V naší kultuře kvasnice, kvasinky nebo droždí znají zejména pekaři a cukráři, výrobci piva a vína a ti, kteří vyrábějí alkohol. Kvasinky napomáhají fermentaci, která přeměňuje uhlohydráty na alkoholy a oxid uhličitý – což se projevuje při výrobě konzumního alkoholu jako bublinky, nebo při pečení jako drobné dírky v expandovaném cestě. Droždí doprovází lidstvo po tisíciletí, je plné vitamínů B, C a D, peptidů, aminokyselin a mikroelementů, jako je oxid křemičitý, trojmocný chrom, fosfor, selen a železo. Existuje více typů kvasnic: některé jsou vhodnější pro pečení, jiné jsou lepší pro kvašení alkoholu. Kvasnice mohou sloužit také jako lék, nebo jako přísada do přírodní kosmetiky. Slyšeli jste však už výraz „hnojivo z droždí“? Ano, tyto výživné houby, známé tisíce let, mohou být použity i v zahradě.
Hnojivo z droždí
Každý, kdo má zahradu, by měl mít doma i droždí. Proč? Protože z něj lze obratem ruky vyrobit účinná hnojiva nebo postřiky na rajčata, okurky, jahody, zeleninu, květiny. Komerčně dostupné kostky pekařského droždí jsou vysoce koncentrované a mají vysokou kypřicí schopnost. Je vyrobeno z čistých kultivovaných kvasnic a jeden gram obsahuje až 10 miliard kvasinkových buněk. Jedná se o jednobuněčné kvasinkové houby. Droždí obsahuje důležité živiny: vitamíny B1, B2, B6, niacin, kyselinu listovou, biotin, železo, hořčík, zinek, draslík, proteiny, aminokyseliny a mnohé další důležité organické sloučeniny, proto mohou být pro rostliny velmi cenné.
Kvasnice jako hnojivo však nepůsobí přímo. Jinými slovy, nejsou to rostliny, které jsou zásobovány živinami, ale mikroorganismy žijící v půdě. Aplikováním kvasinek jsou stimulovány k rychlejšímu rozkladu složek půdy a jejich zpřístupnění rostlinám jako potravy. Ušlechtilé kvasinky jsou pro rostliny jakousi mykorizí (spojení s houbami), protože jim pomáhají absorbovat cenné živiny z půdy. Hnojivo z droždí podporuje i růst a vývoj sazenic, určitě se vyplatí vyzkoušet jej, zejména proto, že je nenáročné na přípravu. Jak vyrobit hnojivo z kvasnic? Čtěte dál.
Pekařské droždí jako hnojivo
Cenné složky, které napomáhají krásné pokožce a vlasům u lidí, podporují také růst rostlin v zahradě. Kvasinkové houby vstupují do symbiózy s rostlinami. Aplikují se fermentovaná a nefermentovaná kvasnicová hnojiva. Ukážeme vám, jak jednoduché je vyrobit ekologické hnojivo.
Budete potřebovat pekařské droždí, cukr a vodu. Použijte dešťovou vodu nebo vodu z vařených brambor. Neobsahuje chlór a obsahuje složky, které jsou prospěšné pro vývoj rostlin. Mimochodem, vodu z brambor byste nikdy neměli nedbalě vylévat. Díky svým složkám je považována za dokonalou závlahovou vodu pro pokojové a balkonové rostliny. Levnější ani jednodušší už to nemůže být!
Příprava fermentovaného kvasnicového hnojiva
Přísady: 100 gramů pekárenského droždí, 200 mililitrů cukru, 10 litrů teplé vody
Postup: Droždí rozdrobte a smíchejte s cukrem. Směs vložte do kbelíku a pomalu naplňte vodou. Nechte týden kvasit. Kvasnicové hnojivo můžete použít po týdnu. Výsledný roztok použijte v poměru 1:10 k zalévání rostlin.
Příprava nefermentovaného kvasnicového hnojiva
Přísady: 1 kostka pekárenského droždí, 10 litrů vody
Postup: Nejdříve rozdrobte droždí a smíchejte ho s trochou vody, aby vznikla hladká hmota. Směs doplňte zbylou vodou. Voda by měla být vlažná. Nechte hodinu odpočívat. Ihned poté můžete zalévat své rostliny.
Příprava hnojiva ze sušeného droždí
Přísady: 10 litrů vody, 1 balík sušeného droždí, 2 polévkové lžíce cukru (alternativně)
Postup: Droždí míchejte v 10 litrech vlažné vody, dokud se nerozpustí. Směs nechte hodinu odležet, nalijte do konve a můžete zalévat. Při druhé variantě přidejte do kvasnicového roztoku dvě polévkové lžíce cukru.
Kdy přihnojovat kvasnicovým hnojivem?
Kvasnicové hnojivo můžete používat od jara do léta. Květinové rostliny a dokonce i malé sazenice profitují z tohoto ekologického hnojiva. I milovníci jahod by měli své rostliny na jaře přihnojit hnojivem z droždí. Poděkují bujným růstům a množstvím chutných plodů. Hnojivo na bázi droždí lze použít pro celé zahrady, ale je obzvlášť vhodné pro rajčata, okurky a jahody. Podporuje zakořenění, takže první aplikace by měla být provedena, když jsou rostliny ještě malé sazenice. Aplikaci je třeba opakovat, když rostliny kvetou. Třetí aplikace by měla nastat, když se objeví ovoce. Během vegetačního období se nedoporučuje používat směs více než třikrát. Na rozdíl od jiných organických hnojiv je kvasnicové hnojivo bez zápachu a proto je ideální i pro pokojové rostliny.
Poznámka: Jak jsme již zmínili, kvasnice jako domácí hnojivo jsou ideální i na rajčata. Dávkování by však nemělo být tak silné. Na litr vlažné vody stačí půl lžičky droždí. Rajčata přihnojujte střídavě kvasnicovým hnojivem a jinými prostředky, například kopřivovým hnojem.
Pekařské droždí jako postřik
Složky pekárenského droždí nejen pomáhají posilovat rostliny, drožďové postřiky lze použít cíleně k boji proti chorobám a škůdcům. Ukážeme vám, jak vyrobit a použít kvasnicový postřik.
Příprava kvasnicového postřiku
Přísady: 100 gramů pekárenského droždí, 500 mililitrů mléka, 10 litrů vody, 1 lžíce jemného tekutého mýdla
Postup: V teplém mléce rozdrobte pekařské droždí. Směs zřeďte teplou vodou. Do roztoku přidejte tekuté měkké mýdlo. To umožní, aby se roztok lépe uchytil na listech. Směs nalijte do rozprašovací láhve a postříkejte rostliny. Kvasnicový postřik se používá zejména na okurky, rajčata, brambory a jahody. Chrání před plísní bramborovou, padlím a plísní šedou.
Tip: Ujistěte se, že vrchní i spodní část listů je navlhčena přípravkem. Ošetření prospěje i vaším květům. Během vegetačního období se vyplatí postřikovat jednou týdně.
Droždí jako urychlovač kompostu
Často se stane, že v ledničce zůstane kostka droždí. Již víme, že lze použít k výrobě hnojiva nebo postřiku. Droždí však umí odvést skvělou práci i na kompostovišti. Kvasinkové houby enormně urychlují tvorbu kompostu. I když zůstane roztok kvasnicového hnojiva, jednoduše jej nalijte na kompost. Stejně jako čerstvé droždí, i suché droždí je vhodné jako urychlovač kompostu. Sáček suchého droždí odpovídá polovině kostky čerstvého droždí. Suché droždí se musí rozpustit horkou vodou a poté doplnit studenou nebo vlažnou vodou.
Rostliny hnojivo z droždí milují
Roztok kvasnicového hnojiva je zcela organický, ekologický a bez zápachu. Může se aplikovat i jednou za dva týdny až jednou za měsíc od jara do konce léta. Hnojivo lze buď zapracovat do půdy, nebo přidat do závlahové vody. Níže je uveden stručný přehled doporučeného použití pro rostliny, které z něj vytěží maximum.
Lilek (Solanum melongena)
- kyprá, humózní půda
- půdu dobře připravte
- obohaťte kompostem
- teplé, slunečné, chráněné místo
- pravidelné zavlažování
- 14 denní hnojení kopřivovým hnojem střídaným kvasnicovým hnojivem
Jahody (Fragaria)
- plné slunce, chráněno před větrem
- kyprá, nepříliš těžká, hluboká, humózní půda
- pH mezi 5,5 a 6,5
- v období sucha přiměřeně zalévat
- pravidelně kypřit půdu
- mulčování sušenými pokosy trávníku
- od května mulčovací vrstva ze slámy
- obecně hnojení až po sklizni úrod
- avšak aplikace kvasnicového hnojiva na jaře
Tip: Hnojivo z droždí příznivě působí i na sazenice jahod. Ty se v zemi rychleji zakoření.
Geranium (Pelargonium)
- oblíbené v koších a balkonových truhlících
- kyprá půda bohatá na živiny
- slunečné místo
- od května do září přihnojujte každých 14 dní
- jednou za měsíc extra kvasnicové hnojivo
Okurky (Cucumis sativus)
- kyprá, humózní půda
- půdu dobře připravte
- obohaťte kompostem
- slunečné, chráněné místo
- nutná každoroční změna místa
- zalévat a přiměřeně přihnojovat
- hnojit každých 14 dní po odkvětu
- naneste vrstvu mulče
- droždí jako hnojivo na okurky jednou za měsíc
Brambory (Solanum tuberosum)
- středně těžká, hluboká půda
- půdu dobře připravte
- obohaťte kompostem
- slunečné, teplé místo
- výsadba pouze každé čtyři roky na stejném místě
- dostatečné zavlažování v suchých obdobích
- vyhněte se podmáčení
- pravidelně hnojte
- 14 denní doplňky draslíku a použití kvasnicového hnojiva
Zelí (Brassica)
- hluboká, na živiny bohatá, humózní půda, musí dobře zadržovat vodu
- slunečné až částečně zastíněné místo
- pravidelná a dostatečná zálivka, zejména v červenci a srpnu
- vyhýbání se podmáčení
- každých 14 dní podávání organických hnojiv, jako je rohovinová moučka, také vhodný kopřivový hnůj a zalijte kvasnicovým hnojivem
- pravidelné kypření půdy
- vrstva mulče
Dýně (Cucurbita)
- půda bohatá na živiny a humus
- dobrá příprava půdy
- zapracování kompostu
- teplé, slunečné, chráněné místo
- každoroční změna místa
- sázejte jen každých pět let na stejné místo
- zalévejte rovnoměrně
- mulčování sušenými pokosy trávníku nebo slámou
- každých 14 dní hnojení střídavě kopřivovým hnojem a kvasnicovým hnojivem
Pórek (Allium porrum)
- humózní a na živiny bohatá, hluboká, vlhká půda
- dobrá příprava půdy
- obohatit kompostem
- slunečné až částečně zastíněné místo
- pravidelné kypření půdy
- pravidelně zalévat
- kopcování půdy – tím jsou póriky bělejší a hladší, u zimního póru je to zároveň ochrana proti vymrznutí
- každé 2 až 4 týdny střídavě podávání kopřivového hnoje a kvasnicového hnojiva
Paprika (Capsisum annuum)
- kyprá půda bohatá na živiny a humus
- dobrá příprava půdy
- zapracování kompostu nebo rohové moučky
- teplé, slunečné místo
- přihnojování kopřivovým hnojem od poloviny června do konce srpna dva až třikrát během tohoto období
- mulčování sušenými pokosy trávníku
- jednou za měsíc podávání kvasnicového hnojiva
Rajčata (Solanum lycopersicum)
- kyprá půda bohatá na živiny a humus
- dobrá příprava půdy
- zapracování kompostu
- slunečné místo chráněné před větrem a deštěm
- pravidelně zalévat
- zabránění podmáčení
- 14 denní podávání draslíku
- hnojivo z droždí by nemělo být příliš silné. Úplně postačuje půl lžičky pekařského droždí v litru vody. Hnojivo aplikujte každých 14 dní, střídavě s jinými organickými hnojivy, jako je kopřivový hnůj.
Petunie (Petunie)
- oblíbená balkonová rostlina
- speciální petuniová půda bohatá na železo
- Ideální pH 5,5
- alternativně polovina normální zeminy v květináčích a polovina slatinné půdy
- slunečné, chráněné místo
- vydatně zalévat
- rostliny nestříkat
- pravidelně odstraňovat odumřelé hlavičky
- hnojit každých 14 dní s extra přídavkem hnojiva z droždí
Růže (Rosa)
- kyprá, na živiny bohatá, humózní, dobře propustná, hlinito-písčitá půda
- sluneční vzdušné místo
- v období sucha vydatně zalévat
- vyhněte se podmáčení
- hnojit v březnu/dubnu
- další hnojení koncem léta
- pravidelné odstraňování odkvetlých hlaviček
- jednou za měsíc přihnojování kvasnicemi
Celer (Apium graveolens var. dulce)
- kyprá, humózní, vlhká, písčitá až hlinitá, vápenatá půda
- dobrá příprava půdy
- zapracování kompostu
- slunečné až částečně zastíněné místo
- pravidelně zalévat
- občas zalít bramborovou vodou
- 14 denní podávání draslíku plus kvasnicové hnojivo
- několik podání rohové moučky
- kopřivový hnůj jednou za měsíc zředěný vodou v poměru 1:10
Citronovník (Citrus x limon)
- oblíbená hrnková rostlina
- mírně kyselý substrát sestávající z rašeliny, kompostu a běžné zahradní zeminy
- v létě venku plné slunce, chráněné před větrem a deštěm
- zalévejte zřídka, ale důkladně – vrstva půdy musí vyschnout do hloubky 3 cm
- zabraňte podmáčení
- potřebuje mnoho dusíku a fosfátů
- hnojte hnojivem na zelené rostliny nebo speciálním hnojivem na citrusy každé dva týdny, od června do září týdně
- jednou za měsíc hnojení droždím
Cuketa (Cucurbita pepo subsp. pepo convar. giromontiina)
- kyprá, humózní půda
- dobrá příprava půdy
- zapracování kompostu
- slunečné až částečně zastíněné místo
- dostatečně a důkladně zalévejte
- vyhněte se podmáčení
- hnojení draslíkem podporuje kvetení
- až do sklizně hnojte každých 14 dní s extra přídavkem kvasnicového hnojiva
Kukuřice cukrová (Zea mays)
- hluboká půda bohatá na živiny a humus
- aplikace kompostu před setím – 3 l kompostu a 70 g rožního šrotu na m²
- slunečné místo
- ideální severní okraj záhonu, aby nedošlo ke stínění jiných rostlin
- druhá dávka rožního jídla do poloviny července 70 g na m²
- v období sucha zalévejte
- zabraňte podmáčení
- mulčování sušenými řízky trávníku a listím
- jednou za měsíc podávejte hnojivo z droždí
Poznámka na okraj: Hnojivo z droždí milují také orchideje. Měly by se ošetřovat každé dva až tři týdny před a během období kvetení. Stimuluje to růst a zvyšuje odolnost. Obecně to platí pro všechny pokojové rostliny.
Tip na závěr
Pekařské droždí lze zapracovat i přímo do půdy, aniž bychom z něj připravovali roztok. Rozdrobte ho a rovnoměrně rozložte na záhon. Zapracujte buď hráběmi, nebo pomocí rýlu.
Výše jsme vám velmi ve zkratce představili rostliny, pro které je hnojivo z droždí absolutním benefitem. Pokud se o jejich pěstování chcete dozvědět více a hlavně detailněji nevynechejte naše následující články:
- Jak pěstovat jahody – kdy sázet, jak hnojit + PŘEHLED oblíbených odrůd
- Muškáty – pěstování, rozmnožování, zazimování a co s nimi na jaře
- Jak pěstovat okurky
- Jak pěstovat brambory – sázení, hnojení, nemoci
- Pěstujeme zelí (pekingské, červené i pozdní) – kdy a jak sázet a zalévat
- Sázíme různé odrůdy dýní – jak pěstovat Hokkaido? (+ TOP recepty)
- Pěstujeme pórek – kdy as čím ho sázet, kde koupit semena
- Jak pěstovat papriku a jaké nemoci ji nejčastěji postihují
- Jak pěstovat rajčata a jaké nemoci je nejčastěji postihují
- Pěstujeme petunie a surfy
- Jak si doma vypěstovat voňavý celer
- Cuketa – jak sázet a pěstovat jednu z nejzdravějších zelenin + 3 recepty
- Sázíme a pěstujeme kukuřici – co s chorobami a škůdci (postřiky?)
Zdroje informací:
Článek je zařazený do kategorie: Hnojiva, Organická hnojiva, Péče o zahradu, Praktické rady a triky
Mohlo by vás zajímat
- Domácí hnojivo na rajčata a papriku, uhorky, květiny, ovocné keře - levné a bez chemie (velký přehled receptů pro každou příležitost)
- Černá ředkev je chutná kořenová zelenina, jak na její pěstování, účinky, recepty na její využití
- Růže z Jericha – nesmrtelná rostlinka nosí domů štěstí, jak na její pěstování či rozmnožování + pár zajímavostí
- Měsíční jahody – jak je pěstovat a rozmnožovat, nejlepší odrůdy
- Kdouloň je zapomenuté ovoce, které musíte zkusit - jak na její pěstování, využití a pár receptů k tomu
- Zero Waste domácnost - co to je a 35 praktických tipů jak snížit svůj odpad
- Znáte Mangold? Jak na jeho pěstování, o jeho účincích a pár skvělých receptů k tomu
- Čajot je exotická zelenina z tropů, víte na co ji použít? Recepty, využití, pěstování rostliny
- Lunární kalendář pro zahrádkáře - květen 2024
- Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě