenášet spóry nebo bakterie způsobující nemoci.

 

➡️ Škůdci, kteří způsobují skvrny na listech

Záludný malý hmyz je často příčinou černých skvrn na listech. Červci jsou škůdci, které sáním způsobují poškození listů a zanechávají na nich lepkavé černé skvrny. Boj proti těmto škůdcům se může vést utíráním listů roztokem lehkého alkoholu nebo postřikem formulovaným pro tento hmyz. Cyklus jejich života vyžaduje více aplikací během sezóny pro dokonalou kontrolu. Systémové insekticidy mají také dobrý účinek, protože chemikálie se přenáší do cévního systému listu a hmyz ji vysává. V podstatě se škůdce otráví během krmení a zemře.

Použití zahradnického mýdla nebo jednoduše směsi 500 ml vody, 1 litru alkoholu a čajové lžičky (5 ml) saponátu každý týden po dobu jednoho měsíce pomoci udržet na uzdě jakékoli škůdce. Ujistěte se, že jste postříkali horní i spodní plochu listu. Stejně jako u houbových skvrn lze použít i neemový olej.

 

Juka a toxicita

Yucca představuje několik bezpečnostních rizik, která by pěstitelé měli mít na paměti. Míza a listí obsahují toxickou sloučeninu, která, přestože nemusí být smrtelná, může způsobit vážné gastrointestinální obtíže. Ovlivňuje kočky, psy a lidi, takže ti, kteří mají domácí zvířata a malé děti, by si měli dávat pozor. Kromě toho je míza alergenní a částice se mohou snadno dostat do vzduchu. Pokud pravidelně kýcháte v blízkosti rostliny, pravděpodobně právě ona způsobuje tuto citlivost.

 

💡 Tip na článek

Peperomie argyreia

Peperomie je také jednou z těch pokojových rostlin, které si vás získají ne svými květinami, ale úžasnou, exoticky působící zelení.

Vše, co se o této atraktivní a velmi oblíbené rostlině vyplatí vědět, najdete v našem článku věnovaném jejímu pěstování.

 

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (14 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *