Test 10 gramofonů 2021 – naše recenze poradí, jak si vybrat

Redakce CestakBydlení.cz Test 1

Celkoví víťezové testu

Denon DP-300F Thorens TD-170-1 Auna DS-2
Vítěz testu Pro náročné Zlatá střední cesta
Denon DP-300F
THORENS TD-170-1
Auna DS-2
 1. stabilní konstrukce
 2. kvalitní zvuk
 3. automatické ovládání
 1. automatické ovládání
 2. výborná kvalita zvuku
 3. skvělý poměr kvality a ceny
 4. možnost digitalizace
 1. multfunkčné zařízení
 2. možnost digitalizace
 3. integrované hodiny s budíkem
 4. kompaktnost
 1. pevné přívody
 1. nic jsme nenašli
 1. manuálně spouštění jehly
 2. průměrná kvalita zvuku
Gramofon s jednoduchým designem a kvalitním zvukem, který oceníte, pokud máte rádi pohodlné ovládání a nepotřebujete od gramofonu nic víc, než jen přehrávání desek. Kvalitní gramofon s automatickým ovládáním, který přináší dokonalý zvukový výstup a uspokojí i ty nejnáročnější. Pokud hledáte multifunkční zařízení, které přehraje nejen vinylové desky, ale také CD a umožňuje digitalizaci, kvalitní a cenově dostupnou možností je tento model značky Auna.
8 990 Kč 10 990 Kč 3 299 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Možná i vy si ještě pamatujete časy, kdy jsme si pouštěli hudbu či pohádky z desek na gramofonu. Gramofony dnes, v době digitálních technologií, zažívají svou renesanci. Od těch před několika desítek let odlišují několika prvky, avšak spojuje je právě ten specifický zvuk, který na něm hudební fajnšmekři milovali.

Pokud byste si chtěli pořídit gramofon, určitě byste měli vědět, co všechno si při jeho výběru a koupi třeba všímat. Výběr gramofonu totiž může být docela náročný, a to hlavně pro laiky. Zařízení může mít různé podoby a jednotlivé modely se od sebe odlišují konkrétní výbavou, ale i materiálem, z jakého jsou vyrobeny. Proto byste měli vědět, jaké jsou vaše požadavky na kvalitu zvuku a jednotlivých funkcí. S tím, jaké parametry byste měli při výběru gramofonu sledovat, vám poradíme v našem článku. Seznámíme vás také s typy těchto přístrojů a s jejich funkcemi.

V testu gramofonů jsme pro vás vybrali 10 nejlepších modelů za rok 2021. Nejlépe se v našem hodnocení umístili značky Denon, Thorens a Roadstar.

Jak si vybrat gramofon

Laika může na gramofonu jako první zaujmout především jeho design, ale podstatné jsou jiné parametry. Podívejme se tedy, co si při koupi gramofonu všímat:

 • typ gramofonu – na trhu najdete modely s možností digitalizace i bez ní
 • druh náhonu – řemínkový nebo přímý
 • rychlost otáček – 33,3, 45 nebo 78 otáček za minutu
 • typ ramínka – zahnuté nebo rovné
 • způsob ovládání – automatické, poloautomatické, manuální
 • další funkce: FM tuner, USB slot, možnost nastavitelného přítlaku, pitch control (kontrola rychlosti otáček) a jiné

Nejlepší Gramofony na základe porovnávacího testu 2021

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místo 7. místo 8. místo 9. místo 10. místo
Vítěz testu 2021 Pro náročné Zlatá střední cesta
Denon DP-300F Thorens TD-170-1 Roadstar HIF-1899 Hyundai RTCC 513 Pioneer PLX-500 Audio Technica AT-LP120-USB Pro-Ject debut III Auna DS-2 Lenco L-3867 Lenco L-3808
Denon DP-300F THORENS TD-170-1 Roadstar HIF-1899 Hyundai RTCC 513 Pioneer PLX-500 Audio Technica AT-LP120-USB Pro-Ject debut III Auna DS-2 LENCO L-3867 Lenco L-3808
8 990 Kč 10 990 Kč 3 999 Kč 3 980 Kč 8 140 Kč 7 190 Kč 6 490 Kč 3 299 Kč 2 990 Kč 5 490 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz

4 nejlevnější kvalitní Gramofony do 3999 Kč

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo
Auna DS-2 Roadstar HIF-1899 Lenco L-3867 Hyundai RTCC 513
Auna DS-2 Roadstar HIF-1899 LENCO L-3867 Hyundai RTCC 513
3 299 Kč 3 999 Kč 2 990 Kč 3 980 Kč
Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz

Recenze 10 nejlepších gramofonů pro rok 2021

1. Denon DP-300F

Náhon: řemínkový ● Ovládání: automatické ● Digitalizace: ne

Denon DP-300F

Gramofon DP-300F byl navržen s těžší základní konstrukcí, která zajišťuje snížení vibrací. Velmi pohodlné a praktické je automatické ovládání, které se postará o to, že deska se spustí pouze stisknutím tlačítka, přičemž po skončení přehrávání se ramínko vrátí zpět. Součástí tohoto gramofonu je také předzesilovač a je možné připojit ho na domácí Hi-Fi systém. Co se týče rychlosti otáček, na výběr máte dvě možnosti 33 nebo 45 otáček za minutu.

Designově jde spíše o klasiku, no a co se týče zvuku, zákazníci si zvukový výstup celkem pochvalují. Gramofon značky Denon má kvalitní provedení, avšak za nevýhodu lze považovat pevné přívody.

Výhody

 • stabilní konstrukce
 • kvalitní zvuk
 • automatické ovládání

Nevýhody

 • pevné přívody

Verdikt: Gramofon s jednoduchým designem a kvalitním zvukem, který oceníte, pokud máte rádi pohodlné ovládání a nepotřebujete od gramofonu nic víc, než jen přehrávání desek.

Naše hodnocení:

Cena: 8 990 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


2. Thorens TD-170-1

Náhon: přímý ● Ovládání: automatické ● Digitalizace: ano

THORENS TD-170-1

Gramofon předního světového výrobce, Thorens TD-170-1, je výbornou volbou i pro ty nejnáročnější zákazníky. Jde o model s automatickým ovládáním a předzesilovačem. Řemeslně je tento přistroj velmi kvalitně zpracovaný a jeho výhodou je například i možnost tří rychlostí přehrávání. Oceňujeme, že ramínko je odborně nainstalováno, a tak můžete gramofon po vytažení z krabice okamžitě spustit.

Díky možnostem nastavení rychlost otáček si na tomto gramofonu můžete přehrávat i starší desky, což ocení nejeden hudební nadšenec. Designově je tento model jednoduchý, ale přináší velmi kvalitní zvukový výstup, přičemž stále patří k těm cenově dostupnějším modelům.

Výhody

 • automatické ovládání
 • výborná kvalita zvuku
 • skvělý poměr kvality a ceny
 • možnost digitalizace

Nevýhody

 • nic jsme nenašli

Verdikt: Kvalitní gramofon s automatickým ovládáním, který přináší dokonalý zvukový výstup a uspokojí i ty nejnáročnější.

Naše hodnocení:

Cena: 10 990 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail

Pro náročné


3. Roadstar HIF-1899

Náhon: ? ● Ovládání: poloautomatické ● Digitalizace: ano

Roadstar HIF-1899

Retro gramofon Roadstar HIF-1899TUMPK, který se těší mezi zákazníky velké oblibě, a to nejen díky svému designu. Kromě toho, že pěkně vypadá, nabízí nejen možnost přehrávání desek, ale i CD či audio kazet nebo MP3 nahrávek. Poslechnout si na něm můžete i rádio.

Co se týče rychlosti otáček, lze nastavit na 33, 45 i 78 otáček za minutu, a tak na něm přehrajete prakticky každou desku. Gramofon je vybaven dvěma reproduktory a jeho součástí je dálkové ovládání. Nenároční uživatelé si u tohoto modelu rozhodně přijdou na své.

Výhody

 • propracovaný retro design
 • možnost digitalizace
 • dálkové ovládání

Nevýhody

 • méně kvalitní zvuk
 • nemá možnost zapojení externích reproduktorů

Verdikt: Designově propracovaný retro gramofon s množstvím funkcí, který však zvukovým výstupem velmi neohromí, a tak je vhodný spíše pro méně náročné posluchače.

Naše hodnocení:

Cena: 3 999 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


4. Hyundai RTCC 513

Náhon: ? ● Ovládání: poloautomatické ● Digitalizace: ano

Hyundai RTCC 513

V případě, že toužíte vdechnout své domácnosti nádech historie a na kvalitě zvuku si až tak velmi nepotrpíte, retro gramofon Hyundai RTCC 513 by pro vás mohl být tou správnou volbou. Kromě retro designu však gramofon zaujme i svou všestranností. Zvládne totiž nejen přehrávání gramofonových desek, ale pustit si na něm můžete i rádio nebo CD či audio kazety a zvládne i přehrávání MP3.

To však není vše, co tento retro gramofon dokáže. Můžete ho totiž použít i na vypalování disků či na digitalizaci nahrávek do formátu MP3. Model značky Hyundai je vybaven automatickým spouštěním jehly a třemi volbami rychlosti otáček.

Výhody

 • všestrannost
 • možnost digitalizace
 • zajímavý retro design

Nevýhody

 • slabší reproduktory
 • trošku robustnější model

Verdikt: Tento retro gramofon patří mezi zákazníky k těm nejoblíbenějším. Spojuje v sobě multifunkčnost, zajímavý design a cenovou dostupnost.

Naše hodnocení:

Cena: 3 980 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


5. Pioneer PLX-500

Náhon: přímý ● Ovládání: manuální ● Digitalizace: ano

Pioneer PLX-500

O tomto gramofonu značky Pioneer můžeme říci, že jde o profesionální model vhodný pro DJing nebo domácí přehrávání desek ve vysoké kvalitě. Gramofon je vybaven přímým pohonem typu Servo s vysokým točivým momentem, trojfázovým DC motorem a elektronickou brzdou. Dokáže přehrávat desky ve třech rychlostech, 33 1/3, 45 a 78 otáček za minutu.

Výhodou modelu PLX-500 je, že nabízí i možnost digitalizace vašich desek pomocí USB konektoru. Ten slouží i k propojení gramofonu s rekordboxem, dvs a kompatibilním DJ mixem, díky kterému můžete používat gramofon pro scratchování a ovládání digitálních skladeb. Samozřejmostí je kvalitní vestavěný předzesilovač s možností deaktivace.

Výhody

 • vhodný i DJ-ing
 • odolná konstrukce
 • možnost digitalizace
 • kvalitní zvuk

Nevýhody

 • manuální ovládání

Verdikt: Výborný gramofon s kvalitním zvukem vhodný i pro začínající DJ-e.

Naše hodnocení:

Cena: 8 140 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


6. Audio Technica AT-LP120-USB

Náhon: přímý ● Ovládání: manuální ● Digitalizace: ano

Audio Technica AT-LP120-USB

Audio-Technica AT-LP120-USB je stereo gramofon s přímým náhonem a výborně vyváženým ramínkem. Je zárukou vysoké kvality zvukového výstupu. Jeho předností je kromě toho i možnost propojení s PC pomocí USB, takže máte i možnost digitalizace skladeb. Gramofon poskytuje možnost regulace otáček na všechny tři možnosti.

Součástí gramofonu je i integrovaný předzesilovač, který se postará o možnosti propojení s dalšími zvukovými komponenty. Jde o gramofon s vyšší hmotností, a tak je velmi odolný vůči vibracím a otřesům. Ovládání je manuální, a tak je vhodný spíše pro zkušenější uživatele. Kvalita zvuku je nadprůměrná.

Výhody

 • možnost digitalizace
 • masivní konstrukce
 • kvalita zvuku

Nevýhody

 • manuální ovládání

Verdikt: Gramofon s masivnější konstrukcí a výbornou kvalitou zvuku je vhodnou volbou pro náročnější posluchače s vytříbeným sluchem.

Naše hodnocení:

Cena: 7 190 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


7. Pro-Ject debut III

Náhon: řemínkový ● Ovládání: manuální ● Digitalizace: ne

Pro-Ject debut III

Pro-Ject Debut III DC Esprit je výkonný hi-fi gramofon, který představuje z mnoha modelů opravdu skvělou volbu. Jeho výkon a celkový provoz vám zaručí spokojenost. Obsluha tohoto zařízení je jednoduchá a v podstatě intuitivní. Připravit se můžete na kvalitní zvukový výstup, o který se postará tichý řemínkový náhon a pevná konstrukce minimalizující vibrace.

Rychlost otáček lze zvolit buď 33 nebo 45 ot. za minutu. Líbí se nám velmi minimalistický a elegantní design, který neruší a působí velmi čistě. Jde o kvalitní Český výrobek vhodný i pro náročnější.

Výhody

 • kvalitní zvuk
 • jednoduché ovládání

Nevýhody

 • nemá předzesilovač

Verdikt: Kvalitní Český gramofon s jednoduchým ovládáním a výborným zvukovým výstupem.

Naše hodnocení:

Cena: 6 490 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


8. Auna DS-2

Náhon: řemínkový ● Ovládání: manuální ● Digitalizace: ano

Auna DS-2

Auna DS-2 je stereo zařízení, které v sobě ukrývá nejen gramofon, ale také CD přehrávač s podporou formátu MP3 a s USB a SD vstupy. Umožňuje digitalizaci desek, CD a rádiových programů. Toto všestranné zařízení s rádiem je tedy vhodné i pro archivaci vašich oblíbených desek. Tichý řemínkový náhon se postará o kvalitní zvuk. K zařízení můžete připojit externí zesilovač.

Balíček funkcí tohoto zařízení uzavírají hodiny s možností nastavení budíku, a tak je tento gramofon vhodný do vaší ložnice. Jeho výhodou jsou kompaktní rozměry, pěkný design a cenová dostupnost.

Výhody

 • multfunkčné zařízení
 • možnost digitalizace
 • integrované hodiny s budíkem
 • kompaktnost

Nevýhody

 • manuálně spouštění jehly
 • průměrná kvalita zvuku

Verdikt: Pokud hledáte multifunkční zařízení, které přehraje nejen vinylové desky, ale také CD a umožňuje digitalizaci, kvalitní a cenově dostupnou možností je tento model značky Auna.

Naše hodnocení:

Cena: 3 299 Kč

Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Detail

Zlatá střední cesta


9. Lenco L-3867

Náhon: řemínkový ● Ovládání: poloautomatické ● Digitalizace: ano

LENCO L-3867

Poloautomatický gramofon Lenco L-3867 má řemínkový pohon a vybavený je USB vstupem pro digitalizaci vinylových desek. Nabízí dvě možnosti rychlosti přehrávání a má zabudovaný předzesilovač. Co se týče ovládání, má poloautomatický mechanismus, který zajistí automatické vrácení jehly po skončení přehrávání.

Samozřejmostí však je i manuální možnost nastavení místa přehrávání na ploše plotně a ochranný kryt, který brání pronikání prachu a nečistot k citlivé jehle zařízení. Jde o cenově dostupné zařízení s dobrou kvalitou zvukového záznamu.

Výhody

 • poloautomatické ovládání
 • dobrá kvalita zvuku
 • možnost digitalizace
 • kompaktnost

Nevýhody

 • lehčí plastová konstrukce
 • krátký zvukový kabel

Verdikt: Jednodušší zařízení s minimem ovládacích prvků je vhodné spíše na občasné poslech.

Naše hodnocení:

Cena: 2 990 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


10. Lenco L-3808

Náhon: přímý ● Ovládání: poloautomatické ● Digitalizace: ano

Lenco L-3808

Gramofon Lenco L-3808 vás už na první pohled zaujme jednoduchým a vkusným designem. To však není jediné, co stojí za zmínku. Gramofon je vybaven přímým náhonem a umožňuje regulaci otáček na 33 nebo 45 otáček za minutu. Kromě toho má gramofon také integrovaný stereofonní předzesilovač pro vynikající zvukovou produkci, kvalitní MM přenosku či stroboskop.

Výhodou tohoto modelu je také USB vstup a s ním spojená možnost digitalizace vašich nahrávek. Součástí gramofonu je také plastový kryt, který chrání zařízení před prachem.

Výhody

 • dobrý poměr kvality a ceny
 • vestavěný předzesilovač
 • možnost digitalizace

Nevýhody

 • citlivý na otřesy

Verdikt: Tento gramofon je ukázkou dobrého poměru ceny a kvality. Vhodný pro méně náročné a nerozhodných.

Naše hodnocení:

Cena: 5 490 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Typy gramofonů

To, co by vás při koupi gramofonu mělo zajímat jako první, je o jaký typ zařízení jde. Na trhu najdete široký výběr různých modelů odlišujících se nejen funkcemi, ale i zpracováním a kvalitou zvuku. Rozhodně je rozdíl v tom, zda budete gramofon používat na to, abyste si občas prohráli svou oblíbenou LP desku, nebo jej budete využívat dennodenně a například i na digitalizaci záznamu z vinylových desek.

Pokud si potrpíte na kvalitu zvuku, nenechte se zmást a nesahejte po gramofonu s budíkem, rádiem či jinými prvky. Jeho cena bude nižší, ale i kvalita přehrávání bude na nižší úrovni. Pojďme se tedy podívat na to, na jaké typy gramofonů můžete na trhu natrefit.

 

Klasický gramofon se zabudovanými reproduktory ION Max LP

gramofon se zabudovanými reproduktory ION Max LP (zdroj: heureka.cz)

Klasický gramofon se zabudovanými reproduktory

Základní model určený pro nenáročné posluchače, který je kompaktní a víceméně univerzální. Jeho součástí bývají reproduktory, někdy i CD přehrávač a rádio. Od kvality přehrávání zvuku netřeba očekávat nic extra, u tohoto typu jde spíše o průměr. Pokud vám jde v první řadě o přehrávání desek a na kvalitě zvuku si až tak nepotrpíte, tento typ bude pro vás vhodnou a cenově dostupnou volbou.

 

 

Hi-Fi gramofon THORENS TD-170-1

Hi-Fi gramofon THORENS TD-170-1 (zdroj: heureka.cz)

Hi-Fi gramofon

Tento gramofon je spíše pro ty náročnější posluchače, kteří si na kvalitě zvuku dají skutečně záležet. Jde jen o samotný gramofon bez reproduktorů a jiných prvků. Důraz je u tohoto typu gramofonu kladen na prvky ovlivňující kvalitu zvuku. Hi-Fi gramofony jsou vhodné jako součást Hi-Fi sestavy. Při tomto typu třeba počítat i s vyšší investicí a je třeba myslet i na to, že si k takovému gramofonu budete muset dokoupit různé další komponenty, jako je zesilovač či reproduktory a jiné.

 

DJ gramofon Pioneer PLX-500

DJ gramofon Pioneer PLX-500 (zdroj: heureka.cz)

DJ gramofon

Tento typ gramofonu je určen pro ty, kteří chtějí hudbu nejen poslouchat, ale ji i tvořit. Jsou určeny na skrečování či mixování hudby a vybavené jsou různými pokročilými funkcemi, jako je například kontrola rychlosti otáček a jiné. Jde o kvalitní gramofony určené pro specifickou skupinu lidí zabývajících se hudbou a její tvorbou, a tak se tomuto typu věnovat detailnější nebudeme.

 

 

💡 Nepřehlédněte!

Rozhovor se Zdeňkem Pospíšilem, odborníkem na černou techniku ​​e-shopu Hej.sk

Zdeněk Pospíšil, odborník na černou techniku ​​z internetového obchodu Hej.skNa to, jak si vybrat gramofon a jaké parametry si při jeho výběru třeba všímat, jsme se zeptali odborníka na černou techniku z e-shopu Hej.sk, Zdenka Pospíšila.

V současnosti zažívají gramofony jakési znovuzrození. Čím to, podle vašeho názoru, může být?

Zdeněk Pospíšil: “Obecně platí, že zákazníci se rádi vracejí k produktům, které byly charakteristické pro roky minulé. Retro je v módě a k tomuto stylu nepochybně patří i gramofony. Mnozí naši zákazníci gramofony kupují jako designový kousek do interiéru, který rozhodne umocní požitek z takového prostoru. Dále jsou to lidé, kteří jsou skuteční hudební fajnšmekři a také takoví, kteří po svých příbuzných zdědili sbírku desek.”

Které gramofony se těší u zákazníků větší oblibě – v retro designu, či spíše v tom moderním?

Zdeněk Pospíšil: “V žebříčku oblíbenosti jednoznačně vedou retro gramofony značky Hyundai. Zákazníci si však vybírají modely, které přehrávají nejen desky, ale také MC kazety, CD, CD-R a CD-RW disky a jsou doplněny o USB vstupy. Druhou skupinu tvoří zákazníci, kteří upřednostňují Hi-Fi gramofony s jednoduchým designem. Zde je však nabídka tak široká, že je těžké říct, který z nich je jedničkou v oblíbenosti.”

Pokud byste měli laikovi, který chce gramofon jen na občasné přehrávání desek, dát nějakou radu, co by to bylo? Na co by měl dbát při výběru gramofonu?

Zdeněk Pospíšil: “Každý zákazník se zpravidla rozhoduje mezi dvěma typy gramofonů. První mají vestavěné reproduktory a druhé je třeba připojit k externím reproduktorům. Doporučujeme vybírat z první kategorie. Dobrým výběrem jsou gramofony, které nabízejí možnost digitalizace desek do podoby MP3 souborů. Tuto vlastnost ocení skutečně každý uživatel. Radíme také upřednostnit modely, které nabízejí automatickou obsluhu jehly. Jehla se po skončení přehrávání automaticky vrací na své místo a nezpůsobí to brzké opotřebení jehly nebo desek, jako u modelů s ručním ovládáním.”

Vyžaduje gramofon nějaké speciální umístění v domácnosti?

Zdeněk Pospíšil: “Princip fungování gramofonů spočívá ve snímání vibrací a umístění zařízení může mít vliv na kvalitu zvuku. Ideální je umístit jej na místo, které není vystaveno chvění, které by mohlo vibrace narušit. Pokud má zařízení nastavitelné nožičky, je třeba nastavit je do vodorovné polohy. “

Některé modely gramofonů mají možnost digitalizace záznamu. O co vlastně jde?

Zdeněk Pospíšil: “Jde o funkci, která umožňuje převést nahrávky z desek do digitální podoby. Například do formátu MP3, a to přímo na USB, CD nebo SD kartu. Díky tomu může uživatel zachovat nahrávky z vinylových desek v moderní digitální verzi.”

Vyžaduje gramofon nějakou zvláštní údržbu?

Zdeněk Pospíšil: “Určitě ano. Trh nabízí různé produkty, které tuto péči o gramofony usnadní. Jde například o speciální čističe desek či kartáčky na jehly. Zákazníkům radíme, aby údržbu dělali pravidelně, a tím prodlouží životnost zařízení i samotných desek.”

 

Jaké parametry si všímat

Při výběru gramofonu byste si měli všímat několik parametrů. Laiky možná bude zajímat jako první vzhled, ale třeba myslet v první řadě na funkčnost. Samozřejmě, že pokud je vaším snem retro gramofon, nějaký minimální rozdíl například v ovládání či při rychlosti otáček pro vás nebude hrát klíčovou roli. Je však fajn vědět, co je u těchto zařízení důležité sledovat.

 

Náhon

Náhon zajišťuje otáčení talíře, na kterém je uložena deska, přičemž se můžete setkat s dvěma odlišnými typy náhonu – řemínkovým a přímým.

Řemínkový náhon funguje podobně jako klínový řemen. Pohonná jednotka gramofonu je u tohoto typu náhonu uložené mimo otočného talíře a je s ním spojena páskem. Jde o tradiční způsob náhonu, který má menší nevýhodu v tom, že po čase bude třeba řemínek vyměnit, protože se opotřebuje.

Přímý náhon spočívá v tom, že je pohonná jednotka gramofonu součástí otáčejícího se talíře. Tento typ je spojen s dokonalým řízením otáček a možností nastavení různých parametrů. Přímý náhon najdete spíše u DJ gramofonů, velmi vzácně u Hi-Fi gramofonů. Jeho nespornou výhodou je celková odolnost, která je při nejlepších gramofonech velmi podstatná.

 

Předzesilovač

S tímto pojmem se při koupi gramofonu určitě setkáte. Jde o elektrický zesilovač, který se postará o zesílení bez šumu. Na trhu najdete gramofony, které jsou tímto zařízením vybaveny, ale i takové, které ho nemají.

Gramofon s předzesilovačem je vybaven linkovými vstupy, a tak k němu nepotřebujete nic dalšíhoGramofon bez něj je však třeba napojit k zesilovači.

 

Ramínka

Neméně důležitou součástí gramofonu je také ramínko, které je nosným prvkem a na něm je umístěna přenoska s jehlou. Ramínko se nachází mimo otáčející se talíř. Co se týče typů ramínek, setkat se můžete s dvěma, a to s rovnými nebo zahnutými ramínky.

Rovné ramínko má velkou výhodu v tom, že je velmi stabilní, ale nevýhodu je horší zvukový projev. Doporučujeme ho však rozhodně těm z vás, kteří si chtějí na gramofonu přehrávat starší, případně trošku poškrábané desky. Ramínko však totiž lépe udrží v drážce a zvuk nebude přeskakovat.

Zahnuté ramínka mohou mít buď tvar písmene S, nebo jsou jen jednoduše zakřivené. Díky zakřivení je zvukový výstup kvalitnější, ale u poškrábané desky může ramínko z desky vyskočit, protože není tak stabilní jako rovné ramínko. Tento typ ramínka je typický pro kvalitní gramofony s výborným zvukem.

 

Rychlost otáček

Dalším parametrem, který by vás při koupi gramofonu měl zajímat, je rychlost otáček. Udává se v počtu otáček za minutu a je spojen s přehráváním daného průměru vinylové desky.

Z hlediska otáček najdete tyto tři typy gramofonů:

 • 33,3 otáček za minutu – určeno pro desky s průměrem 25 a 30 centimetrů, což je 10 a 12 palců.
 • 45 otáček za minutu – využívá se při deskách s průměrem 17,5 a 30 centimetrů, tedy 7 a 12 palců. Jde obvykle o single.
 • 78 otáček za minutu – vhodné k přehrávání starších desek s průměrem 25 centimetrů, tedy 10 palců.

V současnosti většina gramofonů podporuje první dvě uvedené rychlosti přehrávání, přičemž mezi nimi víte prepínat pomocí manuálního přepínače.

 

Přenoska

Přenoska se nachází na konci ramínka a její funkcí je tvorba zvuku z vinylové desky. Právě z tohoto důvodu je na tuto část gramofonu kladen velký důraz. Zajímavostí je, že její hmotnost musí být přesně přímo úměrná danému ramínku. Typy přenosek jsou dva – krystalová a elektrodynamická.

Krystalová přenoska – označuje se také jako keramická a je tou levnější možností, s čímž je spojena i nižší kvalita zvukového výstupu. Její nevýhodou je i rychlejší opotřebení přehrávaných desek, jelikož taková přenoska na ně během přehrávání vytváří větší tlak.

Elektrodynamická přenoska – označuje se také jako MC nebo MM a její součástí může být buď pohyblivá cívka nebo magnet. Tento typ přenosky najdete na mnoha kvalitních Hi-Fi gramofonech, které vám připraví výborný zvukový výstup.

 

Ovládání

Asi většina uživatelů má rádo pohodlné a jednoduché ovládání – tedy změnu rychlosti otáček, celkové nastavení přístroje, přenosky či ramínka nebo samotné vkládání vinylových desek. Z hlediska ovládání můžeme gramofony rozdělit na manuální, poloautomatické a automatické.

Manuální ovládání může být pro někoho méně pohodlné, ale mnozí lidé ho vnímají spíše jako jakýsi rituál spojený s přehráváním a poslechem hudby. Desku musíte do gramofonu vložit, gramofon zapnout, ramínko dát na místo nad desku a v opačném pořadí tyto úkony zopakovat po skončení plotně. Méně šikovný člověk však může při manuálním ovládání poškodit desku.

Poloautomatické ovládání spočívá v tom, že po skončení plotny se ramínko automaticky zvedne, případně se gramofon vypne. Některé modely s poloautomatickým ovládáním mají raménko vracející se do původní polohy.

Automatické ovládání je to nejpohodlnější, protože jediné tlačítko se postará o to, že se hudba spustí a na konci desky přestane hrát.

 

Funkce a doplňky

Několik gramofony disponují kromě možnosti přehrávání vinylových desek také:

 • schopností přehrávat CD, případně si na nich umíte naladit i FM rádio
 • výjimkou nejsou ani modely s Bluetooth, které umožňují přehrávání hudby pomocí bezdrátových reproduktorů
 • k dalším doplňkům patří například dálkové ovládání, zda výstupy AUX nebo cinch či 3,5 mm jack

Asi nejzajímavější funkcí, se kterou se můžete setkat u některých modelů je možnost digitalizace. Pokud toužíte po zvěčněn hudby nebo mluveného slova z plotny do počítače či MP3 přehrávače, vyberte si model s touto funkcí, kterou jsou vybaveny nejlepší gramofony.

 

Jaké jsou ceny

Cenové rozpětí, v jakém se pohybují gramofony, je docela velké. Samozřejmě, že za ty nejlepší gramofony zaplatíte nejvíce. Pravdou však je, že kvalitní gramofony seženete i v dostupných cenách.

 • do 1300 Kč – v této ceně najdete i modely, které umožňují digitalizaci nahrávek. Žádný extra kvalitní zvuk však od nich rozhodně nečekejte.
 • od 1300 Kč do 4000 Kč – méně náročným zákazníkům, kteří hledají něco víc než jen základ, se podaří najít gramofon v této cenové hladině. Obvykle poskytují i možnost přehrávání CD a mají poloautomatické ovládání.
 • od 4000 Kč do 6500 Kč – za takovou sumu si koupíte kvalitní Hi-Fi gramofony
 • od 6500 Kč do13000 Kč –  v této cenové rovině si přijdou na své i lidé s vyššími nároky na kvalitu zvuku a najdete zde i velmi propracované a designově zajímavé kousky
 • 13000 Kč a více – za takovou částku dostanete už DJ gramofony

 

Oblíbené značky

V minulosti patřily k velmi oblíbeným gramofony Tesla, ale dnes se do popředí dostávají značky jako Thorens, Onkyo, Sencor a jiné. Do našeho testu jsme vybrali i další značky, jako je například Pioneer, Auna, ale i Hyundai.

 

Zdroje:

Do testu jsme vybrali pouze z ověřených eshopů

Ohodnoťte náš test:

Gramofony v našem katalogu

Auna DS-2 Auna DS-2
3 299 Kč
Hyundai RTCC 513 Hyundai RTCC 513
3 980 Kč
Thorens TD-170-1 THORENS TD-170-1
10 990 Kč
Denon DP-300F Denon DP-300F
8 990 Kč
Roadstar HIF-1899 Roadstar HIF-1899
3 999 Kč
Pioneer PLX-500 Pioneer PLX-500
8 140 Kč
Pro-Ject debut III Pro-Ject debut III
6 490 Kč
Lenco L-3867 LENCO L-3867
2 990 Kč
Lenco L-3808 Lenco L-3808
5 490 Kč
Autor článku
Redakce CestakBydlení.cz

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře

Dobrý den,
u vítěze testu Thorens 170 TD-1 uvádíte, že se jedná o gramofon s předzesilovačem. Pokud se podívám na nabídku v obchodech, udávají, že předzesilovač přístroj nemá a musí být pořízen externí. Případně zvolit typ EV, který je však už o 2 tis. Kč dražší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.